Gevonden munitie brengt ongeluk SPELEN MET NfiOlT MEER MUNITIE SPELEN Johannes Hoogterp met knal rode pet op terug in IJmuiden VOOR AUTORIJLES In Veisen zorgen Duitse souvenirs nog steeds voor verminkingen met IJmondverenigingen vandaag en morgen Brand in motorzeiljacht verstoort vakantiepret Arend Reym VGZ-arbeiders gaan maandag weer werken Grote keus op groenteveiling KOOT PIANO'S IlilliilP® Hg* auto- en Ut motorr ij school ZATERDAG 15 JULI 1961 6 ZljLWEO 57 HAARLEM IN DE WACHTKAMER van het hoofdbureau van politie in Velsen hangen affiches, veel affiches. „Weer of geen weer, veilig verkeer' staat op de een. Een doodshoofd waar het woord „alcohol" overheen is geschreven, staat op de ander. En helemaal bij het raam hangt een nieuw biljet „Spelen met mu nitie nooit meer spelen!" Spelen met munitieHij is tien jaar oud en vindt in het zand een grote eikel. Als hij er op tikt is het hard, te hard voor een eikel. Als hij er met een steen op slaat, ontploft de eikel. Hij is blind en tien jaar oud- Hij is vijftien en mist een been, hij is twintig en mist een hand, hij is zeven entwintig geworden „Ondanks alle waarschuwingen in de pers worden er steeds weer jongelui aan getroffen die explosieven mee naar huis nemen en zijn er nog steeds ouders die niet voldoende opletten of er bij hen geen gevaarlijke spullen in huis komen. Want thuis worden de meeste explo sieven „gedemonteerd^ >- Aardbeien genoeg A. 3. v. L E N T 's AUTOMOBIELBEDRIJVEN Emigrant kwam na halve eeuw even kijken SANTPOORT Telefoon 02560 8930 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV snelle levering deskundige plaatsing MARKTPLEIN 29 Advertentie HUUR-PIANO'S in ruime keuze WIELRENNEN. Jo de Haan heeft in Cha- tellerault de Ronde van Vienne gewonnen, De Klaaswaler, die de 232 km. aflegde in 5 uur en 59 minuten, versloeg in de spurt de Fransen Colette en Scribante DIT VERTELT hoofdinspecteur G. J. Timmermans tijdens een gesprek dat wij vrijdagmiddag met hem en hoofdagent R. Hes hebben gevoerd. En hij geeft een om schrijving wat men in dit geval onder „ge demonteerd" moet verstaan. Als voorbeeld dient een geweerpatroon. „Nemen ze de kop eraf, strooien het kruit in een krin getje en steken het aan." Jawel, maar ze vergeten het slaghoedje. Na de oorlog hebben Duitse krijgsgevan genen de gemeente voor een groot deel ge zuiverd van explosieven. De mijnoprui- mingsdienst en later de Hulpverlenings dienst hebben eveneens hun deel aan deze grote schoonmaak bijgedragen. Het is evenwel zeker dat de ontploffing in het munitiedepot in de Herenduinen en de ex plosie van een soortgelijk depot in Vel sen-Noord ertoe hebben geleid, dat een groot deel van de munitie her en der is verspreid. En het is deze verspreide mu nitie die regelmatig door volwassenen en kinderen wordt gevonden en die ook re gelmatig ongelukken veroorzaakt. „Ik wil er evenwel de nadruk opleggen" vertelt hoofdagent Hes, „dat het nergens gevaarlijk toeven is. Men kan vrij door duin en bos wandelen als men indien er iets gevonden wordt zijn handen maar in zijn zakken houdt en onmiddel lijk de politie waarschuwt en de plek op geeft waar het spul ligt Dan zorgen wij wel voor de rest." „Mosterd" ONDANKS HET grote aantal ongeluk ken is het voor de politie ondoenlijk om nog eens de gehele gemeente uit te kam men. Men weet eenvoudig niet waar het ligt en zo men al een vermoeden heeft, dan blijkt het opruimingswerk in de prak tijk onoverkomelijke moeilijkheden op te leveren. Zo is hoofdagent Hes er vrijwel zeker van dat in een bepaald gedeelte van de dui nen nog enorm veel munitie aanwezig is. Komt men met een mijndetector ter plaat se, dan blijkt het apparaat bij voortduring een waarschuwende toon te geven en bij nadere bestudering komt men tot de ont dekking dat een ongevaarlijk brok ijzer de detector aan het werk heeft gezet. „Het zit daar stikvol met ijzer en het is onmogelijk om met een detector gevaar lijk van ongevaarlijk te scheiden", aldus de heer Hes. Maar het nare is dat de jeugd in Vel- De politie in Velsen heeft ongeveer tweehonderd affiches laten vervaardi gen die de jeugd waarschuwen tegen het spelen met munitie. Deze affiches zijn of worden opgehangen in school gebouwen, jeugdhuizen, clubgebouwen en in het algemeen op al die plaatsen waar de jeugd aanwezig pleegt te zijn. De affiches worden ook bij de toegan gen tot het duinterrein aangebracht en zullen naar de politie hoopt ertoe bij dragen dat men voorzichtig optreedt met gevonden munitie. De politie is tot de vervaardiging van dergelijke affiches gekomen omdat nu, vijftien jaar na de oorlog, nog steeds ongelukken gebeuren met explosieven die gevonden worden in duin en bos. Naar aanleiding van deze, met een ze kere regelmaat plaats vindende, onge lukken, waarbij volwassenen en kinde ren vaak voor hun leven invalide wor den, zijn wij gaan praten met hoofd inspecteur G. J. Timmermans en hoofd agent R. Hes („Dezelfde naam als van mijn neef in Duitsland") die beiden nogmaals waarschuwden tegen het spelen met gevonden munitie. sen en zelfs de jeugd in Haarlem en om streken precies weet waar Abraham de ge vaarlijke „mosterd" haalt. Cijfers „JE KUNT ERVAN OP AAN dat de hoeveelheid explosieven die in de gehele periode is geruimd, een getal met zes cij fers vormt" vertelt hoofdagent Hes. En dan komt hij met enige getallen: in de pe riode 1952-1953 zijn in vier maanden tijd de volgende hoeveelheden explosieven ge ruimd: 271 grote granaten, 150 granaten 3.7.10,598 granaten 2 cm., 85 mortiergra naten, 63 handgranaten. 4 pantservuisten en 3 S-mijnen (gemeen wapentuig, dat op ongeveer vijftig centimeter boven het maaiveld explodeert en stalen kogellagers of geknipt beton rondslingert) De geweer patronen zijn dan nog niet eens meegeteld, Gelukkig nemen met het vorderen van de tijd de vondsten af. Maar hoe langer munitie ligt in zand of water, hoe gevaar lijker en hoe verraderlijker dit oorlogs tuig kan worden. Chemische reacties, het doorroesten van een veiligheidspal of an dere onderdelen kunnen de oorzaak zijn van onaangename verrassingen, zelfs als een expert de explosieven onder handen neemt. Aan welke gevaren kinderen bloot staan die rustig een gevonden granaat in het vuur werpen, of met een batterij een ont stekingsinrichting „uitproberen", kan men zich licht indenken. DE OMVANG VAN HET oorlogstuig be paalt niet altijd de gevaarlijke aard- Hoofd agent Hes zegt het zo „Het kleine is ge vaarlijk" en hij verduidelijkt dit door op de binnenplaats 'n kleine tentoonstelling in te richten. Daar staan grote granaten, mor tiergranaten, van alles eigenlijk. Maar daar liggen ook onoogèlijke ontstekingsin richtingen die bij explosie een hand af slaan of blindheid brengen. Kleiner dan een sigaret is de ontsteker die hij in zijn hand houdt, maar hij moet t ding niet warm laten worden- Want de lichaamstemperatuur is in staat om dit pijpje" tot ontploffing te brengen. „Laten liggen", zegt de heer Hes. „Neem de plaats in je geheugen op en bel de politie." Maar in gedachten zie je ze lopen, de jongens, met hun broekzakken vol... Dit wordt nog regelmatig gevonden Ondanks de vele regen die de laatste dagen gevallen is, waren op de Beverwijk- se veiling de aardbeien over het algemeen genomen van vrij goede kwaliteit. Voor de vrijdag gehouden veiling bedroeg de aan voer enige duizenden manden en een zeer groot aantal doosjes. De prijzen wa ren niet slecht te noemen, vooral niet als men ze vergelijkt met die van de laatste dagen. Zo bracht de eerste kwaliteit het tot ruim vier gulden per slof, met als hoogste notering 4,60. Toch gingen de meeste soorten tussen de 2,30 en f 3,50 per slof. Ook voor de doosjes bestond veel animo, de meeste werden verkocht voor rond de 50 cent per doosje, maar voor een heel mooi partijtje werd tot 70 cent per doosje betaald. "Advertentie Advertentie Wflk aan Zeeërweg 107 - IJmuiden Tel. 4360 - 8210 Vondellaan 5 - Beverwijk Tel. 3223 - 5052 (02510) ZATERDAG 15 JULI Dorpsweide, Wijk aan Zee, VW-vuur werkavond. ZONDAG 16 JULI Nieuwe Kerk, IJmuiden, 19 u.: Herden king 50-jarig bestaan. PBNA-CURSISTEN BEHAALDEN DIPLOMA'S De heren J. Oosterop en A. Niemeijer, beiden uit IJmuiden, hebben onlangs het PBNA-diploma behaald, respectievelijk voor kandidaat technisch chemicus en basisopleiding technisch chemicus. De heer C. Zijl uit IJmuiden heeft het PBNA-diploma bouwkundig uitvoerder behaald. Het affiche, dat de politie liet verspreiden De heer Johannes Hoogterp, die 69 jaar geleden in IJmuiden geboren werd, is na een verblijf van bijna een halve eeuw in de Verenigde Staten, weer eens in zijn oude vaderland op bezoek.- Samen met zijn Amerikaanse vrouw is hij na 48 jaar in Amerika gewoond te heb ben bij zijn zuster voor vakantie in IJmui den. Toen hij 20 jaar oud was, emigreer de de toenmalige kantoorklerk van het IJmuidense postkantoor naar familie die in Michigan woonde. Hij had toen het plan te zijner tijd zijn vader en moeder te laten overkomen zo gauw hij geld voldoende bij elkaar had ge spaard. De heer Hoogterp begon met drie maanden in Chicago te werken als arbei der in een fabriek. Daarna een jaar in de stad waar de grote Amerikaanse auto's gebouwd worden, Detroit. De jaren 1917 en 1918 bracht hij in militaire dienst door. On middellijk hierna werd hij Amerikaans staatsburger. Voor zijn doen spreekt hij nog prima Nederlands. „Alleen jullie let ter „g" is voor mij een beetje moeilijk", zegt hij lachend. „Door mijn platte voe ten werd ik niet over de oceaan gestuurd tijdens de oorlog. Ik ben 13 maanden in dienst geweest. Na mijn diensttijd ont moette ik mijn sweetheart. In 1920 zijn we getrouwd in Indianapolis, waar ik toen woonde. Wij hebben nu twee dochters en een zoon." Ruim 40 jaar heeft de in zijn kleding wel, maar in zijn humor zeer zeker niet veran derde IJmuidenaar in Indianapolis ge woond. Hij deed zijn werk kennelijk uiterst correkt, want tijdens de crisis die in Ame rika kwam, bleef hij met vier anderen over uit een groep van 40 man, die als machinist werkten bij de New York City Railroad, in dienst van deze spoorweg maatschappij. In de 48 jaar dat John (zo noemen de Amerikanen hem natuurlijk) in de States woont heeft hij veel Nederlanders ont moet. Maar de conversatie die meestal in het Hollands begon, ging al snel over in het Engels. Het echtpaar Hoogterp woont in Fort Lauderdale, in Florida, vlakbij Miami. Sinds „Pappie" (zijn vrouw spreekt het uit als Peppie) gepensioneerd is, en dat is nu alweer 3 jaar geleden, wonen ze in een prachtig huis dat ze speciaal hebben laten bouwen. De reis werd gemaakt per boot. De Hoog- terpen kwamen in Amsterdam aan met de „Johan van Oldenbarnevelt". Alvorens echter te meren in de hoofdstad, had de familie hen, toen ze de sluizen van IJmui den passeerden, al opgemerkt. In de brie ven die geschreven werden voor zijn aan komst had „John" namelijk afgesproken met de familie dat hij bij wijze van her kenning een knalrode pet op zijn hoofd zou hebben. „Dat lukte uitstekend" vertelde de heer Hoogterp, die men veel jonger schat dan zijn 68 jaren. Vol grappen en vitaliteit. „Dat komt door het klimaat in Florida", wist hij te vertellen. Op een vraag, waarom hij nu pas naar Nederland kwam, antwoordde zijn vrouw, die het Nederlandse gesprek opmerkelijk goed kon volgen,: „Het geld, het huis en de familie hielden ons zo lang, maar onze kinderen zijn nu respectievelijk 40, 37 en 34 jaar oud, en zij kunnen dus best voor zich zelf zorgen." „We hebben flink ge spaard voor de reis en nu zie ik de wens mijn zuster nog éénmaal te ontmoeten dan eindelijk na bijna een halve eeuw in ver vulling gaan. Waarom ik niet met het vliegtuig gekomen ben, vraagt U? Met al die rampen de laatste tijd? Nee, ik ben er echt een beetje bang voor geworden." Trots met zijn rode pet in zijn handen draaiend, zei hij; „Zij herkenden mij, terwijl hij op zijn familieleden wees, maar ik herkende van dat oude trouwe IJmuiden toch nog het postkantoor waar ik vroeger als jongen heb gewerkt, de pieren natuur lijk, de kerk, de vishal en het station. Woensdagmiddag tijdens die ontzettende onweersbui gingen mijn vrouw en ik schui len voor de regen en ik zei iets in het Amerikaans. Prompt kwam er een man naar me toe die in het Engels vroeg: „Waar komt u vandaan?" Ik antwoordde: „Uit Amerika". „Maar jij bent toch Jo hannes Hoogterp?" „Ja, die ben ik en wie bent u dan?" Het bleek Frans Prins te zijn. Toch geweldig goed van een man van 73 jaar, die mij 48 jaar niet gezien had wist mijp naam nog precies en me dunkt dat ik toch wel wat veranderd ben in die tijd. De familie Hoogterp is naar Aalsmeer geweest, om daar de Bloemenveiling te bezichtigen. „Mijn vrouw is lid van een hobby-club. De belangstelling van de leden gaat uit naar alles wat maar iets met tuinen te maken heeft. Als ze terugkomt, kan ze voor het club-blad een verhaal schrijven, want mijn oude Holland is ver geleken met wat er bij ons groeit toch maar geprezen met een dergelijke flora. Maar ja, als een Nederlander in Amerika komt, komt hij toch ook wel onder de in druk van de palmbomen die voor ons huis staan." Na Aalsmeer was Schiphol aan de beurt. In het jaar dat de heer Hoogterp naar Amerika emigreerde was er van de nationale luchthaven nog helemaal geen spoor. In 1920 begon men hier met de bur gerluchtvaart. „Als Amerikaan moet je Schiphol ook gezien hebben als je in Ne derland met vakantie gaat", besloot hij. Op woensdag 30 augustus vertrekt het echt paar Hoogterp weer naar Amerika en het is zeker dat de IJmuidense familie dan weer bij de sluis staat om hem een goede reis te wensen aan boord van de „Oranje". Maar ze zullen hem nu ook zonder rode pet wel herkennen. De vakantiepret voor acht jongelui die nauwelijks was begonnen aan boord van het fraaie witte motorzeiljacht „Margeca" welwillend ter beschikking gesteld door de eigenaar, prof. dr. ir. H. Geelissen te Maastricht (die zelf niet van de partij was) is gistermiddag omstreeks drie uur wreed verstoord door een binnenbrand. De jongelieden waren op weg naar De Kaag, toen ter hoogte van de brug over zij kanaal C te Velsen door schipper Sibo van der Linden een toenemende rookont wikkeling werd waargenomen. Bij onder zoek bleek, dat de isolatie smeulde. Een passerende sleepboot verleende assisten tie, nadat het brandblusapparaat aan boord geen afdoend resultaat had opgele verd. De sleepboot maakte vast en zou het jacht onder de brug door naar de wal sle pen. Bij nadering van de brug ging deze juist open en ofschoon de sleeptros aan boord van het jacht losgegooid werd en volle kracht achteruit werd gegeven, kon niet meer worden voorkomen dat de me tershoge mast van het jacht vrij krachtig tegen de brug kwam. De mast knapte niet af maar in de wortel ontstond wel een breuk. De brug bleef onbeschadigd. Het gelukte het jacht daarna aan de wal te brengen, waarna de brandweer te Vel sen werd gealarmeerd. Deze was spoedig ter plaatse en ging over tot het blussings werk. Eerder had ook een passerende we genwacht assistentie verleend. De binnenbrand was niet zo gemakkelijk te blussen, daar de vuurhaard moeilijk te vinden was in de nauwe ruimte van het jacht. Weliswaar was er geen sprake van vlammen, maar het bleef smeulen. Ook de havenmeester Noordzeekanaal en IJmui den, de heer Hindriks was spoedig aan wezig. Later in de middag was alle gevaar ge weken, waarna de brandweer inrukte. Het is maar een klein binnenbrandje geweest, maar de schade, ook al door de breuk in de mooie mast, is niet zo gering. In elk geval kan er geen sprake meer zijn van een voortzetten van de voorgenomen va> kantietocht met de „Margeca". die spoedig mogelijk reparaties behoeft. Advertentie Advertentie BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: H. Chr. M. Tromp-Moers, d., Kennemerlaan 159, IJmuiden; M. Zorg- drager-Adriaanse, z., Rijnstraat 63, IJmui den; A. Vermeulen-Bommel, z., Roer straat 2, IJmuiden; A. M. Ribbens-Jansen, z., Plein 1945 nr 63, IJmuiden-Oost; A. J. M. de Haas-Heeremans, d„ Dennen straat 13, IJmuiden-Oost. ONDERTROUWD: A. F. J. Twisk, Kleis 8, Uitgeest en A. C. Groen, Zeeweg 168, IJmuiden-Oost; J. G. Korzelius, Reinier Claeszenstraat 8, IJmuiden-Oost en A. G. M. de Beer, Bronsteeweg 32, Heemstede, t.a. Bronsteeweg 32, Heemstede; J. P. T. Stengs, Platanenstraat 3, IJmuiden-Oost en G. van Spijk, Grahamstraat 160, IJmui den, t.a. Ruslandstraat 30, Haarlem; X. D. M. Roskott, Oranjestraat 17, Hoorn en H. A. von Ende, Antillenstraat 6, Santpoort, t.a. Antillenstraat 6, Santpoort; R. van Leeuwen, Alex Bellstraat 8, IJmuiden en H. C. Vis, Bakkerstraat 12, IJmuiden, t.a. Alex Bellstraat 8, IJmuiden; H. Bakker, Paramaribostraat 44, Santpoort en C. T. M. Hoogeduin, Heirweg 11, Velsen-Noord, t.a. Reinier Claeszenstraat 10, IJmuiden-Oost; C. Langbroek, de Roemerstraat 10, IJmui den en H. K. P. van der Plas, Hoofd straat 15, Santpoort; B. Verdikt, Gijzen- veltplantsoen 119, IJmuiden en H. A. An drews, 88 Fords Park Road, Londen; J, J. van Dongen, Edisonplein 4, IJmuiden en J. J. Krab, Trompstraat 70, IJmuiden- Oost. GETROUWD: H. A. Evers en C. M. van Doorn, Hoonderweg 5, Nieuwdorp; J. W. Goris en C. de Boer, Wijk aan Zeeër weg 118, IJmuiden; H. de Vos en M. A. Pool, Geleenstraat 11, IJmuiden; J. Karei en M. T. Wigchert, Cypressenstraat 10, IJmuiden-Oost; J. van der Wal en J. A. Krabbendam, de Zandstraat 3, Velsen- Noord; J. A. Boekhout en W. Huizing, Bo- nifaciusstraat 6, IJmuiden-Oost; J. G. G. van Eijk en M. L. Isele, van Leeuwen straat 72, IJmuiden; E. Das en J. P. G. van Kampen, Biallosterskilaan 6, Sant poort; P. M. Schmitz en E. IJ. F. Zwierstra, de Zandstraat 11, Velsen-Noord. OVERLEDEN: W. van de Velde, 82 j., echtgenote van J, Roeper, Noorderdorp straat 21, Velsen-Zuid; J. E. Stok, 36 j., echtgenote van H. P. de Jong, Moerberg- plantsoen 187, IJmuiden; W. Vos, 72 j., weduwe van W. A Ruder, Krakeling 19, Bennebroek; A. W. van Beek, 70 j., we duwe van N. ten Grotenhuis, Terras- weg 44, Santpoort. Advertentie Maandagmorgen zullen de honderddertig arbeiders, die donderdagmiddag in staking zijn gegaan bij Van Gelder Zonen's papier fabriek te Velsen-Noord, weer aan het werk gaan. Dit is besloten op een verga dering van de stakende arbeiders van de havendienst in het gemeentelijk vergader lokaal aan de Smidt van Gelderstraat. Militaire Huis der Koningin. De Ko ningin heeft per 1 augustus 1961 tot haar adjudant, tevens sous-chef van haar Mili taire Huis, benoemd luitenant-generaal- vlieger H. Schaper. Generaal Schaper zal aan het einde van dit jaar luitenant-gene- raal-titulair C. F. Pahud de Mortanges opvolgen als chef van het Militaire Huis als deze wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd de militaire dienst zal ver laten. Tijdens de vergadering van de stakers, hebben bondsbestuurders het woord ge voerd en erop gewezen dat het beter is weer aan het werk te gaan om een beter onderhandelingskiimaat te scheppen. De directie van Van Gelder Zonen heeft nog geen onderhoud met de stakers gehad. Ge tracht zal worden dit te bereiken nadat de arbeiders maandagmorgen weer aan het werk zijn gegaan. De staking is voortge komen uit ontevredenheid over de toepas sing van een bepaald tariefstelsel voor de arbeiders die werkzaam zijn bij de haven dienst en de afdeling grondstoffenvoorzie- ning van de papierfabriek. GARAGE L v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NACHT Op de groenteveiling te Beverwijk ging de spinazie, die in de voorgaande weken onverkoopbaar was, nu weer tot 65 cent per kilo. De bospeen, vorige week nog 70 cent per bos, zakte tot bijna 50 cent per bos; voor de waspeen werd rond de 40 cent per kilo betaald. Bloemkool ging grif weg tot 70 cent per stuk, andijvie kwam niet hoger dan 20 cent per kilo. Er is veel vraag naar sperzie- en snijbonen; eerst genoemde liep weer op in prijs tot 1,90 per kilo, terwijl voor de snijbonen tot 2,30 per kilo werd betaald. Tuinbonen varieerden van 14 tot 33 cent per kilo. De belangstelling voor de verschillende doperwtensoorten is ook groot; de blauwe capucijners kwamen tot bijna 80 cent per kilo, de doperwten draaiden rond de 60 cent per kilo, terwijl de fijnere raspers nog voor 1,20 per kilo verkocht werden. Sla trof het deze week niet erg met het weer, toch werd de goede sla nog tot 12 cent per krop verkocht. Naast de aardbeien ziet men nu ook ver schillende bessensoorten; zwarte bessen draaiden rond de 3,50 per slof; voor de rode- en klapbessen werd rond de 2, per slof betaald. De noteringen waren: aardbeien 130470 slof en 2370 per doosje; andijvie 720; bloemkool 18—70, sla 4—12; spinazie 2365; postelein 2240; sperziebonen 150 195; snijbonen 175—230; tuinbonen 14—33; bospeen 2248; waspeen 1744; doperw ten 40—85; raspers 120; zwarte bessen 350 pers lof; prei 4355. AU T O MOB I E L E N Het is aloni EÜEEHB voor een goede gebruikte wagen gaa.t men pók naar X! I.nl INRUIL GARANTIE FINANCIERING A.J.vaijLENT's Automobielbedrijven TnVerkoop tussen 8-1 8 uur w' Beyèrwijk, Vondellaan 5Teleloon 02510-3223-5052 IJmuiden, Wijk e.Zeeerweg 107, Tel 02550-4360-8210 Inlicht Verkoop na 7 uur '5 avonds 02510-5294 Dealer: OPÉl CHEVROLET CORVAIR

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6