VROUW HAAR VERLOOR WOBBO EN DE HOED ROME TOONT ZIJN TROEVEN VOOR DE HERFST- EN WINTERMODE M Groen Co PANDA EN DE PLASTIC PLASTIEK VoCg.ende Pol e x Ons vervotgverhaai i immsmm Nieuw licht op het ontstaan van leukemie 17 NAAR HET DUITS DOOR LILIAN AYE lil* m 4. VRIJDAG 14 JULI 1961 M) XN Dagje eruit, dagje eraf Centrale Verwarming Oliestook - installaties 9 9 21. Zeerob heeft zich met grote toewijding beziggehouden met de pot! Hij weet, wat een matroos toekomt! Een béste stamppot en een stevig toetje na! Dat hij bij het opdienen zijn pijpje niet uit de mond leggen kan, dat begrijpt iedereen, die wat van het zeemansleven weet! Heer Van Varken heeft zo danig de smaak van Zeerobs pannekoeken te pakken, dat hij er nog wat mee naar huis krijgt ook! Zeerob bakt nooit te weinig t T r' f v 20) Tien minuten later stond Sven on berispelijk gekleed voor de lange spiegel in zijn slaapkamer. En nu kalm blijven, zei hij tot zich zelf, héél kalm blijven, hoe rustiger je bent, hoe sneller je er achter zult komen, wat er achter al deze poespas steekt. Langzaam en beheerst wandelde hij het huis uit en nam plaats in zijn auto. Zijn kalmte had iets onnatuur lijks, beklemmends. Hij startte de motor, automatisch schakelde hij. De wagen reed weg. In een rustig tempo passeerde hij de overbekende straten. Het gezicht van de bewaker op de parkeerplaats bij het „Frankfurter Hof" lichtte op, toen hij de rode sportwagen zag. Ijverig wenkte hij om Sven een goede plaats aan te wijzen. „Goeden avond meneer Toren!" riep hij uit, terwijl hij zich tussen Sven's wagen en de daarnaast geparkeerde auto perste om het portier open te maken. Vol goede zorg was hij, dat er geen schrammetje gemaakt werd. Sven kroop uit zijn wagen, ,,'t Is hier weer behoorlijk vol", bromde hij, om iets te zeggen. Hij had even goed kunnen zeggen „Mooi weer vanavond" of wat dan ook. Zijn gedachten waren er toch niet bij. Die hielden zich slechts bezig met twee vragen: waar is Ka rin? en: wat is dat voor vriendin, die mij dat telegram stuurde? Helène Maerterfs zat in de hotelhal. Ze had haar benen over elkaar ge slagen en leunde nonchalant achter over in een diepe stoel, Haar decolle té was misschien iets te diep en haar sieraden iets te opvallend voor een eerste ontmoeting met een volkomen vreemde man. Ze deed alsof ze vol belangstelling een krant las, maar steeds weer gleden haar ogen over dezelfde zin: tot onze verras sing hebben de Sovjets zich bereid verklaard de in Oostenrijk in beslag genomen locomotieven terug te ge venTerwijl ze deze zin, die haar helemaal niet interesseerde, tel kens weer herlas, glimlachte ze in zichzelf en waren haar gedachten el ders: hij heeft sneller gebeten, dan ik voor mogelijk zou hebben gehou den, peinsde ze. Allemensen, wat ben ik nieuwsgierig wat dat voor een man isHoe dan ook, hij moet een soort wonderdier zijn, anders was 't hem nooit gelukt onze keurige welop gevoede Karin zó uit haar evenwicht te brengen, dat ze haar Herbert hals overkop in de steek liet Helène keek op uit haar krant. Op merkzaam liet ze haar ogen langs de mensen in de hal dwalen. Toen haar blik zich op de draaideur vestigde, liet ze de krant in haar schoot zak ken. Dat moét hij zijn, dacht ze. Lie ve hemel, hij is inderdaad iets bij zonders! Ze keek in de richting van Sven Toren, die was blijven staan en zoekend de hal doorkeek. Nadat He lène zich ervan overtuigd had, dat een vergissing zo goed als uitgesloten was, stond ze op. „Meneer Toren?" zei ze, naderbij- gekomen. „Ja." „Ik ben de vriendin van mevrouw Hausler." Sven dacht: hoe komt Karin aan zó'n vriendin? Hardop zei hij: „U was zo vriendelijk mij op te bellen?" Helène keek hem aan en stelde bij zichzelf vast, dat Sven er bijzonder knap uitzag. Ze zei: „Zullen we naar de bar gaan? 't Is hier in de hal zo druk en roezig, dat men er niet rustig kan praten". „Ik richt me graag naar u". „Excuseert u mij", zei Helène glim lachend, „ik heb u mijn naam nog niet eens genoemd. Ik ben Helène Maertens." Sven lachte beleefd en maakte een ietwat stijve buiging. Hij dacht: als ze maar niet zoveel praatteZe behoeft me alleen maar te vertellen waar Karin is, verder interesseren mij haar verhalen niet in 't minst. „Wat drinkt u?" vroeg hij, toen ze zich aan een tafeltje in de hotelbar hadden geïnstalleerd. Hij nam Helène op. De manier, waarop ze zich op maakte, en ook haar kleren bevielen hem niet. Hij dacht aan Karin, die zich haast niet opmaakte en bij wie elke andere vrouw in de schaduw scheen te staan „Hierin richt ik mij graag naar u", antwoordde Helène glimlachend. „Wat zoudt u van een gin-tonic zeg gen?" „Akkoord!" Sven wenkte een ober. „Breng ons twee gin-tonic", bestel de hij. „Heel graag, meneer Toren", ant woordde de ober gedienstig. „Komt u hier vaak?" vroeg Helène met een glimlachje. „Ze schijnen u te kennen". Als ze in hemelsnaam maar niet aldoor glimlachte, dacht Sven geïrri teerd. Als ze me nu eindelijk maar eens vertelde, waar 't om gaat „Ja, vrij vaak", antwoordde hij. „Zoals uw dienstmeisje aan de tele foon zei, was u in Stamberg?" „Inderdaad. Mijn ouders hebben daar een huis. Meestal woont er nie mand en dan ga ik er wel eens heen. Ik ben in die streek opgegroeid en eraan gehecht." Hij zei dit in korte, afgebeten zinne tjes, zonder enige vriendelijke tege moetkomendheid. Helène voelde dit heel duidelijk. Goed m'n beste, dacht zij, ik kan ook anders, als 't moet. De ober bracht de bestelde drank jes. Helène keek peinzend naar haar glas en begon langzaam: „Eigenlijk ben ik alleen hier, omdat ik u ervan op de hoogte wilde stellen, dat Karin een ongeval is overkomen en dat ze tengevolge daarvan aan een geheu gen-stoornis lijdt. Met andere woor den: ze herinnert zich u helemaal niet meer!" Ze kon ook kort zijn, als ze dat wilde! Haar mededeling miste kenne lijk haar uitwerking niet! Sven Toren sloot even de ogen en zijn mond trok tot een strakke lijn. Hij had het gevoel in een diepe put te vallen, 't Was een sensatie, zoals men die in dromen wel eens onder gaat: eindeloos te vallen in een bo demloze put. „Voorzichtig, uw glas!" hoorde hij de stem van Helène Maertens naast zich. Sven keerde tot de werkelijkheid terug. Hij zette het glas, dat trilde in zijn hand, op tafel. „Is haar verderbegon hij. „Nee, verder is er niets gebeurd", onderbrak Helène hem. Verder was er niets gebeurd Sven balde zijn handen tot vuisten. Verder was er niets gebeurd Alsof er iets ergers kon voorvallen dan, dat iemand alles wat geweest was, eenvoudig vergeten wasal het geluk, dat er tussen hen had be staanEn Karin was gelukkig met hem geweesthij wist 't heel zeker „Heeff men u hierheen gestuurd om mij dit te zeggen?" vroeg hij even later. Ziezo, je schijnt dus langzaam toch wat spraakzamer te willen worden, dacht Helène. Ze speelde met het glas in haar handen en zei: „U bedoelt Karin's echtgenoot? Nee, die ver moedt slechts uw bestaan, maar wéten, dat doe ik alleen!" „Heeft zij u van mij verteld?" „Helaas niet. Dan zou alles veel e'envoudiger geweest zijn en was mij veel moeite bespaard gebleven". Sven dronk thans de inhoud van zijn glas in één teug op. Ze wil mij chan teren, overlegde hij bij zichzelf, ze wil geld. Hij zette het glas bruusk terug op de tafel en keek Helène onderzoekend aan. Opeens ging hem een licht op! De vrouw naast hem wilde iets heel anders: zij wilde die man! Welnu., hij wilde Karin Bij de ingang van de bar verscheen cp dat ogenblik een lichtblonde, ele gant geklede jonge vrouw. Toen ze Helène ontdekte, kwam er een glim lach op haar gezicht en ze liep snel op hun tafeltje toe. „Hoe is dat mogelijk?" riep ze vro lijk uit. „Mijn dierbare Helène zo maar in Frankfort! Waarom heb je mij dat niet verteld?" „O, Susanne", antwoordde Helène, zichtbaar met de situatie verlegen, „ik bel je naderhand wel op Dit liet aan duidelijkheid niets te wensen over: Susanne kwam haar op dat moment niet gelegen! Enigszins onthutst trok de jonge vrouw zich te rug en mompelde: „Goed, Helène, je belt me dus nog Helène zuchtte opgelucht. Dat ont brak er nog maar aan, dat ze op dit ogenblik in haar gesprek met Sven Toren gestoord zou wordendie vroeg haar even later, toen ze weer alleen waren: „Hoe bent u eigenlijk achter mijn adres gekomen?" Helène glimlachte hem vriendelijk toe. „Door de portier van de universi teitskliniek". fWordt vervolgd) m 112-113. Grootvader en grootmoeder waren nog helemaal beduusd door de gang van zaken. En ze luisterden met verbazing naar Wobbo, die alles vertelde van het wonderbaarlijke geval met de toverhoed. Het was bijna niet te geloven; maar ze hadden met eigen ogen gezien, wat er met het geld was gebeurd. Nu hoeft u helemaal geen zorgen meer te hebben over de pacht! zei Wobbo vrolijk. De nare rentmeester heeft hier niks meer te maken! Wat waren de oude mensjes blij! De zorg was opeens verdwenen. Toen Wobbo naar bed was gegaan, dacht hij nog na over alles IN HET ELEGANTE zeventiende- eeuwse Palazzo Barberini te Rome is deze week het Italiaanse najaars- en wintermode-offensief begonnen. Twaalf modehuizen toonden er, onder auspiciën van het Romeinse Centrnm voor de Ita liaanse Haute Couture hun collecties ge durende drie dagen. De voornaamste kenmerken in de meeste collecties waren: een typisch vrouwelijk silhouet, geen hoekige lijnen, zachte materialen, met hier en daar een aantrekkelijk ro mantisch accent. De japonnen en com binaties voor de dag blijven vrij kort: de zoom valt juist onder of op de knie. Avond- en baljaponnen echter reiken alle tot vrijwel op de voet. DE WOLLEN stoffen die de ontwerpers gebruiken, zijn zacht en „lightweight". De befaamde Italiaanse zijden stoffen vinden toepassing zowel voor avondtoiletten als voor de dag, terwijl fluweel bij sommige couturiers een nieuwe triomftocht begon nen is. Satijn, chiffons en brocaat soms doorweven met goud of met bijna overda dige hoeveelheden pareltjes ingeborduurd, pinden toepassing bij grote avondtoiletten en -capes. De rijke kleuren van de herfst zijn favo riet in de najaarscollecties met bruin, groen en rood als dominanten. Sommige ontwerpers echter bereiken fraaie effecten met combinaties van diepzwart en wit. Wat de romantische accentjes betreft, enkele der opvallendste zijn: mantels met cape-effecten, smalle randjes bont als om lijsting van het gelaat of van de halslijn, grote bontmoffen, cloches die herinneren aan de dopjes uit de zorgeloze twintiger jaren, „ajour"-haakwerk, passementen en franje, soms van zeer bijzonder materia len als apefiaar. Wat de individuele collecties betreft, nog een enkele karakteristiek, in telegramstijl: FARAONI houdt het bij de natuurlijke lijn, met interessante experimenten in de schouderlijn. De taille is verzacht en nau welijks ingenomen. Avondtoiletten in war me, lichte tinten zijde-fluweel. BALESTRA: De „opstijgende lijn" die dit huis vorig jaar bracht is, verzacht, ge handhaafd, maar heeft nog de karakteris tieke taille: laag van voren, stijl omhoog stijgend op de rug. De mantels zijn ge sneden met een kort jacket-effect aan de voorkant en hoge, kelkvormige kragen. Veel bontgarnering. CENT1NARO: Japonnen met licht inge nomen voorpand, waaieren op de rug breed SARLI: Een formele, simpele maar nietstrenge lijn. Jasjes sluiten nauw in de schouders en benadrukken de bustelijn. Kleine kragen. Verfrissend-eenvoudige cocktailjurken, soms geornamenteerd met oppeborduurde pareltjes. BARATTA: Strengen, klassieke lijnen met breed-klokkende mantels. Deze trompetlijn vindt men ook terug in ze ven-achtste manteltjes. Kleine kragen, langaangezette mouwen. SORELLE FONT ANA: De volle heuplijn van dit huis is iets verzacht, de taille lijkt nog smaller. Fontana's schoenontwerpers komen met een verrassend nieuwtje: een schoentje dat zowel aan de linker als aan de rechtervoet past...! ELEANORA GARNETT: Flatterende en practische japonnen van vrij simpele lij nen. Mantels hebben ofwel de brede cape- lijn of een rechte, nauwsluitende snit. GATT1NONI: Nauwe lapels en kragen, kleine rondjes bont rond de hals, een vage taillelijn. Bontmoffen en veel weelderig fluweel. V X m X uit van de schouders af. Volle heuplijn. Opvallende effecten door het gebruik van wit en zwart bont. VALENTINO: Een lijn die sterk aan de twintiger jaren herinnert: nauwaanslui- tende lijfjes, die-onder de taille langzaam overgaan in pijpplooien. Grote moffen en idem kragen. Chiffon avondjaponnen met veren- en bontgarnering. LUC1ANI: Zeer simpele coupe. Man tels, gesneden met een deux-pièces-effect, bloezend, aflopende schouderlijn en laag ingezette mouwen. Zachte draperieën ge ven de avondtoiletten een bijzonder beval lige lijn. GREGORIANI: Een nieuw S-lijn, met veel ornamenten en decoraties, herinne rend aan de overdadige Byzantijnse stijl. Wijduitstaande, cirkelvormig gesneden mantels van zachte wol. OVERIGENS is met deze Romeinse shows nog slechts het eerste schot gelost in het winteroffensief van Europese haute couture. De mannequins, de inkopers en de modejournalisten zullen nu in gesloten gelederen oprukken naar het Noorden via Florence, Parijs en Londen, waar de voornaamste modehuizen in de komende weken hun collecties zullen tonen. Rome heeft dus we] de primeur, maar niet meer het leiderschap - zelfs niet van de Italiaanse couture. Die rol is tegenwoor dig toebedeeld aan Florence, dat de Eeuwige Stad als modecentrum de laatste jaren steeds meer voorbijgestreefd is. De belangrijkste Italiaanse modehuizen tonen hun collecties dan ook het eerst of uit sluitend in Florënce. WEL REPRESENTATIEF is Rome nog altijd voor de schoenenmode. Iedereen heeft zich afgevraagd wat de Italianen - die onmiskenbaar de toon aangeven op het gebied van damesschoeisel - dit sei zoen voor nieuws zouden brengen. Het bleek, behalve het hierboven genoemde schoentje dat zowel links als rechts ge dragen kan worden, weinig sensationeels te zijn. Sommige ontwerpers toonden bij hun najaars-en winterjaponnen schoentjes met bredere neuzen en lagere hakken, maar dat geschiedde zonder veel ophef of overtuiging. Men mompelt dan ook dat zeker de Italiaanse vrouw haar sierlijke schoentjes met de vervaarlijk-spitse neus en de stilettohak nog niet graag missen wil. Alleen de afgestompte neus in de vorm van een eendesnavel, schijnt een kleine kans te maken. De Romeinse ontwerper Albanese bracht het summum in de „eendelijn". Schoen tjes van zwart satijn waarop een eende- kop met een vergulde snavel was beves tigd. De hak was een in verguld metaal uitgevoerde eendepoot. Zestien „boutiques" hebben deze week hun collecties modieus kleingoed getoond. Zes andere Italiaanse huizen geven van daag hun geheimen in Rome prijs. Daar na vertrekt de mode-karavaan naar Flo rence. De gemeenteraad van het Engelse stad je Wednesbury had. besloten alle ambtena ren een dagje mee uit te nemen. Ieder een moest mee, want anders. Dat laatste bleef in de lucht hangen. Ge vangenisbewaarder Fred Talbot gaf er echter de voorkeur aan om thuis te blij ven. Hij weet nu wat de gemeenteraad met het „want anders.." heeft bedoeld. Talbot moet een dag vakantie afstaan voor de vrije tijd die hij thuis in plaats van met de collega's heeft doorgebracht. „Wij zorgen voor het amusement. Een dag van je vakantie af of een dag van je loon, je hebt de keus," kreeg hij te horen. Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 CO» MA«T£N TOONOtt 58. Terwijl de matrozen netjes op het dek stonden opgesteld, voer de kruiser uit, om het doelschip onder vuur te nemen. De admiraal hield een gloedvolle rede over zeehelden van Xapctapetl en andere glorierijke dingen van het zeewezen en liet toen de hoofdkanonnier uit de rij treden. „Je was zoeven te laat", zei hij streng, „maar zorg dan nu, dat je je werkstuk op tijd uitvoert. Als je dat doelschip niet vóór twaalf uur naar de bodem hebt gezonden, zwaait er wat voor je!" „Welaan, die taak neem ik gaarne op mij", sprak de kanonnier, „het is zelfs mijn hartewens, dat het tijdig geschiedt. Het schip gaat naar de bodem, AD FUNDUM, zoals wij latinisten eh kanonniers zeggen". „Ja, ja, 't is goed", snauwde de admiraal, „op je post!" „Een vreemde snoeshaan, die kanonnier", zei hij, toen zich even later bij Fidelio op de brug voegde, „als zijn schieten even goed is als zijn praten, gaat het doelschip straks met één schot de grond in". „Het is te hopen", zei Fidelio, „de ogen van het vaderland -usten op ons. We moeten de slagkracht van ,onze marine tonen!" Inder daad was er grote belangstelling voor deze oef u~>g. Op een pier stonden twee matrozen zo gespannen toe te kijken, dat zij niet merkten, dat achter hun rug een marinebootje werd losgemaakt. Dat deden Pat en Panda, die naar het schip wilden, om het beeldje terug te halen. Ze dachten nog steeds, dat het schip een drijvende ten toonstelling was en wisten dus niet, dat zij een hache lijk avontuur tegemoet gingen. Uit onderzoekingen aan de Universiteit van Californië in Los Angeles is gebleken, dat volgroeide witte bloedlichaampjes een stof bevatten, die blijkbaar de vermeerde ring van jonge witte bloedlichaampjes te gengaat.' De afwezigheid van deze stof bij patiënten die aan leukemie lijden werpt een nieuw licht op het ontstaan van deze ernstige ziekte. De leukemie wordt geken merkt door een overmatige hoeveelheid onvolgroeide witte bloedlichaampjes in het bloed, welke de volgroeide, die het lichaam tegen infecties beschermen, ten ondergang brengen, aldus menen de Amerikaanse on derzoekers. Het team, dat onder leiding staat van dr. Charles G. Craddock, stelt echter dat nog vele onderzoekingen nodig zullen zijn om een inzicht te krijgen in het ingewikkelde mechanisme van het ver schijnsel. is het 25 jaar geleden dat de wereld- befaamde, in Buenos Aires geboren danseres „La Argentina" (Antonia Mercé) in de Franse stad Bayonne overleed. La Argentina, te wier na gedachtenis in de „Archives Inter nationale s de la dan se" te Parijs een La Argentina relikwieënkamer is ingericht, gold in haar tijd en geldt voor velen ook nu nog als een der grootste en zuiverste vertolksters van de Spaanse danskunst (18 juli). maakt Ginger Rogers (schuilnaam voor Virginia Mc.Math), roodharig filmidool van een vorige generatie, de eerste halve eeuw van haar leven vol. Ginger Rogers is vooral bekend geworden door een reeks van show films waarin zij samen met tapdan- cer Fred Astaire optrad als danse res en liedjeszangeres. (16 juli). worden in het Brabantse plaatsje Uden de nationale persoonlijke kam pioenschappen handboogschieten ge houden (16 juli), terwijl het Gelderse dorp Angeren de meer folkloristisch- ingestelde liefhebbers van deze oude sport onthaalt op 'n kleurrijk schut tersfeest met „koningsschieten" en vendelierswedstrijden (16 en 23 juli).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17