Kroesjtsjev wenst topoverleg over Duitse kwestie Russische bewapening zal meteen worden opgevoerd HET WEER Indrukwekkende show van Sovjet-luchtmacht CITR0ËN Portugees schip vergaan Vliegtuig vangt de Ontdekker-26 op Tenminste tien nieuwe typen getoond De nieuwe eisen van het N.S.-personeel Krantenstaking in Amsterdam opgeheven Turken favoriet op de NAVO-taptoe in Olympisch stadion te Amsterdam Verwarming-show keiier macdonald ieè MORRIS before you (my! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Dreigende toon Berichten spreken van 250 doden Onvast weer Aan het strand: Kalm opgevat NA VO pareert In de krant van heden: Luchtvaartdag in Moskou Autoweg tussen Wesel en Oberhausen gereed Het woord is aan SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Paritaire commissie is gereed met haar voorstel ID 19 ƒ9575.— Panhard 6850.— 2 CV 5995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN Sp W..« ■u 46e JAARGANG NUMMER 208 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant MAANDAG 10 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N-V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije MOSKOU (Reuter en AFP) - Pre mier Kroesjtsjev heeft zaterdag een be roep gedaan op Ruslands bondgenoten uit de laatste wereldoorlog om „wijs heid te tonen bij het regelen van de Duitse kwestie en met andere vrede lievende landen aan de conferentietafel te gaan zitten teneinde een vredesver drag te sluiten". Rekening houdend met de militaire voorbereidingen van de NAVO, zo zei Kroesjtsjev, is de Rus sische regering verplicht het ministerie van Defensie opdracht te geven om de voor 1961 voorgenomen inkrimping van de Russische strijdkrachten tot nader order op te schorten. De Russische re gering heeft besloten nog dit jaar ruim 3,1 miljard roebel meer voor de defensie uit te trekken, waardoor het budget voor defensie in totaal rond 12,4 miljard roebel zal bedragen. Kroesjtsjev zei dat zijn regering deze maatregelen wel moest nemen met het oog op de veilig heid van het Russische volk. (Kroesjtsjev maakte op 14 januiri 1960 bekend dat de strijdkrachten met 1.200.000 man, onder wie 250.000 officieren, zouden worden verminderd. De maatregel zou in twee tot drie jaar zijn uitgevoerd. In het verleden waren de strijdkrachten al enke le malen ingekrompen. Het totaal der eigenlijke strijdkrachten zou thans 3.900.0Ó0 man 175 divisies bedragen.) De Russische premier'Sprak op een re ceptie in het Kremlin vQor pas afgestu deerden van de Russische militaire aca demies. De Sovjet-Unie, aldus Kroesjtsjev, wil zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de bewoners van West-Berlijn en ook geen afbreuk doen aan het prestige van Amerika, Engeland en Frankrijk. Hij stelde drie oplossingen voor het vraagstuk-Berlijn voor: waarborgen van de vier grote mogend heden. Rusland, Engeland, Frankrijk en Amerika; —waarborgen van de neutrale landen en waarborgen van de UNO. Als het Westen nog betere voorstellen in petto heeft, laat het die dan doen, zo zei hij. Kroesjtsjev zei het met Kennedy eens te zijn dat het recht van de West' berlijhers op een vrije en onafhankelijke keuze door geen enkel besluit in gevaar gebracht mag worden. Hij legde er nog maals de nadruk op dat Rusland, wat er ook mocht gebeuren, een vredesver drag zal tekenen. Wij zullen onze strijd krachten, die over alles beschikken om hun taak met succes te volbrengen, be- LOURENCO MARQUES (Reuter) Het ruim 2 900 ton metende Portugese vracht en passagiersschip Save is zondag hij Bei ra aan de kust van Portugees Oost-Afrika na een schipbreuk en het uitbreken van brand aan boord vergaan. Volgens on bevestigde berichten zijn 250 personen, on der wie 43 Europeanen, om het leven ge komen. De overlevenden zijn allen aan land ge bracht in een moerassig gebied. Verschei dene van hen hadden brandwonden opge lopen. De gewonden werden met militaire vliegtuigen naar een ziekenhuis vervoerd. Het schip, eigendom van de Portugese Companhia Nacional, was vrijdag bij de monding van de rivier de Tinde aan de grond gelopen. Zondag brak brand uit, hetgeen gepaard ging met enkele explo sies. De lading bestond uit benzine, diesel olie en ammunitie. Er waren 550 passagiers aan boord, onder wie 200 militairen. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige regen of mot regen, maar morgen overdag ook verspreid voorkomende opkla ringen. Zwakke tot matige, over wegend westelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een kleine depress ie (760 mm) lag hedenmiddag om 12 uur dicht bij Londen en trok verder in de rich ting van Zuid-Holland. Hierdoor zal er tijdelijk weer enige regen vallen, morgen gevolgd door af en toe een zonnige periode en een frisse wes tenwind. Koel weer met overdag een temperatuur van 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Onbestendig en koel strandweer. velen elke aanvaller, die zijn hand mocht opheffen tegen de Sovjet-Unie of haar bondgenoten, terug te slaan, zo zei hij. Kroesjtsjev merkte op dat er in de ver klaringen van het Westen een dreigende toon wordt aangeslagen. Laten zij, die het op een oorlog gemunt hebben, niet den ken dat de afstand hen zal redden, zo zei Kroesjtsjev. Tot slot stelde de Russische premier voor enkele voorstellen, die in het verle den zijn ingediend, opnieuw in discussie te brengen. Hij noemde onder meer het Poolse voorstel voor een kern wapen vrije zone in midden-Europa, de voorstellen om buitenlandse troepen uit diverse landen terug te trekken, het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van de verdragsorgani satie van Warschau en de voorstellen ter voorkoming van onverwachte aanvallen LONDEN (Reuter) (AFP) De verkla ringen van Kroesjtsjev zijn in Londen en Washington kalm 'opgevat. In West-Berlijn sprak men van „spectaculaire intimida tie." In Westduitse regeringskringen ver klaarde men dat Kroesjtsjevs uitlatingen over Berlijn in het algemeen niets nieuws bevatten. In Washington ziet men in Kroesjtsjevs besluit om de Russische strijdkrachten voorlopig op peil te houden en meer gelden uit te trekken voor de defensie een teken dat de Russische hou ding tegenover Berlijn onbuigzamer is geworden. Ook beschouwt men dit besluit in zekere zin als een „mobilisatie-ge baar." Men meent dan ook dat Kroesj tsjev de crisis rond Berlijn op het kook punt wil houden en men vraagt zich af of Kennedy nu niet gedwongen zal zijn militaire voorbereidingen te treffen om Kroesjtsjev ervan te overtuigen dat het Westen ook niet voor militaire dreigemen ten zal wijken. Volgens Franse regeringskringen duidt Kroesjtsjevs besluit erop dat het Kremlin de crisis om Berlijn eerder wil uitlokken dan verwacht werd. Men moet er rekening mee houden dat deze crisis al in septem ber uitbreekt in plaats van in november, zo werd gezegd (UPI) In NAVO-kringen in Parijs ziet men in de rede van Kroesjtsjev een teken dat het verwachte diplomatieke offensief inzake Berlijn is begonnen. Woordvoerders van de NAVO hebben verklaard dat zij „feitelijke overeenstemming" hebben be reikt over een plan dat inhoudt het aantal gevechtsklare divisies in West-Europa van 22 op 30 te brengen, indien Rusland de kwestie Berlijn volledig scherp zou stellen. De uitbreiding van de westelijke strijd macht zou geschieden volgens het plan MC-70, tot nu toe beschouwd als een theo retisch plan voor maximale verdedigings kracht in West-Europa. Indien de Sovjet-Unie een vredesverdrag tekent met Oost-Duitsland, waardoor de westelijke toegang tot West-Berlijn in ge vaar wordt gebracht, dan zal het aantal West-Europese divisies op maximale sterk te worden gebracht. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 6 Horen en Zien 5 Kunst 5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Op de eretribune sloegen Kroesjtsjev (midden)' met achter hem de eerste Russische ruimtevaarder Joeri Gaga rin en maarschalk Malinofsky (links) de show gade. (Telefoto). VANDENBERG (Californië) (UPI). Hedenmorgen heeft een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht de capsule van de Ontdekker 26 opgevangen, toen deze aan een parachute in de buurt van de Hawaii-eilandengroep neerdaalde. Het is de vierde keer dat de capsule van een Ontdekker is teruggevonden. De kunstmaan werd afgelopen vrijdag gelanceerd. De Duitse minister van Verkeer, dr. Seebohm heeft het eerste gedeelte van de Duitse autoweg tussen Wezel en Ober hausen voor het verkeer opengesteld. Deze weg, die zal aansluiten op de Ne derlandse rijksweg 12, vormt een verbin ding tussen het Ruhrgebied en Nederland. Het nu voor het verkeer geopende weg gedeelte heeft een lengte van 18 kilome ter. Lucretius: Het leven is ons niet in eigendom ge geven maar in vruchtgebruik. MOSKOU (Reuter-UPI) De Russische luchtmacht heeft zondag op het vliegveld Toesjino bij Moskou een demonstratie ge geven van haar nieuwste met raketten uitgeruste jagers en bommenwerpers. Het schouwspel duurde ruim twintig mi nuten. Men zag onder meer een bommen werper met delta-vleugels en vier straal motoren, een vliegboot met twee straal motoren en supersone bommenwerpers met een potloodvormige neus en twee straalmotoren bij de staart zoals de Fran se Caravelle. Over een van de toestellen merkte de commentator van radio-Moksou op, dat dit „het krachtigste V.T.O.L.-toestel (ver ticaal opstijgende) van de wereld is". Het heeft schroefturbine-motoren, vleugels en een rotor en kan soldaten vervoeren. Een der nieuwe jagers, met delta-vleugels en gewapend met raketten, werd beschreven als een vliegtuig met een met vloeibare brandstof aangedreven raketmotor. De ma chine, die ook uitgerust is met een nor male straalmotor, wendde zich met zijn raketmotor om en klom toen recht omhoog met een snelheid, die westerse waarne mers „uiterst" groot noemde. Amerika's experimentele vliegtuig, de X-15, is uitge rust met een raketmotor, maar men ge looft niet dat de Amerikanen beschikken over een dergelijke machine als de nieuwe Russische jager. Kleurig intermezzo De luchtparade begon met een saluut van de artillerie en een formatie van 44 sportvliegtuigen die het woord „Lenin" vormden. Als intermezzo werd een demonstratie gegeven van trapezewerkers aan helicop ters, een massale valscherm-demonstratie en kleurig geklede meisjes met spandoe ken, staande op een door negen helikop ters gedragen platform. Dertig transport vliegtuigen losten tegelijkertijd honderden parachutisten, die langzaam en ordelijk aan veelkleurige valschermen op het vliegveld daalden. Een vloot helikopters sleepten modellen van Russische spoet niks, waarvan de laatste Gagarins ruim tevaartuig, de „Vostok" was. Men zag ten minste tien nieuwe typen van tot dusver onbekende vliegtuigen in deze eerste openbare demonstratie van Ruslands militaire kracht in de lucht sinds 1956. Meer dan een half miljoen Russen zagen meer dan driehonderd vliegtuigen in de heldere lucht sommige echter hoorde men maar zag men nauwelijks. Naast premier Kroesjtsjev, op het podium met hoge politieke en militaire functionarissen, stond Kosmonaut Joeri Gagarin. Het machtsvertoon in de lucht was in tegenspraak met Kroesjtsjevs enige jaren geleden afgelegde verklaring, dat beman de vliegtuigen uit de tijd waren. Het Rus- siche luchtmacht-commando heeft blijk baar besloten een strategische luchtmacht op te bouwen in combinatie met raketten en projectielen tot een nieuw peil. Luchtmacht-maarschalk Sergei Roeden- ko schreef zaterdag in het regeringsblad „Izvestia" dat de Sovjet-Unie thans hef- schroef- en marinevliegtuigen heeft, uitge rust met raketwapens die elk doel te land of in de lucht kunnen treffen, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Maarschalk Rodion Malinowsky, de mi nister van Defensie, heeft zondag ter gele genheid van de luchtvaartdag een dagor der uitgegeven waarin hij er bij alle mili tairen op aandringt de discipline en orde in hun eenheden te vergroten en de orga nisatie te verbeteren. Zij moeten de mili taire techniek met meer volharding bestu deren en hun gevechtsbekwaamheid verbe teren. De maarschalk vraagt verder de waakzaamheid en gevechtsparaatheid te vergroten. Gagarin schreef in het communistische jeugdorgaan „Komsomolskaya Pravda", dat een nieuw wereldhoogterecord van 34.714 meter gevestigd door een Russische piloot, die hij met Mosolov aanduidde. Hij voor spelde dat er hoogten zouden worden be reikt van vijftig en zelfs honderd kilome ter. Hij riep de Russische jeugd op om een carrière in de luchtvaart te zoeken, ,,'s We relds beste, machtigste machines wachten op u," aldus Gagarin. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De paritaire commissie van de Neder landse Spoorwegen is gereed gekomen met de bespreking van de vijf eisen, die de vakorganisaties vrijdag aan de N.S.-direc- tie hebben voorgelegd. Deze eisen betref fen een aanvulling van de verbetering der secundaire arbeidsvoorwaarden. Vandaag zal het voorstel van de paritaire commis sie aan de Personeelsraad en de directie worden voorgelegd. Dinsdag vergadert reeds het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel over deze nieuwe voorstel len. Waarschijnlijk zal ook die dag nog de personeelsraad bijeenkomen. Als deze voorstellen worden gereali seerd, zullen zij de spoorwegen enkele mil joenen guldens gaan kosten boven het pri mair ingediende voorstel, dat rond acht miljoen gulden vergt. Weinig vertraging De Nederlandse Spoorwegen zijn, de om standigheden in aanmerking nemende, te vreden over het verloop van de dienstre geling in het afgelopen weekeinde. Zater dag reed 75 percent van de treinen met minder dan vier minuten vertraging. Ook zondag liep de dienstregeling goed. In Am sterdam had men tot zondagavond tien uur zelfs geen enkele vertraging gehad. In ge heel Nederland varieerden de vertragingen zondag van nul tot vijf minuten. De Bene- luxtreinen hadden maximaal twee minuten vertraging. Alleen een D-trein liep te laat binnen, maar deze achterstand had men in Duitsland reeds opgelopen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De staking bij het Algemeen Handels blad te Amsterdam is vanmorgen op geheven. Kort na tien uur is het werk hervat, echter niet als gevolg van de inwilliging van de looneisen. Nadat de directie van het Handelsblad vanmorgen om negen uur een kort gesprek had ge had met de vakbonden, die zich van de staking distancieerden, hebben de sta kers een vergadering gehouden. Ver tegenwoordigers van de vakbonden deelden in deze bijeenkomst mee, dat de directie een onverwijlde hervatting van het werk eiste. Aan deze eis is ge volg gegeven. Het Algemeen Handels blad, Het Parool en het dagblad Trouw zullen vanmiddag dus weer verschijnen, zij het wellicht later dan gewoonlijk. Zaterdag is door het Algemeen Handels blad aangevoerd, dat zowel de drukkerij n.v. C. A. Spin en zn. als De Volkskrant door de Centrale Commissie in het Boek- drukkersbedrijf beboet zouden zijn wegens het overschrijden van de in de C.A.O.'s vermelde maxima. Bij nadere informatie blijkt dit niet juist te zijn. De centrale commissie, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers zitting hebben, grijpt alleen in waar sprake mocht zijn van te lage beloningen. Bij overschrijding van het loonplafond is er het toezicht van de overheid in de vorm van de looncontroledienst. Hoewel deze dienst nog onlangs de gehele grafische be drijfstak heeft „doorgelicht" om te zien in hoeverre de CAO sinds de gedifferen tieerde loonpolitiek wordt nageleefd, ble ken er ondanks enkele extreme gevallen geen belangrijke wijzigingen te zijn ge weest. De afgelopen maanden heeft de looncontroledienst voor wat de grafische bedrijven betreft geen overtredingen bij de officier van Justitie gemeld. Er zijn in deze sector dus ook geen boeten opgelegd. De Federatie van Werkgeversorganisa ties in hét Boèkdrukkersbedrijf acht het niet op haar weg liggen een oordeel uit te spreken over de ploegenregeling in de be trokken bedrijven. Als werkgeversorgani satie adviseert zij echter de directie van het Algemeen Handelsblad en was zij vrij dagnacht aanwezig bij het overleg, dat tussen directie en stakers heeft plaats ge had. Deze bespreking werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de vakbon den, die hun leden hebben aangeraden weer aan het werk te gaan. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zijlweg 26 - TeL 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 (Van onze Amsterdamse redacteur) Een honderdtal in kleurrijke gewaden geklede Turken, wier strijdmarsen en liederen vreemd aandoen tussen de mo derne, Westerse militaire muziek, vormt het hoogtepunt van de deze week in Arn hem te houden NAVO-taptoe 1961, waar van Amsterdam zaterdagavond in het Olympisch Stadion de première be- Deze foto geeft een overzicht van de deelnemende korpsen aan de NAVO- taptoe 1961 in het Olympisch Stadion in Amsterdam. mmm fxmzm leefde. Deze Janitcharen met hun spec taculaire show, werden door de enthou siaste Amsterdammers, getuige het ap plaus, beschouwd als de grote favorieten van de deelnemende korpsen, die Neder land, Duitsland, de Verenigde Staten en Turkije vertegenwoordigen. Bij de deel nemers waren de tamboerkorpsen van Koninklijke Landmacht en Koninklijke Marechaussee, het trompetterkorps van de artillerie, het tamboerkorps van de Koninklijke Luchtmacht en de „swin gende" Luchtmachtkapel, het „Stabs- musikkorps" van de Duitse Bundeswehr en Amerikanen van de Thirty-Third U.S. Army Band. Alvorens de Turken hun folkloristi sche Janitcharen ten tonele voerden, liet het presidentiële muziekkorps van de Turkse weermacht horen, dat het moder ne Turkije ook raad weet met het reper toire van de Westerse militaire muziek. Geen taptoe is compleet zonder het „spookpeloton", het demonstratiepeloton van het L.I.M.O.S. der Koninklijke Luchtmacht, dat niet alleen zonder ge luid maar ook zonder één foutje een revuenummer presenteert, dat altijd suc ces heeft. Ditkeer vormde een virtuoze geweerexercitie het hoogtepunt.. De NAVO-taptoe 1961 is van vandaag tot en met zaterdag in Arnhem te zien en te horen. Advertentie 10 - 11 en 12 juli CONCERTGEBOUW

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1