Washington neemt Kroesjtsjevs bewapeningsprogram hoog op Amerika zal zijn militaire behoeften opnieuw bezien HET WEER Zaterdagse kinderziekten bij de PTT reeds voor een groot deel bezworen In grote steden tekort aan postboden 30 percent 201 doden en vermisten bij ramp met Save Belgische straaljager in Oldemarkt neergestort Nog geen nieuwe c.a.o. voor bakkersbedrijf „Buby" maakte proefvaart op IJselmeer Overlevenden wachten op het strand Indonesië wil een vliegdekschip êee MORRIS before ifou (juij! Vrijdag bespreking over de prijsverklaring - Tijdelijk warmer Aan het strand: In de krant van heden: Ook hakken aan toekomst PTT werd verrast NYLON REGENJASSEN Enorm verloop Het woord is aan 46e JAARGANG NUMMER 209 DINSDAG 11 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van dei Mije WASHINGTON (Reuter en UPI) - De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft bekendgemaakt dat president Kennedy opdracht heeft ge geven de militaire kracht van de Ver enigde Staten opnieuw te bezien in het licht van de Russische defensie-uitgaven en nieuwe dreigementen ten aanzien van Berlijn. Deze maatregel die zou kun nen leiden tot een grotere defensie inspanning werd het eerst bekendge maakt door de onderminister van De fensie, Gilpatric, voor een subcommissie uit de Senaat. Gilpatric zei dat de presi dent zaterdag opdracht had gegeven tot de herziening nadat de Russische pre mier had bekendgemaakt dat de Sovjet- Unie afzag van haar voorgenomen in krimping der strijdkrachten. Kroesjtsjev zei dat dit besloten was met het oog op de huidige wereldsituatie, waarmee hij kennelijk het oog had op de toenemende spanningen rondom Berlijn. McNamara verklaarde dat de Ameri kaanse regering geen keus was overgeble ven, gezien Kroesjtsjevs laatste dreigemen ten, dan „onze behoeften opnieuw te be studeren". Hij zei: Op het ogenblik zijn wij even sterk, zo niet sterker, dan elke potentiële aanvaller. Maar met het oog op de onontkoombare feiten waarvoor wij staan, zoals de dreiging ons onze gerecht vaardigde aanwezigheid in Berlijn te ont nemen, kunnen wij niets minder doen dan opnieuw na te gaan wat wij moeten doen. En dit gebeurt". Hij wees er nadrukkelijk op dat de Ame rikaanse regering deze maatregelen niet vergezeld deed gaan van verklaringen zo als Kroesjtsjev zaterdag aflegde. De Rus sische premier kondigde een verhoging der defensie-uitgaven aan, van ruim 3,5 miljard dollar (naar de officiële koers van de roe bel gerekend) en zei dat hij afzag van de plannen om de Russische strijdkrachten van 3.623.000 op 2.423.000 man te brengen. McNamara zei te verwachten dat de Russische militairé uitgaven in het huidi ge jaar met ongeveer eenderde zouden wor den vergroot. De regering-Kennedy stelt zich voor haar militaire uitgaven in het lopende be lastingjaar tot 43,9 miljard dollar te ver groten, een miljard dollar meer dan de regering-Eisenhower had aanbevolen. Ver hoogd zullen worden de uitgaven voor de nucleaire strijdmacht door het bouwen van meer onderzeeboten met Polarisraketten, meer raketten van het type „Minuteman" en meer bommenwerpers voor het strate gische luchtcommando. Gilpatric heeft voor de eerste keer mee gedeeld dat het program nu voorziet in een strijdmacht van 700 B-52 bommenwer pers, met Hound Dog -en Skybolt-raketten „voldoende om ons in de jaren zestig de nodige bommenwerpersterkte te geven". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft in een toe spraak voor de Amerikaanse „Nationale Persclub" gezegd, dtt het centrale punt van de huidige wereldcrisis gelegen is in het feit, dat de Sovjet-Unie aan de wereld een politiek van dwang wil opleggen voor zover zij daaraan nog niet onderworpen is. De jongste Russische dreigementen met betrekking tot West-Berlijn maken deel uit Hedenmorgen om kwart over tien is een Belgische straaljager, een lestoestel van het type Starfighter, by Oldemarkt in Overysel neergestort. De piloot is om het leven gekomen. Het toestel kwam neer in een drassig weiland en is diep in de grond gedrongen, hetgeen de identificatie zeer bemoeilijkte. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zich in zijn vergadering van gis teren beraden over de voorstellen tot wijziging van de collectieve arbeidsover eenkomst in het bakkersbedrijf. Daar het college nog niet in het bezit was van de op grond van de agemene aanwijzingen vereiste prijsverklaring, heeft het nog geen definitieve beslissing kunnen nemen. Het college heeft thans de partijen uit genodigd voor een bèspreking op vrijdag in Den Haag. (Onder „prijsverklaring" verstaat men de mededeling van de werkgevers, dat de loonsverhoging niet zal worden doorbere kend in de prijzen. Loonsverhoging kan in principe slechts dan gegeven worden, indien deze betaald kan worden uit de ver hoging van de produktiviteit. Vermoedelijk zal in het geval van de C.A.O. in het bak kersbedrijf echter een gedeeltelijke door berekening in de prijzen worden toege staan). m&m t?; WS# Verwachting tot morgenavond: Vrij warm met enkele zonnige perioden, gevolgd door regen- of onweersbuien en afkoeling. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Volledige weerrapporten op pagina twee Aan het strand: Een actieve de pressie (742 mm) bij Zuid-Ierland steekt morgen de Noordzee over en zal regen en een krachtige, later wellicht harde wind veroorzaken uit richtingen tussen Zuid en West. Temperatuur 17 a 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Onstabiel weer met afwisselend buien en opkla ringen. 'X-.w.w Koningin Juliana en prinses Margriet hebben maandagmiddag in Muiden het nieuwe jacht van prins Bernhard bekeken. Vervolgens maakte het ge zelschap metde „Budy" een proef tocht op het IJselmeer. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's van een serie na-oorlogse conflicten tussen eèn wereld van vrije keuze en het machts streven van het Chinees-Russische rijk, al dus de minister. PARIJS (UPI) De Noordatlantische Verdragsorganisatie heeft zich in Parijs beziggehouden met het westerse antwoord op de jongste voorstellen van Kroesjtsjev inzake Duitsland en Berlijn, en zich bera den over de houding in het licht van een mogelijke nieuwe crisis. Volgens betrouw bare NAVO-kringen hadden de veertien landen van de organisatie, nagenoeg over eenstemming bereikt over een verhoging van het aantal NAVO-divisies van 22 tot 30. MOSKOU (UPI) Mikhail Soeslov, de voornaamste theoreticus van de Russische communistische partij, heeft het westen er van beschuldigd, dat het de koude oorlog moedwillig prolongeert door geen Duits vredesverdrag te willen sluiten, en in Ber lijn te willen blijven. Soeslov sprak vol gens radio-Moskou in Oelan Bator, hoofd stad van Buiten-Mongolië, waar hij de on afhankelijkheidsfeesten bijwoont. Nog maar nauwelijks zijn we bekomen van de ontsteltenis over het. weghak ken van de Spanjaardslaan, of daar komt deze foto ons vertellen van een hakpartij in Amsterdam-Zuid. „Ro mantiek is in onze stad niet nodig", schijnt het hoofdstedelijk bestuur te denken en het laat de befaamde Zuide lijke Wandelweg van de kaart ver dwijnen. Radikaal de héle wandel weg, mét tuintjes en tennisvelden en oude bomen. Een eenzame figuur staat peinzend tussen de brokken. Hakken in Haarlem-Zuid, hakken in Amster dam-Zuid. De geschiedenis herhaalt zich V Vr, KI (Van onze speciale verslaggever) „Niet tevreden, maar wèl een stap in de goede richting", dat is de mening van de hoofddirectie van P.T.T. over de resultaten in de postbestelling op de tweede zaterdag van de nieuwe rege ling die in verband met de werktijdver korting op 1 juli is ingegaan. In de drie grootste steden, waar het tekort aan postboden een ontstellende vorm heeft aangenomen, bleven op die 1ste juli, de eerste zaterdag dat het P.T.T.-apparaat op halve kracht werkte, stapels post zakken onbesteld. De afgelopen zater dag bleek echter een groot deel van de kinderziekten te zijn overwonnen. In de sector drukwerk werd een schei ding gemaakt tussen spoedeisende en minder spoedeisende post. Dagbladen en weekbladen genoten bij de bestelling voorrang boven per maand en per veertien dagen verschijnende periodie ken. Rotterdam was zaterdagmorgen om kwart over elf al helemaal „schoon". Den Haag heeft alle post kunnen ver werken met uitzondering van de bestel ling van een weekblad dat vrijdagavond te laat op de sorteerafdeling arriveer de. Amsterdam kon alle brieven, kranten en weekbladen bezorgen, maar naast de overige periodieken zjjn grote hoe veelheden reclamedrukwerk, waarin reeds een achterstand in de bestelling bestond, blijven liggen. Het publiek blijkt over het algemeen op de hoogte te zijn van de inkrim ping van de zaterdagse dienstverlening op de postkantoren. Slechts in enkele gevallen, onder andere in Dordrecht, heeft men mensen moeten terugsturen. „Wij geven onze moeilijkheden eerlijk toe. Wij hebben niets te verbergen. De werktijdverkorting heeft P.T.T. enigszins verrast en wij hebben tijd nodig om in te spelen op het bedrijfsleven. De consequen ties die de vijfdaagse werkweek in die sec tor voor het postverkeer zal hebben, zijn ons thans nog niet duidelijk. Daarom had den wij liever gezien dat de werktijdver korting voor de posterijen zou zijn vastge steld op 1 november". De man die dit zegt is lid van de hoofd directie van P.T.T. „Noemt u mijn naam niet, ik spreek niet als persoon, maar als P.T.T.'er en namens alle 18.000 postbeambten die met de grootste krachts inspanning proberen het publiek zoveel mogelijk ter wille te zijn. Men heeft klach ten en die klagers hebben nog gelijk ook. Maar het publiek heeft gelukkig ook be- 'Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 grip voor ons probleem en dat sterkt ons in de pogingen om de zaak onder de knie te krijgen." Er zijn P.T.T.'ers in hart en nieren die zijn opgegroeid in de geest van „de ser vice van Damme". Zij zien met lede ogen aan hoe hun bedrijf gedwongen is geweest geleidelijk aan de dienstverlening in te krimpen, nadat het streven er jarenlang op gericht was die diensten zoveel moge lijk uit te breiden. Maar in de vooroorlog se tijd van P.T.T.-directeur ir. Damme stonden de werklozen bij honderden aan de poort. Vast loon, pensioen, gunstige socia le voorwaarden waren toen de grote trek pleisters die in het hoogconjunctuurjaar 1961 zijn verbleekt door de hogere lonen en de niet minder aantrekkelijke sociale voorzieningen die het particuliere bedrijfs leven biedt. Het verloop onder de postbeambten heeft schrikbarende vormen aangenomen. In Amsterdam loopt het tekort aan postbestel- lers reeds naar de 250, in Rotterdam en Den Haag is het beeld een tekort van 30 percent al niet beter. Het publiek heeft er het laatste jaar niets van ge merkt de post kwam op tijd. Alleen In perioden dat veel reclamedrukwerken wer den aangeboden, trad in de bestelling hier van een voor de meeste geadresseerden nauwelijks merkbare achterstand op. Terwijl de posterijen reeds met de rug tegen de muur stonden diende de arbeids tijd per 1 juli van 48 op 46 uur te worden teruggebracht, resulterende in een vrije halve dag die zo mogelijk moest aanslui ten op de zondag. Dit laatste bleek een on mogelijkheid te zijn, maar in de grote ste den waar het verloop onder het personeel door de grote zuigkracht van het bedrijfs leven het grootst is, heeft het dienstroos ter met kunst en vliegwerk het door de werktijdverkorting verkregen verlof voor 2000 postboden verwerkt tot één vrije za terdag in de veertien dagen. Voor de 4000 bestellers in de kleinere plaatsen is een vrije zaterdag in de drie weken tot stand gekomen en voor het eveneens 4000 man tellende bestellerskorps op het platteland is het verlof over andere dagen uitgesmeerd. De verlofregeling voor de 8000 man die werkzaam zijn op de post- en expeditiekantoren gaf minder problemen. Uit dit rooster blijkt duidelijk dat het knelpunt in de zaterdagse postbestelling in de grote steden ligt. VVervolg op pag. 2) BEIRA (Njozambique) (Reuter) Alle pogingen om opvarenden van het Portugese schip Save, dat zondag na een stranding op de kust van Portugees Mozambique in brand raakte, te redden zijn gestaakt. De brand aan boord woedt nog voort en de hoge zeeën maken elke nadering van het schip on mogelijk. Van officiële Portugese zijde wordt meegedeeld dat van de 480 pas sagiers er 299 zijn gered en van de 54 bemanningsleden 34 personen. Er zouden dus 201 doden en vermisten zijn. Verreweg het grootste deel van de over levenden lijdt aan een shock; bijna allen zijn verbijsterd door de ramp Het meren deel van hen bevindt zich nog op het strand dat door ontoegankelijke moerassen van de buitenwereld is afgesloten. Een sport- vliegtuig heeft er gisteren een dokter heengebracht, ter behandeling van de zwaargewonden. Zjj worden in kleine groepjes naar Quelimane, zestig kilometer verderop, overgevlogen. Het plaatselijke ziekenhuisje is reeds overvol. De Portugese autoriteiten deelden mede dat de Save vrijdag tijdens een storm bij de monding van de Mahindi-rivier aan de grond was gelopen. Ondanks de ruwe zee kon het schip zich losmaken, maar er drong water naar binnen via een lek in de romp, waardoor kortsluiting en brand ontstond. Geteisterd door hevige winden werd het schip opnieuw op de zandbank geworpen, op ongeveer 270 meter van een verlaten moeras. De bemanning en passa giers waren met in staat de brand te blus sen. Reddingsvaartuigen uit Beira en Que limane arriveerden zaterdag ter plaatse maar door de ruwe zee konden zij niet langszij het schip komen. Intussen gaf de gezagvoerder de passagiers opdracht van boord te gaan. De eerste reddingboot be reikte veilig de kuct, maar de volgende werd tegen de romD van het schip gewor pen en kapseisde. Toen de lading, bestaan de uit dieselolie en munitie ontplofte, lie ten de passagiers zich zonder meer via de ankerketting in zee glijden. Sommigen wisten op pakkisten de kust te bereiken maar vele anderen werden door de krach tige stroom tegengehouden en verdronken Ook hebben aanwezige haaien waarschijn lijk enkele slachtoffers gemaakt. DJAKARTA (Reuter). Een woord voerder vanhet Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Indonesië van plan is een vliegdek schip te kopen van Rusland of van welk ander land ook dat daartoe bereid is. Dit zou een onderdeel zijn van het militaire acht-jarenplan tot volledige modernisering van de Indonesische strijdkrachten. De snel groeiende marine heeft op het ogenblik geen schip dat groter is dan een torpedoboot jager. De marineschepen zijn gekocht in vijf verschillende landen, zo zei de woordvoerder. Lincoln: Als wij geen samenhang bereiken zul len wij allen afzonderlijk hangen. Dè directie van de P.T.T. heeft de ver zuchting geslaagd dat zij te kampen heeft met „een gruwelijk tekort aan arbeids krachten" en dat dit de oorzaak is van moeilijkheden en vertragingen die zich op verschillende plaatsen bij de postbestellin gen voordoen. De P.T.T.-leiding heeft daarmee geen opzienbarende onthulling gedaan. Iedereen in Nederland weet nu wel, dat er in tal van bedrijven een „gruwelijk tekort aan ar beidskrachten" heerst en dat die bedrijven daardoor niet meer soepel en vlot kunnen functioneren. Maar bij een openbaar nuts bedrijf als de posterijen valt dit natuurlijk in bijzondere mate op en worden de gevol gen dadelijk het ergst gevoeld juist omdat het openbare nut er het ernstigst door in het gedrang komt. Bij de bezorging van drukwerken (waaraan de afzenders dik wijls veel geld en moeite hebben besteed in de hoop op een behoorlijk rendement) is nu een achterstand van „enkele dagen". De postchèque- en girodienst opent voorlo pig geen nieuwe rekeningen meer en er kent daarmee dus, zijn taak ten algeme nen nutte niet meer naar behoren te kun nen vervullen. De recente vertragingen in de treinenloop (waarvan plotseling veel minder sprake is nu het werkklimaat bij de N.S. is verbeterd) werden door de spoorwegdirectie eveneens, althans ten de le, toegeschreven aan een personeelstekort. Dat ook allerlei particuliere ondernemin gen ernstige moeilijkheden ondervinden als gevolg van het tekort aan arbeids krachten is een bekend feit. Levertijden worden tot in het belachelijke verlengd, sommige produkten kunnen niet meer met dezelfde zorg als vroeger worden afge werkt, de inspanning om nieuwe orders te verkrijgen vermindert omdat men het werk tóch al niet meer aan kan. En wat is het algemene antwoord op het wanhopige geroep van openbare en particuliere bedrijven om meer, meer, méér arbeidskrachten? Het antwoord is, dat de reeds beschikbare arbeidskrachten een kortere werkweek eisen, dat de werk gevers in hun vertwijfeling die eis zo snel mogelijk inwilligen, en dat de re gering deze dolzinnige ontwikkeling goed keurt en daardoor meehelpt bij de toene mende ontwrichting van de arbeidsmarkt. Wie herinnert zich nog het voorschrift van de regering, dat de werktijdverkorting niet nadelig zou mogen zijn voor de produktivi teit? Wie het zich herinnert, kan er alleen nog maar om lachen. De gevolgen van de werktijdverkorting voor de produktiviteit zijn intussen im mers al duidelijk zichtbaar geworden: in sommige sectoren van de economie loopt de produktiviteit ernstig achteruit in ande re kan zij slechts op peil worden gehou den door een extra inspanning van de werknemers die op de duur ook niet vol te houden is. Slechts in die bedrijven die volledig of grotendeels geautomatiseerd zijn kan de werktijdverkorting zonder schade worden toegepast, maar zulke be drijven zijn er in ons land nog niet veel en uitbreiding van hun aantal kan slechts heel geleidelijk gaan. Dat er voor werktijdverkorting in princi pe veel te zeggen valt, kan niet worden ont kend. Het is een sociaal doel van grote be tekenis, waarnaar in elke economie ge streefd dient te worden en dat voor de hele bevolking op den duur rijke vruchten kan afwerpen. Maar men schiet dat doel voorbij door die werktijdverkorting hals over kop te willen verwezenlijken, zonder een behoor lijke coördinatie van alle factoren die er bij betrokken zijn, en met name zonder dat er eerst een redelijk evenwicht tot stand is gebracht tussen de doelstellingen van de nationale economie en het beschikbare re servoir van arbeidskrachten. In Nederland is niet alleen de arbeidsmarkt overspannen maar ook het tempo van de industrialisa tie en het streven tot uitbuiting van de hui dige hoogconjunctuur. Als men onder die omstandigheden ook nog overgaat tot een beperkter gebruik van de (toch al onvol doende) beschikbare arbeidskrachten, komt men onvermijdelijk terecht in een situatie waarin de nationale economie niet meer behoorlijk functioneert. Nederland heeft door het snelle tempo van zijn industrialisatie heel veel hooi op zijn vork genomen; het neemt nu nóg meer hooi op zijn vork door de razend snelle invoering van de werktijdverkorting. Als dit „veel" nu „te veel" wordt, aan wie is dan de schuld? De eerste steen op de posterijen, de spoorwegen, de girodienst werpe hij, die voor zichzelf géén kortere arbeidstijd heeft verlangd. Men kan slechts hopen dat de bedenke lijke verschijnselen, die wij nu waarne men, niet de aanhef zijn van een ontwik keling die alle huidige sociale winst wel eens te niet zou kunnen doen en waar voor wij dan zelf verantwoordelijk zouden zijn.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1