Massale demonstratie tegen de dictatuur in de Dominicaanse Republiek Radio-Caribe in Ciudad Trujillo verwoest Veiligheidsraad komt niet tot besluit in kwestie-Koeweit HET WEER Va Technisch personeel van enige dag bladen legt het werk neer Marokkaanse steun voor alle Algerijnse eisen Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES AUTO UNION DKW mm Fokker werkt aan F 28 Enkele Britse eenheden reeds uit Sjeikdom teruggetrokken Geen geschil met Moskou, zo verluidt in Peking Vakbonden niet achter de eisen Eichmann bekent „schuld v. LOON's Mijnramp met 108 doden in Tsjechoslowakije Aanslag op Amerikaanse ambassadeur in Saigon Sahara is een Noordafrikaanse zaak Ontdekker-26 gelanceerd 46e JAARGANG NUMMER 207 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 8 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adi. Hoofdredacteur; Tog L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden; J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Dtrecriei P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi)e Om DC-3 te vervangen Het woord is aan NYLON REGENJASSEN Koel Aan het strand >1 VA BORGWARD ARABELLA HARRY OOMEN N.V. Garage VERBEEK „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken Repareren Prijzen vanaf 5.695. AUTOMOBIELBEDRIJF In de krant van heden: Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Kerkdiensten4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 Pims 4, 9 Scheepsberichten 6 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7, 9 Op en om het Binnenhof9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 ErbijIS tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig paginds waarin opgenomen „Erbif A anslagen IJmuider Courant CIUDAD TRUJILLO (Reuter-AFP) Een grote menigte heeft vrijdag onder het roepen van „weg met dictaturen" het ge bouw van de regeringsgezinde radio-Carl- bië in Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, bestormd en in brand gestoken Waardevolle radio apparatuur werd vernield en het gebouw zwaar beschadigd. De aanval volgde op een bijeenkomst buiten het bureau van de Dominicaanse Revolutionaire Partij. Een Newyorks radiostation meldde dat duizenden mensen deelnamen aan de be toging tegen de regering van president Balaguer, die werd gevormd na de moord op generalissimus Rafael Trujillo, lange tijd dictator van de republiek. Een demon strant die door een kogel werd getroffen is later overleden. Bij het blussen van de brand in het gebouw van radio Caribe werden twee brandweerlieden gewond. De schade wordt geraamd op ruim 3,5 mil joen gulden. Op weg naar de gebouwen van de radiozender kwamen de betogers langs het regeringspaleis. Zij werden hier verjaagd door agenten die in de lucht schoten. „Democratisch leven De secretaris-generaal van de Domini caanse Revolutionaire Partij, Angel Mio- lan, heeft in een radiotoespraak verklaard dat de wetten van het land moeten wor den geëerbiedigd om de mogelijkheid, het leven op democratische wijze te organi seren, niet verloren te laten gaan. President Balaguer heeft aangekondigd dat de politie strikte orders heeft om her haling van het gebeurde te voorkomen. De schuldigen aan de vernieling zullen wor den gestraft. Volgens Balaguer zijn de aanstichters van de wanordelijkheden „communistische agenten die zijn opgeleid op Cuba". Nieuw kabinet President Balaguer heeft woensdag een nieuwe regering gevormd. Het vorige ka binet, met uitzondering dan van de minis ter van defensie, generaal-majoor Santos Melido Marte, was zondag afgetreden. In het nieuwe kabinet hebben onder meer zit ting Hipolito Herrera Bilini (Binnenlandse Zaken) en Godsdienstige Aangelegenhe den), Ambrosio Alvarez Zybar (Buiten landse Zaken), Emilio Rodriguez Demori- zi (Onderwijs en Cultuur), Mauricio Alva rez (Landbouw), Jose Angel Savinon (Ar beid), Temistocles Messina (Justitie), Sal vador Gautier (Openbare Werken) en Pe dro Justo Carrion (Financiën). In New York is het een komen en gaan van schepen, nu de Amerikaanse toerist zijn stormloop op Europa is begonnen. Op deze luchtfoto van de New York se haven zien we hoe kleine sleepbootjes juist bezig zijn de Engel se „Queen Elizabeth" te meren. Ver der ziet men v.l.n.r.: de Amerikaanse „Independence", „America" en „Uni ted States", de Griekse „Olympia", het Amerikaanse vliegkampschip „Intre pid" en de Engelse schepen „Maureta- nia" en „Sylvania". WASHINGTON (UPI) De Koninklijke Nederlandse Fokker Vliegtuigfabrieken zullen een transportvliegtuig met straalaan drijving voor korte afstanden laten bou wen, dat de DC-3 zal vervangen, aldus een bericht in het Amerikaanse blad „Techni cal Publication Aviation Daily". Het blad voegde er aan toe, dat het vlieg tuig de F-28, gelijkenis zou vertonen met de F-27 turboprop. Het nieuwe toestel zou met twee motoren worden uitgerust. Van dit bericht konden wij bij Fokker nog geen bevestiging verkrijgen, daar de fabriek vandaag gesloten is. Blütghen: Werken is het leven met een besten dige inhoud van vreugde vervullen. NEW YORK (UPI) De Sovjet-Unie heeft vrijdag haar 95ste veto in de Vei ligheidsraad van de UNO uitgesproken. Hiermee werd een Britse resolutie, waarin erkenning van Koeweits onafhankelijkheid werd verzocht, verworpen. In de Britse re solutie werden alle betrokkenen verzocht te streven naar de vrede en veiligheid in het gebied. Het Russische veto was de eni ge stem tegen het Britse voorstel. Zeven landen waren voor; Ceylon, Ecuador en de Verenigde Arabische Republiek onthielden zich van stemming. De raad verwierp ver volgens een voorstel van de V.A.R., dat de onmiddellijke terugtrekking der Britse troepen uit het sjeikdom beoogde. Slechts de V.A.R., de Sovjet-Unie en Ceylon wa ren hier voor. De andere acht leden ont hielden zich van stemming. Er zijn zeven stemmen nodig voor goedkeuring. De Raad is na de stemmingen voor onbepaalde tijd uiteengegaan. BAHREIN (Reuter) Groot-Brittannië heeft vrijdag eenheden van de Coldstream Guards uit Koeweit teruggetrokken. Men is van plan andere eenheden van het le ger, de marine en luchtmacht terug te trekken en een zo klein mogelijke verde digingsmacht in het sjeikdom te houden. Dit heeft maarschalk Sir Charles Elworthy de Britse opperbevelhebber in het Nabije Oosten in Bahrein meegedeeld. Hij zei geen aanwijzingen te zien dat een Iraakse aan val op handen is en sprak tegen dat de jongste maatregelen een gevolg zijn van critiek op de omvang van de Britse strijd krachten in Koeweit. „Arabische oplossing' De Britse pogingen ter oplossing van het vraagstuk Koeweit zullen overigens haar diplomatieke waarnemers in Londen ver wachten, in toenemende mate gericht zijn op het bevorderen van een regeling door de Arabieren zelf. Als een mogelijkheid zien waarnemers een garantie van de le den van de Arabische Liga voor de onaf hankelijkheid en onschendbaarheid van Koeweit, met officiële steun eventueel van de UNO. BAGDAD (Reuter) Het te Bagdad ver schijnende dagblad Al Moestaqhal meldt voorts dat Irak de paspoortbepalingen voor Koeweit heeft afgeschaft. De in het Iraak se district Basra wonende onderdanen van Koeweit genieten thans dezelfde rechten als de aldaar wonende Irakezen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt en aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen. Morgen van het noord westen uit opklaringen. Matige, later nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidwest en noord west. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook zondag nog veel bewolking, maar later op de dag ook enige opklaringen. Weinig of geen regen. Tijdelijk krachtige westenwind. Temperatuur 18 graden; zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Dezelfde tempe ratuur, maar wat meer zon. PEKING (AFP) In welingelichte krin gen te Peking is tegengesproken, dat Kroesjtsjev in een rondschrijven aan de verschillende communistische partijen „de ideologische afwijkingen" van Mao Tse- toeng aan de kaak zou hebben gesteld. Men geeft het bestaan van kleine ideolo gische verschillen toe, maar acht die on vermijdelijk. Op de goede betrekkingen tussen Moskou en Peking hebben die ech ter geen invloed. Als één van de „vergis singen" van Washington wordt genoemd, dat China de Sovjet-Unie zou willen mee slepen in een oorlog die het onvermijde lijk zou achten. WASHINGTON (Reuter) In Ameri kaanse regeringskringen kon men het be richt afkomstig van Isaac Deutscher in „The Sunday Times" dat Kroesjtsjev een circulaire heeft geschreven over ideo logische geschillen met China, evenmin bevestigen. Diplomatieke kringen in Washington za gen het bericht als een bevestiging van hun vermoedens dat de overeenkomst die vorig jaar november in Moskou werd ge sloten niet langer van kracht is, en dat de Chinese partijleiders trachten bij ande re communistische partijen steun voor hun opvattingen te vinden. Advertentie AUTOBEDRIJF Lange Molenstr. 12 - Tel. 10463 - 19000 (Van onze Amsterdamse redacteur) Twee landelijke dagbladen, het Al gemeen Handelsblad en het dagblad Trouw, verschijnen vandaag niet. Het dagblad Het Parool komt uit met een noodeditie, die niet veel meer bevat dan een verontschuldiging aan de lezers. De oorzaak van deze stagnatie is een sta king, die gisteravond (vrijdag) is uit gebroken in het 350 man tellende tech nische bedrijf van het Algemeen Han delsblad te Amsterdam, en die vandaag voortduurt. Het technisch bedrijf van het Al gemeen Handesblad vervaardigt niet alleen de eigen krant maar drukt ook het dagblad Trouw, waarvan het zetsel van de pagina's wordt vervaardigd op de zetterij van De Telegraaf en in de loonzetterij „De Spin" te Amsterdam. De edities van Trouw voor het noorden, zuiden en oosten van het land waren gisteravond op het drukken na gereed, Advertentie toen het Handelsbladpersoneel weigerde de persen in beweging te brengen. De directie van Trouw heeft aanvanke lijk getracht de pagina's elders te laten drukken. De enige drukkerij, die het for maat van deze pagina's kan verwerken, is die van De Telegraaf. Hier had men de afgelopen nacht echter dhanden vol aan het drukken van de ochtendbladen van De Telegraaf en De Volkskrant. Bovendien is de kans groot dat het personeel van De Telegraaf zal weigeren „besmet" werk aan te nemen. De directie van Trouw heeft daarom geen verdere moeite gedaan om de edities van haar blad voor Noordholland, Haarlem, het Gooi en Amsterdam, die in de loop van vanmorgen moesten ver schijnen, alsnog bij De Telegraaf gedrukt te krijgen. Men hoopt hier dat de staking bij het Handelsblad van korte duur zal zijn en dat morgenavond (zondag) de maandagedities weer normaal zullen wor den gedrukt. In Rotterdam en Utrecht verschijnt Trouw normaal. Deze edities worden ter plaatse gemaakt. De directie van Het Parool deelde ons mee een nooduitgave te drukken in het zusterbedrijf te Utrecht, zodat alle Parool abonnees vandaag op de hoogte zullen worden gesteld van de reden, waarom zij hun zaterdagse krant moeten missen. De tijd van voorbereiding is echter te kort om deze nood-uitgave van een zodanige om vang te maken, dat deze de normale krant kan vervangen. De vakcentrales staan niet achter de eis om meer loon, die zou zijn voortgekomen Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Langs Nieuwstraai 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie SCHRIJFMEÜBEL 65.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 uit de omstandigheid dat op een drukkerij waar ook zetsel voor een dagblad wordt verzorgd reeds hogere lonen worden uitbetaald. De oorzaak Het Algemeen Handelsblad tenslotte ziet geen enkele kans om haar abonnees te bereiken. Vanmorgen is het overleg tussen de stakers en de directie, dat gisteravond was begonnen, voortgezet. De stakers eisen hogere lonen en hoewel de directie is gebonden aan de C.A.O.'s wijzen zij op de „zwarte lonen", die zijn uitbetaald aan de typografen van de zetterij „De Spin", waar het dagblad Trouw gedeeltelijk wordt gezet en aan die van de zetterij van De Volkskrant. De directie van het Handels blad heeft echter aangevoerd dat zowel De Spin als De Volkskrant door de centrale commissie van de federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkers bedrijf zijn beboet wegens het overschrij den van de in de C.A.O. vermelde maxima. De staking heeft geen steun gevonden bij de vakbonden. De directie van Het Han delsblad verwacht dat de stakers zondag nacht weer aan het werk zullen gaan. De laatste krantestaking in de hoofdstad was die van september 1956, welke even eens op vrijdagavond begon en de gehele zaterdag voortduurde. Ook toen ontstond de actie destijds gericht op een loons verhoging van vijf percent bij Het Han delsblad doch sloeg snel over naar andere bedrijven in de hoofdstad. Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken. Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 - 51301 Adolf Eichmann heeft zich in het proces te Jeruzalem, bij het begin van het kruis verhoor door de openbare aanklager, schuldig verklaard. In antwoord op de vraag: „Voelt u zich, in uw hart, schuldig aan medeplichtigheid aan de dood van miljoenen Joden?", verklaarde de voor malige luitenant-kolonel der SS: „Schul dig uit menselijk oogpunt, omdat ik schul dig was aan de uitvoering der deportaties. De verdachte verklaarde in antwoord op de volgende vraag zich in juridisch op zicht niet schuldig te achten, omdat hij niets anders had gedaan dan het uitvoeren van orders. (Zie volledig verslag op pagina 3) PRAAG (AFP) Volgens een bericht van de Tsjechoslowaakse radio zijn vrij dagavond 108 mijnwerkers omgekomen bfl een brand in een steenkolenmijn in Dolni-' Sucha, in het steenkoiendistrict Ostrava. De oorzaak van de ramp is nog niet be kend. De reddingspogingen duren voort, doch geen der 108 arbeiders kon worden gered. De „Dukla"-mijn, waarin de ramp zich voordeed, ligt 290 km ten oosten van Praag en 16 km van de Poolse grens. De brand breidde zich zeer snel uit, aldus het Tsjechische persbureau Ceteka. SAIGON (Reuter) In Saigon is zater dag een aanslag op de Amerikaanse am bassadeur, Molting, mislukt. De ambassa deur reed in zijn auto in de drukste straat van de Zuidvietnamesa hoofdstad ,toen een motorrijder een bom van eigen maak sel tegen de portierruiten wilde gooien. Het projectiel kwam eerst tegen het dak van de wagen terecht en vervolgens op straat zonder te zijn ontploft. De dader wist in het drukke verkeer te ontkomen. RABAT (UPI) De premier van de voorlopige Algerijnse regering, Ferhat Ab bas, heeft zich in de hoofdstad van Marok ko, Rabat, verzekerd van Marokko's on voorwaardelijke steun bij de doeleinden die hij nastreeft. Dit blijkt uit een commu niqué dat in Rabat werd uitgegeven, aan het einde van vier dagen van overleg tus sen Abbas en Koning Hassan II van Ma rokko. Premier Abbas en zijn delegatie van mi nisters zijn via Madrid en Rome naar Tu nis vertrokken. Het communiqué zegt, dat Abbas en Koning Hassan voornamelijk ge sproken hebben over de kwestie van de olierijke Sahara, waarop zowel Algerije als Marokko rechten laat gelden, maar waar van Frankrijk vooralsnog de vruchten plukt. Abbas en Hassan II zijn het erover eens geworden dat de kwestie van de grenzen tussen Algerije en Marokko gerezen uit het Sahara-vraagstuk door beide landen moet worden opgeklaard, zonder dat het buitenland zich daarmee bemoeit. dat gestreefd moet worden naar zo spoedig mogelijke totstandkoming van de Maghreb, de Noordafrikaanse federatie van Marokko, Tunis en een onafhankelijk Al gerije. dat de vroegere opstandelingenleider Ben Bella en vier anderen die door de Fransen vastgehouden worden, zo spoedig mogelijk in vrijheid moeten worden ge steld. dat Marokko onvoorwaardelijke steun zal geven aan het onafhankelijkheidsstre ven van de Algerijnen, op basis van on derhandelingen met Frankrijk dat Marokko de Algerijnen steunt in hun verzet tegen pogingen om Algerije te verdelen „of amputeren", zoals de rege ring in Parijs heeft aangekondigd wanneer niet spoedig iets wordt bereikt. ORAN (AFP-Reuter) Algerijnse op standelingen hebben donderdagavond gra naten geworpen in twee café's in Reliziane in het gebied van Oran. Zeven Êuropese soldaten, zes Europese burgers en twee mohammedanen werden volgens de politie gewond. De aanvallers openden bij hun te rugtocht het vuur op voorbijgangers waar door een Europeaan zwaar werd gewond. In Oran wierp een Algerijn een handgra naat in een bordeel. Zes Franse militairen werden gewond. Voorts liepen in Birtouta vier Franse militairen bij een aanslag ver wondingen op. In Constantine ontplofte een plasticbom voor een winkel die het eigendom is van een Algerijn. In de afgelopen twee dagen hebben leden van de O.A.S., het geheime leger van Europeanen in Algerije, zestien plasticbommen geworpen, waardoor win kelpuien en andere eigendommen in Al giers werden beschadigd. De bomaanvallen krijgen steeds meer een anti-mohamme daans karakter. In Bab-El-Wed hebben Europeanen vrij dag auto's met mohammedaanse passa giers aangevallen en vernield, tijdens een demonstratie bij de begrafenis van een Europees meisje, dat zou zijn aangerand door een mohammedaanse boerenknecht. Er zouden 12 mohammedanen gewond zijn. VANDENBERG, Californië (UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag de Ontdekker-26 gelanceerd, welke over vier dagen moet worden geborgen. De tweede trap van de raket kwam volgens plan tot ontbranding en scheidde zich af. De be doeling is de satelliet, die van instrumen ten is voorzien, te bergen nadat zü onge veer 67 keer in een baan over de polen om de aarde is gedraaid. Postzak De omlooptijd vergt 95 minuten. De maximale hoogte van de baan is 810 kilo meter, de minimale hoogte 235 kilometer van het aardoppervlak. Tot op heden heeft men drie Ontdekker-ruimtecabines in de lucht kunnen bergen en twee uit zee kun nen opvissen. Zeven ruimtecabines van dit type kwamen niet in een baan om de aarde. De nieuwe kunstmaan heeft een postzak voor Haiwai het doelgebied aan boord.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1