Mogelijkheid gevraagd de hoofd prijs op f 100.000 te brengen Bankdirecteur voor twee feiten vrijgesproken KOELKASTEN HET WEER Alle merken, van 100 - 390 liter Ook in huur, reeds vanaf ƒ1.50 per week MOBBIS Marine oefent bij Zandvoort Minister Luns terug in Nederland Hoofdprijs toto in negen delen Waarom is deA.R. tegen als N.C.R.V. zvèl koersen van Wallstreet geeft Israëliërs lanceren ruimteraket Treinvertraging door ontsporing bij Lisse Deense kotter strandde tussen pieren Eén jaar voor H., Den B. 15 maanden Algemene staking in Algerije VJ J 46e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 5 JUJL.1 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V» Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der M ije Hij zal nog twee weken rust nemen BEERMAN-TOTO WEER IN TWEEDE KAMER Het woord is aan i 1 i Minder Buiig Aan het strand: DE SOCRATES-AFFAIRE In de krant van heden: Sport 73 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SUËDE DAMES- EN HERENJASJES KRUISSTR. 5 - HAARLEM - TEL. 11008-14689 Keuxe uit meer dan 40 modellen Vijf doden bij botsingen in Miliana vanaf 4595. GARAGE PRIMKMANN U WILT EEN GOEDE POSITIE EN EEN FLINK SALARIS? IJmuider Courant Vandaag in de namiddag zal voor de kust van Zandvoort een niet alledaags schouwspel te zien zijn. De Nederlandse Koninklijke Marine houdt daar namelijk een generale repetitie van de grote vlootrevue, die morgen voor de Scheve- ningse kust zal worden gehouden. Koningin Juliana en Prins Bemhard zullen dit défilé van een groot deel van de marinevloot in de wateren voor Scheve- ningen afnemen. Vanmiddag omstreeks een uur is het eskader van Den Helder uit in de richting Zandvoort opgestoomd. Daar zou het vliegkampschip Karei Doorman zich bij de oorlogsschepen voegen. Met uitzonde ring van enige kleinere vaartuigen zal het gehele eskader gedurende de komende nacht voor de kust van Zandvoort voor anker liggen. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, maakt het goed. Hij is terug uit de Franse Haute Savoye, waar hij twee we ken heeft doorgebracht. Hij heeft zich al die tijd onthouden van elke bemoeienis met en zelfs van kennisneming van gebeurte nissen en ontwikkelingen in Nederland. Minister Luns is nu naar vrienden in Noord-Brabant gegaan, waar hij op advies van zijn arts nog twee weken rust zal ne men. Aangenomen wordt, dat minister Luns zal deelnemen aan het topoverleg in Bonn op 19 juli over het plan De Gaulle voor grotere Europese samenwerking. Aan het overleg van de Europese ministers van Buitenlandse Zaken-op 10 juli te Rome zal minister Luns echter niet deelnemen. Staatssecretaris Van Houten zal dit over leg bijwonen. De negen deelnemers aan de sporttoto die het afgelopen weekeinde 14 punten be haalden, zijn winnaars van de eerste prijs, groot 43.033 gulden. De tweede prijs, even groot als de eerste, wordt verdeeld tussen de 153 deelnemers, die 13 punten behaal den. Een van hen behaalde dit aantal in twee kolommen. De „Beerman-toto", die een jaar geleden in de Tweede Kamer een meerderheid van 8 stemmen kreeg om daarna met een verschil van 3 stemmen door de Eerste Kamer te worden verworpen, kwam gisteren in haar nieuwe versie opnieuw in behandeling in de Tweede Kamer. De be doeling is althans tijdelijk (tot 31 december 1964) de voetbalpool te laten draaien met geldprijzen. Het maximum, dat men kan winnen, blijft 50 mille, maar men zal de winst contant kunnen innen wanneer dit ontwerp wet wordt. De regering hoopt door de beperking van de tijdsduur zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer een meerderheid te kunnen vinden voor de toto van 50 mille in geld. Na 31 december 1964 zal men dan wel weer verder zien. Vorig jaar strandde het befaamde to to-compromis in de Eerste Kamer, omdat daar alle liberalen tegenstemden. In de Tweede Kamer hadden de V.V.D'ers (met één uitzondering) de „Beerman-toto" bij de eindstemming gesteund. Maar de libera le senatoren achtten het een onoverkome lijk bezwaar „een bepaalde situatie in de wetgeving te consolideren op een ogenblik, dat de ontwikkeling nog gaande is", zoals mr. Van Riel op 13 september 1960 ver klaarde. Daar de leider der liberale senatoren toen de kennen gaf geen bezwaar te heb ben tegen een compromis van tijdelijke aard, heeft minister Beerman in zijn nieu we versie van het omstreden wetsontwerp met zoveel woorden vastgelegd dat het nu gaat om een „voorlopige regeling" om „in afwachting van een algehele herziening van de Loterijwet enige geblekep tekort komingen in die wet op te heffen". Na het grote debat van een jaar gele den, door geheel Nederland via radio en t.v. meebeleefd, had de Tweede Kamer geen behoefte nog eens diep op het. gehele totoprobleem in te gaan. Wel rees de vraag of een maximumprijs van 50.000,- de to to aantrekkelijk genoeg maakt. In haar antwoord op het Voorlopig Ver slag van de Kamer had de regering ver klaard, „dat de praktijk tot dusver wel heeft aangetoond, dat niettegenstaande de huidige beperkingen die bij het van kracht worden van het ontwerp gedeelte' lijk zullen worden opgeheven de sport' prijsvragen aan redelijke verwachtingen hebben beantwoord". Maar de Kamer bleek daar niet zo gerust op. De heren Berk houwer (V.V.D.), De Vreeze (K.V.P.) en Vrolijk (P.v.d.A.) In de zoutpannen van Tsjangloe- Hankoe langs de kust van de Gele Zee in de Chinese provincie Hopei zijn ar beiders bezig met de zoutwinning. De ondiepe zoutpannen overstromen bij vloed en het zoute water, dat bij eb achterblijft, dampt in. Het zout wordt daarna op hopen geharkt. TEL AVIV (Reuter) Isra*l heeft van ochtend vroeg met succes ziin eerste meer- trappige ruimteraket gelanceerd, zo is of ficieel meegedeeld De raket is afgeschoten van een plaats aan de kust die niet bekend is gemaakt. Premier David Ben-Goerion was bü de lancering aanwezig Hiermee is Israel gaan behoren tot de kleine groep landen met ruimteraketten bestaande uit Amerika. Rusland. Groot- Brittannië, Frankrijk. Itailië en Japan. De raket heeft een hoogte van tachtig kilometer bereikt. Men wilde er de boven ste lagen van de atmosfeer mee onderzoe ken. Het apparaat is geheel door Israëliërs ontworpen en gemaakt. Voltaire: Men kan nooit krachtig genoeg stem verheffen ten bate van de drukte onschuld. zijn ver- Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn vanochtend omstreeks zes uur nabij Lisse twee wagons van een werktrein ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Op het baanvak Leiden-Lisse kon slechts over één spoor worden gereden, waardoor ernstige vertraging in de trei nenloop ontstond. Omstreeks een uur in de afgelopen nacht is deDeense kotter „Peter Tornby" in slecht weer vastgelopen op het strand bij IJmuiden. De „Peter Tornby" behoorde tot éen grote vloot Deense kotters, die met Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk afnemende buiigheid. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tot matig afnemende noordweste lijke wind, die ook morgen het strandweer te koel houdt. Overigens zal het droog en vrij zonnig zijn. Middagtemperatuur 16 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: De eerste dagen nog koel en enigszins onbestendig strandweer. De „Peter Tornby" op het strand van IJmuiden en ruim 200 meter verder in zee de trekkende sleepboot „Simson". zandspiering onderweg was van de viszone ten noorden van de Waddeneilanden naar de vismeelfabriek te IJmuiden. De kotter die vijf man aan boord had. strandde op het forteiland tussen de IJmui- dense pieren en kwam met zware slagzij hoog op het strand te zitten. Met behulp van de seinlamp vroeg de schipper aan de kustwacht dringend om assistentie. De Jmuidense zeesleepboot „Simson" van n.v. Bureau Wijsmuller was snel ter plaat- se. Met behulp van de motorvlet „Burwijs slaagden enkele mannen erin om een sleepdraad van de „Sinsom" naar de Deense „Tornby" op het strand over te brengen. Vanmorgen omstreeks zeven uur kon de „Simson" de kotter vlotbrengen De „Peter Tornby" is vervolgens op eigen kracht de haven van IJmuiden binnenge varen. wezen allen op de opvallend sterke daling van de inzetten in de afgelopen maanden. Moeten we dan nu voor drie seizoenen de zaak gaan fixeren op 50 mille?", vroeg de liberaal. Hij zou er de voorkeur aan geven, dat een mogelijkheid tot verhoging van de maximumprijs tot 100.000,- in de wet werd vastgelegd. Eén der oorzaken van de verminderde belangstelling voor dé K.N.V.B.-toto is on getwijfeld de enorme buitenlandse concur rentie. Het „over-de-grens-spelen" neemt hand over hand toe, waarschuwde mr. Vro lijk. En mr. De Vreeze gaf daarvan een sterk voorbeeld. Een burgemeester in een onzer grensprovincies had hem verzekerd, dat van de 600 gezinnen in die gemeente er zeker 300 deelnamen aan loterijen van over de grens, met een gezamenlijke inzet van ongeveer duizend gulden per maand. Eensgezind drongen V.V.D. P.v.d.A en K.V.P. ook aan op een extra dubbeltje bo ven de wekelijkse inzet ter bestrijding van de administratiekosten. Een amendement om dit dubbeltje mogelijk te maken ligt al klaar. Het zou een enorme verlichting zijn voor de organisatoren, pleitte mr. Berkhouwer. „Als de minister kans ziet dit dubbeltje-van-Beerman te verwezenlij ken, krijgt hij de kans op waardige wijze de geschiedenis in te gaan", riep mr. Vro lijk de bewindsman bemoedigend toe. Kan men dit dubbeltje zien als een „on schuldig verlangen" (zoals jkvr. Wtte- waall van Stoetwegen het noemde), aan de verdeling van de totopot zit nog een principiële kant, althans voor de Anti-Re volutionairen. Dr. Bruins Slot zette uiteen, dat protestants-christelijke instellingen van maatschappelijk werk principiële bezwaren kunnen hebben tegen het accepteren van opbrengsten van voetbalprijsvragen. De leider der A. R.-fractie gaf toe, dat het praktisch onmogelijk was voor de overheid het financiële nadeel, dat uit die principiële bezwaren voortvloeit, te com penseren. Maar daarmee zo betoogde hij werd de „discriminatie" een feit. De „twistappel van de totogelden" zou èn op sportgebied èn op het terrein van het maatschappelijk werk de nationale samen werking ernstig kunnen bedreigen, meende hij. De liberaal Geertsema leverde een uit voerige bestrijding van de A. R. argumen tatie. Hij vroeg zich o m. af waarom, als men er in Anti-revolutionaire kring zo over denkt, de koersen van Wallstreet door de N.C.R.V. worden uitgezonden. Intussen zag hij in de bezwaren van dr. Bruins Slot ook een „terugtrekken op de laatste schans waarvan hij hoopte, dat het een inleiding zou zijn tot capitulatie. „Een eervolle ca pitulatie moet mogelijk zijn". De heer Geertsema uitte de hoop, dat het van kracht worden van dit wetsontwerp het einde van de moeilijkheden der verdeling zal betekenen en dat de protestants-chris telijken zich dan zullen neerleggen bij de oplossing. Intussen gaf dr. Bruins Slot te kennen dat evenals een jaar geleden (toen van de Anti-revolutionairen alleen mr. Bies heuvel vóór stemde) de grootst mogelij ke meerderheid van de A. R. fractie zich tegen het wetsontwerp zou verklaren. Bij de Christelijk-Historischen is het juist andersom. Daar zal de „overgrote meerderheid" het wetsontwerp steunen, zoals jkvr. Wttewaal van Stoetwegen aankondigde. Zij constateerde overigens dat de Eerste Kamer vorig jaar heeft bewezen hoe gevaarlijk het is als iemand plotseling van de wip springt „Onver wacht sprong mr. Van Riel van de wip Minister Beerman kwam onzacht neer, maar hij hield zich goed vast en bleef zit tenzei zij. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de P.S.P.'er Lankhorst geen reden zag zijn steun aan het wetsontwerp te onthou den, dat de communist Bakker sprak van een „ellendige bevoogding" van de kleine man terwijl het grote gegok gewoon door gaat", en dat de staatkundig gereformeer de ir. Van Dis het een ernstig zedelijk ge vaar voor ons volk noemde, dat wekelijks duizenden worden geofferd „op het al taar van afgod Fortuin". Minister Beerman antwoordt vanmiddag. mmm (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de heer T. H., oud-onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank, vrijgesproken van oplichting die hem was ten laste gelegd en bovendien vrijgesproken van verduistering in dienstbetrekking van 2 miljoen. Op een derde punt van de tenlastelegging, namelijk eveneens een geval van verduistering in dienstbetrekking, deze maal voor een bedrag van 150.000, werd hij schuldig bevonden en mitsdien veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van Justitie eiste twee weken geleden een ge vangenisstraf van tweeëneenhalf jaar. De directeur van de n.v. Socrates, Nic. den B., tegen wie twee jaar was geëist, kreeg een vonnis van één jaar en drie maanden met aftrek. De rechtbank achtte de ten laste gelegde feiten bewezen, na melijk bedrieglijke bankbreuk en oplich ting van de Rembours- en Industriebank. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT. (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 KQK Beide veroordeelde bevinden zich ruim een half jaar in voorarrest. De heer H., zichtbaar opgelucht met een vrijspraak op twee punten, trad onmiddel lijk in overleg met zijn raadsman, mr. A. G. Maris uit Den Haag, over de mo gelijkheid van hoger beroep tegen het der de punt, waarop zijn veroordeling is ge baseerd. Indien het Gerechtshof hem op dit punt vrijspreekt, zal hij geheel zijn gerehabiliteerd. Aan de andere kant be staat het risico, dat het hof ook de andere tenlasteleggingen opnieuw in overweging neemt en wellicht tot een ander oordeel komt dan de rechtbank. Nic. Den B. spraken wij terwijl hij ge boeid over de gang van het Paleis van Justitie werd weggeleid. „Dit is geen uit spraak," riep hij verontwaardigd. „Dit neem ik niet. Ik ga in hoger beroep. Hoe kan men beweren, dat de schuldeisers niet aan hun trekken zijn gekomen? Als je 14 miljoen gulden aan verplichtingen hebt en je komt die, op een paar ton na, geheel na, kun je toch wel zeggen, dat het faillis sement op gezonde wijze is afgewikkeld?' Ten aanzien van de 2 miljoen, die de de heer H. voor de aankoop van het Rot terdamse Scalatheater ter beschikking van de n.v Socrates heeft gesteld, overwoog de rechtbank, dat hy dit krediet weliswaar heeft toegekend zonder de vereiste toe stemming van de directie van de Amster damsche Bank en zelfs heimelijk buiten deze directie om, maar dat daarbij de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat H., aan wie toen nog een grote mate van vrijheid was gelaten om naar eigen inzicht te handelen, heeft gemeend de belangen van de Amsterdamsche Bank, zoals hij die zag, te dienen. Ditzelfde kon de rechtbank niet stellen voor de ten laste gelegde verduistering in dinestbetrekking van 150.000., met welk krediet de n.v. Socrates gronden in Am sterdam-Noord zou aankopen. Weliswaar had verdachte in het algemeen de bevoegd heid om gelden ter beschikking te stellen, maar voor wat kredieten aan Socrates be treft en in het bijzonder de grondaanko pen, handelde hij in strijd met het uit drukkelijke verbod van de directie. Aldus de rechtbank, die enerzijds in aanmerking nam dat verdachte zijn vertrouwenspositie ernstig heeft misbruikt, maar anderzijds oog had voor het feit, dat hij genoopt is geweest ontslag te nemen bij de Amster damsche Bank, wat als een hem zwaar treffende straf moet worden beschouwd. ALGIERS (UPI) Volgens de eerste berichten uit Algerije zijn vandaag tot nog toe vijf mensen gedood tijdens botsingen in Miliana tussen stakende moslems en pa trouillerende leden van leger en politie. Volgens Franse functionarissen in Miliana wierp een menigte van naar schatting drie honderd stakende moslems, met vrouwen en kinderen, zich op een Franse patrouille. In de menigte zouden zich ook ondergrond se commando's van het F.L.N. hebben bevonden. ALGIERS (Reuter). In Algiers was de 24-uurstaking vanochtend vrijwel to taal. Zij is door de voorlopige Algerijnse regering in Tunis afgekondigd uit protest tegen het Franse voornemen om Algerije te verdelen als de vredesonderhandelingen met de opstandelingen mochten mislukken. Autobus- en andere belangrijke diensten worden door Europeanen zo goed mogelijk gaande gehouden. Een klein aantal in heemse ambtenaren heeft zich op het werk gemeld. Zij waren bedreigd met boete en gevangenisstraf. De leiders van het verzet hebben de bevolking aangeraden van de straat te blijven en botsingen met Europea nen te vermijden. In Blida is de staking eveneens volledig De stad wordt beheerst door een regiment infanterie van het Vreemdelingenlegioen. Advertentie ■OUALIYV PIWtT" Smedestr 45-45 Haarlem Tel 11025 Advertentie (lees dan onze adv. op pag. 8) In de zaak-Den B. zei de president, mr. B. van der Waerden, dat de recht bank bewezen achtte, dat verdachte heeft nagelaten boek te houden, waartoe hij vol gens de wet verplicht was en dat door het niet uit elkaar houden van de rechten en de verplichtingen van de door Den B. be stuurde n.v.'s de curatoren in het faillis sement van Socrates belemmerd zijn ge weest in de rechten van de gezamenlijke schuldeisers en de fiscus. De heer Den B. heeft aldus gehandeld „ter bedrieglijke verkorting van de rechten van de schuld eisers van de n.v. Socrates," voor welk feit een straf van negen maanden is op gelegd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1