Israëliërs kiezen op 15 augustus hun vijfde volksvertegenwoordiging III Stembusuitslag moet politiek conflict helpen oplossen Somaliland kampt met een begrotingstekort Legende van vrijheidsstrijd epos in film Instorting veroorzaakt door complex van factoren Radioactief staafje zoekgeraakt Gevaarlijk vacuüm in koude oorlog Dienstplicht in Engeland? Vrouw had 27 honden in haar woning The Alamo": vechten tegen een vijfendertigvoudige overmacht ZATERDAG 15 JULI 1961 SPRITE CARAVANS vanaf 2795.007500.00 v. EERDE, Leidsevaart 232-252 Tel. 10138 West-Duitslands defensie commissaris afgetreden V erkiezingsmoeheid B. en W. van A msterdam 1 1 I I FA Mr. D. U. Stikker polst de Britse autoriteiten Garagehouders contra echtgenote van beroepsmilitair P. W. Franse (Van onze correspondent) JERUZALEM. De vijftiende augustus trek Israel ter stembus. Op die datum wordt de samenstelling bepaald van de vijfde Knesset (het parlement) van de Joodse staat. ijftien partijen dingen naar de gunst van de natie, waar onder vier, die in de vierde Knesset niet waren vertegen woordigd. In bestuurstechnisch opzicht betekent dit een vooruitgang, want bij de laatste verkiezingen dienden maar liefst zesentwintig partijen lijsten in, waarvan echter niet meer dan dertien het tot een of meer zetels in het Huis van Afgevaardigden brachten. Dat het aantal deze keer veel geringer is, mag overigens niet alleen op rekening worden gesteld van een grotere eensgezindheid. Een rol speelt ook het feit, dat overeenkomstig een recent amendement in de wet op de verkiezingen iedere partij, die tot dusver niet in de Knesset vertegenwoordigd was, een waarborgsom van vijfduizend pond moet storten, welk bedrag aan de staat vervalt, als de lijst in kwestie minder dan een percent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen op zich verenigt. De elf partijen, die ook in de vierde Knesset waren vertegen woordigd, zijn de sociaal-democratische partij Mapai, de nationalistische Cheiroet, de liberale partij (een fusie van recente datum tussen de algemeen Zionisten en de progres sieven), de nationaalreligieuze partij (Mizrachi en Poalei Mizrachie), de links-socialistische Mapam en Achdoet Haa- vodah-Poalei Zion, de streng religieuze Agoedat Jisraeil, de eveneens streng orthodoxe arbeidsgroep, die zich Poalei Agoedat Jisraeil noemt, de communistische partij, de Ara bische partij „Samenwerking en broederschap" en de even eens Arabische „Vooruitgang en ontwikkeling". De vier „nieuwelingen" zijn: de Jemenitische Broederschap, het „Volksfront^ en de Arabische groepen „Aanhangers van de Democratie" en „Vooruitgang en Arbeid". rr-r"; Verkiezingsborden met aanplakbiljetten in het stadsbeeld van Tel Aviv. Alleen de opschriften verschillen met de vertrouwde borden in ons land. De op handen zijnde verkiezingen zün het gevolg van de moeilijkheden, waarin het bestuursapparaat was geraakt, toen de vierde Knesset er niet in slaagde uit haar midden een kabinet te formeren, dat het vertrouwen van de meerderheid der natie zou genieten. Aan het onverkwikkelijke geharrewar, dat daarmee gepaard ging, lag een controverse ten grondslag tussen Mapai, Israels grootste partij, en de overige politieke groeperingen, over de vraag of Ben-Goerion in een volgende regering al of niet het premierschap zou moeten bekleden. Mapai beschikt niet over een meer derheid in de Knesset; de overige partijen wensten niet vertegenwoordigd te zijn in een door Ben-Goerion geleid kabinet, maar zij konden het evenmin eens worden over de vorming van een regering zonder Mapai. Het enige middel om uit de impasse te geraken was het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, hetgeen Inhoudt, dat de huidige demissionaire regering sinds vier maanden als een zakenkabinet 's lands belangen behartigde. Als men de kandidatenlijsten voor de vo rige Knesset met de thans ingediende ver gelijkt, laten zich weinig of geen verschil len vaststellen. Aan de kop van de Mapai- lijst gaan weer David Ben-Goerion, Moshe Sharett en Golda Meir. Het enige in het oog lopende verschil is hier, dat de naam van Pinchas Lavon ontbreekt. Officieel wordt dit toegeschreven aan Lavons wei gering om zich voor het nieuwe parlement kandidaat te stellen, maar iedereen weet, dat hier de „onverkwikkelijke affaire" na werkt, Israels eerste werkelijk groot po litiek schandaal, dat het land maanden lang in zijn ban gevangen heeft gehou den en de gemoederen in de kringen der arbeidersbeweging torenhoog heeft opge zweept. Lavons aanhangers, die vooral in de met Mapai verbonden Kibboetsiem wor den gevonden, hebben niet nagelaten in de beslissende bijeenkomst van de partij leiding het voor hun held op te nemen maar moesten zich tenslotte neerleggen bij het meerderheidsbesluit om Lavon uit te sluiten. De heftig tegen Mapai fulmine rende nationalisten, verenigd in Cheiroet, zorgden voor een verrassing door profes sor Eri Jabotinski, zoon van de bekende revisionistische leider en lid van de eerste Knesset, de ereplaats aan het einde van hun kandidatenlijst te geven. Professor Jabotinski had nog niet lang geleden Chei roet de rug toegekeerd en een nieuwe partij gesticht onder de naam „nieuw re gime". Zijn opneming in de nationalisti sche lijst bewijst, dat de heftige menings verschillen tussen hem en de partijleiding inmiddels zijn bijgelegd. De lijst van de nieuw gestichte liberale partij deed van zich spreken door de dominerende plaats, die de vroegere progressieven innemen. Van de eerste veertien plaatsen werden hun er niet minder dan acht toegekend. In de vierde Knesset waren de liberalen vertegenwoordigd door zes progressieven en acht algemeen Zionisten. De liberale lijst wordt geopend door de huidige minis ter van Justitie, de vroegere progressieve leider Pinchas Rosen, en Perets (Fritz) Bernstein, die van Duitse afkomst is, maar lang in Nederland heeft gewoond en daar Advertentie BONN (UPI) De vroegere Duitse lui tenant-generaal Helmuth Von Grolman, West-Duitslands defensiecommissaris, een functie die gelijk is aan die van inspec teur-generaal van de strijdkrachten, is on verwacht afgetreden. De voorzitter van de Westduitse bonds dag, Eugen Gerstenmaier, deelde aan de pers mee dat Von Grolman een verzoek om ontheffing uit zijn ambt had inge diend. In het communiqué staat verder dat Von Grolman in een kliniek is opge nomen. Grolmans aftreden, na een ambts periode van pas twee jaar met nog drie jaar voor de boeg, heeft in Bonn tot gis singen geleid. Na zijn eerste jaar als de fensiecommissaris, publiceerde Von Grol man een rapport over zijn activiteiten dat prompt werd aangevallen door de West duitse minister van Defensie, Strauss. als Zionistisch voorman, en vooral als Zio nistisch ideoloog, grote bekendheid genoot. De lijst van de ultra-orthodoxe Agoedat Jisraeil kwam eerst na vele moeilijkheden gereed. De tegenstand kwam hier van de kant van de jongere partijleden, onder leiding van Rabbi Shlomo Lorenz. Zij be haalden tenslotte de zege en hun leider kreeg de tweede plaats op de kandidaten lijst toegewezen. Het „volksfront", een van de partijen, die voor het eerst met een eigen lijst uitkomen, wordt geleid door een zekere David Ischai, die tot voor kort aan het hoofd stond van de afdeling van Noord afrikaanse immigranten van de Nationaal- Religieuze partij. Hij had reeds een plaats verworven op de Mizrachistische lijst, zij het ook als nummer dertien, maar besloot te elfder ure het met eigen partij te probe ren. Opmerkelijk is, dat de verkiezingsstrijd heel wat minder heftig wordt gevoerd dan bij vorige gelegenheden. Ook thans ontbre ken in de bladen, op vergaderingen en op de aanplakborden in stad en land de we derzijdse aanvallen niet, maar over het ge heel genomen is het verkiezingsfront on gekend rustig. Het aantal politieke bijeen komsten is minder dan voorheen het ge val was, het bezoek over het algemeen be trekkelijk gering en de animo laat, naar de klachten van een aantal politieke kop stukken te oordelen, veel te wensen over. Toch kan men hier niet van politieke on verschilligheid spreken. In geen enkele de mocratische staat speelt de politiek een zo belangrijke rol als juist in Israel. Welke factoren tot deze verkiezingsmoeheid heb ben geleid, is niet eenvoudig uit te maken, maar dat zij haar stempel drukt op de hui dige campagne is een onomstotelijk feit. Na het instorten van het huis in de Rapenburgerstraat te Amsterdam hebben B. en W. van de hoofdstad onmiddellijk opdracht gegeven voor huisvesting van de drie gedupeerde gezinnen te zorgen. Ook is opdracht gekregen een nieuwe bedrijfs ruimte te zoeken voor de grossierderij in huishoudelijke artikelen van de heer H. de Wit, die op de benedenetage van het in gestorte pand was gevestigd. Van de zijde van het gemeentebestuur is medegedeeld dat de normale procedure is gevolgd toen bij Bouw- en Woning toe zicht de aanvraag binnenkwam voor de bouw van een plasticfabriekje naast het nu ingestorte pand. Er werd een onder zoek ingesteld naar de kwaliteit van de funderingen en muren van de belendende percelen. Vastgesteld werd dat de hei werkzaamheden geen gevaar voor de be lendende percelen zouden opleveren. Wel werd naar aanleiding van het onderzoek enkele weken geleden een stuk muur van het thans ingestorte huis vernieuwd. Ge durende de drie weken die de voorberei ding voor de bouw van de plasticfabriek in beslag namen, is door Bouw- en Wo ningtoezicht dagelijks scherp toezicht uit geoefend. Ook toen gisteren de eerste proefpaal werd geheid was een ambtenaar van deze dienst aanwezig. Tijdens het heien is niets bijzonders geconstateerd. Het gemeentebestuur is dan ook van me ning dat „de oorzaak van de ramp zich nog aan een beoordeling onttrekt". Wel is het echter van oordeel dat een complex van factoren de instorting zou hebben kunnen veroorzaken, te weten het vele zware verkeer dat dagelijks door de Ra penburgerstraat gaat, het slopen van het hout uit het huis gedurende de oorlogsja- rem, het heien van de proefpaal, het aanbrengen van een strip in de beneden- muur van het pand en het wegruimen van puin naast het nu ingestorte pand. Het door Bouw- en Woningtoezicht inge stelde onderzoek zal moeten uitwijzen of het ongeluk inderdaad zijn oorzaak vindt in één van deze punten. Over de toestand van de slachtoffers wordt vernomen dat de 65-jarige mevrouw R. Overweg-Van Geenen met vrij ernstige verwondingen is opgenomen in het Wees- perpleinziekenhuis. Het andere slachtoffer de 53-jarige mevrouw P. de Kok-Helsloot, die minder ernstig werd gewond, is op genomen in het Beatrix-herstellingsoord. Bij oefeningen in het opsporen van ra dioactieve straling door middel van Geiger tellers in het etablissement van de Ko ninklijke Marine te Amsterdam, is een ra dioactief zeskantig staafje van 2 cm., be vestigd aan een draagstaaf van 20 cm lengte met een diameter van 1 cm. zoek geraakt. Diefstal wordt niet uitgesloten geacht. Het vermiste staafje is gevaarlijk voor personen die het onder hun berusting heb ben. ROME (UPI) Na een jaar onafhankelijkheid Is het verarmde Somaliland een groter probleem dan het als kolonie ooit was. Deze republiek in het noordoosten van Afrika blijkt niet in staat zichzelf economisch op de been te houden ondanks een jaarlijkse subsidie van zes miljoen dollar, die Amerika, Groot-Brittannië en Italië op aanbeveling van de Wereldbank gezamenlijk opbrengen. De regering van de kersverse republiek heeft thans dan ook een beroep gedaan op Italië, dat vroeger het grootste deel van Somaliland als kolonie bezat, om 2,7 miljoen dollar extra uit te keren. Dit bedrag zou nodig zijn om een op ongeveer 3,4 miljoen dollar geschat begrotingstekort over de eerste vijf maanden van het bestaan der jonge republiek te delgen. Daarnaast heeft Somaliland gevraagd om een jaarlijkse uitkering, die zou aflopen van 1,6 miljoen dollar dit jaar tot 800.000 dollar in 1967. Aan Italiaanse zijde bestaat overigens de vrees, dat een bankroet van Somaliland een machtsvacuüm zal scheppen, waar door de Verenigde Arabische Republiek, de Sovjpt-Unie en zelfs communistisch China wellicht invloed zouden kunnen krij gen aan de strategisch belangrijke kust bij de ingang der Rode Zee. Rusland heeft reeds beloofd een verzoek van Somaliland om een lening op lange termijn en tegen lage rente van 140 tot 280 miljoen dollar in overweging te zullen nemen. Frpns c 1 Somalil jj DIRE- 1 trfiV DAW A .HAFOE BERBERA nts Somaliland koeloel harocisa Ethiopië I H ftn- milt) galadi v h HARAR VILL OUCA ABRU2ZI •loegh BOE AKABA Somaliland is niet alleen een der heet ste landen ter wereld met temperaturen die het grootste deel van het jaar boven de honderd graden Fahrenheit liggen het is ook een der onvruchtbaarste. Het is weinig meer dan een driehoek van zand, scherpe rotsen en doornige dwerggewassen. De tweeëneenhalf miljoen Somali's zjjn Moslems, nauw verwant aan de Arabische volken aan de andere zijde van de Golf van Aden. Zjj bevinden zich als een wig tussen het tweeduizend jaar oude keizer rijk Ethiopië en de zwarte bewoners van Kenya. De republiek werd op 1 juli 1960 te mid dernacht geboren, toen Italiaans Somali land onafhankelijk werd en samensmolt met het een week tevoren onafhankelijk geworden Britse Somaliland. Het kleine Franse Somaliland, rondom de havenstad Djiboeti gelegen, bleef echter Frans. De oppositie kan zich er niet bij neerleggen, dat nog vele Somali's in andere gebieden wonen: namelijk 30.000 in Frans Somali land, 100.000 in Kenya en 500.000 in de Ethiopische grensprovincie Ogaden. Deze laatste bevolkingsgroep is reeds meer malen slaags geraakt met Ethiopische troepen. (Van onze correspondent) LONDEN Mr. Stikker, de secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie bespreekt op het ogen blik in Londen met de Britse regering onder andere de kwestie van de militaire dienstplicht welke in Groot-Brittannië is afgeschaft. De vraag is nameljjk of terugkeer naar de een of andere vorm van dienstplicht noodzakelijk zal zijn voor de vervulling van de Britse NAVO-ver- plichtingen. Destijds besloot de Britse regering zich toe te leggen op de vorming van kleinere geheel uit beroepsmilitairen bestaande strijdkr' chten, omdat de nieuwe wapens massalegers overbodig zouden hebben ge maakt. In de periode wijde Groot-Brittan nië, vooral uit financiële overwegingen, op raketwapens vertrouwen, een standpunt, dat inmiddels weer is losgelaten. Mr. Stikker heeft verklaard dat het pro bleem van de dienstplicht in ieder land anders is. Nederland zou bijvoorbeeld on mogelijk zijn NAVO-verplichtingen kun nen vervullen, zonder dienstplicht. Het is bekend, dat de Britse regering al enige tijd onder druk staat van het NAVO-hoofd- kwartier om terug te keren tot een soort van dienstplicht, bijvoorbeeld geselecteer de oproeping. Ook president Kennedy zou premier Macmillan te kennen hebben ge geven dat voor Groot-Brittannië dienst plicht noodzakelijk is. Met de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Lord Home heeft mr. Stikker de kwestie van een mo gelijke wederoprichting van een politieke adviesgroep van de NAVO-landen bespro ken. Het oude probleem van het politieke overleg in de NAVO staat nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. Op dit gebied zijn goede vorderingen gemaakt, zei mr. Stikker, er is ook zeer nauwe poli tieke consultatie over het Berlijnse pro bleem. Voor de BBC verklaarde mr. Stik ker nog dat hij woensdag met president De Gaulle een zeer bemoedigend gesprek over de NAVO heeft gehad. Ook de kwestie van de financiële draag kracht van de diverse NAVO-landen met 't oog op hun bijdragen zal binnenkort tot in details onder ogen worden gezien. Men kan er pas over oordelen, wanneer de juiste cijfers bekend zijn, aldus mr. Stik ker, die vrijdag achtereenvolgens bespre kingen heeft gevoerd met de Britse minis ter van Financiën, Lloyd, de minister van Defensie, Watkinson, en minister-president Macmillan. Haile Selassie blijkt echter vastbesloten elke Somalische eis tot soevereiniteit over Ogaden te verwerpen. De Negus doet voorts moeite om Frankrijk,te overreden Djiboeti niet aan Somaliland over te dra gen. De haven Djiboeti is het eindpunt aan de Rode Zee van de enige spoorlijn, die Addis Abeba, de Ethiopische hoofdstad met de kust verbindt. De kantonrechter te Hilversum heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een in woonster van Hilversum, die terecht had gestaan wegens dierenmishandeling. Zij huisvestte namelijk geruime tijd in haar woning 27 honden. De dieren kwamen nooit buiten. Het gevolg hiervan was, dat de dieren infectieziekten opliepen en dat de woning vervuilde. Nadat buren hadden geklaagd werd de woning door de politie ontruimd. De hon den gingen naar een asiel. De kantonrechter veroordeelde de vrouw tot een maand hechtenis voorwaardelijk en verbeurdverklaring van de dieren. De kan tonrechter stond haar toe uit de honden een keuze te doen van twee, die zij dan mag houden, onder toezicht van de voor zitter van de vereniging „Asiel" te Hilver sum. De verdediger zei in zijn pleidooi dat de vrouw in behoeftige omstandigheden verkeerde, maar dat zij een overdreven liefde voor de honden had. De president van de rechtbank in Utrecht heeft uitspraak gedaan in een kort geding dat door twee garagehouders in Soester- berg aanhangig was gemaakt tegen een be- beroepsmilitair en diens vrouw, die vol gens de garagehouders een automobiel- en garagebedrijf uitoefenen zonder dat zij daarvoor een vergunning hadden. De gara gehouders wilden een eind maken aan deze activiteiten die zij als onrechtmatige con currentie beschouwden. De president overwoog in zijn uitspraak dat de vrouw van de militair onderdelen van auto's in voorraad ha en ook een tijd lang een tweedehands auto te koop had aangeboden. Hij verbood haar op straffe van een dwangsom van 500 voor elke overtreding het garage- en automobielbe drijf uit te oefenen. De beroepsmilitair werd in de uitspraak buiten beschouwing gelaten omdat deze naar de mening van de President niets met het bedrijf te maken had. Dertien dagen duurde de strijd, toen was er geen van de honderdenvijfen tachtig verdedigers van The Alamo meer in leven. Zij sneuvelden tegen een overmacht van zevenduizend man. Zij vochten voor de vrijheid van Texas. Zij stierven niet tevergeefs. Want niet al leen waren zeventienhonderd man der vijandige Mexicaanse troepen door hen gedood, hun aanvoerder had in die tijd in Texas een leger op de been weten te brengen, dat vier weken later met de Mexicanen slag leverde en overwon. Daarmee werd de staat Texas onaf hankelijk. Zo legde het offer der honderdvijfentachtig vrijwilligers de basis voor de vrijheid van een volk. Op dit thema, de heroïsche slag om The Alamo in 1836 is de film gebouwd, die ic het Amsterdamse theater Du Midi is in gezet. Ze zal in het najaar naar Haarlenc komen, wanneer het Cinema Palace Thea ter voor vertoningen volgens het systeem Todd A.O. is ingericht. Daarmee wordt dan de Haarlemmers de gelegenheid ge boden in eigen stad kennis te maken met de gigantische filmprodukties, welke door dit systeem mogelijk worden gemaakt. Voor wat „The Aiamo" betreft, zal dat een aparte ervaring zijn, want wat men met Todd A.O. aanschouwelijk kan maken, heeft een indrukwekkend panoramisch perspectief en sluit geheel aan op het ge geven en de situaties in deze film, die be rekend is op breedbeeldeffecten, op de werking van de ruimte, op de dramati sche verhouding van een handjevol dappe ren tegenover de overmacht van een ge oefend leger te velde. Er zijn onderwer pen genoeg te bedenken, waarvoor men geen Todd A.O.-enscenering van node heeft. Bij „The Alamo" is het een zeer gelukkige omstandigheid, dat het systeem er is. Het kan. Wie het functioneel weet toe te passen bereikt er een dramatische werking mee, welke op heel wat meer dan alleen panoramische effecten is berekend. Men moet John Wayne de eer na geven dat hij dat heeft klaar gespeeld. Deze sympathieke filmacteur, die tot dusver zijn grootste roem in westerns vergaarde, is niet alleen producent, maar ook regis seur-acteur van „The Alamo". Twaalf miljoen dollar liggen aan de vervaardi ging van zijn film ten koste. Doch dat ge tal is pas imponerend als de film impo neert. Dat doet ze, zeker omdat Wayne er met hart en ziel achter staat. Zo werpt in de vereniging van producerit en regis seur het geld zijn nut af. De man, die voor de miljoenen moest zorgen, leverde een film, welke hij die miljoenen waard vond. Het was geen bagatel, maar hij vond het gegeven, dat hij wilde filmen, ook geen bagatel. Men kan er natuurlijk over twis ten of wij wel behoefte hebben aan zo'n geldverslindend schouwspel. Maar er is wel degelijk iets en dan druk ik mij bescheiden uit overgeleverd van de be zieling, de gedachte, die bij Wayne voor zat toen hij het thema van zijn film uit werkte en er de vorm aan gaf, welke hem i-! ji ft voor ogen stond. Hij wilde er de vrijheids strijd van een handjevol Amerikanen mee aanschouwelijk maken. Hij wilde laten zien waarom zij vochten, waarvoor zij streden. Hij wenste duidelijk te maken, dat de rabauwen en avonturiers, die bij „The Alamo" ten onder gingen, er best vandoor hadden kunnen gaan. Ze wisten dat ze in de pan zouden worden gehakt. Ze waren vrijwilligers. Ze hoefden het fort niet te verdedigen. Toch bleven ze. Hun persoonlijke vrijbuitersidealen zouden ze nooit kunnen handhaven als ze voor de vrijheid niets over hadden. Zij vochten tot er geen man meer over was. Hun strijd is een stukje historie, dat door Wayne wordt opgehaald. Het spreekt tot de verbeelding, maar het spreekt ook tot het hart. Wanneer een regisseur er dat uit weet te halen, hoeft hij zich voor zijn onderneming niet te schamen. „The Ala mo" is dan ook niet zomaar een groots opgezet schouwspel, een huzarenstuk, een bravourvertoning. De miljoenen waren no dig om de veldslag zo historisch nauwge zet mogelijk te reconstrueren. Ze zijn niet verspild. De reconstructie, al heeft ze dan haar sentimentele en romantische epido- des, die gericht zijn op de verkoopbaar heid aan een zo groot mogelijk publiek, is geslaagd. Haar werkelijke waarde wordt door deze wijze van presentatie in feite niet aangetast. Voor de Amerikanen zelf is zo'n film eten en drinken. Ze vinden er twee natio nale legendarische figuren in terug: Davy Crockett, de fameuze vechtjas uit Tennes see, die nog lid is geweest van het Con gres en met dertig vrijwilligers driedui zend kilometer aflegde om de vrijscharen te helpen. Voorts Jim Bowie, de uitvinder van het naar hem genoemde mes, een wel gesteld farmer uit Kentucky, die naar Texas was gekomen om er geld te ver dienen, maar genoeg vrijbuiter was om zich door geen Mexicanen de wet te wil len laten voorschrijven. Zijn onafhankelij ke aard dreef hem telkens in conflict met kolonel Travers, die de vrijwilligers aan voerde. Travers had opdracht gekregen de Mexicaanse troepen te binden om zijn ge neraal tijd te verschaffen tot het formeren van een leger in Texas. Travers voerde die opdracht genadeloos uit. Hij liet de oude missiepost „The Alamo" ombouwen tot een fort en trok zich erop terug. Alle Rictyard Wildmark, John Wayne en Laurence Harvey op de wallen van het fort „The Alamo". Scène uit de de gelijknamige film. vrouwen en kinderen werden geëvacueerd. Alleen de vrouw van zijn verbindingsoffi cier met hun twee kinderen bleven in de versterking. Zij verlieten als enige overle venden het fort nadat het door de Mexi canen stormenderhand was veroverd. De drie aanvoerders, uitgebeeld door Wayne zelf, Richard Wildmark en de Engelse ac teur Laurence Harvey, vormen de grote drie van „The Alamo", sterk gekarakteri seerd en lichtelijk geidealiseerd waar het Crockett betreft. Maar hun daden zijn toch niet zo los gemaakt van het strijdepos, dat er de grondslagen aan worden ontnomen. De strijd om „The Alamo" is een onge looflijk schouwspel. Het was een bloedbad, maar het dient gezegd, dat Wayne er niet op uit is geweest een zo rauw mogelijk realiteitsbesef na te streven. Daardoor er vaart men het gevecht niet als een slach ting, veel meer als een overweldiging van ware onverzettelijkheid en niet uit te doven moed. Is dat ook niet het karakter van de echte deugd, dat zij onsterfelijk is? De helden sterven, maar hun idealen, hun ka raktervastheid leven voort. Ze worden le gende. De legende wordt, na bijna ander halve eeuwfilm: The Alamo!

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4