Verbluffend harpspel door Susanna Mildonian De harpiste Maria Korchinska speelt graag in Nederland 1 nmïïïïi Ou i De o Muzen Alphenaar Bijna 1,5 min subsidie voor Nederlandse Opera Nieuwe „Going Dutch"- show op 18 juli in Amsterdam Harriet Cohenprijs voor Aafje Heynis Operafestival in Miinchen De Middelheimbiennale De Internationale Week voor Pianisten Voor u... van Duyvis én de lekkerste sla van het seizoen GRAMMOFOONPLATEN En DONDERDAG 13 JULI 1961 11 Ook Raimund-Theater in Wenen moet sluiten Gaat u met vakantie P. Zwaanswijk Toch nog een Nationaal Theater in Londen In Woodbrookershuis Me], dr. M. E. Kronenberg koninklijk onderscheiden 4-delige Sla-Set voor slechts vier D uyvis - kroontj es #plus 1 gulden. Vraag uw winke lier hoe u in het bezit komt van dit elegante sieraad voor uw tafel. Begin morgen met- kroontjes sparen. -K met Livorno: de pikante, romige saus voor sla en slaatjes Holland Festival f- WEEKABONNEMENTEN Toernooi van het lichte lied Beter schilderwerk maakt Jeen Duursma De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Kunstsubsidies Amsterdam De Amsterdamse gemeenteraad heeft be sloten aan de Nederlandse Comedie voor het seizoen 1961-1962 een subsidie van ten hoogste 463.200 en voor het seizoen 1959- 1960 een aanvullende subsidie van ten hoog ste 14.722 te verlenen. Aan de stichting Kunstmaandorkest wer voor het komende seizoen een subsidie van ten hoogste 325.000 en voor het seizoen 1959-1960 een aanvullende subsidie van 7.672 verleend. Bij de door de stichting ingediende begroting voor 1961-1962 is re kening gghouden met een volle dagtaak van het volledige Kunstmaandorkest, waar mee de ontwikkeling van het orkest in haar laatste fase is gekomen. Aan de Nederlandse Opera werd voor het seizoen 1961-1962 een subsidie van ten hoog ste f 1.450.000 en voor het seizoen 1959- 1960 een aanvullende subsidie van 198.506 beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van de verschillende op merkingen uit de raad, antwoordde de wet houder voor Kunstzaken, mr. A. de Roos, dat naar internationale verhoudingen ge meten de subsidies aan de Nederlandse Opera niet hoog liggen. Over het te be reiken niveau van de Nederlandse Opera zei de wethouder, dat men zich moet kun nen vergelijken met de eerste klas opera's in Europa, maar echter niet met de tóp- gezelschappen. De heer H. J. Vermeulen deelde namens de protestants-christelijke fractie mede, dat men het onverantwoord acht een dergelijke subsidie te verstrek ken. De overige raadsleden steunden het voorstel van B. en W. Hoewel een beetje laat in het toeristen seizoen zal Amsterdam toch weer zijn ca baret-revue in de Engelse taal krijgen. Op 18 juli begint het Amerikaanse echtpaar Jack and Jill Lardis, dat twee jaar gele den „Going Dutch" met succes intrcrtlu- ceerde, een show die tot titel heeft gekre gen „We are in Dutch again", hetgeen wil zeggen „we zitten er weer lelijk in." Omdat het zaaltje van Bellevue, waar voorheen de Engelse shows plaats hadden, te weinig zitplaatsen telde om de exploi tatie aantrekkelijk te maken, heeft men na lang zoeken beslag kunnen leggen op het schouwburgje „De brakke Grond" in De Nes, dat dateert uit de tijd dat dit smalle straatje achter het Rokin nog een vermaakcentrum was en de tabakshande laren er nog niet hun kantoren hadden ge zocht. „De brakke Grond," een verwaar loosd zaaltje, dat afwisselend dienst deed als vergaderlokaal voor stakende arbeiders en als repetitieruimte voor shows als de Snip en Snap-revue en My fair Lady heeft met wat streken verf, decors van Wim Bijmoer en een aantal meters rood pluche weer de sfeer gekregen, die het zo'n 60 jaar geleden moet hebben gehad. De show is deze maal gebaseerd op Am sterdam met de geschiedenis van het thea tertje zelf als uitgangspunt. De regisseur van het thans druk repeterende groepjeis de Engelsman Peter Powell. DE REEKS harpconcerten, die ter gele genheid van de internationale harpweek in het Woodbrookerscentrum te Bentveld is gegeven, werd woensdagavond besloten door de Italiaanse harpiste Susanne Mildo nian, de winnares van de eerste prijs van het internationale harpconcours, dat in 1959 in Israël gehouden werd. Hoe zeer de bespelers van de harp in hun concertrepertoire aangewezen zijn op bewerkingen, werd door het programma dat Susanna Mildonian tot uitvoering ge bracht, wel overtuigend aangetoond. Van de negen composities, waaruit het bestond, waren er zeker zes bewerkingen van cla- vecimbel- of pianomuziek. INDERDAAD is de muzieklitteratuur voor harp nog relatief gezien beperkt, on danks de composities, die door moderne componisten, zoals Ravel, Debussy, Fau- ré, Roussel, Pierné, Hindemith en anderen voor dit instrument werden geschreven. Mogelijk is weinig bekendheid met de gro te moeilijkheden van de harpspeltechniek en met de zeer vele klankmogelijkheden van de harp de oorzaak van de opvallende terughoudendheid van componisten, wan neer het schrijven van harpmuziek in het geding komt. Maar wie kan bezwaar hebben tegen be werkingen, die het muzikaal artistieke peil van een compositie handhaven? Johann Sebastian Bach heeft bewezen, dat zijn be werkingen van vioolconcerten van Vivaldi voor clavecimbel verantwoord waren. Het zelfde kan zonder voorbehoud gezegd wor den van de Allemande en Bourrée van Bach, de Sonates in A en in G van Alles sandro Scarlatti, van „Le coucou" van Daquin, van „Clair de hine" van Debussy en zeker ook van de Roemeense dansen van Bela Bartók. Susanna Mildonian hield daarvoor met meesterlijke uitvoeringen een overtuigend pleidooi. ZIJ VERTOLKTE al deze muziek met een technische perfectie, die zelfs vooraan staande harpkunstenaars, die het concert bijwoonden, niet voor mogelijk hadden ge houden. En toch behield deze speeltech- niek met al haar virtuoze allure een die nende functie. Al deze werken klonken met de frisheid van een gezonde uitdruk' kingskracht, met ritmisch elan en met een klank, die een natuurlijke voornaamheid of een romantische verstilling (als voor „Clair de lune" verkreeg. Speciaal op het virtuoze element gericht was „Mouvement" van Marescolti en de vervluffend knappe vertolking van de Va riaties van Salzedo gaf als het ware een compleet overzicht van de vele speelmo- Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM ZOALS WIJ REEDS eerder schreven heeft mevrouw Maria Korchinska uit Londen tezamen met de harpiste Phia Berghout de leiding van de Internationale Harpweek, die op het ogenblik in het Woodbrookershuis in Bentveld gehouden wordt. Dit is niet de eerste keer dat beide beroemde harpistes samenwerken; al tij dens het Harpconcours in Israël in 1959 geschiedde dit. En zoals mevrouw Korchinska ons vertelde, kreeg zij toen van mevrouw Berghout het verzoek om met haar de Internationale Harpweek in 's Gravenhage in juli 1960 te leiden. Uit dit alles is zo'n prettige samenwerking Maria Korchinska gegroeid, dat ook dit jaar Maria Kor chinska door Phia Berghout werd uit genodigd naar Bentveld te komen. Ook voor vele der daar aanwezige deelnemers is dit bijzonder plezierig, omdat zij met deze beide leidsters, die een bijzonder prettige sfeer weten te scheppen, reeds vertrouwd waren. MARIA KORCHINSKA werd in Mos kou geboren. Zij heeft sinds 1930 de En gelse nationaliteit. Zij studeerde harp aan het conservatorium in Moskou, waar mede zij een gouden medaille verwierf. In de jaren 1918 tot 1924 was zij lerares aan het genoemd conservatorium. In 1922 was Maria Korchinska inmiddels ge trouwd met Constantijn Benckendorff, oudste zoon van de laatste keizerlijke ambassadeur in Londen. Maria Korchins ka vestigde zich met haar man later in Londen. Haar man overleed in 1959 toen zij in Israël was. Mevrouw Korchinska heeft twee kinderen en vier kleinkinderen. Onder grote dirigenten als Rachmani- nof, Glazounof en Koussevitzky heeft me vrouw Korchinska geconcerteerd. Veer tien dagen voordat zij nu naar Holland kwam om de Internationale Harpweek met Phia Berghout te leiden, gaf zij in Engeland nog een recital voor de B.B.C. Verder trad mevrouw Korchinska op voor vele gezelschappen, dikwijls in Engelse society-kringen, gedurende de oorlogs jaren. Zij trad op voor de televisie en maakte grammofoonplaten. Ook lichte en zelfs jazz-muziek vertolkt zij op haar harp. Zij heeft voorkeur voor werken van Bach en van Benjamin Britten; Arnold Bax schreef voor haar in 1928 een stuk voor harp en viool. Ook is mevrouw Kor chinska eerste harpiste aan de grote Opera in Moskou en bij de Bolshoi Opera geweest. Zij speelt graag kamermuziek. MEVROUW KORCHINSKA betreurt het dat de harp als instrument in Enge land niet zo sterk in aanzien is. Sedert drie jaar geeft zij nu ook harplessen in Londen; zij heeft op het ogenblik acht leerlingen, onder meer twee leerlingen uit Ierland, waarvan er één misschien het volgend jaar in Holland komt spelen. Na de oorlog werden er in Wenen vier operette-schouwburgen afgebroken. Als laatste herinnering aan een groots verle den bestaat nu nog altijd het Raimund- theater vlak bij het hoofdstation. Het kon zich de laatste jaren boven water houden, omdat het gemeentebestuur regelmatig subsidies gaf, maar door het gebrek aan belangstelling vooral onder de jongeren is het bezoek zo gering, dat de schulden niet meer 'te betalen zijn. De wethouder van culturele zaken heeft dan' ook verklaard dat hij het grote financiële tekort niet meer kan aanvullen. Ofschoon de directie intus sen voorlopige contracten met een paar trekpleisters als Zara Leander en Marika Rökk heeft afgesloten om meer bezoekers te krijgen, is het wel zeker dat deze schouwburg in het aanstaande najaar niet geopend zal worden. Een voor een zijn de oude operette schouwburgen in Wenen verdwenen, eerst het Stadt-Theater daarna 't Bürger-Thea- ter, de Scala en Ronacher en nu zal ook het Raimund-theater volgen. Wie in de toekomst nog een goede operette-voorstel ling in Wenen wil bijwonen, kan alleen terecht in de Volksopera. die niet door de gemeente, «naar door het rijk wordt gesub sidieerd. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar üw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE gelijkheden, die de fabelachtige technische beheersing van Susanna Mildonian heeft. Het behoeft geen betoog, dat de vele toe' hoorders opgetogen waren. Zij kregen nog een toegift: een Prelude van Prokofjef. De Nederlandse alt-zangeres Aafje Hey nis is begiftigd met een Miss Harriet Cohen International Music Award. Deze onder scheiding is toegekend voor de door de zangeres gemaakte opnamen van Britse 'W. SS.;r< -Myy-y. S KS WtfUPS Aafje Heynis volksliedjes en voor haar persoonlijk op treden in Engeland. De zangeres treedt vanavond als soliste op in de Hohe Messe van Bach in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem- De Harriet Cohenprijzen worden jaar lijks in Londen uitgereikt door de gelijk namige stichting voor internationale mu ziekprijzen. Vorig jaar werd de tot de Harriet Cohenprijzen behorende Bach- medaille toegekend aan Piet Kee. Ook de pianisten Theo Bruins en Daniël Wayen- berg hebben eertijds een Harriet Cohen prijs verworven. De prijzen zijn dit jaar voor de negende maal toegekend. Het jaarlijkse Operafestival te München zal op 13 augustus worden ingeluid met een opvoering van „Thamos, König in Aegyp- ten" van Mozart. Dezelfde avond heeft een opvoering plaats van de opera „Frie- denstag" van Richard Strauss, een werk, dat sedert zijn première in 1938 om politie' ke redenen niet meer op het programma van een Duitse opera heeft geprijkt. Richard Strauss zal op dit festival ook met zijn werken „Arabella", „Salomé", „Ariadne auf Naxos" en „Intermezzo" zijn vertegenwoordigd. Van Richard Wagner worden „Parsifal" en „Die Meistersinger von Nürnberg" uitgevoerd. Van Mozart staan voorts „Don Giovanni", „Cosi fan tutte", „Die Hochzeit des Figaros" en in een niéuwe enscenering y,La finta giardi- niera" op het programma. De moderne opera is vertegenwoordigd dooy „Elegie für junge Liebende" van Hans Werner Henze, waarvan de première door het gezelschap van de Beierse Staatsopera op de 20ste mei tijdens de „Festspiele" te Schwetzingen heeft plaats gehad. Geduren de het festival te München worden ook en kele concerten voor groot orkest, liederen- avonden, enz. gegeven. Medewerking ver lenen onder andere Lisa Delia Casa, Erika Köth, Astrid Varnay, Annelies Kupper, George London, Hermann Prey en Die trich Fischer-Dieskau. Het festival duurt tot de 9de september. Op 15 juli zal de openingsplechtigheid plaats hebben van de zesde Biennale voor Beeldhouwkunst in de Openlucht in het prachtige park Middelheim bij Antwer pen en vanaf 16 juli zal deze toeganke lijk zijn voor het publiek. Het lag in de bedoeling in 1961 een ruime inzending uit Noord- en Zuid- Amerika ten toon te stellen. Een samen loop van organisatorische moeilijkheden en onvoorziene omstandigheden, hebben dit jaar de verwezenlijking daarvan on mogelijk gemaakt. Getrouw aan de opzet van de tweejaarlijkse Middelheimten- toonstellingen, zullen nieuwe selecties uit vele landen warden geëxposeerd, onder meer uit Nederland, Frankrijk, Duitsland, Engeland, Zwitserland, Italië, Joegosla vië en Griekenland. Ook enkele werken van Noord- en Zuid-Amerikanen die in Europa verblijven zullen te zien zijn. Spanje is voor de eerste maal vertegen woordigd met een inzending van zowel figuratief als abstract werk. De Benelux- landen hebben een grotere en veelzijdiger inzending dan bij vorige gelegenheden het geval was. In totaal worden circa 300 beeldhouwwerken geëxposeerd, waarvan 150 deel uitmaken van het vast bezit van het Openluchtmuseum. De expositie blijft tot 15 oktober geopend, elke dag van 10 uur tot zonsondergang. Van de tentoonstelling wordt een geïllustreerde catalogus uitgegeven. (Van onze correspondent) LONDEN. Er is alle kans dat Enge land nadat er meer dan een halve eeuw over gepraat is, eindelijk zijn nationaal theater in Londen zal krijgen; nog juist op tijd voor de viering van Shakespeare's 4Ó0ste geboortedag in 1964. Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, heeft woens dagavond in het Lagerhuis een bedrag van 10 miljoen gulder. toegezegd als bijdrage tot het bouwplan van de Londense graaf- schaafsraad. De totale kosten zullen 23 mil joen gulden bedragen. Indien het doorgaat zal dit de verdwij ning in hun tegenwoordige vorm betekenen van Engelands beroemde klassieke theaters de Old Vic. Sadler's Wells (opera en bal let) en het nieuwe Londense filiaal van het koninklijke Shakespeare-theater in Stratford-on-Avon. De koningin-moeder heeft reeds tien iaar geleden de eerste steen van de natio nale schouwburg aan de zuid-oever van de Theems gelegd nabij de Royal Festival Hall, Londens mederne concertgebouw. Het is de bedoeling van de regering om het nieuwe kunstcentium een jaarlijkse sub- De componist-pianist Hans Henkemans en de pianist Eduardo Del Pueyo (Brussel) leiden de Internationale Studieweek voor Pianisten die van 15 tot en met 22 juli in het Woodbrookershuis in Bentveld zal worden gehouden. Deze week wordt, even als de Internationale Harpweek, onder auspiciën van hel Internationaal Toon kunstenaarscentrum „Eduard van Beinum" gehouden. Er hebben zich voor deze studieweek een achttal deelnemers aangemeld, alsmede een flink aantal hospitanten. Het aantal deelnemers is dus veel kleiner dan dat van de Harpweek; de beide leiders zullen dus meer individueel aandacht aan hun pupillen kunnen besteden. In het algemeen zullen er in deze week werken van Mozart onder leiding van Hans Henkemans ge ïnterpreteerd worden en Spaanse compo sities onder leiding van Eduardo Del Pueyo. De middagen en avonden zullen gewijd zijn aan lezingen en recitals. Wijzigingen voorbehouden, ziet het pro gramma voor deze Internationale Week voor Pianisten er als volgt uit: ZTERDAG 15 JULI: Aankomst in Bent veld; 20 uur: Openingsavond, waar iedere deelnemer een door hem of haar gekozen compositie van ongeveer vijf minuten zal spelen. Dit behoeft geen werk van Mozart of een Spaanse compositie te zijn. ZONDAG 16 JULI: 16 uur: Het duo Ans Bouter en Miep van Luin speelt de Sonate (1950) van Ton de Leeuw en de sonate (1935) van Willem Pijper; 20 uur: piano recital door Andre de Groote (leerling van Eduardo Del Pueyo). MAANDAG 17 JULI: 20 uur: Hans Hen kemans bëhandeit: Tien variaties op het thema ,Unser dummer Pöbel meint" K.V- 455 van Mozart. DINSDAG 18 JULI: 20 uur: Recital Rosemarie Wright. WOENSDAG 19 JULI: 16.30 uur: Prof. dr. G. J. Geers spreekt over: Enkele voor name kenmerken van de Spaanse cultuur; 20 uur: Eduardo Del Pueyo behandelt: „Nocnes en los Jaröines de Espana" van Manuel de Falla. DONDERDAG 20 JULI: 16.30 uur: Prof. dr. C. W. Mönnich spreekt over: „Geistige und soziale Aspekte in der Zeit Mozarts"; 20 uur: Recital Hans Dercksen (leerling Hans Henkemans). VRIJDAG 21 JULI: 16.30 uur: „Bastien et Bastienne" door het poppentheater van Jan Nelissen; 20 uur: Door de deelnemers te improviseren avond, liefst met compo sities van eigen land. ZATERDAG 22 JULI: 's Morgens orkest repetitie; 14.30 uur: Slotconcert in „De Rustende Jager" in Bergen (N.H.), waar de drie beste deelnemers solistisch zullen optreden, met een pianoconcert van Mo zart of een Spaanse compositie voor piano en orkest. Orkest. Het Kunstmaandorkest onder leiding van Anton Kersjes. Na af loop afscheidsbijeenkomst ten huize van Hans Henkemans in Bergen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau mej. dr. M. E. Kronenberg uit Den Haag. Mej. Kronenberg, die een autoriteit is op het gebied van hec oude boek (standaard werk „Nederlandse bibliografie van 1500- 1540") heeft deze onderscheiding ontvan gen ter gelegenheid van haar 80ste ver jaardag. Op het departement van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen zijn haar de versierselen, behorende bij de onder scheiding. uitgereikt door mr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal voor de Kunsten en Buitenlandse Culturele Betrekkingen. De directeur var, de Koninklijke Biblio theek. prof. dr. L. Brummel. heeft haar het eerste exemplaar van een boekwerkje uit gereikt. waarin opgenomen zijn een aantal door naarzelf geschreven artikelen over vooraanstaande geleerden in binnen- en buitenland op het gebied van de bibliogra fie en een bibliografie van haar eigen werk. Advertentie 4-DELIGE SLA-SET Doyvfs Tijdens de uitzending van het Holland Festival op zaterdag 22 juli tussen 3 uur en 10 minuten over half 5 vraagt de VARA bijzondere aandacht voor de Missa Brevis in D, opus 63 van Benjamin Brit ten, welk werk voor de eerste maal in ons land wordt opgevoerd. Benjamin Britten mag gezien worden als de compo nist, die meer dan wie ook het Engelse muziekleven weer op internationaal peil heeft gebracht. Hoewel Britten tot de „modernen" gerekend wordt, spreekt zijn muziek toch een groot publiek aan. Niet alleen is hij uiterst origineel maar Brit ten weet bovendien een uitzonderlijk ge middeld niveau te handhaven. r Li 1 A A /1KOHD/G//iGE/i eh BESCHOUWINGEN Vanavond kan men op het beeld scherm een vertoning zien van Gol- doni's „De Leugenaar". Bob Ver- straete en Rita Marechal spelen de hoofdrollen. Stad opgegraven- Buiten de provinciale hoofdstad Gerona in noordoost Spanje, zijn de resten opgegraven van een stad die vermoedelijk 2500 jaar geleden heeft be staan. Aan de ontdekking zijn veertien jaren van afgraving voorafgegaan. De naam van de stad is niet bekend, maar volgens deskundiger, was zij versterkt en planmatig gebouwd De Iberische acropolis domineerde een meer of zee. aldus de be vindingen van de deskundigen. Ook zijn er de resten gevonden van een Griekse tempel. „Festspiele" te bayreuth. De Richard Wagner-Festspiele te Bayreuth beginnen dit jaar op 23 juli met een opvoering van „Tannhauser" in een nieuwe enscenering van Wieland Wagner. Dirigent is Wolfgang Sawallisch. Verdere opvoeringen van dit werk vinden op 1. 3, 10, 15 en 17 augustus plaats. Op het programma staan voorts „Der fliegende hollander" (24 en 31 juli, 4, 9. ".3 en 18 augustus), „Parsifal" (25 juli. 5. 14 en 19 augustus). „Die Meistersinger von Nürnberg" (H en 12 augustus) en. in een enscenering van Wolfgang Wagner, .Der Ring des Nibelungen" (26. 27, 28. 30 juli er, 21. 22. 23. 25 augustus). Jacob-Marisprijzcu 1961. Het bestuur van de Jacob-Marisstichting heeft besloten drie Jacob-Marisprijzen 1961 ter grootte van f 1500 en zes materiaalprijzen van f 500 uit te loven voor werken van schil der-, grafische en tekenkunst en zulks te verbinden aan een in samenwerking met de stichting De Haagse Salon te organiseren tentoonstelling ..De Haagse Salon 1961". in .Pulchri Studio" van 6 tot en met 26 augustus 1961. De prijsuitreiking en de opening der tentoonstelling zullen plaats hebben op zaterdagmiddag 5 augustus. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE &oosooi»ooseooooooo3oooooooocoooooooooo9ooo90ososoooooöl sidie van 4 miljoer. gulden te geven, name lijk voor toneel, opera en ballet samen. Provinciale tournees zullen afzonderlijk worden gesubsidieerd, terwijl de bestaande subsidies voor Covent Garden en het Koninklijke Ballet zullen worden gehand haafd. Expositie van boekbanden. In het mu seum Willet-Holthuysen te Amsterdam wordt van 21 juli tot 18 september een expositie gehouden van Amsterdamse boekbanden uit de zestiende en zeventiende eeuw. Er zullen talrijke banden geëxpo seerd worden, die vervaardigd zijn door de Amsterdamse bmder Albert Magnus uit de tweede helft der zeventiende eeuw. Donaueschinger Muziekdagen. Op het programma van de Donaueschinger Mu ziekdagen. die dit iaar op 21 en 22 oktober plaats hebben, staan een uitvoering van kamermuziek en een concert onder leiding van Hans Rosbaud Ook ditmaal zullen in het oijzonder werken van avant-garde componisten uit Europa en van overzee worden uitgevoerd. Gré Brouwenstjjn De Vereniging van Critici in Argentinië heeft de onderschei ding .beste buitenlandse zangeres van het iaar 1960" verleend aan de Nederlandse opera-zangeres Gré Brouwenstijn. Nederlands ballet onderscheiden. Naar aanleiding van een ontreden van het Ne derlands Ballet in maart van dit jaar in het Théatre d'Essai te Parijs, tezamen met enige andere buitenlandse balletgroepen en waar door Het Nederlands Ballet een aantal moderne Nederlandse choreogra fieën gedanst zijn is door een jury samengesteld uit Franse kunstcritici aan het Nederlands Ballet de eerste prijs toe gekend voor de beste presentatie. Boven dien prees men het gevarieerde artistieke gehalte van de greep De prijs, bestaande uit een vaas van Sèvres aardewerk, zal binnenkort aan mevrouw Sonia Gaskell overhandigd worden Weesper klokkenspel. Het carillon in de eeuwenoude toren van de Nederlandse Hervormde Kerk te Weesp is nodig aan een restauratie toe. zo oordelen de deskundigen die het uit 1671 daterende carillon hebben onderzocht. De gemeenteraad van Weesp heeft nu een krediet van f 35.750 verleend voor de herstellingen. Dertien klokken moeten herstemd worden, één klok moet gerepareerd en zo nodig vervangen worden Veertien andere klokken moeten in ieder geval vervangen worden en zeven nieuwe klokken zullen aan het carillon worden toegevoegd Vierentwintig klokken van het Weespercarillon zijn gegoten door Hemony. Voor het radio-programma in het winter seizoen organiseert de K.R.O. een wed strijd rond het Nederlandse lied onder de titel „Toernooi van het lichte lied". Tekst dichters en componisten worden daartoe uitgenodigd een originele tekst voor een Nederlands lied met de daarbij behorende muziek onder motto vóór 1 oktober a.s. aan de K.R.O. in te zenden. Alle inzendingen, die naar het oordeel van de K.R.O. voor deze wedstrijd in aanmerking komen, zullen met ingang van 7 januari 1962 op de zondagavonden in het KRO-programma worden uitgezonden. De uitvoering is in handen van het Cascade orkest met medewerking van onder ande ren Annie Palmen, Co Hagendoorn, Nelly Wijsbek, Betty Luske en Conny van den Bos. De beoordeling van de ingezonden lied jes zal na elke uitzending geschieden door een jury in de studio, terwijl ook de ra dioluisteraars hun stemmen kenbaar kun nen maken. De luisteraars kunnen per brief aan de K.R.O. hun voorkeur kenbaar maken. Het liedje dat uiteindelijk de voor keur van de luisteraars krijgt, verwerft daardoor twee stemmen. Tezamen met de drie stemmen van de jury kunnen dus maximaal vijf stemmen per liedje wor den uitgebracht. Alex de Haas, Dolf van der Linden en René Sleeswijk sr. zijn de „interne" jury leden, aan wie elk één stem toekomt. Na de slotuitzending beslist de jury aan welke liedjes een eerste prijs van 2000 en een tweede prijs van 1000 wordt toegekend. De namen van tekstdichters en componis ten blijven tot na de uitslag van de wed strijd geheim. Het programma „Toernooi van het lichte lied" staat onder leiding van Manus Willemsen en Ton Kool. Advertentie PALLASSTR. 17 - HAARLEM - TEL. 62787 HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecital. 11.15 Voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram of actual. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksmuziek. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Oude muz. 15.20 Gram. 15.30 Gewijde muz. 16.00 Praatje over bloemen en planten. 16.15 Piano recital. 16.35 Gram. 16.45 Gram voor de jeugd. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Gram. 18.35 Gram. 18.50 Regeringsuitzend.: Meer verstand minder brand, klankb. over brandoorzaken. 19.00 Nieuws en weerber. 19,10 Huismuz. 19.30 Radio krant. 19.50 Samenzang. 20.15 Gevar. progr. 21.25 Metropole-ork. 21.55 Wijd als de wereld, lezingen. 22.15 Orgelspel. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Muzik. luisterwedstrijd 23.10 Orgel-improvisaties. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Dit en het andere, gespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Metropole-ork. 11.00 Voor de kleuters. 11,15 Ka- mermuz. 11.41 Gram. AVRO: 12.00 Dixielandmuz. 12.20 Regeringsuitzend.: Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus.muz. 14.00 Saxo foonkwartet. 14.20 Boekbespr. 14.40 Jeugdkoor. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.30 Nieuws. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Aot. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Tour de France 1961. 18.35 Hammondorgelspel. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op bezoek bij anderen, lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamerkoor. 20.25 Onderwijs als basis, lezing. 20.40 Wereld-Federa- lisme, gesprek. VARA: 21.00 Flamencokunst. 21.25 Tour de France 1961. 21.35 Licht programma. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Social nieuws m Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzikale discussie. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Ork.concert. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13,00 Nieuws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Knapenkoor. 14.40 Volksliede ren. 15.30 Lichte muz. 16.00 Koersen. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.45 Liederen. 18.00 Gram. 18.10 Voor dracht. 18.20 Voor de soldaten. 18.45 Comm. Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork - conc 21.25 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Kunstprogr. 20.50 De Leugenaar (II Bugiardo), TV-spel. NTS: 22.30 22.40 Tour de France. VOOR VRIJDAG NTS: 15.4516.40 Tour de France. 20.00 Week- journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 TV-kron 21.00 Documentaire. 21.30 Met het oog op 21.45—22.20 Amerik amus.progr NTS: 22.3022 40 Tour de France.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11