Westerse nota's verwerpen de Russische plannen voor Berlijn Aardolieboring in de Noordzee op 2000 meter diepte HET WEER Tunesisch - Algerijns geschil over de Sahara Rijksbemiddelaars willen verhoging van 5 pet. goedkeuren Busdiensten van Bolzano naar Oostenrijk gestopt Geallieerde troepen zullen blijven Levenslang geëist in het proces-Bradfisch c.s. Tsjombe steeds minder bereid tot overleg Algerijnen zijn teleurgesteld dat hun patriottisme in twijfel is getrokken RUIMTEVLUCHT 24 UUR UITGESTELD Japans kabinet vernieuwd DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 18 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo» L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De bakkersionen IN SEPTEMBER ERNSTIGE POGING Opklaringen Aan het strand: Tweemaal levenslang en tweemaal vijf jaar In de krant van heden: Het woord is aan Nieuw kabinet uit dezelfde partij vyore you vuy. SEIZOEN-OPRUIMING 46e JAARGANG NUMMER 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Een recente foto van prins Alexander van België, die vandaag zijn negen tiende verjaardag viert. Evenals de Stichting van de Arbeid is het College van Rijksbemiddelaars tot de conclusie gekomen, dat de geldende regels voor de loonpolitiek een volledige realise ring van de voorstellen tot wijziging der C.A.O. in het bakkersbedrijf niet toelaten. Het college is bereid goedkeuring te ver lenen aan de door partijen beoogde ver hoging van de lonen met 5 percent, als mede van enige van de daarnaast voorge stelde verbeteringen. Met het oog op de produktiviteitsruimte zou dit een verlen ging van de voorgestelde contractduur met drie maanden betekenen. Voorts heeft het college zich bereid ver klaard gedurende de looptijd van het con tract eventuele voorstellen van partijen voor een in de loonpolitiek passende vorm van prestatiebeloning in overweging te ne men. Aan een en ander heeft het college uiteraard de voorwaarde verbonden, dat er geen verhoging van de prijzen uit zal voortvloeien. Over dit standpunt van het College van Rijksbemiddelaars moeten de partijen zich nog beraden. Uit verschillende delen van het land ko men berichten, dat de bakkers eigener be weging' de broodprijs met 1 cent per 800 gram hebben verhoogd. Zodra consumen ten echter bezwaar maken, laten de bak kers deze niet toegelaten prijsverhoging achterwege. MOSKOU (UPI) De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië hebben gisteren op het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Za ken nota's van gelijke strekking aange boden. Deze nota's, die het langver wachte antwoord van het westen be vatten op het memorandum inzake Ber lijn, dat in Wenen door premier Kroesj- tsjev was overhandigd aan president Kennedy, zijn door de permanente raad van de NAVO goedgekeurd. De tekst van de documenten werd niet bekendgemaakt. Publikatie zou van ochtend geschieden in Washington, Lon den en Parijs. Inmiddels is uit ingelichte bron verno men dat in de westelijke nota's de eisen der Sovjet-Unie inzake Berlijn worden af gewezen, voorts wordt vastgehouden aan het geallieerde recht in Berlijn te blijven en het Russisch dreigement van onder tekening van een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland niet wordt aan vaard. Een lans wordt gebroken voor vrije verkiezingen in Oost-Duitsland als onder deel van een fundamentele benadering van het gehele Duitse probleem. Nieuwe onder handelingen tussen oost en west worden niet voorgesteld, maar de deur ervoor wordt wel opengelaten. De opvatting van Moskou, dat Oost-Duitsland verantwoor delijkheid voor Berlijn kan nemen, wordt afgewezen. De vier grote mogendheden zouden voor Berlijn de verantwoordelijk heid houden, ongeacht wat de Sovjets zou den doen, aldus de nota's. Zes weken overleg De documenten zijn het resultaat van ruim zes weken van geallieerd overleg, waarmee men begon toen Kroesjtsjev tij dens zijn ontmoeting met Kennedy, begin juni in Wenen, nieuwe eisen inzake Berlijn en Duitsland aanvoerde. De Amerikaanse nota is een antwoord op een aide-mémoire, welke Kroesjtsjev bij die gelegenheid aan bood; de Britse en Franse nota's zijn de repliek op de mondelinge indiening van de nieuwe eisen door minister van Buiten landse Zaken Gromyko bij de vertegen woordigers van deze twee landen. In Washington is voorts van functiona rissen vernomen, dat het westen het voor stel van de Russische premier onmiddellijk een vredesconferentie te beleggen van alle naties, die tegen Nazi-Duitsland heb ben gestreden, van de hand wijst. Krach tens de tijdens de oorlog gesloten overeen komsten, berust de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij de grote vier: de Verenigde Staten, Rusland, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk. Volgens de zegs lieden wordt Kroesjtsjevs'eis, dat, bij ge brek aan een vredesverdrag, de westelijke De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij in Oldenzaal heeft besloten een ernstige poging te wagen om in september met de boorponton „Tritan" een explora tieboring te verrichten in de Noordzee binnen de territoriale wateren op een punt, gelegen circa 3,8 kilometer uit de kust bij Kijkduin. De diepte van de voorgeno men boring bedraagt omstreeks 2000 me ter. Hoewel er nog enige onzekere factoren zijn, met name het tijdig gereedkomen van enkele vitale onderdelen op scheeps werven te Amsterdam en vanzelfsprekend de weersgesteldheid in augustus die zo moet zijn dat het tijdig slepen en plaatsen van de ponton onder gunstige omstandig heden moet kunnen geschieden, is dit be sluit genomen teneinde zo dicht -mogelijk onder de kust ervaring op te doen. De boorponton „Triton" zal zich op vier stalen poten van 2 Vj meter diameter on geveer 14 meter boven de zee verheffen. Het gevaarte is 42 meter lang en 21 meter breed. De ponton zelf heeft, exclusief de poten, een totaal gewicht van 2400 ton, in clusief de daarop gebouwde boorinstalla tie. De ponton zal naar de hoorplaats wor den gesleept door de firma Smit. De plaat sing zal geschieden in samenwerking met de firma Delong, de ontwerpers van dit Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en aan vankelijk in het binnenland nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van morgen af wat zonniger strandweer, dank zij een hogedruk- gebied dat via de Britse eilanden naderbij komt. Ondanks een zwak ke zeewind overdag iets warmer: 19 a 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Ook de komende dagen iets beter strandweer. meest gangbare type boorponton. De boor ponton is omgebouwd bij de werf van Niehuis en Van den Berg en aldaar voor zien van een helikopterdek. Gedurende de boring zal een sleepboot zich voortdurend in de nabijheid bevinden, terwijl helikopters met drie vliegtuigen voortdurend op het vliegveld Zestienhoven gereed zullen zijn om de aan- en afvoer van personeel en materiaal te verzorgen. Uitgebreide voorzorgen Ook over zee zal materiaal worden aan gevoerd met een vaartuig van een ber gingsbedrijf. Uitgebreide voorzorgen zijn genomen in overleg met alle daarvoor in aanmerking komende autoriteiten, met name de inspecteur-generaal der mijnen in Heerlen, de inspecteur-generaal der scheepvaart in Den Haag. de directeur- generaal van de luchtvaartdienst, alsmede de chef van het loodswezen. De hoorplaats is omgeven door een vier tal door het loodswezen geplaatste boeien, welke des nachts verlicht zullen zijn. Ook de ponton zelf is voorzien van verlichting en misthoorns. Een constante radio-telefo nische verbinding met de ponton is ver zorgd, terwijl het K.N.M.I. in De Bilt zich bereid heeft verklaard de maatschappij adviezen te verschaffen ten aanzien van de te verwachten weersomstandigheden. Indien onverhoopt het weer tijdelijk zo ongunstig zou zijn dat de boorwerkzaam- heden moeten worden gestopt, zal het per soneel per helikopter tijdelijk worden te ruggenomen. Na eventuele succesvolle be ëindiging van de boring zal de boorponton worden weggenomen en de putmond wor den beveiligd door middel van een daar omheen aan te brengen stellage. BOLZANO (Italië) (Reuter) (UPI; De Italiaanse politie heeft tot dusver meer dan vijftig personen gearresteerd in ver band met de terreurdaden in Zuid-Tirol (Alto Adige). In geheel Alto Adige zijn maandag zeven personen gearresteerd. In het gebied van Appiano heeft de politie elf kilo springstof, een vijftigtal lonten en zes tijdbuizen in beslag genomen. De busmaatschappijen in Bolzano heb ben diensten naar Oostenrijk en Genua ge staakt omdat het toeristenverkeer door de jongste onlusten zo sterk verminderd is dat deze diensten niet meer lonend zijn. Verscheidene verdachten, die sinds vrij dag gearresteerd waren, zijn inmiddels vrijgelaten; 36 mensen worden nog vast gehouden. mogendheden West-Berlijn moeten verla ten en toestaan dat het een gedemilitari seerde „vrijstad" wordt onder internatio naal toezicht in een of andere vorm. cate gorisch afgewezen. Ook is het westen niet bereid te erkennen dat Rusland het recht zou hebben een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten. De drie westelijke ministers van Buiten landse Zaken zullen waarschijnlijk begin augustus in Parijs samenkomen om de ge allieerde strategie verder te coördineren. Dit gesprek zou zowel de militaire als de diplomatieke aspecten betreffen. Franse nota PARIJS (AFP-Reuter) Vanmiddag is, zoals werd verwacht, de officiële tekst be kendgemaakt van de nota, die Frankrijk gisteren in Moskou heeft overhandigd. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de toestand in Berlijn niet veranderd moet worden zonder goedkeuring van de Franse, Amerikaanse en Britse regeringen en de westelijke mogendheden een verbetering van de huidige toestand in Duitsland ver langen door middel van onderhandelingen. Er wordt aan herinnerd dat de Duitse bondsrepubliek iedere gedachte aan het gebruik van geweld heeft verworpen en geen kernwapens onder haar eigen juris dictie gesteld wil zien. De Franse regering geeft toe dat het MüNCHEN (UPI) In het proces tegen de vroegere SS-majoor dr. Otto Bradfisch en vier anderen die beschuldigd worden van massamoord op Joden, is levenslang geëist tegen Bradfisch en tegen Wilhelm Schulz. Tevens werd geëist dat het twee tal zijn burgerrechten voor het leven zou verliezen en dat zij de kosten van het pro ces zouden dragen. Bradfisch en Schulz, die tijdens het ge hele proces hardnekkig hun onschuld heb ben betuigd, hebben het bevel gevoerd over „Einsatzkommandos" (vemietigings- ploegen), die tijdens de tweede wereldoor log bijna twintigduizend Joden en anderen hebben geëxecuteerd. Tegen twee andere verdachten, Carl Ruhrberg en Oscar Winkler, werd vijf jaar gevangenisstraf plus verlies der burger rechten gedurende die periode geëist. Vrijspraak vroeg de aanklager voor de vijfde verdachte, Günther Ströh, wegens onvoldoend bewijs. De vroegere politiecommissaris, Wil helm Doering, onlangs gearresteerd op be schuldiging van medeplichtigheid aan oor logsmisdaden, werd uit zijn gevangeniscel gehaald om te getuigen in het proces Doe ring, beschuldigd van deelneming aan exe cuties van Russische en Joodse kinderen, getuigde dat hij niet meer wist of de op dracht hiertoe afkomstig was geweest van Bradfisch of diens superieur. Een andere getuige heeft verklaard, dat Bradfisch gasten bij die executies uitno digde. tijd wordt een oplossing te vinden voor het Duitse vraagstuk en herinnert aan de voor stellen van de westelijke mogendheden, in 1954-55 en in 1959 gedaan, waarbij 'n her eniging van Duitsland in etappes en in vrijheid werd voorgesteld, besloten met een vredesverdrag. Frankrijk weigert een vredesverdrag te sluiten met de twee Duit se staten. Tenslotte waarschuwt de Fran se regering de regering van de Sovjet- Unie tegen de ernstige gevaren van een politiek van het stellen van een voldon gen feit. ELISABETHSTAD (Reuter-AFP) De hoofdvertegenwoordiger van de UNO in Katanga, O'Brien, heeft maandag tot ver slaggevers gezegd dat president Tsjombe heeft meegedeeld niet naar een Kongolese topconferentie in Leopoldstad te zullen gaan. Tsjombe had Kamina in zijn eigen gebied voorgesteld als plaats van samen komst. De kansen op een topconferentie met Tsjombe zijn heel gering, aldus O'Brien. Aangenomen wordt dan ook dat Katanga evenmin zal zijn vertegenwoor digd op de voor vandaag voorbereide zit ting van het Kongolese parlement. Tsjom be heeft namelijk gezegd geen afgevaar digden te zullen zenden als er eerst geen topconferentie wordt gehouden. In antwoord op vragen zei O'Brien dat de UNO thans weinig meer kan doen om Tsjombe van mening te doen veranderen. „Wij zijn vastbesloten een rechtmatig ge kozen centrale regering te steunen," zo voegde hij eraan toe. De regering van Katanga heeft maandag een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat president Tsjombe koorts heeft en verscheidene dagen het bed moet hou den. De ziekte is waarschijnlijk het gevolg van de drukke werkzaamheden van de af gelopen dagen, aldus dit communiqué. Albert Kalondji heeft intussen afstand ge daan van zijn titel „koning en keizer van Zuid-Kasai", nadat er de laatste dagen een krachtige oppositie was ontstaan te gen zijn autocratisch bewind. De crisis be reikte haar hoogtepunt toen Kalondji vice- premier N'Galoela afzette, omdat deze een ondermijnende actie zou voeren. Inmiddels hebben de twee mannen zich met elkaar verzoend. Weerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 5, 6, 8 In de Vishat en op zee6 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Dit nummer bestaat uil twaalf pagina's TUNIS (AFP) De Algerijnse opstan delingenregering heeft te Tunis een com muniqué over de rede van president Bour- guiba uitgegeven waarin wordt ge zegd dat .er, anders dan uit Bour- guiba's woorden over de Algerijns-Tune- sische grens en de Sahara zou blijken, geen sprake is van meningsverschillen in de opstandelingenregering over de grenzen. Verder wordt in het communiqué gezegd dat de opstandelingenregering bepaalde uitlatingen van Bourguiba, waaruit twijfel blijkt aan de vaderlandsliefde van bepaal de leiders van de Algerijnse opstand be treurt. Waarnemers in Tunis zijn in het bijzon der getroffen door wat Bourguiba over de Sahara heeft gezegd. Uit zijn woorden blijkt dat de Tunesische president een ge heel ander standpunt inneemt dan de Al gerijnse opstandelingenregering. De Alge rijnse opstandelingen hebben steeds ge zegd dat de Sahara een Afrikaans gebied is. Als men spreekt van de onschendbaar heid van het Algerijnse grondgebied met inbegrip van zijn Sahara, dan bestaat even eens de onschendbaarheid van het Tunesi sche grondgebied, met inbegrip van zijn Sahara, aldus de president. Bourguiba heeft zich in harde woorden uitgelaten over personen die zich „toen wij in Franse kerkers zuchtten, afvroegen of Algerije deel van Afrika of Europa uit maakte". Overleg wordt hervat PARIJS (AFP) In Parijs is maandag officieel meegedeeld dat de besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Franse regering en de voorlopige Algerijnse rege ring donderdag in het kasteel Lugrin (in het departement Haute-Savoie en in de buurt van Evian) zullen worden hervat. De redevoering van het Tunesische staatshoofd Habib Bourguiba, zo zegt onze correspondent, is kennelijk bedoeld als di plomatieke pin op de neus van zijn Franse ambtgenoot generaal De Gaulle, die tot dusverre nog niet geantwoord heeft op de dreigende boodschap, die Bourguiba hem over Bizerta op juli al deed overhandigen. Mocht voor morgen op die brief, waarin de evacuatie door de Fransen van de oor logshaven ook al werd geëist, door gene raal De Gaulle alsnog geantwoord worden, dan zou, zo gelooft men in Parijs, Bour guiba zijn ernstige dreigement wel weer kunnen inslikken. In Parijse regeringskringen schijnt men Bourguiba's ultimatum dus nog altijd niet zo heel hoog te willen opnemen. Men wijst op een andere belangrijke passage uit zijn rede, waarin de president van Tunesië ver klaarde, dat zijn troepen de Tunesische vlag bij een zuidelijke grenspost van de Sahara zullen planten, een manifestatie, die indirect zeker ook tegen het Algerijnse F.L.N. is gericht, dat, zoals men weet, zijn aanspraken op de woestijn nog altijd volledig handhaaft. Bovendien moet Bourguiba volgens Parijs, de laatste weken veel critiek in de Arabische wereld heb ben ondervonden, vanwege zijn politiek jegens Frankrijk, die in éeze kringen te vriendschappelijk wordt geacht. Als aflei dingsmanoeuvre, en om het bewijs te le veren dat hij Frankrijk heus wel aandurft zou Bourguiba nu dus een grote mond tegen Parijs hebben opgezet. TUNIS (Reuter) Duizenden Tunesi sche vrijwilligers, aanhangers van de Neo Destour-partij van president Bourguiba, zijn op weg naar Bizerta, waar reeds vijf duizend vrijwilligers zijn aangekomen. De Tunesische Nationale Vergadering heeft een resolutie aangenomen waarin wordt gezegd dat het Tunesische volk bereid is zijn leven te geven voor de bevrijding van het gehele grondgebied. Verschillende vrouwenorganisaties hebben de president toestemming verzocht ook vrouwen te la ten deelnemen aan het planten van een Tunesische vlag bij grenspaal 233, bij de Sahara. CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) Het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart heeft maandagavond laat besloten de voor vandaag twaalf uur 's middags (Nederlandse tijd) vastgestelde tweede be mande ruimtereis voor 24 uur uit te stellen wegens minder gunstige weersomstandig heden. Eerder was officieel bekend ge maakt dat de 35-jarige kapitein der lucht macht Virgil I. Grissom de astronaut zou zijn in de Vrijheidsklok 7, een ruimtecap sule van het type Mercury. De luitenant-kolonel ter zee John H. Glenn jr., die morgen veertig jaar wordt, zal als reserve optreden, zoals dat ook het geval was toen commander Alan B. She- pard jr. op 5 mei Amerika's eerste ruim tereis maakte. Met zijn 150 pond is Grissom de kleinste van de zeven ruimtevaarders, die deelna men aan het project-Mercury. De kosten Virgil I. Grissom, de tweede Ameri kaanse ruimtevaarder, in zijn ruimtekledij. hiervan zijn op 400 miljoen dollar begroot. De Redstone-raket die thans gereed staat zal de astronaut ongeveer 185 kilometer boven de aarde brengen, waarna deze in een ballistische boog ongeveer 480 kilome ter boven de oceaan zal afleggen. Het wordt ongeveer dezelfde* tocht als Shepard heeft gemaakt. Grissom heeft in totaal 3.400 uren ge vlogen, waarvan 2.500 uur in straalvlieg tuigen. In de Koreaanse oorlog maakte hij, ongeveer honderd vluchten als piloot van een straaljager van het type F-86. Hij werd ondermeer onderscheiden met de Distinguished Flying Cross. Shepard zal zich in de controletoren van Cape Canave ral bevinden en via de radio met Grissom kunnen spreken tijdens diens vlucht. Als de vlucht van kapitein Grissom even veel succes mocht hebben als die van zijn voorganger, zal men naar alle waar schijnlijkheid proberen een man een vlucht rond de aarde te laten maken. Men wil de ze astronaut direct drie keer om de aarde laten draaien. Voor men dit zal proberen zullen er echter eerst nog een lege Mer- cury-cabine en later een capsule met een chimpansee worden gelanceerd voor een tocht rond de aarde. F. W. Tr af ford: Elke waarheid bevat een echo van droefheid. TOKIO (UPI) De westersgezinde premier van Jafpan. Hayato Ikeda heeft dinsdag, nadat -zijn tweede kabinet was afgetreden, een derde regeringsploeg samengesteld, waarin hii vier voormalige ministers opnam. Deze vier worden be schouwd als de sterke mannen van de regerende liberaal-democratische partij. Het zijn oud-minister van Financiën Eisakoe Sato (jongere broer van oud premier Noboesoeke Kisji) als minister van Internationale Handel en Industrie; Itsjiro Kono als minister van Landbouw en Bos bouw, oud-minister van Buitenlandse Za ken Aiitsjiro Foejiyama als directeur- generaal voor het bureau van economische planning, en Takeo Miki als minister van Staat en directeur-generaal van het bu reau van wetenschappen en technologie en voorzitter van de commissie voor kern energie. Ikeda behield Zentaro Kosa. mi nister van Buitenlandse Zaken, en vijf anderen in dezelfde functies. Er zijn voor lopig geen wijzigingen in het beleid van het gereorganiseerde kabinet te verwach ten. Partij-eisen De reorganisatie van het kabinet was het gevolg van eisen van sommige groe peringen in Ikeda's eigen partij. De pre mier wilde bovendien zijn kabinet ver sterken als gevolg van zijn recente bezoek aan Washington, waar hij de internatio nale toestand en de Amerikaans-Japanse betrekkingen met president Kennedy heeft besproken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEjDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Dit is de Mercury-Redstone raket die op de Amerikaanse lanceerbasis Cape Canaveral in Florida gereed wordt gemaakt om Virgil I. Grissom een boog door de ruimte te doen beschrij ven. De lange stalen arm met de ca bine, die de ruimtecabine boven op de raket van rechts nadert, dient om de ruimtevaarder een kans op ontsnappen te bieden als er op het laatste ogen blik iets mis mocht gaan. Op de ach tergrond de stellage, die wordt ge bruikt om de raket op de reis voor te bereiden. De nooddouche, rechts op de voorgrond, wordt gebruikt als de men sen die de lancering voorbereiden, onverhoopt mochten worden besproeid met de vloeibare brandstof van de raket. n X

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1