Woordenwisseling tussen Eichmann en Hausner Koningin Elizabeth ontving de Russische kosmonaut Gagarin f^Pr WERELDNIEUWS Strauss meent dat Moskou niet meer dan erkenning nastreeft ■P ontharing depilan Antieke meubelen houden waarde Westduitse troepen gaan oefenen in Wales Neem Boldoot mee op reis! Nederlandse parade in La Courtine raatótoel Boldoot ZATERDAG 15 JULI 1961 3 Bestaat er een Eichmann zonder documenten of alleen maar een Eichmann met 1600 documenten? Labour begrijpt niet dat het niet elders kan Nieuw kabinet in Finland onder Martti Miettunen 3t cools as it cleanses TOWELETTE Informele lunchbijeenkomst in Buckingham Palace Gaat u met vakantie Straatjeugd kraakt tank Boycot van Bastille-dag door Europees Algiers de A sfalt Maria Storm Kroesjtsjev zou geen ernstig conflict wensen JERUZALEM (Reuter-AFP) De Israë lische openbare aanklager Hausner heeft Adolf Eichmann vrijdag gevraagd of men kan zeggen dat de definitieve en bindende instructies voor de maatregelen tegen de Joden in de bezette gebieden van zijn bu reau kwamen. De verdachte antwoordde bevestigend maar voegde eraan toe dat dit alleen geschiedde na instructies van hoge re autoriteiten. In antwoord op de vraag of hij degene was die straffen moest vaststellen voor de Joden die de gele Jodenster niet droegen, antwoordde Eichmann: „Als dat in de do cumenten staat.ik kan het me niet her inneren." De verdachte zei vertegenwoordigers van de Joodse gemeenten in de bezette landen nooit op de hoogte te hebben gesteld van het lot van de gedeporteerde Joden. Met zijn ogen op zijn lessenaar gericht, voegde hij er zacht aan toe: ,Maar na verloop van tijd, begreep ik dat zij wisten wat er gebeurde." Eichmann zei het te betreu ren dat hij zestien jaar geleden het ar chief van zijn bureau had verbrand. Hij had dat gedaan op grond van een van de laatste bevelen die hij als officier had ont vangen. Eichmann gaf toe te hebben geweten dat tienduizend Franse Joden, die niet in staat waren lichamelijke arbeid te verrichten, naar het oosten werden gezonden om daar te worden vermoord. „Ik moest een or der doorgeven," merkte hij op. Hij had hun deportatie gelast met negentigduizend andere Joden die wel geschikt waren om te werken. „In feite was dit een opdracht van Hitier," zo verklaarde hij. Eichmann bevestigde het ministerie van Buitenlandse Zaken toestemming te heb ben verzocht in Duitsland wonende Hon gaarse Joden gevangen te nemen. Haus ner: „U trok zich niets aan van de af wijzing van dit Verzoek en liet deze men sen toch arresteren?" Eichmann: „Be paalde plaatselijke autoriteiten gehoor zaamden mijn orders niet." Hausner: „Kom nu toch. U wilt mij toch niet vertellen dat er in het Derde Rijk plaatselijke autoriteiten waren die handel den zonder orders van uw bureau?" Eichmann: „Ik zou dit niet zonder meer willen ontkennen, maar het lijkt mij dat dit toch gebeurd moet zijn." Toen Eichmann bleef volhouden dat hij geen verklaringen kon afleggen zonder naar documenten te verwijzen riep Haus ner hem toe: „Bestaat er een Adolf Eich mann zonder documenten of alleen maar een Adolf Eichmann met de 1.600 docu menten waarop het bureau 06 (de specia le afdeling voor onderzoek van de Israë lische politie) de hand heeft kunnen leg- Documenten, documenten... Eichmann zei herhaaldelijk zich de bij zonderheden van zijn optreden niet meer te kunnen herinneren en te moeten verwij zen naar documenten. Hausner zei daarop: „Het is interessant op te merken hoeveel u uw advocaat kon vertellen, maar nu spreekt u over niets anders dan documen ten, documenten, documenten." Eichmann verklaarde wel uitvoerende bevoegdheden te hebben gehad, maar er altijd met zorg op te hebben gelet dat hij er geen gebruik van maakte. Twee maal in de week ging hij naar zijn chef, Müller, om instructies te halen. „Het was dus niet alleen maar Hitler die in het Derde Rijk bevelen gaf," was Hausners reactie hierop. De verdachte zei niet te weten op welk niveau besluiten werden ge nomen, maar hij kreeg zijn bevelen van Müller. Hausner las vervolgens fragmen ten van brieven van Eichmann voor waar in uitlatingen voorkomen als „Ik ben van oordeel..", „Ik heb bevolen," „Mijn dienst te Parijs," „Mijn dienst te Oslo". Advertentie Secretaires, chiffonières, stoelen, ronde tafels ook uitschuifbaar, alles van mahoniehout, ook kleinmeubelen, canapé's. Voor restaureren en inkoop antieke meubelen. Telefoon 12223. Groot Heiligland 64, A. MUDDE, Gasthuis- vest 45. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering heeft toestemming gegeven voor faciliteiten voor een Westduits tankbataljon van zeshonderd man dat in september drie weken in Wales zal oefenen. In het Lagerhuis is van La- bourzijde hevig geprotesteerd, toen de Britse minister van Defensie, Watkinson, het plan officieel aankondigde. Hij zei er bij dat het verblijf van de Westduitse troepen voornamelijk bedoeld is als een proefneming. Indien alles zonder inciden ten afloopt zal worden overwogen meer Westduitse troepen in Groot-Brittannië te laten oefenen. Tegen de sputterende Labourfractie zei Watkinson dat de zaak een zuivere NAVO- aangelegenheid is. George Brown, de socia listische woordvoerder voor Defensie, had de minister gevraagd waarom de West duitsers niet op het vasteland een plek konden vinden. Volgens Watkinson was de uithoek van Wales daartoe het beste ge schikt. Brown merkte op dat hij niet begreep dat de Westduitsers met hun Amerikaanse tanks niet naar de Amerikaanse tank oefenterreinen in Beieren konden gaan Watkinson zeide dat de Wesduitsers elf geaarzeld hebben naar Groot-Brittanmë te komen, omdat zij er niet zeker zijn van de houding van de bevolking. Maar, zo voegde hij er aan toe, indien de NAVO iets betekent, dan zullen de bondgenoten nauw moeten samenwerken. Dit geldt thans voor al nu de internationale toestand duister wordt. De Westduitse troepen die in West Duitsland zelf oefenen bevinden zich in een sterk gevorderd opleidingsstadium maar de manschappen die naar Wales ko men, zijn nieuwelingen voor wie het ter rein daar grote voordelen biedt. De Westduitse troepen zullen Groot' Brittannië niet mogen binnenkomen zon der goedkeuring door het parlement. „Het spijt mij dat ik niet kan zeggen dat die bevelen van mij afkomstig waren. Maar ze zijn niet van mij," aldus de ver dachte toen hij werd ondervraagd over zijn handtekening op het deportatiebevel van een Nederlandse Jodin. Hausner: „Waarom zegt u: „Het spijt mij?" Eichmann viel uit: „Omdat ik er genoeg van ga krijgen steeds maar te herhalen dat ik niet de bevoegdheid had bevelen te geven. Ik verzeker u dat ik mij bereid voel alles te bekennen wat u mij wilt la ten zeggen, als dit maar ophoudt". Twee uur na het begin van de zitting van vrijdag bracht Hausner Eichmann tot deze uitval. Luitenant-kolonel of typist Hausner zei voorts tot Eichmann dat hij zich beslist wel moest herinneren of hij de bevelen kant en klaar kreeg of dat hij richtlijnen ontving. „Was u luitenant-kolo nel of typiste?" Eichmann zweeg een mi nuut en antwoordde toen dat Müller hem schema's gaf die hij in voorkomende ge vallen als richtlijnen moest gebruiken. Hausner ondervroeg de verdachte scherp over een aantekening die Franz Rademacher een ambtenaar van het Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken, op een document betreffende 1.200 Servische Joden heeft gemaakt: „Eichmann stelt voor ze dood te schieten". Eichmann: „Ik verklaar hier onder ede en op de meest plechtige manier dat ik deze woorden niet heb gebruikt." Rade macher zou de bewuste aantekening ach teraf hebben gemaakt. Hausner citeerde de verklaring die Ra demacher in Neurenberg heeft afgelegd. Rademacher verklaarde verwonderd te zijn over hetgeen Eichmann in dit tele foongesprek voorstelde en vroeg hem dit te herhalen. Eichmann zei slechts een woord: „Doodschieten" en hing op. Eich- man ontkende dit. Hausner: „Wij zullen hem op de lijst van leugenaars zetten. Wij hebben al een lan ge lijst van hen die liegen en draaien. Nu komt Rademacher er ook bij". Eichmann zei, dat het „moeilijk is een weg te vinden door de oceaan van docu menten, maar dat nis hij die niet had, hij voortdurend over zichzelf zou struikelen." „Ja, daar bent u de hele tijd al mee be zig" merkte Hausner snijdend op. Hausner trachtte vervolgens van Eich mann de bekentenis te krijgen, dat deze zijn assistent Theodor Dannecker naar Bulgarije had gezonden, waar Dannecker van de Bulgaarse regering toestemming had gekregen om zeventigduizend Joden naar vernietigingskampen te sturen. Eichmann ontkende dat hij Dannecker gezonden" had, maar zei, dat hij de op dracht aan Dannecker had „doorgegeven." HELSINKI (Reuter) President Kekko nen van Finland heeft een nieuwe agra rische minderheidsregering benoemd, met als premier de oud-gouverneur van Fins Lapland, Martti Miettunen. Miettunen heeft de afgelopen dagen ver geefs getracht een coalitieregering te vor men, voornamelijk bestaande uit agrari sche figuren en vier of vijf ministers van de Finse liberale Volkspartij en de Zweed se Volkspartij. Vele leden van het nieuwe kabinet had den reeds zitting in het afgetreden kabi- net-Sukselainen, ook de minister van Bui tenlandse Zaken Karjalainen. President Kekkonen had op 3 juli het ontslag van premier Sukselainen aan vaard, na diens veroordeling wegens ad ministratieve onregelmatigheden in zijn functie van directeur-generaal van het staatspensioenfonds. Advertentie Handige BoidoetTowe- lette. Reinigt en verfrist. Doosje met 5 stuks f.L- Oe bekend*, verkwik, kende Boldoot Eau d* Cologne In sportieve, platte relsflacon i. t.es Heerlijk verkoelend* IJsstm Ei* streek)* over het voorhooid.. wig i* dat lome ge veel ltS* EAU DE CO LOG N E F A BRIE K J.C BOLDOOT re.* uiiilL (Van onze correspondent) LONDEN De rust In Londen is terug gekeerd. Majoor Gagarin, van wie het Britse publiek niet genoeg schijnt te krij gen, is vanmiddag vam London Airport naar Moskou vertrokken. Het was een dol le week, waarin alles voor Gagarin leek te zijn vergeten de financiële crisis, de hogere vervoerstarieven, de Euromarkt- controverse en de dreigende Berlijnse moeilijkheden. Al deze uitbundigheid is voor een gere serveerd volk als het Britse moeilijk te verklaren. Gagarin sprak werkelijk tot de verbeelding van de massa, vooral tot het vrouwelijk deel daarvan. Het was met na me zijn eenvoudig optreden en zijn jon gensachtige glimlach die de duizenden veroverde. Maar ook de autoriteiten, die gesprekken met hem voerden, waren op getogen over zijn innemende persoonlijk heid. Misschien is het omdat men in deze sympatieke Rus een gewoon mens herken de in plaats van een boeman, dat de geestdrift zo groot was. Het hoogtepunt van Gagarins bezoek werd vrijdag gevormd door zijn bezoek aan de koninklijke familie. Tenminste vijf duizend mensen, samengedrongen bij de ingang van Buckingham Palace, juichten Gagarin toe. Met moeite kon de politie een weg voor zijn auto banen. Hij was één van de dertien gasten die Koningin Elizabeth en Prins Philip voor de lunch hadden uitgenodigd. De Koningin houdt regelmatig dergelijke informele lunch-bij- eenkomsten met mensen uit allerlei maat schappelijke kringen. De maaltijd werd gegeven in zaal 1844, genoemd naar het jaar dat tsaar Nicolaas van Rusland en zijn gemalin tijdens hun bezoek aan Londen in deze zaal logeer- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons ^an minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Op de komende Derde Dinsdag in september zal Prinses Margriet voor de eerste maal tegenwoordig zijn bij de opening van de Staten Generaal. In verband hiermede moest een vierde zetel worden gemaakt, omdat de Rid derzaal maar drie zetels voor leden te vervaardigen. van het Koninklijk Huis telde. In het bedrijf van de firma v. d. Ende aan de Bazarlaan in Den Haag, is de 79- jarige beeldhouwer C. J. van Gorcum op het ogenblik bezig naar het voor beeld van een van de drie bestaande zetels een vierde rijkbewerkte zetel den. Aan de grote ovale tafel zat majoor Gagarin aan de rechterzijde van de Ko ningin, aan de andere kant geflankeerd door de beroemde leider van de geslaag de Everesit-expeditie, Sir John Hunt. De overige Russische gasten waren de Russi sche ambassadeur, Soldatov, luitenant- generaal Kaminin, plaatsvervangend chef staf van de Russiche luchtmacht, en de Russische militaire historicus Denisov, die Gagarins ervaringen boekstaaft. Tot de verdere gasten behoorden admi raal Mountbatten, chef van de Britse de fensiestaf en de komiek Bud Flanagan, die het gezelschap vermaakte. Ook waren aanwezig de directrice van de Londense vrouwengevangenis, een zakenman, een politicus en een architect. Toen Gagarin het paleis verliet waren nog enkele dui zenden in de stromende regen blijven wachten om hem opnieuw te bejubelen. Gagarin bracht een tweede bezoek aan de Russische tentoonstelling waar hij enkele honderden kinderen toesprak. Tenslotte legde hij een krans op het graf van Karl Marx in Highgate, een verplicht nummer op het programma van elke Rus, die Londen bezoekt. Gagarin nam een spe ciaal geschenk mee voor zijn 26-jarige echtgenote Valentina, een modieus hoedje, hem aangeboden door de gezamenlijke Britse dameshoedenfabrikanten. De bekende wandelaarster Barbara Moore heeft zich bij de Russische ambas sade in Londen aangemeld om als eerste vrouw een ruimtevlucht te maken. Acht dagen geleden rolde een gloed nieuwe Centurion-tank de Engelse stad Cambridge binnen om een wer vingsactie luister bij te zetten. Thans is dit oorlogsmonster een ruïne en richt de bemanning de smeekbede tot haar .uperieuren de aftocht te mogen bla zen. De oorzaak: pelotons Britse schooljongens die over even veel ver nielingskracht beschikken als een anti-tank projectiel. „Was ik maar in Koeweit", kreunt sergeant Derek Rice, die op Korea heeft gediend, „we hebben er genoeg van. De kinderen maken ons dol". Het leger had gemeend dat het een goed idee zou zijn de tank te parkeren en de jeugd te inviteren een kijkje te komen nemen. Dit kijkje acht dagen in praktijk: ontmanteling van de radio; verwijdering van een 800 pond wegend vizier, beschadiging van de periscoop; vernieling van het kanon- loopmechanisme; diefstal van vijf an tennes van vier meter lengte. Deskundigen zeggen dat voor 3000 pond sterling gerepareerd zal moeten worden, om de 50.000 pond kostende tank weer op gevechtskwaliteit te brengen. Een jongen, vijf jaar oud, was er zelfs in geslaagd de tank te starten en er twee meter mee te rijden. PARIJS (Reuter-AFP) President De Gaulle heeft vrijdag de jaarlijkse parade ter gelegenheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille afgenomen. De parade op de Champs Elysées omvatte ruim 10.800 man, 146 tanks en pantserwa gens en 41 kanonnen. Het Vreemdelingen legioen was ervan uitgesloten. Er waren speciale voorzorgsmaatregelen genomen in verband met eventuele aanslagen. In de stoet reden vrachtauto's mee waarop ge leide projectielen stonden. Straalvliegtui gen vlogen laag over. In La Courtine namen Nederlandse troe pen, die daar gelegerd zijn voor oefeningen deel aan de viering van de Bastilledag. Voor het gemeentehuis werd een parade van Franse en Nederlandse militairen af genomen. Ondanks een stromende regen was er een talrijk publiek. Een Neder landse militaire kapel gaf op uitnodiging van de gemeente in Gueret een concert. De Europeanen in Algiers boycotten de gebruikelijke parade in de stad. Ongeveer tweeduizend militairen marcheerden langs een vrijwel verlaten route. Op een plaats stond echter een menigte van een paar honderd jonge Europeanen die sommige militairen uitfloten maar applaudisseerden toen parachutisten en leden van het Vreem delingenlegioen voorbijkwamen. Later weerklonken kreten als Algérie Frangaise uit de menigte, waarna Nous les Africains werd gezongen. Dit is de mars van de beweging van 13 mei 1958 welke president De Gaulle aan de macht hielp brengen. Er waren geen mohammedanen te beken nen. Als bij stilzwijgende afspraak werd nergens gevlagd. In Algiers ontploften vier plastic bom men, in Constantine een en in Oran elf. Bij al deze aanslagen werd grote schade aangericht. In Mostaganem werden drie granaten geworpen. Er vielen geen slacht offers. Mijn vijfjarig dochtertje is ervan over tuigd dat ze als ongeborene onbeperkte tijd in de moederschoot gebivakkeerd heeft, vergezeld van haar meest geliefde speel goed. Wat haar hiervoormaals betreft, is haar nieuwsgierigheid daarmee volkomen bevredigd. Sinds kort echter heeft ze hier en daar iets over een hiernamaals opge vangen en nu wilde ze van mij weten wat er met haar lichaam zou gebeuren nadat ze begraven was. Nu is ze niet voor een kleintje vervaard. Integendeel, ze is met een zeer goed ont wikkelde griezellust behept. Ik schroomde dan ook niet haar onomwonden mee te delen dat ze zou vergaan. Nadat ze me uitvoerig over dat proces had uitgehoord, concludeerde ze dat ze dus op den duur aarde zou worden. Ik ging gretig op deze conclusie in en knoopte daar het opwek kende vooruitzicht aan vast dat die aarde dan weer tot voedingsbodem van madelief jes kon dienen. Maar daarmee was de kous niet af. Toen kwam Greet je op de proppen. Greetje is een vriendinnetje, een beetje ouder dan zij, die ook haar beide oren goed open heeft. Zij wil zich laten verbranden, want ze vindt begraven vies. En wat gebeurt er dan? Bij de gedachte aan een gedetailleerde beschrijving van een crematie kreeg ik het wel een beetje warm. Bovendien ben ik niet voldoende deskundig. Ik sloeg dus eni ge etappes over en vertelde haar zakelijk dat ze in dat geval veel sneller zou ver gaan en wel tot as. Om de onvriendelijke kantjes wat te verzachten, begon ik ver volgens onmiddellijk uit te weiden over de mogelijkheid dat zelfs as dienst kon doen als element van nieuw leven. Maar ze viel me in de rede en zei stralend: „As? O ja, natuurlijk en dan word je as falt!" Ik heb deze bijzonder rationalistische op lossing maar niet weerlegd. Dikwijls ech ter, als ik over de eindeloos lange geas falteerde autowegen rijd, bekruipt me een onbehaaglijk gevoel. Zij heeft daar niet de minste last van. 'Advertentie Modern, snel en mfld, veilig en reuklooss van Ha mol oit Zwitserland tube 1.50-2:95 Veeleisend. De openbare aanklager van het Turkse hooggerechtshof heeft de doodstraf geëist tegen 107 functionaris sen en partijleiders van het „ancien ré- etaoin shrdlu cmfwyp shrdlu sh et et etet gime", verdacht van schending van de grondwet. Onder hen, tegen wie de dood straf geëist is, bevinden zich ex-president Bayar en ex-premier Menderes. De aan klager eiste voorts gevangenisstraffen van vijf tot vijftien jaar tegen 281 ande re beklaagden. „Bloedige" handel. Dr. A. G. Rail, een arts uit Ghana, geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Kumasi, heeft ver klaard dat er in Ghana een ernstig te kort aan bloed heerst. De donors profite ren van de situatie door de familieleden van ernstige zieken 15 Engelse ponden per halve liter bloed te laten betalen. Dr. Rail verklaarde een en ander in een dringende oproep om bloed voor noodza kelijke transfusies. WASHINGTON (Reuter-UPI De Westduitse minister van Defensie, Strauss, en zijn Amerikaanse ambtgenoot, McNaima- ra, hebben hun „krachtige steun aan de NAVO" bevestigd en gewezen op de nood zaak van westelijke solidariteit „tegenover de groeiende Russische dreiging boven Berlijn." Hun gezamelijke verklaring is uitgegeven na een conferentie in het Pen tagon te Washington. Eerder had Strauss op een personfe- rentie verklaard dat het onmiddellijke doel van de door de Russen veroorzaakte crisis om Berlijn is, de verdeling van Duitsland te laten voortbestaan. Het Wes ten moet de Sovjet-Unie ervan overtuigen „dat het risico te hoog is om inbreuk te plegen op het volkenrecht en de viermo- gendheden-overeenkomsten, door het stel len van een eenzijdige daad." Hij wees er op dat het westen beschikt „over een hele reeks tegenmaatregelen" om de Russische dreigementen het hopfd te bieden, maar dat het onverstandig zou zijn ze in het openbaar te bespreken. Hij verklaarde dai het Berlijnse probleem niet in de eerste plaats militair is. „Wat de Russen thans wensen is niet het on middellijk opnemen van West-Berlijn in het Russische systeem," zo verklaarde hij. „maar diplomatieke erkenning van de Duitse communistische staat door onder handelingen met de regering-Ulbricht over de toegang tot Berlijn te forceren," aldus voegde hij eraan toe. Strauss zei ervan overtuigd te zijn dat premier Kroesjtsjev geen ernstig conflict over Berlijn wil uit lokken. Niettemin mogen wij zijn bedrei gingen niet onderschatten, aldus Strauss. „Hij heeft een punt bereikt van waar hij moeilijk meer terug kan". Wapenaankopen Strauss vertelde naar de Verenigde Sta ten te zijn gekomen voor besprekingen over de aankoop van militaire uitrusting ter waarde van ongeveer zeshonderd mil joen gulden. De belangstelling van West- Duitsland gaat voornamelijk uit naar de Amerikaanse „Pershing"-raket en straalja gers van het type F-104. Ook heeft West- Duitsland munitie, radar en reserve-on derdelen nodig. Strauss zei dat er in Oost-Duitsland twintig Russische divisies zijn, die zijn uit gerust met tactische kernwapens. De sterk te der strijdkrachten van de Oosteuropese landen schat hij op ongeveer 130 divisies, waaronder zes Oostduitse divisies. Verbetering BERLIJN (UPI) In tegenstelling tot wat UPI gisteren meldde, heeft Gerard Goetting, plaatsvervangend chef van staat van Oost-Duitsland, gisteren op een pers conferentie in Oost-Berlijn gezegd, dat „er een onmiddellijke vermindering van span ning in Duitsland en in Europa zou ko men als de twee Duitse staten bewapening van hun strijdkrachten met kernwapens zouden verwerpen en tot overeenstemming zouden komen inzake een onmiddellijke stopzetting van de bewapening". „Oorlogsstemming" MOSKOU (UPI) Het Russische pers bureau Tass heeft gezegd, dat de Ameri kaanse pers, radio en televisie door be richten, artikelen en foto's een „sfeer van oorlogsstemming" in de Verenigde Staten kweken. De koppen in de kranten over een Russische bedreiging van Berlijn, aldus Tass, geven weer hoezeer de Verenigde Staten de Russische voorstellen inzake Duitsland en Berlijn verdraaien. Onder de Amerikanen die rekening hou den met de mogelijkheid van oorlog om Berlijn, rekent Tass oud-president Eisen hower („laten wij ons kruit droog hou den"), senator Hickenlooper („kernproe ven moeten worden hervat") en de evan gelist Billy Graham. Nietsnut. Een Russische geleerde heeft „de oorlog" verklaard aan de parasieten in de communistische landen. In een ar tikel in het communistische partijorgaan „Pravda" dat als opschrift droeg: „Dit kwaad moet worden uitgeroeid", las de rechtsgeleerde de Sovjet-bevolking duch tig de les. Hij drong er bij zijn collega's op aan de dronkelappen en nietsnutten van de communistische gemeenschap niet te sparen. Bosbranden. Blikseminslag heeft in bosge bieden van de Amerikaanse staten Gali- fomië en Oregon branden veroorzaakt, en de elektriciteitsvoorziening afgesne den van 1500 gebouwen in de staat New York. Het ontstaan van zeshonderd bos branden in Californië, West- en Midden Oregon wordt toegeschreven aan blik seminslag. Veroordeeld. Het militaire tribunaal in Luxemburg heeft majoor Aloise Schiltz, de officier die verleden jaar van zijn wacht in het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Fontainebleau, was weggelopen, tot twee weken arrest veroordeeld. Majoor Schiltz had op 24 februari 1960 zijn post bij het alarmapparaat van het N.A.V.O. hoofdkwartier voor Centraal-Europa ge durende een nacht onbemand gelaten. Terecht gesteld. De 31-jarige neger Walter James Outen is donderdag op de elek trische stoel in Columbia (South Caroli na) terechtgesteld wegens aanranding van een blanke vrouw. Outen was de vijfde persoon die tot dusver dit jaar in South Carolina werd terechtgesteld en de 239ste sinds 1912. De anderen waren dit jaar twee negers en twee blanken. Zonnevlekken. Een Japanse sterrenwacht heeft donderdag een aaneengesloten massa zonnevlekken gefotografeerd wel ke een lengte had van dertien maal de doorsnede der aarde. De zonnevlekken, die de afgelopen week reeds de verbin dingen gedeeltelijk hebben gestoord, zul len dit naar verwachting de komende week ook nog doen. Eigen baas. Groot Brittannië's grootste vakbond, de ruim een miljoen leden tel lende bond van vervoerspersoneel, heeft in een resolutie verzet aangetekend te gen bet beschikbaar stellen van bevoorra dingsbases en oefenterreinen in Groot- Brittannië aan Westduitse troepen. De bond wil ook, dat de Amerikaanse Pola- risonderzeeboten buiten Groot-Brittan nië blijven. Levenslang. In de Poolse stad Kattowitz zijn twee vrouwen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van vijfenhalfmiljoen zlotys ten nadele van een staatswinkelbedrijf. Drie andere verdachten kregen gevan genisstraffen van zeven tot vijftien jaar. Volgens de officiële statistieken neemt in Polen het aantal gevallen van verduis tering en corruptie gepaard met diefstal van staatsbezit de laatste tijd toe. Overstromingen. Het aantal doden als ge volg van de overstromingen in het zui den van India is vrijdag gestegen tot 165, door het kapseizen van een veerboot op de rivier de Krisjna, waarbij vijftig mensen verdronken De schade, die de overstromingen in vijf staten hebben aangericht, loopt in de honderden miljoe nen roepees. De kosten van het herstel van twee bezweken dammen worden ge raamd op tachtig miljoen roepees. In Zuid-Korea zijn in de eerste helft van de ze maand 232 mensen als gevolg van overstromingen omgekomen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3