Anquetil bevestigde met ruime winst hegemonie in tijdrit w De Tour in cijfers Tijdrit in Tour van Toekomst triomf van pure amateurisme Ponyclub „De Vier Heemskinderen" in druk koersprogramma Alkmaar Skiffeur Rob Groen snel naar de top Sport tijdens het weekeinde &i Italiaan Carlesi had drie keer lekke band Ronde blijft ook de laatste twee dagen bijzonder aantrekkelijk Vrede bij GVAV is getekend Spoedig een extra vergadering Tour de L'Avenir Mevr. Heemskerk is weer kampioen ZATERDAG 15 JULI 1961 19 Wagenziek Spanning Op Duindigt Stijl Verbazing Water De derde pas Jan Dassen VOETBAL CRICKET MOTORSPORT ROEIEN •V vMv'ai Anquatil (links) is Gaul (rechts) dicht genaderd tijdens de tijdrit van vrijdag. (Telefoto) Op het kronkelende en geacciden teerde parkoers tussen Bergerac en Perigieux heeft Anquetil in de tijdrit over 74,5 km zijn heerschappij in de Tour op ondubbelzinnige wijze onder streept. De gele rijder van Marcel Bidot zegevierde in zijn specialiteit met een voorsprong van 2 min. 59 sec. op Gaul, die dank zij drie lekke banden van Car lesi in het algemeen klassement de tweede plaats op de Italiaan veroverde met een voorsprong van vier seconden Behalve Anquetil behield geen van de eerste tien de plaats op de ranglijst, die hij na Bordeaux had ingenomen. De Duitser Junkermann, die ook een bij zonder sterke tijdrit had gereden, steeg twee plaatsen en is nu vierde. De wis selingen in de top gingen ten koste van de Spanjaard Manzaneque en de Ita liaan Massignan. Achter dit zestal wis selden tenslotte ook Perez-Frances en Dotto en de Belgen Adriaenssens en Pauwels van plaats. Naast Jacques Anquetil boekte de Bre ton Jean Gainche belangrijke winst. Hij werd vijfde in de tijdrit, ver voor be faamde tijdrijders, en omdat André Darri- gade het niet verder bracht dan de 31ste plaats, kreeg de groene trui een nieuwe drager. Met tranen in de ogen heeft Darri- gade afscheid genomen van dit kledings stuk, dat hij na zijn zege op de tweede dag in de etappe van Pontoise naar Roubaix al als zijn eigendom was gaan beschouwen. Van de Nederlandse ploeg eindigde Da- men als bestgeklasseerde op de 26ste plaats. Hij had een regelmatige rit ge reden. In de eerste helft bedroeg zijn ver lies op Anquetil 4 min. 03 sec., waarbij uit eindelijk nog 4 min. 41 sec. kwam. Van der Steen werd al spoedig door Graf, die drie minuten na hem was gestart, inge lopen. De Westbrabander haakte aan bij de Zwitser en haalde samen met hem de Brit Laidlaw en Westdorp in. Gevieren kwamen zij in Perigieux aan, waar Van der Steen de 28ste plaats veroverd bleek te hebben. Kersten werd 35ste en West dorp 70ste op 17 min. 55 sec. Hij had per uur ruim zes km langzamer gereden dan Anquetil, die ondanks de regen en pech de tijdrit met een gemiddelde van 43,595 km had afgelegd. De Fransman Anquetil heeft de negentien de etappe van de Ronde van Frankrijk, een tijdrit van Bergerac naar Perigueux over 74.5 km. gewonnen. De uitslag was: 1. Anquetil (Fr.) 1.42.32 (met bon. 1.41.32); 2. Gaul (Zw./Lux.) 1.45.31 (met bon. 1.45.01); 3. Carlesi (It.) 1.46.09; 4. Junkermann (Did.) 1.46.13; 5. Gainche (W.Z.W.) 1.46.19; 6 Mas- trotto (Fr.) 1.47.10; 7. Perez ^Frances (Sp.) 1.47.51; 8. Thielin (Centr. Z.) 1.47.57; 9. Graf (Zw./Lux.) 1.48.26; 10. Planckaert (B.1.48.31; 26. Damen (Ned.) 1.51.16; 28. Van der Steen (Ned.) 1.51.29; 35. Kersten (Ned.) 1.52.45; 70 Westdorp (Ned.) 2.00.27. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Anquetil (Fr.) 106.54.47;; 2. Gaul (Zw,- Lux.) op 10.02; 3. Carlesi (It.) op 10.06; 4 Junkermann (Did.) op 13.55; 5. Manzaneque (Sp.) op 14.13; 6. Massignan (It.) op 15 29; 7 Perez Frances (Sp.) op 18.27; 8. Dotto (Centr. Z.) op 19.30; 9. Adriaenssens (B.) op 25.51; 10. Pauwels (B.op 26.27; 52. Damen 108.55.45 op 2.00.58 57. Kersten 109.12.49 op 2.18.02; 63. Van der Steen 109.19.11 op 2.25.24; 66. West dorp 109.44.12 op 2.49.25. Het ploegenklassement van de tijdrit was: 1. Frankrijk (Anquetil, Mastrotto en Rostol- lan) 5;18.04; 2. Zwitserland/Luxemburg (Gaul, Graf en Rügg) 5.24.13; 3. Italië (Carlesi, Mas signan en Minieri) 5.25.52; 4. West-Zuid-West 5.26.36; 5. België 5.27.31; 6 Centr. Zuid 5.29 12; 7. Spanje 5.29.36; 8. Nederland (Damen, Van der Steen en Kersten) 5.35.30; 9. Parijs Noord- Oost 5.40.56; 10. Groot-Brittannië 5.47.25. In het algemeen ploegenklassement leidt Frankrijk met 9 punten voor België met 4 punten en Italië en West-Zuid-West met bei de 3 punten. Het puntenklassement ziet er na de 19de rit als volgt uit: 1. Gainche (W.Z.W.) 147 pnt.; 2. Darrigade (Fr.) 142 p.; 3. Carlesi (It.) 130 p.; 4. Anquetil (Fr.) 126 p.; 5. Aerenhouts (B.) 107 p. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan de regionaal Gainche, die 186 punten kreeg tegen Gaul 58. De premie voor de ongelukkigste coureur werd toegewezen aan de Italiaan Guido Carlesi, die tijdens de tijdrit driemaal een lekke band kreeg en daardoor de tweede plaats in het algemeen klassement moest afstaan aan de Luxembur ger Gaul. De Ronde van de Toekomst heeft alles. Er wordt dagelijks strijd geleverd en ter wijl de wielerverslaggevers in de grote Tour de France di* de tweede ronde wat minachtend plegen te bekijken, intussen al dagenlang schrijven dat de Tour de France verkocht en verraden is, blijft de Tour de l'Avenir als sportief gebeuren in hoge mate boeien. Zelfs de tijdrit, die vrijdag in nage noeg onophoudelijke regen rond Limoges werd gereden, is een attractieve strijd ge worden, al was het dan geen strijd van man tegen man, meer een serie duels te gen de wijzers van de uurwerken. Het werd een triomf van het pure en zeldzame amateurisme in de wielersport. De kleine Jaisli, een kleine 24-jarige boekhouder uit Zürich, die louter voor zijn plezier fietst en slechts met de allergrootste moeite door ploegleider Martin voor deze ronde kon worden vrijgemaakt, heeft op het las tige, 52 km. lange circuit getoond wat wilskracht en talent vermag tegen het se- mi-professionalisme van de onafhankelij- ken. Deze sympathieke Zwitserse sportjoiigen, die nog geen aspirientje wil slikken en daarom zijn drinkkruikjes zekerheidshalve altijd zelf vult, won de rit met een voor-' sprong van 25 seconden op de Brit Rams- bottom, die op zijn beurt 6 sec. sneller was dan de tweede Zwitser Maurier. De beste prestaties van de Nederlanders werd geleverd door Janssen, die in 1 uur 6 min. en 30 sec. tiende werd en daarmee de gele truidrager De Rosso, die nog het voordeel had dat de miezerige regen op hield toen hij aan het tweede deel van het parcours begon, twee seconden voorbleef. Knoops en Verstarete, die in de periode van de hevigste gietbuien moesten rijden, bezetten de 32ste en 42ste plaats met resp. 1.08.02 en 1.08.55. Achteraan in het etap peklassement komen de namen voor van Snijder en Groeneweg. Beiden behoorden tot de slachtoffers van de busrit, die de renners donderdagavond moesten ondernemen om van Bordeaux naar Limoges, een afstand van bijna 225 km., te worden vervoerd. Snijder en Groeneweg waren met enkele andere cou reurs wagenziek geworden en het gevolg was, dat zij wegens een opstandige maag een bijzonder slechte nachtrust hadden ge noten. Zij konden op de steeds stijgende en Gisteravond hebben bestuur en spelers van GVAV daartoe door derden uitgeno digd, een bespreking gehouden over de be staande geschillen. Aan beide zijden bleek daarbij de wil aanwezig om de vereni- gingsbelangen te dienen en het resultaat is, dat overeenstemming kon worden be reikt. De spelers Fransen, Borghuis, Kui per en Groninger hebben daarna hun ver zoek om op de transferlijst te worden ge plaatst ingetrokken, terwijl het bestuur het zelfde deed ten aanzien van een viertal andere spelers. Naar wij vernemen zal zaterdag 22 of 29 juli een extra vergadering worden ge wijd aan de plannen om het betaalde voet bal te saneren en eveneens om de ver zekering der spelers aan een beschouwing te onderwerpen. Deze bijeenkomst van de sectie betaald voetbal zal op verzoek van de noordelijke verenigingen plaatsvinden. Het etappeklassement van de 12de rit van de Ronde van de Toekomst luidt: 1. Jaisli (Zwits.) 1.04.55 (met bon. 1.03.55); 2. Ramsbottom (G.B.) 1.05.20 (met bonificatie 1.04.50); 3. Maurer (Zwits.) 1.05.26; 4. Nijs (B.) 1.05.30 5. ex aequo Cardoso (Port.) en Vas- quez (Ur.) 1.05.41; 7. Gabica (Sp.) 1.05.43; 8. Petterson (Zwed.) 1.05.47; 9. Kunde (Did.) 1.06.19; 10. Janssen (Ned.) 1.06.30; 32. Knoops 1.08.02; 42. Verstraete 1.08 55; 72. Snijder 1.12.29; 79. Groeneweg 1.15.10. Het algemeen klassement ziet er na de twaalfde etappe als volgt uit: 1. De Rosso (It.) 50.34.16; 2. Gabica (Sp.) op 38 sec.; 3. Kunde (Did.) op 11.03; 4. Van d'Huynslager (B.) op 13.10; 5. Cauvet (Fr.) op 13.46; 6. Jaisli (Zwits.) op 15.03; 7. Cruz (Sp.) op 15.19; 8. Cardoso (Sp.) op 16.10; 9. Gawliczek (Polen) op 16.16; 14. Janssen op 20.38; 26. Knoops op 40.00 37. Snijder op 1.07.01; 39. Groeneweg op 1.08.38; 42. Verstraete op 1.10.51. De Spaanse ploeg legde beslag op de eerste plaats in het ploegenklassement: 1. Spanje (Gabica, Menendez, Colmanarejo) 3.19.26; 2 Zwitserland 3.19.38; 3 België 3.20.25; 4. Groot Brittannië 3.20.30; 5. Italië 3.21.04; 9. ex aequo Nederland (Janssen, Knoops en Verstraete) 3.23.27. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Spanje 5 pnt.; 2. Italië 3 p*; 3. Nederland 2 p.; 4. Frankrijk lp.; 5. Polen 1 p. dalende wegen van het glibberige parcours, terwijl de kille regen de krampen in de in gewanden alleen maar verergerde, de goe de cadans niet vinden. Hun enige zorg was in het zadel te blijven en de eindstreep in het sportpark van Limoges te halen. Snijder werd 72ste op 7.34 van de win naar en Groeneweg op 10.15, 78ste. De onzichtbare strijd tussen de Span jaard Gabica en de Italiaanse leider in de algemene rangschikking Guido de Ros so heeft de spanning in de top aanmerke lijk verhoogd. De Rosso reed in zijn gele trui met 1.27 voorsprong op Gabica, maar de zevende plaats van de Spanjaard in 1.05.43 tegenover de elfde van De Rosso in 1.06.32 betekende dat Gabica 49 secon den terugwon. De Rosso heeft het behoud van zijn eer ste plaats ondermeer te danken aan het feit dat Gabica tweemaal van zijn fiets moest om voor een lekke band een nieuw wiel te steken. De Rosso heeft thans nog maar een voorsprong van 38 sec., waarmee de aantrekkelijkheid van de strijd om de eindzege in Parijs voor de laatste twee etappes verzekerd is. In het sportpark in Alkmaar worden zondag niet minder dan tien draverijen i verreden met als bijzondere attractie het optreden van de befaamde ponyclub „De Vier Heemskinderen", die onder andere met hun pony's een draverij en een ren zullen rijden. De belangstelling voor dit optreden was in de afgelopen jaren der mate groot, dat het sportpark nauwelijks de belangstellenden kon bevatten. Van de tien drafnummers is het span nendste deel bewaard tot aan het einde van de middag en wel met het ruim 2700 meter lange internationale nummer, waarin de crack Quicksilver S het op gaat nemen met Victor Emanuël, Velduil S en nog andere gerenommeerde stayers. Hoe wel Quicksilver S een handicap heeft in te lopen van 80 meter, mag bij een juiste koerstactiek een overwinning tegemoet ge zien worden van deze hengst vóór Victor Emanuël. In de Reigerbosprijs is er eveneens een veld van klasse en gehalte. De goede Vic tory Queen zal hierin de volle buit kunnen binnenhalen, vóór Xetra en Walter Pluto. De trouwe Trabant zal evenmin ver van dit groepje eindigen. In het amateursnummer kan de snel startende Yvonne Heny direct de leiding nemen en indien haar rijder de krachten dan op de juiste wijze verdeelt zal zij eindelijk eens een zege kunnen boeken, waardoor Winifred Hollandia en X Straal W met de plaatsen genoegen zullen moe ten nemen. Outsider is Yna van Barke. Een volkomen open nummer is de Merenprijs. Blijft X Henny D de goede weg bewandelen, dan ligt hier de kans op een overwinning op. Xenocraat en Wanda. Een mogelijk outsider is de on regelmatige X Ilanover, die zeer snel, maar zeer foutief is. Het monténummer, dat na vele maanden van afwezigheid weer eens op het pro gramma prijkt, brengt Willy's Lieveling als de favoriet aan de start, vóór Victress H en Victor van Oranje. Het aantal driejarigen voor de Duinen- prijs was dermate groot, dat zij in twee afdelingen moeten lopen.' De eerste af deling kan een prooi worden van Zora W, vóór Zelma Dear en Zeeadelaar S, die in Alkmaar tot zijn beste prestaties komt. De tweede afdeling wordt beheerst door Zibello Hanover K, die de meeste tegen stand zal ondervinden van Zoon van Ju Ju en Zelma Dunst. Ook in de Heideprijs zullen de drie jarigen, die in steeds groter getale op de banen verschijnen, de hoofdrollen ver vullen en wel door Zippy Erebus en Zo- raye du Commerce, gevolgd door Yonker Aster. Indien de trouwe Zita Belwin ook over uithoudingsvermogen beschikt zal zij voor dit trio nog zeer gevaarlijk zijn. Het openingsnummer kan een prooi worden van Xanover, die een goed sei zoendebuut maakte. Voor de plaatsen ko men in aanmerking Yackie Moore en Xel- ma Kitty. In het bescheiden nummer voor tweejarigen is een winnaar moeilijk aan te wijzen, doch met een ondersteuning van Auerhen S zal de uitslag dicht worden be naderd. Ook op zondag geeft Duindigt een ge mengde meeting, die echter in verbahd met het grote drafprogramma op de Alk- maarse baan meer in het teken staat van de volbloeds. In de eerste plaats is er de nieuw gecreëerde ren om het H. P. baron Van Tuyll van Serooskerken Memorial over de klassieke afstand van 2400 m. De algemene opinie is dat deze ren in de eind strijd slechts een harde strijd te zien zal ln twee zondagen heeft een jonge Amsterdammer zich in de belangstel- ling geroeid. Wie kende veertien dagen geleden de student Rob Groen? Maandag stond die naam op alle Nederlandse sportpagina's. „De Neder landse sculler Rob Groen roeit in zijn eerste internationale wedstrijd naar de wereldtop", schreef een Zwitsers blad enthousiast. Vorige week zondag kwam de 23- jarige roeier van „Aegir", de Gro ningse studentenroeivereniging, voor het eerst uit in de seniorenklasse tij dens de Tritonwedstrijden. Hij ver overde de eerste plaats, vóór Lex Re- delê. Die zege bracht hem de uitnodi ging van de Nederlandse Roeihond om zijn krachten eens te beproeven in een internationaal veld. Meri vroeg hem naar Luzern te gaan, waar de beste Europese skiffeurs aan start zou den komen. Hij zing en Jegde in de finale beslag op de tweede plaats, ach ter de Rus Ivanov, Olympisch kam pioen, maar vóór de Duitser Hill, de winnaar van het Olympisch zilver en voor de sterke Pool Kubilak. Maandagavond half twaalf komt hij uit Luzern in zijn ouderlijk huis op het Har moniehof in Amsterdam terug. Doodmoe van de urenlange reis in een kleine auto. s Morgens om negen uur waren hij en drie mede-studenten vertrokken. Alleen hij kon rijden Verbaasd en verlegen reageert hij op de uitnodiging tot een vraaggesprek met de woorden: „Kan het morgen? Ik kan haast niet meer uit mijn ogen kijken". De volgende morgen vertelt hij enthou siast over Luzern: „In de voorwedstrijd zaterdag kwamen we met zes man aan start. Vier van die zes zouden in de fi nale komen. Omdat ik niemand kende begon ik snel en kwam op kop te liggen, voor Hill, die ook in die wedstrijd mee deed. Omdat de twee Franse deelnemers al gauw terugvielen, was er van werke lijke strijd geen sprake. Mi bleef op Hill voorliggen zonder dat ik me erg hoefde in te spannen. Hill roeit alleen maar voor een plaats in de finale dacht ik, en omdat ik goed ging, goed in cadans, ben ik maar in hetzelfde tempo doorgegaan en werd eerste". inwiirvii-flift i'iifiintiiiii een tempo van 35-36 slagen per minuut en merkte tot mijn verbazing dat ik na 1000 meter, de helft van de afstand, nog voor lag op Ivanov en de anderen. Ivanov lag een halve lengte op me achter, de rest van het veld meer. Ik ging toen mijn normale tempo van' 31-33 slagep roeien. Na 1100 meter verhoogde Ivanov plotse ling zijn tempo tot 35-36 en liep onge looflijk snel uit. Bij het passeren van het 1250 meter-teken was hij me al een heel eind voor. Daarna heb ik voort durend strijd moeten voeren met de Pool Kubiak, die me tot aan de finish con stant aanviel. Ik hield hem een lengte achter me". ,In de finale kwam ik op boei twee te liggen en Ivanov op boei acht, een heel stuk van me vandaan. Ik ging weer snel van start, roeide de eerste 500 meter in „Die Ivanov is fantastisch. Wat een kracht en wat een stijl. Veel beter is zijn stijl dan bijvoorbeeld van McKenzie, die zondag voor de vijfde keer de Diamond Sculls in Henley won. Sam, zoals me^ in roeierskringen McKenzie noemt, is een krachtfiguur, die met zijn enorme spie ren een minder goede stijl overwint. Ik ben zo'n krachtpatser niet, ik moet het vooral van de stijl hebben. Daarom is het wel een handicap, dat er in Groningen geen coach is. Ik studeer namelijk in Groningen economie (eerstejaars) en ben lid geworden van „Aegir". Mijn coach is echter dr. Van der Meer, de vroegere coach van Rentmeester. Alleen tijdens de weekeinden kan hij me onder handen nemen. Voor de rest moet ik het met de hulp van de ijverige Up Meyer doen, een ouder korpslid, die me helpt zoveel hij kan, maar natuurlijk niet de fijne kneepjes kent". „Om maar eens iets te noemen. Een goede stijlroeier zorgt dat alleen het blad van zijn riem in het water komt en geen stukje van de steel. Dat scheelt aanmer kelijk in krachtsinspanning. Bovendien moet je dat blad zuiver uit het water laten komen, precies op het goede mo ment. Laat je het even te lang hangen, dan rem je de boot. Alleen daar moet je al urenlang op trainen, zodat je het in een wedstrijd vanzelf goed doet, om dat je dan minder tijd hebt om er aan te denken. Je moet immers al je aan dacht wijden aan je tegenstanders". „In Groningen doen we veel aan de training. Tot aan de paasvakantie hebben we twee keer per week indoortraining gedaan met daarnaast weer of geen weer, de boottraining en na die tijd ben ik-alleen doorgegaan met de boottraining. In de boot probeer ik dus mijn uithou dingsvermogen te vergroten, mijn water werk te verbeteren en mijn lichaamsbe-, wegingen in de boot zo goed mogelijk te doen". „Eigenlijk ben ik pas een klein jaar bezig. Oh, ja, ik roei al vanaf 1952 in „De Hoop", waar ik ook nog steeds lid van ben. Het water heeft me altijd al aangetrokken. Als jongen was ik in de padvinderij bij cle zeeverkenners. Ik heb veel gezeild, maar ging over tot roeien, omdat ik geen eigen zeilboot had. Als iedereen begon ik in een overnaadse vier en later in een wherry". „Na mijn eindexamen op het Spinoza- lyceum in 1958 moest ik in dienst. Twee jaar heb ik toen niets aan roeien kunnen doen. Dus alles wat ik voor die tijd op gebouwd had verdween. Lex Redelé zit op het ogenblik in militaire dienst, hij probeert er nog zoveel bij te roeien, maar het haalt je een stuk naar beneden. Daarom kun je nu echt niet zeggen wie er beter is, Lex Redelé of ik. Ik win nu van Lex, maar zou ik dat ook als hij niet de handicap van de dienst had?" „Na mijn diensttijd ging ik dus vorig jaar naar Groningen en moest daar eerst de groentijd doormaken. Daarna ben ik weer serieus met roeien begonnen. Roeien en studeren kan prachtig samen gaan. Dat wil zeggen, als je na een zware training nog werken kunt. Er zijn er die na zo'n training zo moe zijn, dat ze over de boeken in slaap vallen. Ik gelukkig niet, ik train elke dag op één na ik ben een voorstander van één rustdag per week om vijf uur, ga dan eten, en studeer dan 's avonds vlot tot een uur of elf". „In Groningen moest ik dus helemaal weer van voren af aan beginnen. Daar om heb ik tot vorige week zondag alleen maar meegedaan in juniorenwedstrijden. In Luzern was het pas mijn ttveede se niorenwedstrijd en mijn eerste inter nationale wedstrijd. Zondag roei ik mijn derde senioren wedstrijd. Dan zijn op de Bosbaan in Amsterdam de nationale kampioenschappen. Daar wordt beslist wie er naar Praag gaan voor de Euro pese kampioenschappen, die je eigenlijk ook best de wereldkampioenschappen kunt noemen, omdat ook de Australiër McKenzie, die weliswaar negen van de twaalf maanden per jaar in Engeland is, maar toch voor zover ik weet geen echte Europeaan is, meedoet". „Als ik het geluk heb, dat de roeibond me naar Praag stuurt, ben ik heel erg benieuwd of ik er een derde plaats kan veroveren achter McKenzie en Ivanov. Of me dat zal lukken is een grote vraag, ten eerste omdat ik de andere deel nemers niet of nauwelijks ken en ten tweede, omdat ik nog bar weinig inter nationale wedstrijdroutine heb. Roeien is niet alleen maar een dbm trekken aan de riemen, maar ook eer geraffineerde wed strijdsport, waarin je elkaar kunt over winnen door tactiek en inzicht. En het moeilijke van een skiffeur is, dat hij alles alleen moet opknappen!" Zondagmiddag treedt tussen de pauzes van de draverijen in Alkmaar voor de derde maal de befaamde Ponyclub „De Vier Heemskinderen" op. Dit is de 3V2-jarige Wilma Bos uit Beneden Leeuwen met haar zwarte pony. Zij is de jongste van de gehele groep van 35 kinderen met 35 pony's. geven tussen Le Faquin en de Derby-win naar Sultan. Gelet op het leeftijdsverschil mag het meeste vertrouwen worden ge schonken aan Le Faquin. In de Gouden Speld voor amatrices zal mevrouw Dekkers-Coebergh met Heraut waarschijnlijk beslag kunnen leggen op het kleinood, gevolgd door Alofi en Mag netic North. De voortreffelijke Sir Edwin William mag ondanks een gewichtsver hoging als de favoriet worden gezien in de Le Pachaprijs, vóór Merryman en Djebal. In de ren voor tweejarigen mag op een zege worden gerekend van Amigo, vóór Josa B en Quickly R. Het belangrijkste drafnummer op deze dag is de Derbyproef, één der laatste voorbereidingen voor de echte Derby. De grote kandidaat hiervoor verschijnt nu niet aan de start, zodat Zalkestis van E thans kan winnen van Zilvervos en Zamora. Overigens is het een open nummer, waarin Zee en Zampa van Papenhoef eveneens nog belangrijke rollen zullen spelen. In het internationale nummer heeft Hai- ros II ondanks zijn handicap van tachtig meter de beste papieren, vóór Urma Nor ton en Vivant Hollandia. Outsider is Way Jewel. In het 2500 m lange stayersnummer verschijnen slechts zes paarden aan de start, waarvan de sterke Xessidor de voorkeur geniet boven Yataghan Hanover en Ylite Rose. Voorts worden overwin ningen verwacht van Zusanna van Gonny en X Double Six. Mevrouw Heemskerk is vrijdag opnieuw schaakkampioene van Nederland geworden door de afgebroken partij uit de achtste ronde van de tweekamp met mevr. Vree ken in winst om te zetten. Na de negende ronde is de stand 63. De tiende en laatste partij wordt zaterdag gespeeld. Mevr. Heemskerk, die reeds 21 jaar ach tereen kampioen van Nederland was, ver loor haar titel vorig jaar aan mevr. Vree ken. Redt EDO het zondagavond in het DOS- stadion in Utrecht? Men weet het: in de eerste match tegen Wilhelmina (in Den Bosch) leden de Haarlemmers een onge lukkige nederlaag die vlak voor het einde tot stand kwam, maar de week daarop in Haarlem namen de EDO-ers revanche en weer vielen de beslissende goals in de slotfase. Op grond daarvan zijn wij om trent EDO's kansen vrij optimistisch. Niettemin, gemakkelijk zal het zeker niet gaan morgenavond en misschien wordt de match ook wel verlengd. Bij gelijke stand namelijk aan het einde van de nor male speeltijd wordt maximaal vier maal zevenenhalve minuut doorgespeeld. Is aan het einde van dat half uur de stand nog maar steeds gelijk, dan is EDO de geluk kige omdat deze ploeg een iets beter doel- gemiddelde heeft in de twee voorgaande wedstrijden. In de eerste klasse B van de cricket competitie is er de plaatselijke ontmoeting tussen Rood en Wit II en Haarlem. De eerste wedstrijd won Haarlem vrij ruim, maar dit keer zal er meer evenwicht zijn. In de tweede klasse wordt Haarlem II Rood en Wit IV gespeeld. De Koninklijke Nederlandse Motorrij ders Vereniging houdt zondag wedstrijden op het circuit in Zandvoort waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestaat. Er komen 78 deelnemers aan de start; zij zijn ingedeeld in vijf klassen. Evenals bij vo rige gelegenheden is deze indeling geba seerd op de snelheden die de renners in Zandvoort hebben bereikt en niet op de cilinder-inhoud van hun motoren. In elke klasse worden twee manches gereden. Op de Bosbaan worden zondagmiddag de nationale kampioenschappen verroeid. Er hebben zich voor de elf te verroeien kampioenschapstitels slechts 29 ploegen gemeld. Een wat mager resultaat na een overbezet roeiseizoen. Trouwens, de laat ste jaren is de inschrijving voor deze wedstrijden nooit groot. Voor uitzending van ploegen naar de EuroDese roeikampioenschappen welke in augustus in Praag worden gehouden gel den eerder de bereikte plaatsen op de vo rige week in Luzern gehouden wedstrij den, dan het behalen van een titel op de Bosbaan. Voor het eerst sinds negen jaar start Het Spaarne weer in het nummer gestuur de twee. Hierin heeft het vroeger vele kampioenschappen in de wacht gesleept. Het is de ploeg van Nikkels en Terlouw die het moeten opnemen tegen de sterke ploeg van Njord. De Haarlemmers heb ben goede kansen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19