AMERIKA'S DEFENSIE VRAAGT MEER GELD Twee vliegrampen: 95 doden HET W Rome reageert krachtig op terreur staalmeubel n.v. it i De Gaulle vanavond voor radio en t.v. Ex-generaal Salan ter dood veroordeeld Ongeluk met mortier op Aruba Herwaardering geldt vooral de conventionele strijdkrachten schilder zelf met Bulgarije zal Nederland 1,5 miljoen betalen Protest bij Wenen tegen aanslagen door buitenlanders in Italië II 46e JAARGANG NUMMER 210 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERVVIJK EN OMGEVING WOENSDAG 12 JULI 1961 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Acht doodvonnissen bij verstek uitgesproken Drie mariniers om gekomen en vijf gewond Het woord is aan Veel wind en koeler Aan het strand: Banksaldi komen ter beschikking van de Nederlandse houders vanaf 4595. GARAGE BRINItMANN Sabotage in Noord-Italië EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP In de krant van heden: Sport 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES plaatwerkers en handige ongesch. krachten IJmuider Courant PARIJS (Reuter) President De Gaulle zal vanavond in een rede voor radio- en televisie de nadruk leggen op het gevaar van de Russische druk inzake Berlijn, zo wordt verwacht. Vermoedelijk zal hij ook de regeringsbeslissing bespreken, waar bij de bijzondere volmachten, die na de militaire opstand in Algerije in april wer den verleend, worden verlengd. In parle mentaire en invloedrijke kringen heeft men de laatste weken op de regering druk uitgeoefend om deze volmachten in te trekken. Verwacht wordt dat hij voorts zal spreken over Algerije en hervatting der onderhandelingen in Evian. PARIJS (AFP-Reuter) Een speciale militaire rechtbank te Parijs heeft dins dag de oud-generaals Salan, Jouhaud en Gardy en vijf oud-kolonels bij verstek ter dood veroordeeld wegens hun rol in de op stand van de generaals in april in Algiers. De openbare zitting had een kortstondig en formeel verloop daar de beklaagden niet aanwezig wareak aanl-n nbareope niet aanwezig waren. De openbare aankla ger heeft gezegd dat reeds zes maanden voor de putsch mensen werden gepolst om te weten hoe zij over een dergelijke «op stand dachten. De aanklager had de dood straf voor zeven van de acht be klaagden geëist. Hij achtte ex-generaal Gardy's verantwoordelijkheid minder groot. De rechtbank zag echter geen ver zachtende omstandigheden voor generaal Gardy en veroordeelde alle acht ter dood. Degenen die bij verstek veroordeeld zijn, hebben recht op een nieuwe behandeling indien zij in handen vallen van de autori teiten. De ter dood veroordeelde oud-kolo nels zijn: Argoud Broizat Gardes Godard en Lacheroy. Dinsdagmiddag heeft zich by een schiet oefening van de mariniers op Aruba eep ontploffing in een mortier voorgedaan, waardoor drie mariniers, A. J. J. Struike uit Nijmegen en M. C. Tulp uit Oosterbeek, en sergeant K. Rorleveld.wonend op Aruba, het leven verloren. De luitenant der mari niers H. W. van der Steeg, uit Heemstede, 21 jaar en ongehuwd, werd ernstig gewind door scherven, maar zijn toestand geeft geen aanleiding tot directe ongerustheid. Ook de kapitein van de mariniers F. O. C. Joubert Men weet iets pas goed, lang nadat men het geleerd heeft. Schuch, wonende op Aruba, kreeg ernstige scherfwonden. Levensgevaarlijk gewond werd de ser geant der mariniers A. K. Roeleveld, wo nende op Aruba. Lichtgewond werden de luitenant der mariniers M. van der Graaff uit Den Haag en de mariniers C. K. M. Mens uit Zeist en L. Zijlstra uit Menaldumadeel. Uit Willemstad is een commissie naar Aruba vertrokken om een onderzoek in te stellen. Tijdens het bezoek dat koningin Juliana dinsdag aan de kop van Noordholland bracht, kwamen in Pet ten de oufiste twee leden van de plaatselijke reddingmaatschappij Jan Snip en Gerrit Zwaan, de vorstin een Noordhollandse kaas aanbieden. De bijbehorende stolp was een houten model van de kernreactor van Petten. Mate' CASABLANCA, (UPI) Een Iljoeshin - 18 van de Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij C.S.A. is hedenmorgen neer gestort in de buurt van Casablanca. Alle achtenzeventig inzittenden kwamen om het leven. Volgens de eerste berichten vloog de machine tegen een hoogspanningskabel, toen het aanvloog op een landingsbaan. De machine kwam neer by Bouskoura, op 5 kilometer van Casablanca. Het toestel was op weg van Praag naar Accra. De Iljoeshin had 73 passagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord. Volgens een voorlopige opgave waren alle passagiers Tsjechen, Russen. Oostduitsers en Marokkanen. Het is de tweede maal, dat voor zo ver in het Westen bekend een Iljoeshin- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen of onweersbuien. Krachtige, tijdelijk stormachtige, zuidwestelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een stormdepressie (746 millibar) boven Zuid-Engeland komt ver traagd naderbij. Na enkele buien, mogelijk met onweer, morgen koe ler strandweer. Krachtige tot storm achtige zuidwesten wind. Overdag ongeveer 20 gr. C. Zeewater 18 gr. Vooruitzichten: Door aanwezig heid van depressie onstabiel strand weer. Bij de landing in Denver in de Ameri kaanse staat Colorado is dinsdagavond een DC-8 van de Amerikaanse XJnited Airlines neergestort en in brand ge vlogen. De foto toont het reddingswerk bij de smeulende romp van de verongelukte machine. 18 neerstortte. Op 28 maart stortte een toe. stel van dit type neer in de nabijheid van Neurenberg. Alle 52 inzittenden werden toen gedood. De Iljoeshin-18 is een turbo-propvlieg tuig. Een type dat zeer veel gebruikt wordt achter het ijzeren gordijn en ook dienst doet voor het transport van hoge politieke figuren, zoals premier Kroesjtsjev. DENVER, (Colorado, VS), Reuter) Bij een ongeluk met een straal-passagiers- vliegtuig, type DC-8 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United Airlines", dat dinsdagavond bij de landing in Denver (Colorado) neerstortte en in brand raakte, zijn zeventien passagiers en een vracht auto-chauffeur omgekomen. De vrachtauto werd door het neerstortende vliegtuig ge raakt. In het vliegtuig bevonden zich 116 mensen, onder wie vier kinderen. Vier en veertig personen moesten naar het zieken huis worden overgebracht. De gehele be manning van zeven koppen is ongedeerd. Zeventien mensen worden vermist. Men verwacht hen ongedeerd terug te_ vinden Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDER FEEST Nadat in het najaar van 1960 en in het afgelopen voorjaar onderhandelingen met Bulgarije zijn gevoerd over financiële kwesties tussen Nederland en Bulgarije, is op 10 juli in Sofia een overeenkomst tus sen beide landen ondertekend welke een regeling van deze kwesties beoogt. Hiertoe behoren met name de kwestie van de schadevergoedingsaanspraken wegens na tionalisatie van Nederlandse eigendom men in Bulgarije en de kwestie van de Bulgaarse vooroorlogse overheidsleningen dië in het buitenland waren geplaatst. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat ter afdoening van het geheel der vorderingen door Bulgarije een totaalbedrag van 1.500.000 gulden is toegezegd. Dit bedrag zal in halfjaarlijkse termijnen worden af gelost, waarvan de hoogte gelijk is aan 7 percent van de waarde van de Bulgaarse export naar Nederland over het vooraf gaande halfjaar. Het zal van de Bulgaarse export naar Nederland afhangen in hoeveel tijd dit bedrag van 1-500.000 gulden zal zijn afgelost. Bovendien is ook een nieuwe regeling getroffen voor banksaldi waarvan tot dus verre over en weer de transfer niet moge lijk was. Voor zover het de Nederlandse houders van deze saldi betreft zullen de tegoeden spoedig na de in werkingtreding van het akkoord ter vrije beschikking van de belanghebbenden in Nederland komen. Voordat het akkoord in werking treedt, moet het nog ter goedkeuring aan de Sta ten-generaal worden voorgelegd. Teneinde uitstel van de betalingen te voorkomen, heeft de Bulgaarse regering zich bereid verklaard de termijn waarover de halfjaarlijkse aflossingen worden bere kend reeds bij voorbaat van de datum van ondertekening af te doen beginnen. Alleen indien de parlementaire goedkeuring niet binnen een jaar wordt verkregen zouden deze voorlopige betalingen moeten worden teruggegeven. Advertentie y^SmeHest» 15 45 Haarlem Tel 11075 Alle treinverkeer over de Brenner- pas was gisteren gestagneerd door dat in de buurt van Verona, 32 km. ten zuiden van de woelige provincie Alto Adige (het voormalige Zuid- Tirol) een hoogspanningsmast met dynamiet was opgeblazen De stations chef van Verona heeft een ramp voorkomen door direct na de eerste ontploffing de sneltrein uit Bolzano (Bozen) te waarschuwen. Niettemin reed deze trein, welke al werd afge remd nog tegen de over de baan lig gende mast, waarbij de bestuurders cabine werd vernield. (Telefoto). WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse onderminister van Defen sie Gilpatrie heeft dinsdag tijdens een persconferentie meegedeeld, dat de Verenigde Staten bezig zijn met een herwaardering van hun militaire kracht, waarbij, in verband met de huidige wereldsituatie vooral aandacht zal wor den geschonken aan de paraatheid der conventionele strijdkrachten. Dit onder zoek, dat president Kennedy na de Rus sische dreigementen ten aanzien van Berlijn op korte termijn heeft gelast, zal zich uitstrekken tot alle soorten conven tionele strijdkrachten die met het oog op de tegenwoordige wereldsituatie zou den kunnen worden gebruikt of ont plooid, en zal zich niet tot West-Europa alleen beperken. Op een vraag of deze verklaring bete kent, dat de regering terugkomt van haar oorspronkelijke standpunt om voor de ver dediging in de eersle plaats op kernwa pens te vertrouwen, antwoordde Gilpatrie dat dit niet het geval is. De Amerikaanse militaire plannenontwerpers streven er naar de niet-kernstrijdkrachten tot een ho gere graad van paraatheid op te voeren. De Verenigde Staten willen de mogelijk heid van kiezen tussen het gebruik van kern- en niet-kernstrijdkrachten vergroten. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld dat het voornemens is onmiddellijk meer geld te vragen en mogelijk reserves zal oproepen om het hoofd te bieden aan de Russische dreigementen. Het Pentagon liet het Con gres weten dat het spoedig, wellicht nog deze week, een aanvullende defensie-begro ting zou indienen. De Democratische sena tor A. Willis Robertson, waarnemend voor zitter van de subcommissie van militaire toewijzingen, zei aan te nemen dat het aanvullende bedrag vandaag vastgesteld zou worden op de bijeenkomst van pre sident Kennedy met zijn militaire advi seurs. Het waarschijnlijk bedrag moet lig gen tussen de drie en vijf miljard dollar. Dit bedrag zou komen boven de 43 mil jard dollar die president Kennedy reeds gevraagd heeft voor het lopende belasting jaar. De mogelijkheid van een spoedmobilisa- tie werd geopperd door de vice-minister van Defensie, Gilpatrie. Hij zei dat de re gering de mobilisatie van zowel de mili taire reserves als de nationale garde over weegt. Volgens Gilpalric wordt de mobili satie van deze strijdkrachten slechts over wogen als een der mogelijkheden. De Amerikaanse regering deelde maan dag mede dat zij de militaire kracht van het land opnieuw en uitgebreid zou bezien. Gilpatrie zei dat het doel ervan was vast te stellen „wat binnen enkele maanden gedaan zou kunnen worden voordat het kri tieke stadium in de Duitse situatie is be reikt, om ons op alle gebeurlijkheden voor te bereiden." Gilpatrie zei, dat het onderzoek zeer snel zal zijn voltooid, waarschijnlijk binnen veertien dagen. Men onderzoekt of de Amerikaanse strijdkrachten in staat zullen zijn elk militair plan, dat aan president Kennedy is voorgelegd, uit te voeren, en voorts of de plannen ver genoeg gaan in het licht van Kroesjlsjevs jongste verkla ringen. Op een vraag over de mogelijkheid van een luchtbrug naar Berlijn zei Gilpatrie lie ver niet in te gaan op operationele Of tactische plannen. Hij merkte echter op, dat de omstandigheden sinds de instelling van de luchtbrug naar Berlijn in 1948 zijn veranderd. (Van onze correspondent) ROME Tijdens de bijeenkomst van de Italiaanse ministers naai aanleiding van de terreurdaden in Noord-Italië, is be sloten een zeer krachtige houding aan te nemen tegen deze uit het buitenland, Oos tenrijk en West-Duitsland, aangemoedigde misdaden. Ditmaal is alles betrekkelijk goed afgelopen, ook al zijn de spoorweg verbindingen zowel met Oostenrijk als met Zwitserland verscheidene uren verbroken geweest en al moeten ook nu nog op be paalde trajecten stoomlocomotieven worden gebruikt. Indien het uitstekende Italiaanse spoorwegpersoneel niet zo waakzaam was, zou de trein Miinchen-Rome vlak voor de stad Verona zeker zijn ontspoord. Men had minder dan een minuut tijd om een ramp te voorkomen. Het is de bedoeling met deze misdadige acties het Italiaanse vreemdelingenver keer te treffen, zoals ook duidelijk te-lezen staat op de pamfletten, die in overdadige hoeveelheden door de daders van de aan slagen worden achtei gelaten op de plaats van de ontploffingen. Dat doel zal niet worden bereikt, daar de bewaking van de spoorwegen onmiddellijk is verscherpt en men dus in de toekomst dergelijke wanda den niet meer te vrezen heeft. Ook in Alto Adige (Zuid-Tirol) zijn na de nacht, waarin op meer dan veertig plaatsen de elektrische leidingen werden vernield, geen soortgelijke aanslagen meer voorgekomen, dankzij de uitstekende poli tiebewaking. Er bestaat thans geen twijfel meer over de personen, die achter deze terreur zit ten. Die moeten gezocht worden onder de leiders van de Bergisels Bund, een nazisti sche groep in Innsbruck en onder de Su- deten-Duitsers in München. Een deel van de Deutsche Jugend des Ostens houdt zich speciaal bezig met de kwestie-Zuid- Tirol. Welke maatregelen de Italiaanse rege ring denkt te ondernemen is nog niet be kend gemaakt. Wel is zeker dat men een zeer krachtig protest naar Wenen zal stu ren. Rome zal zeker door middel van de pers Europa doen begrijpen welke geva ren hier dreigen. Tenslotte heeft de Oos tenrijkse regering de plicht te voorkomen dat er op zijn grondgebied samenzwerin gen worden gesmeed tegen de veiligheid van een naburige bevriende natie. Door ontbinding van verschillende nazistische bonden en door er duidelijk op te wijzen dat door deze methoden het alleen maar de openbare mening van geheel de be schaafde wereld tegen zich krijgen kan, kan Wenen aan deze golf van misdaden een einde maken, vooral omdat Oostenrij kers en Duitsers in de regel zeer gedisci plineerde mensen zijn en een. oproep van hogerhand als een bevel zouden beschou wen. Het gaat immers allerminst om spontane handelingen van bepaalde in hun gevoelens getroffen individuen, maar, zoals wel dui delijk blijkt, cm nauwkeurig voorbereide en groots opgezette acties, die door een centrale worden geleid. Die centrale kan handelen dankzij de laksheid van de rege ring te Wenen. Het enige waarover men zich bij dit al les verbazen kan is het ongelooflijk ge duld van de Italianen, zowel van de re gering als van de bevolking. Behalve in krantenartikelen wordt hier niets tegen dit alles gedaan en er is nog geen enkele be toging voor de Oostenrijkse ambassade of iets dergelijks gehouden in deze gehele maand van spanningen. De Italiaanse regering zal vooralsnog niet antwoorden on de jongste nota van Oostenrijk met betrekking tot het vraag- stuk-Alto Adiga. Voorts besloot het kabinet om voor het personenverkeer van Italiaanse en Oos tenrijkse nationalitieit over de grens tus sen beide landen wederom paspoorten en visa verplicht te stellen. Oostenrijk heeft bij Italië geprotesteerd tegen de wederinvoering van het pas poort- en visumstelsel voor Oostenrijkse staatsburgers die van Oostenrijk naar Italië reizen. De Oostenrijkse regering noemt deze maatregel in strijd met de geest van Europese samenwerking. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie STAALHAVEN 12 - VELSEN-N. vraagt 5-daagse werkweek nieuw aantrekkelijk belonings systeem. Sollicitatie-avond donderdag 13 juli a.s. van 7.309 uur 's avonds in Cultureel Centrum, Moer- bergpl. 22, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1