„We're in Dutch again" d I EMI eh QD Zes doden in het verkeer Spits cabaret met verfrissende kolder De negen MuzenJ Televisiebesluit niet overtreden, zegt Staatssecretaris Sophie de Vries overleden Pianorecital door Rosemarie Wright in Woodbrookershuis te Bentveld Twee boerderijen door brand verwoest Arena breidt zich uit tot dubbelgezelschap Geleur aan de deur met Duitse t.v.-toestellen N.-Guinearaad komt op voor de positie der ambtenaren Kinderen verdronken WOENSDAG 19 JULI 1961 7 Serviesdekseltje vermist in het Rijksmuseum DEENSE BALLERINA OVERLEDEN David Koning Kaapstad moet kostbare kunstcollectie teruggeven Nasoetion voor t.v. Tweede concertmeester bij het Brabants Orkest JOL NATO-taptoe Opera Puritani' met Joan Sutherland VA RA-T ri bunaal - Kerkelijk nieuws In Limburg Musyckcamertreedt op voor de televisie De radio geeft donderdag T elevisieprogramma HET ECHTPAAR JACK en Jill Lardis heeft de laatste jaren een nieuw element toegevoegd aan het Amsterdamse uit gaansleven, dat maar al te zeer een der gelijke uitbreiding kon gebruiken: een ca baret voor buitenlandse toeristen, waar uiteraard ook het Nederlandse publiek van harte welkom was. Men kweekte een ge zellige sfeer in de kleine zaal van Belle- vue aan de Marnixstraat, die echter voor een zakelijk interessante opzet te klein was, hetgeen mede tot gevolg had dat men het verrassend goede peil van het eer ste zomerseizoen „Going Dutch" niet kon handhaven. Daarom is men nu neer gestreken op een nieuwe basis, of liever naar een deel van het oude vermaakscen trum van de hoofdstad: het gebouw De Brakke Grond, dat sinds de oprichting in 1624 als theater en ruimte voor veilingen en vergaderingen heeft dienst gedaan. DEZE VERHUIZING merkwaardig, dat juist vreemdelingen een dergelijke vondst moesten doen is in principe zeer gelukkig. Met veel verf en fantasie heeft men het interieur een ouderwetse gloed ge geven, waarbij moderne apparatuur voor de gewenste verfrissing zorgt. De arties ten spelen hun revue op een vierkant scha vot zonder coulissen of voorgordijn, maar met aan de achterzijde een draaitoneel in miniatuur, waardoor snelle changementen mogelijk zijn. De toeschouwers vinden plaatsen in betrekkelijke overvloed in de zaal of op een der beide zich langs drie wanden uitstrekkende bovengalerijen. Een bijkomend voordeel is de gemakkelijke be reikbaarheid: vlak bij het Centraal Station, met bij avond voor automobilisten royale mogelijkheden tot parkeren. De Nes, voor wie dit niet mocht weten, loopt van vlak bij de Dam evenwijdig aan het Rokin tot aan het Binnengasthuis. HET LIJKT ZEER GOED mogelijk de ze lokaliteit ook voor vertoningen van ex perimenteel toneel in de wintermaanden te gebruiken. Zo'n groep als „Test" onder lei ding vaa Kees van Iersel heeft tot dusver doorgaans met veel geringere accommoda tie genoegen moeten nemen. „Tingeltan gel" van Sieto Hoving bevindt zich reeds in de buurt. Mogelijk dat ook andere caba retiers in deze „romantische" omgeving een aantrekkelijk werkterrein kunnen vin den. Eén zaak is namelijk niet voldoende om, zoals dat heet, de loop er weer in te krijgen. Vandaar dat men moet hopen op het welslagen der thans nog in onderzoek verkerende plannen om het kerkachtige perceel, dat grenst aan het Oostindisch Huis in de Oude Hoogstraat, tot cultureel centrum te restaureren. Voor wat meer kunstzinnig vertier is in alle opzichten plaats genoeg. HET DINSDAG IN PREMIèRE gegane programma (de verdere voorstellingen be ginnen dagelijks om half negen des avonds) onder de wat eigenaardige dub- beltitel „We're in Dutch again" en „We zijn er weer" is over het algemeen bijzon der amusant. Behalve de ontwerpers (Nen Roeterdink voor de kostuums, Wim Bij moer voor de decorstukken) en de musici (het trio Peter Kok, Jan Blok of Piet Baan, Dub Dubois) zijn er ditkeer nog andere Nederlandse uitvoerenden, te weten Ellen Craamer en Louis Dusée, die zich in de zangnummers en de sketches naast en te midden van hun meer geroutineerde En gelse collega's Jackie Alne, Roslyn de Win ter en Denny Ford gemakkelijk als gelijk waardig weten te doen gelden. Als „ster ren" fungeert het echtpaar Bill Whittaker en Mimi Law, een paar echte revuekomie ken en parodisten, van het slag „entertai ners" als men hier te lande haast niet meer ziet. Zij leveren uitbundig vakwerk in perfecte „timing". Tableau de la troupe in de proloog van „We're in Dutch again", in gebouw „De Brakke Grond" in de Amsterdamse Nes. DUIDELIJK HET MEESTE succes be haalde Rob van Reijn met enkele oude en nieuwe pantomimenummers, die in deze sfeer uitmuntend tot hun recht kwamen. Zijn beproefde optreden als concertpianist is met enkele dwaze „vingeroefeningen nog verder verbeterd. De teksten bevatten weinig originele verrassingen, doch vor men voldoende aanleiding tot het handha ven van een plezierige stemming. Er is ook een korte scène bij, die door Harold Pinter (van „De Huisbewaarder") werd geschreven voor een der Londense „intie me revues". Van Richard Addinsell en Ar thur Macrae is blijkbaar het alleraardig ste duet, dat een paar jaar geleden onder de titel „De meisjes De Wit" als een oor spronkelijk Nederlands nummer door het ensemble van Wim Sonneveld ten tonele werd gebracht. Er is in deze door Peter Powell met vaart en vindingrijkheid gepresenteerde show van vrolijke kleinkunst zoveel nu een spitse, dan weer brede dwaasheid in En gelse traditie te genieten, dat men zeker niet moet schromen er een kennismaking aan te wagen. Opmerkelijke projecties op een filmscherm van kolderteksten verho gen zo nu en dan de hilariteit. Uit de zogenaamde Liotardzaal in het Rijksmuseum te Amsterdam is uit een le ren koffer, waarin een servies van Weens porselein was opgeborgen, een dekseltje van een kannetje verdwenen. Een inten dant van het museum ontdekte zondag tij dens een rondgang door de zalen, de ver missing. Deze zaal is geheel gewijd aan de Franse schiidcr Liotard, van wie aquarellen en portretten worden geëxpo seerd. De schilder had het servies van kei zerin Maria Theresia ten geschenke gekre gen. Het dekseltje heeft een doorsnee van 6 cm. De waarde ervan is ten hoogste eni ge tientjes, maar door het ontbreken van dit onderdeel is het servies zelf naar schat ting wel 500 gulden in waarde gedaald Vermoed wordt dat het dekseltje door een souvenirjager is weggenomen. TOONKUNST MUZIEKSCHOOL Voor het diploma A van het staatsexa men voor muziek zijn geslaagd: mevr. M. VisserOmes (zang); mevr. I. Barbe Beenhakker en mej. B. Klos (piano). Voor het le gedeelte A (theorie) zijn geslaagd mej. T. Kaspers en de heren C. Beek, T Leendertz en F. A. Rooyers. In Kopenhagen is dinsdag op vijftig jarige leeftijd overleden de eerste en tot dusver enige prima ballerina uit de Deen se balletgeschiedenis, Margot Lander. Zij is gehuwd geweest met Narald Lander. Op het hoogtepunt van haar carrière, elf jaar geleden, nam zij afscheid van haar pu bliek. Haar titel prima ballerina, verwierf Margot Lander wier meisjesnaam Ger hardt was zich in 1942. Zij was Noorse van geboorte. Sikkens-prijzen in 19fi0 en 1961. Op za terdag 9 september zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam de Nederlandse Sikkensprijs, die voor 1960 is toegekend aan de architect Aldo van Eyck te Amsterdam en voor 1961 is verdeeld onder de kunste naars Constant Nieuwenhuys en Joost van Rooyen te Amsterdam, worden uitgereikt. Tevens zal dan de tentoonstelling worden geopend van werken van de bekroonde kunstenaars. De prijs 5000) wordt jaar lijks beschikbaar gesteld door de Sikkens Groep n.v. te Sassenheim als een „bekro ning van die werken van architecten en/of kunstenaars waarin een synthese tussen kleur en ruimte is nagestreefd". Merovingische ambachtskunst. In het gebouw van het Provinciaal Genootschap te 's-Hertogenbosch wordt van 22 juli tot en met 15 oktober een tentoonstelling van Merovingische ambachtskunst gehouden. Van de geëxposeerde voorwerpen is een aantal gevonden bij opgravingen te Al phen, Bergeijk, Meerveldhoven en Hooge- loon. Deze grafvelden dateren uit de zesde en zevende eeuw, dus uit de laatste eeuwen vóór het doordringen van het Christen dom in Noord-Brabant. Elizabeth Ejjbers bekroond. De Zuid- afrikaanse Academie voor Kunsten en Wetenschap heeft een prijs voor vertaalde werken speciaal met het oog op haar ge voelvolle weergave van het Afrikaans, aan de dichteres Elizabeth Eijbers van de no velle Jukes Superville „Die Os en die Esel van die Krip" geschonken Burgemeester W. C. Dempsey van Kaap stad in Zuid-Afrika, heeft meegedeeld dat zijn stad een verzameling van 101 schil derijen waaronder doeken van Van Dyck, Caravaggio en, naar men aanneemt, van Rembrandt zal kwijtraken, omdat Zuid-Afrika niet langer deel uitmaakt van het Britse Gemenebest. De collectie, naar de schenkers geheten de Phillimore-Ives verzameling, werd in Bruikleen aan de gemeente Kaapstad af gestaan op voorwaarde dat zij zou worden teruggegeven, indien Zuid-Afrika zich van het Britse Gemenebest zou afscheiden. De gemeenteraad van Kaapstad heeft „om re den van eer en andere voor de hand lig gende motieven" besloten, de schenkers niet te verzoeken om herziening van de clausule. De Phillimore-Ives collectie om vat ook antiek meubilair. Over het optreden van de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasoe tion voor de Nederlandse televisie is staatssecretaris Scholten van mening, dat niet kan worden gesproken van een overtreding van het televisiebesluit. Hier mede wil de staatssecretaris allerminst te kennen geven, dat hij het juist acht dat de VARA en de V.P.R.O. de verantwoor delijkheid voor deze uitzending op zich hebben genomen. Dit wordt gezegd in het antwoord, dat de staatssecretaris heeft gegeven op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.V.P.). Op de vraag, of voor de uitzending toestem ming was gevraagd aan de regering ant woordt mr. Scholten, dat een dergelijke toestemming niet behoefde te worden ge vraagd, daar het Televisiebesluit geen pre ventieve controle op uitzendingen kent, en dat zij dus ook niet is verleend. In het licht van het bestaande radio- en televisiebestel is het oordeel van de rege ring over de vraag, of een televisieuitzen ding oorbaar en in overeenstemming met de nationale waardigheid is, irrelevant, aldus het antwoord van de staatssecreta- op de desbetreffende vraag. De ver antwoordelijkheid voor de uitzending ligt uitsluitend bij de VARA en de V.P.R.O. De regering heeft uitsluitend bevoegdheid tot het uitoefenen van repressieve contro le, indien de uitzending iets bevat, dat ge vaar kan opleveren voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede ze den. Na toetsing van de uitzending zelf aan deze criteria is de staatssecretaris van oordeel, dat te dezen niet van een over treding van het televisiebesluit kan wor den gesproken. HET TWEEDE SOLO-RECITAL tijdens de pianistencursus die momenteel plaats heeft in het Huis van de Woodbrookers te Bentveld werd gisteren gegeven door de jonge Engelse pianiste Rosemarie Wright. Zij heeft haar opleiding gehad aan de Royal Academy of Music te Londen, en volgde gedurende vier jaar een zomercur sus bij wijlen Edwin Fischer te Zwiter- land. Verleden jaar verwierf zij de eerste prijs in een door de Oostenrijkse pianöfa- briek Bösendorfer uitgeschreven concours. HAAR SPEL IS OPEN, doorzichtig, men zou kunnen zeggen: riskant. Hetgeen te vens betekent dat men de nogal middel matige kwaliteit van de vleugel sterker ge waar werd dan bij een meer robuuste aan pak het geval zou zijn geweest. Haar fra giele aanslag was vermoedelijk berekend op nuance-verschillen die het instrument niet kon opbrengen. Misschien dat de so liste hier zelf door gehinderd werd, mis schien ook ontbrak het haar toch nog er gens aan de technische middelen om de fijnheid van expressie waar te maken die zij nastreefde; in ieder geval werd men dikwijls gehinderd door een gebrek aan volheid in de klank en, op het expressieve vlak, door een te geringe plastiek in de declamatie van de melodie. Die voordracht deed verzorgd aan, maar leed af en toe onder brokkeligheid. HEEL GAAF WAS haar vertolking van een vrij onbekende sonate van Haydn (no. 39, in b). In het ornamentele karakter van Haydn's schrijfwijze kwamen haar moge lijkheden het best tot hun recht. Mozart (10 Variaties over „Come un Agnello") had mooie momenten, maar daartegen over een zekere kortademigheid, waardoor het cantabile niet recht tot leven kwam. Over de „Four Romantic Pieces" van haar landgenoot Alan Rawsthorne zou ik na eer ste aanhoren weinig goeds kunnen zeggen, Fletse muziek, die met de typische arge loosheid van de eilandbewoner doorbor duurt op reeds verbruikte patronen, alsof ze gloednieuw waren. DE POSTUME SONATE in Bes van Schubert nam het gedeelte na de pauze in beslag. Van de verstilde melancholie van het tweede deel wist de concertgeefster iets moois te maken. In het Scherzo en de Finale maakte zij het zichzelf erg moeilijk door te trage tempi. Hier raakte de spanning enige malen zoek (in het laat ste deel werkt de componist trouwens niet mee om haar terug té vinden). Voor het applaus dankte Rosemarie Wright met en kele Valses sentimentales", eveneens van Schubert- Sas Bunge De boerderij „De Vuijk" van de veehan delaar Vethaak aan de Munnikenweg in Oudorp is als gevolg van hooibroei* in brand geraakt. De eigenaar lag in het zie kenhuis in Alkmaar, waar zijn vrouw op bezoek was toen de brand ontstond. Van de boerderij zijn slechts de muren blijven staan. Inboedel en hooi-oogst gingen ver loren. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Dinsdagavond brak brand uit in de boer derij van de veehouder Abr. Borst in Scha gen. Toen de bewoners naar een televisie uitzending zaten te kijken en een zoon in een schuur bezig was een auto schoon te maken, sloegen de vlammen hoog uit het rieten dak van de boerderij. Van de huis houdelijke inboedel en bedrijfsinventaris kon niets worden gered. Ook de gehele voorraad hooi, 25 ton, ging in vlammen op De brandweer van Schagen kon een naastgelegen, zeer oude boerderij, waar van het rieten dak reeds had vlam gevat, en een aangebouwde veestalling behouden De schade wordt geschat op ongeveer 65.000. De veehouder is verzekerd. In verband met het vertrek van de tweede eerste concertmeester van het Bra bants Orkest, de heer György Pauk, naar Londen waar hij zich gaat vestigen om verder uitsluitend als solist op te treden is in zijn plaats per 1 september aange steld de heer Anton Koene. De heer Koene was laatstelijk werkzaam als tweede concertmeester van het Gelders Orkest Voordien maakte hij deel uit van het Nederlands Kamerorkest, het Radio Philharmoniseh Orkest te Batavia en het voormalig Tilburgs Symfonie Orkest. De heer Koene (geboren 21-9-1926 te Tilburg) studeerde aanvankelijk aan de Bredase Muziekschool, later aan het conservato rium te Amsterdam. Hij voltooide zijn vioolstudie bij Oscar Back. In Arnhem was hij oprichter en leider van het Gelders Kamerorkest. Reeds eerder trad de heer Koene solistisch op met het Brabants Or kest in zijn vroegere woonplaats Ouden bosch. RUSSISCHE SCHRIJFSTER OVERLEDEN Olga Forch, een Russische schrijfster die in de Sovjet-Unie grote populariteit ge noot door haar romans over revolutionaire bewegingen in het Tsarenrijk, is dinsdag 88 jaar oud, overleden. Met ingang van het komende seizoen zal de toneelgroep voor de jeugd „Arena" met nevengezelschap „De nieuwe Komedie" op treden, voornamelijk om voor de geënga geerde spelers en speelsters aantrekkelij ker voorwaarden te scheppen. De door stroming van krachten, waarmee jeugdto neel doorgaans te maken krijgt, hoopt men zo te beperken. Het toneel voor de jeugd, zowel lager als middelbaar onderwijs, wordt echter op dezelfde schaal voortge zet. Niet alleen omdat de subsidie dat vergt, maar tevens omdat de leiding van het dubbelgezelschap van groot belang acht dat de Nederlandse jeugd theaterrijp wordt gemaakt. Voor het nieuwe seizoen zijn voor de bei de gezelschappen geëngageerd Truus Dek ker, Alma van Elk, Mieke Lelyveld, Nan- ni Vermeer, Mary Wagenaar, Riet Wie- land, Kitty van Wijk, Edmond Classen, Joop van der Donk, Theo van Duyn (A.G.), Paul van Gorcum, Jan van Kasteren, John Kelly, Jan Korevaar, Peter van der Lin den, Cees Pijpers, Henk Somers, Jan Staal, Henk Voges, Frans Vorstman, Henk Votel, Wiilem Wagter en drie Belgische krach ten: Maria Verheyden, Jan Peré en Cor Stedelinck, waarmee men in contact geko men is tijdens een zeer succesvolle toer- nee door België met „Spel der Vergissin gen". Na de succesvolle voorstellingen van Strawinsky's „Histoire du Soldat" zal men in de herfst van dezelfde componist „Het Verhaal van de Vos" uitbrengen, een Ne derlandse première, waarvoor ook vier zangers zullen worden aangetrokken. Van Georges Schadé de auteur van het poëtische „Histoire de Vasco" zal men zijn „Le Voyage" gaan spelen, één van de op vallendste stukken van het afgelopen Pa- rijse toneelseizoen. „Koning Hert" van Car lo Gozzi. „De Klucht van de Gehangenen" van Ghéon, Shakespeare's „Twee Edellie den van Verona" en Molière's „Ingebeelde I Zieke" en opdrachtstukken van Jan Staal en Magda Berg staan voorts op de lijst van werken, die men wil gaan uitbrengen. Erik Vos zal weer een aantal regies voor zijn rekening nemen, terwijl Johan de A A tlKOtiDIGÏNGE tl e nBESCHOUW/fi GEfi In het K.R.O.-televisieprogramma van woensdag 19 juli, is een, ongeveer drie kwartier durende, reportage opgenomen van de vierde NATO-Taptoe te Arnhem. Deze reportage, waarvan de uitzending te 20.20 uur aanvangt, werd op telerecor- ding opgenomen. De NATO-Taptoe, die deze week op de Arnhemse markt bij het Provinciehuis en de Walburgiskerk wordt gehouden, staat onder algehele muzikale leiding van de directeur van de Lucht machtkapel, H. F. W. van Diepenbeek Aad van den Heuvel verzorgt de TV-pre- sentatie, de commentaar wordt gesproken door Guus Weitzel. Maandagavond 24 juli, van vijf minuten over negen tot tien minuten voor twaalf (om kwart over tien onderbroken door de nieuwsberichten) stuurt de VARA de opera ..I Puritan." van Vincenzo Bellini de lucht in. De hoofdro' in deze opera, die in Nederland vermoedelijk nooit in levenden- lijve werd opgevoerd, wordt gezongen door de wereldberoemd wordende sopraan Joan Sutherland. Deze onname. die in Palermo werd gemaakt, is ter beschikking gesteld door de Italiaanse omroep. Vrijdagavond 28 iuli om 20.40 uur komt het eerste Tribunaal de beeldschermen vullen. De bedoeling van deze uitzendingen is om een kunstzinnig onderwerp op zeer polemische wijze aan de orde te stellen. Deze eersteling staat onder leiding van de heer Merkelbach. stadsbouwmeester van Amsterdam. Omdat de opzet is een actueel kunstzinnig prooleem te bespreken kan van deze uitzending niet gezegd worden, dat zij de eerste van een regelmatige serie Oud-actrice te A msterdam Meester een gastregie zal verzorgen, moge- zal zijn. Met dit programma treedt P.rod"- De oud-toneelspeelster Sophie de Vries is zondag te Amsterdam op 88-jarige leef tijd overleden. Zij debuteerde in 1891 in het stuk „De wereld waarin men zich ver veelt". Sophie de Vries op 85-jarige leeftijd. Sophie de Vries is een dochter van de destijds vermaarde acteur-regisseur Louis Moor en de beroemde toneelspeelster, wier naam zij draagt. Ook haar broer, Hen ri de Vries, verwierf bekendheid. Nadat Sophie de Vries haar studie aan het con servatorium beëindigd had, is ze verbon den geweest aan „Het Nederlands Toneel' in Amsterdam, waarna zij in het huwelijk trad met Henri Bronsgeest en naar Rotter dam ging. Na drie jaar gewerkt te hebben onder directie van Van Eysden richtten zij een eigen gezelschap op, waarmee drie keer een tournee door het toenmalige Ne- derlands-Indië werd gemaakt. Na haar scheiding kwam mevrouw De Vries bij het gezelschap van Royaards, na wiens dood zij als sociétaire vervolgens deel uitmaak te van „Het Nieuwe Nederlandse Toneel" met Saalborn, Tourniaire, Gobau, Van Praag en anderen. Zij trad in 1940 voor het laatst op. De teraardebestelling zal geschieden op vrijdag op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Op de Frieseweg bij Kampen zijn bii frontale botsing tussen een personenwagen en een wagen voor veevervoer, twee in woners van Kampen om het leven geko men. Het zijn de heren G. van Werven, aannemer, en Th. Vinke, zoon van het Kamper raadslid T. Vinke. De derde in zittende, die achter in de wagen zat, de heer W. van Dijk, eveneens uit Kampen, kreeg een paar gekneusde ribben. Vermoedelijk heeft de personenwagen een klapband gekregen. De auto kwam eerst in de berm terecht, botste tegen en kele bermpaaltjes, slingerde over het nat te wegdek en reed daarna tegen de vee wagen. De personenauto werd vernield. Een ogenblik van onoplettendheid heeft fatale gevolgen gehad voor de 55-jarige Duitse automobilist J. B. Baader uit Ibben- büren, die op de Bornsestraat even buiten de bebouwde kom van Hangelo, niet merk te dat een voor hem rijdende bestelauto en een vrachtauto snelheid verminderden. De Duitse auto botste tegen de vracht auto en boorde zich er gedeeltelijk onder. De bestuurder was op slag dood. De naast de Duitser zittende 63-jarige heer A. Dirksen uit Beverwijk kreeg een bovenbeenbreuk en borstkneuzingen. De 49-jarige echtgenote van de bestuurder kreeg een hersenschudding. Het zesjarige zoontje van het Duitse echtpaar kreeg een wond aan zijn achterhoofd. Alleen de echt genote van de heer D. werd niet gewond De vrachtautochauffeur kreeg ook een hersenschudding. Hij werd, evenals de óverige gewonden, naar het ziekenhuis in Hengelo overgebracht. De 44-jarige heer H. J. van der Kolk uit Nunspeet, die per bromfiets langs de Zui derzeestraatweg van Nunspeet in de rich ting Harderwijk reed, haalde ter hoogte van de politiepost in de buurtschap Hierde een andere bromfietser in. Hij raakte deze waardoor hij op de rijbaan kwam. Hij werd door een militaire vrachtauto aan gereden en was op slag dood. In Bunnik wilde de 45-jarige heer G. uit Utrecht op zijn bromfiets de provinciale weg oversteken en kwam in botsing met een personenauto. Ernstig gewond werd de man naar het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Daar over leed hij kort na aankomst. In Vlaardingen is een driewielige truck door een defect aan de stuurinrichting ge kanteld. De bestuurder, de 21-jarige heer A. Gameren uit Vlaardingen, kwam onder de wagen. Hij liep inwendige kneuzingen op en overleed in het algemeen zieken huis. Nederlandse ernstig gewond De 68-jarige mevrouw W. van Wiede uit Bingerden (Gld) is bij een auto-ongeval in Kolding (Zuid-Jutland) ernstig gewond. Mevrouw Van Wieda maakte met haar echtgenoot een autotocht. Zij werden daar bij vergezeld door de heer Piet Jacob uit Hilversum, die de wagen bestuurde. Deze verloor de macht over het stuur. De auto kantelde en kwam in een greppel. Me vrouw Van Wiede liep een ernstige bek kenfractuur op. Haar echtgenoot en de bestuurder van de auto kwamen er met lichte verwondingen af. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Elspeet-Uddel (2de pred.pl.) I T. Langerak te Vinkeveen: te Hasselt: J. W. de Bruyn te Hardenviik Aangenomen naar Vollenhove; C. B. Schuurman te Baardwijk en Drunen. lijk van „Lanceloot van Denemarken". Het tweede Duitse televisieprogramma dat sinds enige tijd wordt uitgezonden, schijnt bijzonder goed in de smaak te val len var. het Duitse televisieminnende pu bliek. De vraag naar nieuwe toestellen, waarmee men dit programma kan bekij ken, is in korte tijd zo groot geworden dat de Duitse televisiezaken nu als het ware I zitten „volgepropt" met de oude ingeruil- I de toestellen. De vraag hiernaar is aanmerkelijk min- I der en het gevolg is dat de winkeliers deze oude toestellen voor zeer zachte prijsjes van de hand doen. Er zijn er zelfs die er mee de provincie Limburg intrekken om I ze daar aan de deur te koop aan te bieden. De prijs van deze ingeruilde apparaten. I waarbij toestellen zijn die er zo op het I eerste gezicht nog zeer behoorlijk uitzien, ligt om de 100,-. De invoerrechten, welke erop betaald moeten worden, bedragen on geveer 40 percent. Wil men echter met de apparaten het tweede programma kun nen ontvangen, dan zullen zij moeten wor den omgebouwd en dat is niet goedkoop. Dat is trouwens ook de reden, waarom I de Duitsers ze inruilen. Onder bijzonder grote publieke belang stelling heeft de Nieuw Guinearaad de rechtstoestand van de amtenaren in Nieuw-Guinea behandeld. Met de directeur van financien, mr. G W. baron van der Feltz, hadden vrijwel alle diensthoofden achter de regerinstafel plaats genomen. Het- raadslid de heer Gosewisch richtte een scherpe aanval op het beleid van de directeur van Financien. Hij haalde een uitspraak aan van de toenmalige Neder landse minister van Binnenlandse Zaken uit 1953, die een belofte inhield voor een bevredigende regeling van de rechtstoe stand der ambtenaren in Nieuw-Guinea. Thans, zeven jaar later, is er nog niets gebeurd, aldus dt neer Gosewisch. Als oorzaak van de uittocht van mensen uit Nieuw-Guinea noemde de heer Gose wisch het gebrek aan vertrouwen in de overheid. Als lid van de Nieuw-Guinearaad had hij links en rechts zijn licht opgesto ken en feitenmateriaal verzameld. Hij merkte op, dat er op het stuk van de per. sonele wetgeving geen enkele herziening van formaat is geweest. Dit achtte hij te triester, omdat de onderwerpen daarvoor zijns inziens voor het grijpen liggen. Hij sprak voorts over een discriminerende be- handeling van de in Nieuw-Guinea aange worven ambtenaren tegenover die, welke uit Nederland werden uitgezonden. De heer Gosewisch wekte de regering op, „nu eindelijk met iets opbouwends, iets tastbaars voor de dag te komen tot her stel van het vertrouwen," en om dit dan vooral snel te doen. Mr. De Rijke nam het op voor de re geringsgemachtigde die een stortvloed van critiek te verduren had gekregen. Hij zei mr. Van der Feltz te rekenen tot de be kwaamste functionarissen van Nieuw-Gui nea. Hij waarschuwde echter, dat indien er niet op de kortst mogelijke termijn een regeling wordt geschapen die de lokale krachten uitzicht geeft op periodiek buiten lands verlof, een massale uittocht van la ger en middelbaar personeel met alle ge volgen van dien niet meer tegen te hou den is. Hij zei voorts nog dat als een dergelijke maatregel niet spoedig werd ge. troffen, het politiekader in 1962 zal zijn verminderd tot vijf inspecteurs. Het lid de heer Maturbong oefende cri tiek op het feit dat geen vreemdeling in vaste landsdienst kan worden benoemd- Hij noemde als voorbeeld het geval van twee broers, van wie de een toevallig vóór 27 december 1949 in Nieuw-Guinea was en daardoor Nederlandse onderdaan werd. De andere had het ongeluk na deze datum het land binnen te komen waardoor hij Indo nesiër bleef. Deze laatste kan nu niet in vast dienst komen. JANOS BOKAY OVERLEDEN eer Pim van Maanen vermoedelijk bij velen beter bekend als de auteur Willem G. van Maanen voor de eerste maal sedert zijn indiensttreding bij de VARA via de televisie naar voren. De regie is in handen van Ellen Blazer. Maandagavond 24 juli tussen vijf vóór negen en vijf vóór half tien komt de „Haerlemsche Musyckamer" onder leiding van André Kaart voor de televisie. Het betreft hier een uitzending van de NCRV. De orkestleden zullen in achttiende, eeuwse kostuums zijn gestoken. Bij goed weer heeft het concert plaats in de tuin van het Singer Museum in Laren (NH.); bij slecht weer in de concertzaal van het Museum. Aan dit programma, dat „Divertimento" zal heten, verlenen verder het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell en Cruys Vot- bergh, met Bets Nederkoom als zijn bege leidster op het clavecin.bel, hun mede werking. Het programma vermeldt enkele fragmenten uit de 18e eeuwse Symphonia van Rosetti en een deel uit het Fluitcon cert van Quantz, waarbij de Utrechtse fluitist Dick Alma, als solist zal optreden. Hij vervangt de fluitist van de Musyck camer Edo Willod Versprilk, die wegens ziekte verhinderd is. Regisseur is Rob Mariouw Smit. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7,45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de kinderen. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Ge wijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Amus.mpz. 14.30 Gram. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.20 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Metropole-ork, 18.30 Vocaal ens. 18.50 Rep. van de 10de Deutsche Evangelische Kirchentag te Berlijn. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Man en paard, quiz. 21.20 Gram. 2130 Gram. met comm. 22.00 Kerkorgelconc. (Holland Festi val: Haarlemse orgelmaand 1961) 22.30 Nieuws en S.O.C.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.15 Radio-philharm.ork. en soliste. 12.00 Tiroler muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12 33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamerork. en solist. 14.30 Gram. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Pianorecital. 15.30 Gram. 16.00 Gram. en: De rei ziger uit de trein van acht uur acht, hoorsp. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jeugd en ritme. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.25 Kamermuziek. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Gram. 19.30 Gram. 19.50 Sportpraatje 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1961: Resi- dentie-ork. en solist. 21.00 Pauze: Vreemde talen onderwijs in Amerikaanse taai-laboratoria, lezing. 21.15 Vervolg van het concert. 22.15 Mannenkoor. 22.30 Nieuws en weerber 22.45 Act. 23 00 Sport- act. 23.10 Lichte muz. 23.30 Nieuwe gram. 23.55— 24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Jazzmuz. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13 15 Kamermuz. 14.00 Gevar. muz. 15.00 La vie pari- sienne, opera buffa (fragm.). 15.30 Kamermuziek. 16.00 Koersen. 16.06 Ork.muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Gevar. muziek. 18.20 Voor de soldaten, i8.50 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19 40 Gram. 20.00 Kasinoconc. 20.45 Trekkersliederen. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Gram, 22.55— 23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.10-17.40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Taptoe, rep. 21.00 Gevar. progr. 21.40 Epiloog. 21.50 Avondcollege Nederlands. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijftafel, lezing. 20.30 Eind examen fumacademie 1961. 20.55 Speelfilm. 21.30 —22.15 Litteratuur, blijspel. De Hongaarse auteur en toneelschrijver Tanos Bokay is op 69-jarige leeftijd in 3oelapest overleden. In Leiden is de 12-jarige Dick Verzijden, een zoontje van de hoofdinspecteur van politie aldaar, in de Nieuwe Vaart ver dronken. De jongen speelde voor de ouderlijke woning aan de Roomburgerweg. Hij viel in het water en hoewel de jongen niet lang daarna werd opgehaald, was hij al overleden. Op de Buitenkerkerweg in Amsterdam- Oost is de 7-jarige H. A. Bronwasser, die op een steiger stond, te water geraakt en verdronken. Hij werd later door ie politie opgehaald.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7