HALVE EEUW KOU IN IJ MUIDEN Koelhuis IJsvries aanvankelijk een ruwijsfabriek uitgegroeid tot een bedrijf met 71 koelruimten Per jaar wordt tienduizend ton consumptiegoederen bevroren SPOR T IN DE IJ MOND f 't IS WEER 1 STUKKEN VOORDELIGER BIJ Thans 150 man personeel Bevroren olifantje Brand in visbakkerij Ml Schuimplastic MATRAS WENTELBED WOENSDAG 5 JULI 1961 H. P. Brits neemt afscheid van Technische School Alleen ruwijs Uitbreidingen Het glaceren Judo Vele auto's kregen pech in Velsen Velsense politie vraagt om inlichtingen Twee arbeiders aangehouden Gemeente Velsen vraagt voorlichtingsambtenaar STAPELBED SLAAPKAMER- KLEEDJES 65.00 6.90 '.X!" ■•^•- Sportieve bekleding 80 cm breed ombouw z. zijden Vrijdagmiddag zal met een receptie in de Technische School te IJmuiden afscheid worden genomen van de heer H. P. Brits, die 41 jaar leraar aan deze school is ge weest. De heer Brits, die onder meer auto-tech niek doceerde, gaat in augustus met pen- dioen. „Wij gaan hier niet over één nacht ijs", zegt de heer F. A. A. M. Allard. Het is in dit verband een grappige uit drukking, want de heer Allard is directeur van de n.v. Koelhuis IJsvries te IJmuiden. Hij staat in zijn kantoor ge bogen over een plattegrond van het zeer omvangrijke be drijf. Hij wijst aan welke oude percelen in de naaste toe komst zullen verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe koel- en vriesruimten. Op het ogenblik zijn de éénenzeven tig koel- en vriesruimten ondergebracht in diverse gebou wen, de emballage-afdeling zit weer ergens anders, het kantoor is ondergebracht in een oud maar statig woonhuis. Oude IJmuidense huisjes liggen temidden van de hoge koelhuizen, of leunen ertegen aan. Er staat nog heel wat te gebeuren, maar tevoren wordt alles wel overwogen, want de heer Allard en zijn onderdirecteur, de heer G. Vel- lekoop, gaan niet over een nacht ijs. Koelhuis IJsvries be staat deze maand vijftig jaar, een feit waaraan op vrijdag 7 juli aanstaande aandacht zal worden besteed tijdens een receptie in hotel Royal aan de Kennemerlaan in IJmuiden. Dan zal, vluchtig of uitvoerig, herinnerd worden aan de dag waarop de eerste steen werd gelegd voor de kleine kristalijsfabriek, vlak aan het Noordzeekanaal, waar achttien mensen later enkele tientallen tonnen ruwijs per dag zouden produceren. De ijsfabriek is gesticht door wijlen de heer A. H. J. C. M. Allard in het jaar 1911. Hij werd op 9 februari 1869 te Geer- truidenberg geboren. Hij werd ingewijd in de geheimen van he'. bierbrouwersvak en daartoe bezocht hij de school te Worms in Duitsland. Nadat hij zijn studie met succes had beëindigd, vestigde hij zich in Haarlem, waar hij een bierbrouwerij begon. „Brou werij 't Spaarne" was de naam ervan. Deze bestond van 1898 tot 1910. Inziende dat het moeilijk zou worden de concurrentiepositie te handhaven, juist om dat zich in die jaren de concentratie van bierbrouwerijen begon te ontwikkelen, be sloot de heer Allard een punt te zetten aan zijn bierbrouwersloopbaan. In dit vak had hij uiteraard veel kennis opgedaan over de koeltechniek. Toen men besloot in IJmuiden een ijsfabriek te bou wen, werd hij benaderd om het directeur schap van deze fabriek op zich te nemen. Op 24 september 1911 werd de eerste steen gelegd voor deze kristalijsfabriek in IJmuiden. De productie van ruwijs kon korte tijd later ter hand worden genomen, voornamelijk ten behoeve van de visserij en vishandel. In de jaren van en met 1912 tot 1914 kon de productie worden verdub beld en in 1916 had men een dagproductie van honderdvijfenzeventig ton bereikt. Deze verhoogde productie was overigens een gunstig gevolg van de eerste wereld oorlog. Nederland was immers neutraal gebleven en kon als niet-oorlogvoerende natip rustig ter visserij varen. De Neder landse vissers hadden het zee-rijk alleen en de vangsten waren in die jaren dan ook groot. Het neutrale Nederland expor teerde zelfs vis naar de elkaar bekampen- de landen... Na de eerste wereldoorlog viel echter de export van vis naar Engeland gedeeltelijk uit, wat tot gevolg had dat in de ijsfabriek een overschot aan „koudecapaciteit" ont stond. Toen begon men in IJmuiden met het koelen van levensmiddelen. In 1920 begon men met eieren. Later kwamen er andere producten bij zoals bo ter, vis en vlees. Al deze producten wer den in van elkaar gescheiden ruimten koud gehouden. En dat is vandaag de dag nog zo. De toeneming van de bevolking, de ver hoogde vraag naar consumptiegoederen deden de behoefte naar meer koelruimte groter worden. In IJmuiden heeft de di rectie van Koelhuis IJsvries daaraan steeds weten te voldoen, zij het dat vele problemen moesten worden opgelost. Tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog is steeds uitgebreid. In de tweede wereldoorlog is menige bom op de daken van het bedrijf neer gekomen. „De ouverture", noemt de hui dige directeur, de heer F. A. A. M. Al lard, het bombardement tijdens de Pink sterdag van 1940. Toen vernielden bommen het kantoor van het bedrijf, dat nog ge vestigd was in het voormalige gebouw van het Staatsvissershavenbedrijf. Het zwaarste bombardement vond plaats in augustus 1944, toen acht voltreffers een gebouw volkomen vernielden. Koelhuis IJs vries heeft in totaal vijfendertig bombar dementen „beleefd", maar geen der keren is het gehele bedrijvencomplex van de kaart weggevaagd. Energiek nam men de herbouw na de bevrijding ter hand. Mede dank zij de zeer deskundige lei ding van de heer Vellekoop werd het diep vriezen van vis, later gevolgd door fruit en groente, ontwikkeld. Het bedrijf breidde zich in de loop der jaren uit; huizen wer den aangekocht. Er zijn thans één en ze ventig koel- en vriesruimten, waarin het mogelijk is per dag honderdnegentig ton voedingsstoffen in te vriezen. Er werken normaal honderdvijftig mensen, maar in de seizoenen werken er driehonderd per sonen. In zo'n koelruimte liggen de haaien niet. maar ze staan met de neus op de grond tegen een stapel kisten keiharde kabeljauw BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: J. A- Berends-Van Niel, d. en z„ Lindenstraat 55, IJmuiden-Oost; C. Oudshoorn-Griekspoor, z.. Rijnstraat 143, IJmuiden; J- J. Remmé-Koster, z., Dr. Schaepmanstraat 150, Haarlem; M. van Lienen-Rijke. z„ Orionweg 105, IJmuiden; I. A. Ooms-Koster, z., Wijkeroogstraat 110, Velsen-Noord; H. A. Leemhuis-Harm, z-, Westerhoevelaan 12. Santpoort; C. W. Sweekhorst-Gortzek, d.. Krocht 8 zw„ Haarlem; G. C. Bakker-Bakker, z.. Dirk Hartoghstraat 30, IJmuiden; C. Dronkers- Osté, d., Planetenweg 152. IJmuiden; M. A. de Lange-Hoogland. z.. Bloemendaalse- straatweg 146, Santpoort; J. Blom-Pals, z-, Hoofdstraat 91. Santpoort; H. J. A. Ebe- ing-Iemenschot, d. Spieghellaan 14. Drie- luis; P. M. M. Mudde-Van der Eist, d.. Van Dalenlaan 216. Santpoort; A. J. E. Post-Van der Kooij. d., Geelvinckstraat 4, Velsen-Noord; P. van der Wal-Broek, d„ Gjertsenstraat 17, IJmuiden-Oost; J G. Raven-Jantzen, z., Vergierdeweg 261, Haar lem; C. C. M. de Ruiter-Hoogelander, d„ Oranjestraat 23. IJmuiden. 4 Uit de beginjaren van Koelhuis IJs vries te IJmuiden herinnert de heer Allard, de huidige directeur, zich nog goed dat er op zekere dag een Bever weker by hem kwam met het wel zeer vreemde verzoek een overleden baby olifant in de vrieskamer te conserve ren.' Want die Beverwijker had de ge woonte alle in Artis te Amsterdam overleden dieren op te zetten. Op een dag zat hij met die overleden olifanten baby in de maag, omdat hij nog zoveel vogels moest opzetten en voorlopig toch niet aan het olifantje toe zou zijn. Hij ging naar meneer Allard, die er weinig voor voelde en hem de tip gaf het eens bij zijn collega-concurrent te proberen. De Beverwijkse dierenopzet- ter had hier succes. En zo gebeurde het dat het dode dier in de kou werd ge zet. De directeur van dit bedrijf kon het beest echter overdag ook niet in zaak hebben, vandaar dat hij het stok stijve olifantje dan op het fabriekster rein plaatste, waar het dan ontdooide en de poten slap begonnen te worden, zodat de voormalige Artis-bewoner in de wind stond te wiegen. Volgens me neer Allard moet het een vreemd ge zicht geweest zijn. Maar later heeft hij zijn concurrent eerlijk bekend, dat hij hem dit olifantje had bezorgd Jaarlijks komen tienduizend ton con sumptiegoederen de koude ruimten van IJsvries te IJmuiden binnen en verlaten die later in bevroren toestand. De heer Allard zwaait hier de scepter. Hij is een gemoedelijk man, die zijn be drijf door en door kent. Maar er zijn veel vraagstukken: de techniek wordt ingewik kelder. „Het was een hele verlichting voor me, dat de heer Vellekoop de technische directie ging voeren," vertelt hij, er aan toevoegend, dat hij van een ieder in de fabriek veel steun krijgt. Hij kwam toen hij achttien was in het bedrijf van zijn vader, na de driejarige hbs te hebben afgelopen. „Ik heb hier zelf met kisten op mijn rug gelopen, bij de machines gestaan enzovoort", zegt hij en er klinkt trots door in zijn stem. Hij is een self-made-man, hij kent de praktijk. Hij is drie en zestig jaar. De prachtige luchtfoto laat het com plex van gebouwen en gebouwtjes van het jubilerende Koelhuis IJsvries zien. In de naaste toekomst zal men diverse oude woningen opruimen. of een andere vissoort. Hier werken man nen, gehuld in dikke kleding. Zodra de deur van een vrieskamer geopend wordt, ontstaat er veel damp. In de diepvries ruimten heerst een gemiddelde tempera tuur van circa 25 graden beneden nul. Er liggen in die ruimten met dikke buizen langs de wanden en onder de pla fonds, geheel omgeven door een laagje poederig ijs honderden kisten vis, er gens anders zwarte bessen, aardbeien, bo ter en groenten. „Het gaat om een zo goed mogelijke af sluiting van de artikelen," zo verzekert de heer Allard. Vis bij voorbeeld wordt van 'n laagje ijs voorzien, hetgeen men het zoge naamde glaceren noemt. Dit diepvries proces dient over het algemeen zeer snel te geschieden. De Engelsen spreken dan ook van „quick-freezing". Hoe sneller men het artikel of product bevriest, des te kleiner zijn de ijskristallen die ontstaan. Bij het proces gaat het juist om de kleine kristallen, die de vézel van het product niet aantasten. De structuur van de vezel zou wel worden aangetast door grote ijskristallen, die verkregen wor den door langzaam in te vriezen. In het IJmuidense bedrijf worden fruit, groenten, vis en gevogelte in de diepvries ruimten geplaatst. De laatste jaren wor den ook bloembollen geprepareerd en ge koeld. Dit geschiedt in het door een doch termaatschappij van Koelhuis IJsvries aangekochte perceel n.l. de vroegere PEN-centrale aan de Kanaaldijk. Miljoe nen bloembollen worden per jaar gekoeld, alvorens ze naar de afnemers gaan. Behalve het opslaan en bewaren van ar tikelen van de klanten, bewerkt men ook producten in Koelhuis IJsvries .Veel fruit bijvoorbeeld wordt gesorteerd, schoonge maakt en in de gewenste verpakking ge daan om tenslotte te worden opgeslagen in de vriesruimten. Een blik in een van de 71 vriesruim ten. Een dikke ijspoederlaag zit op de koelhuizen. Het is hier circa twee en twintig graden onder nul. Tot besluit van het seizoen zijn dinsdag avond in het buurthuis van Kennemer- staten aan de Noorderlaan te Velsen- Noord judowedstrijden gehouden tussen twee jeugdploegen van tot 15 jaar van het Buurthuis uit Velsen-Noord en het Groene Huis uit Beverwijk. De jeugd toonde dat zij in het afge lopen seizoen veel van deze sport geleerd heeft, want men zag heel aardige partijen. Beide jeugdhuizen wogen goed tegen elkaar op, de uitslag was dan ook 88. In de pauze van de wedstrijd werden enige leerzame demonstraties gegeven. Hiervoor waren aanwezig dr. M. Schut te (60 jaar) uit Bloemendaal, vijfde dan, en de heer Pothuizen uit Haarlem, beiden lid van de vereniging Ken Am Ju uit Haarlem en twee gasten van de Haar lemse vereniging, de Duitser Uwe Rabe uit Wuppertal en de Zweed Ralf Johansson uit Göteborg. Dit viertal demonstreerde verschillende facetten van de judosport. De heer Pot huizen gaf naast de practische grepen van de judosport ook een theoretische uiteen zetting, waarbij hij er op wees dat judo geen kwestie van kracht is maar van zoeken naar de meest kwetsbare plekken van de tegenstander. Dr. Schutte gaf een fraai staaltje prac tische judo weg. Onder de bedrijven door wees hij de jongens er op dat zij niet Drie Cubaanse piloten zijn gisteren met hu bovenal voor moeten zorgen dat zij hun huiswerk op school of andere nuttige bezigheden steeds voorrang geven boven elke tak van sport. f Fusie: 90 voor Er zijn nu al 365 antwoorden binnenge komen op de fusie-enquête, en daarvan wa ren 41 antwoorden „tegen" en liefst 324 „voor" een fusie van Stormvogels en VSV. W ielersport Op donderdag 27 juli begint de vijfde „Tour de Flevo", het Castricumse wieier- evenement voor jongens van 12-17 jaar. Er zullen tien ploegen van acht man aan deelnemen. Tennis Het traditionele E. van Keeken-tennis- toernooi, dat in Castricum werd georgani seerd na het overlijden van de heer Van Keeken, die zoveel voor de Castricumse tennissport heeft betekend, wordt dit keer voor de achtste maal georganiseerd. Door de opheffing van de katholieke tennisclub ODO zullen echter thans slechts twee ver enigingen, Bakkum en OVA, hieraan deel nemen. Gisteren hebben vele auto's in de ge meente Velsen pech gekregen. Omstreeks half tien gistermoi Een is op de Heeren duinweg te IJmuiden-Oost een personen auto door een harae rukwind van de weg geraakt en tegen eer lantaarnpaal gereden- Er ontstond zware schade. Op het Brinioplein is een vrachtauto met een aanhangwagen geslipt en tegen een lichtmast gereden. De mast knapte af. In de Gildenlaan te Velsen-Noord is gisteren een bestelauto met het linker achterwiel in een put van het hoofdriool gereden. De wagen kon met vereende krachten weer op de weg worden gezet. De band werd vernield- Nabij de Velser tunnel is omstreeks half elf dinsdagmorgen een personenauto als gevolg van het natte wegdek geslipt en in een sloot terechtgekomen. Er ont stond zware schade aan het voertuig. De bestuurder liep een hoofdwonde op. Na in het Antoniusziekenhuis te zijn behandeld kon de man naar zijn woning terugkeren. De auto is met een kraanwagen naar het hoofdbureau van politie gesleept voor een technisch onderzoek. Om twaalf our gistermiddag is de oplegger van een zware truck los geraakt. Dit gebeurde on de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord. De.oplegger kwam zonder ongelukken te veroorzaken tot stilstand, pe Politie onderzoekt de wagen. Omstreeks half vier gistermiddag liep het linkervoorwiel van een personenbusje. Dit gebeurde in de Westbuis van de Velser tunnel. Er zaten acht mensen in de auto. Niemand liep letsel op. De auto is per kraanwaeen vóór technisch onderzoek naar het hoofdbureau gesleept. De commissaris van politie te Velsen verzoekt het ongeveer dertien jaar oude meisje, dat op maandagmorgen 3 juli jongstleden des morgens om 8.55 uur op de Duin en Kruidbergerweg nabij de tank val achter een dame in de richting van Santpoort heeft gefietst, zich te willen mel den bij de afdeling recherche van de Vel sense politie, telefoon: 02550-6444. De bewakingsdienst van Hoogovens in IJmuiden heeft dinsdag twee arbeiders aangehouden, die ervan worden verdacht regelmatig metalentegels, hout en af val - koper te hebben gestolen. De arbeiders, afkomstig uit Beverwijk en IJmuiden. zijn ingesloten in het hoofdbureau van politie te IJmuiden-Oost. Hogere prijzen in Castricum In Castricum toonden de aardbeien in het begin van deze week enkele prijsver beteringen. De soort „Talisman" kwam weer iets meer in de belangstelling en ook de overi ge aangevoerde partijen bleken meer in Dit kwam zeker niet door de export, want die kwam ook nu niet op gang, maar het binnenland bleek iets meer te kunnen hebben en daarom werden wat betere prijzen genoteerd. Ook de groenten gaven een iets betere notering te zien hoewel er van tal van pro ducten een flinke aanvoer kwam. De noteringen waren: aardbeien: Climax I 3,00-/3,40; Chilets II 2,40; Talisman I 2,80-/ 3,70; per doos je ƒ0,32; II 2,00-/3,50; III ƒ1,90; Moulin Rouge II 1,80-2,80; III 1,50; Sengana I 2,20; IJmond I f 2,80. De groentennoteringen waren: Bospeen 33; sla 4-6V2; peulen 62-1,49; tuinbonen 20; bloemkool 12-40; doperwten 49-64; rode bessen f 2,30 per mand. Frambozen aardbeien noteerden per doos je 0,36. WIELRIJDSTER GESNEDEN DOOR BROMFIETSER Op oe Heerenduinweg in IJmuiden-Oost is omstreeks kwart over vijf gistermiddag een wielrijdster gesneden door een brom fietser. De vrouw kwam ten val en liep diverse schaafwonden op. Haar gebit werd zwaar beschadigd. Nadat de veroorzaker van het ongeluk zich bekend had gemaakt, is hij doorgereden. HOOIBERG VERWIJDERD De Velsense brandweer heeft dinsdag middag een temperatuur van negentig ge meten in een hooiberg van een boer aan de Duin en Kruidbergerweg. Onder toezicht van de brandweer heeft men het hooi toen omgeworpen. De gemeente Velsen gaat een voorlich tingsambtenaar aantrekken. Een adverten tie in het vakblad „De Journalist" maakt duidelijk, dat de benoeming van een der gelijk functionaris nu in een acuut stadium is gekomen. Men zegt omtrent de functie, dat deze inhoudt het incidenteel verzorgen van het contact tussen gemeentebestuur en burge rij, doch speciaal het geven van voorlich ting omtreht de gemeente naar buiten. Dit laatste zal mede geschieden in samenwer king met de plaatselijke instellingen. Omstreeks vier uur dinsdagmiddag is brand uitgebroken in een visbakkerij aan de Industriestraat te IJmuiden. Er is vrij aanzienlijke schade ontstaan. Men had vergeten de gasvlam onder een der visbakovens te doven, met het gevolg dat circa veertig liter olie oververhit werd en in brand geraakte. Het dak van de visbakkerij vatte spoe dig vlam. Ook een aangrenzend perceel liep enige schade op. De mannen van de Velsense brandweer zijn een uur in de weer geweest met het blussen. De foto toont de werkzaamheden van de brandweer op het dak van de firma Siewertsen. De belangstelling van de zijde van het publiek was groot. De werkzaamheden werden on der meer gadegeslagen door burge meester mr. J. C. Bührmann en de commissaris van politie, de heer W. Sepp. Advertentie ïfit WOLLEN 10 jaar garantie 2-zijdig legbaar

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5