Woonhuis van drie etages in Amsterdam ingestort HET WEER Dr. Adenauer verwacht overleg over de Duitse kwestie Volgende week westelijk antwoord naar Moskou Britten verwachten verhoging van disconto en belasting (g^g r~ KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Patisserie Dekkers Twee bewoonsters licht gewond Koersen dalen op effectenbeurs Staking bij papierfabriek Van Gelder in Velsen McCIoy naar Moskou voor ontwapeningsoverleg J roomboterallerhande 46JAARGANG NUMMER 212 VRIJDAG 14 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ITmuiden: Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SPAARNE 11 t/o Damstraat Buiig Aan het strand BANKETBAKKERIJ TROMP Het woord is aan Minister Strauss Mr. Stikker Senator Humprey Vluchtelingenstroom wast SEIZOEN-OPRUIMING In de krant van heden: Verhoog uw vakantiegenot met onze roomboterproducten HAZENBERG PERMABEL Vt p. ROOMBOTER KOEKJES van 1.30 voor1.10 100 gram eigen fabrikaat BONBONS van 1.10 v. 1.00 IJmuider Courant PP (Van onze Amsterdamse redacteur) Het simpele feit dat de echtgenote van de groothandelaar in schoonmaak artikelen J. de Wit vanmorgen naar de kapper wilde, heeft tenminste vijf men sen doen ontsnappen aan de dood.' Tegen half negen bezweek onder oor verdovend lawaai het twaalf meter hoge, zes meter brede en tien meter diepe huis in de Rapenburgerstraat 73 (het hart van de voormalige Jodenbuurt, in Amsterdam), terwijl het vijf man tel- lénde personeel van de firma De Wit stond te wachten voor de gesloten deur van het op de benedenverdieping ge vestigde kantoor. De heer De Wit. die zijn vrouw naar de kapper had gebracht arriveerde pas om half negen, een kwartier later dan de normale aanvangstijd van zijn bedrijf, waarvan hij de sleutels op zak had. Het mag een wonder heten dat in het naast ce bedrijfsruimte uit drie verdiepin gen bestaande pand tijdens de instorting slechts twee vrouwen aanwezig waren, die bovendien slechts lichte verwondingen op liepen: de 64-jarige mevrouw Overweg, die de derde verdieping bewoonde en de 50- Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 15808 -18657 - 17145 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Tot krach tig en aan de kust tijdelijk tot hard of stormachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee Aktieve depressie (740 millibar) trekt boven Engeland in de rich ting van de Wadden. Hierdoor mor gen ongunstig strandweer. Enkele buien mogelijk met onweer en tot hard of stormachtig toenemende zuidwesten wind. Te koel. Overdag 16 a 17 gr. C. Zeewater 17 gr. Vooruitzichten: weekeinde met onbestendig en winderig strandweer. jarige mevrouw Kok van de tweede etage. Met wonden aan hoofd en benen zijn bei den in een ziekenhuis opgenomen. Overigens kwam de instorting van het ongeveer 100 iaar oude pand niet onver wacht. Bij de instorting was zelfs de brandweer aanwezig die tevoren door ar beiders van een naast het pand gelegen bouwput was gewaarschuwd. De ramp kondigde zich namelijk om kwart over acht aan door een scheurende zijmuur in het onderhuis. Advertentie Haal even een half pond heerlijke PLANETENWEG 4 - TELEF. 4008 De Bruix Men heeft vaak ongelijk door de wijze waarop men gelijk heeft. (Van onze correspondent) BONN. „Ik verwacht nog dit jaar onderhandelingen tussen Oost en West over de Duitse kwestie", aldus verklaar de Bondskanselier Adenauer gisteren op een persconferentie, waarmee zijn be zoek van een etmaal aan West-Berlijn werd afgesloten. Bij dergelijke onder handelingen zouden wel eens oplos singen gevonden kunnen worden die nu nog zeer moeilijk lijken, zo ging de Bondskanselier voort. Een rechtstreeks gesprek met Oost-Duitsland verwierp hij nadrukkelijk, maar hij sprak zich wel uit voor technische contacten. Een con ferentie van de 52 landen die in de twee de wereldoorlog tegen Duitsland heb ben gevochten acht Adenauer onaan vaardbaar. Duitsland zou op zulk een conferentie de rol van veroordeelde te spelen krijgen, zo meent hij. Adenauer zei zeer bezorgd te zijn over de toeneming van de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland. De minister voor de Hereniging, Lemmer, bracht een bezoek aan het grootste opvangcentrum Marien- felde in opdracht van Adenauer om de toe stand op te nemen. (DPA) Adenauer heeft tijdens zijn verblijf in Berlijn, de pers meegedeeld dat de Westduitse bondsregering Oost- Duitsland vijfduizend ton boter ten ge schenke zal aanbieden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. noemde dit een „pro pagandistische verklaring". Intussen blijven de berichten over een toenemend voedseltekort buiten Oost-Ber- lijn aanhouden. Volgens een gewoonlijk welingelichte zegsman zouden in een kleine stad met ongeveer 20.000 inwoners ten noorden van Berlijn al enkele weken lang geen aardappelen, boter en vlees meer te krijgen zijn. NEW YORK (UPI) De Westduitse minister van Defensie Franz Joseph Strauss, heeft bij zijn aankomst in New York verklaard, dat „misrekeningen" door Kroesjtsjev inzake Berlijn hem tot de tragische vergissing van Hitier. zouden kunnen leiden. Strauss zei dat het uitwen dige beeld van het bondgenootschap van democratieën, Kroesjtsjev zou kunnen doen geloven, dat het Westen „zwak" is. Mi nister Strauss brengt een bezoek van acht tien dagen aan de Verenigde Staten. LONDEN (Reuter) (AFP) De Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk zijn van plan hun nota's over de Duit se kwestie begin volgende week aan de Russische regering te doen toekomen. De verzending -is enkele dagen vertraagd doordat enkele leden van de permanente NAVO-raad voor hun regeringen meer tijd Vroegen om de stukken te bestuderen. De secretaris-generaal van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, de Nedér- lander mr. D. U. Stikker, die een officieel bezoek aan Groot-Brittannië brengt, heeft op een persconferentie gezegd dat de NAVO moet trachten een crisis over Ber lijn te voorkomen door het Kroesjtsjev overduidelijk te maken dat het westelijk bondgenootschap één is. Mr. Stikker zei dat een militair conflict om Berlijn ver meden moet worden' Hij sprak als zijn oordeel uit niet te geloven dat een man als Kroesjtsjev de zaak zozeer op de spits zal drijven dat het tot een openlijke oorlog zal komen. Uit het verslag van de Europese reis van de invloedrijke Democratische senator Humphrey blijkt volgens onze medewer ker, dat hij zeer onder de indruk is van het voorstel van de Westberlijnse burge meester, inzake een vredesconferentie van alle (landen, die met Duitsland in oorlog Vermoedelijk onder invloed van de toe genomen spanning om Berlijn, is de stroom vluchtelingen uit Oost-Berlijn en Oost-Duitsland naar het Westen de laat ste dagen sterk toegenomen. De foto toont een lange rij vluchtelingen, die bij een bureau in West-Berlijn wachten om geregistreerd te worden. Ambtenaren van de vluchtelingendienst in West-Berlijn hebben meegedeeld dat per dag meer Oostduitse vluchtelingen binnenkomen dan ooit sedért 1953. Het vluchtelingen kamp te Marienfelde is al dagenlang overvol. Deze week zijn twaalf andere centra voor vluchtelingen geopend. De Westberlijnse autoriteiten hebben zich verzekerd van vliegtuigen voor het over brengen van vluchtelingen naar West Duitschland. In de week van 39 juni vluchten 4616 Oostduitsersin de week van 1016 juni bedroeg het aantal 4770. de daarop volgende week was het totaal 4206, de week van 24 tot 30 juni 4169 en van 1 tot 7 juli 4657. Telefoto LONDEN (Rcuter-TJPI) De vrees voor ophanden zijnde krachtige maatregelen van de Britse regering' in verband met de economische crisis in Groot-Brittannië is er oorzaak van geweest, da't zich gisteren op de Londense effectenbeurs een nieuwe daling in de aandelenkoersen heeft voor gedaan. Nieuwe verkopen verminderden de totale beurswaarde met miljoenen ponden sterling. De belangrijke industriële fondsen moesten 1 a 2 shilling prijsgeven. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 In fmanciële kringen hoopt men op een spoedig einde van de onzekerheid omtrent de maatregelen, die de regering zal nemen om te voorkomen dat de economische po sitie slechter wordt Over het algemeen verwacht men dat voor het einde van de volgende week het bankdisconto zal wor den verhoogd van 5 tot 6 pet voorts dat de belasting op een groot aantal goederen met ongeveer 10 pet omhoog zal gaan en de staatsuitgaven aanzienlijk zullen wor den besnoeid. Ook zou de regering de in voer van zekere artikelen willen beperken. I. M. F. Britse kringen in Washington hebben intussen tegengesproken, dat Groot-Brit tannië het Internationale Monetaire Fonds om enigerlei steun voor het pond sterling zou hebben gevraagd- Zij voegden echter hieraan toe, dat dit niet noodzakelijk een verzoek om dergelirke steun op een toe komstig tijdstip uitsluit. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws J....3, 15 Restauratie Haarlems stadhuis 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Amsterdams Allerlei 11 Kerkelijk Leven 11 Horen en Zien 13 Uitgaan in Haarlem13 Kunst 13 Feuilleton 17 Panda en andere beeldverhalen.17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Effecten en Geldmarkt 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's zijn geweest. Hij vermeed een rechtstreek se verklaring met het oog op de verkie zingsstrijd in Duitsland, maar hij liet zijn ondersteuning van het plan-Brandt onmis kenbaar doorschemeren. Senator Hum phrey ziet hierin een mogelijkheid om ein delijk eens het initiatief uit handen van het Kremlin te nemen. Hij meent, dat, in plaats van altijd maar te reageren op de initiatieven van de Russen, het Westen en met name de Verenigde Staten met eigen constructieve denkbeelden moet ko men. Humphrey meent overigeps, mede op grond van zijn recente ervaringen in Euro pa, dat de Verenigde Staten de kernproe ven niét moeten hervatten. Daarmede komt hij in tegenstelling met de gezag hebbende leiders van zijn eigen partij, zo als onder meer senator Symington. Hum phrey meent, dat de Russen de Verenigde Staten willen dwingen in een positie, waarin de Verenigde Staten de kernproe ven hervatten om daardoor ten eerste een psychologisch succes te behalen en ten tweede om zodoende zeif de vrije hand te krijgen voor het hervatten van de eigen proeven. Humphrey heeft met grote na druk betoogd, dat zijns inziens de Russen geen oorlog willen, vooral omdat het com munistische blok op dit moment met ern stige voedseltekorten kampt. Senator Humphrey was zeer onder de indruk van de grote economische activiteit en voor uitgang in West-Europa. Hij karakteri seerde daartegenover de economische groei van de Verenigde Staten als een „slakkegang". Bij het havenbedrijf van de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen te Velsen Noord is gistermiddag een wilde staking uitgebroken. Na het middageten zijn onge veer honderd man, werkzaam bij het lossen van schepen en de aanvoer van grond stoffen naar de fabriek, niet meer aan het werk gegaan. Vanmorgen zijn zij even min op het werk verschenen. Een gevolg hiervan is dat twee schepen aan de kade van de papierfabriek- hun lading niet konden lossen. De aanvoer van grondstoffen is aldus lamgelegd. De directie van Van Gelder Zonen deelde ons vanmorgen mede, niet te weten waar om de arbeiders het werk hebben neerge legd. Zij verzekerde dat de erkende vak bonden deze wilde staking niet onder steunen. Wij vernemen nog, dat ongeveer ander half jaar geleden een dergelijke staking bij Van Gelder is voorgekomen onder het per soneel van de havendienst en de afdeling grondstoffenvoorziening. De arbeiders wa-» ren het toen oneens met een bepaald tarief systeem dat jaren geleden is ingevoerd. De reden van de ontevredenheid op het ogen blik schijnt wederom te wortelen in het zogenaamde Bedeaux-systeem. Bij Van Gelder Zonen fs men thans doen de zoveel mogelijk personeel vrij te maken in verschillende afdelingen om ald'us toch de grondstoffenvoorziening zonder stag natie te laten verlopen. Vanmorgen was het op het fabrieksterrein van Van Gelder Zonen opvallend stil. De stakende arbeiders zijn nagenoeg allemaal aangesloten bij een van de drie bonden, te weten de Algemene Bedrijfs groepen Centrale (ABC), de R.K. Fabrieks- arbeidersbond en de Chr. Fabrieksarbei- dersbond van het CNV. Advertentie In speciale verpakking lang vers. Heerlijk fris vruchtengebak Advertentie Wagenweg 29 Haarlem Tel 20518 COIFFURE CREATION la première Permanente d Larges Vagues Advertentie Deze zaterdag als RECLAME CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 De luchtvaart gaat er prat op, de mo dernste vorm van passagiersvervoer te zijn, maar zij is gebonden aan regels die eerder voorhistorisch aandoen. De vrijheid van het vervoer ter zee is vrijwel altijd erkend geweest; toen Hugo de Groot in 1609 zijn „Mare liberum" schreef viel daar al nauwelijks meer over te discussiëren. Geen geregelde Neder landse scheepvaartlijn heeft ooit aan een buitenlandse regering vergunning behoeven te vragen voor het ontschepen van passa giers die in andere landen dan Neder land hun reis begonnen waren. En geen Nederlandse scheepvaartlijn heeft dus ooit te horen gekregen dat zij wel in een be paalde buitenlandse haven mocht aanleg gen als er maar niet te veel reizigers uit andere landen dan Nederland zouden wor den ontscheept. Zolang er internationale treinen lopen en dat, is pok al veel langer dan er internationaal luchtverkeer is hebben de spoorwegmaatschappijen voor het passe ren van hun vaderlandse grenzen nooit con cessies nodig gehad die waren gebonden aan voorschriften omtrent het land van herkomst van de reizigers. Als de Neder landse regering op zekere dag zou eisen, dat er geen Franse tremen ons land zou den binnenkomen met passagiers die in België waren ingestapt en geen Belgische treinen met reizigers uit Frankrijk, zou de hele beschaafde wereld in hoongelach uit barsten. Maar op het gebied van de luchtvaart kan dat alles. Daar kan de Amerikaanse regering verklaren, dat Nederlandse pas sagiersvliegtuigen wel in Los Angeles zou den mogen landen als... zo-en-zoveel per cent van de reizigers maar alléén uit Ne derland komen en niet in andere landen hun reis naar Califomië zijn begonnen. Dat kan wél, en niemand die in schaterlachen uitbarst. Niemand die zich verbaasd af vraagt of hij wel goed heeft verstaan dat de twintigste eeuw de eeuw van de voor uitgang wordt genoemd. Het zijn destijds de Verenigde Staten ge weest, die het initiatief hebben genomen tot het houden van een internationale con ferentie over hetgeen zij (waarschijnlijk ironisch) noemden „de vrijheid van de lucht". Het resultaat van die „vrijheids"- conferentie was, dat de burgerlijke lucht vaart werd onderworpen aan meer beper kende bepalingen dan er ooit voor alle an dere vormen van vervoer bij elkaar had den bestaan. Die beperkende bepalingen leven nog altijd voort in de Conventie van Bermuda en op die conventie berusten de luchtvaartverdragen tussen de Verenigde Staten en andere landen. Uitgaande van dit principe van1 de „ón- vrijheid van de lucht" heeft de Amerikaan se regering nu opnieuw gemeend, Neder land m een hoek te moeten duwen en zich niets te moeten aantrekken van de Neder landse luchtvaartbelangen. Ze kan zich dat veroorloven, niet omdat ze zo verschrikkelijk principieel is, maar omdat ze van het ijverige kleine bondgè- nootje Nederland geen enkele tegenmaat regel te vrezen heeft. Ze kan er van op aan, dat Nederland er weer braafjes in zal berusten, zoals wij ook braafjes heb ben berust in de levering van Ameri kaanse wapens aan Indonesië. Overigens heeft Washington na 1957 (toen de Nederlands-Amerikaanse onderhande lingen over dit onderwerp begonnen) wèl landingsrechten in Los Angeles verleend aan de luchtvaartmaatschappijen van drie andere landen: Italië, Duitsland en Japan. Merkwaardigerwijze zijn dat juist de drie landen die in de tweede wereldoorlog Ame- rika's vijanden waren. Nu die voormalige vijanden bondgenoten zijn geworden, wor den ze met bijzondere onderscheiding be handeld. Een nieuwe bevestiging van de kern van waarheid, die er schuilt in het oude grapje dat er geen beter middel voor een land is om economische steun van Amerika te krijgen dan Amerika de oor log te verklaren en 2ich dan door Ameri ka te laten overwinnen. Intussen moet Nederland deze nieuwe klap maar weer incasseren. In afwach ting van de tijd dat er eens een Neder landse regering zal komen die wèl van zich af durft te bijten, zelfs tegen onze machtigste bondgenoot, als die het er naar maakt. WASHINGTON (Reuter) De ontwa peningsadviseur van president Kennedy. John McCIoy. is naar Moskou vertrokken om voorbereidende besprekingen te her vatten over een ontwapeningsconferentie tussen Oost en West Verleden maand heeft McCIoy met de Russische afgevaardigde Zorin een basisplan voor deze conferentie besproken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1