Gagarin verovert Londen stormenderhand INTERNATIONAL Eichmann zegt te vechten mS± tegen leugens Oost-Duitsland weert Evangelische bisschop ^Wereldnieuws Vrijdag lunch met koningin Elizabeth de nieuwe machtige Dodental bij Save-ramp stijgt tot 259 Spionagelek bij de Britse marine China sluit verdrag met Noord-Korea ^^Praatótoel j membraan-motor! Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! WOENSDAG 12 JULI 1961 3 Soekarno via Joegoslavië naar de UNO-Assemblee Life is béter, omdat Life sigaretten gemaakt worden volgens de internationale kwaliteitsstandaard, zoals vastgelegd door Brown Williamson Tobacco Corporation, Louisville-Kentucky U.S.A. O* Nu ook onder licentie in Nederland Joeri Gagarin in Londen Mr. Stikker via Londen naar IJsland WHITTAKER CHAMBERS OVERLEDEN (Dp dev. Neem direct Rheumin INTERNATIONAL (Van onze correspondent) Koningin Elizabeth heeft de Russische kosmonaut Gagarin, die de Londenaars dank zij zijn sympathieke persoonlijkheid met één slag veroverd heeft, uitgenodigd vrijdag met haar en de koninklijke fami lie op Buckingham Palace de lunch te ge bruiken. Dit zal het hoogtepunt worden van Gagarins bezoek aan Engeland, dat meer enthousiasme heeft verwekt dat de autoriteiten misschien hadden gewenst en zeker meer dan zij hadden verwacht. Men was begrijpelijkerwijze huiverig voor een nieuwe dosis Russische propaganda, maar de openbare mening heeft blijk ge geven van een fijn instinct voor de bete kenis van Gagarins bezoek. Voor al te dik opgelegde propaganda is het Britse volk vrijwel ongevoelig. Maar men besef te spontaan dat Gagarins prestatie in een ander licht behoorde te worden gezien dan dat van louter politiek. Vandaar dat dit bezoek van meet af een andere, en grotere, affaire werd dan degenen, die er de domper op wilden zetten, hadden voor zien. Gagarins triomfantelijke intocht in Lon den getuigde ervan. Langs de route ston den de mensen dicht opeen en het gejuich was niet van de lucht. In Londen brak een glimlach door, welke men in jaren niet heeft gezien. Gagarin beheerste dins dag alles. Hij merkte zelf op, dat hij het gevoel had, dat de geestdrift van het pu bliek uit het hart kwam, waarvoor hij erg dankbaar was. Op zijn persconferentie, misschien wel de grootste welke Londen in twintig jaar gekend heeft, verklaarde Gagarin in ant woord op een vraag dat nog niet besloten is tot een tweede ruimtevlucht, maar dat hij hoopt deze te maken. In zijn inleidend woord legde Gagarin er de nadruk op, dat zijn ruimtevlucht een daad van grote be tekenis is geweest, niet alleen voor de Sovjet-Unie en de Russische weten schap, maar ook voor de internationale wetenschap en de volken van de gehele aarde. Aan het slot van de bijeenkomst werd Gagarin namens het Britse Inter planetaire Genootschap een gouden me daille aangeboden, welke hij met vreugde in ontvangst nam. Gagarin is een patriot, die zich, zoals voorgeschreven door de Sovjet-moraal, wegcijfert om al zijn glorie over te dra gen op de communistische staat, maar hij is ontegenzeggelijk een buitengewoon sympathieke en hoogst intelligente pa triot Dit bleek uit de kalme, beheerste, vlot te en vooral opgewekte manier waarop hij de tot hem gerichte vragen beant woordde. Gevoel voor humor ontbrak bij hem evenmin. Vaak lachte hij hartelijk om de een of andere rare of persoonlijke vraag. Enkelen konden het niet nalaten vijan dige of stekelige vragen te stellen, zoals de man, die op hooghartige toon vroeg waarom Gagarin geen Engels sprak. Heeft de Sovjet-Unie de taalbarrière mis schien nog niet doorbroken? Gagarin ant woordde beleefd, dat hij op school alleen Duits als vreemde taal had geleerd, maar hij was met de studie van Engels begon nen en hoopt spoedig in staat te zijn zich enigermate in die taal uit te drukken. Gagarin gaf nog de technische ophelde ring, dat hij in zijn capsule was neerge komen, hoewel het mogelijk zou zijn ge weest om per parachute te dalen. Hij leg de verder nog uit dat het onmogelijk is tijdens een ruimtevlucht alleen waarne mer te zijn. Besturing van het ruimteli chaam is noodzakelijk. Hij had zoveel we tenschappelijk en ander werk tijdens de tocht te doen, dat hij geen tijd had om over zijn kosmische ervaringen te filosofe ren. Lichamelijk en geestelijk had deze geen veranderingen teweeg gebracht, zo verklaarden specialisten, die hem na af loop hadden onderzocht. De Daily Mirror oppert de suggestie Gagarin te onderscheiden met een benoe ming tot ridder. Het blad herinnerde aan soortgelijke onderscheidingen die waren verstrekt aan Edmund Hillary voor zijn beklimming van de Mount Everest. Vandaag zou Gagarin naar Lancashire gaan, een van de industriegebieden van Engeland. Hij zal daar een fabriek bezoe ken. Voorts zal hij een ontmoeting hebben met Sir Bemhard Lovell, de directeur van Jodretl Bank's radiotelescoop. Gisteravond werd een receptie gehou den cp de Russische ambassade ter ere van de ruimtevaarder. Er waren zoveel gasten, dat men de ontvangst in twee ge deelten moest houden, tussen welke Gaga rin een uur rust kreeg. Er waren 1200 mensen gekomen om de hand te drukken van de Rus, die zijn vertrek tot zaterdag ochtend heeft uitgesteld. DJAKARTA (AFP) President Soekarno zal waarschijnlijk de Indonesische delega tie naar de zestiende zitting van de UNO- Assemblee leiden, die op 15 september in New York begint, zo meldt het persbureau Antara. Voorts meldt het persbureau dat Soekar no aan het hoofd van een Indonesische delegatie de topconferentie van niet-gebon- den landen zal bijwonen. Deze conferentie wordt in september in Joego Slavië ge houden. Advertentie een Mere sigaret - V Tie Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is dinsdag in Londen aan gekomen voor een bezoek aan En geland. Staande in een open wagen verlaat Gagarin het vliegveld bij Londen. Toegewuifd en toegejuigt door honderden langs de weg. (Telefoto). Advertentie LONDEN De secretarisTgeneraal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, mr. D. U. Stikker, zal vandaag in Londen met premier Macmillan en enige Britse ministers plannen bespreken ter verbete ring van de politieke doelmatigheid van de N.A.V.O. Mr. Stikker zal vanavond voor een driedaags bezaek in Londen aanko men. Het is zijn eerste officiële bezoek in deze functie aan Groot-Brittennië. Zater dag zal hij naar IJsland, het kleinste N.A.V.O.-lid, vertrekken. JERUZALEM (UPI) Eichmann heeft gisteren verklaard, dat hij vecht om zich te bevrijden uit de stapel leugens die zich in vijftien jaar rondom hem heeft ge vormd, en niet om zijn leven te redden. „U hebt eens de mening uitgesproken dat iedereen die zich onder arrest bevond recht had om te liegen, is dat zo?", vroeg Hausner. „Als beginsel is het juist", antwoordde Eichmann, „maar ik heb het nooit be leden". „Om u te bevrijden van de onwaarhe den ondom uw persoon verborg u zich onder een valse naam gedurende een aan tal jaren?" vroeg Hausner. „Ja", repliceerde Eichmann, „Ik be schouwde dat als mijn recht en privilege, want als ik als individu bergafwaarts zou rollen, dan zou ik onder de voet gelopen worden. Wanneer men ouder wordt, ziet men de dingen anders en beoordeelt men ze met groter gestrengheid. Zo vergaat het mij terwijl ik hier voor het hof sta. Maar ik zal niet proberen mij van leugens te bedienen om in een beter licht te worden geplaatst. Aangezien ik tegen mijn wil voor dit hof werd gebracht, is het mijn bedoeling mij hier te zuiveren van de vlek ken van de leugens die rondom mij zijn ontstaan". Hausner beet Eichmann toe „Dat deun tje hebben we al meer gehoord". Het kwam tussen Eichmann en Hausner her haaldelijk tot woordenstrijd. Toen Eich mann het had over een boek van de „va der van het Zionisme" Theodor Herzl, zei Hausner: „Ik stel voor dat u zich niet van namen bedient die niet passen op uw lippen". Alberto Althoff, de leeuwentemmer van het circus Toni Boltini, is gisteravond tij dens een voorstelling in Krommenie, twee leeuwinnen aangevallen. Een van de leeu winnen is zaterdag bevallen van twee wel pen. Zij was daardoor wat lastig. De an dere leeuwin viel haar bij. Althoff werd in een hand gebeten. Hij is door een plaat selijke arts behandeld. Het leeuwennum mer moest worden afgebroken. (Van onze correspondent) BONN De Oostduitsers schijnen van plan te zijn de conferentie van de Duitse Evangelische kerken in Berlijn zoveel mof gelijk te hinderen. Gisteren werd bisschop Krummacher, die uit het Oostduitse plaatsje Greifswald onderweg was naar Berlijn, om daar een bijeenkomst van Oostduitse Evangelische bisschoppen te leiden, door politie aangehouden. Hij, noch zijn vrouw, mocht de reis naar Berlijn voortzetten. Hun papieren werden in be slag genomen en de bisschop kreeg de op dracht zich te vervoegen bij de Oostduitse autoriteiten in Rostock, waar hij precies te horen zou krijgen, wat het standpunt van de Oostduitse regering ten aanzien van de conferentie in Berlijn is. Krum macher ging hierop echter niet in, maar reed terug naar huis. In West-Berlijn pleegden leiders van de Westduitse Evangelische kerk gisteren overleg over het Oostduitse verbod bijeen komsten ter gelegenheid van de conferen tie in Oost-Berlijn te houden. Verschillen de mogelijkheden werden overwogen. In de eerste plaats denkt men er aan, alleen de voor Oost-Berlijn vastgestelde werk groepen te laten vervallen, maar verder alle kerkdiensten te laten doorgaan. Maar ook overweegt men om te doen of zijn neus bloedt en alles te laten doorgaan, met een beroep op artikel 41 van de grond wet van Oost-Duitsland, waarin geloofs- en gewetensvrijheid gegarandeerd worden. Tenslotte zou een mogelijkheid zijn de he le conferentie in Oost- zowel als in West- Berlijn te laten vervallen, waardoor voor de hele wereld de schuld aan het misluk ken van deze grote bijeenkomst van Duit sers uit Oost en West op de schouders van de communisten geladen zou kunnen wor den. Of dat laatste enige zin zou hebben vra gen velen zich echter af. Eén ding is na melijk duidelijk en wel dat de Oostduit sers hun hinderacties in Berlijn op elk terrein voortzetten. Een tweede actie is namelijk al aan de gang ten aanzien van de vijftigduizend Qostberlijners, die elke dag in het westelijke deel van de stad hun boterham verdienen. Een verbod hiertegen wil men nog niet meteen afkondigen, om dat men in Oost-Duitsland bang is dat dui zenden dan voor goed naar het Westen zullen vertrekken. Men beperkt zich nu tot speldeprikken. zoals de verplichting dat alle grenSgangers zich laten registreren en dat men in Oost-Berlijn alleen goede ren als auto's, motorfietsen, televisietoe stellen, koelkasten en wasmachines mag kopen als men kan aantonen in Oost-Ber lijn werkzaam te zijn. Ook onderwijzers en leraren worden door het communis tisch bewind opgedragen de ouders er op te wijzen, met welke conflicten hun kin deren te kampen hebben als ouders in kopen in het Westen doen. LISSABON, (Reuter) In Lissabon is officieel meegedeeld, dat het aantal doden als gevolg van de scheepsramp bij Mo zambique 259 bearaagt. Militaire en bur gervliegtuigen hebben gisteren de overle venden van de Save van de stranden in de omgeving van het smeulende wrak naar Uelimane vervoerd. Van hieruit wer den de gewonden naar de hoofdstad van Mozambique, Lorenco Marques, getrans porteerd Hefschroefvliegtuigen en andere toestel len cirkelden op geringe hoogte over het oerwoud, om de overlevenden die landin waarts zijn getrokken op te sporen. Bij een brand en ontploffingen aan boord van het ruim 2000 ton meten de Portugese schip „Save", dat troe pen en munitie vervoerde, hebben 259 mensen het leven verloren. Het schip strandde vrijdag in een zware storm bij de monding van de rivier de T inde bij Bei ra voor de kust van Mo zambique. Deze luchtfoto toont het brandende schip, waarvan het wrak nu ligt te smeulen in ondiep water. (Telefoto). LONDEN Er is bij de Britse marine een nieuw spionagelek ontdekt. Het be treft materiaal, dat hoogst geheim is en betrekking heeft op experimenteel werk in verband met door kernenergie voortbe wogen onderzeeboten.- Een klerk, tewerk gesteld bij eën marine-etablissement,- in B&th', wérd gearresteerd. Hij is voorlopig v'rij'gelaten op 'borgstelling. De autoritei ten menen op het spoor te zijn van een nieuwe Russische spionagecel, welke in West-Engeland opereert. Zij hebben een uitvoerig rapport over hun bevindingen uitgebracht aan premier Macmillan, die verantwoordelijk is voor de nationale vei ligheid. WESTMINSTER (Maryland-VS) (Reu ter) Whittaker Chambers, een der hoofd figuren uit de geruchtmakende spionage- zaak Alger Hiss, is zendag in zijn woning in Westminster in de Amerikaanse staat Maryland, overleden, zestig jaar oud. Chambers was voor de oorlog lid van de communistische partij. Later brak hij met de partij en trad als journalist in dienst van hét weekblad „Time". Zijn verklaring dat hij en Alger Hiss een 'ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken als leden van de com munistische partij spionage voor de Sov jet-Unie hadden bedreven baarde veel op zien. Hiss werd wegens meineed tot ge vangenisstraf veroordeeld. Chambers trok zich terug op zijn boerderij, wérd Quaker en schreef een autobiografie die een best seller werd, „Witness". („Getuige"). TOKIO (UPI) Communistisch China en Noord-Korea hebben dinsdag te Pe king een verdrag van „vriendschap, sa menwerking en wederzijdse bijstand' ondertekend. Deze overeenkomst, die uit zeven punten bestaat, kwam vijf dagen na het defensiepact tussen Rusland en Noord-Korea tot stand. Het badpak Het moet de zeelucht zijn. Zoals een paard gaat draven wanneer het de stal ruikt, zo begint de badgast zich te ontkle den zodra de zilte geur van de zee zijn neusgaten binnendringt. Merkwaardig ge noeg laat hij dikwijls mèt zijn kleren ook zijn schaamtegevoel van zich afglijden. Een voorbeeld daarvan is mij kort gele den weer eens gedemonstreerd. Ik trad de enige damesmodezaak binnen die ons kust- plaatsje rijk is en trof daar een ouder echt paar en een jonge man aan, op wankele krukjes voor de toonbank. Ze keken allé drie in gespannen aandacht naar een gor dijn, waarachter zich, zoals mij bekend, een paskamer bevindt. Het gordijn zwaai de op en een welgevulde blondine met een huid als een frambozenzuurtje werkte zich naar buiten. „Hoe vinden jullie deze?" vroeg ze en ze stapte stoutmoedig de winkel door. Ze draaide en keerde zich in een riskant ge sneden badpak. Het was vervaardigd van een materiaal dat sterk aan glimmend, op zichtig behangselpapier deed denken en om haar lichaam spande. „Wel een beetje krap, hè?" opperde de oudere man, kennelijk papa. „Hè, toe, kijk es even of 't zo kan!" Dit werd speciaal gericht tot de jonge man, die wat beteuterd zat te kijken. Hij moest dus wel de echtgenoot zijn. Nu ging ze bukken. „Kan 't?" vroeg ze nog eens, haar hoofd ter hoogte van haar knieën. „Nou eh, net," zei hij. „Dat met die bolletjes leek me beter". „O nee," verzekerde mama, „dat zat 'r veel te nauw over de maag. Ze moet zich d'r toch in kunnen bewegen!" Ondertussen had de blondine zich in ad vertentiehouding voor de lange spiegel op gesteld en kondigde beslist en bondig aan: „Ik neem 't" Nonchalant voegde ze eraan toe: „Hoeveel kost 't, juffrouw?" De juffrouw die ietwat onwennig achter af gestaan had, beurtelings schichtige blik ken werpend naar mij en naar de winkel deur, trad naar voren. Ze prevelde een prijs die iedereen uit "n badpak zou doen knappen. De hierop volgende korte stilte werd door de juffrouw snel verbroken. Ze prees de coupe en kleur van het badpak. Bo vendien gaf ze de verzekering dat het zich, mits goed behandeld, ook bij gebruik in zeewater uitstekend zou houden. Waarop de blondine zich geschokt naar haar toe wendde met de woorden: „Maar juffrouw, u denkt toch zeker niet dat ik met zo'n duur pak in het water ga?!" Maria Storm Advertentie Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok doorde gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! Balans. Bij overstromingen en aardver schuivingen in de Indische staat Kera la zijn vorige week 85 mensen omgeko men. Elektronisch. In de mosko-use ondergrond se zijn met succes de eerste proeven genomen met een trein zonder bestuur der, die langs elektronische weg werd geleid, aldus meldt radio-Moskou. Bijtijds. In Hamburg zijn maandagavond vier schilders die aan een viaduct werk ten met hun stelling op de rails van de spoorlijn Hamburg-Lübeck terechtgeko men. Zij bleven gewond liggen. Een na derende trein kon nog tijdig tot stil stand worden gebracht. Record. In de afgelopen vier dagen zijn 2.600 Oostduitsers naar West-Berlijn uit geweken. Dit is, vergeleken met vroe ger, een recordaantal. Op het ogenblik komen gemiddeld 500 tot 600 Oostduit sers per dag in West-Berlijn aan, tegen 400 daags in de afgelopen maanden. Voor de vluchtelingen moesten verschil lende reservekampen worden ingericht. Honger. Inwoners van communistisch Chi na vragen in brieven aan vrienden in Portugees Macao steeds meer om voed sel. Het aantal verstuurde pakjes is ge stegen van 5,000 per dag voorheen tot acht tot twaalfduizend nu. Stalin. Hét Russische persagentschap Tass heeft dinsdag meegedeeld, dat de noord- poolscheepvaart voor dit seizoen in het oostelijk deel van de noordelijke zeeroute is begonnen. Het eerste konvooi sche pen, waaronder nieuwe vrachtschepen met ijsbrekers aan de boeg, hebben de Voorzienigheidsbaai van Tsjoekotka ver laten, begeleid door de ijsbreker „Sta lin". Stuurloos. Nadat Rome reeds meer dan tien weken zonder burgemeester is ge weest, is bij prefectoriaal decreet schor sing van de gemeenteraad en de benoe ming (door de president van de repu bliek) van een buitengewoon commissa ris voorgesteld om nieuwe gemeente raadsverkiezingen binnen een half jaar voor te bereiden. Nadat de christende mocratische burgemeester Cioccetti was afgetreden omdat zijn begrotingsontwerp niet werd aanvaard, is nog geen opvol ger gekozen daar geen der partijen bij de stemmingen een absolute meerder heid verkreeg. Uitgesteld. De Amerikaanse luchtmacht heeft de lancering van „Midas III" een kunstsatelliet die bestemd is om de Amerikaanse verdedigingsstations te waarschuwen voor Russische raketaan- vallen, uitgesteld Zondag werd besloten de lancering te verplaatsen naar maan dag. Gistermorgen meest de lancering worden uitgesteld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3