Beeckesteins aangezicht opgeknapt Kindercircus Bas gaat dit seizoen werken in een gloednieuwe tent gezicht opgeknapt Boom verplettert auto +EN OP ZEE I Matroos van KW 135 heeft schuld aan aanvaring met Deense kotter Amersfoort gaat een Belgisch feest vieren Er hapert iets aan de ziekenhuisplanning Liga stelt beslissing over Koeweit uit Gemeenteraad geeft geen cent voor jaarlijks „Klank- en Lichtspel" H Scheepvaartraad Sport in de IJmond Honkbal WEEKABONNEMENTEN 9 Zeehondenasiel op Texel VRIJDAG 14 JULI 1961 Geschenk van Velser Gemeenschap De „Maartje" wist zich zelf te redden Protesterende vrouwen in Utrechts stadhuis Kerkelijk nieuws In Wijk bij Duurstede Proces over twee huurkoop-vliegtuigen Zeeuws appelseizoen is begonnen onmogelijk lang volhouden." Het weeT is een factor die van grote invloed is oo het bezoekersaantal. Dat bleek verleden iaar wel. toen er maar 9000 mensen van 15 juni tot 15 september kwamen kijken, 6000 minder dan in de stralende zomer van 1959. Dit seizoen ligt het aantal bezoeker.- weliswaar wat hoger dan)vorig jaar, maar een paar weken regen kunnen ook nu funeste gevolgen hebben Nog altijd raakt burgemeester Kentie in vervoering als hij over zijn Klank- en Lichtspel" spreek! Enkele Nederlandse steden en dorpen hebben het voorbeeld van Wijk bij Duurstede al gevolgd, nadat vertegenwoordigers van die gemeenten in Wijk al even enthousiast voor „klank en licht" waren geworpen als de burgemees ter zelf. Almelo is bijvoorbeeld met een dergelijk schouwspel begonnen. De dochter van burgemeeste» Kentie. de 20-jarige Annette, doet in enthousiasme voor haar vader niet onder. Al vier jaar lang bedient zij de klank- en lichtapparatuur. zonder ook maar één avond te ontbreken. Zomer vakantie was er voor haar in die jaren niet bij. Zelfs al zouden er op de tribunes in een stromende regen maar twee mensen zitten, dan nog gaat het spel door. Burgemeester Kentie vreest, dat hij zijn gemeenteraad nooit zover zal krijgen, dat deze een subsidie verstrekt. Het motief, dat er andere en belangrijker uitgaven zijn, vindt hij ongegrond. Zo is bijvoor beeld vaak gezegd aat de aanleg van in dustrieterrein voo rang moet hebben. Vol gens burgemeester Kentie is er echter ii non opn al+prnatipf TERWIJL circusdirecteur-eigenaar Jan Bas met keelpijn in bed lag, stond de vijftienjarige Jaap Halma in de witte cir custent hout te zagen voor de opbouw van de zitplaatsen. Tentmeester-ambachtscho- lier Halma vertelde, dat hij nog heel wat hout tekort kwam maar dit kleine nadeel kan niet opwegen tegen het grote voordeel wat het kindercircus Bas uit Santpoort on langs te beurt is gevallen. De Velser ge meenschap heeft dit circus een gloednieu we tent aangeboden; een vijf meter hoge tweemaster waar zeker wel zoals Jaap Halma vertelde een paar honderd men sen een plaats in kunnen vinden. Verleden jaar hield de circusgemeen schap ongeveer 030 over en gul verdub belde de Velser gemeenschap dit bedrag, zodat in Utrecht een nieuwe tent kon wor den gekocht, die nu achter het huis van de schilder R. Bas in Santpoort zijn met vlag gen gesierde toppen de hoogte in steekt. Jan Bas heeft tien jaar de tijd voor de afbetaling, maar als het gaat zoals het verleden jaar en eerverleden jaar is ge gaan, zal hij geen moeite hebben met deze terugbetaling. De nieuwe tent wordt op 21 juli met een avondvoorstelling ingewijd. Het programma wilde Jan Bas wel ver klappen: een eigen orkest vanzelfspre kend, zei hij en een evenwichtsnummer, een fietsnummer, een trapezenummer en een koorddansnummer. Bovendien zijn er apen., „geen echte natuurlijk" voegde hij eraan toe. Het koorddansnummer zal dit seizoen voor het eerst worden gedaan door een broer van de directeur, de zestienjarige Rens Bas. Zijn materiaal staat in de tuin opgesteld, maar met die regen is het zo glad. „En bovendien", vertelde zijn va der, de heer Bas, „kunnen ze van de straat zo zijn toeren zien." „Lappentent" HET KINDERCIRCUS BESTAAT reeds drie jaar, en gedurende deze tjid is het op treden in een „lappentent" die Jan Bas had vervaardigd. De troep bestaat nu uit 32 kinderen uit Den Haag, Haarlem en Santpoort. De kleding die zij tijdens de voorstelling dragen is geschonken door een Amsterdamse dame, maar veel is nu toch wel aan vernieuwing toe. De recette gaat echter in zijn geheel naar het poliofonds, maar Jan Bas vertelde „We moeten af en toe toch wat geld hebben om de werktui gen te betalen en nieuwe kleding te bekos tigen." Maar voorlopig moeten eerst de banken in de tent worden aangebracht en zullen er affiches moeten komen. En tenslotte zal directeur Jan Bas weer gauw beter moeten worden, want zijn personeel zit nu in de „cantine" (een schuurtje achter een De Raad voor de Scheepvaart heeft de 19-jarige matroos P. G. uit Katwijk aan Zee gestraft door hem voor de tijd van zes maanden het bewijs van kennis van de bepalingen op het uitwijken te ont nemen. Naar het oordeel van de raad is hij door zijn grove onoplettendheid aan sprakelijk voor de aanvaring van de mo- torlogger „Emma Wilhelmina" KW 135 met de Deense viskotter E 471 op de Noordzee op 19 januari van dit jaar, ten gevolge waarvan de kotter is gezonken. De drie opvarenden van de kotter, een houten scheepje, werden gered. De KW 135 liep geen schade op. Matroos G. deed als stuurman dienst op de KW 135, die op weg was naar de visgronden. De raad wijst het beroep af dat de ma troos heeft gedaan op het niet steeds dui delijk zichtbaar zijn van de lichten van de E 471 en op het feit, dat de hoge steven van de KW 135 het uitzicht voor de roer ganger bemoeilijkte. Ook al zou een en ander juist zijn dan is hiermede naar de mening van de raad het in het geheel niet opmerken van de E 471 niet verklaard of verontschuldigd. Al wil de raad rekening houden met de jeugdige leeftijd van G., toch acht hij zijn schuld zo ernstig dat een ernstige correctie noodzakelijk is. Ten slotte spreekt de raad er zijn verwonde ring over uit dat door de opvarenden van de Deense kotter geen enkele poging is gedaan om hun houten schip, dat nog 7'/s uur na de aanvaring bleef drijven, te bergen. Kapitein gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft voorts de 47-jarige kapitein R. van U. uit kampen gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van een week te ontnemen. De raad is van oordeel dat het aan de schuld van deze kapitein moet worden ge weten dat het aan hem toebehorende mo torschip „Calvijn" op 16 februari van dit jaar op de reis van IJmuiden naar Ber- wich op de Faggot Rocks aan de oostkust van Engeland is gestrand. Schip en lading liepen grote schade op. De raad zegt in zijn uitspraak dat de stranding is veroorzaakt door het in ern stige mate te kort schieten in verant woorde navigatie aan boord van het schip. Toen de kapitein bij het overnemen van de wacht niet precies wist waar zijn schip zich bevond had hij moeten stoppen of vaart verminderen en moeten loden om zijn plaats met meer zekerheid te bepalen. In plaats daarvan heeft hij op zicht willen varen en daarbij de afstand tot de slechts vaag zichtbare kust geschat Dat zo'n schatting geen waarde heeft is volgens de raad ook nu weer gebleken De raad heeft bij het bepalen van de straf rekening wil len houden met de lange staat van dienst van de kapitein en met de omstandigheid dat hij als eigenaar van de „Calvijn" door de stranding groot financieel nadeel heeft geleden. Het honkbalprogramma van Terras- /gels voor het komende weekeinde luidt ils volgt: Zaterdag 16.00 Rooswijk 3—Ter- isvogels 3; zondag 10.00, Vliegende Vo- tels 2Terrasvogels 2; 12.30, Terrasvogels 1 -Geel Wit 2; 14.30, Ajax 2Terrasvogels Deze laatste wedstrijd wordt gespeeld aan de Kruislaan in Amsterdam. voor de afbraak bestemd huis in Sant poort Zuid) maar wat te luieren. Onder deze cantinemensen bevond zich ook de dertienjarige Martin Lubbers uit Haarlem. „En wat voor nummer heb jij" vroegen we. „Ik ben stalknecht en speel voor aap" vertelde Martin, die nog meer snode plannen heeft. Samen met zijn broer Frank Lubbers wil hij volgend jaar in de Sontstraat in Haarlem-zuid-west een eigen circusbedrijf beginnen. „En nu zijn we hier bij Bas om ervaring op te doen." Men kan nooit genoeg weten van het cir cusbedrijf dat vond de heer Bas ook. Sa men met zijn zoon is hij naar Toni Boltini in Beverwijk geweest. Maar hoe groot de plaats ook is, die het circus bij Jan Bas inneemt, hij houdt nog altijd tijd over voor iets anders. In de winter vervaardigde hij zo een grote bas voor de gitarist van het circusorkest. „De jongen is klein, maar hij kan er net bij" vertelde de heer Bas. Bij de restauratie van het eeuwenoude landgoed Beeckestein in Velsen-Zuid is men thans in een nieuw stadium geko men. Het dak, dat het eerste hersteld moest worden, is thans geheel gerestau reerd. Op de kap zijn ook al de typische schoorsteentjes en een kapelletje geko men. De voorgevel heeft nu weer een be hoorlijk aanzien gekregen doordat het knap gerestaureerde gevelomament weer is aangebracht. Het aannemingsbedrijf van de firma J. P'rett uit Oostzaan werkt met voortvarendheid aan de algehele restauratie van het buitengoed aan de Rijksweg naar Haarlem. Het gehele werk zal enkele jaren in beslag nemen. Het herstel geschiedt onder leiding van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, waar van de architect zich heeft „genesteld" in het opgeknapte nevenpaviljoen. (Van onze Amsterdamse redacteur) De ambassadeur van België zal op 20 juli een klomp steen van 13.000 kilo ont hullen, die afkomstig is van de steengroeve van Quenast in België. Met deze gebeurte nis wordt tevens een feest ingeluid, dat herinnert aan de festiviteiten in 1959, toen Amersfoort 700 jaar bestond, een feest dat tot 6 augustus zal duren en als motto heeft „Amersfoort ontvangt België". Vier Amersfoorters, gehuld in middel eeuwse kledij, hebben op het Amsterdamse Leidseplein de Belgische consul medege deeld, dat België als eerste land is gekozen in 'n reeks van manifestaties die in Amers foort ieder oneven jaar zullen worden gehouden en die gewijd zullen zijn aan de culturele, economische en toeristisch as pecten van een Europees land. Zoekend naar een vast uitgangspunt voor deze serie internationale contacten viel de keuze op de Amersfoorts kei, die juist 300 jaar ge leden binnen de stadsmuren werd gehaald. De „Kei van Quenast", die straks wordt aangevoerd, is van dezelfde soort en af meting als die welke de Belgische steen groeve levert voor de verbetering van de havenmond van IJmuiden. Omdat de middeleeuwse costuums van het twee jaar geleden gehouden feest toch nog in de kast hangen zullen de Amers foorters weer een historische optocht hou den, die bovendien wordt opgeluisterd door een groot aantal Belgische groepen, waar bij de 'vendelzwaaiers uit Brussel. Sportwedstrijden en een Nederlands- Belgische militaire taptoe zullen de vriend schapsbanden tussen beide landen verste vigen en enkele tentoonstellingen zullen de Amersfoorters en andere Nederlanders, die komen kijken, iets vertellen over ons zui delijk buurland. In de expositieruimte „Zonnehof" zal voorts een tentoonstelling worden gehouden van het werk van de Bel gische kunstenaar Rik Wouters, die tijdens de eerste wereldoorlog als Belgische vluch teling in Amersfoort verbleef. Een hoog tepunt in de feestelijkheden die o.a. dqor de plaatselijke winkeliers worden ge steund belooft de Breugheliaanse maal tijd te worden op De Hof, waaraan door 300 gasten zal worden aangezeten. Een bonte stoet van straatartiesten zal deze gasten tijdens dit feest, dat op 3 augustus wordt gehouden, vermaken. Welk land over twee jaar door Amers foort zal worden ontvangen is nog niet bekend. Wel zal men dan opnieuw een kei uit dat land zien te krijgen, opdat lang zamerhand een park ontstaat met de voor de verschillende Europese landen kenmer kende gesteenten. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger* op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Tijdens de storm die gisteravond over de IJmond gierde, is een oude boom in park Scheybeeck te Beverwijk om gewaaid. De boom verpletterde om streeks kwart over zeven een passe rende volkswagen. De bestuurder, de heer J. Bruins uit Beverwijk werd wonder boven wonder slechts licht gewond. Hij liep een lichte hersen schudding op. De boom die binnen in verrot was versperde de gehele Velserweg. Met een takelwagen kon de boom echter snel worden verwij derd. Van de auto bleef niet veel meer over; getuige de foto. De heer Bruins moest via de vernielde voor ruit uit de verkreukelde wagen wor den bevrijd. A msterdamse GGD-functionaris (Van onze Amsterdamse redacteur) Er hapert zo het een en ander aan de ziekenhuisplanning in Nederland. De zie kenhuisbedden zijn niet op de juiste wijze over het land verspreid. Tot deze con clusie komt de heer H. L. Heijermans, hoofd van de afdeling controle en mel ding van de Amsterdamse Geneeskundige en Gezondheidsdienst in een artikel in het tijdschrift voor sociale geneeskunde. Hij noemt als voorbeeld een stadje, dat sinds jaren patiënten opneemt die geen plaats vinden in Amsterdamse gieken- huizen, waaruit dus blijkt, dat daar te veel ziekenhuisbedden zijn. Niettegen staande is het ziekenhuis in dat stadje onlangs met een nieuw beddenhuis ver rijkt. Wegens plaatsgebrek moet 4msterdam 400 a 500 patiënten per maand in zieken huizen buiten de stad laten opnemen. Soms zijn dat patiënten met acute, ern stige aandoeningen, zoals bijvoorbeeld acute blindedarmontsteking, Tiartziekte of trombose in de hersenen. Volgens de heer Heijermans weten energieke ziekenhuisbesturen de bouw of de uitbreiding van een ziekenhuis te realiseren, zonder dat daaraan werkelijk behoefte bestaat. Het plaatsgebrek in Amsterdam is voor een belangrijk deel het gevolg van een tekort aan verplegend personeel. Directeur Gerrit de Haan van het Texelse natuurhistorische museum krijgt de laatste tijd vele jonge moederloze zee hondjes aangeboden. Het museum heeft nu al de zorg over tien jonge robben, die verscheidene keren per dag de fles moe ten hebben. De dieren krijgen allengs vaster voedsel en tenslotte vis. Op den duur moet de zeehonden geleerd worden zelf in de vrije natuur jacht op levende vis te maken. Het kost de heer De Haan en zijn vrouw echter heel wat tijd en geduld voor het zover is. CAIRO (Reuter) Irak heeft de Raad van de Arabische Liba gisteren verzocht een besluit over de toelating van Koe weit tot de Liga Uit te stellen. De bijeen komst van de Raad is intussen voor een week geschorst. Saoedi-Arabië en de VAR waren tegen verdaging, maar moesten zich bij een meerderheidsbesluit neerleg gen. Generaal-majoor Kassem, de premier van Irak, heeft donderdag de vrijlating bevolen van drie ex-premiers. De gratie is verleend wegens de .derde verjaardag van de revolutie van 14 juni. Scheveningen Radio ontving gistermor gen via een Engels kuststation bericht van het 348 ton metende Nederlandse schip „Maartje" uit Hellevoetsluis, dat het op de kust aandreef en sleepboothulp nodig had. De „Maartje" seinde dat de machine kamer vol water was gelopen, en dat het schip niet meer kon manoeuvreren. De positie van de „Maartje" werd ge geven als 5 mijl zuidwest van Hookhead bij Waterford. 's Middags om halfdrie deelde het schip mede, dat het gelukt was, de machine kamer leeg te pompen en de motoren weer op gang te brengen. Het schip zette zijn reis naar Dover voort. JEUGD VAN ,,'T SNOEKJE" VIST gelsportvereniging ,,'t Snoekje" houden zondag 16 juli een wedstrijd. Er zal ge vist worden in de Neksloot. OPENLUCHTBAZAAR De Hervormde vrouwenvereniging te Wijk aan Zee houdt zaterdag 22 juli nabij de kerk een openluchtbazaar. Negen vrouwen hebben gisteren met hun kinderen een protestmars ondernomen naar het stadhuis in Utrecht. Deze vrou wen, die zeiden te spreken namens 40 ge zinnen uit de Van der Steenstraat in Utrecht, protesteerden tegen het feit dat zij in te kleine huizen moeten wonen. Hun verzoek om meer woonruimte heeft jaren lang geen uitwerking gehad en daarom meenden zij dat een protest in het stad huis wellicht zou baten. Terwijl de kin deren zich naar hartelust vermaakten in de stadhuishal en luidruchtig krijgertje speelden, werden de vrouwen door de gemeentesecretaris, prof. dr. B. de Goede, toegesproken. Hij wist de huilende en gil lende vrouwen tot kalmte te brengen, waarna zij naar huis terugkeerden met de toezegging dat de wethouder van Sociale Zaken een deputatie van hen zou ont vangen. Toen konden ook weer de auto's van de politie, die buiten stonden te wach ten om de vrouwen, indien nodig, naar het, hoofdbureau van politie te vervoeren, inrukken. Bij het Gemeentelijk Huisvestingsbureau in Utrecht staan nog 15.000 woningzoeken den ingeschreven. Ned. Herv. Kerk Beroenen te Deventer fvac. wijlen J. E. Cannegieter)G. J Rijks te Oosterland; te Oosterhesselen: P v. d. Kleij. kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Deventer (vac, J- W. Schipper): G. D. J. Dingemans te Rinsumageest. Bedankt voor Rotterdam- Vreewijk: W. Pelleboer te Wageningen Geref. Gemeenten Aangenomen naar Apeldoorn: G. Schip- aanboord, kand. te Leiden die bedankte voor Amsterdam-C.. Bodegraven. Boskoop, Enkhuizen, Genemuiden. Gorinchem, Goudswaard, Katwijk aan Zee. Krabben- dijke, Nieuw-Beijerland. Oostkapelle. Sint Annaland. Tholen Tricht. Waardenburg, Wolphaartsdijk. IJselmonde, Amsterdam- Noord. Elspeet. Enschede. Kruiningen. Oos terland. Rhenen. en Westkapelle-Zoute- lande. Beroepen te Terwolde, Uddel en |Te Waarde: L. Huisman kand. te Zwiindrecht; te Borssele. 's Gravenpolder en Te Kort- gene: A. Kok. kand te Rotterdam. Burgemeester C. B. Kentie van Wijk bij Duurstede is de initiatiefnemer van het klank- en lichtspel, dat in de afgelopen iaren auizenden bezoekers heeft getrokken. Toch overweegt de heer Kentie nu, een punt te zetten achter dit evenement. Al jarenlang is er in de Wijkse gemeente raad uitvoerig gedeb'atteerd over het voor en tegen van het klank- en lichtspel. Er waren felïe toegenstanders en er waren gemeenteraadsleden, die het spel wel mooi vonden en met vreugde de vreemdelingen in hun gemeente ontvingen. Maar pro of contra, men was niet bereid op de ge meentebegroting een bedrag voor „Klank en licht" uit te trekken. Burgemeester Kentie vindt het maar een trieste zaak. „Ik ben dit als een hobby begonnen", zegt hij. „maar als er ieder-jaar geld bij moet uit mijn eigen zak en uit die van een paa- vrienden, kan ik dit onmogelijk lang volhouden." Het weer is een factor die van grote invloed is oo het bezoekersaantal. Dat bleek verleden iaar wel. toen er maar 9000 mensen van 15 iuni tot 15 september kwamen kijken, 0090 minder dan in de stralende zomer van 1959. Dit seizoen ligt het aantal bezoekers weliswaar wat hoger dan)vorig jaar, maar een paar weken regen kunnen ook nu funeste gevolgen hebben Nog altijd raakt burgemeester Kentie in vervoering als hii over zijn „Klank- en Lichtspel" spreekt Enkele Nederlandse steden en dorpen hebben het voorbeeld van Wijk bij Duurstede al gevolgd, nadat vertegenwoordigers van die gemeenten in Wijk al even enthousiast voor „klank en licht" waren geworpen als de burgemees ter zelf. Almelo is bijvoorbeeld met een dergelijk schouwspel begonnen. De dochter van burgemeeste, Kentie. de 20-jarige Annette, doet in enthousiasme voor haar vader niet onder. A) vier jaar lang bedient zij de klank- en lichtapparatuur. zonder ook maar één avond te ontbreken. Zomer vakantie was er voor haar in die iaren niet bij. Zelfs al zouden er op de tribunes in een stromende regen maar twee mensen zitten, dan nog gaat het spel door. Burgemeester Kentie vreest, dat hij ziin gemeenteraad nooit zover zal krijgen, dat deze een subsidie verstrekt. Het motief, dat er andere en belangrijker uitgaven zijn, vindt hij ongegrond. Zo is bijvoor beeld vaak gezegd aat de aanleg van in dustrieterrein voo rang moet hebben. Vol gens burgemeester Kentie is er echter helemaal geen sprake van een alternatief De V.V.V. verstrekt een subsidie van dui zend gulden oer iaar, maar dat bedrag is nauwelijks genoeg om enkele vaste kosten t6 dekken Als eventuele mogelijkheid om het spel voor Wijk bij Duurstede te redden, ziet burgemeester Kentie nog het in leven roepen van een stichting. Maar vaste vor men heeft dit idee nog niet aangenomen Voor de president van de rechtbank in Maastricht heeft de Londense Keystone Finance Company in een kort geding ver zocht het beslag op te heffen dat de recht bank vorige week heeft gelegd op twee vliegtuigen op het vliegveld Beek. Deze toestellen, chartervliegtuigen van een Noordlimburgse firma, waren op huurkoopcontract door de Londense firma geleverd. Deze firma beroept er zich op, dat de huurkoper zijn contractuele ver plichtingen inzake de termijnbetalingen niet zou zijn nagekomen, hetgeen door de Limburgse firma wordt betwist. Vorige week zijn besprekingen gevoerd over een schikking in dit geschil. Te gelijkertijd trachtten Engelse piloten in opdracht van de Londense firma» op het vliegveld Beek de twee vliegtuigen, een viermotorige „Heron" en een tweemotorige „Dove", startklaar te maken om ze naar Engeland over te vliegen. Dit werd echter verhinderd. Ter voorkoming van even tuele nieuwe pogingen om de vliegtuigen uit Nederland weg te halen liet de recht bank beslag op de vliegtuigen leggen. Er is ook een proces bij de rechtbank aan hangig gemaakt over de vraag of van overtreding van de bepalingen van het huurkoopcontract sprake is. In kort geding werd gevraagd het ge rechtelijk beslag op te heffen en de vlieg tuigen in een hangar op een ander vlieg veld onder te brengen. De toestellen staan nu namelijk in de open lucht en zijn aan weer en wind blootgesteld» waardoor waardevermindering ontstaat. Beide par tijen bleken daartoe bereid. De rechter zal 19 juli uitspraak doen over het even tueel opheffen van het beslag en over een regeling tot het opbergen van de vlieg tuigen, totdat de rechtbank in het proces betreffende het huurkoopcontract uit spraak heeft gedaan. Aanvoer van donderdag De totale aanvoer in IJmuiden was don derdag 4960 kisten, waarvan 456 tong en tarbot, 10 griet, 12 schartong en tongschar, 461 schol, 16 schar, 1700 haring, 735 ma kreel, 771 schelvis, 390 wijting, 364 kabel jauw en gul, 5 leng, 7 haai, 11 poon, 22 di versen. Prijzen van donderdag Per kilo: grote tong 5.405, grootmiddel tong 4.304, kleinmiddel tong 4.404.10, kleine tong I 2.702.20, kleine tong II 1.64 —1.34, tarbot I 4.60—3.60, zalm 10—7. Per 50 kilo: grote griet 6766, kleine griet 5451, kleine tongschar 6865, klein middel schol 5243, kleine schol I 6341, kleine schol II 5722, schar 2917, verse haring 3111, makreel 16.208.20, groot middel schelvis 6439, kleinmiddel schel vis 5737. kleine schelvis I 5637, kleine schelvis II 3012, wijting 258, grote gul 3830, middel gul 3727, kleine gul 3218, kleine haai 20, poontjes 8, pieter man 7061, muilen 80, kleine rode poon II 23—16. Per 125 kilo: grote kabeljauw 16480, grote leng 86. Besommingen van donderdag IJM 53 Dirkje 6120, KW 101 Nestor 3.290, KW 32 Sakina 11.330, KW 80 f 2470, KW 91 7000, KW 99 8870, KW 122 6700, KW 180 6800, KW 76 1390, KW 89 6290, KW 161 6370, KW 178 f 3590, IJM 154 8040. KW 119 1060, KW 37 90. VL 121 8270. Aafnvoer van vrijdag 46 schepen voerden vrijdag in IJmuiden 3085 kisten aan. waarvan 500 schelvis 110 wijting. 280 gul en kabeljauw. 340 haring. 680 kleine haring. 545 makreel, 460 schol, 300 varia, 540 stuks kabeljauw. 27.500 kilo tong, 17 kantjes groene haring. De SCH 117 Onderneming 3 voerde aan 90 stuks kabeljauw en 485 kisten; de KW 155 had 175 kisten en 150 kilo tong De SCH 261 Onderneming 1 had 290 kisten en 60 stuks kabeljauw; de IJM 97 Toronto had 545 kisten en 240 stuks kabeljauw; de KW 103 had 118 kisten de HD 87 Pietertje 215 kisten; de IJM 34 Allan Water had 330 kisten en 15C stuks kabeljauw. Prijzen van vrijdag Per kilo: tarbot 42.70 heilbot 4.503.90. zalm 106. grote tong 5.505. grootmiddel tong 4.403.70. kleinmiddel tong 43.30. tong 1 2 802.60. tong 2 1.621.34 Per 50 kilo' haring 23 80—15 40. makreel 208.40. rode poon 3930. tongschar 108 kleine tongschar 80. grote gul 3828 mid del gul 3327 kleine gul 2715 klein middel schol 5645 kleine schol 1 5643 kleine schol 2 51 —36. scholletjes 2 3018. haai 20 grote schelvis 60. middel schelvis 4036. kleinmiddel schelvis 4333 Dennen 4434. braad 2113 dichte wijting '158, gestriote wijting 1710, schar 2721. Per 125 kilo: grote kabeljauw 9478, middel kabeljauw 9480. zwarte koolvis 86—81. Per regel: grote, kabeljauw 8050, mid del kabeljauw 4533. Besommingen van vrijdag HD 87 f 3980 KW 155 f 5300. KW 103 f 5380. KW 109 f 230. IJM 4 f 4830. TX 18 f 1460. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 160 kisten rondvis 2500 haring 150 makreel, 100 schol. 2000 kilo tong. 415 groene en 1600 kantjes jonge haring. Voor zaterdag Morgen komt de IJM 32 Elie Chénévière met 580 kisten. 200 kleine haring en ver moedelijk de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn met onbekende vangst. Op zee Er stond een koude bries od 55 tot 56 graden noorderbreedte De windkracht was overal zes. De visserij om de Noord was weer matig. De vangsten waren 70 tot 250 manden haring enimakreel. De IJM 37 Delft maakte een dagvangst van 150 manden haring: de Polderman IJM 20 deed een trek vari vier pakjes; de Jacoba Gesina een trek van een pakje; de Nelly een dagvangst van 200 manden haring; de Johanna een dagvangst van 200 manden haring. De loggers en ketters op en bij Het Zandt vingen 40 tot 60 manden gul. wijting en makreel per etmaal De loggers en kotters op de kust vingen 80 tot 150 kilo ton? en 10 tot 15 manden andere vis oer etmaal- De kotter UK 37 is vrijdagmorgen door de HD 87 Pietertje in IJmuiden binnen gesleept. Het schip kreeg bij Egmond een klap water, die zo hard aankwam dat het net in de schroef belandde. Aan de Zuid zijde wordt het net nu uit de schroef ge haald. Gisteren is in Zeeland het nieuwe appelseizoen begonnen. De aanvoer was toegestaan voor het appelras Yellow Transparant, maat 65 mm. en opwaarts. Het aanbod bleef nog beperkt, maar toch hadden de Zeeuwse fruitveilingen geza- melijk reeds ruim 25 ton van deze appel soort te koop. De handel toonde er een goede belangstelling voor, zowel voor de binnenlandse markt als voor export naar België en West-Duitsland. Al naar ge lang de kwaliteit werd 65 tot 85 cent pér kg. betaald. In de komende week wordt op een flinke toeneming gerekend.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9