IN DE VISHAL+EN OP ZEE De toekomstige hoofdweg naar het IJmuidens strand deels klaar Heerenduinzveg met 800 m. verlengd Hét mmt ue/ckockte nve/db Ut SuJwpa Geslaagden gemeentelijke visserijschool IJmuiden „De Hoop" weer terug van drukke reis Santpoort bereidt zich voor op de feestweek Hervormde Vrouwen dienst houdt dag van appèl en bezinning Elektronische logies- administratie 5 WOENSDAG 19 JULI 1961 Laatste aardbeienveiling Drie schipbreukelingen in goede welstand gered Meisje aangereden door personenauto Pluimveetentoonstelling Kerkelijk nieuws Conferentie over vuurpijlen De handel in dier geneesmiddelen Staking in Almelo geëindigd MMP> Wehate geopend. De directeur-gene raal van de Landbouw, ir. Wellen, heeft in Honselersdijk de dertiende Westlandse handelstentoonstelling „Wehate" geopend. Deze beurs van voornamelijk tuinbouw- materialen wordt tot en met 22 juli in de hallen van de bloemenveiling C.C.W.S. ge houden. Honderdvijftig standhouders to nen op de beurs welke technische moge lijkheden er voor de tuinbouw zijn. Advertentie BOSCH ko°ika*ten Alleenvert. N.V. Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 De werkzaamheden bij het viaduct te Velsen-Zuid vorderen met de dag. Arbeiders van een slopersfirma uit Amsterdam zijn druk bezig het ooste lijke viaduct af te breken: er is slechts een geraamte over, hetgeen op de foto zo duidelijk uitkomt. Zoals wij al be richtten wordt de verkeerssitvMtie op dit punt in de gemeente Veisen uiter mate verbeterd, zulks in verband met de verplaatsing van het pontveer. Het westelijke viaduct, van waaraf deze foto is genomen, zal plaats maken voor een breder. Vandaag laten wij de lezers enkele beelden zien van de voor het verkeer opengestelde Heerenduinweg, die door een brokje Velsens natuurschoon de Heerenduinen loopt. De weg is zodanig aangelegd, dat er nagenoeg langs het gehele traject (circa achthonderd meter) aan weerszijden begroeiing is. Op een bepaald punt zijn langs de weg keien aangebracht tegen de berm waardoor een aardig effect wordt bereikt. Dank zij de verlenging, waarmee in fe bruari jongstleden is begonnen door de aannemingsfirma Nelis te Velsen. kan men nu via de Heerenduinweg vanaf de Zeeweg in IJmuiden-Oost tot op het Gij- zenveltplantsoen komen. Er is dus een directere verbinding tussen de Waterloo- laan en het nieuwe IJmuiden-West ont staan dan tot voor kort. Men behoeft nu niet uitsluitend meer via de Lange Nieuw- straat te gaan om de centrum-bebouwing van IJmuiden te bereiken. Rolschaatsen. Maar niet iedereen weet dit thans nog. En daarvan profiteerd de jeugd in niet geringe mate. De kinderen vermaken zich hier op hun rolschaatsen. De weg is prach tig geasfalteerden zeven meter breed. Dus de jeugd heeft hier (nog) de ruimte. Komende vanaf IJmuiden-Oost be vindt zich links het voetpad. Het is niet duidelijk waarom men rechts van de weg geen voetpad heeft aangelegd. Overigens zijn er duidelijk gemarkeerde oversteek plaatsen. Automobilisten zij erop gewezen dat voor de gehele Heerenduinweg de maxi mumsnelheid van vijftig kilometer geldt. De verleiding is echter groot om de gas pedaal eventjes op de plank te drukken. In de bochten heeft men een groot aan tal lichtmasten geplaatst. Deze bevinden zich steeds aan die zijde van de weg, waar de bocht de grootste boog beschrijft. Dit is om der wille van de veiligheid op de weg gedaan. De ervaring heeft namelijk geleerd dat automobilisten des avonds de bocht het beste zien aan de grootste zijde, de buitenbocht dus. Langs de binnenbocht staan dan veelal geen lichtmasten. Zo is de situatie bij de verlengde Heerenduin weg ook. In de toekomst zal de Heerenduinweg worden doorgetrokken tot vlak bij het strand. Daartoe dient die weg dan vanaf het huidige eindpunt (Gijzenveltplantsoen) nog te worden verlengd met ongeveer vier kilometer. De weg zal eens uitmonden in het IJmuidense zeebad-gebied. Dan ook zal deze Heerenduinweg een belangrijke rol spelen in de recreatie van duizenden inwoners uit de "randstad Holland" op het strand van IJmuiden. Maar wij wagen het te veronderstellen dat het nog heel wat jaren zal duren voor de gemeentelijke plannen voor een moder ne strandaccommodatie zijn verwezenlijkt. Misschien zijn wij intussen dan zó bruin geworden, dat wij tsi niet eens meer heen willen. Onderstaande leerlingen van de Gemeen telijke Visserijschool te IJmuiden slaagden voor de volgende Ryksdiploma's: Stuurman Kleine Handelsvaart: T. Ham en H. Stam. Stuurman Zeevisvaart 2e gedeelte: M. C. Roos. Radio-Telefonie: A. Slot. A. J- v. Schaik en A. Visser. Internationale Bepalingen: A. Peters. Motordrjjver Kleine Handelsvaart: P. C. 't Mannetje H. J. Klein R. Göbel, J. Smit, H. M. de Graaff, J. Breed, T. Otterlo, A. Kuin, M. C. Hoogendijk, H. Zincken, Ch. Hoep, G. Kappert, J. Kamphof, G. H. Gren pink, F. Hasselman, A. Bron, J. van Vel sen J. M. Heuser. H. Hoekstra en E. H. R. wensen en bloemen; ze vormden een Voor een schooldiploma slaagden: Motordrjjver: J. Kamphof, P. de Jong, L. R. Pauw en J. H. B. van Schagen. Vooropleiding Zee- en Zeevisvaart: L. G. F. Freeze, C. J. Groenland, W. Huijer, F. W. J. Groenewoud, G. L. Hemmelder, G. B. Severs, N. S. C. Kenniphaas J. J. Lar sen, J. H. G. van Wissen en A. J. van Schaik. Schiemannen: J. J. Brouwer, A W. Ver- waijen, M. Geijteman en P. J. J. Kraaij en- oord. Boeten en Breien: T. Klinkenberg. Viskunde en Visbewerking diploma B C. H. Gerben. Viskunde en Visbewerking diploma A: C. Roeleveld, J. Glerum, P. C. W. Kok. E Krab, A. E. Schadé, H. Schong, H. F. Bot, J. van Alten, J. F. J. Berkhout, D. J. de Bruin, H. J. Broek, J. Bakker, M. Otte, J. v. d. Gaag en H. Michels. Fileren: de dames M. S. Noordzij, L. A, DaalhuijzenTotte en A. H. Bijl en de heren C. J. A. Visser, J. A. Visser, A. Prins P. C. Visser, P. C. v. d. Does, H. J. A. Kos ter, C. van Batenburg, A. Eggermont, M M. B. Gunzel en P. J. Korbee. Dinsdag is het Hospitaalkerkschip „De Hoop" in de loop van de morgen te IJmui den aangekomen, vanwaar het schip, na debarkatie van de patiënten, doorvoer naar Amsterdam. In totaal werden in de periode van 20 juni tot 18 juli 96 natiënten aan boord van „De Hoop" behandeld, t.v.: 85 Nederlan ders, 4. Westduitsers en 7 Polen. 18 patiën ten moesten in het scheepshospitaal wor den opgenomen. Het aantal verpleegdagen bedroeg 72. Door de scheepsarts werden 39 recepten afgegeven en 63 maal werd een radiomedisch advies verstrekt. 5 pa tiënten werden aan de wal gebracht, waar van 2 in een Engelse haven. Door de scheepspredikant ds. P. H. de Kleer werden 17 schepen bezocht. Van de aan boord van „De Hoop" gehouden kerk diensten werden er 8 op de zondagen en 5 op weekdagen uitgezonden. Door het personeel van de radio-dienst werden 17 reparaties aan boord van de loggers en trawlers uitgevoerd. 39 maal werd een radio-technisch advies verstrekt. Zes noodreparaties werden door het ma chinekamer-personeel aan boord van de loggers op zee uitgevoerd. Gedurende de afgelopen reis werden 190 weerrapport-telegrammen naar het K.N.M.I. te De Bilt verzonden. In totaal werden 2.400 zeemijlen afge legd. De traditionele feestweek in Santpoort, die van 29 juli tot 5 augustus wordt gehou den, begint dit jaar op zaterdag 29 juli met een concours hippique op het sport veld van het Lavigerie-college aan de Wüstelaan. Een subsidie van de gemeen te Velsen, ten bedrage van 5000,- heeft het mogelijk gemaakt dat dit concours doorgang kon vinden. De plaatselijke muziekkorpsen Soli Deo Gloria en Wilhelmina zullen dit hippisch festijn met hun muziek opluisteren. Vormt dit geheel reeds een prachtig be gin, de overige festiviteiten in deze week zullen er zorg voor dragen dat toerist en inwoner zich geen moment zullen vervelen. Op donderdag 3 augustus wordt er op de grasbaan aan de Westlaan de nationa le korte baandraverij gehouden, waarbij in totaal voor f 1375 aan prijzen zullen worden uitgereikt. De voornaamste inzet wordt echter gevormd door de Zilveren Zweep die door de gemeente aan de Hard draverij-vereniging Santpoort en Omstre ken is uitgereikt. Het is bovendien reeds gebleken dat de belangstelling voor de Ronde van Sant poort, die dit jaar op woensdag 2 augustus zal worden gehouden, weer is gestegen. Vijfenzeventig renners zullen in deze elfde ronde aan de start verschijnen. Zij zullen als zij de wedstrijd uitrijden een af stand van honderd kilometer afleggen. Natuurlijk ontbreken de ringrijderij en de gecostumeerde boerenpaardenrace niet op het programma. Bij dit laatste evene ment zal een extra prijs van vijftien gul den worden uitgeloofd voor het origineel ste costuum. Gedurende de gehele feest week is er op het terrein aan de Burge meester Enschedélaan een groot lunapark De verschillende inschrijvingen en prijs uitreikingen hebben alle plaats in hotel café-restaurant „De Uilenboom" aan de Santpoortse Hoofdstraat. Dinsdag waren er slechts tien aanvoer ders die met aardbeien op de Beverwijk- se veiling kwamen. Het waren bijna allemaal doosjes. De kwaliteit was niet zo overweldigend, maar er was toch nog tussen de 50 en 60 cent per doosje betaald. Voor de betere kwali teit werd tot 76 per doosje gegeven. Voor de mooie Moulin Rouge werd 3.20 neer geteld. Naast de gebruikelijke aardbeienveilin gen worden sinds enige jaren in Bever wijk ook zwarte bessenveilingen gehou den. De zwarte bessen zijn alleen maar te gebruiken voor fabrieksdoeleinden, die er dan bessensap of iets anders van berei- den. Vroeger had elke tuinder een hoek zwarte bessen, maar er was te veel werk aan verbonden en zo verdwenen ze. Toch ziet men tegenwoordig weer me nig slofje zwarte bessen onder de klok ko men. Zo was er deze week een partij van ruim 100 sloffen; de prijs was weliswaar niet daverend, maar er werd toch rond de f 3 voor betaald. LONGBEACH (Califomië) (V.S.) (UPÏ) Het Deense motorschip „Nicole Maersk", dat op weg is naar San Francisco, heeft dinsdag in dichte mist vlak bij Arguello, twee Amerikaanse mannen en een jongen opgepikt, die hulpeloos in een boot rond dobberden. De mannen en de jongen waren zondagmorgen vroeg met een open boot, die voorzien was van een buitenboord motor, uit „Giovata State Park" vertrok ken om te gaan vissen. Door gebrek aan benzine konden zij niet meer terug. Dichte mist heeft de opsporing naar de vermisten, die in goede welstand werden aangetroffen, aanzienlijk bemoei lijkt. Een veertienjarig meisje uit IJmuiden is dinsdagmiddag op de hoek van de IJmui dense Groeneweg en de Wilgenstraat aan gereden door een personenwagen die werd bestuurd door een leesportefeuillehouder uit Velsen. Het meisie sloeg tegen het weg dek en liep een hersenschudding op. Zij is door een wagen van de ongevallendienst naar huis gebracht. Het ongeluk gebeurde toen zij bij het oversteken van de Groene weg plotseling terugliep. De grote clubtentoonstelling die de Ken- nemer Pluimveevereniging in oktober gaat houden tezamen met de zustervere niging uit Zaandam, vormde op de dins dagavond in café Sport te Beverwijk ge houden ledenvergadering het belangrijkste agendapunt. Voorzitter H. Vessies wees er op. dat men voor deze tentonostelling, op 27, 28 en 29 oktober in de VEG-garage de mede werking krijgt van verschillende keur meesters. Er zijn ook al verschillende fraaie prijzen ontvangen. Men krijgt op 16 september een voor proefje, want dan wordt er in café Sport een tafelkeuring voor konijnen gehouden. De heer Westhoek uit Wassenaar zal hier als keurmeester fungeren. Op de vergade ring werden voor deze tafelkeuring (voor konijnen van KVP-leden) verschillende prijzen toegezegd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Annaland W. de Bruijn te Ermelo. Beroepen te ÏJmond (wijkgem. Nieuwer- kerk) (toez.) H. v. Niel te Nunspeet. Aangenomen naar Middelburg voor de arb. onder de vrijz. herv.) A. v. Santen te Drachten naar O. en N. Niedorp (toez.) H. M. Stam, vic. te Drimmelen naar As sen (wijkgem- Noord) (toez.): W. C. Ver stoep te Witmarsum. Bedankt voor Almen (toez.) D. C. Kou semaker te Westmaas. Ben. tot hulppred. te Vlissingen A. N. Doornheim, kand. aldaar. De landelijke commissie Hervormde Vrouwendienst bereidt zich voor op een dag van appèl en bezinning. Deze dag wordt op 21 september in Utrecht gehouden, me de in verband met het feit dat het dit jaar tien jaar geleden is dat deze commissie door de Generale Synode van de Neder lands hervormde kerk werd ingesteld. Er zal 21 september gesproken worden door jkvr. C. M. van Asch van Wijck, de eerste voorzitter van de H.V.D., over „Wat ons dreef" en door de praeses van de Ge nerale Synode, ds. P. G. van der Hooff, die de sluitingsddenst zal leiden. Een driestem mig vrouwenkoor met leden uit het ge hele land zal de samenzang afwisselen. De morgenbijeenkomst is in de Domkerk, de middagbijeenkomst in Tivoli. Het middagprogramma brengt de opvoe ring van „De kleine prins", bewerking van het gelijknamige boekje van Antoine de St. Exupéry, door een zustergroep van de diaconesseninricbting Bronovo te Den Haag. In het Kurhaus te Scheveningen is een vierdaagse conferentie van deskundigen uit verscheidene landen begonnen over het ge bruik van vuurpijlen voor onderzoek in vrije vlucht. Deze conferentie staat onder auspiciën van de „Advisory Group for Aeronautical Research and Development" (A.G.A.R.D.), de adviesgroep voor lucht vaart en speur- en ontwikkelingswerk van bij de Noordatlantische Verdragsorganisa tie aangesloten landen. Prof. dr. ir. H. J. van der Maas, voor zitter van het bestuur der stichting Na tionaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium en hoogleraar in de vliegtuigbouwkun- de aan de technische hogeschool te Delft heeft de deelnemers aan de conferentie uit naam van de Nederlandse regering ver welkomd. Prof. dr. Theodore von Karman, voor zitter van A.G.A.R.D. sedert de instelling van deze adviesgroep in 1952, heette o.m luitenant-generaal H. Schaper. chef van de Luchtmachtstaf, en vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, vlagof f icier materieel van de Koninklijke Mari ne welkom. Op de conferentie zullen 25 le zingen worden gehouden over de ontwik keling van vuurpijlen over de instrumen ten die voor het doen van metingen war den meegevoerd en over de omstandighe den in de hoge lagen van de afmosfeer, Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer in IJmuiden was dins dag 4180 kisten, waarvan 116 tong en tar bot, 3 kisten heilbot, 2 kisten tongschar en schartong, 34 kisten schol, 15 kisten bot, 2146 haring, 981 makreel, 336 schelvis, 123 wijting, 356 kabeljauw en gul, 37 haai, 10 koolvis en 21 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 4,103,30, grootmiddel tong 4,604,20, kleinmiddel tong 4,404, kleine tong II 2,802, tarbot I 3,503,10, zalm 8. per vijftig kilo: schartong 68, bot 1711, verse haring 2813,20, makreel 19,80 8,40, grote schelvis 42, grootmiddel schel vis 40, kleinmiddel schelvis 4037, kleine schelvis I 4228, kleine schelvis II 2615, wijting 2512, grote gul 3828, middel gul 3325, kleine gul 2622, kleine haai 2220, kleine koolvis 30. Per 125 kilo: grote koolvis 110100. Besommingen van dinsdag KW 75 5.790, KW 146 f 3.020, KW 117 f 6.100, KW 4 11.800, IJM 66 4.200, VL 131 9.500. Aanvoer van woensdag Te IJmuiden werden hedenmorgen 3042 kisten vis aangevoerd door 19 schepen. Hiervan waren er acht die rondvis en elf die platvis aan de markt brachten. De specificatie van de aangevoerde vis is als volgt: 255 schelvis, 175 wijting, 220 gul en kabeljauw, 1540 haring, 1275 kleine kistjes haring, 1160 makreel, 125 schol, 100 varia, 670 stuks stijve kabeljauw en 4000 kilo tong. De IJM 32 voerde aan 800 kisten en 150 kleine kistjes haring en makreel. De IJM 37 kwam met 560 kisten, 300 kleine kistjes haring en 125 stuks stijve kabel jauw aan de markt. De KW 8 had 400 kis ten, 200 kleine kistjes haring en 15 stuks stijve kabeljauw, de IJM 54 250 kisten en 200 stuks stijve kabeljauw. De IJM 35 voerde aan 660 kisten, 300 kleine kistjes haring en 60 stuks stijve kabeljauw. De IJM 36 had 170 kisten en 145 stuks stijve kabeljauw aan boord en de IJM 56 260 kisten vis. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot 43,70, tarbot 4,30 3,20, zalm 7, grote tong 5,40—5, grootmid del tong 54,40, kleinmiddel tong 4,50— 4,10, tong I 4,10—3,70, tong II 2,42—1,90. Per 50 kilo: grote gul 36—30, middel gul 32—25, kleine gul 28—21, verse haring 22,40—15,40, makreel 20—7,10, kleine leng 22, kleine koolvis zwart 32, kleinmiddel schol 62—56, schol I 82—58, schol II 67— 46, middel schelvis 6034, kleinmiddel schelvis 40—33, schelvis I 57—31, schelvis XI 45—23, dichte wijting 22, gestripte wij ting 3414, kustschol 4528, schar 2422, poontjes 3016, haai 2520. bot 2017, grote griet 70, kleine griet 7065, kleine rode poon II 17, pietrman 5754, schar tong 66, kleine tongschar 72. Per 125 kilo: grote kisten kabeljauw 88— 76, middel kabeljauw 8473, grote koolvis zwart 124—108, grote regels kabeljauw 75—58, middel reg. kabeljauw 46—33. Besommingen van woensdag Deining 8.590, KW 153 9.170, IJM 54 f 7.640, IJM 56 7.000. Scheveningen Te Scheveningen werden hedenmorgen aangevoerd 50 kisten rondvis, 150 haring, 100 makreel en 850 kantjes maatjesharing. Haringvangsten De haringvangsten te Katwijk: KW 21 met 55, KW 16 met 4, KW 23 met 4. KW 25 met 22, KW 37 met 3, KW 140 met 6, KW 147 met 45, KW 168 met 18, KW 20 met 40 KW 41 met 8, KW 43 met 5, KW 44 met 5, KW 85 met 3, KW 22 met 14, KW 37 met 20, KW 38 met 17, KW 45 met 20, KW 70 met 53, KW 130 met 28, KW 175 met 11 Trekkers: 99 met 100, 73 met 25, 149 met 70, 74 met 10, 176 met 70, 141 met 15. Ge middelde vangsten voor Katwijk 20 en Scheveningen 23. Op zee Op 59 tot 55 graden noorderbreedte was het gisteren goed weer, de vangsten waren ongeveer als de voorgaande dag. Twintig percent van de vloot ving iets. De vang sten waren gemiddeld van 80 tot 400 man den haring, makreel, schelvis en kabel jauw per etmaal. De Polderman deed in een trek 3 pakjes, de Maria van Hattem ving in een trek 59 manden haring, de Huibertje deed een trek van 3 pakjes, de Nellie in twee trekken 120 manden haring en makreel. De loggers en kotters op de kust vingen gemiddeld van 80 tot 150 kilo tong en van 6 tot 10 manden andere vis. Bij de Doggersbank vingen de loggers en kotters gemiddeld van 40 tot 70 manden makreel en schelvis per etmaal. Ook vin gen zij tamelijk veel gul. De Amsterdam koos zee. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse V V.V. is, samen met enige andere V.V.V.-afdelingen in contact getreden met deskundigen op elektronisch gebied die zullen trachten een systeem te ontwerpen, waardoor het mogelijk wordt ,met een druk op de knop" te constateren hoeveel hotelbedden in het westen van het land vrij zijn en waar zich deze bevinden. Bij deze besprekingen zijn, naast de directeuren van de V-V.V.'s in Amsterdam. Den Haag, Rotteraam en het Gooi. ook een aantal vooraanstaande hoteliers be trokken. De behoefte aan een elektronische logies-administratie is een gevolg van de toenemende decentralisatie van hotelruim ten, waardoor de logiescentrale voor moei lijke problemen wordt gesteld. Hoe belangrijk dt taak van de V.V.V. de laatste jaren is geworden, blijkt uit de cijfers van Amsterdam, welke stad trou wens in het reisschema van tweederde van alle buitenlandse toeristen is opgenomen: in 1937 werden 3541 inlichtingen gegeven, in 1955 was dat aantal gestegen tot 46.045, doch nam daarop zc'n vlucht dat in 1960 een aantal van 243.672 inlichtingen werd geboekt. De meeste inlichtingen betroffen het verzoek om logies- De minister van Landbouw en Visserij erkent in beginsel de wenselijkheid van een reglementering van de handel in dier geneesmiddelen, bestemd voor curatieve doeleinden. Daarom zal worden nagegaan of er aanleiding bestaat voor een afzonder lijke regeling op dit gebied naast de te zij ner tijd van kracht wordende maatregelen ingevolge de Wet op de Geneesmiddelen voorziening. Van een onbeperkte vrijheid op dit ge bied is echter sinds enige tijd geen sprake meer. De „hormoonkip" is niet actueel meer sedert de inwerkingtreding op 27 september 1960 van een door het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren uitgevaar digde verordening, welke zonder veterinai re indicatie de toediening van hormonale middelen aan pluimvee verbiedt. Sinds 24 juli 1957 is het ook verboden veevoeders te bereiden, waarin hormoonpreparaten, an tibiotica of medicinale preparaten zijn verwerkt. De minister acht niettemin waakzaam heid van de zijde van de centrale over heid met het oog op de belangen van de volksgezondheid geboden. Nagegaan wordt of wettelijke bevoegdheden nodig zijn om zo nodig te kunnen ingrijpen. De staking bij een textielfabriek te Almelo, welke maandagochtend begon, is vandaag geëindigd. Na wederzijds contact met de drie werknemersorganisaties is hedenmorgen op verzoek van de werk nemers een bespreking gehouden met de directie van dit confectiebedrijf. De di rectie zegde toe dat op zeer korte termijn contact zal worden opgenomen met het College van Rijksbemiddelaars. Daarop zijn de stakers weer aan het werk gegaan. I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5