1 „Blokkade van Bizerta vandaag begonnen HET WEER CITROEN Gemeenschappelijk beleid der EEG-landen op stapel gezet Nederland bevrijd zijn isolement van februari Een novum in Amsterdam r Atletiek Gr. Brittannië-U.S.A. Vluchtelingenstroom uit Oost-Duitsland wast Rebellie gemeld in Portugees Guinea Vlaggetjesdagquiz Openbare vermakelijkheden verboden Alles is „prettig vaag" gebleven Netnummer van Rotterdam wordt 010 far t i s t i e h Loodsmannetje" voor vreemdelingen m iedereen ziet meer in 'n ƒ149.- 46e JAARGANG NUMMER 216 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 19 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijo Sinds 1 juli zijn 17.430 mensen overgekomen Cholera eist 455 levens in India en 41 op Java Europese topconferentie "N vanaf 4595. GARAGE BRINKMANN SEIZOEN-OPRUIMING Weinig verandering Aan het strand: Overstromingen eisen 130 levens in India ID 19 9575.— Panhard ƒ6850.— 2 CV 3995— AMI 6 5600— HOOFDAGENT GEERT HOOGEVEEN ln de krant van heden: NU een ARJSTONA kopen want Geen brokken Niet ontevreden Het woord is aan Na 29 juli: Nieuwe voetgangers regeling niet per 1 oktober Steun van Spaak Yashica YK ■*4', IJmuider Courant BERLIJN (Reuter) (DPA-UPI) De stroom van mensen die uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn uitwijken, blijft aan zwellen. Werd in het afgelopen weekeinde reeds een rekord bereikt, afgelopen maan dag kwamen ongeveer duizend mannen, vrouwen en kinderen in West-Berlijn aan en van maandagavond tot dinsdagnamid dag waren het er 1.335, zodat nu sedert zaterdag reeds 4.350 Oostduitsers in West- Berlijn een toevlucht hebben gezocht. Daarnaast zijn er velen die zich niet bij de vluchtelingenkampen melden maar met steun van vrienden of verwanten recht streeks naar West-Duitsland vliegen. De uitgewekenen melden dat zij in de nachttreinen richting-Berlijn vrijwel niet meer door de Oostduitse .Volkspolitie" gecontroleerd worden. Daardoor is het ver moeden ontstaan, dat de Oostduitse grens wachten eenvoudig weigeren de order te gehoorzamen vluchtelingen tegen te hou den. Vluchten uit Oost-Duitsland is een strafbaar feit. Het aantal Oostduitsers, dat sedert 1 juli om asiel verzocht heeft be draagt thans 17.430. „Nog vele moeilijkheden" Het Oostduitse partijblad „Neues Deutschland", schrijft, dat er nog „vele moeilijkheden" in het land bestaan. De arbeiders zijn bereid nog harder te wer ken, maar zij eisen dat de overheid dan ook wat doet aan hun persoonlijke proble men". „Als de industriële produktie moet worden vergroot, aldus het blad, is het bovenal nodig ideologische klaarheid in de geesten van de mensen te scheppen". „Wij hebben veel bereikt op politiek, eco nomisch en cultureel gebied en wij heb ben onze republiek sterk gemaakt, maar er zijn nog veel moeilijkheden op te los sen", aldus „Neues Deutschland". GAYA (India-Reuter) De dienst voor de volksgezondheid van Gaya in de Indi sche staat Bihar heeft meegedeeld dat in twee districten van Bihar in de afgelopen zes weken meer dan 455 mensen aan cho lera zijn overleden. De ziekte woedt in on geveer honderd dorpen. Er zijn tekenen die erop wijzen dat de epidemie afneemt. Uit Djakarta wordt gemeld dat in het gebied van Semarang 41 mensen aan de cholera zijn bezweken. Verder wordt gemeld dat in Padang en Falembang zes mensen aan pokken zijn overleden. DAKAR (Senegal) (UPI) De regering van Senegal heeft dinsdag meegedeeld, dat maatregelen zullen worden genomen om de grenzen van het land met Portugees Guinea te beschermen. De bekendmaking van de Senegalese re gering volgt op berichten uit Portugees Guinea, dat daar door nationalisten aan vallen zyn gedaan op militaire vestigingen en dat Portugese verkenningsvliegtuigen vluchten hebben gemaakt over het Sene- galees-Guinese grensgebied. Angola NEW YORK (AFP) De groep van Afro--Aziatische landen, die zijn aangeslo ten bij de UNO, zal secretaris-generaal Hammarskjoeld verzoeken de kwestie An gola op de agende van de Assemblee te plaatsen. Dit is meegedeeld na afloop van een bijeenkomst die de vertegenwoordi gers van ongeveer 44 Afro-Aziatische lan den gisteren in New York hebben belegd. en -winnaressen De prijswinnaars van onze vlaggetjesdagquiz 1961 zijn nu bekend. Namen en prijzen treft men elders in dit blad vermeld. Een overzicht tijdens de openingszit ting van de Europese topconferentie in Bonn: dr. Adenauer zit met zijn rug naar de camera, tegenover de Franse president De Gaulle, de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en de Italiaanse minister Fanfani. (Telefoto) Advertentie •«VUITT Smedestr 45-45 Haarlem Tel 110?S Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 1343V LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2?3596 TUNIS, (Reuter, AFP) De „blokka de" van de Franse vloot- en luchtbasis Bizerta in Tunesië is vandaag begonnen. Bij alle toegangswegen zijn eenheden van politie en leger en vrijwilligers opgesteld. Voedseltransporten worden doorgelaten. Het Franse militaire luchtverkeer en tran sporten over zee werden niet gehinderd. Op de basis zelf is het rustig. De vijfdui zend man Franse troepen mogen de barak ken niet verlaten. Om „de strijd om Bi zerta" tot de verbeelding van het volk te doen spreken heeft president Bourguiba openbare vermakelijkheden verboden. Het orgaan van de Neo Destour-partij, „Al Amal", schreef dat „alle, wij herhalen alle, middelen zullen worden gebruikt om een snelle en volledige terugtrekking van de buitenlandse troepen van ons grondge bied te bewerkstelligen. Dit is geen waar schuwing, en evenmin chantage. Wij zul len niet toestaan dat Tunesisch bloed wordt vergoten en wij willen dit duidelijk maken voordat onherstelbare dingen gebeuren". De politieke commentator van het Tune sisch persagentschap Tunis Afrique Presse schreef dat „alles er op wijst dat een krachtmeting tussen de Franse troepen en het Tunesische volk niet kan worden ver meden". Waarnemers geloven vooralsnog niet, dat Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, maar in het Wadden gebied tijdelijk krachtige, noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Tegen de verwachting in kwam een hogedrukgebied bij Schotland niet dichterbij, maar wel een de pressie bij Denemarken. Hierdoor blijft het ook morgen koel met een noordwestelijke wind en enkele op klaringen en buien. Temperatuur 15 tot 17 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Pas tegen het ein de van de week wellicht enige ver betering. de blokkade tot gewelddadigheden zal lei den. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Voorlichting, Louis Terrenoire, heeft vandaag bekendgemaakt dat Franse para chutisten ter versterking zijn of worden gezonden naar de Franse zee- en lucht basis in Noord-Tunesië. NEW DELHI (UPI) Volgens in Nieuw Delhi ontvangen berichten zijn tenminste 130 personen gedood en 60.000 anderen dakloos geworden door overstromingen die zes Indische staten teisterden. De rivie ren waren tengevolge van zware regens buiten de oevers getreden. Dinsdag werd de bevolking van de stad Baroda, in de staat Goedjeraat, onver hoeds overvallen door het water van de rivier de Visjwamitiri. Aan beide zijden van de rivier moesten de inwoners rennen voor hun leven. Advertentie SHOWROOM: Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 (Van onze correspondent) BONN. De regeringsleiders van de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap hebben in Bonn be sloten in de toekomst regelmatig overleg te plegen om een gemeenschappelijke politiek te scheppen en om het op den duur mogelijk te maken, het begonnen werk door het vormen van instellingen te bekronen. De regeringen willen de politieke eenwording van Europa bevor deren en het Atlantische bondgenoot schap versterken. Behalve op politiek gebied zal overleg worden gepleegd over onderwijs, cultuur en wetenschap pelijk onderzoek. De studiecommissie van de zes regeringen zal voorsteken voorbereiden om de eenwording van de zes volken zo spoedig mogelijk een statutair karakter te geven. In een verklaring die gistermiddag laat werd uitgegeven, spreken de zes landen ook nog de wens uit dat de andere Euro pese staten, die bereid zijn op alle gebie den dezelfde verantwoordelijkheid en de zelfde verplichtingen op zich te nemen, zich bij de Europese gemeenschappen mo gen aansluiten. Ten slotte wordt nog ge zegd, dat de resolutie van het Europese parlement van 29 juni over de Europese samenwerking moet worden bestudeerd en dat de openbare mening meer betrokken moet worden bij het begonnen werk. Hier toe wil men het Europese parlement uit nodigen ook te beraadslagen over genoem- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uitslag Vlaggetjesdagquiz 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie Zaterdag 22 juli te Londen mtona IN ÉÉN WOORD: FAN TAS Tl S C HI de nieuwe terreinen van gemeenschappe lijk overleg, dus onderwijs, cultuur en we tenschappen. Verreweg het grootste deel van de dag werd gisteren over de verklaring gediscus sieerd. Vooral president De Gaulle en bondskanselier Adenauer gaven uitgebrei de beschouwingen ten beste over de basis van de Europese politiek. Dat hierbij wei nig concreets uit de bus kwam laat de verklaring, die door de Westduitsers als een soort manifest werd gelanceerd, maar die door de Nederlandse delegatie in de eerste plaats werd gezien als een vaag do cument waarin alles nog is opengelaten, overduidelijk te zien. De vaagheid van de tekst was zonder twijfel hetgeen het meest in de smaak viel van de Nederlandse delegatie, die ge leid werd door minister-president De Quay en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Er zijn geen brokken gemaakt en er is eigenlijk niets concreets beslo ten, zo zei de minister-president, ook al moest hij toegeven dat het periodieke overleg op het hoogste niveau en de in stitutionalisering daarvan nu niet bepaald troetelkindjes van het Nederlandse beleid zijn. Onze regering wil immers ten koste van alles vermijden dat de supra-nationa- liteit van de drie Gemeenschappen wordt aangetast door overleg van de regerings leiders. Daarnaast wil men de politieke eenwording van „de zes" geen aanleiding laten worden voor een politieke splitsing van Europa. „Maar aan instellingen, waar binnen op hoog niveau overleg zal worden gepleegd, zijn we nog lang niet toe," zo zei ook Luns. De vorming van dergelijke instellingen, waarbij officieel niemand denkt aan een politiek secretariaat, wat de Fransen eigenlijk willen, wordt in de verklaring ook als een einddoel „op den duur" aange merkt. Dat is nog iets voor het kabinet van de kleinzoon van meneer De Quay, zo zei Luns, en hij gaf daarmee duidelijk aan dat Nederland zich over deze institu tionalisering geen zorgen maakt, ook al heeft men op dit punt water in de wijn moeten doen. Op het punt der periodiciteit van het topoverleg heeft men dat water ook moe' ten laten vloeien. Men krijgt echter de in druk dat de Nederlandse regering niet on tevreden is, dat de onvermijdelijke periO' dieke bijeenkomsten van de zes regerings leiders in deze vage vorm in de verkla ring worden aangekondigd. Dat betekent namelijk dat er voorlopig geen sprake van kan zijn, dat op dergelijke bijeenkomsten beslissingen zullen worden genomen of dat wat de Fransen graag zouden willen, bin dende richtlijnen zullen worden opgesteld voor de uitvoerende lichamen van de Ge meenschappen. Nederland, dat de bevoegdheden van de Gemeenschappen als supra-nationale orga nen niet wil aantasten, meent dat de hui dige formuleringen alleen kunnen voorzien in periodiek gebabbel, dat niet ver kan uit gaan boven de gesprekken van de zes mi nisters van Buitenlandse Zaken, die im mers ook geregeld worden gehouden. Het principe „bijeenkomsten ad hoc" is over boord gezet, maar het periodieke overleg dat ervoor in de plaats is gekomen be looft niet anders te worden dan een ge sprek over de politieke toestand van het ogenblik. Bij de volgende bijeenkomst, die in oktober in Rome zal worden gehouden, zal men kunnen zien of deze verwachting niet beschaamd wordt. Gistermiddag kwamen in Bonn ook nog andere kwesties aan de orde, zoals de be trekkingen met Zuid-Amerika en Afrika en de defensie. Langdurig werd voorts ge sproken over een Europese universiteit Omdat men het er niet over eens kon wor den gezamenlijk 'ei universiteit op te rich ten, is besloten dat Italië dit alleen zou Mr. A. W. Kamp: Humor wil de tragiek van het leven temperen. Met ingang van zaterdag 29 juli om 12 uur zal voor het bereiken van aangeslote nen van het lokale net Rotterdam het ver korte nummer 010 (in plaats van het thans geldende 01800) worden ingevoerd. Abon nees die na 29 juli tien uur 's avonds nog het oude netnummer kiezen zullen door middel van een geluidsbandje op de hoog te worden gesteld. Het invoeren van de nieuwe voetgangers regeling, die per 1 oktober zou geschie den, is voor enige tijd uitgesteld. Bij overleg ten deoartemente tussen de overheid en de verkeersorganisaties is ge bleken dat de tijd van voorbereiding naar het oordeel van deze organisaties nog te kort is geweest. Een nieuwe datum van invoering is nog niet vastgesteld. Advertentie doen, en wel in Florence, maar dat de andere landen bijdragen zullen leveren. Bij i"e besprekingen over Afrika kwam opvallend duidelijk naar vor^n, hoe de Fransen erop uit zijn de bevoegdheden van de Gemeenschappen uit te hollen. Kwesties, die tot hei gebied van de Com missies behoren, poogden de Fransen na melijk zo voor te stellen, dat overleg en beslissingen op regeringsleidersniveau no dig leken. Op de conferenne van gisteren bleek ech ter duidelijk dat niet alleen Nederland hui verig staat tegenover deze Franse anti- supra-nationale houding. Ook de Belgen, die nu met een nieuwe regering de Europe se problemen te lijf gaan, toonden zich zeer critisch ten aanzien van het Franse stand punt. Van een isolement van de Neder landse regering is nu geen sprake meer, zo werd alom verzekerd, en het was wel duidelijk dat dit isolement vooral doorbro ken is door de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Paul-Henri Spaak, die enigszins gechoqueerd moet zijn geweest door de onverbloemde wijze, waarop De Gaulle liet blijken geen duimbreed te wil len wijken van zijn denkbeelden over het Europa van de vaderlanden" met Frank rijk als grootste leidsman in het midden. Als men de conferentie van gisteren ten slotte moet typeren, dan kan men wat Ne derland betreft zeggen dat men een flinke veer heeft gelaten, maar dat men toch tevreden is. Niet alleen omdat alles zo „prettig vaag" is gebleven, maar ook om dat een aantal Nederlandse wensen is in gewilligd. Zo hebben op Nederlands ver- kleinbeeld camera. Lens Yashinon 2,8. Gekoppelde afstandsmeter Inclusief tas rundlederen zoek de verwijzigingen naar de resolutie in Straatsburg en naar de Noordatlantische Verdragsorganisatie een plaats in de ver klaring gekregen. Tenslotte is ook een grote geruststelling dat de weg naar Britse deelneming aan de Gemeenschappen geens zins is afgesneden, ook al kan men zich af vragen of het de Britten door sommige for muleringen toch niet veel moeilijker ge maakt is. De grootste reden tot tevreden heid voor Nederland is echter wel het feit, dat men uit het isolement van fe bruari bevrijd is. In het Amsterdamse verkeer heeft een scooter zijn intrede gedaan, die aan de achterzijde is voorzien van het opschrift „Follow me" Volg mij. De scooter is eigendom van de Amsterdamse V.V.V. en de bestuurder zal, naar men hoopt, handen vol werk krijgen om buitenlandse toeris ten van de V.V.V.-inlichtingenkiosk aan de rijksweg Utrecht-Amsterdam naar hun ho tel in de stad te loodsen. Deze loodsdienst voor automobilisten, die dinsdag tegelijk met de inlichtingen kiosk in gebruik is genomen, is een novum voor Nederland; in enkele buitenlandse steden bestaat dit systeem reeds. Toeris ten kunnen zich a raison van 6.- van zo'n loods verzekeren. Een bedrag, dat lager is dan de tarieven van de andere Europese steden. De mlichtingenkiosk werd door de Am sterdamse wethouder, mr. van 't Huil, of ficieel in gebruik gesteld en onmiddellijk daarna reeds „bestormd" door passeren de Duitse en Franse toeristen, die inlich tingen over hotelaccommodatie wensten of geld wilden wisselen. De Amsterdamse V.V.V. telt thans vier inlichtingenbureaus: het hoofdkantoor aan het Rokin, de kiosk op het Stationsplein, de verleden jaar in gebruik genomen „drive-in"-kiosk aan de rijksweg Den Haag-Amsterdam en de nieuwste aan de Utrechtse weg. De nieuwe kiosk is voorzien van een groot opschrift „Rotterdamsche bank", hetgeen voor een automobilist, die meent Amsterdam te naderen, misleidend zou kunnen werken. Maar de kaspositie van de V.V.V. laat nu eenmaal niet toe, dat zij zelf dergelijke kostbare gebouwtjes laat plaatsen en zo moet zij samenwerking zoe ken met commerciële instellingen. De kiosk aan de Haagweg is destijds geadop teerd door een benzinemaatschappij, die er tevens een tankstation exploiteert; die aan de Utrechtse weg is eigendom van de Rotterdamsche Bank. Deze wil de buiten landers in staat stellen hier geld te wis selen en zo kon het dus gebeuren, dat de Amsterdamse V.V.V. met Rotterdamsche steun werkt. De loodsendienst voor automobilisten omvat voorlopig slechts één scooter, maar als deze dienstverlening een succes blijkt, zullen meer scooters worden aangeschaft en ook de andere V.V.V.-bureaus worden voorzien. De scooter is bemand met een werkstudent. Bovendien zijn verscheidene verkstudenten beschikbaar die als gidsen n de auto's kunnen meerijden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1