Verzoek na bijna tien weken onderhandelen afgewezen HET WEER Noodweer trok over Nederland Vijf doden en veel schade Tweede Kamer eist open deur voor spijtoptanten i Nederlandse bedenkingen tegen politiek EEG-beraad opgeheven staalmeubel n.v. GRIJSO HAARTJE! THUIS ZELF DOEN^H KLEURSPOELING Minister Luns weer aan het werk Directie N.S. en Personeelraad akkoord AMERIKA LANCEERT DE MIDAS III Broodprijs mag niet worden verhoogd Minister Beerman houdt vast aan de huidige richtlijnen Motie-Van Doorn aangenomen Veertig bedrijven gaan in Moskou exposeren éeè MORRIS 'êe fore youêuij! DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEV ING DONDERDAG 13 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur, Simon Koste. Adj. Hoofdredacteur: Jo. L. Lodewijks htokhl te IJlden, J. Kosek Ui.g.ue: Grafische Bedrijven Panna,e N.V, Gro.e Houtstraat 93, Haarlen, Directie, P. W. Paboon, en Mr. H. C. van de, Mij. Indonesië „richt het oog" op Portugees-Timor Voorstellen nn naar de minister en de rijksbemiddelaars Veranderlijk Aan het strand: Op een scheepswerf in A 1 b 1 a s- s e r d a m waaide een torenkraan om. In de val werden twee kleinere kranen meegesleurd. De 48-jarige A. J. van Dam uit Alblasserdam, die juist bezig was een van de kleinere kranen te sme ren, werd door het vallende staal ge troffen en was op slag dood. De kraan machinist viel met de kraan van 30 me ter hoogte naar beneden. Hij liep een rechterdijbeenbreuk, enkele gebroken vingers en gekneusde ribben op. Kunstmaan registreert raket-lanceringen Minister verbiedt door berekening van loons verhoging in de prijzen Het woord is aan m NYLON REGENJASSEN Er is nog geen beslissing genomen of premier De Quay minister Luns naar Bonn zal vergezellen plaatwerkers en handige ongesch. krachten HMMVPM ffiU© TUBE 1.95 In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 211 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuIden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Geen landingsrechten voor de K.L.M. (Van een medewerker WASHINGTON. Na een korte, laatste bespreking in Washington tussen de Nederlandse en Amerikaanse delegaties over het verzoek om landingsrechten voor de K.L.M. op de Amerikaanse westkust, zijn de onderhandelingen zonder enig resultaat geëindigd. Hoewel zowel de onderhandelaars van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als de Nederlandse vertegenwoordigers alles hebben gedaan om een praktische oplossing te vinden, bleken de standpunten inzake de luchtvaartpolitiek te ver uiteen te liggen. Wellicht was over de door de Amerikanen voorgestelde regeling inzake een maximum-passagiersverkeer van de K.L.M. tussen Nederland en de Verenigde Staten wel overeenstemming mogelijk geweest, maar de kloof op principiële punten bleek onoverbrugbaar. Staatssecretaris E. G. Stijkel van Ver keer en Waterstaat, gefotografeerd tijdens een persconferentie op Schip hol, na zijn onderhandelingen in de V.S. Minister Luns heeft vandaag zijn arbeid op het ministerie van Buitenlandse Zaken hervat. Hij is volledig hersteld na een verblijf in de Haute Savoye (Frankrijk) van twee weken, gevolgd door een rust periode bij vrienden in Noord-Brabant. DJAKARTA (Reuter) De vice-voor- zitter van de opperste adviesraad van president Soekarno, Roeslan Abdoelgani, heeft gezegd dat oog en hart van Indo nesië zijn gericht op Portugees-Timor en Goa, „die nog onder de macht van het kolonialisme staan". Hij zei dat woens dagavond op een protest-bijeenkomst in Djakarta tegen het Portugese optreden in Angola. Op der bijeenkomst werd een beroep op de Indonesische regering gedaan de ban den met Portugal te verbreken indien dit land zijn politiek in Angola voortzet. Indonesië heeft reeds zijn ambassadeur uit Lissabon teruggetrokken. In de vergadering van directie en verte genwoordigers van de Pcrsoneelsraad van de Nederlandse Spoorwegen is gisteren volledige overeenstemming bereikt op al le onderdelen van de voorstellen, die de paritaire commissie had ingediend. Deze voorstellen behelsden een wijziging van een aantal secundaire arbeidsvoorwaar den in samenhang met de arbeidstijd verkorting. Deze overeenstemming houdt onder meer in, dat, met inachtneming van een overgangsregeling, als datum van invoe ring 28 mei 1961 wordt aangehouden, het moment dat de arbeidstijdverkorting ge deeltelijk reeds werd ingevoerd. Teneinde de vereiste goedkeuring zoveel mogelijk te bespoedigen zijn de voorstellen onmiddel lijk na de bereikte overeenstemming ter goedkeuring aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan het College van Rijksbemiddelaars toegezonden. Nederland kon kennelijk niet het stand punt van de Amerikanen aanvaarden dat de K.L.M. gedetailleerde gegevens zou moeten overleggen over de aantallen rei zigers, die van verder gelegen plaatsen via Amsterdam naar Amerika reizen. De negatieve afloop van de langdurige onderhanadelingen is geen al te grote verrassing. Het sterke verzet van Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen heeft evepeens een grote rol gespeeld. Dit had de afgelopen weken tot grote activiteit van gezaghebbende senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden geleid, werking gehad, zowel op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken als op het Witte Huis. De voorstellen in het congres om deze hele luchtvaartpolitiek te onderzoeken ter bescherming van de belangen van de Amerikaanse interna tionale lijnen zullen de zaak voor de toe komst nog moeilijker maken. Eveneens is er een wetsvoorstel om luchtvaart overeenkomsten, net als verdragen, aan de goudkeuring van de Amerikaanse Senaat te onderwerpen. Dit zou de onder handelingsvrijheid van het ministerie van Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krach tige tot harde, later tot matige afnemende wind tussen noord west en zuidwest. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee Een depressie trekt met vrij veel wind vlak langs onze kust naar het noorden. Morgen koel en wisselval lig weer met enkele buien. Tempe ratuur 19 graden. Zeewater 18 gr. Vooruitzichten: Voorlopig nog on stabiel weer. Buitenlandse Zaken echter verder be moeilijken. Men kan wel concluderen dat de zaak voor onafzienbare tijd van de Dat alles heeft zonder twijfel haar uit- baan is. Staatssecretaris Stijkel en de andere delegatieleden, die taai en geduldig heb ben onderhandeld, zijn na afloop van de laatste bespreking onmiddellijk naar ons land teruggekeerd. De heer Stijkel wei gerde vóór zijn vertrek een verklaring af te leggen. Het korte maar hevige onweer, ge paard gaande met zware regenval en hagel- en windstoten van grote kracht, dat woensdagmiddag vooral boven het westen van Nederland woedde, heeft veel ongelukken en schade veroorzaakt. Vier mensen kwamen om het leven. InCapelleaandeIJsel kwam een rijdende kraan door een hevige windstoot in beweging. De kraan stortte neer en kwam gedeeltelijk op een fa briekshal. Van de hier werkende arbei ders kwam de negentienjarige K. v. Se- lant uit Kampen om het leven. Twee arbeiders werden ernstig en vier licht gewond. De kraanmachinist kon tijdig uit de kraan springen. Hij kwam onge deerd neer op het dek van een woon schuit. In N i e u w-L ekkerland waai de tijdens de windhoos een wachthuisje voor buspassagiers van de hoge Lek dijk in het water. Vier mensen werden meegesleurd. Twee van hen moesten in de Vroege-Manstichting worden opge nomen, Hier is de 77-jarige mej. J. de Ruiter uit Streefkerk overleden. De toe stand van de andere gewonde, de we duwe Breedveld. is zeer ernstig. Aan de buitenkant van de zandkreek- dam tussen Noord- en Zuid- Be v e I a n d sloeg tijdens het nood weer een roeibootje met twee vissers om. De 49-jarige C. Steenhart uit Goes verdronk. De andere visser kon na anderhalf uur zwemmen de oever be reiken. Woensdagavond laat werd het lichaam van de heer Steenhart ge borgen. Tijdens het noodweer dat gistermiddag boven ons land heeft gewoed is om ongeveer kwart voor vier een kleine windhoos, die bij Zandvoort vanuit zee naderde, over het Haarlemse duin gebied getrokken. De slurfvormige luchtwervelina bereikte bij café Duin- lust aan de Zandvoortselaan even de grond. Daardoor werd een naast het café staande boom ontworteld, die op 't dak viel. Een glazen windscherm van het terras werd omver geblazen, stoe len en tafeltjes werden opgetild en door elkaar geworpen, vlaggenmasten knapten af en woeien in het rond, af gerukte reclameborden vond men te rug op de daken van aangrenzende huizen. Dat was dan nog een vrij on schuldig gevolg van het noodweer. Op pag. 13 treft men een aantal afbeel dingen van de vernielingen elders. WASHINGTON (Reuter) - De Ver enigde Staten hebben woensdag twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Eén van deze satellieten, de Midas III, heeft tot taak het lanceren van raketten te signaleren. Zij wentelt op de record-afstand van bijna drie duizend kilometer om de aarde en komt daarbij boven de grote Russische raket bases in het Oeralgebergte. De andere satelliet, de Tiros III, is, zoals wij gis teren meldden, uitgerust voor het doen van weerkundige waarnemingen, in het bijzonder over wolkenformaties. Deze kunstmaan beschrijft een baan op 650 kilometer afstand van de aarde, Infrarood oog De Midas doet twee en uur en veertig minuten over iedere omwenteling. Een groot succes voor de Amerikaanse geleer den is dat men erin slaagde de raket motor tijdens de vlucht weer in werking te stellen. Deze methode maakt het mo gelijk onderschepping van de spionage- kunstmaan te voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1.580 kilo en is uitgerust met een 'infrarood oog, dat reageert op de hitte van de uitlaatgassen van zich hon derden kilometers lager bevindende vijan delijke raketten. De Amerikanen hebben plannen voor een stelsel van acht tot twaalf Midas- kunstmanen voor het waarnemen van lan ceringen waar ook ter wereld. De twee eerste satellieten van dit type zijn destijds mislukt. De minister van Economische Zaken heeft gisteren een delegatie uit het bak- kerijbedryf, waarin zowel werkgevers als werknemers waren vertegenwoordigd, ont vangen. Deze delegatie heeft een toelich ting gegeven op het verzoek, bepaalde kos ten van de bfj het College van Rljksbemid- delaars aanhangig gemaakte voorstellen tot verbetering van de lonen- en andere Mme. de Pressensé: Als de hemel betrokken is moet het goede humeur de zon vervangen. arbeidsvoorwaarden in de broodprijzen te mogen doorberekenen. Uitvoerig werd hierbij ingegaan op de specifieke omstandigheden van deze be drijfstak. Niettemin meende de minister niet op het verzoek tot doorberekening te kunnen ingaan, mede gelet op de reper cussies, die inwilliging zou hebben op de algemene loon- en prijsontwikkeling in ons land. De Tweede Kamer heeft gisteren voor de zoveelste maal een dringend beroep op de regering gedaan de deur wijder open te zetten voor spijtoptanten uit Indonesië. Het gaat om ongeveer 10.000 mensen van Nederlandse afkomst die nog in Indonesië zijn en een visum voor Nederland hebben aangevraagd. De Kamer drong aan op aanmerkelijke verruiming van de richtlijnen voor toelating, en versnelling van het onderzoek in die gevallen waarin niet direct kan worden beslist. Minister Beerman beloofde maatregelen te zullen nemen, opdat de dos siers sneller kunnen worden behandeld. Hij zei te verwachten, dat dit jaar totaal 3000 a 4000 spijtoptanten kunnen worden toegelaten. Hij ging echter niet in op de eis van de Kamer dat de richtlijnen voor toelating aanmerkelijk worden verruimd. De stemming in ,1e Kamer was nogal geladen, omdat nu al jarenlang vergeefs wordt aangedrongen op een soepeler toe latingsbeleid, terwijl de nood onder spijt optanten stijgt. „Zo kan het niet langer" riep de heer Van Doorn (KVP) uit. „On aanvaardbaar en onverantwoord" noem de mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) het toelatingsbeleid. „Gooi de deur wijd open voor de spijtoptanten!" eiste de heer Meulink (AR). „Een onmenselijk beleid", constateerde de heer D a a m s (P.v.d.A.), „Moreel onverteerbaar", vond de heer Van de Wetering (CHU). Ruim een half jaar geleden had de Ka mer al in een door alle fracties (behalve de CPN) gesteunde motie herziening van de richtlijnen voor toelating van spijtop tanten geëist. Maar aan die richtlijnen is geen letter veranderd. Wel worden ze wat soepeler uitgelegd, maar zelfs bij een rui me interpretatie van de richtlijnen worden nog veel te veel visumaanvragen op zij ge legd, klaagde mr. Van Doorn. En in tussen heeft de adviescommissie-Van Vol lenhoven besloten slechts om de andere week bijeen te komen, zodat haar „pro- duktie" is gehalveerd. De KVP-woordvoeider kwam tot de con clusie dat het kabinet blijkbaar niet meer dan 2500 spijtoptanten per jaar wil toelaten (in 1960 werden 2425 visa verstrekt). Hij sprak van „gemillimeter uit angst dat iemand ten onrechte zou worden toegela ten", en deed een klemmend beroep op mi nister Beerman de richtlijnen aanmerke lijk te verruimen. „Zo komen we er niet", was ook het oor deel van mej. Ten Broecke Hoek stra, die uit Indonesië wanhopige brie ven had ontvangen over het van dag op dag ondraaglijker leven der spijtoptanten. Zij stelde voor mensen van particulieren re patriëringsorganisaties (NASSI en CCPKI) als onbezoldigd ambtenaar te laten helpen bij het afwerken van de aanvragen. „Ne derland moet nu tonen zijn door de eeuwen heen gevestigde repulatie ook ten aanzien van eigen stamgenoten hoog te houden." De woordvoerster der VVD had de grootste bewondering voor het geduld, het medeleven en de rr.edewerking van de ambtenaren van het departement van Jus titie. Maar de regering moet besluiten tot een andere werkwijze. Mej. Ten Broecke Hoekstra deed een „hartstochtelijk beroep op de menselijke gevoelens van alle kabi netsleden om onze landgenoten te redden uit hun vreselijke lichamelijke en geeste lijke toestand." De heer Meulink werd haast moede loos door de „verbijsterende hardheid en onwrikbaarheid", die de regering aan de dag legde. Als enig criterium voor toela ting van spijtoptanten zag de A.R.-afge- vaardigde de binding met Nederland in geestelijke zin. De vraag van de afstam ming mag niet doorslaggevend zijn, en het aantal bloedverwanten hier is een pure toevalligheid. (Vervolg op pag. 2) Adveitentie BARTRJOrIsSTr" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 s (Van onze correspondent) BONN Op de conferentie vafn de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Euiopese Economische Ge meenschap in Rome zijn de Nederlandse bezwaren tegen de politieke raadpleging op het hoogste nil eau opgeruimd, aldus de woordvoerder van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken in Bonn- Men kan het nu zo stellen, dat de marsrichting naar grotere politieke consultatie vast staat. zo ging hii verder. ma?ar dat de bijzonderheden nog niet bekend zün. Aan de conferentie van regeringsleiders op 18 juli in Bonn zullen van Franse zijde president De Gaulle, premier Debré en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville deelnemen. Van Italiaanse zijde premier Farifani en de minister van Buitenlandse Zaken Segni. Luxemburg vaardigt premier Werner en minister Schaus, Nederland volgens de Duitse woord voerder wellicht alleen minister Luns en staatssecretaris Van Houten en België waar schijnlijk premier Lefèvre en minister van Buitenlandse Zaken Spaak af. De woord- Advertentie voerder zei het geenszins uitgesloten te achten dat sommige politici tijdens de con ferentie, die wellicht tot de 19de zal voortduren, afzonderlijke besprekingen zullen voeren met bondskanselier Ade nauer. Een „tête-a-tête" tussen bondskan selier Adenauer en president De Gaulle behoort dus zeker tot de mogelijkheden De regeringsleiders zullen de morgen van de 18de juli besprekingen voeren in Bad Godesberg. Het grootste deel van de mid dag zullen zij doorbrengen op een schip dat een tocht over de Rijn zal maken. Aan boord van dit sohip zal de lunch worden gebruikt. In Den Haag heeft de woordvoerder van de minister-president desgevraagd ver klaard dat over de samenstelling van de afvaardiging nog geen beslissing is ge nomen. Professor De Quay wil wachten op de terugkeer van minister Luns, zo deelde de woordvoerder mede. De kwestie van de Nederlandse afvaar diging naar de topconferentie, en vooral de eventuele deelneming van professor De Quay, zal morgen in de ministerraad ter sprake komen. STAALHAVEN 12 - VELSEN-N. vraagt 5-daagse werkweek nieuw aantrekkelijk belonings systeem. Sollicitatie-avond donderdag 13 juli a.s. van 7.309 uur 's avonds in Cultureel Centrum, Moer- bergpl. 22, IJmuiden. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 11 Kunst 11 Fotoreportage windhoos13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Onder auspiciën van het Centraal Insti tuut voor de Handel met het Buitenland (CIHAN) in Den Haag, wordt van 10 tot 26 november in Moskou een industrieten- toonstelling gehouden, waaraan door on geveer veertig Nederlandse bedrijven zal worden deelgenomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1