Karakter van proces-Eichmann is thans volkomen gewijzigd Genadeloze ondervraging door openbare aanklager - SUNILDAG SUNIL* Bonn antwoordt Moskou over Duitse kwestie: WASDAG SUNILDAG SUNIL Groot wild sterft door droogte in Oost-Afrika Arrestaties in Soedan Franse ambassadeur gaat Den Haag verlaten Frans leger verloor in Algerije al 15.200 man rra MEEST GEBRUIKTE WASMUfi MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL DONDERDAG 13 JULI 1961 Twee werelden\ Steekspel Crouy-Chanel de opvolger van baron de Beauverger? Politiek die geen rekening houdt met de eenheid van het Duitse volk is niet realistisch Gevecht in Ethiopië eist 45 doden (Van onze correspondent) JERUZALEM. Eichmanns onder- raging door de openbare aanklager, mr. ndeon Hausner, heeft het karakte even opwindend, even spannend, even wreed. Het enige verschil is echter, dat het nier niet om een onnozel beest gaat, vraging door de openbare aanklager, mr. maar om een man, aan wiens handen het Gideon Hausner, beeft het karakter van M°ed kleeft van zes miljoen menselijke het proces volledig veranderd. In de w<^?er\s' weken, die er a,„\oo„f singen, was ZTSUgS de beschuldigde als getuige in eigen Men heeft een bezorgde wereld de verze- zaak opgetreden, waarbij zijn raadsman kering gegeven dat Adolf Eichmann een hem te voren overeengekomen "eer''jk proceszou krijgen. En als de vragen stelde en de verdachte in ziin pr°cureur-generaal dan ook wat al te g ae en of veraacnte in zijn scherp 1Si grlJpt president Landau rustig, antwoorden zijn directe schuld aan het maar beslist in, waarbij hij het soms voor hem ten laste gelegde ontkende. Het de beschuldigde opneemt. Rechter Raveh was voor de leek op juridisch gebied een I z^n wu'vende haardos en zijn jongens saaie belevenis Niet alleen nmdat achtls gezicht speelt de rol van de nieuws- saaie belevenis. Niet alleen omdat gierige vorser en zijn collegd dr Halevi is Lichmann tot in den treure dezelfde de man, die beide partijen er met zijn argumenten te zijner verdediging aan- vragen toe dwingt de puntjes op de i te voerde, maar ook, omdat de manier zetten- waarop dr. Servatius het verhoor leidde, M ar teling *een ruimte liet voor enig ander element Jan het zuiver juridische. Dat veranderde op slag, zodra het ogen- Voor Eichmann zelf moet dit verhoor een marteling zijn. Hij had het zich kun nen besparen door zich met aan ondervra blik voor Eichmanns krui'sverhoor door de I ging. du°°r „zjin_.rafdsman1 te._onderwerpen, openbare aanklager was aangebroken. "J?? Servatius en Hausner staan 'niet alleen r. qualitate qua lijnrecht tegenover elkander, If ol w- v,21'1" K u het zijn ook volkomen verschillende ka- verkocht, al moest hij zich op bijna rakters. De Westduitse jurist zoekt het in e] PUI\* gewonnen geven. Tegen de over- nuchtere uiteenzettingen en op bijna som- fpende bewijzen, die de openbare aan- bere toon gestelde vragen, die als het ware ^'a2er bracht, bleek nij niet bestand en te de beschuldigde uitnodigen tot breedvoeri- gen °5,lca van. z' 'n woorden niet opge ge antwoorden, waarin de Duitsers zo wassen. ™aar 'J verdedigde zich met sterk zijn. Hausner, met zijn typisch jood-I ®ro en stoorde zich niet se voortvarendheid maakt van dit vraag- j3n soms schampere opmerkingen van en antwoordspel een dramatische-vertoning hf. Pr°cureur-generaal. Kaarsrecht stond door op zijn kort gestelde vragen een bon- "'J ln zijn kogelvme glazen cel, achter dig antwoord, bij voorkeur „ja" of „neen te eisen. Hij probeert de verdachte met I zijn scherpe opmerkingen langzaam maar zeker in een hoek te drukken en hem ten slotte met een bijna geraffineerde logica murw te maken. Ook in hun houding en voorkomen be horen aanklager en verdediger tot twee werelden. Servatius met zijn grijzend haar en zijn vierkante gestalte, staat ach ter zijn lessenaar als een rots in de bran ding, onwrikbaar, vrijwel roerloos, als een evenwichtige, niet uit zijn humeur te brengen schoolmeester voor zijn klas. Van dramatiek is bij hem geen spoor. Hij legt het accent op vele passages in documen ten, die zijn betogen steunen, maar doet dat als het ware terloops en zonder zijn stem ook maar even te verheffen. Hausner is theatraal, niet opzettelijk maar van nature. Zijn vragen zijn vlij mend. Hij geeft de beschuldigde geen kans een regelrecht antwoord te ontwij ken. Hij staat hem niet toe zijn gelief koosde redevoeringen Je houden, die ten minste voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Hij zet hem onder gestadige druk, daagt hem, met iets van sarcasme, uit'zijn troe ven op tafel te gooien en dwingt hem ten slotte zich tegen te spreken. Maar Hausner is niet alleen theatraal als hij ondervraagt. Hij is het ook als hij luistert naar de beide tolken, die zijn woor den en die van de beschuldigde met grote virtuositeit vertalen. Dan keert hij zich half om naar publiek en pers, begraaft zijn handen, terwijl hij zijn toga weg schuift, in zijn broekzakken en staart, de glimmende schedel met de krans van ra venzwart haar, iets omhoog gewend, over de hoofden van het publiek heen als een mediterende kloosterbroeder. En de tolk heeft nauwelijks zijn laatste woord gespro ken, of Hausner raakt opnieuw tot leven en valt de -gebrilde man met zijn donker confectiepak je opnieuw aan met een nieu we serie vragen, die eerst dan ophoudt, als hij zich volkomen bloot heeft gegeven en de feiten heeft voorgesteld, zoals zij zich naar alle waarschijnlijkheid hebben voorgedaan. de tafel met netjes opgestapelde dossiers en documenten, keek zijn ondervrager recht in de ogen, ook als deze zijn wijs vinger dreigend naar hem uitstrekte, en zette zijn visie vrijwel zonder aarzelen uiteen. Hoe lang Hausner's geconcentreerd vuur zal duren, is nog riet te zeggen. Maar het tribunaal, en president Landau in het bijzonder, houdt van opschieten en lijkt vastbesloten het proces zo snel mogelijk te beëindigen zonder daarbij afbreuk te doen aan de rechten van alle partijen. Servatius verleende daartoe zijn volle me dewerking en zag tallcze malen af van het bespreken van documenten, die hem voor de verdediging van zijn cliënt niet onmis baar toeleken. Hausner lijkt minder ge neigd te zijn met tijdnood rekening te hou den. Dit is tenslotte een „showproces", dat de wereld een les meet leren. En de pro cureur-generaal wenst klaarblijkelijk het mensdom grondig in te lichten, al zou daar mee ook wat extra tijd gemoeid zijn. -• NAIROBI, (UPI) Het grote wild van Oost-Afrika lijdt ernstig onder de grote droogte in dat gebied. Er hebben reeds 100.000 dieren het leven verloren in de bla kerende noordelijke provincie van Kenya. Kolonel Mervyn Cowie, directeur van de koninklijke natuurreservaten van Kenya, zei, dat ook acht rhinocerossen zijn omge komen door dorst. De tonnenzware dieren leefden in het Tsavo-park, tussen Nairobi en Mombassa. Hij zei, dat alle grasgebieden rond de waterplaatsen waren kaalgevreten tot aan de „loopgrens". Dat betekent, dat dieren óf kunnen drinken, en dan van hon ger moeten omkomen, óf kunnen eten, en dan van dorst moeten omkomen. Advertentie LONDEN (Reuter) Het militaire be wind in Soedan heeft zondag en maandag vyftien vooraanstaande politici laten ar resteren en scherpe maatregelen genomen om ordeverstoringen te voorkomen. Open bare bijeenkomsten zijn verboden. Presi dent Ibrahim Abbsud verklaarde gisteren in een radiotoespraak dat een groep Soe- danezen hun ^igen belangen boven die van de gemeenschap had geplaatst. Zij verspreidden valse geruchten en gingen ondanks een waarschuwing door, „omdat zij- ons geduld voor zwakheid aanzagen" Advertentie met .alles in een sneltransport 2,8 lens en grote lijnkaderzoeker met azuurcoating, een jaar h m i ILFORD garantie Een ILFORD film - in elke camera - altijd raak! vanzelfsprekend uitsluitend bij de vakbekwame fotohanaei Het heeft iets van een stierengevecht, dit spel van vragen en antwoorden. Het is Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS. De huidige Franse ambassa deur in Den Haag, E. baron De Beauver ger, zal binnenkort, omdat hij de pen sioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, zijn post verlaten. Als opvolger wordt in Parijs genoemd de huidige Franse ambassadeur in Wenen, Crouy-Chanel, vroeger direc teur van de belangrijke afdeling politieke zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quay d'Orsay te Parijs. De wisseling in Den Haag maakt deel uit van een aflossing van belangrijke di plomatieke posten in vijf verschillende Europese hoofdsteden. De directeur van het kabinet van het staatshoofd, René Brouillet, die in de vijfde republiek een voorname vertrouwenspositie bezet, is al benoemd tot toekomstig hoofd van de Franse ambassade in Wenen, waarvan de tegenwoordige functionaris binnenkort naar Den Haag hoopt te vertrekken. Daar naast zullen ook de Franse diplomatieke missies in Oslo, Belgrado en Warschau nieuwe ambassadeurs krijgen. Nederland en de twee Duitslanden Andermaal is het zomer en andermaal hangt de Berlijnse kwestie boven onze hoofden als een heet hangijzer. En achter de kwestie-Berlijn staat de kwestie van de twee Duits- landen. Het is misschien niet overbodig om eens na te gaan hoe deze beide verwante kwesties zijn ontstaan, welke mogelijke verantwoordelijk heid Nederland daarvoor heeft gehad of thans heeft, en om dan tenslotte de vraag te stel len waar het belang van ons eigen land in dit netelige ver band ligt. De Duitse deling is een zaak geweest van de grote geal lieerden die op de conferenties van Yalta en van Potsdam be paalden wie welk deel van Duitsland zou bezetten nadat dit land eindelijk zijn verzet opgaf. Het is sindsdien in de wereld min of meer gebruik geworden om het verre op dringen van de Russen naar het Westen, tot rondom en nog een heel eind bewesten Ber lijn, toe te schrijven aan de lankmoedigheid van de weste lijke geallieerden, met name dus Amerika en Engeland; in het bijzonder Roosevelt, die kort voor zijn dood nog naar Yalta kwam, is achteraf ver weten dat hij niet op kon tegen Stalin en dat hij het derhalve geweest was, die op dit zo belangrijke punt aan de Russen had toegegeven. In werkelijkheid echter wa ren de beide conferenties van Yalta en Potsdam niet anders dan episodes, kort vóór en kort na het einde van de gi gantische strijd die door Duitsland was begonnen in 1939 en die steeds weer door dat land was uitgebreid totdat het niet alleen bijna geheel West-Europa had bezet doch ook de Sovjet-Unie had aan gevallen. Op Duitsland en op geen ander land gaat de ver antwoordelijkheid voor de tweede wereldoorlog terug, en Duitsland is het geweest dat, ten koste van heel veel extra ellende in de bezette landen waaronder het onze, die strijd heeft voortgezet tot in het zinneloze en totdat inder daad de Russische legers ston den bij de Elbe. Dat nadien Berlijn niet is ingelijfd bij het gebied dat de Russen bezet hielden, kan veeleer worden gezien als een overwinning van de Ameri kanen en Engelsen op de Rus sen dan als een concessie van de eersten aan de laatsten; de Duitsers, die vooraan in het gelid staan om Roosevelt te critiseren, zouden kunnen be- denken dat z ij het waren die de Russen zover lieten komen doch dat achteraf de beide grote landen van het Westen voor Berlijn een speciale sta tus hebben weten te bedingen waardoor het grootste deel van die stad later zou toe vallen aan de Bondsrepubliek. Het probleem nu, hoe Ber lijn te blijven bereiken, is een probleem dat naast de Bonds republiek de bezettende mach ten van het Westen, in casu de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk interesseert. De Bondsrepubliek mag zich ge lukkig prijzen dat zij in de evenmin voor wat zich daar nadien heeft ontwikkeld. Het is toegetreden tot het NAVO- verdrag dat een garantie moet bieden in geval van een Rus sische aanval op het Westen, maar het is ook daarmee niet geworden tot één van de par tijen van Yalta of Potsdam. Nederland heeft er oprecht naar gestreefd, normale en zelfs vriendelijke betrekkingen te onderhouden met de sedert dien ontstane Bondsrepubliek een streven dat nu en dan nogal eenzijdig van aard lijkt te zijn want de Bondsrepu bliek laat zich aan Nederland niet buitengewoon veel ge legen liggen, evenmin als de Duitslanden van vroeger dat ooit plachten te doen. Neder land, dat natuurlijk even goed handel moet drijven met het Duitsland van Pankow als met dat van Bonn, heeft omder- wille van de goede betrekkin gen met Bonn nagelaten. Pan- situatie. Dienaangaande valt allereerst op te merken dat een verder opdringen van de Russen en de onder hen staan de communistische regeringen naar het Westen zeker zou in druisen tegen zeer wezenlijke Nederlandse belangen en dat wij uit dien hoofde moeten hopen dat de status quo ge handhaafd blijft. Aan de an dere kant behoeven wij óók niet te verlangen naar de dag waarvan men in Bonn droomt: die van de hereniging van de beide Duitslanden. Alleen reeds hierom niet, omdat die hereniging wel nimmer gerea liseerd zal kunnen worden zonder een nieuwe oorlog. Wij behoeven ons zeker niet der mate solidair te gevoelen met de Duitsers van de Bonds republiek, dat wij samen met hen gaan jammeren over iets wat Duitsland aan zichzelf te wijten heeft: dat het de Rus sen zo ver heeft laten opruk- (Van onze'correspondent) (sluiten van een vredesverdrag te bepalen, aldus het memorandum, dat een afzonder- BONN Ondanks alle gebeurtenissen lijk vredesverdrag met beide delen van ten gevolge van de tweede wereldoorlog Duitsland een verkrachting van het zelf- bestaat het Duitse volk als eenheid voort beschikkingsrecht noemt, en daarom is elke politiek die tracht de De Bondsregering neemt ten slotte stel- Duitse kwestie op te lossen en die dit feit ling tegen de beschuldigingen in de Russi niet onder ogen ziet, niet realistisch. Deze sche tekst van februari, waarin Bonn werd zin is de kern van het memorandum, dat verweten een gewapende oplossing van de de Westduitse Bondsregering gisteren in Duitse vraagstukken na te streven. Onze Moskou heeft laten overhandigen. De on- politiek is volkomen vredelievend, zo zegt bevredigende toestand dat de Duitse kwes- het memorandum, de Duitse troepen zijn tie na zestien» (jaren nog niet uit de wereld geheel geïntegreerd in de Noordatlanti- is kan pas een einde vinden als aan het sche Verdragsorganisatie, die een defensie- Duitse volk de uitoefening van het zelfbe- ve opzet heeft, en er zijn geen kernwa- schikkingsrecht wordt toegestaan, zo ver- pens in Duitse handen. Ook wordt de Rus- volgt het memorandum, dat een antwoord sische regering erop gewezen dat de kwes- is op de Russische nota aan Bonn van tie-Berlijn vanzelf uit de wereld zou zijn 17 februari. in een vrij en herenigd Duitsland, omdat de stad dan de normale functie van Duitse Als de Russische regering dit zelfbeschik- I hoofdstad zou terugkrijgen, kingsrecht, dat in het UNO-Handvest is De Duitse hereniging en de Duitse kwes- vastgelegd en dat door de Sovjet-Unie juist tie waren gisteren ook de belangrijkste on- de laatste maanden is opgeëist voor aller- derwerpen van het gesprek tussen bonds- lei volken, ook zou willen toestaan aan het kanselier Adenauer, die een bezoek aan Duitse volk, dan zou een blijvende basis West-Berlijn brengt, burgemeester Brandt voor een Duits-Russische vriendschap ge- en de minister van hereniging Lemmer, legd zijn. De Russische regering wees in Volgens een communiqué, dat gisteren na haar nota van februari op de noodzaak van afloop van de besprekingen werd uitgege- het sluiten van een vredesverdrag met ven, bestaat er volledige overeenstemming Duitsland, zo gaat de Duitse tekst verder, over het tegenover de Russen in te ne- QiUi%-ecbfq^,eas mogqjijk al^-pep bapeje- men standpunt in deze kwesties. Er werd lingsbekwafne, door een democratisch be- ook nog gesproken over het plan in West- sluit van het Duitse volk tot stand geko- Berlijn een volksstemming te houden, men, regering gevormd is. Daar een der- waarbij de bevolking zich zou kunnen uit- gelijke regering pas tot stand kan komen spreken over de Russische voorstellen tot als Moskou het Duitse volk het zelfbeschik- de vorming van een „vrije stad" West- kingsrecht toestaat is het geheel in han- Berlijn. Als datum voor deze stemming den van de Sovjet-Unie het tijdstip van het werd 17 september genoemd, de dag waar op de gehele Westduitse Bondsrepubliek naar de stembus trekt om een nieuwe Bondsdag te kiezen, Adenauer maakte gisteren een rijtoer van een uur door West-Berlijn om alle nieu we gebouwen in ogenschouw te nemen. Op deze tocht werd hij grotendeels door bur gemeester Brandt, die tevens socialistisch kandidaat voor het Bondskanselierschap is, vergezeld. Fotografen van de socialistische partij maakten van de gelegenheid gebruik tientallen plaatjes te maken van de twee kandidaten voor het kanselierschap. Er is de socialisten veel aan gelegen door foto's waar beiden opstaan Brandts gelijkwaar digheid aan Adenauer voor de kiezers dui delijk te maken. kwestie-Berlijn zulke mach tige en standvastige medestan ders heeft in de regeringen van deze drie landen. En Nederland? Nederland is in geen enkel stadium van de onderhandelingen met het in eenstortende Duitse rijk bij deze onderhandelingen be trokken geweest behalve dan bij die besprekingen, welke uitsluitend de vrijma king van het toen nog bezette eigen grondgebied betroffen. Evenmin heeft het deel gehad aan enig overleg dat toen tus sen de grote westelijke landen en de Russen is gevoerd over de voorlopige status van Duitsland, die van Berlijn in- kluis. Nederland, dat meer dan ge noeg heeft aan de eigen ver antwoordelijkheden, in ons land, met de E.E.G., in de West, op Nieuw-Guinea, is niet verantwoordelijk voor wat er onmiddellijk na de oor log in Duitsland is gebeurd en kow te erkennen terwijl Bonn zelf een geheel ministerie heeft met geen andere taak dan om zijn betrekkingen met Pankow te regelenHet zij zo; van de twee Duitslanden waaraan de wereld thans ge wend is geraakt, staat de Bondsrepubliek ons, ondanks het verleden en ondanks haar veelal eigenaardig en nogal laatdunkend gedrag, veel en veel nader dan de communis tische Deutsche Demokratische Republik. Wanneer eenmaal is vastge steld, dat de verdeling van Duitsland aan het eind van de tweede wereldoorlog een zaak is waarvoor Nederland geen enkele verantwoordelijkheid draagt (en ook niet achteraf heeft aanvaard), dan rest nu de vraag, welk belang Neder land heeft bij het al dan .niet voortbestaan van de huidige ken, en dat het thans in tweeën gedeeld is. Wat ook de nadelen van die toestand mo gen zijn, zij zijn in onze ogen zeker geen verwoestende oor log waard. En trouwens, deze nadelen hebben ook nog wel een goede kant; wie, buiten Duitsland zelf, het Duitsland ongeveer in de omvang van 1939 terug zou wensen, die be denke dat dit Duitsland niet alleen naar de vorm, maar ook naar de geest, zeer wel zou kunnen gelijken op het eens zo oppermachtige land dat straffeloos Oostenrijk en Tsjechoslowakije kon overval len en vervolgens eerst Polen, toen Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Luxemburg en Frankrijk kon overmees teren. Een secundair voordeel van het' voortbestaan van de huidige deling is ook, dat daarmee de Oder-Neisse- grens tussen Polen en Duits land niet opnieuw in het ge ding komt en een casus belli kan worden. Voor 't Deutsch- tum is die grens weliswaar niet te verteren, en inderdaad ligt ook zij ver naar het Wes ten. maar de Polen hebben het in de loop van de geschiedenis óók niet zo best gehad en wat ons betreft, wij danken mede aan de Polen onze bevrijding en dat is meer dan wij van het Deutschtum kunnen zeggen. De conclusie uit dit alles is, dat de status quo voor ons in allerlei opzicht het beste is. Dit betekent echter geenszins dat Nederland zich ook on verplicht ervoor zou moeten inspannen die status quo te helpen verdedigen met kracht van wapenen zo het ooit mocht zijn dat de westelijke bezet- tingsmogendheden zich ge drongen zouden gevoelen met dit doel naar de wapenen te grijpen. Het NAVO-verdrag is voor een dergelijke eventuali teit niet geschreven en iedere poging van de grote westelijke bondgenoten om zich te doen substitueren door de NAVO zou door Nederland, met een klaar en helder beroep op de teksten en op wie verantwoor delijk zijn voor de status quo in Duitsland, van de hand ge wezen kunnen worden. Wij hopen dat ook onze regering dit zo ziet en dat zij, zo zij voor deze eventualiteit werd geplaatst, niet zou bezwijken voor de neiging, de flinke kleine bondgenoot uit te han gen. Het verleden biedt meer dere voorbeelden van een zo danig flink doen, zodat wij helaas ook op de toekomst niet geheel gerust zijn. Maar juist daarom willen wij erop wij zen, dat de wereld ons nog nimmer ook maar de gering ste beloning heeft gegeven voor een dergelijk onverplicht vlijtig gedrag terwijl die zelf de wereld ons zonder enige twijfel alleen laat staan wan neer wij in bepaalde .onszelf in de eerste plaats aangaande moeilijkheden zouden geraken, bijvoorbeeld in de kwestie van Nieuw-Guinea. En met nog groter nadruk willen wij er de aandacht op vestigen dat, in een zaak als deze, nimmer omderwille van het flinke fi guur gespeeld mag worden met de allerhoogste belangen van Nederland. Advertentie o 8 PARIJS (Reuter-UPI) Zes jaar ver bitterde strijd in Algerije, heeft het Franse leger r>uim 15.200 man aan doden en 23.200 geworiden gekost, terwijl een (niet genoemd) aantal door de Algerijnse op standelingen werd gevangen genomen. Dit is deze week onthuld door de Franse minister van Defensie Pierre Messmer. De minister sprak niet over het aantal gevangenen - geloofd wordt dat het aantal gevangenen in handen der re bellen klein is en evenmin repte hij van de tienduizenden burgers die in die jaren gewelddadig omkwamen. De minister deed zijn onthullingen over de verliezen tussen 1 november 1954 het oegin van de oorlog en eind de- dember 1960, in antwoord op een schrifte lijke vraag van het communistisch parle mentslid Pierre Villon. Messmer zei dat 10.200 officieren en manschappen in de strijd sneuvelden en 5.000 omkwamen bij ongelukken in actieve dienst. Volgens berichten die te Nairobi (Ke nya) zijn binnengekomen, zijn 45 perso nen gedood tijdens ongeregeldheden tus sen Ethiopische politie-eenheden en leden van opstandige stammen. De Britse con sul in Mega verklaarde dat leden van de Hammercoche-stam de laatste tijd aan vallen haddAi gedaan op dorpen in de omgeving van Goru. De oorzaak van de gevechten is niet bekend.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4