Raad Beverwijk akkoord met bouw van gem. kantorenflat Kritiek op financiële opzet en tijdstip van de stichting a a ma Wijsmuller in IJmuiden bouwt twee van de grootste slepers ter wereld Supralux VERF EN LAK mm. SOLEX Bromfietsrijders COR OLY SLIJTERIJ SWIER Wasgoed boven de raadzaal Werkprogramma van het Visserijschap Eerste paal geslagen voor Bloemenveiling Ab Geldermans sprong weer op z'n fiets Beverwijks raad nam belangrijke voorstellen aan Anderhalf maal groter dan de „Noordholland" Belangrijke besparing aan produktietijd IJmond verenigingen vandaag en morgen VRIJDAG 14 JULI 1961 7 Victoria Avada van 745.-voor 650.' van 625.- voor 465.' van 785.- voor 695.' van 745.- voor 650.- 435, Brief over personeels gebrek in IJ muiden Bromfietser kwam onder bus na botsing Ondanks slagregens prima aardbeien 3 AN v. d. VLUGT Voor uw wijnen en gedistilleerd Vier leraren verlaten openbare ulo-school O T O 395.- GEBR. v. BUGNUM ZN. Critiek op de financiële opzet van de bouw van een groot gemeentelijk kantoren- gebouw gecombineerd met een torenflat met 143 woningen, viel donderdagavond te beluisteren in de raadzaal van Beverwijk. Voor de behandeling van het raadhuisplan bestond ongewoon grote belangstelling. Echter niet verwonderlijk, omdat zovelen belang hebben bij een betere huisvesting van gemeentelijke diensten. Behalve critiek op de financiële opzet die optimistisch en verward werd genoemd, hadden enkele raadsleden ook bedenkingen tegen de plaats van vestiging, het tijdstip van de bouw van dit zo belangrijke object en tegen het feit dat geen goedkope woningen in de torenflat mogelijk zijn. Ondanks bedenkingen, huivering en zelfs enige vrees bij sommige raadsleden, is het voorstel aangenomen. Men zag tenslotte het nut in van deze oplossing der huisvestingsmoeilijkheden van gemeentelijke diensten en bedrijven. De heer Jac. de Weyer (K.V.P.) ver-, klaarde namens zijn fractie, dat deze een stemmig achter het voorstel tot de bouw •van een stadhuis staat. Hij had waarde ring voor het ontwerp en dankte voor de medewerking van Hoogovens inzake de bouw van 44 etagewoningen boven de ge meentelijke ruimten. De nieuwe wijk kan volgens hem „enige forse bouw" wei heb ben. Jammer vond hij het dat de dienst van Sociale Zaken er niet in wordt on dergebracht. Hij meende, dat het pro' bleem van de slechte huisvesting der dien sten en bedrijven, los moet worden ge' zien van de bestuurlijke indeling in de IJmond. Het probleem moet immers zo snel mogelijk worden opgelost. De heer F. R. W. K a e b i s c h (P.v.d.A.) was het ook met het ter tafel liggende voorstel eens. Blij was hij dat door het plan zeker ve'-rtig eigen woningzoekenden geholpen kunnen worden. De heer M. A. de Ruiter (Prot. Chr.) betreurde het dat er dure woningen zul len komen, maar hij had bedenkingen te gen de financiële opzet, die „optimis tisch" werd genoepid. Hij vroeg wat er met de vrijkomende gebouwen zoals stadhuis Scheybeeck, en het gebouw Open bare Werken gaat gebeuren. Advertentie Nog enkele overjarige BROMFIETSEN Typhoon Zündapp Avada Haast u, want de voorraad raakt op BREESTRAAT 108 BEVERWIJK Het Visserijschap in Den Haag heeft het ontwerp-werkprogramma voor dit jaar goedgekeurd, waarmee de activiteiten van het Visserijschap zijn verruimd. Tevorèn werd het overlijden van de heer C. van der Wal, die zeer actief werkzaam is ge weest in het dagelijks bestuur, herdacht. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Reedersvereniging voor de Neder- landsche Haringvisserij, waarin het be stuur van deze vereniging mededeelt te sympathiseren met het streven om in IJmuiden het personeelsgebrek in de toe leveringsbedrijven van de visserij op te lossen door het Visserijschap te laten aan dringen op het beschikbaar stellen van meer woningen voor de arbeiders. Dit per soneelsgebrek is er mede oorzaak van dat vele reparatiebedrijven het werk niet meer aankunnen. In het visserijschap was men van mening, dat moeilijk medewerking kan worden verleend, maar dat de oplos sing ligt in de particuliere woningbouw. In het ontwerp-werkprogramma worden drie soorten van activiteiten genoemd: de verordenende activiteit, de adviserende activiteit en de daden van het vrij bestuur. Onder de verordenende activiteiten val len: De bevordering van de kwaliteit en de gezondheidstoestand van vis en het op richten van fondsen in het belang der be- *drijfsgenoten. Bij de adviserende praktij ken van het Visserijschap zal voortaan in de eerste plaats aandacht worden besteed aan de verbetering van de vakopleiding. Verder zal de vraag worden bestudeerd of voor bepaalde sectoren van de visserij een systeem van bedrijfsvergunningen of ves tigingsvergunningen wenselijk is. Andere punten van de adviserende taak zijh de propaganda en de uitbouw van de visserij coöperatie, het medewerken aan de oplos sing van internationale visserijproblemen en de gevolgen van het Deltaplan voor de visserij. Onder de daden van vrij bestuur wordt het bevorderen van technisch onder zoek genoemd. Tot opvolger in het bestuur van de heer C. van der Wal werd de heer P. Broeksma uit Utrecht gekozen. Hij werd ook gekozen als waarnemend voorzitter. Over de vaststelling van het advies in zake de aansluiting van de dagcursu^ voor lee-plichtigen van de visserij school in Scheveningen aan het begin van de haring teelt werd besloten om dit probleem door de ingestelde commissie verder te laten bestuderen in het kader van een advies over het gehele visserij-onderwijs. Verder werd in deze vergadering de verordening opvangregeling makreel 1961 vastgesteld. Mevr. A 11 a n-S c h i 11 h u i s (VVD) zei een torenflat niet te kunnen waarderen, maar „het zal wel nodig zijn om een stadhuis te realiseren." Zij was zich overigens wel bewust van de huidige huis- vestingSmoeijkheden. ,,De pas naar een werkelijk raadhuis wordt echter afgesne den," aldus de spreekster, die een vrij staand stadhuis prefereert, waarop Bever wijk in de toekomst trots zal kunnen zijn. Liever zwembad De heer S w a r t s (CPN/was het volko men met de oplossing van het gemeente bestuur eens. Toch zou, zo zei hij, Bever wijk eerder stemmen vóór een zwembad dan voor een nieuw gemeentelijk kanto renflatgebouw. Ook dit raadslid noemde de financiële opzet optimistisch. Een ma- 'quettekamer achtte hij overbodig. Nog andere raadsleden voerden over dit belangrijke voorstel het woord. De heer W. Niesten wenste graag een open bare aanbesteding: De heer F. J. Schol ten (P.v.d.A.) ging nader in op de finan ciering en de consequenties ervan. Hij noemde de toelichting van het college op dit punt een verward verhaal, alsof er geschreven is aan „comptabele analfabe ten". De heer W. A1 b e r d a, eveneens P.v.d.A., zei dat de voordracht vooruitliep op een eventuele fusie van Beverwijk en Heems kerk. Hij was bevreesd dat deze huisves- tings oplossing de pas zou afsnijden voor de bouw van een stadhuis in de toekom stige city. De financiële opzet noemde hij zwak; „gescharrel met cijfers." Spreker wees er verdei op dat in Beverwijk veel meer behoefte is aan goedkope woningen, waarvan in het stadhuis-plan absoluut geen sprake kan zijn. Voorbarig De heer D. K o g e r (Prot. Chr.) betoog de dat een oplossing nodig is voor de slechte huisvesting der gemeentelijke diensten en bedrijven. Ook dit raadslid vroeg zich af of dit wel het juiste ogen blik is een dergelijk plan te verwezenlij kend/zolang er nog niets definitief is over de bestuurlijke indeling. Hij vroeg zich érnstig af of de raming der kosten wel reëel is en of later de raad niet weer voorstellen over aanvullende kredietqp worden gedaan. Hij was ronduit huiverig. Wordt de huisvesting van de eigen be volking niet geofferd aan de stedebouw- kundige aspiraties, zo vroeg hij. Van de 99 woningen zullen slechts 40 voor de eigen woningzoekenden beschikbaar ko men. Voorts worden er 44 woningen door Hoogovens in premiebouw gebouwd. Fractiegenoot J. H. v. d. Schoor wees erop dat het niet is uitgesloten dat op den duur mser decentralisatie der ge meentelijke diensten nodig zal zijn, aan gezien nu al in het plan geen ruimte is voor huisvesting van de dienst Sociale Zaken. „Is dit nu het raadhuis, dat de raad zich altijd heeft voorgesteld?" zo riep spreker uit. Het college schijnt, zo zei hij, vast te geloven in de bestuurlijke in deling. De heer J. Nieuwenweg (VVD) achtte de oplossing tijdelijk en daarom „een vrij duur grapje". Hij wilde het gebouw bij de grens tussen Beverwijk en Heemskerk geen stadhuis, ma-r een administratiekan toor noemen. Spreker wilde over de finan ciële opzet goed worden ingelicht, want die „rammelt". Hij vond het onelegant dat het college meent, dat de „jongens en meisjes van de raad dit wel weer zul len slikken." Het raadslid suggereerde de gemeentelijke «ruimte te huren van de stichting „Pro^Cmmbus," die de torenflat wil bouwen. „Heerlijk moment" Voorzitter J. G. S. Bruinsma noemde het een heerlijk moment een nieuw raad huis te gaan bouwen, zij het als onderdeel van een woning-torenflat.' Hij wenste Vel- sen toe, dat het spoedig met de bouw van zijn stadhuis zal kunnen beginnen. Bever wijk bouwt echter geen volledig, alleen staand stadhuis. Het torenflatplan is slechts een oplossing van vele huisves- tlhgsmoeilijkheden, waarmee gemeentelijk diensten en bedrijven te kampen hebben. De oplossing geldt voor circa 25 a 30 jaar, aldus de voorzitter. „We zi'jn realist ge noeg om te beseffen, dat we nu geen stad huis kunnen bouwen." „Ongeacht de fusie is een administratie gebouw absoluut noodzakelijk," zo zei de burgemeester, die er nog eens op wees dat de minister overigens reeds een prin cipiële beslissing heeft genomen over de bestuurlijke indeling in de IJmond. De hoge flat zal Beverwijk enige allure geven. Volgens 't streekplan is Beverwijk aange wezen een stedelijk aanzien te houden. Hoogbouw is dus nodig en in dit verband kon de voorzitter niet garanderen dat er niet nog meer hoogbouw zal komen in Be verwijk. „Op gegeven moment moet het gemeen telijk apparaat toch een betere huisves ting geboden worden". Hij zei dat er men sen graag in een torenflat wonen. Oor spronkelijk was het de bedoeling een gro te garage onder de flat te huisvesten. On getwijfeld zal de was boven het raadhuis wapperen, maar dat is onvermijdelijk. Er komt een nieuw politiebureau, want het huidige bureau is zeer verouderd. Het nieuwe bureau moet om politiële redenen niet bij de torenflat komen, en ook niet er in. Na ontruiming van het kantoor openba re werken, naast he* bureau, kan de poli tie er tijdelijk in. Met de bouw van een nieuw stadhuis kan nooit eerder worden begonnen dan wanneer Beverwijk 100.000 inwoners heeft. In het huidige stadhuis Scheybeeck komen de Kennemer Oudheid kamer en de Beverwijks Sociaal Culturele Wethouder W. J. V e s s i e s (KVP) zei dat de huur van 4-kamer woningen maximaal 80,- van 3-kamer woningen maximaal 72.50 en van 2-kamer woningen maximaal 65,-, zal bedragen De exploitatie van het flatgebouw geschiedt in de vorm van een coöperatie. Voorlichting Over de financiële achtergronden sprak wethouder E. Gerritse (P.v.d.A.). De op zet noemde hij reëel, zo ook de afschrij ving van het project in vijftig jaar. De voorlichting is summier, maar in de com missies is alles uitvoerig besproken, aldus de wethouder. ,.De beste voorlichting krij gen de raadsleden in de commissieverga deringen". Het college meent dat er een besparing van 20.000,- per jaar mogelijk is, na verwezenlijking van het project. (Besparing op bode, telefoniste, telefoon kosten en dergelijke). De reserve van ruim 130.000,- voor de bouw van een de finitief stadhuis, moet nu „opgesoepeerd" worden, omdat het nog wel 15 of 20 jaar kan duren eer er een echt stadhuis zal zijn. „Wij kunnen niet verzekeren nu, dat er ntet eens een aanvullend krediet zal worden gevraagd", aldus de wethouder. Hij vroeg zich af of de stichting „Pro Om nibus", die de woningen gaat bouwen, be reid zou zijn ook de administratiekantoren te laten neerzetten. De heer S. Coelingh (P.v.d.A.) zei dat ook hij eerder een zwembad dat en torenflat annex gem. administratie kantoor zou kiezen, maar die keuze is er niet. „De huren gaan uit boven de finan ciële draagkracht van de meeste mensen," zo gaf hij toe, verder opmerkend dat door verhuizingen naar woningen in de toren flat, er goedkope woningen vrijkomen. Dit zag hij als het enige lichtpunt. Met de wo- ningbouwpolitiek van de regering js hij het niet eens. In tweede instantie zei de voorzitter nog dat het huis Scheybeeck nooit in particu liere handen zal kunnen komen voor een of ander commercieel doel. Dat zullen B. en W. nooit toestaah. De heer Koper bleef erbij dat hij het tijd stip onjuist gekozen achtte, evenals de plaats van stichting. Hierover zou hij nog willen „heenstappen", maar niet over de financiële opzet, die hij erg simpel noem de. Hij meende dat het een financiële gok Advertentie KIES EEN DOEL en spaar er voor STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen is. De cijfers spreken, zijns inziens een irrieële taal. „Gegoochel met cijfers". Van de opschuiving van mensen in goedkope woningen naar woningen met een hogere huur, geloofde hij geen woord. De bouw van de flat geeft geen oplossing van de woningnood in Beverwijk, zo stelde hij. Hij zou zich niet „con amore" achter het voor stel scharen, maar het in ieder geval toch doen. Het maquettegebouwtje op het dak achtte de heer Nieuwenweg onzin. Het zou ook een smoesje zijn om te beweren dat de maquettezaal een eis van de schoon heidscommissie is, „want de eisen van deze commissie kunnen wij aan ons laars lappen." Zijn fractie zei bang te zijn voor de aan vullende kredieten, die ongetwijfeld zullen komen. Hij waarschuwde het college de verwezenlijking van het plan niet te licht vaardig op te nemen. De heer Coelingh zei nog, dat het her haaldelijk gelukt mensen uit goedkope naar duurdere woningen te trekken. Er is zelfs een wachtlijstje. Slechts de heer J. H. v.d. Schoor stemde tegen het voorstel. Toen de voorzittersha mer viel, waren drie uren verstreken De raad van de gemeente Beverwijk heeft donderdagavond een belangrijk besluit genomen, namelijk het verle nen van een krediet van ruim drie miljoen gulden voor de bouw van een tweede torenflat in het uitbreidings plan Meerestein. Het stadhuis van Beverwijk, alsmede gemeentelijke diensten en bedrijven zullen in deze flat worden ondergebracht. Boven het kantorencomplex verrijzen dan dertien verdiepingen met 143 woningen. Het nieuwe gebouw is een ontwerp van de Rotterdamse architect Harry Nefkens. Het zal worden gebouwd door Brede- ro's Bouwbedrijf te Utrecht. Wij druk ken hierbij een tekening af van het interieur van de nieuwe raadzaal, waar het daglicht toetreedt door de ramen van een koepelvormig dak. Om de zaal komt een wandelgang. Gistermiddag is de eerste paai voor de nieuwe bloemenveiling te Beverwijk in de grond geslagen. Men heeft er, in verband met de vakanties en de seizoenwerkzaam heden niet veel drukte van gemaakt. Wel waren bestuursleden van de bloe menveiling en de architect, de heer Chr. de Heer, aanwezig. Aanvankelijk zou de eerste paal pas over enige weken de grond in gaan. Toen gistermiddag om vijf minuten over half een de eerste paal (met een betonnen kop van vier meter) in de grond zat, heeft de voorzitter van de Bloemenveiling Het Centrum, de heer B. J. Hilbers, erop ge wezen dat na jaren van voorbereidingen men dan toch eindelijk aan de uitvoering van een groot werk is gekomen. Dit houdt dan tevens in dat nu ook het vertrek uit het wel zeer bekrompen en geheel uit de tijd zijnde veilinggebouw aan de Koning straat in zicht is. Met het uiten van de wens dat de verdere werkzaamheden aan dit nieuwe veilinggebouw even voorspoe dig zullen gaan als het slaan van de eerste paal en dat de bouwwerkzaamheden zon der ongelukken zullen verlopen, was deze korte plechtigheid ten einde. De bloemenveiling zal komen te rusten op 255 palen. Gaat alles zoals de uitvoer der dit wenst, dan zal het heiwerk ruim vier weken in beslag nemen. Men hoopt met de werkzaamheden voor de veiling Kennemerland nog voor de vakantie ge reed te zijn. De hei-installatie wordt dan meteen ingezet om de heiwerkzaamheden te voltooien voor de drie woonhuizen, waarvoor 47 palen moeten worden inge slagen. Met het neerzetten van de staal constructie kan men dan beginnen, zodat direct na de vakanties de metselaars aan de slag kunnen gaan. Donderdagavond om half acht is op de hoek DuinwijklaanWesterhoutplein te Beverwijk een ernstig verkeersongeluk gebeurd. De bestuurder van een brom fiets gaf geen voorrang aan een bus die van het Keunenplein kwam en de Duin wijklaan reeds verlaten had. De chauf feur van de bus remde nog uit alle macht," maar kon niet meer voorkomen dat de bromfiets onder het rechtervoorwiel kwam. De bestuurder van de bromfiets werd tegen de grond geslagen en bleef zwaar bloedend uit het hoofd op de grond liggen. Hij werd met ernstige hoofdwon den naar het Rode Kruisziekenhuis ge bracht. De aanvoer op de Beverwijkse aard beienveiling wordt kleiner. Gistermiddag waren er nog enige duizenden manden en een bijna even groot aantal doosjes, waar voor net als op de vorige avond een ma tige belangstelling bestond. Had men aanvankelijk gedacht dat de kwaliteit wel heel erg geleden zou hejjben door het overtollige water, dit kwam geheel anders uit: de aardbeien waren nog prima! Voor de nog vrij goede kwaliteit werd tussen de f 2 ën f3 per slof- getaald, een enkele uitzondering bracht even meer op. De meeste partijtjes lagen in een prijs klasse van rond de 2 per slof. Voor de doosjes werden sterk uiteenlopende prij zen betaald: 19 tot 63 cent.. Advertentie 15 JULI beginnen overal de OPRUIMINGEN met verlaagde prijzen, maar WIJ geven er nog een KLAP boven op! Zie de etalages. Kostuums voor één cent Pantalons voor één cent Kolberts voor één cent Overhemden voor één cent Truien voor één cent Dassen voor één cent Sokken voor1één cent Sjaals voor één cent Hoeden vooréén cent Er is ook gedacht aan onze cliëntele met ruimere beurs, waarvoor diverse artikelen tegen drie cent en hoger worden aangeboden. Diverse KOSTUUMS, prima soor ten, uitzoeken, KLAP-prijs 66, WINTERJASSEN en DEMIES, uitzoeken, KLAP-prijs 69,— PANTALONS, prima Trevira, KLAP-prijsƒ32.50 Pracht partij JONGENSWINTER JASSEN lft. 1216 jaar, uitzoeken lft. 1216 jaar, uitzoeken Partij moderne tinten REGENCOATS alle maten (ook in Parka m. cap.) van f 69,nu uitzoeken voor KLAP-prijs 41,— KLAP-prijs 39,— Tientallen koopjes in vele enkele stuks, waarvan de prijzen nog véél lager liggen VAKANTIE-AANBIEDING: plastic herenregen jassen, mét etui, alle maten, KLAP-PRIJS ƒ2,98 KLOOSTERSTR. 33-35, BEVERWIJK De zo onfortuinlijke Tour de France renner Ab Geldermans uit Beverwijk is donderdag weer op de fiets gesprongen om te proberen of hij na zijn val in de Tour weer in conditie kan komen. Dr. Rolink had omtrent de verwondin gen een gunstig advies uitgebracht, zodat Ab dan gisteren zijn eerste 40 km zacht jes aan heeft gereden. Iedere dag zal hij proberen een stukje verder te komen om straks weer aan verschillende wedstrijden te kunnen deelnemen. Want hij heeft reeds verscheidene nieuwe contracten kunnen afsluiten voor belangrijke wedstrijden in het buitenland, waaronder ook baanwed- strijden. De raad van Beverwijk heeft donder dagavond zijn goedkeuring gehecht aan het uitbreidingsplan „Hofland", waar 242 nieuwe woningen komen in laag- en hoog bouw. Het uitbreidingsplan voorziet ook verbetering van het minder fraaie Keu nenplein en de bouw van een aantal win kels, gegroepeerd rond een pleintje. In het gebied is ook grond gereserveerd voor zogenaamde milde bedrijven, zoals een een bakkerij, confectiebedrijf en een druk kerij voor de uitvoering van het plan, waartegen enkele bezwaren waren inge diend, zullen 235 woningen gesaneerd moeten worden, waarvoor in de plaats dan 242 nieuwe komen. Een voorstel tot subsidiëring van maat schappelijk werk onder woonwagenbewo ners, kon zonder uitvoerige discussie wor den aangenomen. Over het regionaal woonwagenkamp wist de wethouder S. Coelingh (P.v.d.A.) mede te delen dat op de grens van Assen delft en Heemskerk dit kamp gedacht is. Er wordt gewerkt aan een regeling be treffende de exploitatie, wat een zaak is van twee gemeenten: Velsen en Bever wijk. Voorstellen betreffende gasvoorzienin- gen werden bij hamerslag aangenomen. De heer Scholten (P.v.d.A.) betreurde het dat de plannen om te komen tot een zogenaamde vleugelschool voor neutraal en r.k. blo, niet kunnen doorgaan, nu er een voorstel is om allèèn een r.k. school te bouwen. De rooms-katholieken hebben bezwaren tegen een vleugelschool. De heer Swarts (CPN) zag hierin een torpedering van de plannen van net openbare blo door Den Haag. Hij was dan ook tegen het voor stel. Wethouder Coelingh, die wethouder A. J. Hermes vervangt omdat deze in mili taire dienst is, was het met de heer Scholten eens. Maar hij kon het het schoolbestuur niet kwalijk nemen dat het nu wel eens bouwen wil, aangezien er ur gentieverklaring is afgegeven. De bouw van een definitief gebouw voor de Mater Amabilisschool is donder dagavond een stapje naderbij gekomen, daar de raad een geldlening gerandeerde. Het laatste belangrijke voorstel de stichting van een groot verenigingsge bouw werd met algemene stemmen aangenomen. Het sleep- en bergingsbedrijf van de n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden gaat twee van de sterkste en grootste zeesleepboten ter wereld bouwen. Dit grote nieuws heeft de directie gistermiddag bekendgemaakt. Zij heeft begrepen dat in het tijdperk van de bouw van steeds grotere schepen, grotere sleepboten nodig zjjn De twee sleep boten worden gebouwd in samenwerking met twee bekende scheepswerven, te weten L. Smit en Co te Kinderdijk en Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht. De beide schepen, waarvan de hoofdaf metingen 51,40 meter lengte, 10,30 meter breedte en 5 meter holte zullen bedragen, zijn ontworpen door de eigen technische dienst van bureau Wijsmuller in samen werking met de reeds genoemde werven. De werven hebben op het gebied van de bouw van zesleepboten een grote erva ring. Over de uiterlijkheid van de nieuwe sleepboten is echter op dit ogenblik nog niet'veel bekend. Wel is bekend dat de schepen geen schoorsteen zullen hebben. En dat is feitelijk te beschouwen als een zekere „revolutie" in de ontwikkeling van het bedrijf van Wijsmuller, waarvan de blauw-witte pijpen wereldbekendheid ge nieten. Ook over het juiste vermogen en het fa brikaat van de motoren kunnen thans nog geen mededelingen worden gedaan, omdat de modellen van de beide zeeslepers nog beproefd worden in laboratoria te Wage- ningen. De slepers zullen in ieder geval niet het machinevermogen van 7000 paai<- dekrachten halen, waarover de nieuwe „Zwarte Zee" van Leen Smit en Co. te Rotterdam de beschikking heeft. Maar de te bouwen zeeslepers zullen, zoals gemeld, tot de kleine groep van de sterkste en grootste boten ter wereld gaan behoren. De schepen zullen afwijken van het stan daardtype, dat sedert het begin van de Nederlandse zeesleepvaart is gebouwd. De rookkanalen bijvoorbeeld zullen in de twee achtermasten worden gebouwd. De schepen worden volledig air-conditio ned en zullen aan drie en dertig personen Advertentie is beter, kost minder... en el.ke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammars VOOR SUPRA LUX NAAR WI1K AAN ZEEËRWEG 74 TELEFOON 7361 accommodatie bieden. Over de inrichting is thans bekend, dat voor de officieren een messroom en rooksalon op het sloependek komen en dat voor de bemanningsleden een messroom op het hoofddek zal worden ingericht. De schepen worden voorts uit gerust met dubbele sleeplieren. Wijsmuller te IJmuiden is reeds jaren geleden begonnen met het vernieuwen en moderniseren van haar vloot. De eerste Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TEI.EF 7281 Bezorgen door de gehele gemeente In de openbare ulo-school te Beverwijk hebben donderdagmiddag vier leraren af scheid genomen van het hoofd van de school de heer J. A. H. de Klerk, de leerlingen en de oudercommissie. De heer D. Dangermond, reeds gepensioneerd als hoofd van de Zeewijkschool, had toege zegd een paar maanden te willen helpen doch dat was een jaar geworden. De heer G. J. Tukker is onlangs benoemd als hoofd van een andere school in Bever wijk, de heer A. Teljeur gaat over naar dezelfde school en de heer G. Boersma, eerder hoofd van een school te Steenwijk, zal nu de leiding op zich nemen van een andere school. Alle leraren kregen na mens persopeel en schoolkinderen een boekenbon aangeboden. Voor de verschil lende klassen werden door enkele afge vaardigden woorden van dank gesproken waarna de heer H. van der Kolk namens de oudercommissie het woord voerde. De vertrekkende leraren hebben daarna dank gebracht voor de prettige omgang met het hoofd en de andere leraren en ook met de kinderen, die een goede toekomst werd toegewenst. vernieuwing en uitbreiding was de bouw van de Cycloop in 1953. In 1955 volgden de Titan, Friesland en weer later de Stentor, Hector en Nestor, welk laatste schip in 1959 van stapel liep. Nog kortgeleden is de vloot uitgebreid met het op dit ogenblik te Calcutta werk zaam zijnde bergingsvaartuig de „HelpW". In de Verenigde Staten kocht Wijsmuller de nieuwe Utrecht aan. Dit is echter geen nieuw schip. Wijsmuller heeft thans circa 350 mensen in dienst. Groter dan „N. Holland" Om enige indruk te krijgen van de om vang van de twee te bouwen zeeslepers, zij opgemerkt dat de schepen ongeveer anderhalf maal zo groot zullen zijn als de huidige Noordholland, tot nu toe de groot ste sleper van Wijsmuller. Nog dit jaar zullen de kielen voor beide schepen worden gelegd en er wordt op ge rekend dat de slepers in de loop van het volgende jaar in de vaart komen. Bij Hoogovens IJmuiden In de eerste helft van juli werd bij de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken voor 4060 aan hoge be loningen voor goede ideeën uitgereikt. De ujeeën, die voorstellen tot tal van verbe teringen aan machines en installaties be helsden, bleken in de praktijk belangrijke besparingen aan produktietijd op te leve ren. De vondsten waren afkomstig van 18 personeelsleden. VRIJDAG 14 JULI Jongeren Centrum, Snelliusstraat 41, IJmuiden, 20 u.: Contactavond Kampeer- commissie. ZATERDAG 15 JULI Dorpsweide, Wijk aan Zee, VW-vuur- werkavond. Advertentie „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATIONS Meervlietstraat 69 Planetenweg 40 Velsen-Z. - Tel. 5701 IJmuiden - Tel. 5290

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7