Dr. W. de Kort aangezocht als K.V.P.-fractieleider AGENDA KOELKASTEN en bondig^) OPRUIMING tot 60% korting KÜHLING OPRUIMING BIJ KAN DAT ZEGT ALLES!!, Ook in huur, reeds vanaf ƒ1.50 per week Wat zal er nu met de lonen in het bakkers bedrijf gebeuren? Nederlandse toerbus botste tegen trein Oostkapelle krijgt standje van Gedeputeerde Staten Economisch adviseur van Suriname in Nederland Personenauto slipte en sloeg over de kop Grintschip op de Maas omgeslagen: twee doden Belastingambtenaren boos over houding van minister Het valsemuntersproces en de B.V.D. Minister Luns heeft zijn werk hervat Nieuwe jacht van prins Bernhard beschadigd Kamerlid stelt vragen over fraude met schroot Zomer komt nog niet terug Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! //|\N AMGO - BENDIX KOELKASTEN 100 liter ƒ348.- VRIJDAG 14 JULI 1961 2 Beslissing na terugkeer uit de Antillen BUITENBOORDMOTOREN SCHUURMANS Eén passagier zwaar en negen licht gewond Kerkelijk nieuws Neem direct Rheumin Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig l Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen, 20 tabletten 63 et Een Brocades-product, dus: vertrouw er op I I. KAN - juwelier - horloger Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Arbeiders gewond bij bedrijfsongevallen Op „dodenweg" bij Breda 114 ongelukken iri een half jaar KRUISSTR. 5 - HAARLEM TEL. 11008-14689 Directeur grintmaatschap- pij op het nippertje gered ARKA-kader dringt aan op stiptheidsactie Kamerlid vraagt waarom de justitie pas zo laat ingreep op COUPONS en RESTANTEN gordijnen lopers bedden dekens vloerbedekking Mijnwerker omgekomen Zestig burgemeesters uit V.S. naar Amsterdam al e s S3 z I De K.V.P.-Tweede Kamerfractie heeft unaniem besloten dr. W. de Kort te vra gen, het voorzitterschap van de fractie te willen aanvaarden. De heer De Kort, die van dit besluit enkele ogenblikken vóór zijn vertrek naar de West in kennis werd gesteld, heeft verzocht zich na zijn terug komst over dit verzoek te mogen uitspre ken. De heer De Kort maakt deel uit van de parlementaire missie die gisteravond met een DC-8 lijntoestel van de Venezolaanse maatschappij VIASA van Schiphol naar de Nederlandse Antillen is vertrokken. Voor zitter is mr. dr. C. Berkhouwer (V.V.D.), leden dr. W. de Kort (K.V.P.), G. M. Nederhorst (P.v.d.A.), dr. J. Meulink (A.R.) en dr. I. N. Th. Diepenhorst (C.H.U.). De laatste is op 3 juli vooruit gereisd. Aan de missie is voorts de grif fier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, toegevoegd. De missie zal een bezoek van 14 dagen aan de zes eilanden brengen op uitnodiging van de Staten der Nederlandse Antillen. Op 30 juli keert zij naar Nederland terug, met uitzondering van mr. Berkhouwer en dr. De Kort, die eerst nog een bezoek van een week aan Mexico brengen. Zij worden op zondag 6 augustus op Schiphol terugverwacht. De regering van de Antillen stelt alles in het werk om de economische basis te verbreden. Zoals bekend is poogt men buitenlandse industrieën aan te trekken en treft men allerlei voorzieningen om de eilanden tot volledige ontwikkeling te brengen. Daarvoor is geld nodig. Dè Sta- ten-generaal hebben in december voor de- Advertentie Evinrude-Johnson-Buccaneer m cm nu al vanaf T 31 Showroom O.Z. Voorb.urgwa) 121 - 123 Amsterdam - Telefoon 242108 Haarlem - Telefoon 14279 Betaling eventueel in overleg De enige zaak in Nederland met een eigen fijn-mechanisch bedrijf. Onont beerlijk voor Uw service. Partjjen in het bakkersbedrijf hebben gisteren in eigen kring beraadslaagd over wat er moet gebeuren nu de minister van Economische Zaken heeft geweigerd toe stemming te verlenen tot (gedeeltelijke) doorberekening van de loonsverhoging, die door werkgevers en werknemers op 10 per cent was bepaald, 5 percent loonsverho ging en 5 percent loontoesiag voor gemis van de vrije zaterdag. Uit de verhoogde produktiviteit de be schikbare produktiviteitsruimte zou de 5 percent loonsverhoging kunnen worden gevonden, zodat deze niet behoeft te wor den doorberekend. De 5 percent loontoe siag voor werken op zaterdag had men graag willen putten uit een verhoging van de broodprijs. Bij de werkgevers zijn stemmen opge gaan om nu niet verder te gaan dan het betalen van een loonsverhoging van 5 per cent. In werknemerskringen bestaat ech ter weinig animo om daarmede genoegen te nemen, nu zowel van werknemers- als van werkgeverszijde de 10 percent loons verhoging alleszins verantwoord werd ge acht. Vandaag zullen de partijen nog eens bij elkaar komen, waarna zij ontvangen zul len worden door het College van Rijks bemiddelaars. ze doeleinden gelden gevoteerd, deels als schenking, deels als lening. De Kamerle den gaan nu op alle zes eilanden de pro jecten in ogenschouw nemen en zich op de hoogte stellen van de vooruitgang". Op de heenreis zal de missie in Caracas de gast zijn van het Venezolaanse parle ment. Zondagochtend zet de missie de reis naar Willemstad voort. Mr. Berkhouwer en dr. De Kort gaan ©ok naar Mexico, aangezien daar mede door de contacten, die Prins Bernhard heeft gelegd, Neder landse belangen zijn ontstaan. Een week lang zullen zij zich in Mexico daarover oriënteren. TOUL (UPI) Elf inzittenden van een Nederlandse bus, op weg van Spanje naar ons land, zijn gewond geraakt toen het voertuig op een vrachttrcin inreed in de buurt van de Franse plaats Toul. Me vrouw Ria Visser uit Amsterdam, liep een schedelbasisfractuur op en volgens de artsen van het nabijgelegen ziekenhuis waar zij wordt verpleegd, is haar toestand ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Negen andere passagiers liepen kwetsuren aan het gezicht op en de chauffeur verwondde een been. De bus had net Toul achter zich gela ten en reed met betrekkelijk grote snelheid een helling af in de richting van een spoor overweg, toen de chauffeur de vracht- trein opmerkte. Hij remde, maar de vaart was te groot. De bus reed door de slagboom heen en botste tegen de tweede wSgon van de trein. Medisch personeel van een Amerikaanse basis in de buurt hielpen bij de behande ling en het vervoer der gewonden. Zij werden later overgebracht naar het ge meentelijk ziekenhuis van Toul. Geref. Kerken Beroepen te Bruinisse A. Verdoorn, kand. te Voorschoten. Beroepen te H. I. Ambacht (2de pred.pl.) R. v. Reenen te Klundert. De classis Warffum heeft na gehouden coll. doctum beroepbaar ver klaard in de geref. kerken ds. H. den Boeft, laatstelijk predikant bij de geref. kerk vrijgemaakt te Schouwerzijl. Zijn adres is Horra Siccamasingel 90 in Gro ningen. Chr. Geref. Kerken Tweetallen te Franeker-Lutjegast, te Woerden en te Zutphen H. Biesma, kand. te Lisse en J. P. Versteeg, id. te Amster dam; te Ouderkerk aan de Amstel J. Kie vit, kand. te Apeldoorn en J. P. Versteeg, id. te Amsterdam. Bedankt voor Almelo P. N. Ribbers te Noordscheschut. Beroepen te Wildervank H. Biesma, kand. te Lisse; te Thesinge K. Boersma, kand. te Apel doorn. Bedankt voor Den Helder T. Brie- nen te Mussel. Geref. Kerken Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan de Geref. kweekschool te Amsterdam als volle dagtaak, os- G. R. Visser aldaar, die deze benoeming ook aannam. Het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft in een brief aan het ge meentebestuur van Oostkapelle op Wal cheren zijn ontstemming geuit over de gang van zaken op de gemeentesecretarie van deze gemeente. Aanleiding tot deze brief was de critiek van twee raadsleden van Oostkapelle op de afhandeling van de gemeentebegroting door Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten zeggen nu on omwonden, dat de begroting bij de provin ciale griffie niet vlotter behandeld kon worden, omdat de stukken ondeskundig en stuntelig opgesteld waren. Gedeputeerde Staten hadden enige tijd geleden reeds burgemeester en wethouders van Oostka pelle op de hoogte gebracht van het feit, dat zij bijzonder slecht te spreken waren ovêr de wijze waarop in Oostkapelle de begroting was opgesteld. In de brief die Gedeputeerde Staten nu aan B. en W. van Oostkapelle hebben ge stuurd wordt dit college ernstig verweten, dat zij de raad niet over deze gang van zaken hebben ingelicht en dat zij onbe kwaam personeel op de gemeentesecreta rie aanstellen. Zelfs nadat op deze aanstel lingen aanmerking was gemaakt bleven B. en W. volharden in het aanstellen van niet capabele krachten. Ook wordt B. en W. verweten dat zij verzuimd hebben de raad in te lichten over de mogelijkheden tot het verkrijgen van meer geld uit het Gemeentefonds in de jaren 1956 en '57. Ge deputeerde Staten eisen nu dat deze brief in de eerstvolgende raadsvergadering op 25 juli, openbaar behandeld zal worden. Het provinciaal bestuur wil van de notulen van deze vergadering direct een afschrift hebben. Advertentie De Surinaamse ministerraad heeft mr. C. C. de Rooy, die binnenkort zijn functie van voorzitter van de Vereniging Suri naams Bedrijfsleven neerlegt, benoemd tot economisch adviseur in Nederland. Mr. De Rooy, die toegevoegd zal worden aan de staf van de Surinaamse gevolmach tigd minister in Den Haag, zal in Neder land en andere Westeuropese landen con tacten leggen en belangstelling wekken in kringen van het particulier bedrijfsleven oor investeringen in Suriname en vesti- ing van afzetmarkten in Europa. Advertentie BARTEUORISSTRAAT 2 HAARLEM TELEFOON 13004 c Openluchttheater: Zaterdag 20.15 u.: Zuid Nederlandse Opera met „De Parel vissers". Vleeshal, 20 u.: Bespeling door Klaas Bolt van oude orgels m.m.v. Leonhardt Consort. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Tarzan de ge weldige", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Drijf zand der begeerte", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Malle gevallen bij de Marine", a.l. Zaterdag 23.30 u.: „Als Parijs ontwaakt", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Uit het leven van een zondige vrouw", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u„ za terdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u.: „Bande loos", 18 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u„ echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Kogels voor de getuige", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u„ echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Brave soldaat Schwejk", a.l. Elke ochtend 10.30 u.: „Dik Trom en het cir cus", e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 19 en 21.30 u.: „Tante zet een kraak", 14 j. Elke middag 14.30 u.: „Met de 3 Stooges de lucht in", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal, Grote Markt: Tot 31 juli dagelijks van 1017 u. en van 2022 u. (dinsdags van 1922 u): „Neder landse orgelpracht". Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland): Tot 28 juli expositie van schilderijen, gouaches en plastieken van Bonies. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 aug. expositie van teke ningen, aquarellen en schilderijen van Cor Dik. Dagelijks van 10—22 u„ ook zondag. VRIJDAG 14 JULI City Theater. 2'J u.: „Zo zal je er een hebben". Rex Theater. 20 u.: „Zorg dat je er bij komt" Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 7 9 u.: Tentoonstell.ng werken Jac. v. Looy. ZATERDAG 15 JULI City Theater, 15 u.: „Tarzan's verban ning"? 19 en 21.15 u-: „Zo zal je er een hebben". Rex Theater 20'u.: „Zorg dat je er bij komt" Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 2 5 u.: Tentoonstelling werken Jac. v. Looy. Pieter Vermeu'enmuseum, Cultureel Centrum. 9.3012 en 1416.30 u. VRIJDAG 14 JULI Kennemer Theatei. 19 en 21.15 u.: „Het begon in Napels" Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „De vruch- ten zun riip Luxor Theater. 20 u „De weg der ver gelding". ZATERDAG 15 JULI Kennemer Theater. 19 en 21.15 u.: „Het begon in Napels" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vruch ten zijn rijp". Luxor Theater. 20 u-: „De weg der ver gelding". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Mein Kampf"; zondagmiddag 14.30 u.: „De blauwe maagten van St. Trinias". Geref. Kerken Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. E. I- F. Nawijn): B. G. Mees ten Oever te Wageningen Aangenomen naar Kamerik: W Stolte. kand te Alblasserdam. die be dankte voor Bergentheim. Brichterveld. Oosterniikerk en voor Oudega (W.). Een 28-jarige vertegenwoordiger uit Delft is donderdagavond om ongeveer kwart voor zeven op rijksweg 9 nabij Santpoort met zijn wagen geslipt en over de kop geslagen. De wagei: reed door de midden berm en kwam op de andere rijbaan te recht. De vertegenwoordiger die door een veiligneidsgordel op zijn plaats was ge houden. stapte ongedeerd uit zijn vol komen vernielde auto. De slippartij gebeurde toen de vertegen woordiger plotseling naar links moest uit wijken voor een onverwachte manoeuvre van een voor hem rijdende wagen. In de kalkzandsteenfabriek in IJmuiden is donderdagnacht een negentienjarige truckrijder uit IJmuiden gewond geraakt toen bij een verkeerde beweging zijn linkervoet bekneld raakte De ongevallen- dienst verleende eerste hulp en bracht de arbeider die pa.' twee dagen bij het bedrijf werkzaam was naar huls. In de wasserij van een poetslappenfabriek aan de IJmuidense Middenhavenstraat is donderdagavond eveneens een bedrijfs ongeval gebeurd Een 25-jarige losarbeider die met een steekwagen balen poetskatoen vervoerde, raakte bewusteloos toen de steekwagen dompte en de kruk van deze wagen hem met kracht in het gezicht sloeg. De ongevallendienst heeft de man naar het Anton .usziekenhuis gebracht. Op de beruchte rijksweg 56, van Breda naar Roosendaal, die de naam van Doden weg heeft gekregen, zijn in de eerste helft van dit jaar 114 ongelukken gebeurd. Hier bij vielen 7 doden en 25 zwaargewonden. De Roosendaalse middenstand heeft nu in een telegram aan de minister van Ver keer en Waterstaat verzocht verbetering in de situatie te brengen door de bomen langs de weg te laten rooien en de op- en afritten van de langs de weg gelegen res taurants te laten verbeteren. Advertentie KOK Twee mensen zijn omgekomen bij een scheepsongeluk in een der grintgaten langs de Maas in de omgeving van Roer mond. De 25-jarige schipper Van Lingen uit Gouda maakte een proefvaart met een zolderbak, tijdens welke vaart de heer J. Smals, directeur van een Roermondse grintmaatschappij en de 36-jarige heer Thijssen uit Herten hem vergezelden. Waarschijnlijk doordat de schipper een bocht in het grintgat te klein wilde nemen, is het schip omgeslagen. De drie opvaren den raakten te water en alleen de heer Smals kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Schipper Van Lingen en de heer Thijssen werden vermoedelijk onder wa ter bedolven door de lading aarde waar mee het schip voor de proefvaart geladen was. Tot donderdagavond zeven uur is naar de beide drenkelingen gedregd door een ploeg van 25 man, waaronder personeel van Rijkswaterstaat, de rivierpolitie uit Maasbracht' en van de grintmaatschappij. Het reddingswerk leverde echter geen en kel resultaat op. Ook hebben enige kikvorsmannen van Rijkswaterstaat uit Maasbracht nog onder het schip gedoken om te zien of de beide mannen zich be vonden in een luchtbel onder het omge slagen schip. Dit had evenmin resultaat. De heer Smals dankt zijn redding aan de 31-jarige stuurman Mathieu Leenen, die met de motorschuit van de firma de proefvaart volgde. Nog maar juist op tijd kon de stuurman zijn directeur met be hulp van een boothaak aan dek van de motorschuit brengen. De heer Smals had intussen het bewustzijn verloren. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis in Roer mond. Beide slachtoffers waren gehuwd. Het hoofdbestuur van de ARKA (Al gemene r.k. Ambtenarenvereniging) en het bestuur van de landelijke Subgroep Belastingen hebben in Utrecht in het kader van de plaatselijke Subgroepen Belastingen een drukbezochte vergade ring gehouden. In deze vergadering werd de situatie onder ogen gezien in verband met de antwoorden, die door de minister van Binnenlandse Zaken en de minister en de staatssecretaris van Financiën op de door verschillende Kamerleden in de vergadering van de Tweede Kamer op 12 juli gestelde vragen zijn gegeven. Naar de ARKA in een communiqué meedeelt heeft de vergadering unaniem haar erns tige teleurstelling en verontwaardiging uitgesproken over deze antwoorden, waar uit naar haar mening kennelijk blijkt, dat de betrokken bewindslieden de ernst van de situatie, waarin de belastingambtena ren verkeren, niet willen inzien en niet de ernstige waarschuwing hebben ver staan van de demonstratieve vergadering op 8 juli in de Houtrusthallen in Den Haag. Nogmaals werd uitdrukkelijk uit gesproken dat de interpretatie, door de minister van Binnenlandse Zaken gege ven aan de afspraak van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg op 22 november 1960, niet kan worden aanvaard, omdat deze indruist tegen de opvatting, dat verbeteringen voor be paalde groepen, ongeacht de grootte, zon der meer door middel van zo genoemde „novelle-besluiten" kunnen worden ge realiseerd. Opnieuw werd uit de verga dering aangedrongen op het organiseren van een stiptheidsactie. Verder, werden nog diverse suggesties gedaan ten einde aan de teleurstelling en de verontwaar diging van de belastingambtenaren uiting te geven. In een vergadering van de samenwer kende organisaties, die vandaag wordt gehouden zullen nadere stappen in over weging worden genomen. Het tweede Kamerlid de heer Den Uyl (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en van Justitie gevraagd of het juist is, dat in het valse-munters- proces, waarin de rechtbank te Amster dam op 12 juli uitspraak heeft gedaan, is gebleken, dat de B.V.D. en de justitie van de activiteiten van de verdachten reeds op 10 januari 1960 kennis kregen, terwijl de justitie pas op 10 juni 1960 ingreep. Indien dit zo is, vraagt de heer Den Uyl, welke zijn de beweegredenen geweest die de justitie ertoe hebben geleid de ac tiviteiten van de verdachten zo lang voort gang te laten vinden? Voorts vraagt hij of het juist is, dat de officier van Justitie in de loop van het proces gezegd zou hebben, dat hij zich zou onthouden van controle op de herkomst van via de B.V.D. verkregen inlichtingen, aangezien de controle hiervan berust bij de commissie voor de B.V.D. uit de Tweede Kamer. De heer Den Uyl vraagt of de minister deze opvatting van de officier van Justitie juist acht. „Is de minister niet van oordeel, dat het bestaan van de Ka mercommissie de justitie niet ontheft van haar taak de door de B.V.D. verkregen en aan de justitie ter beschikking gestelde gegevens op herkomst en waarde te toet sen?" vraagt de heer Den Uyl. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft zijn werkzaamheden hervat. De minister is donderdagmiddag voor het eerst weer in functie op zijn departement geweest sedert hij op 14 juni in de Tweede Kamer bewusteloos raakte. De minister heeft daarna eerst een paar weken in Haute Savoie doorgebracht en daarna nog enige tijd in Noord-Brabant. Tijdens de wervelstorm die woensdag middag ook over het oostelijk deel van Alkmaar trok, is het jacht van Prins Bern hard beschadigd. De „Budi" liep aanzienlijke averij op. Het kajuitdak werd enigszins ontzet, waar door een der kajuitvenster kapot ging. Voorts liep het dashbord schade op en werden enkele panelen beschadigd. Men zal trachten het schip, dat in ver band met de afleveringsprocedure weer terug op de scheepswerf was, zo snel mo gelijk te herstellen, waarna het kan wor den afgeleverd. Het Tweede-Kamerlid de heer Neder horst (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justitie schriftelijk gevraagd df het de bewindsman bekend is, dat de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal proeven bij scheepsslope- rijen heeft laten nemen om na te gaan of de hoeveelheid schroot, die voor vereve ning bij de Schrootvereveningskas werd aangemeld, in overeenstemming was met de hoeveelheid schroot, die in werkelijk heid bij het slopen van schepen werd ver kregen. Voorts vraagt hij of het de minister be kend is, dat, wat de situatie in Nederland betreft, van de zeven in het onderzoek be trokken schepen er voor vier onjuiste ge gevens zijn verstrekt. Hierdoor zou voor 42 percent meer aan vereveningsgeld uit betaald zijn dan waarop men krachtens het slooprendement recht had. De heer Neaerhorst wil verder weten of strafvervolgingen zijn ingesteld tegen de firma's, die door een misleidend opgeven van de hoeveelheid uit sloop verkregen schroot zich ten onrechte gelden uit de vereveningskas hebben toegeëigend. Te vens vraag* hij of de minister in het resul taat van de steekproef geen aanleiding ziet een strafrechtelijk onderzoek te gelasten naar al het in Nederland voor verevening aangemelde scheepssloopschroot, alsmede een strafvervolging in te stellen tegen al len, die zich op deze wijze ten onrechte hebben verrijkt Advertentie In onze vermaarde Ziet NU onze etalages I Haarlems Grootste Speciaalzaak In Woningtextiel ANEGANG 27 A hoek Warmoesstraat De 44-jarige mijnwerker D. Buter uit Heerlen is ondergronds in de mijn Oranje- Nassau IV om het leven gekomen. De man was deze week in opleiding voor losvloer- arbeider. De mijnwerker, in wiens plaats hij deze functie zou gaan vervullen, was samen met hem bezig wagons onder de zeven te schuiven. B. moet door tot nu toe onbekende oorzaak tussen de bumpers van twee wagons zijn geraakt en op slag ge dood. Zijn mede-arbeider had van het on geval niets bemerkt totdat hij in de gaten kreeg dat de wagons doorliepen. Toen hij ging kijken, vond hij het slachtoffer. B. was gehuwd en vader van een kind. Zestig burgemeesters van plaatsen in de Amerikaanse staat New Jersey zullen woensdag voor een driedaags bezoek aan Amsterdam op Schiphol arriveren. De vol gende middag ontvangt burgemeester Van Hall zijn Amerikaanse collega's op het stadhuis. Opgeruimd staat netjes. In Amster dam is de actie „Houdt uw stad schoon", een onderdeel van de landelijke actie „Op geruimd staat netjes", begonnen. Er zijn circulaires onder winkeliers en hondenbe zitters verspreid, er is een in smetteloos wit gestoken schoonmaakbrigade (werk studenten), en er zijn borden met affiches geplaatst. In papierbakken zullen luid sprekers worden ingebouwd die het pu bliek aansporen deze bakken te gebruiken. Ook de jeugd is nauw bij de actie betrok ken, die ongeveer twee maanden zal duren. Europa's grootste vrieshuis. De Com missaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer, heeft in Hoogeveen Europa's grootste vrieshuis officieel in gebruik gesteld. De bestaande fabriek van Lucas Aardenburp n.v., welke opgegaan is in het Unilever-concern is ten behoeve van de n v. Iglo omgebouwd tot een zeer moderne dienvries-.nstallatie. De capaciteit van het vrieshuis is 5,3 miljoen kg inhoud. In deze industrie zullen 800 man werk vinden. Brievenbussen op maat. De Amster damse gemeenterea'1 heeft zonder hoofde lijke stemming besloten in de bouwver ordening een wijziging aan te brengen, waarin bepaald wordt dat de lengte van de brievengleuven ten minste 265 mm en de hoogte 32 mm zal moeten bedragen. Dit is geschied op verzoek van P.T.T Gemeenteklassen voor premiebouw. De klasse-indeling, die voor de toepassing van de subsidieregeling voor de particu liere woningbouw wordt gehanteerd, is met ingang van 1 juli voor een aantal ge meenten gewijzigd. De wijzigingen zijn ge lijk aan die, welke in de gemeenteclassifi catie voor collectieve arbeidsovereenkom sten en bindende loonregelingen werden aangebracht. Lange pjjp voor Petten. Een pijp leiding van 207 meter zal deze week in drie stukken van respectievelijk 42, 77 en 88 meter van Gorinchem naar het Reactor centrum Nederland in Petten worden ver voerd. De pijp wordt per trein van Gorin chem naar Alkmaar vervoerd. In de vroege ochtend van zaterdag zal de pijp met vrachtauto's naar Petten worden gebracht. Luchthaven Rotterdam. De gunstige ontwikkeling van de luchthaven Rotter dam zet zich voort. In het tweede kwar taal van dit jaar werden namelijk 3700 passagiers meer vervoerc' dan in de over eenkomstige periode van 1960: 52 886 in 1961 tegenover 49.009 vorig jaar. Het vrachtvervoer daarentegen liep iets terug: 1.738.250 kg "in 1961 tegen 1.808.645 kg in 1960. Kostbare romance. Een twintigjarige tig Amerikaanse dollars en 24 ehèques in Amsterdam een kostbare romance be leefd. Zij ontmoette een heer, die haar be reidwillig de stad liet zien en 's avonds ook het Vondelpark. Toen het tweetal na middernacht opstapte bleek de tas van de studente, met vijftig Franse francs, twin tig Amernkaanse dollars en 24 ehèques van tien dollar, die zij op een bankje had neergezet, te zijn verdwenen. I!!!l\illlllillljillllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mee: De stormwind die donderdagmiddag opstak is in de nacht daarop weer afgenomen, nadat de storing zich in de richting van Denemarken ver wijderde. De depressie die het weer in ge heel West-Europa beheerst, heeft haar hoofdcentrum boven de Britse Eilander^. Dit centrum is van de Noordzee naar Schotland getrokken. Het begon daarna een scherpe bocht te beschrijven, die over Ierland naar Wales leidde. Aan zijn flank staan krachtige tot stormachtige winden. Verwacht wordt dat de depressie opnieuw naar de Noordzee zal trekken en even ten noorden van de Waddeneilanden langs ons land zal gaan. Hierdoor wakkert de wind weer aan, uit westelijke richting, aan de kust misschien tot stormachtig. Overigens blijft het koud weer en buiig. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen .3 M a binnen- en buitenland. •o- Neerslag: laatste 24 uur. Su Hen Helder zwaar bew. ZW 19 1 Ypenburg zwaar bew z 19 7 Vlissingen regenbui 18 18 Eel de zwaar bew zzw 20 24 De Bilt licht bew. z 18 22 Twente licht bew. zzw 18 24 Eindhoven zwaar bew z 18 19 Zd-Limburg regenbui z 18 13 Helsinki onbewolkt O 22 1 Stockholm onbewolkt ono 19 0 Oslo zwaar bew nno 23 0 Kopenhagen regen zw 18 16 berdeen onbewolkt windst. 19 0,2 Londen onbewolkt zw 19 4 Amsterdam licht bew. zzw 19 9 ■irussel regen ZZO 1 Luxemburg regen z 15 5 Parijs regen zzw 19 13 Bordeaux geheel bew wzw 19 5 Grenoble zwaar bew. windst. 18 10 Nice onbewolkt nw 28 0 Berlijn regen zw 21 5 frankfort zwaar bew zzw 19 5 München half bew. zw 21 0,6 7. rich half bew. z 17 5 Genève regen zw 20 11 Locarno onbewolkt O 24 0 Wenen licht bew. w 24 10 Innsbruck licht bew. O 20 6 Belgrado regen w 35 0,1 Athene onbewolkt windst. Rome onbewolkt windst. 31 0 ■\jaccio onbewolkt O 24 0 Madrid onbewolkt windst. 27 0 Mallorca onbewolkt windst. 28 0 Zaterdag 15 juli Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur. Maan op 7.20 uur, onder 22.07 uur. Maanstanden 21 juli 0.14 uur eerste kwartier. 27 juli 20.51 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 14 juli Hoog water 4.37 en 17.02 uur. Laag water 0.22 en 12.40 uur. Zaterdag 15 juli Hoog water 5.13 en 17.40 uur. Laag water 0.56 en 13.16 uur. Het hoog en laag wate' te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2