COIFFURES DE VRIES HET WEER Paus bepleit hulp aan ontwikkelingslanden Twaalf arrestaties in Alto Adige (Z.-Tiroi) AUTO UNION - DKW nrm modern kapwerk Beraad over standpunt van rijksbemiddelaars v. LOON's A. J. Rotteveel's Landsmeer verzet zich heftig tegen annexatie Encycliek Mater et Magistra - Moeder en lerares - gepubliceerd Directeur van R.O.G. Amersfoort van functie ontheven Vier doden in het verkeer Ook prof. De Quay naar Bonn Jongen door speer dodelijk getroffen DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 15 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129238. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom^n^Mr^lLC^^^^jL Madurodam kreeg een „Henri Dunant" Depressie verstoort zomerweer Minder wind Aan het strand: N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken Repareren De bakkersionen Prijzen vanaf 5.695. AUTOMOBIELBEDRIJF Automobielbedrijf In de krant van heden: Comité overweegt protest mars naar Haarlem kW MORRIS êeforeifouêuy! SEIZOEN-OPRUIMING Modern „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. Naar aanleiding van interimrapport der commissie Helders Het woord is aan Italië stelt Oostenrijk mede-verantwoordelijk SALON VAN PEL Schip aan de grond in Nieuwe Waterweg t 46e JAARGANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Een Rode kruis-helpster heeft in de ha ven van de Haagse miniatuurstad Maduro dam een model te water gelaten van het schip van het Nederlandse Rode Kruis, de „Henry Dunant". De „echte" „Henry Dunant" is een schip van het Rode Kruis, dat door Neder land boottochten maakt met chronisch in valide zieken, die aan boord verpleging en yerzorging genieten. Bij de tewaterlating was ook aanwezig mevrouw S. Alvarez Correa. Zij vertegen woordigde haar ouders, de heer en me vrouw Maduro, die de stichting van Madu rodam financieel mogelijk hebben ge maakt. De heer en mevrouw Maduro ver toeven in Den Haag, doch konden wegens ziekte niet aanwezig zijn. Bij het borst beeld van George Maduro, die in de oorlog in Nederland sneuvelde en ter wiens nage dachtenis Madurodam werd gesticht, brachten de afdeling Den Haag van het Rode Kruis en het bestuur van Maduro dam een bloemenhulde. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling (Van onze weerkundige medewerker) De depressie die met veel wind en regen gisteren naar de Noordzee trok heeft een schijnbeweging gemaakt door boven de Britse eilanden een rondje te draaien, met als gevolg dat in West-Europa binnen drie dagen tweemaal het vakantieweer werd verstoord. De eerste julihelft is allerminst zomers geweest en heeft op vele plaatsen al de normale regenhoeveelheid voor de hele maand gebracht. Ook land- en tuin bouw zal het waarderen wanneer het nu eens weer een paar weken droog en zo mers ging worden. In een groot deel van Midden-Europa is het weer thans onbe stendig geworden. Verleden jaar kenmerk te juli zich ook al als een onstuimige maand, waarin het KNMI op tien dagen een waarschuwing voor harde of storm achtige wind moest geven. Die kant lijkt het nu weer op te gaan. Het komende weekend dus niet zonder regenjas van huis en vooral aan de kust de „zuidwes ter" er maar bij op. Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot matige wind tussen zuid en west. Onge veer dezelfde temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door de depressie boven de Noord zee zal het koel en onbestendig strandweer zijn met af en toe en kele gure buien en krachtige tot harde zuidwesten wind. Vooruitzichten: Ook zondag te koel, maar iets bestendiger strandweer met af en toe opklaringen. Van een miniatuur-dw ar shelling in het dwergstadje „Madurodam" in Den Haag, heeft de Rode-Kruis-helpster mej. Dineke Kwerreveld, vrijdagoch tend een model te water gelaten van het R ode-Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant". Het model is geschon ken door de afdeling Den Haag van het Nederlandse Rode Kruis. Advertentie Lange Herenstraat 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermiddag geen mogelijkheid gezien om in het overleg met de vertegenwoordigers van het bakkersbedrijf tot een formule te komen, die een oplossing geeft voor het ge compliceerde vraagstuk van de lonen en prijzen in dit bedrijf. Een loonsverhoging van vijf percent, die vermoedelijk wel zal kunnen worden ge rechtvaardigd door de verhoging van de productiviteit, is naar de mening van de bakkersgezellen onvoldoende. Een doorbe rekening van een grotere loonsverhoging (waarbij de 5 percerh toelage voor het ge mis van de vrije zaterdag) in de prijs van het brood is door de minister van Econo mische Zaken niet toegestaan. Het is mo gelijk, dat in het bakkersbedrijf een bin dende loonregeling wordt opgelegd, maar eerst wil men nog tot het uiterste gaan met het overleg. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermorgen en ook gistermiddag ver gaderd met de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bakkers bedrijf. Tot een oplossing is men niet ge komen. Het college heeft tijdens de be spreking waarbij ook vertegenwoordi gers van de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid aanwezig waren zijn standpunt bekendgemaakt. De ver schillende groepen van betrokkenen zullen zich daarover in eigen kring nader bera den. Maandagochtend komt het „georgani seerd overleg" in het bakkersbedrijf bij een, waarna men om half twaalf het ge sprek met het College van Rijksbemidde laars zal hervatten. Advertentie incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken. Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 - 51301 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel.57.500-57,501 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Films 4, 5 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee7 Scheepsberichten 8 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Garcta de "Ueon 11 Panda en andere beeldverhalen11 Erbij,...13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Van onze Amsterdamse redacteur) Het dorp Landsmeer, de noordwestelijke randgemeente van de hoofdstad, zal zich met hand en tand verzetten tegen het plan van Amsterdam een deel van deze gemeente te annexeren ter voltooiing van het uitbreidingsplan van Amsterdam- Noord. Sinds enkele dagen hangt er in het dorp een groot spandoek met de veront waardigde kreet „Hier wil Amsterdam zijn gemeentegrens leggen". Het beroep, dat door het gemeentebestuur van Lands meer is gedaan op de Raad van State om de annexatieplannen, die Amsterdam en Gedeputeerde Staten voorstaan en die worden gesteund door de minister van Binnenlandse Zaken, alsnog te torpederen, is thans gevolgd door de oprichting van een Anti-annexatie comité. Overwogen wordt om bij de eerstvolgende vergade ring van Provinciale Staten met spandoe ken naar Haarlem op te rukken. Het co mité wordt enthousiast gesteund door het gemeentebestuur. Immers, de propaganda- brieven worden verzonden in enveloppen van de gemeente. Het waren gemeente arbeiders, die in het dorp grote borden hebben geplaatst met het opschrift: „Wij willen een sterke randgemeente zijn". Met het gemeentebestuur is voorts overeen stemming bereikt over een betoging eind augustus, waarbij de schoolkinderen bal lonnetjes met leuzen zullen oplaten. Aan wielrijders zullen vlaggetjes en aan auto mobilisten transparanten voor de voorruit worden uitgereikt. Om een groot aantal pakkende leuzen te krijgen, die de strijd moeten ondersteu nen, is een prijsvraag uitgeschreven on der de ambtenaren van het raadhuis. De annexatieplannen, die dezer dagen door de Amsterdamse gemeenteraad zijn goedgekeurd, beogen o.a. het zuidelijk deel van Landsmeer bij het grondgebied van Amsterdam te voegen. In dit deel wo nen 2.500 van de totaal 8.000 inwoners van Landsmeer, voor het merendeel oud-Am sterdammers, die werkzaam zijn in de in dustrie van Amsterdam-Noord. Ook een deel van de randgemeente Oostzaan wordt door de annexatie bedreigd. De gemeente Oostzaan, die 1.500 inwoners en een groot weidegebied moet afstaan, verzet zich hiertegen echter niet. Maar de Lands meerders zeggen in een pamflet, dat huis aan huis is bezorgd,: „Wij willen geen vergeten gebied worden. Wij willen geen uren bij de -Burgerlijke Stand in de rij staan. Pak pen en papier en schrijf uw protest aan Gedeputeerde Staten. Roep het annexatie-spook een halt toe!" Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 VATICAANSTAD (UPI) In een ency cliek van 26.000 woorden, die, naar de eerste woorden van de latijnse tekst, zal bekend staan als „Mater et magistra" (Moeder en lerares), constateert Paus Joannes XXIII dat „het grootste probleem der moderne tijden" is onderontwikkelde naties te helpen hun ..permanente toestand van armoede, ellende, of van honger" te boven te komen, terwijl te zelfder tijd hun politieke en nationale rechten worden ge respecteerd. Deze problemen kunnen alleen worden opgelost of verminderd door middel van veelvuldige samenwerking. Doch'indien de hulpverlenende landen hun hulp benutten tot verwerving van economische of poli tieke controle of invloed, heeft men met een nieuwe vorm van kolonialisme te doen. Over het communisme, zegt de Paus dat de ervaring heeft geleerd dat waar het persoonlijk initiatief der burgers ontbreekt politieke tirannie heerst. Daar staat tegen over dat wanneer het plichtmatig optre den van de staat ontbreekt of onvoldoende is, er ongeneselijke wanorde bestaat, uit buiting der zwakken door de minder scru puleuze sterken. De Paus verwerpt de theorie dat de we reldbevolking te snel groeit in verhouding tot de uitbreiding van de voedselproduktie, en dat geboortecontrole het enige antwoord is. „In waarheid, lijkt de verhouding tus sen de bevolkingstoeneming enerzijds en de beschikbaarheid van middelen van le vensonderhoud anderzijds, althans voor het ogenblik, geen ernstige moeilijkheden te veroorzaken". De oplossing ligt in een her nieuwde wetenschappelijk-technische in spanning van de mens om zijn meester schap over de natuur te verdiepen en te verbreden. In deze encycliek wordt een schakering van hedendaagse problemen der wereld aangesneden, maar de Paus laat de klem toon vallen op de hulp aan onder-ontwik kelde landen. Hij geeft als zijn mening dat misschien het grootste probleem der moderne tijden dat is der betrekkingen tussen economisch ontwikkelde politieke gemeenschappen en politieke gemeenschappen die nog in het stadium van economische ontwikkeling verkeren. De solidariteit welke alle men sen verbindt en hen leden van één familie maakt, legt de gemeenschappen die over vloedige middelen van bestaan bezitten de plicht op niet onverschillig te blijven voor VATICAANSTAD (UPI). De jour nalisten die vrijdag in Rome worstel den met de sociaal-economische ency cliek van Paus Joannes „Mater et Ma- gis tra", hadden het niet gemakkelijk, maar vergeleken bij hun collega's van een dertig jaar geleden, mochten ze zich gelukkig prijzen. Het Vaticaan publiceerde het lijvige document in zijn originele tekst het Latijn, maar verstrekte tegelijkertijd vertalingen. Toen Paus Pius XI in 1931 „Quadragesimo Anno" het licht deed zien, gebeurde dat uitsluitend in La tijnse afleveringen in het dagblad van Vaticaanstad, de Osservatore Romano. het lot van politieke gemeenschappen wel ker leden strijden tegen de lasten van ar moede, ellende en honger en geen elemen taire persoonlijke rechten genieten. Niet afwijzend staat de Paus tegenover „socialisatie" een term die hij gebruikt in zijn ruimste betekenis. De Paus acht de wens van werknemers gerechtvaardigd aan de activiteit van hun onderneming deel te nemen. Particulier bezit, zo zegt de Paus, dient niet alleen in principe te worden verde-» digd, doch tevens in de praktijk op zo veel mogelijk mensen te worden betrokken. BONN (DPA) De sociaal-democrati sche partij van Duitsland zegt de Paus dank voor zijn nieuwe sociale encycliek In overeenstemming met het historische en morele standpunt van de rooms-katho- lieke kerk en haar hoofd heeft de wereld, onze moderne indut triegemeenschap, in deze encycliek een belangrijke richtlijn gekregen. Op het eerste gezicht kan de Duitse socialistische partij met de kern punten van deze encycliek instemmen en deze in haar praktische politiek tot uiting brengen, aldus een verklaring. Advertentie BUREAU'S vanaf 75.— HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Het ministerie van Justitie deelt mede dat mr. H. A. Sjoukes naar aanleiding van een interimrapport, uitgebracht door de commissie-Helders, aan de minister van Justitie verzocht hem te ontheffen van zijn functie van directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort. De minister heeft hierin toegestemd on der dankbetuiging voor het werk, door de heer Sjoukes onder moeilijke omstandig heden verricht. De ontheffing gaat in op 1 oktober 1961. Oscar Wilde: Schandaal is achterklap, vervelend ge maakt door braafheid. Het is de bedoeling hem bij een ander dienstvak te werk te stellen". (De com missie-Helders bestaat uit mr. G. Ph. Hel ders, prof. dr. P. Calon, mr. G. Duister- win\el en mr. J. W. Knottenbelt. Zij had opdracht een onderzoek in te stellen naar de inrichting, werkwijze en behandelings methodiek van het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. De commissie zal over het resultaat van dit onderzoek nog een slot- rapport uitbrengen. Aanleiding tot het in stellen van dit onderzoek is onder meer geweest het ontslag van een werkmees ter, dat echter later ongedaan is gemaakt). BOLZANO, (Reuter, UPI) De politie van Bolzano heeft in verband met de jongste terroristische aanslagen in Noord- Italië twaalf personen aangehouden, onder wie een vrouw. Volgens de politie zouden zij lid zijn van de Tiroolse organisatie Schützen. Een der arrestanten heeft be kend schuldig te zijn aan het opblazen van een hoogspanningsmast in de Val d'Aosta op 13 juli. De situatie in de provincie Bolzano bleef vrijdag gespannen. In de omgeving van Merano zijn grote hoeveelheden springstoffen, alsmede enkele tijdbommen gevonden. Volgens de politie zouden deze van Duits en Oostenrijks fabrikaat zijn. In de gehele provincie worden de spoor wegen, dammen, elektrische leidingen en andere installaties streng bewaakt. Twee mannen hebben vrijdag een wachtpost bij het krachtstation op de Monte Tondo aangevallen- De aanvallers ontkwamen; wachtposten hebben het vuur moeten ope nen op lieden die zich op verdachte wijze bij krachtstations ophielden. Grensverkeer daalt Oostenrijkse grenswachten hebben mee gedeeld, dat het verkeer van Oostenrijk naar Italië „ver onder het gemiddelde" is gebleven. Als gevolg zijn van de Ital- liaanse maatregel om een visum ver plicht te stellen voor Oostenrijkse reizi gers. Oostenrijkers die zonder geldig vi sum de grens in Tirol probeerden over te steken door de Italianen teruggestuurd. Aan andere grensposten waren de wachtposten echter soms niet zo streng. Oostenrijkse toeristen mochten soms de grens over indien zij konden bewijzen,dat zij een vakantieverblijf hadden besproken in Italiaanse vakantieoorden. Beschuldigingen ROME (Reuter) In de Italiaanse pro testnota aan Oostenrijk wordt gezegd dat het bij de aanslagen in Zuid-Tirol gebruik te ontplofbare materiaal kennelijk van Oostenrijkse herkomst is en de „terreur actie" sedert jaren op Oostenrijks gebied propagandistisch is voorbereid. Voor dit doel zouden in Oostenrijk talrijke organi saties gesticht zijn en Oostenrijkse per- In Den Haag is de 44-jarige melkbezor ger J. van der Linden op een oversteek plaats aan het Spui tegen een tram opge lopen. Hij werd ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden. In Amsterdam is de 87-jarige H. F. Koelman, vermoedelijk door onvoorzichtig oversteken, op de Westermarkt aangere den door een bromfietser. Hij werd over gebracht naar een ziekenhuis, waar hij la ter is overleden. In Emmen wilde de 21-jarige J. Ottens uit Nieuw Dordrecht met zijn bromfiets uitwijken voor een geparkeerd staande landbouwtractor Hij werd aangereden door een achteropkomende vrachtauto, kwam onder de wielen en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van één kind. In de Noordoostpolder is de 15-jarige A. S. van Hoeve door een bestelwagen aangereden en op slag gedood toen hij van het erf van een boerderij de weg opfietste. Advertentie UW SPECIAALADRES voor Ook „TEENERWAVE" (2 mnd. houdbaar) KENNEMERLAAN 126 - TEL. 4426 Op de Nieuwe Waterweg is gisteravond het uitvarende 1473 b.r.t. metende s.s. „Magherita", afkomstig uit Beirouth (Li banon), ter hoogte van Poortershaven aan de noordelijke oever van de Waterweg vastgelopén. Omstreeks tien over half elf is de „Magherita" op eigen kracht vlotge- komen. Het schip keerde terug en ging omstreeks half twaalf voor anker bij Maassluis. De verlichting was onklaar. Het schip is later naar de Vulkaanhaven in Vlaardingen gegaan voor reparatie. soonlijkheden zouden tendentieuze en leu genachtige beweringen ten aanzien van Italië hebben gedaan. Ook op de Oosten rijkse pers, waaronder regeringsorganen, wordt critiek geleverd. Verscheidene uitla tingen van Oostenrijkse regeringsleden- zouden als „rechtvaardiging bij voorbaat" van de eerste aanslagen in Zuid-Tirol heb ben gegolden. Van de Oostenrijkse rege ring wordt gevraagd dat zij stappen zal doen tdt normalisering van de sfeer. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Segni heeft verklaard dat hij com munistische initiatieven bij de aanslagen in Zuid-Tirol niet uitgesloten acht. Hij zei ook dat zjn regerng geprotesteerd had te gen uitlatingen van de Westduitse minister van Verkeer Seebohm ten aanzien van Zuid-Tirol. De Italiaanse delegatieleider bij de UNO Martino, heeft zich uitgesproken voor be handeling van de kwestie-Zuid-Tirol door de Veiligheidsraad. De ministerraad heeft zich gisteren o.a. bezig gehouden met de samenstelling van de delegatie, die zal deelnemen aan de Europese topconferentie, welke op 18 juli (en mogelijk 19 juli) in Bonn wordt ge houden. Besloten werd dat de delegatie zal bestaan uit minister-president prof. De Quay, de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, en de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. Van Houten. In de zitting van de ministerraad heeft staatssecretaris Stijkel verslag uitge bracht over de te Washington gevoerde luchtvaartonderhandelingen. De minister raad nam met grote teleurstelling kennis van t feit, dat deze onderhandelingen op nieuw zonder resultaat zijn gebleven,waar door de in ons land zo pijnlijk gevoelde discriminatie inzake da landingsrechten te Los Angeles blijft voortduren. Wf. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag zijn werk hervat. Vrij dagochtend woonde de minister in Den Haag een kabinetsvergadering bij. De foto toont de minister met staatssecre taris dr. H. R. van Houten op weg naar de Treveszaal voor de vergadering. Tijdens atletiekwedstrijden in het sport park te Apeldoorn, die waren georganiseerd ter gelegenheid van de sluiting van het schooljaar der christelijke Lagere Techni sche School, is de 16-jarige scholier Ab de Haan uit Apeldoorn in het hoofd getroffen door een speer. Hij werd vervoerd naar een ziekenhuis te Zwolle, waar hij is over leden. De jongen, die zelf aan het speerwer pen had deelgenomen, stond daarna te kij ken naar een ander onderdeel van het at-* letiekprogramma. Een speer, die door een medescholier werd geworpen, is waarschijn lijk door de straffe wind uit de koers ge raakt en heeft Ab de Haan in het hoofd getroffen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1