LANGS SLUIZEN EN HAVENS Burg-klasse Voor autorijles Verre visserij Felle wind vernielde huisjes aan het strand in IJmuiden i| am Hoogoven jubilarissen gehuldigd Geslaagden in IJmond Havenberichten m Het nteeót ue/ikockte, we/ik, Ui SuAopn IJmondverenigingen vandaag en morgen Loodgieters- en Eleotrioiteiiswerkzaamheden WOENSDAG 5 JULI 1961 A. J. v. LENT'S Automobielbedrijven - I I II c te te UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAG KAARTEN SANDWIOi SPUEAO TEVENS MAYONAISE LEPEL Uithoorn heeft 10.000 inwoners „Schelde" kreeg gestrande Amerikaan vlot Examens mmm PERÉE Weinig aanvoer aardbeien OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Heemskerkers blijven cultureel zingen 11111111 LLLiny HET IS ALWEER vijftien jaar ge leden, dat de slepers Helga, Tonijn, I. S. Groen en Ingrid van het Bureau Terug gave Visserijvaartuigen te IJmuiden druk werk hadden met het thuisbrengen van in Duitsland en in Frankrijk terug gevonden Nederlandse visserijvaar tuigen. In 1947 liep dat werk op zijn einde en in september kon de sleep dienst worden opgeheven. In het voorjaar en de zomer van dat jaar werden echter enige schepen naar ons land teruggebracht, die wij vóór de oorlog niet hebben gekend: schepen, die in de oorlogsjaren op de Nederlandse werven op stapel waren gezet in opdracht van Duitse werven ten behoeve van de Kriegsmarine. Zij werden opgezet naar bestaande typen visserij vaartuigen in Duitsland en zodra de oorlog ten einde was zouden deze meteen voor de visserij dienstbaar ge maakt kunnen worden. Onder andere werden in ons land enige motortrawlers gebouwd van de zoge naamde „Burg"-klasse, een serie motor trawlers van twaalf stuks, die in 1938 ge bouwd waren voor de rederij H. Bischoff Co te Bremen. Voor de oorlog waren er de Altenburg PG. 528, Blankenburg PG. 529, Burg PG 527 en meer van der gelijke namen. Het bijzondere van deze vaartuigen was, dat zij niet alleen geschikt waren voor de trawlvisserij maar ook met de vleet konden vissen. Zij hadden een ruim werkdek en de reep werd over de bak heen uitgezet en gehaald. De vooroorlogse „Burg"-klasse-schepen hadden een motor van 540 pk. Bij de trawlvisserij bestond de bemanning uit 15 koppen en wanneer men met de vleet viste werd deze tot 19 uitgebreid. Na de oorlog heeft de Rederij Bischoff nog en kele van deze schepen in de vaart gehad maar intussen zijn ze alle verkocht ge worden. In 1950 bracht genoemde rederij twee nieuwgebouwde stoomtrawlers in bedrijf, de Strassburg en de Wartburg, in 1957 werd de nieuwe Salzburg aan dit tweetal toegevoegd, doch het vorige jaar werden de drie stoomtrawlers overgedaan aan de Rederij Söhle te Bremerhaven. Het IJmuidense trawlerbedrijf kent thans nog drie motortrawlers van de „Burg"-klasse, welke toebehoren aan de n.v. Scheepsexploitatie Maatschappij De Marezaten en respectievelijk Johannes Polderman IJM 20, Maria van Hattem IJM 10 en Elie Chenevière IJM 32 heten. In totaal zijn er echter vijf uit Duits- Advertentie Wj)k aan Zeeërweg 107 - IJmuiden Telefoon 4360-8210 Vondellaan 5 - Beverwijk Telefoon 3223 - 5052 (02510) Dinsdagmiddag zyn in de leerlingenwerk plaats van de Hoogovens drie werknemers op hartelijke wijze gehuldigd in verband met het feit, dat zij in 1921 bij de Hoogo vens werk vonden en onafgebroken hun beste krachten aan dit bedrijf hebben ge geven. De jubilarissen waren de heren A. den Dunnen, wagoncontroleur uit IJmuiden, M. Luiken comfoorregelaar uit Beverwijk en J. van Zantvliet uit Heemskerk. Nadat de jubilarissen met hun dames plaats had den genomen op een geheel met planten en bloemen versierd podium heeft ir. W. Bakker in zijn functie als adjunct-direc teur de jubilarissen namens de directie toegesproken. Hij wees er op dat alle drie werkzaam zijn bij de afdeling transport en zich op hebben weten te werken tot baas en voor man. Ook hebben zij in de omgeving ge woond waar nu de grote industrie zich steeds meer uitbreidt. Men heeft in de oude vertrouwde Breesaap de industrie zich zien ontwikkelen en de fabrieken hebben deze bosrijke omgeving van weleer van alle luister ontdaan. „Wat is er in deze veertig jaar nu tot stand gekomen, dit is toch niet zo maar geschied? Het waren niet alleen de leiding gevende figuren die dit bedrijf opbouw den, ook Gij heeft hier Uw beste krachten aan gegeven". Na zich tot ieder nog persoonlijk te heb ben gewend overhandigde ir. Bakker aan de jubilarissen een horloge, een enveloppe met inhoud en een oorkonde. De chef van het transportwezen, de heer W. Wiersma, stond er ook bij stil dat het lang niet voor een ieder weggelegd is om veertig jaar bij een baas te zijn. De enor me omwenteling, die er in deze periode is geweest, hebben de jubilarissen ten volle meegemaakt. Zij waren de mannen van het eerste uur, die met de schop gewapend aan het werk gingen. Nu doet de dragline het en zo ging het ook bij het transportwe zen. De heer Wiersma haalde verschillende aardige voorvallen uit deze periode aan. De heer G. J. Voerman schetste de goede eigenschappen van ieder der veertigjari gen, de heer H. J. Rous .sprak namens de jubileumcommissie, en de heer J. Veen- stra deed dit voor de contactcommissie der arbeiders. Een waarderend woord van man tot man namens de collega's sprak de heer J. W. Dijkman. Voor al deze hulde en eerbetoon werd namens de jubilarissen een woord van dank gesproken door de heer De Dunnen land teruggekeerd, die door het Bureau Oorlogsbuit van het ministerie van Fi nanciën als Holland I, II, III, IV en V werden geregistreerd. De Holland IV is in Noorwegen terechtgekomen en kreeg de naam Heroyholm met Rolf Ervik in Ale- sund als eigenaar. In 1938 kocht deze rqder de IJmuidense motortrawler Eve line IJM 116, ex-Holland II aan, welke nu de naam Heröystral draagt. Zo zijn er nu nog drie motortrawlers van de „Burg"-klasse over, waarvan de Johannes Polderman IJM 20 als eerste in de vaart werd gebracht. Op 14 mei 1947 kwam het schip als V 805 in de grijze oor logskleur met hoge opbouw en geschuts- opstellingen in IJmuiden aan van Lubeck, gesleept door de Helga. In afwachting van een bestemming werd het schip kort daar na naar Amsterdam overgebracht, waar het een plaatsje kreeg bij de Marinewerf. Tenslotte werd het voor de visserij vrij gegeven en in oktober keerde de V 805 in IJmuiden terug en werd in het binnen- spuikanaal neergelegd. Teneinde de aanduiding voor de ver koop te vergemakkelijken werd de V 805 de naam Holland I SCH 135 gegeven en in januari 1948 kwam het schip in het bezit van De Marezaten. Zeven maanden zijn er mee heengegaan om de V 805 te ver bouwen tot een bruikbaar visserij schip en onder de naam Johannes Polderman IJM 20 kon het schip op 16 augustus 1948 als trawler voor de eerste reis vertrekken. Arie van der Veer Advertentie r*> CALVÉ SANDWICHSPREAD tem pil If 'te i te :te fpj «<»L cwp. n«nio>M De gemeente Uithoorn heeft nu 10.000 inwoners. De heer P. C. W. Balvert, die zijn zoon kwam aangeven, kreeg van de burgemeester van Uithoorn, de heer C. A. M. Koot, een spaarbankboekje met 150,-. Deze inleg is door de Land- en Tuin- bouwbond te Uithoorn met honderd gulden verhoogd. De pasgeborene, die in Uit hoorn de 10.000 volmaakte, is het vierde kind in het gezin-Balvert. - y Verre visserij en structuurverandering, dat waren de belangrijkste onderwer pen, die op de dag van de trawlvisserij in Bremerhaven aan de orde zijn ge komen. De teruglopende ontwikkeling van de vangsten op de traditionele gron den, de noodzakelijke ontsluiting van meer opbrengende vanggebieden en daarom de verre visserij dwongen tot de ontwikkeling van een nieuw trawler type, waarvan op de dag van de trawl visserij een hele vloot voor het eerst aan wezig was. Aan het eind van het vorig jaar waren van de 197 schepen van de Duitse trawler- vloot maar 13 gecombineerde vang- en fabrieksschepen. Maar in de loop van dit jaar zullen er reeds 35 van dergelijke mo derne schepen in bedrijf zijn. Deze om schakeling bedoelt men als men over de structuurverandering in de Duitse visserij spreekt. Een gecombineerd vang- en fabrieks- schip heeft een tweeledige taak. Het pro duceert verse vis en verwerkt gelijktijdig een deel van de vangst tot diepvriesvis. Daarom zijn de moderne vang- en fa brieksschepen, die overwegend als hek- trawlers worden gebouwd, met een diep vriesinstallatie uitgerust. Met behulp daarvan wordt de versgevangen zeevis bij temperaturen van min 30 tot min 40 gra den gevroren en daarmee houdbaar ge maakt. In de praktijk van de verre visserij wordt de vangst van de eerste vangdag bevroren en in de diepvriesruimen van het schip opgeslagen. Op de overige dagen wordt de zeevis in de koelruimen opge slagen en als verse vis aangevoerd. Daar de kwaliteit van de vis van de eerste dag goed blijft, kan men vrijwel zeggen, dat de vangreis met een dag wordt verkort. Dit is bij de verre visserij van grote be tekenis. De vang- en fabrieksschepen, die over het algemeen een installatie hebben voor het winnen van vismeel, meten zo'n dui zend ton. De machinesterkte bedraagt in het algemeen van 1600 tot 2400 p.k.. de snelheid loopt van 14 tot 15 mijl. Alleen al voor de 35 gecombineerde vang- en fa brieksschepen, die nog dit jaar in de vaart komen, heeft de Duitse trawlvisserij rond 150 miljoen mark in de uitbouw van de vloot geïnvesteerd. Grote sommen moeten worden besteed aan de omschakeling van oudere trawlers van kolen op olie. De structuurverande ring stelt de rederijen dan ook voor grote financiële lasten. De sleepboot „Schelde van L. Smit en Co is er in geslaagd het 7958 br. reg. ton metende Amerikaanse s.s. „Mormacguide" vlot te krijgen. Dit schip liep vorige week dinsdag op 210 mijl ten zuiden van Suez aan de zuidpunt van het schiereiland Si nai, vast in het zand. De „Schelde" lag toen in Suez. De sleepboot bereikte de vrachtvaarder de volgende dag. Voor met het bergingswerk kon worden begonnen moest een deel van de lading, meel in zak ken en asfalt naar een kustvaarder wor den overgebracht. De „Schelde" heeft de „Mormacguide" naar Suez gesleept. De volgende leerlingen van de Elout van Soeterwoudeschool te Velsen behaalden het .V.G.L.O.-diploma, uitgaande van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum te Den Haag: de meisjes J. Akkerman, W. A. dé Back, T. J. Blok, F. Bos, C. Egner, A. Eliveld, E de Feber, T. M. Galavazi, C. M. Hagen, M. M. Hogendoorn, J. G. Ingelse, R. Jochems. A. L. Keirsgieter, C. Klein Meulenkamp, M. J. Krijger, S. Lips, H. Lodenstein, A. H. Morren, A. P. Nat, T. E. M. van der P" is, E. Plokker, H. Plokker, N. Plokker, W. Plug, C. J. Polderman, E. I. Post, T. Post, A. Prins, T. Ramerman, M. Roodzant, M. Schraal, E. W. M. M. Ver hoef. P. H. Viskil, P. Vlieland, A. Wan- maker, M. M. Wienen, M, de Winter, A. de Wolff, A. C. de Wijn, E. Zwaan en de jongens J. J. van der Bent, L. Gravemaker, D. Menzel, C. J. van der Plas, W. van Voorbergen. Bij het gemeentelijk lyceum te Bever wijk slaagden voor 't toelatingsonderzoek: E. van den Berkhof, J. Bloem, J. de Boer, N. Bol te, P. v. d. Esch, S. Fris, R. Jansen, A. Kaptein, C. Klaver, J. Kraaier, B. Log ger, N. Moeyes, R. van Noordt, E. Over, H. van Staveren, allen Beverwijk; J. Baars, Heemskerk; M. Blok, Velsen-Noord; M. Bosch, Velsen-Noord; B. van Droffelaar, Eist (O.B.); J. Ebbinge Wubben, Beverwijk; D. van den Ende, Velsen-Noord; S. van Es, Beverwijk; J. Groenenboom, Velsen-Noord; G. Jongkind, Velsen-Noord; M. Klein, Wijk aan Zee; R. Krab, Heemskerk; G. Meijerhof, Beverwijk; M. Mookhoek, Beverwijk; P. Overvliet, Heemskerk; Th. Reijnders, Be verwijk; C. Roozendaal, Uitgeest; M. Scherpenhuijsen, Beverwijk; H. van Sloo- ten, Heemskerk; W. Steinvoort, Velsen- Noord; J. Twisk, Uitgeest; M. van Twuy- ver, Uitgeest; F. Westerhout, Velsen-Noord. Haarlem. Aan het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eind-exa men van de afdeling H.B.S.-B.: Tj. de Cock Buning, A. Docter, T. S. Go, J. de Haan, J. Lindeboom, F. A. Stek te Haarlem', H. Mul der, O. van Ommeren te Heemstede; C. van Burik, R. Hollander, W. de Koning te Nieuw- Vennep; J. C. Moolenaar te Lisse; A. Kleij- wegt, H. J. Vledder te Hillegom; H. P. Groen te Zwanenburg; R H. Hommes te Benne- broek; E. J. v. d Stroom te Aalsmeer; A. W. Visser en J. J. Visser te Zandvoort. Afgewezen werden 7 kandidaten, terwijl 1 kandidaat zich terugtrok. Haarlem. Voor de eind-examens m.u.l.o. zijn in Haarlem geslaagd voor diploma A: de dames L. M. Beker, M. Orchudisch en H. van Duyn uit Beverwijk; P. M Boonstoppel uit Castricum; C. Ruifrok uit Heemskerk; H. v. de Ree uit Beverwijk; x E C. de Jong uit de Koog; x J. J. Leynse uit Voorhout; M. Möhl- mann; x M. J. Philippo en x E. M. Doorn bosch uit Sassenheim; en de heren: F. Gerrit sen, G. Klees, C. G. Tabak en A. Groeneveld uit Beverwijk; W. Wijker, F. J. Korf en P. G. Schol uit IJmuiden; W. Feelens uit Haarlem mermeer; R. Beilschmidt, x C. J. v. d. Bos, x A. J. v. d. Bos, P. R. van Kalken, x G. B. W. Lammers en x H. Redeker uit Haarlem en x K. van Diggelen uit Sassenheim. Voor diploma B de heren: C. Homburg, A. Kuiter, C. Kuiter en A. A. Zwart uit IJmui den; R. Trefon uit Badhoevedorp; J. Schultz uit Zandvoort; H. Dijkstra en J. P. O. Kos ter uit Haarlem. x betekent tevens geslaagd voor midden standsexamen. WAAR ZONDAG op het IJmuidense strand nog duizenden mensen zich trachtten te verweren tegen een steken de zonnehitte, daar had dinsdag een felle noordenwind met windkracht acht tot negen vrij spel. Het bijna rimpelloze wateroppervlak dat velen zich nog van dit weekeinde herinnerden, was ver anderd in een woedende massa grauw water, dat met zijn spierwitte schuim koppen steeds meer strand verslond. Vlagen zand maakten het kijken naar zee onmogelijk en de velen die toch nog gekomen waren om dit spel van water en wind te aanschouwen, waren vaak gedwongen om met hun rug naar het water te gaan staan en te kijken naar de duinen; dezelfde duinen die zij op weg naar zee ook al hadden gezien. VOOR DE BEWONERS van de strand huisjes is het echter niet allemaal zonder ongelukken afgelopen, ondanks het feit dat hier en daar de daken en de luiken nog eens goed werden vastgesjord. Vooral de bewoners van huisjes met 'n luifel hebben in angst gezeten omdat de wind door de luifel nog eens extra vat kreeg op het dak. Dinsdagmiddag waren reeds zes huisjes het slachtoffer van de wind geworden, waaronder enkele huisjes van IJmuidens Bloei. Deuren en daken werden danig ont zet of woeien weg. Op het strand tussen de pieren werd ernstige schade toegebracht aan het huisje van de Amsterdamse fami lie Van Ingen. Om ongeveer een uur 's middags ver nielde de wind het voorste gedeelte van dit huisje, dat drie jaar geleden door de heer C. H. van Ingen werd gebouwd. De huur ster van het huisje was op dat moment niet thuis en mevrouw Van Ingen, die juist op het strand was, werd gewaar schuwd door de buren, die later de boedel zoveel mogelijk hebben gered en het ach terste gedeelte van het huisje hebben ge stut. „Ik kan nog niet begrijpen hoe het ge beurd is", vertelde mevrouw Van Ingen. „Al twaalf jaar hebben we een huisje aan het strand. Dit was nieuw en had dubbele wanden. Naast ons is een huisje met enke le wanden en daar mankeert niets aan." Zaterdag zou de familie Van Ingen in het huisje gaan wonen. Maar ongetwijfeld zul len de buren helpen om het huisje weer in elkaar te zetten. Want onder de bewoners van het strand heerst een góede team geest. Even verderop was de Baarnse fa milie Kiljan bezig het dak van het huisje van de buurman vast te zetten. „Ze zijn niet thuis" vertelde mevrouw J. H. Kiljan, „en binneri zagen we het dak telkens om hoog wippen." De meeste bedrijvigheid viel echter waar te nemen op de pieren. Ondanks de harde wind en het spattende water werkte men rustig door. De Baarnse familie Kiljan maakte het dak van buurmans huisje vast. Het vernielde huisje van de familie Van Ingen. Voetbal De voetbalvereniging Beverwijk houdt woensdag 12 juli de jaarvergadering in café Sport. Behalve de gebruikelijke jaar verslagen staat er een bestuursverkiezing op het programma wegens periodieke af treding van de heren C. G. Hoeben, C. van Etten, F. Nieman en F. Wüst. Allen zijn herkiesbaar. Mffilïl*. Advertentie Gas- en Waterfitter KENNEMERLAAN 9 TEL. 5271 Installateur P.E.N. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hontestroom van Dagenham; Zaanstroom, Londen; Juvalta, Skoghali; Munkedal, Fawley; Anna Brodin, Nar vik; Flevo, La Pallice; Wexford, Londen; Melis- kerk, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Wadai van Las Palmas; Aldebaran, Antwerpen; Jutlandia. Rotterdam; Pygmalion, Antwerpen; Guineekust, Hamburg; Idalia, Le Havre; Diogenes, Rotterdam. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Perelle naar Rouen; Femstroom, Leith; Biri, Oslo; Hinde, Lon den; Lucas Bols 2, Rotterdam; Hontestroom, Huil; Navidad, Rotterdam, ledig van Hoogovens; Dot terel, Rotterdam; Pegasus, Aruba: Magas, Rot terdam; Yvette, Abö; Areas, Gibraltar; Burger- stein, Aruba; Minos, Helsinki Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Grebbe- stroom naar Hull; Salta, New York; Timca, Rot terdam; Lucas Bols 1, Hernösand; Julia Mary, Londen; Sleipner 2, Trelleborg; Selma Nimtz, La Guaira. De loodsdienst werd dinsdag om 17.25 uur ge staakt voor alle schepen. De loodsdienst werd hervat om 21.15 uur. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). v Advertentie BOSCH koelkasten Alleen verf. N.V.Willem van Ri[n, Am»terdam-W. - Postbus De noordwesterstorm zal er wel de oor zaak van zijn geweest dat dinsdag nauwe lijks 10.000 mandjes aardbeien aan de vei ling waren. Nu was dit niet zo'n groot be zwaar want door het nog al koele weer was de vraag ook niet zo heel groot, al waren de prijzen gelijk aan die van de vorige avond. Men betaalde voor de Talis man-partijen die het predicaat „Enen" nog waardig waren zo rond drie gulden per slof tot 3,90 per and. De iets mindere kwaliteit draaide rond ƒ2,50 per mand, terwijl men voor de fabriekskwaliteit van 1,30 tot 2,10 per mand betaalde. Van de eerste soort werden de aardbeien nog voor export naar West-Duitsland gekocht. Doos jes zijn er al heel weinig, men betaalde rond 25 cent per stuk. Advertentie KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 1886 De in het jeugdgebouw „De zeven sprong" gehouden jaarvergadering van de Heemskerkse gemengde zangvereniging was zeer goed bezocht. De voorzitter de heer A. J. Baardemans constateerde dat de vereniging goed is vooruitgegaan, ondanks de moeilijkheden welke zich in het bestuur voordeden. Door vertrek naar elders was de vereniging namelijk tijdelijk zonder voorzitter en secretaris. Er zijn thans vijfendertig leden. De dirigent, de heer G. de Barbarson, besprak het programma voor het nieuwe seizoen. Een aantal leden wilde bij een uitvoering stukken van een lichter genre brengen. De dirigent verzette zich hier tegen en was van mening dat men zang van een cultureel verantwoord peil moet brengen. Met operettezang bereikt men dit niet. Hij zag het koor nog gaarne uit gebreid met een aantal heren. Een voorstel tot het stichten van een reiskas werd aangenomen. Tevens werd een propagandacommissie opgericht. WOENSDAG 5 JULI Kerk van O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg, Beverwijk. Interparochiale ziekendag. Gemeentebibliotheek, IJmuiden. 14-17 30 en 1921 u.: Werkschuitclubs exposeren. Scheybeeck. Beverwijk, 1417.30 en 19.3022 u.: „Kunsipaarden". Cultureel Centrum, 20 u.: Praatavond aquariumvereniging Moerbergkleuterschool, IJmuiden. ouder avond. aanvang 20 u. DONDERDAG 6 JULI Scheybeeck. Beverwijk. 1417 30 en 19.3022 u.: „Kunstpaarden". Gymnasium. Veisen. 19.30 en 21.30 u.: Afscheid G. Bremerkamp.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4