Koreaanse kunst in Den Haag Van der Hoogtprijs voor Schierbeek i l UITGAAN IN HAARLEM» iHlRi Concert op Müllerorgel door Luigi Tagliavini De negen muzen Wynaendts Franckenprijs voor prof. Dresden fgeervliet Zeven Spaanse vissers in vliegende storm vergaan VI ZATERDAG JAPONNEN voor enkele guldens VRIJDAG 14 JULI 1961 13 Studieweek in Bentveld voor bespelers van barokinstrumenten Jan Mul voorzitter van Componistengenootschap mms Bob Buys Ereleden van de Mij der Nederlandse Letterkunde het kleine wonder! Vermoedelijk 35 mensen om het leven gekomen Kort nieuws MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Dubbele leugen Beeldschermer 9 uur 's ochtends KOOPDESKOOPDES bij Modehuis LAILA Aantal geregistreerde radio's gedaald De radio geeft zaterdag T el evisie programma IN HET HAAGSE Gemeentemuseum is tot 14 augustus een tentoonstelling van Ko reaanse kunst te zien. Deze expositie sluit aan op die van Japanse en van Chinese kunst, die in hetzelfde museum zijn ge houden. De Japanse kunst is door de Chi nese ook via Korea beïnvloed. Zo is deze expositie een verbinding tussen de twee vo rige. Wat betreft contact op het eerste ge zicht ligt voor mij de Koreaanse kunst tussen beide andere, waarvan de Japanse mij het meest trof. De Koreanen komen bij navolging van Chinese voorbeelden tot meer levende zaken, zoals dat bij de Ja panners het geval is. Het is of de Koreaan se schilderkunst afhankelijker is van de directe observatie dan de Chinese kunst. Koreaanse schilderkunst is minder forma listisch. De Koreaanse kunst lijkt echter weer iets monumentaler dan die der Ja panners. Men moet kennis hebben van een groter aantal gegevens dan op deze ten toonstelling aanwezig om zoiets met zeker heid te kunnen zeggen. Men herkent ech ter hoe dan ook iets eigens na ervaringen met de vorige tentoonstellingen. Mr. L. J. F. Wijsenbeek meldt dit in zijn voor woord tot de rijkgeïllustreerde catalogus en zegt daarmee niets te veel. DAT DEZE EXPOSITIE minder uitge breid is dan die van Chinese en Japanse kunst vindt zijn oorzaak voor een belang rijk deel in het- feit, dat in Korea minder overbleef dan in China en Japan. Korea heeft ook vroeger nogal te lijden gehad van oorlogen. Van wat boven de grond bleef is al heel weinig over. Men vond voor al in graven kunstvoorwerpen, meegege ven aan de overledenen. Uit de inleiding tot de catalogus van G. St. G. M. Gom- pertz mogen we opmaken dat er grote kans bestaat nog meer te vinden. Opvallend is direct de in verhouding grote hoeveelheid ceramiek. Het blijkt dat de Koreanen juist hierin excelleerden en dat hun celadon, dat is een blauw-groe- nig grijs glazuur, ongeëvenaard genoemd kan worden. Het moet op een of andere wijze meer zijn dan de kleur alleen. Want een kleur doet immers pas wat in verhou ding tot andere kleuren. Maar wonderlij- kerwijze blijkt men hier de kleur te genie ten zonder te kunnen wijzen op andere kleuren. De ceramiek ma&kt thans op mij meer indruk dan op de vorige twee ex posities. Het lijkt mij onjuist van Koreaan se kunst te spreken als van een die zijn belang alleen ontleent aan nabuurlanden. Men leze hierover trouwens de gemelde inleiding, waaruit nog meer van eigen heid in Koreaanse kunst blijkt en ook sprake is van beïnvloeding van Japan door Korea. Uitzonderlijk zijn bovendien de met reliëf versierde tegels, ook vloer tegels. Een geluk is het dat men in Korea de beschikking had over een onverwoest bare natuursteen. Over ceramiek nog dit: men geniet als zeldzaam en schoon de voorzover aanwezig meestal sobere deco ratie en daarnaast in andere voorbeelden een barok te noemen vormgeving, die van grote en ook weer zeldzame en onverge lijkbare vindingrijkheid getuigt. WE ONTMOETEN hier verder een zeer vroege kunst van sieraden, waaronder een wonderlijke kroon in goud en jade, waarvan de betekenis de onderzoekers overigens nog ontgaat. In de buurt daar van, aan de zuidoostkust, waar vroeger de hoofdstad was, vond men verder ter racottafiguurtjes» waarvan een hier geëx poseerde krijgsman te paard ook weer een Dharma, rolschildering (inkt op pa pier) door Kim Myóng-guk (1623-'49). voorbeeld is van een uitzonderlijke kunst. Gegrepen door wat ik noemde kwam ik mogelijk te weinig in contact met de ver guld bronzen Boeddha- en andere beeld jes, als dan van contact gesproken mag worden. Het viel me op dat de inleider ook kort over dit toch ruim genoeg verte genwoordigde werk was. Maar nader gaat hij in op een wat groter beeld, een ver guld bronzen Maitreya, die bewezen is het voorbeeld te zijn van daarop gelijkende beelden in Japan, en naar ik meen toch weer iets anders dan Chinese beeldhouw kunst. Van 16 tot 23 september 1961 zal in het huis van de Woodbrookers te Bentveld bij Haarlem een studieweek voor bespe lers van barokinstrumenten worden ge houden. De leiders van deze week zijn de clavecinist Gustav Leonhardt uit Amster dam en de viola da gamba-speler Niko- laus Harnoncourt uit Wenen. Onderwerpen van de studieweek zul len zijn: de 17e- en 18e- eeuwse ensemble- muziek en solomuziek voor viola da gamba onder leiding van Nikolaus Har noncourt; voorts de 17e- en 18e-eeuwse sololiteratuur voor clavecimbel onder leiding van Gustav Leonhardt. De ensembleslessen zullen, vooral wat het continuospel betreft, door beide lei ders in nauwe samenwerking gegeven worden. Medewerking wordt verleend door Frans Bruggen, die aan de solo litteratuur voor blaasinstrumenten (spe ciaal voor blokfluitspel) voordrachten en besprekingen zal wijden. De ensemble cursus staat open voor gambisten, cellis ten, altisten, violisten, blok- en dwars- fluitisten, hoboisten etcetera. De week zal besloten worden met een openbaar con cert, waarop de beste deelnemers in de gelegenheid zullen worden gesteld zich als solist, eventueel met orkest te laten 'horen. De Nederlandse radio heeft zijn medewerking toegezegd. De componist Jan Mul uit Haarlem is tijdens de in Amsterdam gehouden jaar vergadering tot voorzitter gekozen van het Genootschap van Nederlandsche Compo nisten, dat dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert. In het bestuur werd verder gekozen de Haagse componist Jaap Geraedts. De aftredende voorzitter, Guillaume Landré, werd benoemd tot erevoorzitter. Eenapsaras (hemelnimf), verguld brons, uit de Groot Sillaperiode, (8e-9e eeuw) afkomstig uit de Y ugüm-sa-tempel. DE SCHILDERKUNST leren we ken nen uit rolschilSeringen en boeken. Ik ver meldde al verschillen met Chinese land schapschilderkunst Treffend zijn enkele echte portretten, verrassend een jong meisje van grote charme en minder we relds dan Japanse modellen. Zeer eigen moeten ook zijn verscheidene voor stellingen van dieren als katten, honden, vogels en een tijger. Dat valt trouwens aan het goed opgestelde begin van deze tentoonstelling al op. Hier „afficheert" zich direct het ons tot nu toe onbekende; waarvoor dan een compliment aan de in richters. Onder grote belangstelling had dónder- dagmiddag in de Grote of St. Bavo-kerk de traditionele gemeentelijke orgelbespe ling plaats, ditmaal door de Bolognese or ganist Luigi Ferdinando Tagliavini, een der docenten van de zomeracajfemie voor orgel, die deze week begonnen is. Uiter aard wijdde deze even bescheiden als voor name kunstenaar een overwegend deel van zijn programma aan werk vah de Italiaan se grootmeester der orgelkünst Giralamo Ffescobaldi. Hij'speculeerde düarbij óp hef rijke kleurpalet van het gerestaureerde Müllerorgel. AANVANGENDE met een Toccata, werd dit al direct een staalkaart van fraaie ge luiden; en voor een tweede Toccata per l'Elevazione" zocht hij de mildste timbres uit om de gewenste sfeer te wek ken. Ik geloof niet dat Frescobaldi zoveel klankverscheidenheid op de door hem be speelde orgels gekend heeft, of zelfs heeft kunnen dromen, als Tagliavini in zijn ver tolking van dg Canzone „La Querina" te pas bracht. In een Ricercare met inleiden de Toccata verhoogde hij met een paar tongwerken de kracht van zijn muzikaal betoog en in een variatiewerk vond hij ge legenheid te over om met delicate tinten te woekeren. Hij wist met smaak te kie zen en in deze bloemige klankentuin de brandnetels te mijden. Een chromatische Fantasia van Samuel Scheidt liet hij me de genieten van de tintenschat en zelfs van de daver van het volle werk. MET DE CORNET als hoofdbestanddeel was op een rustig klinkend stramien een extatische solo van Spaans karakter te ho ren in een Tiento van Fr. C. de Aranxo; en in een Passacaglia van Cabanilles werd mpt succes naar een climax van klanken intensiteit, in verscheidenheid van timbres gestreefd. Tagliavini gaf ook een beurt aan Bach, zij het dan in diens bewerking van een Concerto van Vivaldi. Maar daarin werd het kleurenspel toch wel wat overdadig; het werd te peuterig voor Bach en feite lijk ook voor Vivaldi. Intussen bewees Ta gliavini aldoor, dat hij niet alleen de te vertolken composities in kleuren wist te vangen, maar ze ook op rake wijze ver mocht te tekenen en ritmisch karakter te geven. Jos. de Klerk Tijdens de heden in Leiden gehouden ver gadering van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde is besloten het erelid maatschap van de maatschappij aan te bieden aart mej. dr. M. E. Kronenberg te Den Haag en prof. dr. Th. Frings te Leip zig. Mej. Kronenberg is de oudste van de Nederlandse bibliografen; prof. Frings is een vooraanstaand kenner van de oud-Ne derlandse taal en cultuur. Kunstacademieprüs. De Kunstacade- mieprijs 1961 van de Academie van Beel dende Kunsten en Kunstnijverheid te Arnhem is toegekend aan de 21-jarige kandidate van de afdeling mode, mej. J. Dijkstra uit Arnhem. De prijs bestaat uit de rente over de periode van een jaar van een bedrag van 10.000. dat de letterkun dige Johan van der Woude na de oorlog aan de gemeente Arnhem heeft geschon ken. „Sonidos Negros". De flamengo dans- en zanggroep „Sonidos negros", die pas sedert enkele jaren bestaat en is op getreden in Spanje en Frankrijk, zal in de Kurzaal te Scheveningen optreden op don derdag 27 juli. De groep, die in Madrid is gevestigd, bestaat uit zeventien personen, dansers, zangers en gitaristen. De leiding is in handen van Juan Maria M. de Bou rio en het programma omvat voorbeelden van de verschillende flamenco-stijlen van het Spaanse land. De Lucy B. en C. W. van der Hoogt- prijs is dit jaar toegekend aan de schrij ver Bert Schierbeek en de Dr. Wynaendts Franckenprijs aan prof. dr. S. Dresden, hoogleraar in de moderne Franse letter kunde te Leiden. Op de vandaag in de sleu telstad gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de, heeft men hieraan zijn goedkeuring gehecht. De Van der Hoogtprijs is aan Bert Schierbeek toegekend als erkenning van zijn schrijverschap en letterkundige ver dienste; ter aanmoediging ook om „na het voltooien van zijn vijfdelig handwerk ver der te gaan in de richting, waarin zijn on derzoekend scheppen zich bewogen heeft." Volgens het door de Commissie voor Scho ne Letteren uitgebrachte advies, kan men van Schierbeek zeggen, „dat hij rondgaat als in een boomgaard en de vruchten van de taal plukt. Het gaat hem om de woor den die groeien aan de menselijke stem, klankomschreven betekenissen, zoals hij zegt. Wat hij schrijft is niet in zinsdelen, maar in algemeenheden ontworpen, is niet bedoeld voor het oog, dat letters leest, maar voor het oor dat luistert. Met stijl middelen uit onze tijd wordt een vrijwel vergeten traditie nieuw leven ingeblazen, namelijk die, waarin sprake is van taal als mededeling van leven, als openbaring van bestaan in haast lichamelijke zin. Het is ontvangenis door het oor, zingeving door de stem, waarbij hartslag en adem de woorden opnemen en pas vervolgens het wikkende, wegende brein begrijpend in- Advertentie Rf ito* zacht mild aromatisch u rookt er goed van grijpt. Zo gaat Schierbeek terug tot de wortels van spraak, spreuk en sproke, voor de vertakking in proza of poëzie. Het letterkundig belang van deze experimen ten en de daarmee bereikte leesresulta ten, wettigen grote waardering". Aldus de commissie. Wynaendts Franckenprijs De commissie voor de Wynaendts Franc kenprijs 1961 had, in overeenstemming met het reglement, dat ditmaal de bekro ning voorschreef van het best beoordeelde werk, zich bewegend op het gebied van essay en litteraire kritiek, besloten hier voor de in 1959 verschenen bundel essays „De litteraire Getuige" van prof. Dresden voor te dragen. De commissie is niet met algemene stemmen tot dit oordeel geko men, hetgeen enigermate samenhing met de verschillen in opvatting omtrent het begrip essay. Volgens het gevoelen van de meerder heid, waarbij de minderheid zich achteraf zonder bezwaar kon aansluiten, verdiende geen werk van de laatste 'jaren zozeer in aanmerking voor bekroning te komen, als deze bundel van prof. dr. Dresden. De commissie meende in het boek een wel licht niet zo populaire, meer op het me thodische dan op het pakkende gerichte wijze van litteratuurbeschouwing te eren. Met een toevoegsel, ontleend aan de ti tel van een van de vroegere bundels van deze schrijver, „bezonken", leek de com missie deze vorm van essayistiek juist ge karakteriseerd. Wie litteratuurwetenschap bedrijft loopt groot gevaar óf de weten schap óf de litteratuur te missen. Het is, aldus de commissie, de verdienste van prof. dr. Dresden, dat hij zonder eep cri ticus of moralist in engere zin te zijn, in zijn werk voldoende heeft behouden van het essay om niet als historiserende com- Advertentie Een volkomen nieuw hoortoestel van ADITONE, dat geheel on zichtbaar achter het oor gêdragen- kan worden, met luisterspoei voor telefoneren, radio en televisie. Vraagt een brochure van deze ADITONE type 615. Gratis twee weken op proefl Ook de oorhan gers van Audium, Philips, Siemens en Willco voorradig. De grootste keuze en de beste service vindt U bij: horen zien KONINGSTRAAT 11 HAARLEM TEL 16171 pilator te worden aangemerkt, terwijl hij anderzijds het gebruik van hulpmiddelen, die de filoloog en de litteratuur-historicus ten dienste staan, niet uit de weg gaat. In deze essays ziet men een gevoelige en subtiele geest aan het werk, die met veel geduld, ongemene zuiverheid en voorbeel dige eenvoud, de rijkdom van het verle den en de ingewikkeldheid van het heden tracht te doorgronden. MADRID (AFP/UPI In de afgelopen nacht kwamen berichten binnen over zeven Spaanse vissersboten, die tvjdens vliegende storm in de Golf van Biskaje verloren z(jn gegaan. In Madrid werd ge vreesd dat ten minste 33 vissers om het leven zijn gekomen. De schepen zijn gister morgen door het slechte weer verrast. Twee Spaanse vissersboten hebben ter hoogte van Aviles in een hevige storm schipbreuk geleden. Daarbij zijn vermoe delijk zestien mensen omgekomen. Men hoopt nog dat drie der opvarenden van een der vergane boten, de „Jesus Nazare- no", door een andere tonijnenvissersboot daar in de buurt zijn opgepikt. Van de grootste der twee boten, de „Aquila del Mar" die veertien man aan boord had, is alleen de schipper gered. Negen schepen met 129 man zijn nog niet binnengelopen. Men hoopte echter dat radioschade de reden zou zijn dat zij nog niets van zich hadden laten horen. Inmid dels is de wind gaan liggen. De Oceaan is echter nog bijzonder onrustig. Een Spaanse treiler pikte de bemanning van de „Campo Eder" op. Het Belgische jacht „La Rosa" heeft de bemanning van de Spaanse treiler „Gloria" opgepikt. De twaalf bemanningsleden van de „Gloria" moesten hun schip tijdens de storm ver laten. Een andere Spaanse treiler, de „Pa- tdre Navareou", zonk tijdens de storm. De elf opvarenden werden aan boord genomen van de Franse treiler„Le Commandant ^Lavasseur". In totaal zijn nu, naar aangenomen wordt, 33 Spaanse vissers verdronken. Verder hebben twee Britse opvarenden van een jacht dat van Vigo op weg was naar Groot-Brittannië het leven verloren. De mannen sloegen overboord. Eervol ontslag Met ingang van 15 juli is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. J. A. Berger als voorzitter van het bestuur der Sociale Verzekeringsbank. K.L.M.-luchfhruer Amsterdam-Caïro. Sinds vorige week heeft de K.L.M. een luchtbrug ingeste'd met vrachtvliegtuigen om grote hoeveelheden insecticide van Am sterdam naar Cairo te vervoeren. Reeds zijn zier vluchten met elk ongeveer 15 ton van dit chemische bestrijdingsmiddel uit gevoerd en weldra zullen nog elf vluchten volgen. Totaal heeft Egypte 325 ton insec ticide nodig om de katoenoogst te redden, die ernstig Wordt bedreigd door insecten Vrjjdag 14 juli, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Bespeling van enige der toongestel de oude orgels, met medewerking van .het Leonhardt Consort. Zaterdag 15 juli, Openluchttheater Bloe- mendaal, 20.15 uur: Onder leiding van de dirigent Hein 's-Gravesande geeft de Zuid Nederlandse Opera een uitvoering van de opera „De Parelvissers" van Georges Bizet. Als solisten treden op Mia Grubben, Aloys Frings, Réne Claassen en Piet Absil. Koor, orkest en ballet zijn dat van de Zuid Nederlandse Opera. Zondag 16 juli, Woodbrookershuis te Bent veld, 16 uur: Ans Bouter en Miep van Luin geven een piano-recital in het ka der van de Internationale Week voor Pianisten die in het Woodbrookershuis wordt gehouden. Het programma bestaat uit werken van Ton de Leeuw, Willem Pijper en B. A. Zimmermann. Zondag 16 juli, Woodbrookershuis te Bent veld, 20 uur: Recital door de pianist André de Groote in het kader van de Internationale Week voor Pianisten. Maandag 17 juli, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Bespeling van enige der toonge stelde oude orgels, met medewerking van het N.C.R.V. Vocaal ensemble onder leiding van Marinus Voorberg. De orga nist is Klaas Bolt. Dinsdag 18 juli. Woodbrookershuis te Bent veld, 20 uur: Tijdens de Internationale Week voor Pianisten te Bentvele} geeft de pianistp Rosemarie Wright een recital. Dinsdag 18 juli, St. Bavo Kerk, Grote Markt, 20 uur: Orgelconcert door de stadsorganist Albert de Klerk. Donderdag 20 juli, St. Bavo Kerk, Grote Markt, 15 uur: Orgelconcert door Marie Claire Alain en Anto* Heiller. Donderdag 20 juli, Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Bespeling van enige der tentoon gestelde orgels, met medewerking "an het N.C.R.V. Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg. De orga nist is Gustav Leonhardt. Donderdag 20 juli, Woodbrookershuis te Bentveld, 20 uur: De pianist Hans Derck- sen geeft een recital in het kader van de Internationale Week voor Pianisten die in Bentveld gehouden wordt. Donderdag 20 juli, Openluchttheater Bloe- mendaal. 14.30 uur: Kindervoorstelling van Pipo de clown en Mammaloe (van de televisie). Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Dagelijks geopend van 9-17 uur tijdens de concerten op maandag, woens dag en vrijdag van 18-20 uur. Tot 28 juli expositie van schilderijen, gouaches en plastieken van Bonies (Bob Nieuwen- h'uisen). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tol op heden Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103 Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur Op zondagen van 14-17 uur. Teylersmuseum Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw Tekeningen Hollandse. Ita liaanse en Franse school Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten. 31- toons Fokker-orgel Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Dagelijks geopend van 10—22 uur Dagelijks van 2122 uur klassiek gram- mofoonplatenconcert. Gedurende de maand iuli expositie van tekeningen aquarellen en schilderijen van Cor Dik Cruquius Museum. Haarlemmermeer. His torische stoommachines en grote maquet te zan Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953 Ge opend dagelijks van 912.30 uur. 13.30— 17 uur en op zondag van 1216 30 uur Vleeshal enVishal, Grote Markt: tot 31 juli dagelijks van 1017 uür en van 2022 uur (dinsdag van 192'2 uur): tentoon stelling „Nederlandse Orgelpracht". Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Romans: Christie, Avontuur met een kerstpud ding; Ferwerda-van den Berg, Soms dragen kin deren lampen..; Goytisolo, Rouw in het paradijs; Jerusjalmi, Een ster voor Moisjele, van hel tot hel in nazi-tijd; Levin, Eva; Searls, XF 18, de roman van een testpiloot; Hartung. Ein Prosit derUnsterblichkeit; Sentjurc, Der unstillbare Strom; Trenker, Sohn ohne Heimat; Sigal, Week end in Dinlock Ontwikkelingsboeken: Mulder, Uit catacomben en woestijnzand; Tobias, De grote en kleine han den; Escher, Grondslagen der algemene geologie, 10e dr.; Koch-Isenburg, Planten Brehm, zwerf tocht door het plantenrijk: Gordijn, Bewegings onderwijs; van Doesse, Schep sfeer met vaardige vingers in gezin, school en club; Bouwhof en La- gerwerff, Elementair leerboek van de bedryfs- huishoudkunde Hahndieck, Beeldhouwers in beeld, door G. Lampe; Claus, Het mes; Jacob, Johann Strauss, vader en zoon; Midden-Italië met Napels, Capri, Pompeji, Rome: Barneveld en Dekkers, Friesland, land van wijde verten; Keui and Keur, Windward children; Dessauer, Vanini, Tage im Urwald;Lamb, Alexander de Grote; Reynolds, Adolf Eichmann, gezant des doods; Presser, Antwoord aan het kwaad, getuigenissen 1939—1945; van Hall, Drie eeuwen, de kroniek van een Nederlandse familie; Joesten, President Kennedy; Strubbe en Voet, De chronologie van de Middeleeuwen en de moderne tijden in de Nederlanden. Van Mancius, Olie op de golven; Norel, Varen en vechten; Packer, Noch de maan bij nacht; Si mons, Als water in de woestijn; Thomas, Uitzicht op zee; Velsen-Quast, Lichten op rood; Janker, Zwischen zwei Feuern; Rombach, Anna von Oranien; Popham, The seabeggars; Maisonneuve Sociale psychologie; Frerichs, Waarde van de mens en menselijke waardigheid; Cohen, In op stand; Kindertekeningen, kinderen uiten zich in kleur en vorm; Schoolkinderen uit onderscheiden Nederlandse milieus, dl. 2; von Bülow, Geologie voor iedereen, 2 dln.; Maliepaard en de Vos, Die ren sterven uit, de fossielen van morgen in de vijf werelddelen; Bauer x Berrevoets, Lichaams oefeningen voor de Lagere School, 21e dr., dl. 1; Kreulen, Radiografisch bestuurde raceboot: Daane, Prisma-spejenboek, dl 2; de Boer en Schaap, Schiemanswerk en zeilnaaien; Rooden- burg. Het telen van tomaten: Mulisch, Voer voor psychologen; Abstrakte Kunst, Querschnitt 1955 Nederlandse orgelpracht; van Egeraat, Gids voor de Belgische Ardennen en Luxemburg; id., Gids voor zuidelijk Engeland; id., Autogids voor Duits land; Gedenkboek van het K.N.I.L. 19111961: Voorn. De papiermolens in de provincie Noord Holland: Inventaris van de handschriften van het museum Meermanno-Westreennianum; Jaarboek van Katholiek Nederland (Pius-almanak). 1961/62 -jrüiii ..TiCl' ÏBiswyiÉP A A nKOHD/GIfiG£n BESCHOUWIÜGEH Wanneer Goldoni's „De leugenaar" in de t.v. presentatie van donderdagavond toch nog aan sommige kijkers de voldoe ning heeft geschonken van een avond plevier dan is het voornamelijk de ver dienste geweest van de auteur. Want Gol- doni weet ons het vermaak op een joyeuze wijze tce te spelen. Zijn komedie is een spel van scherts en spot met de leugen als inzet, waarbij hij de waarheid steeds achter de hand heeft. Die triumfeert tenslotte, nadat we ons behoorlijk hebben geamu seerd met de fantastische capriolen van zijn leugenaar. Deze komedie veronder stelt van regisseur en spelers een grote in ventiviteit. Zij kunnen zich de vrijheid veroorloven een heel eind weg te spélen als zij maar in de hoofse stijl van de aris tocratie, op de basis van de lichtelijk aan gezette typering van 's mensen deugden en gebreken hun rol opbouwen. Het zijn dus aristocratische deugden en gebreken. Volk se elementen komen er niet aan te pas. Dat houdt in dat er al een hele groep kij kers is die zich van het scherm afwendt, omdat zij er een verdraaiing van de wer kelijkheid in ziet. Met realiteit heeft het niets te maken, al is er een associatie met de realiteit achter de voorgespeelde schijn. Ontbreekt die, dan blijft er maar een bit ter beetje te waarderen over. De bezetting, waarmee Frits Butzelaar donderdagavond „De leugenaar" moest waar maken, bezat op een enkele uitzon dering na, niet de kwaliteiten om aan de hierboven gestelde voorwaarden te vol- doerj. Alleen Guus Verstraete gaf een inter pretatie, welke lag in het verlengde van de mogelijkheden, welke Goldoni schiep. Bob Verstraete in de titelrol was bepaald platvloers en zijn directe medespelers mochten zich daaraan niet optrekken. Helaas kwamen zij er ook niet bovenuit. Het werd in feite een tweede rangs-voor- stelling welke Frits Butzelaar evenmin op het plan kon brengen, waarop ze thuis hoorde. Alleen de decors van Fokke Duetz beantwoordden aan de gewenste illusie. Maar hoezeer die ook de nodige sfeer schiepen, zij botsten op de realiteit van on volwaardige acteerprestaties tégen Gol doni in. Advertentie ixcluiief voordelig 15 IULI 1961 KOOP1ES IN ALLE AFDELINGEN Kom vooral kijken èn kopen Gen. Cronjéstraat 120 - Haarlem Op 1 juli waren bii de dienst luister- en kijkgelden 923 599 televisietoestellen aan gegeven tegen 909.237 op 1 juni van dit jaar. Op 13 juli was dit afantal gestegen tot 929.929. In de eerste helft van 1981 werden 122.142 televisie-ontvangers geregistreerd, dit is bfjna 15 percent meer dan in het corres ponderende tijdvak van 1960, toen de aan was 106.557 bedroeg De stijging komt vrij wel geheel voor rekening van het eerste kwartaal, toen ten opzichte van dezelfde periode in 1960 een groei van 20 percent viel te constateren. In het tweede kwartaal beliep de stijging ten opzichte van hetzelf de tijdvak in 1960 niet meer dan 6 percent. In de loop van juni daalde het aantal geregistreerde radio-ontvangtoestellen van 2.645 102 tot 2 644 531. Voorts waren er op 1 iuli j.l. 479 944 aansluitingen op het draadomroepnet tegen 479.936 op 1 juni. HU VERSUM I. 402 m. 7.00-24.00"KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. i0.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Gregoriaanse zang. 16.00 Instr. octet. 16.20 Gram. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Sportrep. 17.30 Metro- pole-ork. en zang. 18.00 Kunstkron. 18.30 Tour de France 1961. 18.40 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Lichte muz. 19.40 Tour de France 1961, 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Radio-filharm.ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Progr. voor vakantiegangers 22.25 Boekbespreking 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Vakan- tietips. 9.20 Gram. VPRO: 10 00 Samen thuis, le zing. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Cabaret- progr 10.50 Herhaling progr. vorige week 12 30 Land- en tuinb meded. 12.33 Lichte muziek 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Voor de teenagers 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Van de wieg tot het graf. lezing. 14 50 Gram. 16.40 Boekbespr 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm 18.20 Zwart Amerika, lezing. 18.35 Lichte muziek 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO' 19.30 Passe partout, lezing. 19.40 Leven in een verdeelde we reld, klankbeeld. 19.55 Deze week, lezing. VARA- 20.00 Nieuws. 20.05 Politiekapel. 20 40 Lichte muz 21.15 Soc. comm 21.30 Hoe vindt u het?, bejaarde melodieën. 22.00 Sportactual. 22.30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23 00 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. —22.40 Tour de France. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws 12.02 Ork.conc. 12.30 Weerbericht. 12.35 Gram 13.00 Nieuws. 13 15 Voor de teenagers 14 00 Gram 15.00 Accordebnspel 15 15 Lichte muz. 15.45 Accordeonspel (v'erv.). 16.10 Tips voor trips 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklappei en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Vocaal trio 17.45 Muziek voor harp 18 00 Vocaal trio (verv 18.30 Voor de soldaten. 18.45 Comm. Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar muz 21 30 Amus.muz 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr 23 00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.55—24 00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 15.4516.40 Tour de France. 20.00 Week journ. en weeroverz AVRO '20.30 TV-kron 21 00 Documentaire. 21 30 Met het oog op.21 45-22 20 Amerik amus.progr. NTS: 22.3022.40 Tour de VOOR ZATERDAG NTS' 15.1015 30 Eurovisie: Paardensport. 15.30 -17.00 Atletiek NCRV: 17 00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 20 00 Journ. en weeroverz NCRV 20 20 Act progr 20 30 Film 20 55 Concert vooi 12 harpen. 21.20 Gevar. progr. 22.00 Film. NTS: 22 30

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13