Een kijkje in en op een nieuw centrum in groeiend Beverwijk Dierentemmers bij Boltini (uxajlex Tun Liefde voor dieren H. de Boer protesteert tegen nationale planning bij opening gymzaal 4 ZATERDAG 8 JULI 1961 "8É Plastic regenjassen in etui, alle maten, slechts 2.98 Kustvaarder „Phecda" aangevaren PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING lillilll Kerkelijk nieuws Directie koelhuis IJsvries recipieerde in „Royal" Leerlingen van Technische School kregen diploma's mm wMwMÊlÊm. snelle levering deskundige plaatsing MARKTPLEIN 29 O 8'* W&V BiMMMMÉÉMh, ^WNÉIIfci Nauwelijks zijn de gemeentelijke plannen voor de bouw van een tweede torenflat annex stadhuis in het uitbreidingsplan Meerestein te Beverwijk ge reed, of er worden reeds nieuwe plannen aan de openbaarheid prijs gegeven. Hieruit blijkt in ieder geval dat men voortvarend is in de stad ten noorden van het Noordzeekanaal. plaatsen geprojecteerd. Van hier kan men via onderdoorgangen in de winkelstraat komen. Advertentie Advertentie SPECIALE VAKANTIE-AANBIEDING KLOOSTERSTR. 33-35 - BEVERWIJK Tegen middernacht is de uitvarende Ne derlandse kustvaarder „Phecda" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam op on geveer drie mijl afstand van het licht schip Goeree in aanvaring gekomen met een Grieks schip. Als gevolg van de aan varing liep het schip nogal ernstige averij op. De aanvaring geschiedde nadat de „Phecda" nabij het lichtschip machinescha- de had opgelopen. Het werd aangevaren door de „Anglia", een Grieks schip (3.000 ton) van de Hellenic Lines. Na de aanva ring is de Griek doorgevaren De „Phecta" is vanochtend op eigen kracht de Nieuwe Waterweg binnengelo pen. Advertentie AANSPREKER J MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O. Begrafenissen en Transporten door het gehele land Of echter al die plannen verwezenlijkt zullen kunnen worden zal in grote mate afhangen van de rijksgoedkeuring, die vandaag de dag vereist is voor het bou wen van allerlei objecten. In Beverwijk is men optimistisch gestemd. Daarvoor is dan ook een reden, want kortgeleden kwam de premie af voor de bouw van 99 woningen in étagebouw. Deze woningen worden in een torenflat ondergebracht. De flat wordt dertien verdiepingen hoog. Daar vlakbij komen dan in de toekomst nog drie flatgebouwen, elk met acht verdiepin gen. Ook komt er een winkelgalerij. Deze gebouwen zullen het centrum zijn van de nieuwe stadswijk. Dit centrum is te be schouwen als een begin van de nieuwe city in de IJmond-Noord. Het nieuwe stadhuis (men ziet het op de hierbij afgedrukte plattegrond, links boven) komt te staan aan de Plesmanweg. Het telt dertien verdiepingen met in to taal 143 woningen. Het hoge gebouw zal worden gebouwd door Bredero's Bouwbe drijf uit Utrecht, dezelfde bouwonderne ming. die de Humanitas-torenflat heeft ge bouwd. Het particulier initiatief speelt bij de stedebouwkundige ontwikkeling van Be verwijk een belangrijke rol. Dit blijkt ook uit de thans bestaande plannen van Smits Bouwbedrijf te Beverwijk om een winkel galerij en drie negen-verdiepingen tellen de flatwoningen te bouwen in het plan Meerestein. Ruime opzet Het genoemde bouwbedrijf heeft aan de Beverwijkse architect J. Bleeker en de Haarlemse collega K. F. G. Spruit op dracht gegeven een ontwerp te maken, dat ge hier afgedrukt ziet. De drie blokken tellen elk 72 woningen. Deze flatgebouwen zijn onderling met elkaar verbonden door een luifel. Hieronder zijn winkels gedacht. Aah de overzijde is eehAvinkelgalerij ge projecteerd met negentien winkels met bo venwoningen. Dit- zijn koopwinkels. De overige zijn huurwinkels. Tussen de flatgebouwen zijn parkeer- „Jongens, thee", klinkt een vrouwenstem. Vier kopjes worden doorgegeven naar voren. Drie rode, één blauwe. „De blauwe is voor Cita, daar zit een poe dertje in". Ze hebben het begrepen. Vier kopjes gaan omhoog, het blauwe in de handen van Cita. Even later worden vier bedelende handen uitgestrekt. Er moet meer thee komen. Een gulzigaard krijgt de ketel te pakken en neemt de rol van inschenker maar over. „Kijk zo'n aap nu eens aan" wordt er gemompeld. Inderdaad, het is een aap, want deze theeceremonie speelt zich dage lijks enkele malen af bij Captain Lenz, die eigenlijk gewoon de Amsterdammer Willy Lenz is, en Jeanette, die vroeger Touw heette, maar nu mevrouw Lenz is. Hun vier chimpansees wekken elke dag weer stormen van hilariteit in de grote circuspiste van Boltini en niet ten on rechte. Maar wie meemaakt hoe de apen naar bed gaan amuseert zich nog meer dan 'even tevoren in de tent. Als kleine kinderen bedelen ze om nog even op te mogen blijven. Als er een be zoekster is springen zij haar om de nejc en bedelen om een nachtzoen. Ze vra gen nog een koekje en eisen nog wat thee. Dan sluit zich de deur van de slaap kamer. Armen worden door de tralies ge stoken. Als de bezoeker een hand uitsteekt, wordt een apenhand met een flinke klats er omheen gelegd. „Welterusten" schudt de aap welsprekend met zijn hand. Dan begint het knikkebollen. Citt, die ziek geweest is, slaapt gauw in en Jan volgt spoedig het voorbeeld. Maar Jim my en George hebben het nog te druk. Men hoort George mompelen. En dan klinkt er ineens een schaterlach op. „Die George" schijnt Jimmy te zeggen. George is een echte grappenmaker en in bed vertelt hij altijd nog even een mop. Captain Lenz, die met zijn apen net andernalf jaar in Amerika is geweest, is als zestienjarige jongen begonnen bij dresseur Wilke. Hij leerde de paarden- dressuur en kreeg toen het berennummer. Maar tenslotte zijn het de apen gewor den, en hij is best tevreden over zijn keuze. Goedkoop is het anders niet. De apen eten voor vijf tientjes in de week op: sinaasappelen, bananen, appels, liga beschuiten. pinda's en nu speciaal druiven voor Cita, die een half pond per dag eet. Apen kunnen oud worden, maar er komt wel eens een moment, dat ze voor circus niet meer bruikbaar zijn. Dan gaan ze naar de dierentuin. In Amerika wilde een koopman een aap, die boven de tachtig pond aan gewicht was geko men, overnemen om hem door te leve ren als raket-aap. Maar de bevolking van Ureka, Californië, die zoveel plezier met de apen had gehad, bracht toen spontaan de aankoopsom bijeen. En na die ene aap zijn er meer gevolgd, zodat men nu een heel dierenpark heeft. Of apen intelligent zijn? Men heeft on langs in Engeland een zoontje van Cap tain Lenz in een intelligentietest tegen een aap laten uitkomen. De jongen won maar net. „Ja, apen zijn intelligent" zegt de dres seur, „en als je je de tijd geeft, kun nen ze prachtige nummers opbouwen. Dan is het alleen nog de kunst er voor te zorgen, dat hij het nummer leidt en niet de apen." „Geduld, dat is inderdaad alles" zegt ook Lenz's leermeester, de heer Wilke, die in het circus „Opa" heet. Hij werd in een circus geboren, in Zwickau, waar zijn vader (dresseur) en zijn moeder (voltige) toen optraden- Hij was bij Krone en Williams, bij Strass burger, eigenlijk bij alle grote circussen. „Ik heb alles van kind af aan geleerd, dat moet ook wel Eerst heb ik caout- choucnummers gebracht, toen was ik clown, daarna jockey. Toen ik driemaal een arm en eenaal een been had gebro ken ben ik gaan dresseren. Alle dieren heb ik onder mijn hoede gehad. Zeeleeu wen, buffels, bisons nijlpaarden, olifanten, zebra's, kamelen, lama's. De bison was het moeilijkst, maar we kregen hem toch zover, dat er jongens voltige op konden doen. Mooi was ook de dresseur van een dwergnijlpaard." Welk dier het ook is, één grondregel blijft de zelfde volgens de heer Wilke: het dier moet zijn plaats weten. Men moet het dier handtam maken en zor gen dat het dier onder appèl staat. „Elk dier heeft zijn eigen krakter en dat moet men aanvoelen. Daarom moet het er van jong af aan inzitten." De heer Wilke is niet enthousiast over de jeugd. „Ze hebben geen geduld meer. Wij stonden de gehele dag in de piste, zij vinden een paar uur vaak genoeg. Dacht u, dat ie tegenwoordig nog staljon gens krijgt, die er wat voor over hebben? Na drie dagen lopen ze weg en dan moet je weer nieuwe zoeken." Dressuur is een zaak van geduld, vindt de heer Wilke. En dat geduld ontbreekt tegenwoordig „Daarom sterft ons vak uit," zegt hij, „aan de dieren ligt het niet." Dan vertelt hij een ongelofelijk staal Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pernis vac. J. van der Sar) (toez.): J. P. v. Roon te Ermelo; te Nieuw- land en Oosterwijk C. J. van (jen Broek te Ridderkerk; te Loppersum: dr. P. J. van Leeuwen te Eelde. Aangenomen naar Loon op Zand: J. Lekkei kerker te Bergambacht Bedankt voor Gouda (vac. P. P. J. Mon ster): L. Blok te Capelle aan de IJsel. tje van paarden, die zo'n geheugen heb ben. Hij had een nummer met 24 paar den en moest ineens van de directie 16 paarden presenteren, iets dat hij vier jaar geleden voor het laatst had gedaan „Ik zocht er zestien uit, maar wist er niets meer van. De paarden gingen lopen en ze dedèn alles automatisch. Als er een paard naar me toekwam en knielde herinnerde ik me dat ook weer. Na vier jaar, meneer, alles wisten ze nog." De heer Wilke praat graag over paar den, trouwens, over alle dieren. „De ba sis is, dat je liefde voor de dieren hebt. Die dresseurs, die denken, dat je het met hardheid kunt bereiken, zijn geen dres deurs." De chimpansees krijgen hun laatste kop thee. De heer Wilke bij zijn grote vriend, het paard. DE HEER H. OVERWATER, kampbe heerder van het tentenkamp aan de wan delweg naar het IJmuidense strand heeft een paar nare dagen achter de rug. Het ongeval dat woensdag het Duitse echt paar Pelikan is overkomen leeft nog voort in de herinnering van de kampbewoners en ook de heer en mevrouw Overwater praten er nog steeds over. Dit is het der de seizoen dat de heer Overwater dit kamp beheert en nog nooit is er zoiets gebeurd. Hij vertelde: „Je moet zo oppas sen niet die dingen en vooral als je er geen ervaring mee hebt. Die Duitse me neer had net de aardappelen gekookt en bij het lager draaien van die vergasser is het gebeurd: De benzine is eruit gelo pen". Voordat de heer Overwater, die nu 47 jaar is, als kampbeheerder ging optreden, had hij een zaak in huishoudelijke artike len in Amsterdam. „Maar de service groeide mij boven het hoofd. Toen ben ik eruit gestapt". Zijn tentenkamp heeft heel wat te lijden gehad van de werkzaamheden rondom de verlenging van de pieren. Nadat „Ons Buiten" was ontruimd werd een heel stuk van zijn kampeergrond, die hij telkens voor een jaar van de gemeente pacht, eveneens gevorderd en nu is er alleen nog maar dat stukje heuvelachtig terrein over, dat iedere bezoeker van het strand wel eens heeft zien liggen. Er kan nog heel wat worden gedaan aan dit terrein, zoals het planten van bomen, maar de heer Overwater is een beetje huiverig voor investeringen. „Ik zou het graag doen", vertelde hij, „maar je hebt helemaal geen zekerheid. Rijkswaterstaat kan de grond ieder mo ment nodig hebben en je pacht het tel kens maar voor een jaar. Als het nu voor tien jaar was, dan zou het wel beter gaan". Hoewel men op het terrein wel stromend water heeft, is er tot nu toe geen elektrici teit. Met deze klacht staat de heer Over water overigens niet alleen. Ook de win keliers aan het strand moeten het nog steeds zonder de noodzakelijke elektrici teitsvoorziening stellen. Binnenkort komt er echter een „lijntje" naar de kramen aan het begin van de wandelweg, maar dan nog ziet de heer Overwater zich voor de moeilijkheid ge steld om het kamp op dit lijntje aan te sluiten. „Ik heb nog voor een goeie honderd me ter draad en palen. Maar dat is niet ge noeg. Bovendien moet ik toestemming hiervoor hebben en misschien is alles voor niets geweest als de pacht volgend jaar niet meer doorgaat". Op het terrein, waar ongeveer zeventig tenten kunnen staan, mogen geen cara vans worden toegelaten. En ook dit werkt terug op de inkomsten. De heer H. Overwater Als tegen het einde van september alle gasten weg zijn („Het zijn bijna allemaal vaste klanten. De meeste zijn Duitsers") gaat de heer Overwater samen met zijn nu reeds door de zon gebruinde vrouw de boel opruimen en dan Dan pakt het echtpaar de caravan en trekt het weg naar zonniger streken. Overal waar ik kom bekijk ik de cam pings, om eens te zien hoe ze het daar doen. Daar leer je van", verklaarde kampbeheerder Overwater. Gedurende enige wintermaanden laat hij zijn geboorteplaats IJmuiden achter zich; met het keurig ingerichte strandhuisje waarin hij nu woont en met de beslom meringen die het beheren van een kam peerplaats met zich mee brengt. Och, sommige mensen maken van de nacht een dag, waarom zou hij dan niet van de winter een zomer maken? De directie van het n.v. Koelhuis IJs vries heeft vrijdagmiddag, wegens het vijftigjarig bestaan van dit bedrijf, ge recipieerd in hotel „Royal" te IJmuiden. Velen kwamen de directieleden met dit jubileum gelukwensen. Onder hen bevon den zich de directeur van het Staatsvis' sershavenbedrijf de heer J. R. van Eerde, de directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek prof. dr. P. Korringa, en de heren F. J. Strijbosch, W. C. Meij boom en E. H. M. Heurkens. Dr. J. J. Beyes van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek in Lisse en de heren R. Verbeek (wethouder van de gemeente Velsen) en W. Sepp (commissaris van politie in Velsen) waren eveneens aanwezig. Voorts gaven de heren B. Meyboom van het Instituut voor Visserijprodukten T.N.O. en drs. D. J. van Dijk van het Produktschap voor Vis en Visserijprodukten van hun belangstel ling blijk. De directeur van de Technische School in Velsen, de heer P. L. Hubbeling, heeft vrijdagavond in het IJmuidense Patro naatsgebouw aan ongeveer 130 leerlingen diploma's uitgereikt. Dit gebeurde nadat de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. H. Smidt van Gelder, tijdens een kort toespraakje erop had gewezen dat het behalen van dit diploma slechts de eerste stap is op de lange weg naar het meester schap. De heer Hubbeling liet de diploma uitreiking vooraf gaan door een toespraak waarin hij de nadruk legde op de verant woordelijkheid van de jeugd. De wethouder van onderwijs in de ge meente Velsen, de heer H. de Boer, en verschillende leerkrachten woonden deze diploma-uitreiking bij. Advertentie „Er is ergens iets mis met de nationale planning. Om d rrop de nadruk te leggen besteden we zoveel aandacht aan de ope ning van de nieuwe Duinwijk-gymnastiek- zaai". Dit zei wethouder H. de Boer vrij dagmiddag in het Cultureel Centrum te IJmuiden, waar de Duinwijkzaal officieel werd geopend. „Terwijl er prachtige kantoorgebouwen verrijzen, kunnen er geen gymnastiekza len worden gebouwd. De grote bedrijven kunnen miljoenen uittrekken voor hun fiaaie kantoren, er verrijzen kostbare win kelpanden. Een oorzaak is ook, dat sommige ge meenten prachtige sportzalen bouwen, waardoor de bouw van vele andere goed kope gymnastiekzalen wordt verhinderd. Door het overtrekken van de eisen krijgen tienduizenden kinderen geen gymnastiek onderwijs. De lichaamsbouw van de kinde ren in Nederland geeft dan ook te denken". De wethouder signaleerde, dat er in Vel sen zelfs al schriftelijk gymnastiekles wordt gegeven, omdat er geen gymnastiek zalen genoeg zijn. Bij de laatste twaalf scholen in Duinwijk kon geen gymlokaal worden gebouwd. Hij signaleerde ook bij het zwemmen een onrustbarend verschijnsel, want ook daar streeft men weer naar prachtige zwembaden, compleet met instructiebad, waardoor anderen geremd worden in hun pogingen een eenvoudig zwembad te bou wen. „Men moet rekening houden met het be schikbare en dan eerlijk delen" zei de heer De Boer, die zei, dat Velsen overi gens op zwemgebied in een benijdenswaar dige positie verkeert in tegenstelling tot de positie op het gebied van gymzalen. Vrije zaterdag De oorzaak van de vernielingen door de jeugd zocht hij ook in een gebrek aan ruimte. „We houden de vrije zaterdag op de scholen niet tegen" zei de wethouder, „maar dan moeten we ook de gymlokalen en de schoolpleinen open kunnen gooien voor de jeugd. Er zou een algemeen post dienst vrijetijdsbesteding moeten komen om de schade te kunnen opvangen." De heer H. Hol, rijksinspecteur lager onderwijs, meende, dat het onderwijzend personeel vaak niet volledig zijn best doet als het om gymnastiekonderwijs gaat. En de gemeentelijk consulent, de heer A. H. Wedemeyer, meende ook dat hier nog wel eens wat fout gaat. Als de kinderen straf krijgen vervalt de gymnastiekles. Er blijkt nogal eens een gymles door de docenten te worden ver zuimd. Maar hij meende, dat de leerkrach ten er vaak te weinig van afweten. Zij moeten geholpen worden. De heer Bolland, namens de vakleraren sprekend, wees er in dit verband op, dat de lichamelijke opvoeding een moeilijk vak is en dat zeer veel leerkrachten toch echt heel erg hun best doen om het zo goed mogelijk te onderwijzen. In twintig jaar tijds is het onderwijs in de lichamelijke opvoeding in Velsen sterk vooruitgegaan. Toen was er één vakleraar, nu zijn er vele. Nadat nog namens Volksonderwijs was gefeliciteerd bezichtigde men de nieuwe zaal, waar Klaas Boot en zijn mannen de trampoline demonstreerden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5