Aantal verkeersongevallen in Frankrijk stijgt onrustbarend Britten kunnen kernproeven in de ruimte ontdekken Jaarlijks drieduizend doden bij Westduitse bedrijfsongevallen Sovjet-Unie herziet houding jegens Joodse gemeenschap Geestelijke groepsmoord op Joden in Rusland artistiek Dijkbreuk in Z.-Korea: 128 doden Evangelische Kerkdag in West-Berlijn alleen Directie bracht arbeiders via een truc tot het dragen van helmen VRIJDAG 14 JULI 1961 15 Franse regering bereidt nieuwe maatregelen voor Twee Europese geslaagden mogen vliegreis maken KUNSTHANDEL V KENNEMERLAAN55 O to Onvrijwillige duik Godsdienstig topgesprek voor vrede voorgesteld REFORM VNR-artikelen COR v. d. MEER Brussels Manneke 175 maal aangekleed Yashica YK ƒ149.- Na elf jaar een blad in het Jiddisch toegestaan Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon de grootste vakan tie-uittocht pas voor het aanstaande week einde moet worden verwacht is het aantal dodelijke verkeersongevallen op de Fran se wegen tot dusver al zo angstwekkend gestegen dat de regering nu in koortsach tig tempo nieuwe maatregelen voorbereidt ter verhoging van de veiligheid op de weg. De laatste twee weekeinden hebben een recordaantal van 179 doden en enkele dui zenden gewonden opgeleverd, waarmee de zwarte lijst in vergelijking met vorig jaar al ruim de helft langer is geworden. De prefect van Parijs, welke stad nu al voor een kwart is leeggelopen, wil, om te beginnen, de rest van zijn stadgenoten te gen henzelf pogen te beschermen. Hij heeft zijn talrijk politiekorps daarom opdracht gegeven gedurende drie weken een specia le en bijzonder scherpe controle op de autobanden uit te oefenen. Elke band die te ver versleten is komt de automobilist op vijftig gulden boete te staan, afgezien nog van het tijdverlies dat verbonden is aan een tweede inspectie, waarbij hij met gloednieuwe banden verschijnen moet. Slechte banden Toch staan de slechte banden nog maar voor een betrekkelijk gering percentage onder de directe oorzaken van de verkeers ongevallen genoteerd. Terwijl slechts acht percent op de algemene rekening van tech nische mankementen wordt geschreven, zijn de slechte wegen en gevaarlijke boch ten voor dertig percent debet aan verkeers ongevallen. De 62 overige percent omvat ten oorzaken die bij de automobilisten zelf gezocht moeten worden. Statistieken hebben bovendien uitgewe zen dat de meeste ongelukken gebeuren onmiddellijk na de middagmaaltijden, die nogal eens een lichte vadsigheid of bene veling tot gevolg willen hebben. Het vol ledige Franse politie-apparaat heeft daar om opdracht gekregen de automobilisten speciaal in de vroege middaguren scherp in de gaten te houden. Slechte wegen Niettemin heeft de Franse overheid ook de hand in eigen boezem willep steken. De Franse regering heeft al bijna een jaar geleden erkend dat in het verleden de zui nigheid op het verkeersbudget de wijsheid zwaar bedrogen had en dit jaar werd die begroting in vergelijking met 1958 dan ook vertwintigvoudigd. Er is de laatste maan den hard gewerkt aan het verbreden van wegen, het rechttrekken van bochten en de aanleg van nieuwe autoroutes en men hoopt nog voor de grote invasie der buiten landse toeristen dit herstelprogramma al thans in de eerste fase te kunnen voltooien. Na de vakantie zal de Franse minister van Verkeer en Openbare Werken aan de hand van de statistieken dan wel verder zien. Maar nu staan er al verschillende andere verscherpte maatregelen op stapel, waaronder verzwaring van het rijexamen en periodiek en verplicht medisch onder zoek van alle beroepschauffeurs. Om de te vaak verguisde vrouwelijke automobilisten eens een pluim op de denk beeldige hoedjes te planten: hoewel vrou welijke kandidaten voor het rijexamen globaal maar het halve aantal punten van hun mannelijke mededingers halen, slaan ze in de praktijk toch een onverwacht gunstig figuur. Onder de honderd ernstige verkeerszondaars die voor de rechter moes ten verschijnen waren in Frankrijk gemid deld slechts vijf vrouwen. LUXEMBURG (ANP) Aan de Euro pese middelbare school te Luxemburg waar voornamelijk kinderen van ambte naren uit de zes landen der Europese Ge meenschappen studeren zijn deze week 17 van de 21 kandidaten geslaagd voor het eindexamen. Hun einddiploma geeft recht op toelating tot de universiteiten van de zes landen (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) en van Oostenrijk, Zwitserland, Groot-Brit- tannië. De K.L.M. had als prijs voor de leerling met de beste prestaties in de vakken ge schiedenis en aardrijkskunde een vliegreis aangeboden. Dezt prijs is gewonnen door het achttienjarige Italiaanse meisje, Elet- tra Tavasci. De negentienjarige Duitse Antje Hellwig won de gouden medaille die elk jaar wordt toegekend voor de kan didaat die de meeste punten behaalt. Aan deze medaille was dit jaar een reis, aan geboden door de Pan American Airlines, verbonden. Dit is de eerste foto die vrijgegeven is uit de vliegtuigfabriek van de English Electric Company te Sam- lesbury in het Engelse graafschap Lancashire, waarop iets is te zien van de produktie van de „Lightning", het eerste Britse vliegtuig, dat tweemaal de snelheid van het geluid kan berei ken. De onderdelen worden in twee andere fabrieken van de English Elec tric vervaardigd. In Samlesbury wordt het toestel geassembleerd. Advertentie LONDEN (Reuter) Rabbijn Richard Hertz uit Detroit heeft op de internatio nale conferentie van het wereldverbond voor het progressieve Jodendom, die in Londen wordt gehouden, verklaard dat de Joden achter het ijzeren gordijn in zeer groot gevaar verkeren. Hij riep de Joden op zich te verenigen om hun drie miljoen broeders in Rusland te redden van „geestelijke groepsmoord". De Russische regering, aldus rabbijn Hertz, tracht het Russische Jodendom „geestelijk te laten verhongeren". Zij doet dit methodisch en de hierdoor bij de Joden opgeroepen angst heeft geleid tot verdor ring van het Joodse leven. De Nederlandse rabbijn J. Soetendorp deed een beroep op de Joden om niet tot dezelfde apathie en onverschilligheid te vervallen, die vóór de vernietiging van de zes miljoen Joden door de nazi's be stond. Men nam met algemene stemmen een resolutie aan, waarin alle Joden en men sen van goede wil verzocht wordt zich in te spannen ten behoeve van de Joden in Rusland opdat de Joodse instellingen en tradities daar gehandhaafd blijven. In het Franse stadje St. Brieuc is de expediteur Jean Wellez uit Onnaing in Noord-Frankrijk, midden in de nacht met zijn auto rechtstandig in een vier meter diepe rioleringssleuf gedoken. Pas na langdurig claxonne ren wist de verschrikte bestuurder omwonenden te wekken, die hem uit zijn benarde positie konden bevrij den. De heer Wellez werd slechts licht gewond. Het Zuidkoreaanse Rode Kruis heeft gisteren meegedeeld, dat minstens 128 mensen zijn omgekomen toen zware slag regens dijkbreuken veroorzaakten in twee plaatsen ten zuiden van Seoel. De politie heeft meegedeeld dat het dodencijfer mis schien wat aan de hoge kant is, maar zij weigerde een eigen schatting te geven. Duizenden hectaren land zijn onder wa ter gelopen, duizend huizen overstroomd en veertien vernield. Vanuit vele andere streken in Zuid-Korea wordt eveneens wateroverlast gemeld. LONDEN (Reuter) Nobelprijswin naar Albert Schweitzer zal optreden als „ereleider" van een campagne, gericht op het bijeenroepen van een „topconferen tie" van religieuze leiders. Rabbi Maurice Eisendrath, voorzitter van de bond van Joodse gemeenten in Amerika, heeft dit in Londen meegedeeld aan de afgevaardigden naar de twaalfde internationale conferentie van het Wereld- verbond voor het progressieve Joden dom. Rabbi Eisendrath zei dat Schweitzer zijn verzoek had aanvaard. Men hoopt dat de conferentie eind 1962 of begin 1963 gehouden kan worden. Rabbi Eisendrath zei dat Kroesjtsjev en Kennedy verder van elkaar afstaan dan ooit tevoren en dat het, voor het te laat is, noodzakelijk is de grote godsdiensten van de wereld dichter tot elkaar te bren gen om zodoende als een geestelijke macht voor het behoud van de wereld vrede te kunnen werken. Wij moeten ons als Joden tot elk offer bereid verklaren opdat de algemene slachting, die de we reld op korte termijn bedreigt, afgewend wordt, aldus Rabbi Eisendrath. LONDEN Britse geleerden hebben een methode gevonden om zelfs de kleinste kernontploffingen in de ruimte te ontdek ken. Het is daarom niet langer mogelijk voor de Soviet-Unie of enig ander land Kernbommen achter de maan te beproeven zonder dat dit in Engeland wordt opge merkt. Dit is ontmild in het jaarrapport van het Britse gezagsorgaan voor kern energie In het rapport wordt opgemerkt, dat men om wille van de veiligheid geen bij zonderheden kan verstrekken Wel werd nog gezegd, dat het programma werd uit gevoerd in samenwerking met de Verenig de Staten, vólgens het wederzijds defensie akkoord tussen de beide landen. Hieruit blijkt ook dat de eerste Britse kerncentrales voor de opwekking van ge wone elektriciteit, welke via het net naar de verbruikers gaat. namelijk die in Cal- derhali en Chapel Cross, doelmatiger wer ken dan zelfs optimisten hadden verwacht De tijd. nodig voor de vervanging van grondstof (uranium), is van elf weken verkort tot vier en het effect ervan ls ver beterd De beide centrales leveren jaarlijks twee miljard eenheden aan het nationale net. De gehele operatie heeft zich vrijwel zonder moeilijkheden voltrokken. Advertentie Zoutarme en suikervrije dieet-artikelen KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 ook voor HELDERSE TAAI geeft voorts voorlichting over deze zaak en werknemers, die onnodige risico's lopen of anderen laten lopen, worden gestraft of ontslagen. Daarmee heeft men kans gezien het aantal ongelukken per maand per dui zend arbeiders te brengen op 5,5; het ge middelde bij de Westduitse hoogovens is veertien. Niet alleen Natuurlijk is het niet alleen maar be zorgdheid voor de werknemer die sommi ge directies aanzet tot het nemen van vei ligheidsmaatregel. Ook de produktie vaart wel bij het teruglopen van het aantal on gevallen, niet alleen omdat meer werkne mers beschikbaar zijn, maar bovendien omdat zorg voor de veiligheid hand in hand gaat met zorg voor goede en ver antwoorde produktie. Nog interessanter voor de Westduitse industriëlen zou de vei ligheidskwestie kunnen worden als het Amerikaanse, Britse of Franse voorbeeld werd gevolgd bij het uitkeren van de on- gevallenkosten. In Amerika, Groot-Brit- tannië en Frankrijk betaalt namelijk het bedrijf zélf. In West-Duitsland is elke werk nemer door het bedrijf verzekerd en wordt per man een vaste premie betaald, het geen met zich meebrengt dat de meeste kosten van arbeidsongevallen niet direct voor rekening van een onveilig bedrijf ko men. Dat stimuleert de directies natuurlijk niet om scherper op veiligheid te gaan toe zien. Inmiddels is een en ander tot Bonn door- gedrongen. Sinds enkele maanden is een „commissie voor veiligheid bij het werk" in touw om aan de verontrustende situa tie iets te doen. Als eerste stap verleende men een opdracht aan psycholoog Thomae in Bonn om uit te vinden of wellicht ook particuliere omstandigheden een rol spe len. Men is voorts van plan een groot scheepse actie in te zetten tegen deze ernstige kwaal van de Westduitse hoog conjunctuur: het bedrijfsongeval. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het befaamse bronzen Brus selse Manneke heeft zijn 175ste kostuump je gekregen. Tijdens een korte plechtig heid heeft men hem het uniform aange trokken van de honderdste promotie „alle wapens" van de koninklijke militaire school. Nadat hij het nieuwe pak een dag heeft gedragen zal het een plaats krijgen in de uitgebreide garderobe, welke in een zaal op de tweede verdieping van het mu seum „Het Broodhuis" aan de Grote Markt wordt bewaard. Twee suppoosten hebben daar de taait de 175 uitrustingen van M.P. te verzorgen. Vooral na de tweede wereldoorlog is de klerenkast van het kereltje sterk uitge breid. Hij kreeg er in korte tijd zestig kostuums bij en in het bijzonder de leger onderdelen van onze bevrijders hebben hem fraaie uniformpjes geschonken. Ieder jaar zijn er speciale data waarop hij zijn onschuldige blootheid verhult in een stuk uit zijn garderobe. Op 6 februari bijvoorbeeld, de verjaar dag van de oprichting van de Ardense jagers, draagt hij het uniform van dit regiment. Op de eerste zondag van mei trekt men hem de kledij van handbalspe ler aan. Op 14 juli is hij korporaal van de Franse jagers-te-voet en tijdens de Brusselse kermis markies. Op 3 septem ber herdenkt hij als sergeant-majoor van de Welsh Guards de bevrijding van Brus sel in 1944. De dag daarop is hij ser geant-piloot van de Royal Air Force ter gelegenheid van de verjaardag van de Slag om Engeland in 1940, enzovoort. Al met al staat hij er zeker zestig van de 365 dagen van liet jaar minder bloot bij dan gewoonlijk, zij het ook dat geen uniform of kledingstuk hem schijnt te be letten om te doen wat men van hem ver wacht en waaraan hij zijn naam en faam ontleent. Terreur. De politie in Venezuela heeft een vrijbrief gekregen om van de vuur wapens gebruik te maken, nu terroris tische aanslagen tot de orde van de dag behoren. De regering in Caracas heeft een beroep gedaan op de burgerbevol king, om mee te helpen bij de opspo ring van de verantwoordelijken voor deze terreurdaden. Asiel. Drieënvijftig Cubanen hebben woensdag asiel gevraagd in Key West (Florida). Zij hadden de oversteek ge maakt in twee vissersvaartuigen. Om streeks de eerste helft van de volgende maand, zullen bijna duizend uit Cuba verdreven priesters en kloosterzusters een uitwijkhaven gevonden hebben in Spanje. KENNEMERLAAN 5 (bü de brug) (Van onze reportageredacteur) Deze maand wordt het eerste nummer verwacht van het in Moskou uit te geven tijdscnrift „Sovietishe Heimland". Joodse kringen in de gehele wereld zijn benieuwd of het verschijnen van dit tweemaande lijkse blad in het Jiddisch het begin zal vormen van een volledige erkenning van de godsdienstige en culturele rechten van de Joodse minderheid in de Sovjet-Unie, of dat men te doen zal hebben met een propaganda-uitgave voor het buitenland om de negatieve houding van de Russi sche regering jegens het Jodendom te verdoezelen. De oplage van slechts 25.000 exempla ren bij een Jiddisch-sprekende bevolking van bijna een half miljoen zou daarop kunnen duiden, evenals het feit dat de journalist Aron Vergelis, die de laatste jaren als volgzaam woordvoerder van Moskou over Joodse culturele zaken is op getreden, hoofdredacteur van dit blad wordt. In dat geval zal de inhoud ook wel niet veel verschillen van die van de pro- communistische Jiddische bladen welke in Warschau de „Folkshtimme" Parijs Naie Presse of New York Morgen Freiheit worden uitgegeven. De gedragslijn van Moskou ten opzichte van de Joden is vooral de laatste jaren bijzonder grillig geweest. Ten tijde van de grote revolutie werden zij als volko men gelijkwaardig beschouwd: rassendis criminatie met alle daaraan verbonden dikwijls gewelddadige uiting was een overwonnen standpunt uit het tsaristische en kapitalistische tijdperk. Vele Joodse in tellectuelen vormden dan ook de voorhoe de van de communistische partij. Nationaal tehuis Reeds in de dertiger jaren werd een kentering waarneembaar. Het district Bi- robidsjan tegen de grens van Siberië en Mongelië werd tot een soort Joods natio naal tehuis uitgeroepen. Het heeft nim mer bijzonder gefloreerd. Kroesjtsjev heeft in een vraaggesprek eens gezegd dat Birobidsjan een échec werd „om dat de Joden niet van gemeenschappelij ke arbeid en van groepsdiscipline houden en liever op zichzelf leven". „Daarom, zo voegde de Russische premier eraan toe, is een werkelijke Joodse culturele ge meenschap evenmin te verwezenlijken als een politieke." In het vergeetboek Ook nadat de ronduit anti-Joodse cam pagne van Stalin achter de rug was bleef de officiële houding een negeren van het bestaan van een specifiek Joodse minder heid. De honderdzestig kolommen welke in de grote Sovjet-encyclopedie van 1932 aan het Jodendom waren gewijd schrompelden in de druk van 1952 tot vier kolommen nietszeggende algemeenheden in. Zelfs van Marx werd niet vermeld dat hij Jood was en ook de Joodse tragedie onder het naziregime werd in het vergeet boek der geschiedenis bijgezet. De Joden wensen niet eens een eigen cultureel of politiek leven, integendeel zij willen zich zo spoedig mogelijk met de overige be volking assimileren, zo betoogden de Sov jets steeds weer, wanneer men hun vroeg waarom er in de Sovjet-Unie zo weinig te merken viel van het eigen leven van de bijna drie miljoen Joods-Russische staatsburgers. Een en ander past zowel goed in de anti-Israelische politiek als in de commu nistische bestrijding van de godsdiensten. Intussen bleek dit standpunt zelfs in com munistische kringen buiten Rusland vrij wel onverkoopbaar. Onder meer vroeg de Franse communistische partij ophelde ring. Daarop is Moskou aanvankelijk vooral (Van onze correspondent) Advertentie kleinbeeld camera. Lens Yashinon 2,8. Gekoppelde afstandsmeter Inclusief rundlederen tas Definitief keerpunt? Dit jaar kwam, naar het zich laat aan zien het definitieve keerpunt. Nadat de partij filosoof A. Kammari nog in decem ber in het Londense weekblad „Jewish Observer and Middle East Review" had geschreven dat „assimilatie onvermijde lijk, onontkoombaar en vooruitstrevend" is, verscheen nog geen maand later in het Russische vakverenigingsorgaan „Troed" een beschouwing waarin het Jood se element in de Sovjet-samenleving breed werd uitgemeten. Deze publikatie werd in tussen door soortgelijke uiteenzettingen in het tijdschrift „Novie Vremie" en in de Engelstalige „Soviet Weekly" gevolgd. Vooral in het laatste blad worden de Joodse culturele activiteiten, onder meer van koren, toneelgezelschappen en indivi duele kunstenaars, uitvoerig en met lof genoemd. De aangekondigde verschijning van het overigens overwegend litteraire tijd schrift „Sovietishe Heimland" is een stap in dezelfde richting. Deze concessie van de Sovjet-autoriteiten is niet gering wan neer men bedenkt, dat, met uitzondering van het plaatselijk nieuwsblad in Birobids jan de Birobidsjaner Ster met een op laag van niet meer dan duizend exempla ren van 1948 tot 1959 geen enkele pu blikatie in de Joodse volkstaal werd toe gelaten. BONN Het presidium van de Duitse Evangelische kerk heeft gisteren besloten de tiende conferentie in Berlijn (van 19 tot 23 juli) te laten doorgaan, ondanks een verbod van Oostduitse kant tegen bijeen komsten in Oost-Berlijn. Bepaald is nu, dat in Oost-Berlijn alleen kerkdiensten zullen worden gehouden. Bijeenkomsten v werkgroepen, lezingen en bijbeluren zullen alleen in het westelijke deel van de stad plaatshebben. Tegen de aanhouding van bisschop Krummacher, toen deze onderweg was van zijn Oostduitse woonplaats Greifswald naar Berlijn, hebben de Oostduitse evangelische bisschoppen geprotesteerd bij premier Gro- tewohl. Dit protesttelegram werd onderte kend door bisschop Mitzenheim, die bij het Oostduitse bewind steeds te boek heeft ge staan als een loyaal onderdaan van de com munistische staat. De Oostduitsers noemen het congres een propagandavergadering van de NAVO, ge richt tegen de Duitse Democratische Re publiek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te H. I. Ambacht: C. Bezemer te Zierikzee; te Tzum (Fr.): J. de Waard te Nes en Wierum (Fr.)- Aangenomen naar Beek (L.) (centr gem. Mijnstreek): J, C. Muller, zendingspred. te Oegstgeest. Be dankt voor Zoetermeer (2de pred.pl.): J Hovius te Dordrecht in radio-uitzendingen overgegaan tot roos kleurige schilderingen van het opgewekte Joodse leven in Birobidsjan. Men bracht in recordtijd een herdenkingsuitgave van de Jiddische schrijver Sholem Aleichem in een oplage van dertigduizend exempla ren op de voornamelijk buitenlandse markt, gevolgd door herdrukken van Ji- dische klassieke auteurs als Mendele Mo- che Sforim en Y. L Peretz. (Van onze correspondent) BONN. Een onderwerp, dat velen al sinds geruime tijd in de Bondsrepubliek bezighoudt, is het verbluffend groot aantal ongelukken, dat in industriële bedrijven voorkomt. De directies van sommige ondernemingen houden zich thans met de kwestie bezig, evenals groepen sociologen en psychologen. Het weekblad Der Spiegel wijdde dezer dagen aan het onprettige verschijnsel een artikel. Jaarlijks raakt de Bondsrepubliek, die zo krap zit in zijn arbeidskrachten dat steeds meer Italianen en Spanjaarden worden aangetrokken, ongeveer drieduizend vakmensen in de industrie kwijt, doordat zij bij hun werk omkomen. Ruim zestigduizend personen lopen dage lijks als gevolg van een bedrijfsongeval min of meer ernstige verwondingen op. Over de laatste tien jaar zijn deze cijfers nog schrikbarender: vijftigduizend werknemers vonden de dood en liefst twintig miljoen liepen zulke ernstige verwondingen op, dat zij drie dagen of langer hun werk moesten verzuimen. Riskant heldendom West-Duitsland ligt met deze cijfers ver boven andere landen. In verhouding met de Verenigde Staten ligt het Westduitse ongelukkencijfer twintigmaal hoger, spe ciaal wat de staalindustrie betreft. Het aantal dodelijke ongelukken bedraagt vijf- eneenhalf maal dat in de Verenigde Sta ten. Van Amerikaanse zijde is door An drews, de directeur van de Keulse Ford fabrieken, in dit verband gesteld dat drie factoren een rol spelen: De Duitse arbeider staat van nature lauw tegenover veiligheidsmaatregelen. Hij is er eerder op uit om door het ne men van risico's bij zijn collega's als „held" te boek te staan. De ingenieurs en bedrijfsleiders in de fabrieken hebben slechts weinig kennis van veiligheidsmaatregelen, etc. Bij benoemin gen van leidende figuren wordt er dan ook nooit op gelet of op het terrein van de arbeidsveiligheid voldoende kennis bij de sollicitant aanwezig is. De Duitse ondernemer beschouwt de hoge kosten voor het herstel en de onge vallenrente van de werknemers als een sociale onkostenpost, waaraan toch niet te tornen valt. Volgens Andrews moet veiligheid ver kocht worden, precies als elk ander arti kel, dat men aan de man wil brengen. In W.-Duitsland voelt de arbeider niets voor het dragen van helmen en speciale uitrus tingen. In zekere zin vindt hij het bijna beledigend zich zo tegen elk risico te wa penen. Curieus is ih dit verband de truc van de directie van een staalbedrijf in Bochum, waar men helmen voor de arbei ders wilde invoeren, maar waar men ook besefte dat dit op grote weerstanden zou stuiten. Men begon daarom alleen aan de directeuren en de bedrijfsleiders helmen uit te reiken, waarbij men het gerucht verspreidde dat het dragen van een der gelijk hoofddeksel alleen aan de chefs ge oorloofd was. Binnen zeer korte tijd eisten daarop de arbeiders ook helmen te mogen dragen. Ook in andere bedrijven streeft men er steeds meer naar de veiligheid te verho gen. Zo zag Hoogoven Oberhausen kans het percentage ongevallen aanzienlijk te drukken door een systeem van premies

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15