Verwarring allerwegen NEERSTORTENDE KRAAN IN CAPELLE a/d IJSSEL 13 DONDERDAG 13 JULI 1961 Zo donker was het in Amsterdam tijdens de storm. In het warenhuis De Bijenkorf werden vele lichten ontstoken. Op de foto's linksboven een hoop verwrongen staal, overblijfsel van een kraan, rechts een omgevallen kraan in Capelle aan de IJsel, midden: deze Volkswagen stond in Den Haag en kreeg van de storm een onvrijwillige versiering op het dak; daarnaast: de tram lijn negen kon door afgeknapte leidingen niet verder Nederland In Delft werd de 46-jarige heer G. A. van der Werf, die in de Tweemolentjes- vaart zat te vissen, door de bliksem ge troffen. Zijn kleren scheurden precies op de naden. Nadat de man van zijn aanvan kelijke verdoving was bekomen, bleek hij totaal verlamd te zijn. Hij werd opgeno men in het ziekenhuis in Delft. De ver lamming is waarschijnlijk van tijdelijke aard. In Alkmaar ging het onweer gepaard met een wervelstorm, die vooral het oos telijk stadsgedeelte schade berokkende. Van vele gebouwen waaiden de pannen en schoorstenen van het dak. Ook werden van veel huizen de ruiten vernield. Op ver scheidene plaatsen werden bomen ontwor teld. Op het Canadaplein, waar 2000 kinde ren in een tent een circusvoorstelling bij woonden, raakten twee palen los. Toen een twintigtal kinderen angstig de tent uitlie pen volgde de rest spoedig. De circuska pel speelde echter rustig door. Een kwar tier later kon de voorstelling worden voort gezet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Schade bij PTT Hoewel maart en april al weer voorbij zijn en er van weerkundig staartroeren geen sprake meer zou kunnen zijn, hebben de weergoden gisteren Neder land danig verrast. Natuurlijk de Bilt had onweer voorspeld, maar nie mand had gerekend op een onheil spellende middag, zoals we gisteren hebben meegemaakt. In Amsterdam kreeg vooral de Indische buurt het zwaar te verduren. Van een school in de Boetonstraat woeien de pan nen en een paar grote lichtkappen van het dak. Ook van een aantal woningen wer den lichtkappen van de daken gerukt. On geveer dertig huizen liepen stormschade op. Vier bomen in. deze straat werden fi naal ontworteld. De hevige wind drukte op de brug bij de Flevoweg een aantal vol wassenen tegen de grond en circa twintig kinderen tegen het brugdek, waar zij zich aan vastklampten. De politie slaagde erin de kinderen in veiligheid te brengen. Een omvallende boom in de Watergraafsmeer sloeg een hoek uit de keuken van de boer derij „De Eenhoorn" aan de Ringdijk. Nie mand van de zes in de keuken aanwezi gen mensen werd gewond. Aan de Schel- lingwouderdijk kwam een omgewaaide boom op de woning van een politieagent terecht. Niemand werd gewond. In Den Haag bleef de schade vrijwel beperkt tot losse dakpannen, omgewaaide bomen en gebroken bovenleidingen van de tram. Óp het Voorhout vernielden vallen de bomen twee auto's volkomen en 15 wa gens ernstig. Scheveningen heeft echter niet geleden tijdens de storm. De tentjes op het strand zijn gespaard gebleven en van de terrassen langs de boulevard is geen stoel ook maar een centimeter van zijn plaats gewaaid. Getroffen visser verlamd nering, werd de tent boven een werkkuil weggeslagen. Het gat liep hierdoor vol met water, waardoor 45 abonnees tijdelijk hun telefoon niet konden gebruiken. Luchtverkeer Het luchtverkeer ondervond eveneens hinder van het zware weer. De K.L.M.- Convair „Nicolaes Maes", die van Amster dam via Luxemburg op weg was naar Zü- rich, raakte in de buurt van Rotterdam in zeer zwaar weer, waardoor het toestel een aantal onverhoedse bewegingen maakte. Gezagvoerder Kneppers, die het toestel wel volledig onder controle had, besloot naar Schiphol terug te keren. De veertien passagiers en de vijf leden van de beman ning liepen geen letsel op. Op de luchtha ven van Rotterdam sloeg een Tiger Moth van Aero-Ypenburg bij het landen over de kop. De piloot Van der Voorn werd licht aan het voorhoofd gewond. Het toestel werd geheel vernield. In Willemsdorp sloeg de bliksem via het elektriciteitsnet in het versterkersstation 'an de P.T.T., waardoor het telefoonver- ;eer ruim een uur gestoord werd. In Itrijen blies een windhoos de dakpannen 'an de onbewaakte telefooncentrale. De langerichte schade is nog niet bekend. In Den Haag, waar men bezig was met om zetting van telefoonnummers en kabelsa- Vooral in het westen van het land werd bijzonder veel schade aangericht door de windvlagen, die bomen, auto's en mensen eenvoudig omver joeg. Een angstaanjagende gele lucht die overging in inktzwart, zorgde voor een beklem mend decor van dit hemelspel. Regen vormde kleine riviertjes in de straten van Amsterdam en Den Haag. Sommige automobilisten konden hun auto's niet meer terugvinden, bedolven ah ze waren door neervallende takken en bomen. Van omgewaaide kranen was op sommige plaatsen niéts meer over dan een berg metaal en hout. In Amster dam werdenbovenleidingen van de tram weggeslagen door neervallende takken, zodat het tramverkeer danige vertraging ondervond. Capelle aan de IJsel is een van de plaatsen waar tot nog toe bekend de meeste schade werd aangericht door vallende kranen die onder andere te recht kwamen op een montageloods. Er zijn ook mensenlevens te betreuren, Zo kreeg Nederland midden in de zomer een portie storm en regen, die onverhoeds kwam en veel schade aan richtte.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13