De Gaulle keert de Algerijnse nationalisten de rug toe Handige jongens m r Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! Wereldnieuws"^ Van dag tot dag Ghanese critiek op Brits besluit N A V O-secretaris-generaal Stikker in Londen het 2epak voor Geen man en geen cent nu Frankrijks offers niet worden gewaardeerd ^^raatótoel j In rood pak DONDERDAG 13 JULI 1961 Brits plan tot erkenning van Buiten Mongolië Meer dienstplichtigen in Amerika opgeroepen Minister Visser ontving Belgische collega Nu tijdêfijk ter kennismaking: Thans ook de vuilste was een „wissewasje" (Dp dev Cri Stellweg Het kabinet-De Quay heeft gisteravond opnieuw een harde klap op het hoofd ge kregen door de felle kritiek van bijna alle fracties in de Tweede Kamer op het be leid van minister Beerman inzake de re patriëring van spijtoptanten. De klap kwam bijzonder hard aan, omdat een over weldigende meerderheid in de Kamer zich uitsprak vóór de motie-Van Doorn, hoe wel de minister van Justitie zich met na druk tegen die motie had verzet. Dat verzet van mr. Beerman berustte blijkbaar vooral op de overweging dat de ze minister niets wil weten van een „emo- tionétel beleid". In beginsel kan men dit standpunt respecteren, want gerechtigheid en rechtvaardigheid kunnen slechts be staan waar wijsheid heerst, en voor wijs heid is rust en kalmte, geen verwarring der gevoelens nodig. Maar er zit aan dat standpunt van de minister ook een ge vaarlijke kant: namelijk het gevaar dat overwegingen, waarmee men het zelf niet eens is, worden verworpen als „emotio neel" zonder dat kan worden bewezen dat ze dat zijn. In zo'n geval ontaardt wijs heid in eigenwijsheid. Minister Beerman zal nu diep in zijn hart moeten nagaan, of zijn „niet-emotio- neel beleid" inderdaad een wijs, en dus geen eigenwijs, beleid is. Hij zal ook bij zichzelf moeten nagaan of hij wel de juiste en de hoogste normen aanlegt bij het be trachten van rechtvaardigheid en gerech tigheid, nu bijna onze gehele volksverte genwoordiging hem er met nadruk op ge wezen heeft dat zij die normen onbevre digend vindt. Maar bovendien is er behalve recht vaardigheid en gerechtigheid, nog zoiets als barmhartigheid en mr. Beerman heeft gisteren in de Kamer zelf verklaard, ook naar een barmhartig beleid te streven. En nu dient hij er wel rekening mee te hou den dat in tegenstelling tot rechtvaar digheid en gerechtigheid barmhartigheid ondenkbaar is zónder emotionaliteit, aan gezien barmhartigheid niet uit verstande lijk overwegen maar uit gevoelens, uit emoties ontspringt. Het zal toch hopelijk onnodig zijn, deze christelijk-historische minister er op te wijzen dat hij zich inzake de grondslagen van de barmhartigheid op geen enkele uit spraak van de Hoge Raad maar wel op tal rijke uitspraken van de Bijbel kan beroe pen. Het is danook te wensen dat de Kamer, na haar terugkeer van het zomerreces, van minister Beerman zal mogen vernemen dat hij zich intussen omtrent de richtlijnen voor zijn barmhartigheid ten opzichte van de spijtoptanten te juister plaatse heeft geïnformeerd. ACCRA (UPI). Groot-Brittannië werd gisteren onderworpen aan heftige Ghanese critiek, omdat dit land de visa had ingetrokken van de UNO-commissie- leden, die naar Beetsjoeanaland wilden reizen. De commissie is belast met het onder zoeken van de toestand in Zuidwest- Afrika, dat wordt beheerd door Zuid- Af rika. De delegatie kreeg echter geen toestemming het gebied te betreden. Daarop werd besloten, het aangrenzende Britse protectoraat Beetsjoeanaland te bezoeken en er de vluchtelingen uit Zuidwest-Afrika te ondervragen. De visa werden geweigerd, omdat de Britse auto riteiten vrezen, dat de leden van de com missie zullen trachten Zuidwest-Afrika illegaal binnen te gaan. De Ghanese pers viel de Britten aan met de beschuldiging, dat Londen de positie van dr. Verwoerd versterkt door de handel tussen Groot-Brittannië en Zuid-Afrika te bevorderen. LONDEN (UPI) In Londen is officieel bekendgemaakt dat Groot-Brit tannië evenals de Verenigde Staten overweegt Buiten-Mongolië diplomatiek te erkennen. Een woordvoerder van het Fo reign Office deelde mede dat de regering denkt aan de mogelijkheid van het aan knopen van diplomatieke betrekkingen met deze republiek, gelegen tussen com munistisch China en Centraal-Siberië. De communistisch geregeerde republiek kwam begin dit jaar in de belangstelling wegens aanbiedingen van verrassend gro te economische bijstand van communis tisch China zowel als van de Sovjet-Unie. LONDEN Mr. D. U. Stikker, de se. cretaris-generaal van de NAVO, is woens dagavond voor zijn eerste officiële bezoek, dat tot zaterdag zal duren, in Londen aan gekomen. Mr. Stikker is hier geen vreem de, want hij was destijds gedurende vier jaar ambassadeur van ons land in de Brit' se hoofdstad. Hij komt dan ook voorname lijk om kennismakingen te vernieuwen. De secretaris-generaal zal besprekingen voeren met premier Macmillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, de kanselier van de Schatkist, Sel wyn Lloyd, en minister van Defensie, Ha rold Watkinson. Hij zal verder allerlei functionarissen ontmoeten, die in Londen NAVO-zaken behartigen. Een van de on derwerpen, waaraan mr. Stikker speciale aandacht zal besteden, is de kwestie van meer intensieve politieke raadpleging bin nen de NAVO om de eenheid van optreden zoveel mogelijk te verzekeren. Koningin Elizabeth zou de heer Stikker vandaag op Buckingham Palace in audiëntie ontvan gen. Hij wordt vergezeld door de assistent secretaris-generaal van de Navo, A. W. J. Hooper, en zijn kabinetschef, Saint Mieux WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft achtduizend dienstplichtigen opgeroepen, voor opkomst in augustus. Het leger vraagt deze maand zesduizend man. In mei en juni is niet opgeroepen. Het aan tal dienstplichtigen voor april bedroeg maar 500 man. Het kwantum voor augustus is het grootste sinds december 1960, toen acht duizend man onder de wapenen werden geroepen. In oktober 1960 waren het er 9000. Met de dienstplichtigen van augus tus meegerekend, zal het aantal Ameri kanen dat sinds het begin van de Ko reaanse oorlog in 1950 in actieve dienst werd opgeroepen, 2.610.950 man bedragen De Belgische minister van Landsver dediging, de heer P. W Segers, bezocht gisteren Den Haag om met de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, kennis te maken en besprekingen te voeren. Een ere-escorte wachtte de Belgische minister bij Ypenburg op. Na een kort bezoek aan de Belgische ambassadeur in ons land ging de heer Segers naar het ministerie van Defensie, waar minister Visser zijn Bel gische ambtgenoot begroette. De voorzitter van het Belgische comité van stafchefs, luitenant-generaal C. P. Cumont, die zich in het gezelschap van minister Segers be. vond, werd onderscheiden met het groot kruis in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Minister Visser Reikte tijdens een lunch de versierselen van deze onder scheiding aan luitenant-generaal Cumont uit Advertentie lij aankoop van een 2elfde pak voor normale prijs. automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris. de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk: zonder apart inweken.zonder lang koken zonder warm spoelen. (Van onze correspondent) PARIJS. In een rede voor televisie en radio die rujm twintig minuten duurde heeft het Franse staatshoofd generaal Charles De Gaulle gisteravond de zeer uitgesproken indruk gewekt, dat hij de Algerijnen, gemeenzaam gezegd, verder in eigen sop gaar wil laten koken. Mili tair gesproken is het Algerijnse probleem, zo liet de president der republiek weten, nu opgelost. Na de eerste divisie die al van Algerije naar Frankrjjk is overgebracht wor den nu nieuwe maatregelen voorbereid, zo als een verkorting van de militaire dienst tijd van 27 tot 24 maanden zoals in Parijs verluidt die in september van kracht zal worden. De Gaulle noemde ook weer de hergroepering die zal worden doorgevoerd ten behoeve van het miljoen Fransen indien de Algerijnse nationalis ten het aanbod van de associatie met Frankrijk van de hand blijven wijzen. Zeer opmerkelijk was ook dat de generaal niet repte van de hervatting der vredes besprekingen, die voor volgende week niettemin wordt verwacht. Opmerkelijk te meer waar des middags de vice-presi dent van de voorlopige Algerijnse rege ring Belkacem Krim juist had verklaard bereid te zijn. zonder voorwaarden, de Fransen opnieuw te ontmoeten. Ook aan vaardde Krim bij voorbaat het beginsel en de noodzaak van garanties voor de Franse minderheid in een toekomstig on afhankelijk Algerije., Aangezien ook De Gaulle zich moeilijk illusies kan maken over de levensvatbaarheid van een Fran se conclave in Algerije moet men die her groepering, welke zich nog deze zomer zou voltrekken, dus wel zien als een eer ste stap naar een definitieve evacuatie van tenminste het merendeel der Fransen uit Algerije. Dat hij de Sahara evenmin noemde lijkt erop te wijzen dat Frankrijk dit probleem nu als een apart vraagstuk, los van de eigenlijke Algerijnse kwestie, wil behandelen. De geruchten van de moedeloosheid die De Gaulle ten t anzien van de mogelijkheid van een constructieve oplossing van het Algerijnse drama de laatste weken over vallen had, zijn door de rede wel overtui gend bevestigd. Nadat hij bij vorige gele genheden het F.L.N. bijna op de knieën had gesmeekt zijn aanbod tot samenwer king te aanvaarden leek De Gaulle de Al gerijnse nationalisten gisteren de rug te willen toekeren. Die Algerijnse nationalis ten zullen nu, zo leek de generaal te willen doen begrijpen, wel heel bijzonder hun best moeten doen om het vertrouwen van Frank rijk ooit weer terug te winnen en wat hem aangaat eigenlijk liever niet dan wel. Algerije, dat officieel nog altijd een or ganisch deel van Frankrijk is, werd zon der veel omhaal geworpen in de zak van de diverse koloniale landen die zo graag hun onafhankelijkheid wilden hebben en goed, het kon die van hem, De Gaulle, on middellijk krijgen. Letterlijk zei het staats hoofd: Frankrijk moet zijn rijkdommen en middelen nu ten eigen behoeve aanwenden en alle kostbare lasten van zich afschui ven. Ik heb besloten ermee op te houden mankracht, energie en geld in een bo demloze put te werpen, nu die offers toch niet worden gewaardeerd. Zoals altijd was de rede meesterlijk op gebouwd en alvorens tot deze beangstigen de en alarmerende s,otsom te komen gaf de president eerst e«n uitvoerige uiteen zetting van alle redenen en factoren die hem toch het vertrouwen geven dat Frankrijk zijn vooraanstaande plaats in de moderne wereld weer inneemt. Frankrijk heeft zich, zo begon hij, met deze eeuw verenigd, al hebben al onze gewoonten zich dan ook nog niet volledig aangepast. Hij sprak met een lichte hoon van politieke coupletten die geen echo meer vinden van de divertissementen van partijen en vak verenigingen, die hun tijd eveneens had den gehad. Later kreeg het parlement nog een veeg toen het staatshoofd gewaagde van het heimwee dat vele politici naar vroegere tijden hadden. Maar al die wrij vingen, tegenwerkingen en incidenten vond De Gaulle kennelijk te onbelangrijk om er lang bij stil te blijven staan en zo werden ook de revolterende boeren, de belegerin gen van raadhuizen en andere openbare gebouwen en versperringen van de wegen in enkele zinnen afgedaan als gevolgen van gouvernementele traagheid en afkeu renswaardige opvliegendheid. Hoewel dus ook de regering, die hij niettemin zelf be stuurt, een lichte berisping ontving, wens te het staatshoofd zijn ministers en de pre mier in het bijzonder toch publiek zijn ver trouwen te betuigen. Een gebaar dat klaar blijkelijk was bedoeld om het gerucht te ontkrachten dat premier Debré binnenkort van zijn post verwijderd zou worden. Afgewezen Het laatste deel van zijn rede was ge reserveerd voor de'situatie buiten de Fran se grenzen waardoor de president der re publiek met grote bezorgdheid lijkt te wor den vervuld. Een internationale crisis rond Berlijn staat voor de deur, zo waarschuw de hij, en „zoals gewoonlijk" zijn het de Russen die de volle verantwoordelijkheid dragen. Met stemverheffing verklaarde de generaal dat er geen schijn van kans is dat Frankrijk het ultimatum van Moskou zal aanvaarden en dat de drie westelijke mogendheden hun rechten in Berlijn zullen laten varen. Een constructief tegenvoorstel aan de Sovjet-Unie bleef helaas echter ook uit deze Franse morid achterwege. Al deze dreigingen op het binnenlandse en op het buitenlandse vlak De Gaulle sprak van het verwekken van een donder, bui achter de coulissen kunnen hem toch geen centimeter do?n afwijken van de koers die hij beeft uitgezet en daarbij put De Gaulle kracht uit de „kalme vastbe radenheid van Frankrijks diepste wezen; „Met uw bijstand," zo luidde ook dit keer de slotzin, met een oproep tot het volk over de hoofden van alle „bemiddelaars" heen, „zal ik mijn supreme verantwoorde- lijkheden kunnen dragen en vervullen ten behoeve van nationale vrede en gerecht vaardigde fierheid van Frankrijk." ALGIERS (Reuter) De rede van De Gaulle is in sommige Europese en Alge rijnse kringen met teleurstelling ont vangen. Men had gehoopt op een aanwij zing over wat de toekomst zou brengen, doch hoorde niets nieuws. De rede is in Algiers op de televisie onderbroken als gevolg van beschadiging van een zender bij een bomaanslag. De uitzending is later herhaald. De radio-omroep heeft nor maal gewerkt. Bij elkaar zijn er woens dag dertien aanslagen gepleegd. Met de grootste bewonde ring moet ik toegeven, dat de natuur haar aanvoer van nieuwe mensen op een ge wiekste wijze regelt, aangezien een behoorlijk percentage van de miljoenen borelingen die jaarlijks in de wiegen der wereld neerduiken bestaat uit onmisbare slimmelingen. rfoe het wordt uitgedokterd zal wel voor altijd een raad sel blijven, doch iedere gene ratie telt een categorie han dige jongens en meisjes, waaraan de wereld een schreeuwende behoefte heeft. Jongelieden die de voor hen gereedliggende maatschappij binnentreden met een dosis spitsvondigheid, waaraan juist op dat moment gebrek bleek te zijn. Zij hebben de beschik king over die kleine, doch on misbare handigheidjes waar mee de samenleving weer wat nieuwe, hoognodige exploi tatiemogelijkheden verwerft en een stukje kan aanbouwen aan haar ingewikkeld rader systeem. De categorie der „handige jongens" heeft ons al heel wat vernuftigheden bezorgd. Zij specialiseert zich voornamelijk op het gebied van de techniek en de handel, en op de combi natie daarvan. Veel minder treft men haar aan op het terrein der serieuze kunsten, der filosofie, der godsdiensten, kortom, op de grazige weiden der cultuur, waar het leven 'niet smacht naar snelle impul sen of prikkelende oppervlak kigheden, doch gezapig en pastoraal vereenzaamt van de razende voortgang der maat schappelijke complicaties. Neen, de handige jongens moeten niets hebben van lang zame spirituele evoluties of veredeling der zielen. Zij ver staan onder „succes" iets an ders dan de eeuwige zaligheid verwerven. Hun streven geldt weliswaar de mens, doch de mens in zijn gebondenheid aan kleine, aardse geneugten en wereldse hartstochten Zij kennen de mens op een voor deliger wijze dan menig ge degen psycholoog of zwoegen de zendeling, omdat ze hem hebben geanaliseerd in de eigenschappen en zwakheden waaraan geld te verdienen valt. De handige jongens hebben een scherp verstand. Zit be schikken over een intuïtieve psychologie, die bijna te ver gelijken valt met de intuïtie waarmee mieren hun blad luizen exploiteren. Zij zien met bewonderenswaardige in telligentie in hun medemensen de automaten, die guldens le veren als men er dubbeltjes instopt. Het instoppen van dubbeltjes en het oogsten van de guldens is dank zij de han dige jongens een wetenschap geworden, die in handleidin gen en boeken is neergelegd en bereikbaar is geworden voor iedereen, die er behoefte aan heeft; hier geldt dan meteen al, dat die nieuwsgie rigen fungeren als automaten waarin de dubbeltjes van de drukkosten der wetenschappe lijke werken worden gestopt om de guldens van de boeken verkoop te oogsten. De han dige jongens zijn geen filan tropen. Ze willen domme jon gens tot handige jongens doen promoveren, doch slechts tegen klinkende munt. De lijst van verrassende vindingen, die de handige jongens op hun naam hebben staan, is indrukwekkend en groeit met ontzaglijke snel heid. Dat komt, omdat de hui dige maatschappij pasklaar voor hen is en talloze mo gelijkheden tot „succes" biedt. Men zou geneigd zijn dat een kwestie van geluk te noe men, doch fluisterend achter mijn hand wil ik u wel ver klappen, dat de huidige vorm van onze samenleving is uit gedacht en geconstrueerd door de handige jongens zélf. Van daar! De jongens hebben altijd bestaan ze zijn niet van vandaag of gisteren. Hun voorvaderen zaten reeds in de voorhoven der klassieke tem pels om groot geld te wisselen tegen de kleine munt, die de tempelbezoekers aan het offer wensten te besteden. Nog ver der terug in de grijze oudheid liepen de handige jongens in de kleine dorpsgemeenschap pen rond met een afschrik wekkend masker op hun hoofd en verkochten zij hun spits vondigheid in de vorm van zwarte kunsten. Zij grossier den in goddelijke machten, die zij in stukjes en brokjes aan de man brachten tegen het zoete gewin van de geneugten dier tijden. Hun handigheid was ook toen reeds een wetenschap, al verschenen er geen boeken over. Doch geschreven of on geschreven is de slagzin door alle eeuwen heen dezelfde ge bleven: men krijgt de mensen altijd waar men hen hebben wil, als men het handig aan pakt. Dat handig aanpakken is van primitieve directheid uitgegroeid tot een verbluf fend gecaramboleer, waartoe in de zich ontwikkelende eco nomie factoren te over lagen. Doch als ze er niet waren, werden ze door andere han dige jongens in een wip ge schapen. Er is waarschijnlijk geen andere categorie mensen op de wereld die, ondanks haar verspreiding over de vele ge bieden harer interessen, zo'n vruchtbaar samenspel te zien geeft. De handige jongens rei ken elkander de hand en vul len elkander aan. Zij spelen elkander de bal toe en richten de goalpalen op, waarin het succesdoelpunt moet worden gescoord. Zij zorgen voor alles waarop de handigheid gedijen kan en verlenen elkander, diensten op de strikt-zakelijke basis van „vóór wat hóórt wat". En zo vormen zij de ruggegraat van een maat schappelijke orde, die een en dezelfde god aanbidt: het allesbeheersende Batige Saldo. Er zijn handige jongens ge weest die succes wisten te be reiken in de ellende van een concentratiekamp, in de chaos van een natuurramp, zelfs in de diepste duisternis van een wereldoorlog. En vraag niet, hoeveel handige jongens hun best 'hebben ge daan om oorlogen tot stand te brengen! Want het Batige Saldo is een drijfveer, die geen middelen schuwt. De aanbidders van het Batige Saldo trekken ieder uniform, iedere staatsiekleding, ieder, lompenpak aan dat dienen kan om de menigte te leiden naar het punt, waar zij bereidwil lig haar zakken omkeert in de dierbare overtuiging, dat zij zichzelf een voordeel doet. Het is niet om u af te schrikken, maar we zouden het zó kunnen stellen dat bij elk onzer aankopen buiten het strikt noodzakelijke voedsel ergens een handige jongen be staat of bestaan heeft, die ons tot die aankoop heeft genoopt. Als de ontwakende neger stammen in Afrika verzot raken op bier, is hun dat wel licht ingefluisterd door fabri kanten van ijskasten, waarin het bier zo heerlijk koel blijft. En misschien zelfs is er een handige jongen geweest die hun het idee der zelfbeschik king heeft ingeprent, omdat ze dan zelf kunnen bepalen dat elektriciteitswerken moeten worden gebouwd om te zorgen voor de stroom, die de ijs kasten moet voeden waarin het bier zo heerlijk koel blijft. Natuurlijk biedt onze tijd een beeld van maatschappe lijke ingewikkeldheid, dat de handige jongens voor enorme problemen stelt. Alleen de allerharjdigste slagen er nog in, ergens een gaatje te vinden voor het planten van hun succeszaadje. Voor amateurs is het vet van de soep af. Maar de uitblinkers vinden er toch altijd nog een aardige boter ham in. En een van de groot ste uitblinkers van de mo derne tijd vind ik toch altijd nog de man die het belasting stelsel heeft uitgedacht. Een stelsel dat de staat in staat stelt een ambtenaar in dienst te nemen tegen een gering sa laris, dat betaald wordt uit het geld dat van diezelfde man wordt afgenomen door de in komstenbelasting die be rekend, geïnd en gecontroleerd wordt door die ambtenaar zelf. Wie die uitvinder ge weest is, zal moeilijk zijn na te gaan, doch van een ander vernuftig idee kennen we de handige jongen wél, want dat was Napoleon: het idee dat de staat in staat stelt jaarlijks duizenden jongemannen van duizenden vaders af te stelen en zonder behoorlijke sala riëring in dienst te nemen, en dan die duizenden vaders een rijkelijk percentage van hun inkomen te ontfutselen onder het motto, dat het zo duur is om die jongemannen in dienst te hebben. Als ik een handige jongen was, zou ik u vertellen waar ik een heel rustig, eenzaam plekje weet, waar auto's, ra dio's en brommers verboden zijn en slechts het geluid van ritselend riet boven een rim pelige waterspiegel het leven vertolkt. En dan zou ik er on- middelijk daarna een automa tiek en een Braukeller openen. Ik ben geen handige jongen. Maar dat plekje weet ik toch. En het komt mij voor, dat zo iets in onze tijd eigenlijk wel enige handigheid vraagt. Waarheen? Wat die vakantie betreft: het waarheen vind ik altijd het moeilijkst. Nederland is mooi, maar klein en vol, vooral met al die oosterse belangstelling en vaak ook nat. Het buitenland is ook mooi, veel gro ter en slechts hier en daar even druk. Het is er vaker droog bovendien. Maar nu het punt Welk buitenland. Dat is zoiets.. Het lekkers lijkt voor het opscheppen te liggen maar als je het dan nader bekijkt, zoals Let en ik gister Waar gaan jullie heen, Let? We dachten eerst een Zwitsers chalet te huren. Ba ba, dat doet maar! Nou ja, een kleintje maar, hoor, een klein stoffig wormstekig chaletje ergens in een onopvallend hoekje van de Allgau of zo, maar Maar? We vinden Zwitserland toch een beetje eng. Zo schoon en zo uitgepierd en zo com mercieel tot in het Alpenglühen en toen kregen we de Italiaanse meren in het hoofd. Je bent niet de eerste. Ze zeggen dat je er iedereen ziet! Ja. En ze zeggen ook dat die meren stil staan en dat het water daarvan gaat stin ken. Toen zijn we met Duitsland gaan spe len. Over de Eifel en de Ahr worden hele lieve dingen gezegd. Ja. Weinstuben en Fremdenzimmer en toen? Och, weet je, 't is natuurlijk onzin maar ik zie op het ogenblik in iedere staats bur ger van boven de veertig daar, een klein Eichmahnetje. Ik loop rond en ik denk: wat deed jij toenEn dan is de mop er natuurlijk af. En verder? Verder stonden we even stil bij het Noor den. Maar in het noorden praten ze zo gek en die fjorden lijken me niks en Denemar ken is plat en groen en dan kan ik net zo goed naar Zoetermeer-Zegwaard gaan. En zo kwamen we in Spanje. Vér. Spanje! Ja. Zeker 2000 kilometer eer de eerste castagnetten in je trommelvlies ramme len. Want de Costa Brava is geen Spanje, dat zegt iedereen, van Egeraat en zo. En toen viel de uiteindelijke keus op Frankrijk? Ja? Hoe raad je 't zo. Ja, op Frankrijk. Vier juli hadden we af zullen reizen, naar Bretagne Mijn. hemel, met al die opgewonden boe ren op de weg! Juist. Zie je hoe vreselijk moeilijk 't allemaal is? We weten het echt nog niet. En volgende week begint onze vakantie al! Verklaring. Het Britse ministerie van Ma rine heeft in een verklaring meegedeeld dat de marinedocumenten die in het be zit waren van een te Bath gearresteerde ambtenaar, geen zeer geheime gegevens bevatten. De documenten hebben geen betrekking op kernvoortstuwing. Heropend. Sinds 1 juni zijn alle wervings bureaus van het Franse Vreemdelingen legioen, die na de putsch van de gene raals in Algerië werden gesloten, her opend. Dit blijkt uit een bericht in het blad van het Vreemdelingenlegioen, „Ke- pi Blanc." Lufthansa groeit. De Lufthansa deelt me de, dat zij over de eerste 5 maanden van dit jaar 487.000 passagiers vervoerd heeft tegenover 380.000 gedurende dezelf de periode van het vorig jaar. De Duit se luchtvaartmaatschappij voerde in de afgelopen 5 maanden 13.800 vluchten uit, hetgeen 50 procent meer was dan over de zelfde periode van 1960. Het postver voer steeg met 20 en het vrachtvervoer met 57 procent. Blikseminslag. Op een tabakkwekerij in de buurt van Clinton in de Amerikaanse staat noord-Carolina, zijn acht mensen gedood toen de bliksem insloeg. Tweelingen. In Jacksonville (Florida) is de televisiemonteur Pearson door zijn 37- jarige vrouw verblijd met de zevende achtereenvolgende tweeling. Zij is al les bijeen moeder van achttien kinde ren. Voorlopig is" vastgesteld, dat de me dische geschiedenis geen gezin kan noe men waarin zeven maal achtereen een tweeling werd geboren. Gedenkplaat. In het Europese UNO-kan- toor in Genève, is een gedenkplaat ont huld voor Lord Robert Cecil, een stich ter van de Volkenbond. Secretaris-gene raal Hammarskjoeld herinnerde er aan dat Lord Cecil het alternatief internatio nale samenwerking zag na de verdwij ning der traditionele diplomatie. Lord Cecil zou de UNO als „een tweede groot experiment" hebben gezien, aldus Ham marskjoeld. Naasting. De Cubaanse regering heeft be kend gemaakt, dat in het gebied van Groot-Havana, in totaal 36 particuliere scholen zijn genationaliseerd. Het zijn rooms-katholieke scholen, protestantse scholen en methodistische scholen. Dronken. De minister van Justitie van de Sovjet-republiek Rusland heeft zware straffen in het vooruitzicht gesteld voor beschonken vrachtauto- en taxichauf feurs. De minister," V. Bolderev, zei dat dronken chauffeurs van vrachtauto's en taxi's „voor geruime tijd" beroofd zul len worden van hun rijbewijzen, en dat ze die voor altijd zullen verliezen wan neer een tweede overtreding wordt be gaan. Bolderev heeft de nieuwe maatre gel ingevoerd, omdat gebleken was dat wegens dronkenschap ontslagen vracht autochauffeurs, emplooi zochten als ta xichauffeur. Tegenspraak. De Franse regering heeft formeel ontkend dat zij experimentele raketten naar Israël zou zenden. Kortge leden waren in het Egyptische blad „Al Ahram" beschuldigingen van de Franse leveranties aan Israël gepubliceerd. Zegslieden uit regeringskringen ontken den tevens dat de Franse technici zou den worden ingelicht over de technische bijzonderheden van de Israëlische raket ten. Sprinkhanen. De ergste invasie van sprink hanen sedert de jaren '30 bedreigt de oogst in de Amerikaanse staten Monta na, Noord-Dakota en Zuid-Dakota. Als bestrijdingsmiddelen kan men alleen chemicaliën gebruiken, die zwak genoeg zijn om geen schade onder het vee te veroorzaken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3