Fransen duchten morgen onlusten in Algerije Nasoetion spreekt weer met Nederlanders Praag betaalde 500 mark per hoofd voor Jodenzuivering Chefarine lY TL WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Ex-SS-ers staan terecht wegens massamoorden Twist om raderboten Neem Boldoot mee op reis! Hervatting van overleg wacht op de uitslag van diplomatieke stappen Indonesische officieren worden opgeleid in West-Duitsland ^Praatótoel r Krachtige bestrijding van pijn of griep DINSDAG 4 JULI 1961 Rusland boogt op tweemaa zoveel studenten als West-Europa Hitier was een supermens volgens hoofdverdachte Adolf Eichmanns herinnering laat hem in de steek &p de Nederlandse zeeman van moord op Engels meisje verdacht 0,1 0 0 3 2 2 0,4 0 0 0 0,1 0,1 9 0 0,2 0 0 0 0 29 0 0,1 0 O 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 O O Zoals wij onlangs meldden, heeft de Tweede Kamer de behandeling van het verdrag tot regeling van de tussen Neder land en de Duitse Bondsrepubliek bestaan de problemen enige tijd uitgesteld. Twee vraagstukken hebben zich inmiddels voor gedaan, waarin het verdrag in zijn huidige vorm niet voorziet, namelijk de mogelijk heid van Duitse exploitatie van de Gro ningse „aardgasbel" en de onteigening van zich in Duitsland bevindend Neder landse vermogen. De laatste kwestie trekt op het ogenblik vooral de aandacht in verband met de aanhangigmaking van een procedure tegen de Algemeene Kunstzijde Unie door een Duitse oud-aandeelhouder van de AKU bij het Hooggerechtshof te Karlsruhe. Deze ex-aandeelhouder die zijn bezit aan aande len AKU na de oorlog krachtens het Be sluit Vijandelijk Vermogen verloren heeft, tracht thans op grond van de in de Duitse rechtspraak hier en daar aangehangen „splitsingstheorie" in zijn vermeende rech ten hersteld te worden. De „splitsingstheorie" werd door de Duitse rechter het eerst toegepast waan het om Oostduits vermogen ging. Er wordt volgens deze theorie een onderscheid ge maakt tussen het vermogen van een naam loze vennootschap dat zich in het buiten land en dat zich in West-Duitsland bevindt, wanneer het Duitse vermogen zonder scha devergoeding door een vreemde mogend heid is onteigend. De Duitse rechter ziet het dan zo, dat als een dergelijke n.v. in West-Duitsland nog vermogen heeft in de vorm van dochtermaatschappijen of deel nemingen, daar automatisch een zoge naamde „Spaltgesellschaft" ontstaan, een nieuwe vennootschap, waarvan de aandeel houders zijn zij die destijds hun bezit aan aandelen ten gevolge van confiskatie door een buitenlandse mogendheid verloren Met andere woorden, het bezit van de buitenlandse n.v.'s komt nu op zijn beurt voor confiskatie in aanmerking, maar nu confiskeren Duitse instanties en ook nu is er van schadevergoeding geen sprake. Deze theorie heeft, zoals begrijpelijk is veel onrust verwekt. De procedure tegen de AKU is daarvan de oorzaak, temeer daar het hier om een bedrag van 600 miljoen gaat, namelijk het AKU-deel (76 percent) in het vermogen van de Vereinig- te Glanzstoff Fabviken, waarbij de scha devergoeding van DM 280 miljoen die West-Duitsland krachtens het met Neder land te sluiten verdrag aan Nederland zou betalen, in het niet verzinkt. In principe is het natuurlijk zo, dat deze theorie ook van toepassing verklaard zou kunnen wor den op het Nederlandse vermogen dat.zich in de Bondsrepubliek in een overeenkom stige positie bevindt Op die manier zou er van enig herstel van de door Duitsland in de oorlog in ons land aangerichte schade, geschat op 26 miljard vooroorlogse guldens, helemaal geen sprake meer zijn. Maar het ziet er niet naar uit, dat het zo ver zal komen, want de Duitse regering heeft bewezen se rieus van plan te zijn alle bestaande vraagstukken definitief tot een oplossing te brengen en zij heeft in het zogenaam de „Uberleitungsvertrag" van 1955 de ont eigeningen door de geallieerden erkend en zich verplicht de door onteigening getrof fen Duitsers schadeloos te stellen. Daar van is echter tot dusverre niets terecht gekomen en het wordt, onzes inziens, hoog tijd dat de Westduitse regering daaraan iets gaat doen, zodat er voor de Duitse burgers geen aanleiding meer zal bestaan procedures als de onderhavige in te stel len. Afgezien daarvan, kan men zich afvra gen, hoe het mogelijk is, dat er, ondanks het „Uberleitungsvertrag" en ondanks de overige verzekeringen die de Duitse re gering Nederland nopens de confiskaties heeft gegeven, toch nog enig gevaar voor h7et bezit van Nederlandse rechtspersonen in West-Duitsland bestaat. De verklaring daarvoor valt nu juist in de juridisch spits vondige „splitsingstheorie" te zoeken, die het mogelijk maakt door de mazen der- verdragen en gegeven verzekeringen heen te kruipen. Terecht heeft de Nederlandse regering beslist eerst met Bonn te gaan praten. De mogelijkheid van een aanvullend protocol over deze kwestie dat voor de Duitse rechter onaantastbaar zou zijn lijkt ons een goede manier om alle onzekerheden weg te nemen. Uit de jongste verklaringen van de Duitse regering is gebleken, dat zij de Nederlandse onteigeningen erkent en dat zij zeker niet beoogt op dit standpunt te rug te komen. De splitsingstheorie zou trouwens bij toepassing tot de vreemdste consequenties voeren, want bij voorbeeld zouden dan tegenwoordige Duitse bezitters die destijds geconfiskeerde aandelen AKU teruggekocht hebben, hun bezit verliezen Een hoogst ongewenste gang van zaken, die er eens te meer op wijst, dat de Duitse regering ook binnenslands de gevolgen van de tweede wereldoorlog op dit punt volle diger dan tot dusver zal- moeten aanvaar den. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft op het ogenblik tweemaal zoveel studen ten in opleiding als geheel West-Europa en bijna driemaal zoveel afgestudeerde in genieurs als de Verenigde Staten, zo heeft het officiële Russische persbureau „Tass" bekendgemaakt. MüNCHEN (DPA) Voor het hof van gezworenen te München is maandag een begin gemaakt met de berechting van vijf beklaagden, die beschuldigd worden van medeplichtigheid aan de moord op 19.037 Joden en Russische krijgsgevangenen in 1941 en 1942. De beklaagden zijn de 58-jarige voorma lige S.S.-sturmbahnführer dr. Otto Brad- fisch, thans verzekeringsagent in Kaisers- lautern, de 51-jarige handelsvertegenwoor diger Wilhelm Schulz uit Recklinghausen, de 47-jarige kantoorbediende L. Ruhrberg uit Dusseldorp, de 60-jarige verzekerings agent Oskas Winkler uit Ravensburg en de 60-jarige letterzetter Günter Stroeh uit Hamburg. Bradfisch was in de tweede we reldoorlog commandant van het Einsatz- kommando VIII, dat voor de definitieve op lossing van het Jodenvraagstuk in Bialy- stok, Baramowicze, Minsk en Mogilef ope reerde. Ook de overige beklaagden maak ten deel uit van dit kommando. „Ordelijk moorden" (UPI) Hitler was een supermens. Ik zei dat toen en ik zeg het nog. Zijn be velen waren de wet, aldus dr. Bradfisch. Beschouwde u het doodschieten van on schuldige mensen als moord? Waarom wei gerde u niet de bevelen uit te voeren?" vroeg de rechter. Bradfisch antwoordde: Neen, ik beschouwde het niet als moord, daar het in oorlogstijd gebeurde." Hij ontkende te hebben deelgenomen aan de moorden, maar zei dat hij vaak aan wezig was om er op toe te zien dat de moorden „op ordelijke wijze" werden ge pleegd. Bradfisch verklaarde Himmler eens te hebben gevraagd wie de verant woordelijkheid voor de massamoorden moest dragen. Himmler had geantwoord: ,U bent niet verantwoordelijk. U moet de bevelen van de Führer uitvoeren. Wij zullen de verantwoordelijkheid nemen". ,Maar Hitier en Himmler en Heydrich zijn er niet meer. Zij zijn weg en laten ons de kastanjes uit het vuur halen". „Als ik bezwaar had gemaakt", aldus Brad fisch, „zou ik in een concentratiekamp zijn gezet en doodgeschoten". „De Joden werden vermoord omdat zij met de parti- sanen samenzweerders waren tegen Hitier. Zij waren onze vijanden", aldus Bradfisch. SILKEBORG (Denemarken) (UPI) De Denen en de Norer. zijn het er niet over eens wie nu de oudste raderboot in de wereld heeft. Eén ding staat echter vast, de Deense Hje.ilen (Gouden Kiviet) is het enige schip van d't type dat na honderd jaar nog steeds wordt aangedreven door zijn originele stoommachine. Het schip ziet er van achtersteven tot san de boeg nog precies zo uit als in de tijd waarin het werd gebouwd op last van de „koning" van Silkeborg. Michael Drew- sen, een grootindustrieel die de stad sticht te rond een papierfabriek. Pas verleden jaar werden de houten schepraderen van de Hjejien vervangen door een staalconstructie. Toen de Noren hoorden dat de Deense Gouden Kiviet het middelpunt was van feestelijkheden rond haar honderdjarig bestaan, maakten ze bekend dat „het oud ste" raderschip Skibljidner haar „jongere zuster" vriendelijke groeten zou zenden ter gelegenheid van het feit dat „zij nu ook" haar eeuw op de wateren had door gebracht. De Denen verdedigen hun schip echter door er op te wijzen dat de Noorse rader boot indertijd is gemoderniseerd. De Ski- bladner heeft geen raderen meer, maar wordt door een schroef aangedreven. Advertentie D« bekende, verkwik kende Boldoot Eau de Cologne in sportieve, platte reisflaeon f. 1.65 Handige &oldoo4 Towelette. Reinigt en verfrist Doosje met 5 stuks i 1.- Heeriijk verkoelende Usstift Eén streek)* owr het voorhoofd... *ég it dat lome ge «ooi Ü65 aiapsstót PARIJS Franknjks staatshoofd, gene raal Charles de Gaulle, heeft, na zijn reis door Lotharingen, die opnieuw een onbe twistbare persoonlijke triomf voor hem ge worden is, maandagmorgen in Parijs pre mier Michel Debré en de minister voor Algerijnse Zaken, Louix Joxe, bij zich ont boden, en men zal de spijker wel niet ver mis slaan door aan te nemen dat Alge rije weer eens het onderwerp van hun ge- dachtenwisseling was. Nauwkeuriger ge zegd: de verhoopte hervatting der vredes onderhandelingen met het F.L.N. en nog preciezer: de eventualiteit van een verde ling van het land in een Franse en een Algerijnse zone, waarop de president der republiek vorige week in zijn twintig re devoeringen herhaaldelijk gezinspeeld heeft. Ofschoon regeringskringen in Parijs niet moe worden te onderstrepen dat de gene raal zijn hart nog altijd aan de formule van een Frans-Algerijnse associatie heeft verpand, wint de indruk onder de diploma tieke waarnemers in Parijs toch wel zien derogen veld dat De Gaulle weinig hoop meer koestert op de medewerking van het F.L.N. en daarom de publieke opinie vast rijp heeft willen maken voor een misluk king van de conferentie en de onvermij delijkheid van een verdeling van Algerije, die, bij wijze van doekje voor het bloe den, wel echter als voorlopig wordt voor gesteld. Arabisch beraad Intussen is de daium voor de hervat ting van het Frans-Algerijnse beraad, wel ke eerst voor deze week werd verwacht, alweer uitgesteld. De Algerijnen schijnen de wenselijkheid te hebben ingezien van een versterking van hun diplomatieke ach terhoede en zo zijn verschillende ministers uitgezwermd, om in het bijzonder de be vriende Arabische landen te bezoeken. Ferhat Abbas, de president der voorlo pige Algerijnse regering, werd gisteren aan het hoofd van een ministeriële deputa tie met uitbundig oosters ceremonieel door de Marokkaanse koning ontvangen, terwijl andere leden van zijn kabinet naar Mali, Guinea, Libië en de Verenigde Arabische Republiek zijn vertrokken, waardoor het begin van de tweede fase van de confe rentie met de Fransen vermoedelijk wel zal moeten wachten, zo ze er niet door (Van onze correspondent) BONN. „Ik heb'tijdens mijn bezoek aan West-Duitsland opnieuw informele con tacten gehad met Nederlandse leiders", aldus de Indonesische minister van Defensie generaal Nasoetion op een persconferentie in Bonn, waarmee zijn bezoek aan de Bondsrepubliek gisteren werd afgesloten. De generaal is inmiddels in Londen aan gekomen. „Ik heb ontdekt, dat in Nederland, in ieder geval in de kringen waarmee ik contact heb gehad, de standpunten zich wijzigen en gaan in de richting van de Indonesische opvattingen. Wij blijven streven naar een vreedzame oplossing van het probleem West-Irian". De minister gaf overigens toe dat militaire acties geenszins uitgesloten zijn en er operatieplannen in overweging worden genomen. Nasoetion gaf vervolgens een overzicht van het probleem Nieuw-Guinea, waarbij hij Nederland alle schuld gaf voor het voortduren van het conflict. Hij citeerde oud-luitenant-gouverneur generaal dr. H. J. van Mook en oud-minis ter Van Rooyen, die beiden in de eerste jaren na 1945 hebben verklaard dat Nieuw-Guinea tot Indonesië behoort. Voorts haalde hij professor Röling aan die in één van zijn boeken betoogt dat Nederland Nieuw-Guinea alleen wil hou den om deel te kunnen nemen aan de Zuid- Oost-Aziatische verdragsorganisaties en andere instellingen. Het Nederlandse hameren op de verant woordelijkheid tegenover de Papoea's en op het zelfbeschikkingsrecht wees Nasoe tion zonder meer af. „Dat hebben we vroeger ook allemaal gehoord, zo zei hij. „maar het heeft niet weggenomen dat het Indonesische volk toch zijn vrijheid heeft moeten bevechten." A Heen In dit verband maakte hij nog de verrassende opmerking dat tijdens de oorlog met Japan de militairen van het Koninklijke Nederlands-Indische leger zich in grote getale aan de Japanners hadden overgegeven, waarna de Indone siërs alleen tegen Japan hadden kunnen vechten. De toestand op Nieuw-Guinea gaat hard achteruit, zo zei de minister nog. Uit de berichten in de Nederlandse pers had hij opgemaakt, dat velen dit gebied reeds verlaten. Met de Westduitse autori teiten sprak Nasoetion onder andere over wapenleveranties. Ondanks de overeen komsten met de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten heeft Indonesië namelijk nog wapens uit andere landen nodig. Hoewel er geen concrete transactie is af gesloten, schijnt wel in principe over eenstemming bereikt te zijn over wapen leveranties. Ook zei de minister dat Indo nesische officieren in West-Duitsland zul len worden opgeleid. Volgens hem is er nog niet over gesproken of de door West- Duitsland geleverde wapens al dan niet gebruikt zullen mogen worden tegen de NAVO-partner Nederland. Tenslotte zei Nasoetion dat hij het Indonesische acht jarenplan in de belangstelling van de Westduitse industrie levendig heeft willen houden. op de lange baan dreigt te worden gescho ven. De verklaring van die plotselinge Alge rijnse reislust wordt in Parijs vooral wel in twee motieven gezocht. Ten eerste de noodzaak van een betere coördinatie van inzichten en bedoelingen voor de Algerij nen met betrekking tot de Franse aan spraken op de Sahara. Marokko, Tunesië en Mali hebben zich, tijdens het eerste deel van de conferentie van de Algerijnse aanspraken op de Sahara gedistantieerd. De Algerijnen hopen echter de publieke opinie, speciaal van de Arabische wereld, te alarmeren en te mobiliseren met het oog op de Franse voornemens om Algerije in twee delen te willen splitsen. Met dat zelfde doel is er in heel Algerije door het F.L.N. voor morgen ook nog een nationale protestdag tegen die verdeling geprocla meerd, een initiatief waarvan de Franse autoriteiten nieuwe, bloedige botsingen duchten, zodat de grote steden weer door versterkte veiligheidstroepen werden om ringd. Een vrees, die ook zeker geenszins ongerechtvaardigd lijkt naar de lijst van achttien doden en negentig gewonden, die de generale repetitie voor die protestdag op zondag heeft opgeleverd. In hoeverre de Franse regering nu doel bewust aanstuurt op de verdeling van Al- gewerxt, is nog moeilijk met zekerheid te wekt, die later misschien moeilijk weer te zeggen. Dat ook de diplomatieke strategie in het spel van de tacticus De Gaulle een woordje meespreekt, wordt wel vrij alge meen aangenomen. Niettemin is ander zijds ook de vrees gewettigd, dat alleen door het herhaaldelijk formuleren door Franse mond van de mogelijkheid van zo'n verdeling in de overspannen en explosieve sfeer der Frans-Algerijnse betrekkingen, al tegenkrachten moeten worden opge wekt,d ie later misschien moeilijk weer te bezweren zullen zijn. In ieder geval kan niet worden ontkend, dat de vrede in Alge rije, die zich begin vorige maand eindelijk leek aan te kondigen, zich opnieuw in een mist van vele onzekerheden hult. Nieuwe aanslagen ORAN (Reuter) In het dorp Oued Ta- ria, ten zuidoosten van Oran in West-Alge rije, zijn 39 mensen gewond door een gra naat die in een drukke danszaal werd ge worpen. Onder de gewonden bevonden zich kinderen en Franse soldaten. In Biskra kwamen twee Franse soldaten om het leven en een werd gewond toen een militaire vrachtauto over eer. mijn reed. Eerder was een mijn ontploft waardoor een goederentr in werd beschadigd. Hier bij vielen geen slachtoffers. In Algiers ontploften maandagavond twee plasticbommen voor de villa van de plaat selijke directeur van de Shell. Niemand liep letsel op maar de schade was aan zienlijk. JERUZALEM (UPI) Met een „blik semsnelle" deportatie van 52.000 Slowaak se Joden verdiende Eichmann voor zijn nazichefs tijdens de. tweede wereldoorlog in ruim een maand 26 miljoen mark, aldus bleek gisteren in het proces te Jeruzalem. Volgens de officiële documentatie moest de regering van Tsjechoslowakije voor de „Jodenzuivering" 500 mark per hoofd beta len. Eichmanns verdediger Servatius presen teerde gisteren een brief van de nazi am bassadeur in Bratislawa, Hans Ludin, aan het Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken. Ludin schreef in 1943 dat de pauselij ke afgezant in Slowakije, mgr. Borditio had geprotesteerd tegen de deportaties en dat Eichmann was gevraagd zijn bedoelin gen te verduidelijken. „Ik kan mij dit na achttien jaar niet meer herinneren," zei Eichmann. De publieke tribune kraakte on der de plotselinge opleving van de toe schouwers en kreten van ongeloof ont snapten aan enkele emotioneel geschokten. Servatius deed een poging om met docu menten aan te tonen dat het ministerie van Buitenlandse Zaken verantwoordelijk zou zijn geweest voor de uitroeiing van Joden uit de Balkan en Italië. Eichmann is door de aanklager op scherpe wijze aangevallen over een bevel waarop 54.000 Griekse Jo den naar het vernietigingskamp Auschwitz werden gestuurd. In eerste instantie probeerde de verdach te de kern van de vragen te omzeilen, maar nadat de president van het gerechtshof hem had terechtgewezen gaf Eichmann toe dat „het mogelijk" zou zijn geweest dat hij of Gestaposchef Müller het bevel hiertoe zouden hebben gegeven. Hij liet echter de mogelijkhe'd open dat Müller de order rechtstreeks naar Athene zou heb ben gestuurd. Servatius belandde met zijn verdediging tegen het einde van de zitting bij een van de meest bezwarende punten die tegen zijn cliënt waren gericht. De aanklager had aangetoond dat Eichmann indertijd naar Boedapest was gereisd om met een daar toe meegekomen delegatie de uitroeiing van de Hongaarse Joden te bewerkstelli gen. Servatius begon met de overlegging van In het waterleidingbedrijf van Koe weit richten Britse commando's zich in. documenten die betrekking hadden op eer der uitgevoerde deportaties. Een ervan was een afschrift van een brief die de nazi am bassadeur in Boedapest, dr. Veesenmayer had geschreven e-aan „de deskundige In Joodse aangelegenheden" van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, Von Thadden. In deze brief, die dateerde van 19 april 1944, deelde V.eesenmayer Von Thadden mede dat de voorbereidingen voor de deportaties waren getroffen en dat „het bureau van Eichmann de treinenloop zou regelen". In tegenstelling tot afgelopen vrijdag was de publieke tribune volledig bezet, maar het aantal verslaggevers was terug gelopen tot 21. Duitse getuigen (Reuter) Vandaag zal de rechtbank uittreksels horen van getuigenissen, die zes getuigen van de openbare aanklager, op verzoek /an de rechtbank, voor buiten' landse rechtbanken hebben afgelegd. De zes getuigen zijn: de voormalige lui tenant-generaal van de S.S. Max Jütter, de gewezen S.S.-kolonels Kurt Bechter en Walter Huppenkothen, het voormalige plaatsvervangende hoofd van de inlichtin gendienst, die was verbonden aan het hoofdkwartier van de Duitse rijksveilig- heidsdienst dr. Wilhelm Hoettl, Eberhard Von Thadden, en Theodor Horst Grell. Dr. Servatius verwacht het verhoor van zijn cliënt morgen te kunnen beëindigen. Daarna begint het kruisverhoor door de openbare aanklager, Hausner. Angst voor de vrijheid Een Russische geleerde heeft zijn toe vlucht onder de vleugelen van het Westen gezocht en in een brief aan de heerser aller Russen uiteengezet dat zijn afkeer van diverse in zijn vaderland ten troon ge heven dogma's hem naar deze zijde van de scheidslijn heeft gejaagd. Wij zouden geen goede Westerlingen zijn, als wij zo'n bericht niet met voldoening inzogen en daarachter naar het morgenrood van een nieuwe, de aarde omspannende vrijheid vorsten. Daar ik mij hier met menselijke aangelegenheden in hun minst politieke vorm bezighoud, wil ik slechts de opmer king wagen dat één zwaluw geen zomer maakt en dat wij ook, en dan niét tot onze voldoening, dergelijke vogels herhaal delijk de andere, de in onze ogen verkeer de kant uit zien vliegen. Het menselijke conflict, de persoonlijke tragiek, die onvermijdelijk achter zulke voorvallen schuilgaat, maakt deze tot iets meer dan winst- of verliespunten waaraan men de stand van de politieke wedloop zou willen afmeten. Wie niet geheel onkundig is van de dwang die in de loop der ge schiedenis op het geweten van de mens is uitgeoefend, wie kennis draagt van het feit dat deze dwang de neiging heeft, hand in hand te gaan met materiële terreur, zal ertoe overhellen onvoowaardelijk de zijde van de vrijheid te kiezen. De vlucht van zo'n Rus wordt dan een eenvoudige, gemakkelijk te verklaren zaak. Iets minder vlot rekenen wij echter af met de vluchten in omgekeerde richting, n hier naar ginds. Weliswaar zal de gemakzuchtige, op generaliseren gerichte trek in ons de verklaring zoeken in een moreel defect trouweloosheid, verrader lijkheid of in een psychische afwijking sadisme, minderwaardigheidsgevoelens om vervolgens de zaak als afgedaan te beschouwen, maar ons betere deel zal daarin niet kunnen berusten. Het zal wil len nagaan waarom een intellectueel vol wassen mens de vrijheid ontvlucht. Er zijn verschillende verklaringen moge lijk die, naar het mij voorkomt, alle tot één principe herleid kunnen worden. Het is de angst voor de vrijheid, de angst voor de verantwoordelijkheid, die voortvloeit uit wetenschappelijk werk dat letterlijk duize- lingwekkendè verschieten ontsluit. De he dendaagse geleerde moet menigmaal het gevoel bekruipen dat hij het lot van de mensheid, van de aarde zelf, in zijn hamd houdt. Gen mens is tegen zulk een ver antwoordelijkheid opgewassen. Hij moet, om langs de rand van de afgrond te kun nen balanceren, zich gesteund weten door hechte, boven de beperktheid van het ogenblik uitgaande waarden. De vrijheid is zo'n waarde niet, zij kan alleen de vrucht zijn van een wereldbeschouwing die niet slechts de mens een zinvolle plaats in de schepping toekent, maar bovendien zijn fanatisme afremt door een wijsheid die tot verdraagzaamheid leidt. Onder de ze omstandigheden is de vrijheid een kost baar goed; zo niet, dan verwildert en ver bijstert ze juist de beste geesten. Ieder moge zelf de vraag beantwoor den of onze Westerse vrijheid op zulk een fundament van waarden steunt. M. Mok Advertentie zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemds geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hete wereld beroemd zijn geworden. Een van dezs middelen is Chefarox en dient in het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. x BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doen! Koker d 20 tabletten f 0.80. D Compromitterend. Jimmy Hoffa. het hoofd van de bond van Amerikaanse vrachtautobestuurders, heeft gisteren het departement van justitie ervan beschul digd zich van ongeoorloofde praktijken te bedienen om bewijsmateriaal tegen hem te verzamelen. Hij zei, dat onder meer geheime vrouwelijke agenten van de justitie zijn medevakbondsbestuur- dei;s in compromitterende situaties in hotels trachtten te lokken om vervol gens inlichtingen van hen te verkrijgen. Bezoek aan China. Het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bereidt zich voor op een gedeeltelijke opheffing van het verbod voor Amerikanen om communistisch China te bezoeken, al dus een artikel in Newsweek. De ophef fing zal echter alleen vertegenwoordi gers van liefdadigheidsorganisaties gel den. Zwijn. Een Afrikaans wratten-zwijn heeft maandag een oppasser van de dieren tuin van Duisburg dodelijk gebeten toen het werd gevoed. De oppasser stierf on derweg naar het ziekenhuis aan bloed verlies. Het dier is door de politie dood geschoten. Een dertigjarige Nederlandse zeeman is in Liverpool door de politie van boord van zijn schip „De Wiem.a", gehaald. Hij wordt verdacht van moord op het 21-jarige meis je Margaret Hughes, dat dood in haar bed gevonden werd ten huize van een dokter bij wie zij in dienst was, en die op het eiland Anglesey woont. De „Wiema" was van dit eiland naar Liverpool vertrokken. De politie is van oordeel dat de moorde naar door insluiping via een badkamer raampje in het doktershuis is binnenge drongen. Bosbranden. De gebeden van de mannen, die de bosbranden in het noordweste lijk houtwinningsgebied van Ontario in Canada bestrijden, zijn verhoord. De be dreiging, die het vuur vormde voor be woonde streken, is sterk afgenomen door regenvlagen en gedaalde temperaturen. Niet bereid. Oost-Duitsland is niet bereid extra treinen te laten rijden ten behoe ve van Westduitsers die het congres van de Evangelische kerk in Berlijn willen bijwonen. Het congres begint op 19 juli en duurt vier dagen. Schipbreuk. Negentien opvarenden van een Thaise kustvaarder zijn verdronken na dat hun schip in het afgelopen weekein de tijdens een hevige storm ten zuiden van Thailand was vergaan. Er werd slechts één overlevende opgepikt. Voedselvergiftiging. De toestand van twin tig Britse vakantiegangers, die in een ziekenhuis waren opgenomen nadat zij met 230 landgenoten ziek waren gewor den door het eten van een kippensalade in een trein tussen Boulogne en Inns bruck. baart in tegenstelling tot eerdere berichten, geen zorgen. Tegenspraak. De Turkse president, gene raal Gursel heeft maandag het bericht, dat minister van Buitenlandse Zaken Sarper zou zijn afgetreden, tegengespro ken. Volgens de berichten was er onenig heid over de bezetting van diplomatieke posten. Moord. Een veertienjarige jongen heeft te Walcott in de Amerikaanse staat New York een buurvrouw doodgestoken en haar beide dochters met messteken ver wond. De moordenaar, David Duryea, werd in zijn ouderlijk huis gevonden. De politie zegt niet te weten waarom de jon gen tot zijn misdaad is gekomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3