Dr. Veldkamp volgt aan Sociale Zaken mr. Van Rooy op HET WEER I Ravage door treinontsporing bij station in Den Haag '0 Nederland zal in Bonn op zijn stuk staan STAATSSECRETARIS WORDT MINISTER Staatssecretaris Roolvink blijft Observer over Gagarin's bezoek aan Engeland Treinbotsing in Engeland kost 6 mensen het leven President Bourguiba wil Bizerta blokkeren Overleg van de regeringsleiders mag geen periodiek karakter krijgen éee MORRIS êeforetjouêuif! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en^jntL^Gvrn^def^Jje Vrij veel bewolking Aan het strand: Het gebeurde echt Storm heeft 65 Spaanse vissers het leven gekost WISSEL TE VROEG OMGEZET In de krant van heden: Het woord is aan SEIZOEN-OPRUIMING 46e JAARGANG NUMMER 214 MAANDAG 17 JULI 1.9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: Bij Koninklijk Besluit van heden hééft H.M. de Koningin dr. G. M. J. Veldkamp benoemd tot minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Te gelijkertijd is hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecreta ris van Economische Zaken. H.M. de Koningin heeft het aange boden ontslag van de heer B. Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid niet aanvaard. Dr. Gerardus Mattheus Johannes Veld kamp werd 27 juni 1921 te Breda geboren. Hij doorliep daar het Onze Lieve Vrouwe- Lyceum en kwam in 1941 in dienst van de Raad van Arbeid te Breda. Hij ging daarna studeren aan de economische hoge school te Tilburg, waar hij in 1948 het doctoraalexamen aflegde en een jaar later promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen. Daarna had hij zitting in onderscheidene commissies op het gebied van economie, arbeidsproduktiviteit e.d. Hij was bovendien voorzitter en tevens landelijk bestuurslid van het Diocesaan Charitatief Centrum en fractievoorzitter van de K.V.P. in de Bredase gemeenteraad. Hij was ook leraar aan de r.-k. M.T.S. te Breda en aan de r.-k. school voor Maat schappelijk Werk aldaar. Voorts was hij wetenschappelijk adviseur van de afdeling sociale verzekering bij het ministerie van Sociale Zaken. In 1952 werd hij benoemd tot staatssec retaris van het ministerie van Economi sche Zaken in het derde ministerie-Drees. Na de verkiezingen van 1956 keerde hij in dezelfde functie terug in het vierde ministerie-Drees. Van zijn hand verschenen talrijke publi- katies op economisch gebied. Ook in het huidige kabinet was hij staatssecretaris van Economische Zaken. Hij volgt thans de afgetreden minister Van Rooy op. Benjamin van het kabinet Dr. Veldkamp is in jaren de benjamin van het kabinet: hij werd 40 óp de de eerste dag van het Kamerdebat over een algemene kinderbijslagregeling, dat zou leiden tot het aftreden van mi nister Van Rooy. Reeds op 31-jarige leef tijd werd dr. Veldkartip staatssecretaris bij de formatie van het voorlaatste ka- binet-Drees (1952). Met de toen 34-jarige minister Zijlstra vormde hij de jongste „top", die een Nederlands departement ooit heeft gehad. Van 1952 tot 1959 heeft dr. Veldkamp naast minister Zijlstra aan het hoofd van het ministerie van Economische Zaken gestaan. Als staatssecretaris was hij in het bijzonder belast met de zaken van middenstand en toerisme. Bij de formatie van het kabinet-De Quay in het voorjaar van 1959 werd dr. Veldkamp herhaaldelijk genoemd als kandidaat voor een minis terszetel. Hij bleef echter staatssecreta ris. Wel gaf zijn nieuwe chef, minister De Pous, hem er een belangrijke taak bij: behalve de middenstand en het toerisme ging hij ook kartelzaken beheren. Toen het kinderbijslagprobleem acuut werd voor het kabinet-De Quay de schriftelijke voorbereiding van het door het kabinet-Drees „nagelaten" wetsont werp was voltooid, het Kamerdebat moest beginnen, maar de regeringspar tijen waren het nog steeds niet eens heeft staatssecretaris Veldkamp op de valreep naar een compromis gezocht. De regering zou (aldus de nooit bevestigde, maar algemeen aanvaarde theorie) een compromis achter de hand houden voor het geval het Kamerdebat zou vastlopen. Het debat liep inderdaad vast, maar an ders dan men had verwacht. Minister Van Rooy verdween van het toneel tij dens de parlementaire behandeling. Ander standpunt dan zijn voorganger? Staatssecretaris Veldkamp had het ge hele kinderbijslagdebat meegemaakt. Zwijgend zat hij naast minister Van Rooy Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking maar slechts hier en daar enige regen. Zwak ke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen vrij tonnig en overwe gend, droog strandweer. Zwakke tot matige wind. Minder koel. Overdag ongeveer 18 gr. C. Zeewater 17 gr. Tijdens het weekeinde viel er in Hoek van Holland 60, in Scheve- ningen 51, in Katwijk 38, in Noord- wijk 31, in Zandvoort 12 en in IJmuiden 10 mm regen. Vooruitzichten: depressie ten wes ten van Ierland bereikt na mor genavond met regen ons kustgebied. aan de regeringstafel als de verpersoon lijking van de laatste troef: het veelbe sproken compromis. De onfortuinlijke minister van Sociale Zaken ging heen vóór die troef kon worden uitgespeeld. Onmiddellijk daarna werd dr. Veldkamp reeds genoemd als de aangewezen kan didaat voor de ministersvacature. Even als mr. Van Rooy behoort hij tot dé K.V.P. Hij heeft grote parlementaire er varing en is bovendien een expert op Dr. Veldkamp. het terrein der sociale verzekering. Hij is destijds cum laude gepromoveerd op dit onderwerp en was, voor hij staats secretaris werd, adviseur voor sociale verzekering aan het ministerie van So ciale Zaken. Het voornaamste probleem, dat zijn be noeming in de weg had kunnen staan, was de algemene kinderbijslagverzekering. Zou dr. Veldkamp bereid zijn de draad weer op te vatten waar mr. Van Rooy die had laten vallen? Een duidelijke meerderheid in de Kamer wenste ook een voorziening voor de eerste twee kinderen van zelfstandigen. Maar dat zou alleen te verwezenlijken zijn, als de regering met de nodige miljoenen bijsprong. Hierover zal wel uitvoerig gesproken zijn bij het kabinetsraad, dat aan de benoeming van dr. Veldkamp tot minister voorafging. Wat minister Veldkamp nu verder denkt te gaan doen met die algemene kinder bijslagwet zal pas blijken als in het najaar de nieuwe begroting verschijnt. Mej. Klompé zag weer een kans Volgens geruchten zou intussen minis ter Klompé van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om haar oude plan te bepleiten voor het overbrengen van „Volksgezondheid" van het ministerie van Sociale Zaken naar dat van Maat schappelijk Werk. Daarover is bij de ka binetsformatie van 1959 veel te doen ge weest. Premier De Quay heeft toen de Tweede Kamer verzekerd, dat het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid geen enkele taak zou afstoten naar dat van Maatschappelijk Werk. Mocht daar in de toekomst ooit sprake van zijn, dan zou dit niet gebeuren buiten de Tweede Kamer om. Het is niet waarschijnlijk, dat het kabi net thans gevoeliger zou zijn voor de wensen van mej. Klompé dan twee jaar geleden. Het staat wel vast, dat zo'n her verdeling van taken in de Kamer een zeer slecht onthaal zou vinden. R1JSSEL (Reuter). De sergeant André Bugnot van het Franse leger stond dezer dagen op de binnenplaats van de kazerne van Rijssel aangetreden om van zijn generaal een medaille te ontvangen. Toen de generaal voor de sergeant stond en hem de medaille op de borst spelde, zakte de onderofficier in elkaar, naar men aannam van emotie. Hij werd naar het hospitaal overge bracht waar een arts de ware oorzaak ontdekte: de generaal had de medaille niet aan de tuniek maar aan de borst kas van de sergeant bevestigd. MADRID (UPI) In de dorpen langs de kust van Noord-Spanje heeft men thans de balans opgemaakt van de zware storm die donderdag in de Golf van Biskaje heeft gewoed. Het blijkt dat in totaal 65 vissers er het leven in lieten. Een dozijn vissers boten is gezonken. Zondagmorgen om vijf minuten over half twaalf is het achterste rijtuig van de trein Leeuwarden-Den Haag, die het Haagse Staatsspoorstation kwam oprijden, op de overweg in de Weteringkade ontspoord. Over een lengte van honderd meter werd het rijtuig slingerend meegesleurd, voor dat de trein tegen een op dood spoor staand treinstel tot stilstand kwam. Er ge beurden geen persoonlijke ongelukken, maar het treinverkeer tussen Den Haag en Voorburg was ruim drie uur gestagneerd. De oorzaak van de ontsporing was een menselijke fout. De seinhuiswachter, die zondagmorgen om zes uur in dienst was getreden, moet om nog niet bekende rede nen een wissel hebben omgezet op het mo- >S «y - WW'.' >Nv.y...~->%y. •V v X LONDEN (Reuter) De bijzonder en thousiaste ontvangst, die 's werelds eerste ruimtevaarder, de Russische majoor Ga garin, in Groot-Brittannië heeft gekregen, heeft verschillende Britse bladen commen taar ontlokt. De onafhankelijke Observer merkt op dat Gagarin in West-Duitsland of de Verenigde Staten waarschijnlijk niet een dermate hartelijke ontvangst zou hebben gekregen, „doch dit is iets waarover wij ons niet behoeven te schamen." „Het is volkomen onwaar om, zoals sommige Amerikanen doen, te suggeren dat het de Britten aan loyaliteit jegens hun belangrijkste bondge noot ontbreekt. Door Gagarin te begroeten geven wij duidelijk, zij het onofficieel, te kennen dat wij als buren met de Sovjet- Unie willen leven en onze geschillen op vreedzame wijze willen oplossen. Wij zeg gen tevens dat het even onjuist is Kroesj- tsjev met Hitier te vergelijken als te be weren dat Groot-Brittannië minder moedig is dan Amerika," aldus de Observer. Gagarin is zaterdag onder luide toejui chingen van een samengestroomd publiek uit Groot-Brittannië vertrokken. (Van onze correspondent) LONDEN De treinbestuurder en vijf passagiers, twee mannen en drie vrouwen, werden gedood en 112 gewond, vanwie negentien ernstig, toen zondagochtend een boottrein van Colne (Lancashire) naar Fleetwood een diesel met een vaart van tachtig kilometer bij Weeton, niet ver van de badplaats Blackpool op een stil staande werktrein liep. Velen waren met kinderen op weg naar het strand van het eiland Man. De vijf gedode passagiers bevonden zich in het voorste rijtuig. De botsing geschied de, toen de personentrein door een bocht onder een brug reed. De eerste drie wagons, welke in de lucht werden gewor pen, bleven als een soort pyramide boven de stilstaande trein hangen, terwijl de voorste langs de vijf meter hoge spoordijk omlaag gleed. Veertig spoorwegarbeiders, die op de lijn aan het werk waren, konden zich door op het laatste ogenblik weg te springen in veiligheid stellen. Dank zij het feit, dat de trein uit stalen wagons be stond, is het ongeluk nog betrekkelijk goed afgelopen. Op de foto vlak na de botsing ge nomen, zien we hoe de hevig ge schrokken passagiers de plaats van het ongeluk verlaten. Op de achter grond de verongelukte trein. (Telefoto ANP) Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Horen en Zien5 Kunst 5 Feuilleton 6 Panda en andere beeldverhalen.6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's ment dat het laatste wielenstel van hét laatste van de vier rijtuigen de wissel nog niet was gepasseerd. Het overige gedeelte van het treinstel was via de wissel op het naastliggend lin- kerspoor geleid, maar doordat de wissel te vroeg verzet werd, bleven de achterste wielen op het oude spoor rijden. Tot grote schrik van enkelen die voor de spoorbo men stonden te wachten, kwam het laat ste rijtuig scheef de overweg oprijden waar de sporen verderop gingen wijken werd het truckstel uit de rails getrokken. Het laatste rijtuig ging hotsend over de overweg, en over een betonnen veranke ring van een bovenleidingmast. Het sloeg een leidingmast scheef en trok een sein paal cm en kwam tenslotte met een harde klap tegen het stilstaande lege treinstel tot stilstand. Terentius: Wanneer twee hetzelfde doen is het niet hetzelfde. TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft vandaag in de Nationale Vergadering verklaard dat Tunesië de Franse vlootbasis Bizerta woensdag over land zal gaan blokkeren om de eis van het vrijgeven van deze basis door de Fran se troepen kracht bij te zetten. Bourguiba legde voor de Nationale Vergadering de volgende verklaring af: „De Fransen geloven dat wij het denk beeld van het herkrijgen van Bilzerta hebben opgegeven. Dat bewijst dat zij het „bourguibaisme" niet hebben begre pen. Vandaag is het ogenblik van de algehele evacuatie gekomen. Hij verklaarde voorts dat hij alleen met de regering van het onafhankelijke Algerije een overeenkomst over de vast stelling van de grenzen in de Sahara wilde sluiten. Woensdag zullen dezelfde maatrege len worden ten uitvoer gelegd als ge nomen werden na het bombardement van het grensdorp je Sakiet Sidi Joessef in februari 1958 door Franse vliegtui gen. Rond de basis zullen wegversper ringen worden opgericht. WASHINGTON (UPI) De Tunesische ambassade in Washington zou aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben verzocht president Kenne dy zo spoedig mogelijk in te lichten over de „zeer ernstige" crisis die tussen Tune sië en Frankrijk is ontstaan over de Fran se marinebasis Bizerta. Geen versterkingen PARIJS (AFP) Van gezaghebbende zijde is zaterdag in Parijs meegedeeld, dat er de afgelopen dagen geen versterkingen naar de Franse basis Bizerta in Tunesië zijn gezonden. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPI EIN) AMSTERDAM TEL 22359$ Hevig geschrokken kwamen de reizigers, die overigens geen schrammetje hadden opgelopen, naar buiten. In het ontspoorde rijtuig zaten niet veel passagiers. Omstreeks kwart voor drie zondagmid dag was het herstel zover gevorderd dat het treinverkeer over één spoor kon wor den hervat. BONN (ANP) De Nederlandse minis ter-president, professor dr. J. E. de Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns, gaan naar de conferentie van „de zes" in Bonn met de opvatting, dat dit topoverleg een conferentie-ad hoc is en niet het begin van periodiek overleg van de regeringsleiders der zes landen van de Europese Gemeenschappen, zo is in goed- ingelichte kringen in Bonn vernomen. Vol gens Nederland dient het gesprek in Bonn gezien te worden als een bijdrage tot de solidariteit en kracht van de gehele Atlan tische gemeenschap, die voor haar veilig heid afhankelijk is van de Noordatlantisch Verdragsorganisatie Deze Nederlandse opvatting wijkt op het eerste gezicht wel wat af van de Franse, zoals die door de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, werd vertolkt toen hij de vorige week van de voorbereidende ministersconferentie in Ro me te Parijs terugkeerde. Hij verklaarde toen, dat in Rome de eerste stap was ge zet naar de ontwikkeling van georganiseer de politieke samenwerking van „de zes". Doch hiertegenover staat, dat in Rome niet is gesproken over eventuele periodici teit van het topoverleg of over het politie ke secretariaat, dat volgens de aanvanke lijke plannen van generaal De Gaulle re gelmatige topconferenties zou moeten voor bereiden. Steun van Spaak Op de conferentie van de zes regerings leiders, die dinsdag begint in de Redoute (een vroegere buitenplaats van de keur vorst-bisschop van Keulen te Bad-Godes- berg, ten zuiden van Bonn) zal Nederland niet zo'n geïsoleerde positie innemen als in februari op het eerste toptreffen te Pa rijs. Sedert Paul-Henri Spaak in België mi nister van Buitenlandse Zaken is, zijn de Benelux-betrekkingen op het gebied der buitenlandse politiek aanmerkelijk verbe terd. Op de voorconferentie van de vorige week te Rome, heeft Spaak, naar verluidt, een inleiding gehouden, die geheel overeen kwam met de Nederlandse zienswijze. Die zienswijze houdt in, dat topoverleg geen doorkruising van de NAVO-samen- werking mag opleveren en dat ook op geen enkel punt getornd mag worden aan de bestaande Europese Gemeenschap. Inte gendeel, die Gemeenschappen dienen vol gens Nederland te worden versterkt door een fusie der Executieven (E.E.G.-com- missie, Euratoom-Commissie en Hoge Autoriteit der E.G.K.S.) en door directe al gemene verkiezingen voor het Europese parlement. Hoe de topconferentie zal verlopen is nog niet duidelijk. Veel zal afhangen van het voorbereidende werk, dat zondag in Bonn is verricht door de commissie van hoge nationale ambtenaren, die na de eerste topconferentie in Parijs is ingesteld, de zo genaamde commissie Foucher,. waarin voor Nederland zitting heeft mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, directeur po litieke zaken van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. Dit overleg is vandaag voortgezet. De Fransen zouden eind vorige week in deze commissie een ontwerpverklaring in- g idiend hebben, die aan de zes regerings chefs zou moeten worden voorgelegd, doch die een aantal uitspraken zou bevatten, die niet passen in de Nederlandse gedachten- gang. Deze verklaring zou het eerste agen dapunt van de topconferentie aangaan: de ontwikkeling van de politieke samenwer king. Verder staan op de agenda: de ver dediging van Europa, de betrekkingen tus sen Europa en Afrika en de betrekkingen tussen Europa en Zuid-Amerika. Nederland heeft bij het vaststellen van deze agenda door de ministers van Buiten landse Zaken de vorige week in Rome het voorbehoud gemaakt, dat de topconferen tie zich niet moet bezighouden met kwes ties, die, zoals de defensie, eigenlijk in de NAVO of, zoals de geassocieerde landen in Afrika, in de E.E.G. thuishoren. Het ligt echter in de bedoeling, dat bij de bespre king van de Europese defensie voorname lijk aandacht zal worden besteed aan de politieke facetten van dit vraagstuk, ge zien tegen de achtergrond van een moge lijke crisis om West-Berlijn. Wat Afrika betreft rullen de regerings leiders spreken over de betrekkingen met Afrika als geheel, gezien in het totaal van de wereldverhoudingen en niet zo zeer dus over de aanstaande herziening van de be trekkingen van de E.E.G. met de geasso cieerde landen in Afrika. In Rome is voorts tegemoet gekomen aan de Nederlandse wens, dat na het topover leg van „de zes" in het kader van de Westeuropese Unie overleg zal worden ge pleegd met Groot-Brittannië. Dit overleg in de W.E.U. zou op 1 augustus in Parijs moeten worden gehouden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1