Koude oorlog woedt aan het koelkastenfront Op en om het Binnenhof KOELKASTEN Ook in huur, reeds vanaf ƒ1.50 per week AGENDA Kort en bondig Ministerie houdt elk verhuur- systeem scherp in het oog 1\\ AMCO - BENDIX KOELKASTEN 100 liter ƒ348.- R.-k. plattelandsjeugd houdt landdag Doodsoorzaak van soldaat nog niet vastgesteld Pseudo-graaf heeft een duister verleden Overbelaste hijskraan zakte in elkaar Nog buiig weer -fjjauknetftf ZATERDAG 15 JULI 1961 Mislukkingen Grote vraag Tertvijl U gezellig winkelt. verzorgt de Bsndaiedlt volledige wasautomaat Uw was van A-Z! Reeds compleet v.a. f. 1460.- draaistroom en f. 1495.- 220 Volt wisselstroom Vraagt demonstr. N.V. TECHNISCHE MAATSCHAPPIJ P. J. F. VANOEFFEL „Ons Belang" sluit zich aan bij „Co-op Nederland" KRUISSTR. 5 - HAARLEM - TEL. 11008-14689 Haarlem V elsen-U muiden Heemskerk Beverwijk N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Centrale verwarming Airconditioning Aut. ollestook WEEKABONNEMENTEN Prinses Irene in 1962 naar de West Rector magnificus van derde T.H. Kraandrijver kwam om het leven S3 s( (Van onze reportageredacteur) Het ministerie van Economische Za ken heeft bevestigd dat de economische controledienst een intensief onderzoek instelt naar de verhuur van koelkasten door de AMCO-zaken. Men kon echter nog niet meedelen of er ook al proces sen-verbaal waren opgemaakt. In het algemeen wordt elk verhuursysteem nauwlettend in het oog gehouden, aldus het ministerie. Men vestigde er voorts de aandacht op, dat in de nog van kracht zijnde afbetalingsbeschikking ge sproken wordt over „elke overeenkomst welke dezelfde strekking heeft als huur koop" en dat in de wet op het afbe- talingsstelsel de mogelijkheid wordt ge opend, dat de verhuur van bepaalde artikelen bij algemene maatregel van bestuur kan worden verboden. Aan het Nederlandse koelkastenfront heerst al enige tijd een koude oorlog. Tal van organisaties Produktschap voor Zuivel, Huishoudraad en dergelijke oefenen sterke druk uit op regering en handel om tot goedkopere koelkasten te komen. De vermindering van het dienst betoon in de levensmiddelenbranche, nog versterkt door de invoering van de vijf daagse werkweek, maakt de consument rijp voor de aanschaffing van een koel kast. Tot nu toe zijn de prijzen van de koel kasten voor grote groepen van de bevol king nog te hoog om tot aankoop over te gaan. Dat wordt door alle betrokkenen aan de hoge weeldebelasting geweten: 18 per cent voor koelkasten tot tweehonderd liter (in feite bijna 22 percent als men uit gaat van de waarde door toevoeging van de weeldebelasting), acht percent (eigen lijk 8,7) voor de grotere. Men vindt het ook onbillijk dat juist de koelkasten voor de smalle beurzen het zwaarst belast zijn. Nu is het wel zeker dat er aan die weeldebelasting iets wordt gedaan. Maar al is die verlaging zeker niet voor het be gin van het volgend jaar te verwachten, de consument is toch al vast een kopers staking begonnen. Dat was een bittere pil voor de handel, die in de eerste vijf maan den van dit jaar bijna twee keer zoveel koelkasten uit het buitenland heeft in gevoerd als in 1960: zeventigduizend tegenover veertigduizend. Bovendien heerst er een felle concurrentie. Er zijn dertig buitenlandse merken welke naar de gunst van de Nederlandse koper dingen. De eigen Nederlandse produktie heeft tot nu toe, juist door die veelheid van bui tenlandse fabrikaten op een betrekkelijk kleine markt, meer mislukkingen dan suc cessen gekend. De geregelde detailhandel ondervindt bovendien nog zware concurrentie door de zaken welke met uitschakeling van de officiële importeur (en daarmee van diens „nazorg") rechtstreeks uit Duitsland im porteren en door sommige elektriciteits maatschappijen vooral die in Utrecht en Limburg welke de gegadigden even eens gemakkelijke huurcondities bieden. Driehonderd detailhandelaren verweren zich als AMCO (Actieve Middenstands- Combinatie) door middel van een op 1 juli gelanceerd verhuursysteem van koelkasten tegen wat zij als een ondergraving van hun positie zien. Men verhuurt de klein ste koelkast (honderd liter) voor 1,50 per week. De klant betaalt alleen de aansluit kosten vooruit en verbindt zich verder voor tenminste twee jaar. Na vijf jaar, zo zegt het contract, wordt de koelkast door een nieuwe vervangen. Maar de mogelijkheid van aankoop wordt uitdrukkelijk in de AMCO-contracten ge noemd. Zeventig percent van de huurpen ningen wordt dan als aanbetaling be schouwd. Een honderd-Iiterkast van 348 con tant komt op die manier op rond 460. De consument heeft niettemin stevig in het lokaas geen kassastorting en geen koopverplichting gebeten. Men kan het aantal verhuurde AMCO-kasten veilig op meer dan tienduizend schatten. En op het kantoor van de organisatie staat de tele foon niet stil van winkeliers die zich nu hals-over-kop willen aansluiten. De grote vraag is echter: is hier sprake van een huurkoop in de zin van de nog geldende afbetalingsbeschikking of van de binnenkort af te kondigen afbetalingswet? Daarin wordt immers een kassastorting van tenminste vijftien percent en een looptijd van ten hoogste achttien ter mijnen vereist. De vraag is maar of de rechter de AMCO-verhuur met dit soort transacties gelijk zal stellen. Er zit nog een kant aan deze zaak. De grote banken welke dit soort huurkoop transacties financieren, hebben in het be gin van dit jaar het ministerie van Eco nomische Zaken toegezegd een dergelijk verhuursysteem niet te financieren. Deze steun aan het ministerie om het afbe talingsstelsel binnen de perken te houden werd echter verleend op voorwaarde dat de regering een eind zou maken aan de verhuur van koelkasten en dergelijke door de provinciale elektriciteitsmaatschap pijen. Het ministerie is er tot nu toe niet in geslaagd de elektriciteitsbedrijven tot stopzetting van deze concurrenite voor de detailhandel te bewegen, al wordt dit in sommige kringen wel spoedig verwacht. De thans ingezette actie tegen de AMCO welke dus ten gevolge van deze over eenkomst niet wordt gefinancierd door de grote instellingen op dat gebied kan eveneens gezien worden als een poging om eventuele mazen in het afbetalings- en huurkoopnet te dichten. Advertentie Imp. N.V. Mentor Apeldoorn^ GONNETSTRAAT 30 (BIJ HET RIPPERDAPARK) - TEL. 13658 - 17638 In een dezer dagen gehouden buitenge' wone ledenvergadering van de protestantse coöperatieve verbruiksvereniging en bak kerij „Ons Belang" in Lisse is met alge mene stemmen besloten zich in principe aan te sluiten bij de „Co-op Nederland", waardoor het mogelijk zal zijn in groot verband tegen zo laag mogelijke prijs in te kopen. Voorts zullen maatregelen wor den genomen om te komen tot een econo misch verantwoord exploitatiesysteem voor de kruidenierswinkel en de bakkerij. De scherpe concurrentie maakt het noodzake lijk dat het uiterste wordt betracht om tot een goed resultaat te komen. I Kamerleden voldoende op hun post Voordat jl. woensdag de Tweede Kamer op zomerreces ging, heeft voorzitter Kor- tenhorst haar terecht in bescherming ge nomen tegen een onverdiende blaam. Op 21 juni had zich het pijnlijke incident voorgedaan, dat bij een hoofdelijke stem ming te weinig leden aanwezig waren (na melijk minder dan het vereiste quorum van 76) om een rechtsgeldig besluit te kunnen nemen. Dientengevolge was ver daging der vergadering onvermijdelijk ge weest. Thans wees de voorzitter op het feit, dat blijkens de cijfers overigens de opkomst niet te wensen overlaat. Zeker, soms ziet men gedurende een debat slechts een handjevol afgevaardigden aan wezig. Dit wil echter heus niet zeggen, dat het gros zich al te zeer en al te veel vuldig met een Jantje van Leiden van zijn taak afmaakt. Niet te vergeten valt im mers onder meer, dat de volksvertegen woordigers buiten de zaal wel degelijk de nodige arbeid in verband met hun functie verrichten en zo bijvoorbeeld in commis sievergaderingen aanwezig zijn. Tussen januari en het begin van de zomervakan tie is de Kamer op vijftig dagen bijeen gekomen en de presentielijst bleek dan door gemiddeld 115 tot 116 leden te zijn getekend. Bovendien viel vast te stellen, dat afgezien van het gebeurde op 21 juni slechts één maal minder dan twee derden op het appel was, en verder, dat het gemiddelde aantal van hen, die zich ook later op de middag in de zaal bevon den bij gehouden stemmingen tussen de 109 en 110 lag. Al met al acht ik het niet meer dan rechtvaardig, aan de hand van deze gegevens te laten uitkomen, dat een deugdelijke grond voor een klacht over te veel afwezigheid van onze afgevaardigden ontbreekt. „Incidenten". De vakantietoespraak gewaagde van nog twee, geheel andere, incidenten, welke zich in dit zittingsjaar hebben voorge- Advertentie KÖK C 3 Openluchttheater: Vandaag 20.15 u.: Zuid-Nederlandse Opera met „De Parel vissers". Woodbrookershuis (Bentveld): Zondag 14 u.: Pianorecital Ans Bouter en Miep van Luin; 20 u.: pianorecital André de Groote (Internationale week voor pianis ten). BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Tarzan de geweldige". 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21-15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Drijf zand der begeerte". 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.. zondag tevens 16.J5 u.: „Malle gevallen bij de Marine", a.l. Vandaag 23-30 u.: „Als Parijs ontwaakt", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16-15 u.: „Uit het leven van een zondige vrouw". 18 j. Minerva Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14. 16.15. 19 en 21.15 u.: „Conny en Peter maken muziek", a.l. Maandag tot en met woensdag 20.15 u.: „De grote be drieger", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14. 19 en 21.15 u„ zondag tevens 16.15 u-: „Bande loos" 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Van maandag af 10 30 u.: „De geschie denis van de kleine Moek". a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14 16.15. 19 en 21.15 u-: „Kogels voor de getuige". 14 j. Van maandag af 14.30. 19 en 21.15 u.: „Rifpiraten". 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15. 19 en 21.15 u-, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Brave soldaat Schweijk". a.l. Zondag 11 u-: „In het jachtgebied der haaien", a.l Elke ochtend 10.30 u.: „Dik Trom en het circus", e.a. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 19 en 21.30 u.: „Tante zet een kraak". 14 j. Maandag en dinsdag 19 en 21.30 u-: „Huwelijk met. hindernissen". 14 j. Elke middag 14.30 u.: „Met de 3 Stooges de lucht in" a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vlshal Grote Markt: Tot 31 juli dagelijks van 1017 u. en van 20— 22 u. (dinsdags van 1922 u.): „Neder landse orgelpracht" Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland): Tot 28 juli exDos'tie van schilderijen, gouaches en plastieken van Bonies. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksrolein)Tot 1 aug. expositie van teke ningen. aquarellen en schilderijen van Cor Dik Dagelijks van 10—22 u„ ook zondag (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 14 juli ZATERDAG 15 JULI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Zo zal je er een hebben". Rex Theater, 20 u.: „Zorg dat je er bij komt". Dorpsweide, Wijk aan Zee, VVV-vuur- werkavond. ZONDAG 16 JULI City Theater, 15 u.: „Tarzan's verban ning"; 19 en 21.15 u.: „Zo zal je er een hebben'. Rex Theater, 15 en 20 u.: „Zorg dat je er bij komt". Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 2— 5 u.: Tentoonstelling werken Jac. v. Looy. MAANDAG 17 JULI City Theater, 20 u.: „Heute blau, morgen blau". Rex Theater, 20 u.: „Zorg dat je er bij komt." Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 7 9 u.: Tentoonstelling werken Jac. v. Looy. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. ZATERDAG 15 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u „Het begon in Napels" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De vruch ten zijn rijp'*. W. B. Theater, 20 u.: „De weg der ver gelding". ZONDAG 16 JULI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Vogelvrij verklaard"; 16 30 19 en 21.15 u.: „Jonge liefde, grote gevat er". Luxor Theater, 14.30 u.: „Salem Alei- kum": 16.30. 19 en 21.15 u.: „De vruchten zijn duur". W. B. Theater, 14.30 u.: „Menselijke ra ketten"; 16.30 en 20 uj „De man van de west". MAANDAG 17 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jonge liefde, grote gevaren". Luxor Theater 19 en 21.15 u.: „De vruchten zijn rijp". W. B. Theater. 20 u.: „De man van de west" Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Mein Kampf'; zondagmiddag 14.30 u.: „De blauwe maagden van St. Trinias". De rooms katholieke Land- en Tuinbouw Jongeren (L.T.J. - L.T.M.) in de bisdom men Haarlem en Rotterdam houden zon dag 23 juli hun traditionele zomerfeest voor de achtste maal in successie op het H.B.C.-sportterrein, Cruquiusweg te Heem stede. Aanvankelijk bescheiden in opzet en om vang, gegroeid uit de behoefte elkaar te ontmoeten in gezelligheid, is deze landdag geworden tot een grootse jongerenmanifes- tatie met meer dan 1200 deelnemenden. Uit alle delen van Noord- en Zuid-Hol land komen de jongens en meisjes, per trein, bus, auto, brommer of fiets naar het feestterrein. Traditioneel wordt ook dit jaar dit Feest van de Ontmoeting geopend om tien uur met een plechtige mis in de open lucht. De interJiocesane aalmoezenier, rector P. Matthijsen uit Den Haag, draagt het H. Misoffer op en is verder deze dag het mid delpunt vanwege zijn 25-jarig priesterfeest. De predikatie wordt verzorgd door de heer W. Matthijsen, W.P., vicaris-gene raal van het bisdom Bukoba (Afrika). De collecte zal zijn voor diens bisschop, Lau rens, kardinaal Rugamwba, de eerste Afri kaanse kardinaal. Een jongenskoor van het Seminarie Ha- geveld, o.l.v. de heer Stam, verzorgt de gezangen. Na de mis volgt een bont programma, grotendeels verzorgd door de jongeren. Verder werken hier aan mee de fanfare Pius X uit Poeldijk en het Cocktail-Trio onder leiding van Ad van der Gein. Tijdens dit bonte allerlei wordt ook aan dacht gevraagd voor de Seminarie-Actie door middel van een via de band weerge geven speech van mgr. M. Jansen, bis schop van Rotterdam. Om half twee begint het middaggedeelte: de sportieve wedkamp tussen de finalisten uit de districten. Voor dames en heren: 100 meter hardlopen, de 4 x 100 m. estafet te, volleybal en verspringen, voor de da mes: de 400 m. hardlopen, voor de heren: de 1500 meter hardlopen, touwtrekken en de demonstratie van bobbal. Tussen deze sportieve krachtmetingen door verzorgt de fanfare Pius X voor mu zikale omlijsting en een taptoe. Na de prijsuitreiking volgt een massale polonaise van alle jongeren. Advertentie Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 daan. Te weten, de in december ontstane crisis in verband met het woningbouw- vraagstuk en voorts, zeer kort geleden, het aftreden van minister Van Rooy, waardoor de kwestie van de algemene kinderbijslagregeling onafgedaan is geble ven en pas weer in het nieuwe zittings jaar aan de orde zal komen. Misschien ware dat nog niet nodig ge weest, indien men vrijwel terstond na mi nister Van Rooy's uittreding uit het kabi net tot de benoeming van een opvolger ware overgegaan. Naar alle waarschijn lijkheid was dit niet goed doenlijk, door dat degene die tenslotte gepolst zou zijn staatssecretaris Veldkamp zich eerst nog eens omtrent een en ander nader wil de bezinnen. Vermoedelijk zal het aan het kabinet geenszins onwelkom zijn, dat het met betrekking tot genoemde aangelegen heid even adempauze kreeg. Het is name lijk heel goed denkbaar, dat er zich toch nog zekere moeilijkheden inzake de alge mene kinderbijslagregeling zouden voor doen en dat het m^de om die reden de voorkeur verdient enige tijd te krijgen om een zo bevredigend mogelijke oplossing voor te bereiden. Beerman's vreemde houding Vlak voordat de Kamervoorzitter zijn speech je hield waarin hij van .drie inci denten" gewag maakte, had er zich een vierde voorgedaan. Ik heb hier het oog op de door minister Beerman aangeno men, wel zeer vreemde houding ten op zichte van de niet slechts tegen zijn be leid, doch tegelijkertijd tegen dat van het gehele kabinet, gerichte motie-Van Doorn inzake de in de ogen der Kamer aanmerkelijk te schriele toelating van spijtoptanten uit Indonesië. Behalve de beide pacifistisch-socialisten, een gedeelte van de anti-revolutionaire en van de libe rale fractie alsmede de heer Tilanus (C.H.) ging de gehele Kamer akkoord met deze motie, die in wezen een onomwonden af keuring van dat beleid inhield, zulks na dat aan die stemming zelfs een zeer felle kritiek van tal van kanten vooraf was ge gaan. Zo ooit, dan zou minister Beerman en, wel beschouwd, mét hem het verdere kabinet, zich een dergelijke uitspraak van ons Lagerhuis niet hebben kunnen laten welgevallen. Hiér ware het „onaanvaard baar" bepaald op zijn plaats geweest. De minister van Justitie bepaalde er zich ech ter toe aanneming van de motie te ont raden en bleef verder, al dan niet als ge volg van een zekere nervositeit, lachend toezien hoe hem en zijn ambtgenoten een ernstige parlementaire afstraffing werd toegediend. Een dergelijk optreden kan ik niet anders kwalificeren dan als een hoogst abnormaal incident. Te meer acht ik deze kritische opmerking op haar plaats omdat ik in meer dan één opzicht de door de minister gevoerde verdediging van het be leid op zichzelf nog niet zo zwak vond. De Kamer liet er echter geen twijfel aan be staan, dat zij er zo niet over dacht en dit zo zijnde, had de regering hieruit haar consequenties behoren te trekken. Minister-president wel naar Bonn. Terecht heeft de ministerraad besloten, dat de afvaardiging naar de topconferen tie van de Europese Zes te Bonn zal be staan uit de minister-president, minister Luns en staatssecretaris Van Houten. Te voren was er van Duitse zijde beweerd, dat het twijfelachtig scheen of minister De Quay ook weer evenals destijds in Parijs van de pprtij zou zijn omdat hiertegen, gezien de door de minister-pre sident in Nederland ingenomen plaats staatsrechtelijke bezwaren zouden bestaan Die voorstelling van zaken berustte be paald op een tekort aan kennis van het Nederlandse staatsrecht. Het is volkomen waar, dat de leiding van het buitenlands beleid, wat de dagelijkse gang van zaken aangaat, berust bij degene die aan het hoofd van het ministerie van Buitenland se Zaken staat. Iets anders is echter dat, in het bijzonder sinds 1945, ook in ons land de minister-president in aanmerkelijke mate bij belangrijke vraagstukken op be doeld gebied betrokken pleegt te worden En wanneer er dan een conferentie plaats vindt, waaraan onder anderen ook de mi nister-presidenten van Frankrijk, Italië, België en Luxemburg deelnemen, dan valt niet in te zien, waarom dit niet eveneens met de Nederlandse minister-president het geval zou kunnen zijn. Zijn deelneming aan de bijeenkomst te Bonn wil aller minst zeggen, dat hij daar nu ook voor Nederland de eerste, en minister Luns slechts de tweede viool zou gaan spelen Dat ware inderdaad inconstitutioneel Maar hiervan is geen sprake. Gelukkig heeft thans de ministerraad een beslissing genomen, die laat zien dat de berichtge vers uit Bonn, wat de constitutionele zijde van deze aangelegenheid betreft, de plank volkomen mis hadden geslagen. Dr. E. van Raalte pooooooeoeooooooocxsooooooooooooooooooooooooooooooooooco dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ocooooooooooaoooooocooooooooooooooooooooooooa De op last van de auditeur-militair door de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust verrichte sectie op het stoffelijk overschot van de 19-jarige dienstplichtig soldaat J Vos uit Eibergen, heeft ih deze zaak geen klaarheid gebracht. Dr. Zeldenrust achtte medisch geen enkel aanknopingspunt aan wezig, dat zou kunnen leiden tot het vast stellen van de doodsoorzaak. De militair overleed tijdens de laatste fase van een meerdaagse prestatie-mars. De mars was de eerste normale dienst, die hij weer deed na een maandlang wegens'een longont steking in een militair hospitaal te zijn verpleegd. Hij had na zijn ontslag uit het hospitaal eerst een week lichte dienst ge- oad. Maandag moest hij echter weer vol ledig aar. de normale dienst deelnemen. Op dezelfde dag begon de meerdaagse presta tiemars. tijdens we'.ke de soldaat, toen de troep Roermond tot op enkele kilometers was genaderd bewusteloos neerviel. De soldaat overleed voordat een dokter ter plaatse was. Prinses Irene heeft het voornemen, in het begin van 1962 een bezoek te brengen aan Suriname en de Nederlandse Antillen Het onderzoek door de Maastrichtse re cherche, ingesteld naar de gedragingen van de 29-jarige Belg P. P., die zich sier de met de naam graaf Percey Pasleau de Surmont en die twee weken geleden te Maastricht werd aangehouden wegens op lichting, heeft heel wat aan het licht ge bracht. Gebleken is dat deze P. in 1958 door de Luikse rechtbank tot drie jaar ge- vahgenisstraf is veroordeeld wegens zeden misdrijven. P. verbleef, toen dit vonnis werd uitgesproken, in het buitenland. Hij was voor de Belgische justitie sindsdien onvindbaar. Nagegaan kon voorts worden, dat P. in de afgelopen jaren in Frankrijk enkele kloosteroversten voor vrij belangrijke be dragen heeft opgelicht. Hij is ook in Noord Afrika, in Casablanca en Rabat geweest. De vraag of hij zich ook daar aan mis drijven heeft schuldig gemaakt, heeft de Maastrichtse recherche niet in haar on derzoek betrokken. Dat zal de Belgische en misschien ook de Franse justitie uitzoeken als P. na de komende berechting door de Maastrichtse rechtbank wegens oplichting en van vervalsing van onderscheidingen, als ongewenste vreemdeling over de grens zal worden gezet. België zal zich dan eerst over de pseudograaf ontfermen voor het uitzitten van de hem opgelegde drie jaar gevangenisstraf. De huiszoekingen in het door P. te Hout- hem-Valkenburg bewoonde pension, heb ben merkwaardige resultaten opgeleverd. Er werden een compleet bisschopsgewaad, een kruis met ketting, en een bisschops ring aangetroffen, welke waardigheidsteke nen waarschijnlijk moesten dienen voor he optreden van P 's handlanger, een Belgi sche betonfabrikant, die zich dan monseig neur Dudot van de Brusselse kanselarij van de door P. gefantaseerde orde noem de. Ketting, kruis en ring bleken te zijn vervaardigd door een edelsmid in Maas tricht. Niet gevonden zijn de kerkelijke para menten, welke door de zusters van een klooster in Maastricht op bestelling van P. waren gemaakt. De kloosterzusters hebben voor deze spoedopdracht nooit een cent ontvangen. Ook zijn niet te voorschijn ge komen illustraties en tekeningen, welke de Belg tijdens zijn bezoeken aan een kloos terbibliotheek te Maastricht uit kostbare naslagwerken had gesneden om ze te co- piëren en te gebruiken voor de versiering van de oorkonden en diploma's, welke bij de door hem uitgereikte „onderscheidin gen" behoorden. Het politieonderzoek heeft tot nu toe geen zekerheid opgeleverd of P zich ook buiten Maastricht aan de oplich tingen met de niet-bestaande Vaticaanse ridderorden, heeft schuldig gemaakt. Minister Cals heeft in de Tweede Ka mer meegedeeld, dat als adviseur bij de voorbereiding van de derde technische ho geschool te Enschede zal optreden dr. G. Berkhoff, chef van de afdeling chemische research en ontwikkeling der Staatsmijnen. Dr. Berkhoff zal ook lid van de commissie van voorbereiding zijn en het is de be doeling, dat hij de eerste rector magnifi cus van de derde t.h. wordt. Op 1 oktober zal hij de dienst der Staatsmijnen verla ten. Dr. Berkhoff werd op 9 juli 1901 geboren te Wijhe. Hij studeerde aan de rijksuni versiteit te Leiden, waar hij in 1929 pro moveerde tot doctor in de wis- en natuur kunde. Op 1 april 1929 trad hij in dienst van de Staatsmijnen als scheikundige bij het stikstofbindingsbedrijf. In 1931 volgde zijn benoeming tot ingenieur. Dr. Berkhoff heeft de eerste ontwikkeling van het stik stofbindingsbedrijf meegemaakt. In 1935 werd dr. Berkhoff belast met de organisatie van een centraal laboratorium, dat in Geleen nabij het stikstofbindingsbe drijf werd gevestigd. In 1940 werd dit cen traal laboratorium in gebruik genomen en het is thans een van de grootste van ons land. Op 1 januari 1947 werd dr. Berkhoff be noemd tot hoofdingenieur van de Staats mijnen, in 1948 tot researchchef van de chemische bedrijven in 1949 tot hoofdbe drijfsingenieur en in 1953 tot chef van de chemische research en ontwikkeling. Reis om de wereld. Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de maatschappij Nederland is met vijfhonderd passagiers voor een reis om de wereld uit Amsterdam vertrokken. In Southampton komen nog ongeveer vierhonderdvijftig passagiers aan boord. Later zullen zich in Napels nog vijfenzeventig passagiers inschepen. Pionier. De directeur van het Inter national Agriculture Aviation Centre in Den Haag heeft in Lürschau bij Kiel aan de 81-jarige oud-houtvester Alfred Zim- mermann een luxe-uitgave van het tijd schrift „Agricultural Aviation" aange boden. De heer Zimmermann kreeg reeds vijftig jaar geleden patent op een methode voor het bestrijden van voor de landbouw gewassen schadelijk gedierte met vlieg tuigen. Pat tien jaar later werd de methode voor hét eerst in de praktijk toe gepast. Nu worden in de hele wereld on geveer 59 miljoen hectaren landbouwgrond en bos van vliegtuigen uit bespoten. Door stenen getroffen. Bij werkzaam heden in de cokesfabriek te Sluiskil is de 53-jarige J. Bisschop uit Grauw, in dienst van een firma uit Zwijndrecht, door val lende stenen getroffen. In het ziekenhuis is hij later overleden. Economische voorlichting. Voor de benoeming per 1 september tot directeur van de Dienst voor de Economische Voor lichting en Exportbevordering van het mi nisterie van Economische Zaken is voor gedragen dr. G. H/'J. Abeln, thans hoofd van de Directie Handel van het Directo raat-Generaal voor Handel en Nijverheid. Davos-loterij. De drie hoofdprijzen (auto's) van de loterij voor het Nederlands sanatorium Davos zijn gevallen op de num mers: 284762 249272 en 360800. Ten gevolge van een te zware belasting is gistermiddag op de scheepswerf „De Noord" te Alblasserdam een hulphijskraan in elkaar gezakt. Dit heeft aan de 48- jarige H. Barendrecht uit Alblasserdam het leven gekost. De heer Barendrecht, die zelf de kraan bediende, wilde drie ijzeren platen, die samen ongeveer vier ton wogen, in één keer verplaatsen. De kraan mocht echter niet meer dan tweeëneenhalve ton hijsen. De gehele kraan met toebehoren zakte door de te grote belasting in elkaar. Het bedieningshuisje, waarin de heer Baren drecht zich bevond en dat zich ongeveer drie meter boven de grond bevond, werd in het zand gedrukt. Nadat hij uit de staalmassa bevrijd was, werd de heer Barendrecht naar een ziekenhuis vervoerd. Daar is hij een uur later overleden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in West-Europa blijft wissel vallig onder invdoed van verschillende storingen. De hoofdkern van het depressie- gebied bevindt zich op de Noordzee in de buurt van Noord-Engeland. De kern ver andert maar weinig van plaats maar vult wel langzaam op. Randstoringen blijven er omheen bewegen. Een van deze rand storingen lag zaterdagmorgen bij de in gang van het Engelse Kanaal. Deze zal ons land mogelijk zondag passeren en de buiigheid tijdelijk weer doen toenemen. Een ander storinggebied trok langzaam over Zuid-Noorwegen en veroorzaakte daar zware regenval. Plaatselijk viel In 48 uur tijds 150 mm. Ook in het Alpen gebied en Zuid-Frankrijk viel veel regen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag, laatste M uur. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon e. E s 4) regenbui zzw 18 4 regenbui z 19 3 regen z 19 0,4 regen z 19 9 regenbui z 19 0,1 zwaar bew. zzw 19 2 zwaar bew. z 20 zwaar bew. zw 20 6 geheel bew. ozo 23 3 zwaar bew. zw 21 1 zwaar bew. zzo 25 3 regenbui tvzw 17 12 regen nnw 16 0,1 half bew. wzw 19 1 regenbui z 20 4 zwaar bew. z 20 3 half bew. zw 18 18 zwaar bew. zzw 22 1 licht bew. zzw 19 9 zwaar bew. no 19 11 licht bew. n 29 0 zwaar bew. wzw 21 1 half bew. zzw 18 15 zwaar bew. zzw 19 7 regenbui w 16 41 zwaar bew. wzw 12 zwaar bew. 0 24 0,6 zwaar bew. zzw 24 0 zwaar bew. ozo 24 2 onbewolkt O 24 0 onbewolkt zo 0 licht bew. windst 30 0 onbewolkt O 26 0 licht bew. windst. 31 0 licht bew. windst. 28 0 licht bew. nnw 26 0 Zondag 16 juli V/lIUtl UUI. Maan op 8.22 uur, onder 22.33 uur. Maandag 17 juli Zon op 4.39 uur, onder 20.52 uur. Maan op 9.25 uur, onder 22.55 uur. Maanstanden 21 juli 0.14 uur eerste kwartier. 27 juli 20.51 uur volle maan. Hoog en laag water in ÏJmuiden Zaterdag 15 juli Hoog water 5.13 en 17.40 uur. Laag water 0.56 en 13.16 uur. Zondag 16 juli Hoog water 5 46 en 18.10 uur. Laag water 1.33 en 13.52 uur. Maandag 17 juli Hoog water 6.20 en 18.43 uur. Laag water 2.06 en 14.20 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te ÏJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2