Amerikanen moeten veel leren in Zuid-Amerika Slechte resultaten op de Oostenrijkse scholen Overbevolkte collegezalen in de Oostenrijkse hoofdstad COMBI-DRESS m Grafmonumenten G. NUYEN Camera's VAN VLIET Niet alles wat zich aandient als linksis ook communistisch Wereldrecord voorl Algerijnen dagvaarden I SCHEEPVAARTBERICHTEN Barbara Göbel Ouders en televisie worden als schuldigen aangewezen Gebroeders Kraan nog vooraan gevangenisdirecteur Kassem dreigt Britten met uitputtingsoorlog Zwitsers referendum over kernwapens Zuidafrikaanse visnijverheid Revolutionair complot verijdeld in Portugal JIET WERKPAK OAT IEDEREEN ALTIJD PASI ZONNEBRAND- en MAKE UP- ARTIKELEN DROGISTERIJ VAN LEEUWEN HUWELIJK Kwaliteits artikelen voor echte opruimingsprijzen HYPOTHEKEN ZATERDAG 15 JULI 1961 Catastrofe lijkt onvermijdelijk in geval van brand HPC versloeg DWT-ers IVegens wederrechtelijke opsluiting in België Amerikaanse zeiler wereldkampioen 5,5 m klasse Eerste blauwe marlijn sinds 1838 Franse versterkingen naar Bizerta, dat Tunis opeist HUWELIJK VITAOIST tegen lucht-, zee- en wagenziekte Lage rente! C M. v. d. WIJDEN STADSSCHOUWBURG a. een aank. electricien b. een toneelknecht (Van onze correspondent) MEXICO Zelfs voor de allerarmsten in Mexico ooit iets van communisme heb ben gehoord, richten zij zich na hun eerste politieke bewustzijn haast van zelf in linkse politieke richting. De talloze moderne holbewoners hebben volledige vrijheid, maar met al hun vrjjheid kopen zij geen eten. Het be zorgt hun geen dokter en geen wa ter. Zij hebben de vrijheid om alles te le zen, maar zij kunnen niet lezen en de vrij hejd leert het hun ook niet. Wat is vrij heid als men er niets aan heeft? In vrij heid kan men toch altijd aan dysenterie lijden, is men toch hulpeloos wanneer men de ene na de andere zuigeling voor zijn ogen ziet sterven. In diezelfde vrijheid be vriest men ook gemakkelijk in de nachte lijke koude op zijn „petate". Vrijheid zegt een hongerig man, of een mens die honger goed gekend heeft, wei nig. Voor het instinct van de vrijheid doet zich allereerst het instinct tot levensbe houd gelden. Pas als men in zulke omstan digheden leeft, dat men redelijk zeker van zijn gezondheid en bestaan is, begint men zijn vrijheid te waarderen. Het is van politiek standpunt gezien bijzonder ongelukkig dat de feiten zo liggen, want het is duidelijk dat de com munisten in de propaganda steevast een slag op de democratisch-denkenden voor zijn. Daarbij begrijpen de democratieën nog niet voldoende, dat wat er gebeurt in Cuba en Laos bij voorbeeld een reactie is op toestanden, die zij in ieder geval niet hebben voorkomen, om welke reden dan ook. Communistische propagan da maakt er handig gebruik van, maar de communisten hebben deze ontwikkeling niet veroorzaakt. In Latijns-Amerika neemt de linkse oriëntatie eerder toe dan af. De commu nisten helpen een handje, maar ook zonder verborgen of openlijke propaganda en agi tatie zouden de zaken deze keer hebben genomen, zij het misschien minder scherp. Om die redenen mag men de links-gerich te politieke bewegingen in Latijns-Amerika beslist niet met „communisme" identifice ren. Men is op sommige punten zelfs veel radicaler dan de communisten, maar op allerlei punten volgt men het communisti sche gedachtenpatroon helemaal niet. Te veel wordt met name in de Amerikaan se propaganda alles wat naar links zweemt, in de communistische pot gestopt. Be gr if En daarmee staan wij bij de actuele, door Amerika gevoerde politiek ten aan zien van Latijns-Amerika. President Ken nedy heeft al bewezen dat hij volkomen begrijpt, welke fouten zijn voorgangers in Latijns-Amerika hebben gemaakt. Wat ech ter niet wegneemt, dat de groep van mach tige Amerikaanse concerns zowel in de bin nen- als buitenlandse economische politiek een zwhar besturende hand houden en die hand bestuurt niet altijd wijs. President Kennedy weet dat zijn beste propaganda hulp en voedsel voor de hon- gerigen is. De kwestie is alleen: de ge geven hulp is veel te gering in verhou ding tot de ontzaglijke behoeften, die zich plotseling op zo'n geweldige schaal doen gevoelen. Nu daar niet onmiddellijk aan voldaan kan worden begint een gevaar lijke onrust te heersen, zowel in Latijns- Amerika als op andere continenten. Onmogelijk Wie hier in Latijns-Amerika de oorza ken voor de gistende politieke onrust ?o tastbaar voor zich ziet, die begrijpt dat de politiek linkse bewegingen onmogelijk kunnen worden opgeheven door politieke manipulaties, door diplomatieke dwang of anti-communistische propaganda. Want deze linkse richtingen zitten met wortel en tak vast in de Latijns-Amerikaanse historische en economische ontwikkeling (of de afwezigheid daarvan). Die linkse gerichtheid is een verschijn sel, dat niet met afweer, maar met be grip moet worden behandeld, niet met daartegen gerichte leuzen, maar met da den van hulp. Er is echter politieke rijp heid nodig om op die schreden terug te komen (zoals in de Amerikaanse politiek jegens Cuba zou moeten beuren). Daar voor is tevens minder naïeviteit en ge makzucht in het denken nodig, die tot nu toe tot gevolg heeft gehad, dat alles wat zich enigermate aan de politiek linkse kant houdt, vijandig als communisme wordt bejegend. Met betere deskundigen voor Latijns- Amerika en met een veel subtieler poli tiek valt er voor Amerika heel wat meer te bereiken dan met de heftigste anti communistische propaganda. Het zal blij ken, dat wanneer Latijns-Amerika econo misch op eigen benen kan staan, het zeer zeker geen orders van een vreemde mo gendheid zal dulden. Wie economisch on afhankelijk is, laat zich door niemand de wet stellen. Tijdens de zweminterland Groot Brittan- nië-Oost-Duitsland, die in Blackpool wordt gehouden, heeft de Oostduitse zwemster Barbara Göbel het wereldrecord op de 110 yards schoolslag verbeterd en gebracht J op 1 minuut 19.5 seconden. Het oude re cord stond sinds 7 januari 1960 met 1 min. 21.2 sec. op naam van Rosemary Lassig. De Australische zwemster leverde deze prestatie in Bundaberg. Later verbeterde de Oostduitse dames- ploeg het wereldrecord 4 x 110 yards wis selslag estafette. De zwemsters Barbara Göbel, Schmidt, Fuhrmann en Pechstein kwamen tot 4 min. 50.1 sec. Zij bleven daarmee 0.1 sec. beneden de 4.50.2, die de Australische zwemploeg betaande uit Ger- gaynia Beckett, Rosemary Lassig, Jane Andrew en Dawn Fraser op 4 augustus 1960 in Townsville liet afdrukken. De Zweedse zwemster Jane Cederqvist heeft vrijdag in Ronneby (Zweden) het Europees record op de 200 meter vrije slag dames, dat sinds 3 mei van dit jaar met 2.20.2 (Tel Aviv) op haar naam staat, met een halve seconde verbeterd en ge bracht op 2 min. 19.7 sec. (Van onze correspondent) WENEN De laatste schoolexamens zijn in Oostenrijk afgelegd en de scholen worden gesloten, maar voor veel kinderen ligt er een donkere schaduw over de komende vakantie, omdat er weer een groot aantal is blijven zitten. Dit geval wordt elk jaar groter en het verschijnsel is zo alarmerend geworden, dat ouders en school besturen het advies en de hulp van kinderpsychologen hebben ingeroepen. Als eerste zondebok wordt natuurlijk ook hier de televisie genoemd en inderdaad is uit een onderzoek, dat op jongens en meisjes tussen twaalf en veertien jaar werd toegepast, gebleken dat bijna 23 percent van de kinderen meermalen per week het hele televisieprogramma bekijkt. De schuld hiervoor is niet alleen bij de kinderen te zoeken, maar voornamelijk bij de ouders. Zij laten namelijk hun kroost maar begaan, omdat ze bij het kijken tenminste stil zijn. vlucht tot oppervlakkige geïllustreerde tijdschriften en zelfs tot komische strips Bovendien is gebleken dat voornamelijk het weekeinde voor veel kinderen geen tijd is van geestelijke en lichamelijke ontspan ning, want 's zaterdags en 's zondags maakt 28 percent van de ouders lange en inspannende autotochten met hun kinderen die dan natuurlijk 's maandags overver moeid op school komen en zich daar niet kunnen concentreren. De psychologen heb Vele ouders willen 's avonds uitrusten, omdat bijna de helft van de móéders overdag in een bureau of een bedrijf werkt. Ze komen 's avonds moe naar huis en hebben dan noch de tijd, noch de kracht om zich met hun kinderen bezig te houden en voor hun opvoeding te zor gen. Deze ouders voelen weliswaar dat dit niet in orde is, maar ze trachten op een verkeerde manier hun geweten te sus sen door hun kinderen zoveel mogelijk vrijheid te geven en van zakgeld te voor zien. In de kamertjes van zeer vele Oos tenrijkse kinderen vindt men hele disco theken die regelmatig worden aangevuld en uitgebreid, omdat deze kinderen ge middeld per maand tussen de dertig en vijftig gulden zakgeld krijgen Oppervlakkig De hoofdschuldigen voor de slechte schoolrapporten zijn dan ook de ouders, omdat zij inzake lectuur en algemene ont wikkeling een slecht voorbeeld geven. Voor hun eigen geestelijke ontspanning en ont wikkeling nemen veel ouders hun toe ben dan ook geconstateerd dat de huidige schooljeugd veel meer geprikkeld en ner- (Van onze correspondent) WENEN Zeventig jaar geleden had de Weense universiteit drieduizend studenten. Op het ogenblik is dit getal bijna vijfmaal groter geworden, want er staan meer dan veertienduizend studenten ingeschreven. De collegezalen werden echter niet aan de he dendaagse eisen aangepast en zijn dus veel te klein. De grote zaal het auditorium maximum heeft bij voorbeeld 824 plaat sen, terwijl de colleges in de wijsbegeerte van professor L. Gabriel door 2235 studen ten wordt bezocht. Dat is niet alleen zeer lastig voor de studenten, maar het bete kent ook een groot gevaar. Om de veiligheidspolitie op dit gevaar, dat alle hogescholen bedreigt, attent te maken, heeft de rector magnificus van de economische hogeschool te Wenen, profes sor Kerschagl, zijn toevlucht genomen tot een listige demonstratie. In de grote colle- In de zwemvijver Groenendaal in Heemstede heeft HPC voor de tweede klas se heren waterpolocompetitie DWT op over tuigende wijze verslagen. Rob van Driel opende voor DWT de score, maar na een paar snelle doorbraken van Johan Bonte koe stond HPC met 2-1 voor. De derde spelperiode was voor de Heem stedenaren vruchtbaar en Rudi Prins en Wibo v.d. Linden (2) brachten de stand op 5-1. Kort na het wisselen schoot Fons Roozekrans in bij een strafworp. Na een solo van Rob Termeer kwam HPC op 6-2. Vervolgens werd de HPC-doelman door een ver schot van Peter Smit verrast. Wi bo v.d. Linden en Johan Bontekoe brach ten de HPC-zege op 8-3. geboekt zal degradatie naar de derde klas- Nu DWT nog geen enkel winstpunt heeft se wel onvermijdelijk zijn. gezaal is hier plaats voor duizend studen ten, maar in feite zitten er veelal drie duizend, gedeeltelijk op de grond, gedeel telijk op de kozijnen en de kasten. Kort geleden liet de rector tijdens zijn college plotseling proefalarm geven alsof er brand was uitgebroken. Het resultaat was zoals men kon verwachten. Terwijl de zaal vol gens de veiligheidsvoorschriften binnen zes minuten moet zijn ontruimd, duurde het 27 minuten voordat de laatste student de zaal kon verlaten. Zulke toestanden heersen op alle inrich tingen van hoger onderwijs, bij voorbeeld ook op de hogeschool voor veeartsenijkun de. Hier heeft men slechts twee vracht wagens ter beschikking om zieke dieren op te halen. Bovendien heeft men maar een chauffeur. Het komt herhaaldelijk voor dat men een spoedgeval niet kan behandelen, omdat de chauffeur al onderweg is. Als de toestand van de „patiënt" gevaarlijk is, dan dcet de rector een beroep op de brand weer, die dan met een takelwagen uitrukt om een ziek dier op te halen. De Nederlanders Bart en Henk Kraan hebben hun leidende positie in het klas sement van het Europese kampioenschap Flying Dutchman-klasse, dat bij Bendor (Fr.) wordt gezeild, behouden. Zij werden vrijdagmorgen in de derde wedstrijd twee de achter de Duitse equipe Dietrich/Alten- kand. De derde plaats was voor de Belgen André Nelis en De Brouwere. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Nederland 2.938 pnt, 2. Duitsland 2.637 pnt, 3. België 2.063 pnt, 4. Rusland 1.808 pnt De Nederlander Schooneveldt heeft de derde race van de zogenaamde Flying Dutchmanweek van het eiland Bendor ge wonnen. De Du'tser Kreidel finishte als tweede, Jager (Nederland) werd derde en De Vries (Nederland) zevende. In het al gemeen klassement leidt Kreidel vóór Schooneveldt. Jager is vierde en De Vries vijfde. veus is dan vroeger, omdat zij veel te vroeg aan prikkelingen is blootgesteld en (Van onze correspondent) BRUSSEL De vakantiekamer van de boetstraffelijke rechtbank te Brussel heeft een merkwaardige zaak te behandelen: de klacht van drie Algerijnse nationalisten, ingediend wegens „illegale opsluiting" te gen de directeur van de gevangenis van Vorst, een stadje van de Brusselse agglo meratie. Begin vorig jaar ontsnapten de drie Al gerijnen uit een gevangenis in Noord- Frankrijk, waar zij waren opgesloten, be ticht van het deelnemen aan bomaansla gen. Zij wisten België binnen te komen, hielden zich daar enige tijd schuil en pro beerden de Belgisch-Westduitse grens te overschrijden. Daarbij werden zij gegre pen. Zij verzochten politiek asiel. Dat werd hen geweigerd door de minister van Justitie. Inmiddels heeft de Belgische Raad van State deze beslissing vernietigd, daar de minister had verzuimd de raad gevende commissie voor vreemdelingen te raadplegen. Frankrijk had de uitlevering van het drietal gevraagd. Over die uitlevering heeft de Belgische minister van Justitie nog geen definitieve beslissing genomen. Wel werden de Algerijnen door de Belgi sche rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf wegens onwet tig verblijf in België. Die straf hebben zij uitgezeten in de gevangenis van Vorst, maar ze zijn daaruit nog steeds niet ont slagen. Hun verdedigers hebben thans de directeur van de gevangenis voor de rechtbank gedaagd onder beschuldiging van onwettige opsluiting. Zij zijn van oor deel dat, waar de Franse rechter van in structie zijn verzoek tot uitlevering, dat vier maanden na de uitvaardiging ervan automatisch vervalt, niet heeft vernieuwd, de gevangenisdirecteur de Algerijnen niet langer opgesloten mag houden. BAGDAD (Reuter) In een redevoe ring, die premier Kassem gisteren bij de onthulling van een monument ter herden king van de revolutie hield, zei hij dat Irak de Britten een uitputtingsoorlog zal I verklaren, als zij hun agressie in Koeweit niet staken. Herhalend dat Irak een politiek van vre- zowel lichamelijk als geestelijk vroegrijp de en neutraliteit volgt, zei Kassem dat is; de verstandelijke en morele ontwikke- Irak met alle vreedzame middelen zijn lingen blijft echter achter. Volgens profes- rechten zal blijven opeisen, „ondanks de sor Albert Huth is de intellectuele be- I provocaties van de imperialisten, hun stro- gaafdheid van de tegenwoordige school- mannen en functionarissen." kinderen in Oostenrijk met vijf percent te- De premier verklaarde verder, dat de I ruggelopen en hun arbeidstempo met tien Iraakse strijdkrachten niet alleen in Bag dad zijn gestationeerd, doch strategisch verspreid zijn om „toe te slaan op de heb- zuchtigen en imperialisten." Aan een vrijdag in Bagdad gehouden I parade namen tanks van Russische en I Britse makelij, allerlei soorten artillerie, raketeenheden, radartroepen en amfibie voertuigen deel. Onder de vliegtuigen, die deelnamen aan een luchtschouw, waren nieuwe transportvliegtuigen van Russisch fabrikaat. Abida 15 te Belem. Achilles 15 te Valparaiso. Acila 14 v Guayanilla, 15 te Curasao. Albireo 15 te Port of Spain. Alblasserdijk 15 te Le Havre. Alcor 14 v. Port Said n. Londen. Algorab pass. 14 Fern. Noronha n. Las Palmas. Alhena 15 te Santos. Almdijk 14 v. Bremen n. Hamburg. Almkerk 15 te Rotterdam. Alphacca 14 72 m. n.n.o. Finisterre n. Rotterdam Alpherat 15 v. Punta Arenas te Buena Ventura Ampenan 14 300 m. z.w. Bombay n. Singapore. Andijk 14 te Rotterdam. Appingedijk 14 te Rotterdam. Artemis 14 te Curasao. Attis 14 v. Hamburg n. Bremen. Banda 14 v. Malta n. Alexandrië. Batavia 14 v. Singapore n. Songkhla. Batu 14 SO m. w. Djeddah n. Suez. Bonita 14 v. Guayaquil n. Balboa. Bosco 14 te Cochin verwacht n. Kuwait. Caltex Amsterdam pass. 14 Gibralt. n. Stockholm. Caltex Gorinchem i5 te Southampton. Caltex Leiden 14 100 m, n.o. Bahrein n. Bahrein Camerounkust 15 te Freetown. Charis 14 v. Port of Spain n. Georgetown. Crania 15 ten anker Sue. Dahomeykust 14 v. Port Harcourt n. Sapele. Delft 13 te Curasao n. La Guaira. Diemerdijk 15 te Cristobal. Eos 14 te Rotterdam v. Amsterdam. Forest Lake 14 225 m. n.w. Cochin n. Kwinana Forest Town 14 v. Hamburg n. Banias. Friesl KRL 14 75 m. z.o. Vizagapatn. n. Penang. Gaasterland 15 te Vitoria. Geertje Buisman 14 te Karavostasi verwacht. Groote Beer 14 v. Rotterdam n. Halifax. Hathor 14 te Alexandrië. Hector 15 te Lissabon. Hecuba 14 v. San Juan n. Europa. Hersilia 14 v. Antwerpen n. Bremen. Hestia 14 540 m. w.z.w. Landsend n. Amsterdam Hydra 15 te Petit Goave. Ivoorkust 14 v. Pointe Noire n. Freetown. Jacob Verolme 15 te Cristobal. Jagersfontein 14 te Kaapstad. Japara 16 te Akaba. Java 15 te Singapore. Kaloekoe 14 v. Sorong n. Manokwarl. Kamperdijk 15 te Antwerpen. Katelysia 14 12 m. z.o. Beachyhead n. Curasao. Keizerswaard 14 te Rotterdam. Kerkedijk 14 v. Vlissingen n. Hamburg. Kieldrecht 15 te Calcutta. Kinderdijk 14 v. Hamburg n. Vlissingen. Kreeft 13 v. Narvik n. Rotterdam. Kryptos 14 120 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. Turku. Kylix 14 v. Comerbrook n. Curasao Laarderkerk 14 v. Marseille n. Genua. Laga 14 165 m. n.n.o. Kp. Villano n. Genua. Langkoeas 14 v. Leixous n. Rotterdam. Langleeclyde 14 te Aden. Lekhaven 14 v. Rio de Janeiro n. Santos. Leopoldskerk 14 v. Port Said n. Rotterdam. Leto 14 te Leith. Lutterkerk 14 rede Damman. Maashaven pass 14 Kp. St. Vincent n. Rotterdam Maasdam 14 v. Cobh n. New York. Maaskerk 14 te Bremen verwacht v. Rotterdam Mataram 15 te Dunedin. Mariekerk 14 v. Madras n. Rangoon. Meerdrecht pass. 14 Cadi n. Hamptonroads. Megrez N 14 80 m. n.n.o. Casquets n. Antwerpen Meliskerk 14 v. Bremen, 15 te Hamburg Mentor pass. 14 Patras n. Philippeville. Merwede 14 te Tiko. Minos pass. 14 Bomholm, 16 teAmsterdam verw Mississippilloyd 14 te Pt. Swettenham v. Penang. Moh. Reza Shah 14 21 m. o. K. De Gata n Antw Molenkerk pass. 14 Kp. Guardafui n. Aden. Montferland pass. 14 Fern. Noronha n. Santos. Moordrecht pass. 14 eil. Berlenga n. Hamburg Muiderkerk 14 v. Marseille n. Genua. Naess Commander 14 120 m. o. Malta n. Fawley Naess Lion 14 160 m. n.n.o. Finist. n. Rotterdam Naess Tiger 14 117 m. w.z.w. L'end n. Kopenhag Neder-Weser 14 te Penang. Nestor 14 25 m. z. Iskenderun n. Volos. Noordwijk 14 150 m. n. Kp. Finist. n. Monrovia. Oberon 15 te Callao. Oldekerk 14 v. Hamburg n. Bremerhaven. Ommenkerk 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranje 14 te Port Said. Oranjefont. 14 150 m. z.z.w. Finist. n. South.ton. Oranje Nassau 15 te Curasao. Osiris 13 v. Kingston n. Jeremie. Ouwerkerk pass. 14 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Papendrecht 14 v. Odessa n. Oostzee. Parkhaven pass. 14 St. Paulsrocks n. Rio de Jan. P. G. Thulin 14 v. Cristobal n. Contrecoeur. Philidora 15 120 m. n.w. Alexandrië n. Gibraltar. Philine 14 120 m. w.z.w. Ouessant n. Tranmere Pieter S 15 v. Rotterdam n. Swansea. Prins Jonan Willem Friso 14 230 m. z.z.o. Triëst naar Messma Radja 14 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Rempng 15 te Aden. Reza Shah The Great 14 364 m. o.n.o. Aden haar Rotterdam. Ridderkerk 14 v Bremen, 15 te Hamburg. Riouw 15 te Genua. Sinon 15 v Puerto Cabello n. Miragoane. Slamat 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Soestdijk 14 50 m. z.w. Startpoint n. Antw. Solon 15 te La Guaira. Stad Breda 15 te Las Palmas. Stad Dordrecht 14 te Syracuse verwacht. Stad Leiden 13 v. Genua n. Antwerpen. Stad Rotterdam 14 50 m. z. Cartagena n. Messina. Stad Schiedam 14 v. Gent n. Narvik. Statendam 15 te Rotterdam. Stentor 14 te Hamburg n. Amsterdam. Straat Lombok 14 v. Beira n. Zanibar. Straat Moambique 12 v. Hongkong n. Singapore. Straat Singapore 15 te Beira v. Lor. Marques. Straat Torres 14 te Freetown. Talisse 15 te Khor Al Mufatta. Tamara 14 55 m. z. Jask n. Aden. Tamo 14 v. Tema n. Lagos. Telamon 12 v. Dominica n. Bermuda. Theron 15 te Mobile. Tjipanas 16 te Singapore verwacht. Tweelingen 15 v. Vigo n. Rotterdam. Van Neck 14 v. Singapore n. Port Swettenham. Vasum 15 v. Rotterdam n. La Shirra. Viana 16 te Bahrein. Vivipara 14 te La Skhirra. Vlist 15 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Waibalong 14 te Sue. Wonosari 14 139 m. z.w. Ouessant n. Antwerpen. Wonosobo 14 te Cebu. Zeeland 14 rede Chittagong n. Singapore. Zuiderkerk 14 v. Nacala, 15 te Mtwara. J KLEINE VAART Admiralengracht 14 te Gent. Aeneas 14 te Rotterdam n. Hamburg. Aerdenhout 13 te Gedserrev n. Shoreham. Alcetas 13 dwars Cadiz n. Sevilla. Ank T 13 v. Soernaes n. Zaandam. Appingedam 14 te Beachyhead n. Antwerpen, Atlas 14 25 m. n. Burlings n. Antwerpen. Bab T 12 v. Sikea n. Zaandam. Daje Böhmer 14 v. Rotterdam n. Oran. Heerengracht pass. 14 Steenbankboei n. A'dam Julia Mary 12 v. Amsterdam te Londen. Kaap Falga 13 v. Ostrand n. Runudvik. Lijnbaansgracht 14 dwars Schouwen n. Gent. Marianne 14 10 m. z.w. Thyboron n. Rotterdam Netta 14 10 m. n.o. Sunk n. Rochester. Notos 14 dwars Finisterre n. Leixoes Phidias 14 15 m. z.o. Kp. St. Vincent n. R'dam. Plato 13 v. Aalborg n. Aarhus Strabo 13 v. Rotterdam n. Pasajes. SLEEPVAART Cycloop 14 450 m. z.z.o. Suez n. Nederland. Friesland 13 v. IJmuiden n. Portsmouth. Hector 14 v. Amsterdam te IJmuiden. Humber 14 v. Maassluis n. West-Hartlepool. Noordholland 14 te Honolulu n. Yokohama Poolee 14 v. Maassluis n. West-Hartlepool. Titan 13 v. Hartlepool n. Holehaven. Utrecht 11 v. Manilla. percent afgenomen. De Amerikaanse zeiler Chance is vrijdag met zijn Complex wereldkampioen in de 5,5 meter klasse geworden. Hij verzamel de 4614 punt. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Fay met 45 punten, terwijl de Zweed Berg met 55 punten als derde eindigde. De wedstrijden werden in de om geving van Helsinki gehouden. BERN (Reuter) In Zwitserland zal, vermoedelijk in het komende voorjaar, een volksstemming worden gehouden over de vraag of al dan niet een verbod moet wor den ingesteld op de vervaardiging, het ge bruik, de invoer, de opslag of de doorvoer van kernwapens in Zwitserland. Het initia tief tot dit referendum is' genomen door een groep linkse partijen. Voor het houden van een volksstemming zijn tenminste 50.000 handtekeningen ver eist. In het onderhavige geval kreeg het initiatiefvoorstel 73.000 handtekeningen. De Zwitserse regering heeft bij het par lement een memorandum ingediend, waar in wordt gewezen op de noodzaak, dat het leger de beschikking krijgt over alle mo gelijke wapens die nodig zijn voor de de fensie van het land. Het monopolie der grote mogendheden op het gebied van kernwapens zal op een bepaald ogenblik worden gebroken. In dat geval moet Zwit serland in staat zijn zich dergelijke wa pens aan te schaffen, aldus de regering. Een blauwe marlijn, 2655 kg. zwara, werd 45 zeemijlen noordwestelijk van het Dasseneiland tegenover de westkust van de Kaap aan de haak geslagen. Het is de eerste blauwe marlijn die onder de Zuid- afrikaanse kust na 123 jaar wordt gevan gen. De vangst werd gedaan door ambte naren van het Zuidafrikaanse Museum tij dens een onderzoek naar de tonijnstand in dit gebied. Volgens een mededeling van de Directeur van de Visserij aan het Mu seum, is dit het eerste definitieve bericht van een blauwe marlijn in Zuid-Afrika se dert er in 1838 een in de Tafelbaai werd gevangen. „Het is een heel interessante vangst," verklaarde hij, „ik vermoed, dat deze At lantische vis precies dezelfde is als de In- dopacifische soort en dat de blauwe mar lijn hoogst waarschijnlijk rond Afrika zwemt." Iweedelig-vóórdelig. Handig m de was. De twee delen zijn afzon derlijk te vervangen. Eis de originele ORCON COMBI-DRESS hel passend pak voorelk figuur f h FABRIKANT VAN BEDRIJFSKLEDING VOOR ELKE MAN IN ELK BEROEP Zutphtn - Doetinchem Hengelo (G.) TUNIS (Reuter-UPI) President Bour- guiba van Tunesië heeft vrijdag op een massabijeenkomst te Tunis andermaal ge zegd dat Tunesië de Franse vlootbasis Bizerta opeist. Ambtenaren legden het werk een uur neer en winkeliers, fabrieks arbeiders en kantoorpersoneel werkten vrijdagochtend niet. De regerende Neo Des- tourpartij had tot deze stakingen opgeroe pen en de massabijeenkomst belegd. Bourguiba zei dat Tunesië de strijd om Bizerta vorig jaar niet tot het einde heeft oortgezet om Frankrijk niet in moeilijk heden te brengen na de pogingen tot een staatsgreep in Algiers. Thans echter zal worden doorgegaan tot de „laatste Franse soldaat Bizerta zal hebben verlaten". Vrijdag zijn per vliegtuig zeshonderd Franse militairen naar Bizerta gebracht. Er worden nog meer versterkingen ver wacht. Vijfduizend vrijwilligers, leden van een nationale jeugdorganisatie, graven loopgraven bij de Franse basis, zij krij gen een militaire opleiding. LISSABON (UPI) De regering van Portugal heeft gisteravond medegedeeld dat zij een revolutionair complot heeft verijdeld, waarbij 41 studenten uit Portu gese overzeese gebiedsdelen betrokken waren. De studenten werden volgens het ministerie van Inlichtingen geholpen door een protestantse predikant en drie Ameri kaanse studenten. In de regeringsver klaring werden geen namen genoemd. Wel werd gezegd dat de 41 studenten aan Por tugese universiteiten studeerden. De be trokkenen zijn in juni clandestien over de Franse grens getrokken, aldus de ver klaring. Zij hadden een vrijgeleide, af komstig van een Afrikaanse ambassade in Parijs. Kennismakingzoekenden v. alle leeftijden en standen. Wendt U voor serieuze hu welijksbemiddeling tot de 10 samenwerkende huwe- lijksbemiddelingskantoren. Talloze dankbetuigingen ter inzage. Nederlands Bemid delingscentrum, Hoofd-ad- ministratie, Postbus 6037, Amsterdam. Ontvangkantoor te Amsterdam, Churchill- la 58, zat., zond., maand. wekelijks Haarlem en om geving voor persoonlijke be- s. rekingen aan huis. Door gedurende 1960 628.593 ton vis te vangen en te verwerken, heeft de visnij verheid van Zuid-Afrika voor het derde achtereenvolgende jaar een record gesla gen. De vangst van dat jaar was bijna 140.000 ton meer dan het vorige recordto- taal van 1959 en tien maal groter dan de I 2"9 en volgens afspraak. Een vangsten van 20 jaar geleden. De vangst I üd van onze directie bezoekt is vervoerd naar ongeveer 30 fabrieken en depóts, welke zich uitstrekken van Port Nolloth aan de dorre kust van Namaqua- land tot aan de groene loofkust van Natal bij Durban. De vis is gevangen door een vloot van 200 grote dieseltreilers voor vis en kreeft, door 70 stoom- en motortreilers en door 350 kleinere scheepjes vanwaar met de handlijn wordt gevangen. In Zuidwest Afrika wordt de visnijver heid gewoonlijk beschouwd als het integre rende deel van de visnijverheid van de ge hele Zuidafrikaanse Republiek en vooral voor statistiekdoeleinden worden dikwijls die opgaven samengevat om zodoende een groot totaal te krijgen van alle visbedrij- ven van Zuid-Afrika. De Zuidwest-Afrika- sector van de nijverheid had in 1960 een vangst van 325.000 ton vis door 120 sche pen en dat is verwerkt door ongeveer een dozijn fabrieken te Walvisbaai en Lüde- ritz. Tezamen hebben deze vooruitstrevende industrieën de opmerkelijke hoeveelheid vis van 953.593 ton in 1960 aan de wal ge bracht, waardoor Zuid-Afrika (met inbe grip van Zuidwest-Afrika) tot de twaalf grootste vislanden van de wereld is gaan behoren. Hun uiteenlopende produktie, verse, bevroren, gedroogde gezouten en ingemaakte vis, bevroren kreeftstaarten, visleverolie, vismeel, visrompolie en wal visolie hebben het gebied opgestoten tot de zesde plaats van de vishandelaars van de wereld met een jaarlijkse uitvoer van bijna 200 miljoen gulden waarde. Het to taal van 218.100 metrieke ton vis ter waar de van 177.780.000 gulden, volgens de ge gevens van de vishandel over 1959, is de visnijverheid de grootste particuliere uit voerder van verwerkte voedingsmiddelen uit Zuid-Afrika en plaatst die industrie on der de belangrijkste van Zuid-Afrika's ex portindustrieën. IIJMUIDERSTRAATWEG 62 I Telefoon 4247 IJmuiden Steeds de allernieuw ste modellen. Over. weldigende collectie! WAGENWEG 86, recht t/o de Hazepaterslaan LANGE NIEUWSTRAAT 795 IJmuiden - Telef. 4677 Weduwnaar, ruim 70 jaar gepensioneerd gemeente, ei gen huis met volledige in boedel, zou gaarne nog een prettige levensavond tege moet gaan met eenvoudige beschaafde vrouw. Brieven onder No. 7195 bu reau van dit blad. FLANELLEN LAKENS vanaf 4.98 GRASLINNEN LAKENS vanaf 4.98 SLOPEN vanaf 1.48 PRACHTIGE NYLON ONDERJURKEN 4.98 FLANEL p. centimeter 1 ct in grijs, lila, bleu, groen LUIERS vanaf 79 ct en honderden andere koopjes nergens goedkoper dan bij driehuis Planetenweg 54, Telef. 6460 IJmuif-n Gevraagd voor spoedige indiensttreding: ter opleiding tot toneelbelichter voor algemeen werk op het toneel. K±":fStelling v0?r ~e technische zijde van het toneel- af™,! ls ge,wf1st„ Persoonlijke aanmelding maandag avond van 7 tot 8 uur aan de toneelingang (linker- zijgevel achterste deur).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 8