Bloemb ollenexport vreest van het Engelse pond devaluatie Sterling - DE BEURS - Handelaren proberen van regering koersgaranties te verkrijgen Aandelen R.N.Z. en Ketjen omwisselbaar oliemij. Nieuwe munt in Bulgarije Johnson Ltd en Brocades stichten Modess Dividendvoorstellen Portugal damt zijn deviezenexport in Noorwegen verkoopt een walvisvaarder aan Japan Minder vis bracht meer geld op in IJmuiden SCHEEPVAARTBERICHTEN Oostenrijk legt geschil voor aan UNO-Assemblee I Nederlandse olie naar Duitsland gesmokkeld Sartre's woning door een plasticboni beschadigd Irak denkt aan een nationale DONDERDAG 20 JULI 1961 13 Certificaten I.C.I. aan de beurs Indexcijfer handelsprijzen onveranderd Wilde staking bij BOAC is nog niet geregeld Stand schatkistpapier Mouton vast stelt dividend op 12 pet. Britse vakbond neemt zijn aangewezen secretaris niet Animo voor het leger in Groot-Brittannië stijgt Westduitse tanks gaan in Wales op manoeuvre Opnieuw explosieven in Zuid-Tirol gevonden Eerste druiven op de veilingen -• Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De exporteurs van bloembollen volgen met angstige spanning de berichten over de maatregelen, die de Engelse regering denkt te nemen om het pond sterling te stabiliseren. Geruchten over een devalua tie van deze munt doen al zeer lang de ronde. Men hoopt vurig dat de Britse re gering er in zal slagen deze door interne maatregelen te voorkomen. Hoewel geen enkele exporteur naar zo'n land een deva luatie aangenaam kan vinden, zal hij zich toch niet zulke grote zorgen behoeven te maken als zijn collega's in de bloembollen sector. Het is geen wonder, dat in deze kring stemmen opgaan om koersgaranties te krijgen, want geen export is zo riskant als die van bloembollen. De exporteurs van bloembollen of hun reizigers gaan ieder jaar na de jaarwisse ling op stap om bloembollen te verkopen Men schat hun aantal tussen de vijftien honderd en tweeduizend. Geen van deze mensen weet of de bollen, die hij verkoopt er in het verzendseizoen, van augustus tot begin oktober, ook inderdaad te koop zul len zijn bij de kwekers in Nederland. Men weet dus ook niets van de prijzen af, die men in die tijd op de veilingen zal moeten geven. Men zou aan de veilige kant kun nen blijven door de bollen vrij duur te ver kopen, maar de onderlinge concurrentie die door het afbetalingssysteem groter is geworden, zorgt er wel voor, dat men aan de lage kant blijft. Men moet genoegen nemen met een matige winst. Men boekt dus vroeg in het jaar orders, die in het na jaar worden uitgevoerd en voor een groot gedeelte pas in maart tot juni van het vol gend jaar worden betaald. Ook dit heeft zijn geschiedenis. Enkele tientallen jaren geleden begon men bloem bollen te verkopen aan kleine bloemiste rijbedrijven. Deze forceerden er bloemen uit en verkochten deze in de eigen winkel of op de markt. Maar bloembollen zijn vrij dure grondstox en zeker voor deze klei ne bedrijven, zodat men deze mensen lan ge kredieten verstrekte. De concurrentie van de exporteurs zorgde er wel voor, dat die kredieten zo ver gingen strekken, dat de afnemers meestal pas betaalden als de bloemen verkocht waren! In feite finan cierden de leveranciers dus die kleine be drijven in de winter. In de ergste geval len is het zelfs zo, dat zij zorgen, dat de bloemist 's winters aan het werk en het eten blijft en vergenoegen zich er mee, dat zij pas hun geld kregen als de plantenhan- del in het voorjaar is afgelopen! Reeds jaren tracht men op allerlei ma nieren die onjuiste toestand in wat betere banen te leiden, maar veel succes heeft men daarmede niet. Het grootste struikel blok is namelijk, dat de verkopende reizi gers ook dikwijls moeten fungeren als..., incasseerders. Alleen de exporteurs naar Frankrijk hebben dit punt weten te om zeilen door een incassobureau in Parijs te vestigen. Dit werkt prachtig. In de andere landen moet de incasseerder dus zekere pressie uitoefenen, maar telelijkertijd pro beren te verkopen. Een vrij onmogelijk combinatie. Te meer daar de incasserende verkoper weet, dat zijn collega's hem dicht op de hielen zitten om hem zijn klant te ontfutselen! De groep afnemers, die op deze wijze als klant wordt behouden, is zo groot, dat niemand er zelfs over denkt om deze af te stoten. Men neemt aan, dat ongeveer vijftig percent van de bloembollenverkoop juist bij die mensen plaats heeft. Een aan tal exporteurs probeert zich daarom ook meer te richten op de leveranties aan win kels, die wel contant betalen. Daar kan Tot donderdag 24 augustus aanstaande kunnen, ingevolge de reeds aangekondigde fusie, houders van aandelen en van niet- royeerbare certificaten in n.v. Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie, en van ge wone aandelen Koninklijke Zwavelzuur- fabrieken voorheen Ketjen n.v. hun stuk ken ter omwisseling in aandelen of niet- royeerbare certificaten Koninklijke Zout- Ketjen n.v. aanbieden. Voor één aandeel 1000 kan worden verkregen nominaal f 1000 K.Z.K. en voor één dividendbewijs K.N.Z. een 50,- aandeel K.Z.K. Voor één aandeel Ketjen groot nominaal 750 kan worden verkregen nominaal 375 aandeel K.Z.K. Notering ter beurze van de uit te reiken aandelen, certificaten en scrips K.Z.K. zal worden aangevraagd. De gang van zaken over het eerste halfjaar 1961 is zowel bij K.N.Z. als Ketjen bevredigend geweest. De gezamenlijke resultaten ble ven niet achter bij die van de overeen komstige periode van 1960. Bovenvermel de omwisseling wordt door de beide direc ties aanbevolen, aldus een gemeenschap pelijke mededeling. BAGDAD (Reuter) De minister voor Olie \an Irak heeft medegedeeld, dat zijn departement een omvangrijk plan bestu deert voor de stichting van een nationale oliemaatschappij. Dit plan zou ook voor zien in de vergroting van de olieproduktie en de vestiging van nieuwe olie-indu strieën, zodra Irak zijn volledige recht op de (buitenlandse) oliemaatschappijen zal hebben heroverd. MOSKOU (Reuter) De Bulgaarse re gering heeft, naar het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass uit Sofia meldt, be paald, dat er een nieuwe munt zal worden uitgegeven. De nieuwe munt zal op 1 janu ari 1962 wettig betaalmiddel worden. Lo nen, pensioenen, spaargelden en prijzen voor alle goederen en diensten zullen wor den aangepast. In het besluit wordt ge zegd, dat de overgang naar de nieuwe prij zen geen verliezen voor bevolking of staat met zich zal brengen. overigens ook nog wel negen maanden ver lopen tussen het moment van verkoop en betaling. Zakenmensen, die al deze moeilijkhe den vernemen, zoeken onmiddellijk naar oplossingen, zoals bijvoorbeeld het later verkopen. Als dit mogelijk zou zijn, zou het heus al wel door de exporteurs bedacht zijn. Maar dit bederflijke artikel moet in zes tot acht weken de deur uit zijn. Men kan het niet bewaren voor een volgend jaar ook. Er is dus geen ander systeem. Dit zou allemaal niet zo ernstig zijn, als men de koersrisico's op de een of andere wijze zou kunnen incalculeren. Het aanbod is echter vrij gering de laatste jaren en men neemt aan, dat de prijzen wel onge veer het plafond nebben bereikt. Hoger zijn ze niet meer aantrekkelijk voor het pu bliek. Zouden de prijzen bij een groter aanbod dalen, dan zorgt de concurrentie er wel voor, dat men niet te veel winst maakt. Onderbieden is een ingewortelde gewoon te bij bloembollenreizigers. Een andere mogelijkheid is om de valu ta te gaan voorverkopen. Bij het boeken van de orders kan men zich wel dekken tegen koersverliezen door dit voorverko pen. Maar op zulke lange termijnen wordt dit voor deze exporteurs zo duur, dat de winst zeer merkbaar verkleind wordt. Deze winst moet komen uit een verkoop, die maar één keer per jaar plaats heeft. Afgezien van een in dit opzicht niet om vangrijke gladiolenhandel. Iedere strop kan in dat jaar dus niet meer worden weggewerkt. De revaluatie was een ramp, want men had toen al orders geboekt, waarschijnlijk meer dan vijftig percent, maar ongeveer een even groot bedrag nog niet binnen van de leveranties in het voor gaande jaar. Nu is daar bovenop gekomen de devaluatie van de Canadese dollar en onweert het in Engeland zeer dreigend. Daarom proberen de bestuursleden van de Bond van Bloembollenhandelaren in Den Haag een koersfixatie te bereiken of koersgaranties te verkrijgen. In Engeland gebeurt dat ook, dus waarom bij ons niet? Volgens de voorzitter van deze vereniging van exporteurs, de heer F. J. v.d. Kolk, begint men in Den Haag begrip te krijgen voor deze eigenaardigheden van de bloem bollenexport. Men hoopt echter, dat Engeland het voorbeeld van Canada niet volgt. Met een kapitaal van 1,- min. waarvan geplaatst 400.000 en in contanten volge- stort f 200.000,- hebben Johnson and John- son Ltd. te New Brunswick (Ver. Staten) en n.v. Koninklijke Pharmaceutische Fa brieken v.h. Brocades Stheeman en Phar macia te Meppel opgericht Modess n.v. te Meppel. Deze nigpwe n.v. beoogt het ver vaardigen, verwerken, importeren, expor teren en verhandelen van alle soorten me dische en sanitaire artikelen. Johnson en Johnson neemt in het geplaatste kapitaal deel voor 300.000 en Brocades Stheeman voor 100.000,-. De heren J. A. van Raal- te, M. G. Webster, E. H. Marsh en J. A. V. Vandervoodt zullen de directie voeren. Van donderdag 27 juli af zullen op het Damrak worden verhandeld Certificaten aan toonder in Imperial Chemical Indus tries Ltd, zo delen Rotterdamsche Bank en R. Mees en Zoonen mede. De certifica ten vertegenwoordigen elk 10 gewone aan delen met een nominale waarde van een pondsterling elk. Het algemeen indexcijfer der groothan- delsprijzen bleef in mei vergeleken met ultimo april, volgens het C.B.S., onvep apderd op 137 (1948 100). In de prijs indices van de voedingsmiddelen en de afgewerkte produkten kwam geen wijzi ging; het indexcijfer van de grond- en hulpstoffen steeg met 1 punt. In de sector van de plantaardige voedingsmiddelen stegen de prijzen van aardappelen, haver en ruwe rietsuiker. Hiertegenover stonden prijsdalingen van geïmporteerde tarwe en mais, waardoor het sector-indexcijfer per saldo ongewijzigd bleef. In de sector van de dierlijke voedings middelen vertoonden de meeste produk ten een geringe verhoging. Alleen de prijsstijging van kaas was van meer be tekenis. Aangezien hiertegenover alleen de prijs van rundvee enigermate daalde steeg het indexcijfer van deze groep met 1 punt. De overige sectoren vertoonden geen belangrijke prijswijzigingen. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De cdvieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels Pond 9.9610,96. Ameri kaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,44—3.49. Franse frank (100) 72.90—73,40, Belgische frank (100) 7,187,23, Duitse mark (100) 90.10-- 90,60. Zweedse kroon (100) 69.30—70.30. Zwitserse frank (100) 83,30—83.80, Italiaanse lire (10.000) 57,50— 59,50. Deense kroon (100) 51,8052,80, Noorse kroon (100) 49,9050,90. Oosten rijkse schilling (100) 13,97V214,07% Por tugese escudo ('00) 12,3512,50. Spaanse peseta (100, grote coupures) 66,15. PGEM 6 pet dividend Commissarissen van de n.v. Provinciale Gelderse Elektriciteitsmij (P.G.E.M.) te Arnhem hebben besloten ten laste van het bruto overschot van het jaar 1960, dat 13.567.402,- bedraagt, een bedrag van f 9.489.829,- te storten in het fonds voor vernieuwing en uitbreiding, belegd in het bedrijf. Na deze dotatie bedraagt het ba tig saldo 4.077.573,-. Voorgesteld wordt een bedrag van 60.000,- beschikbaar te stellen voor uitkering van zes percent di vidend. Voorts wordt voorgesteld een be drag van een miljoen gulden toe te voe gen aan het fonds voor de aansluiting van afgelegen buurten en percelen ten platte- lande. Oost-Borneo M;j 15 pet (1614) Het bestuur der Oost-Borneo Mij n.v. te Den Haag zal in de in augustus te beleggen jaarlijkse algemene vergadering voorstel len over het boekjaar 1960 een dividend van 15 percent (1654) uit te keren op de cumulatief preferente aandelen. In ver band met de nog bestaande achterstand op deze cumulatief preferente aandelen kan op de gewone aandelen geen dividend worden uitgekeerd. LISSABON (Reuter) Het bureau van de Portugese premier heeft gisteren drie maatregelen bekendgemaakt, die ten doel hebben het afvloeien van deviezen tegen te gaan. De deviezenuitgaven van rege ringsdepartementen worden verminderd, tenzij zij van essentiele aard zijn. Verder zullen de bezoeken van regeringscommis sies aan het buitenland worden vermin derd en ook zal aan ambtenaren niet meer worden toegestaan hun vakantie in het buitenland door te brengen. LONDEN (UPI) Na in totaal 26 uur van onderhandelen, zijn de onderhande laars in het geschil bij de Britse lucht vaartmaatschappij BOAC, vanmorgen vroeg uit elkaar gegaan zonder dat resul taten werden geboekt. Vakbondsvertegenwoordigers en verte genwoordigers van de werkgeefster en het ministerie van Arbeid, hebben geen com promis kunnen vinden dat een einde zou hebben kunnen maken aan de wilde sta king van zevenhonderd man onderhouds personeel van de maatschappij. Het ministerie van Financiën deelt over de stand van het schatkistpapier op 17 juli het volgende mede: schatkistpromessen 763.500.000 (10 juli: 647.500.000); schat kistbiljetten 1 2.619.082.800). 2.647.982.800 (10 juli: In de algemene vergadering van de n.v. Boek- en Kunstdrukkerij v.h. Mouton en Co te Den Haag werd het dividend vast gesteld op 12 percent. Van de periodiek aftredende commissarissen had ir. H. W. Mouton zich wegens zijn hoge leeftijd niet meer beschikbaar gesteld. In zijn plaats werd bij acclamatie benoemd dr. ir. E. J. Mouton. De Noorse regering heeft gisteren beves tigd, dat zij de verkoop naar Japan heeft goedgekeurd van het Noorse fabrieksschip voor de walvisvaart Kosmos 3, te zamen met vijf vangschepen. De verkoop van de ze vloot geschiedde voor een bedrag van 55,5 miljoen Noorse kronen. (Van. onze correspondent) LONDEN De door de communisten beheerste Electrical Trades Union, (ETU) de bond van personeel in de elektrische industrie, heeft op zijn congres met een kleine meerderheid besloten de nieuwe door de rechtbank aangewezen anti-com munistische secretaris, John Byrne, van het grootste deel van zijn bevoegdheden te beroven, in een poging om zijn werk onmogelijk te maken. Byrne maakte in een felle toespraak duidelijk, dat hij zal terugvechten. In het eerste halfjaar van 1961 werd aan de visafslag van het Staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden in totaal aangevoerd 41.053.620 kilogram vis, die 29.206.613 opbracht. In 1960 was de totale aanvoer op de IJmuider veiling 43.817.175 kilogrammen ter waarde van f 26-800.703. In 1960 werd in totaal 96.508.260 kilogram vis geveild voor f 56.668.388. In juni van dit jaar was de aanvoer 6.530.682 kilogram en de opbrengst in die maand was f 4.042.692. Vorig jaar juni was de aanvoer 5.867.475 kilogram, die f 3.537.760 opbracht. LONDEN De rekrutering voor het Britse (beroeps) leger vertoonde in het afgelopen jaar een vooruitgang van twaalf percent. De moeilijkheid is echter de men sen in het leger te houden. Er heerst spe ciaal ontevredenheid over de huisvesting van gehuwde beroepsmilitairen, die in West-Duitsland zijn gelegerd. LONDEN Het Lagerhuis heeft het re geringsbesluit om Westduitse tanks bij wijze van proef in Wales te laten oefenen goedgekeurd. De Labour-fractie besloot zich van stemming te onthouden, zodat de maatregel zonder stemming zou kunnen worden aangenomen. Maar de militante linkervleugel verzette zich hiertegen en dwong de kamer tot stemmen. Het be sluit werd daarop met 148 tegen 10 stem men aangenomen. Het standpunt van de Labourleiding is, dat de Westduitse repu bliek als een volwaardig lid van de NAVO dient te worden behandeld en daarom de gevraagde faciliteiten in Wales niet kunnen worden geweigerd. LICHT VERDEELD Het Damrak opende gisteren met meren deels lagere koersen. Alleen Hoogovens kon zich hieraan onttrekken met een no tering op 939 5). AKU opende op 381 5). Philips verloor IIV2 p. op 957, Uni lever' 4 p. op 723 Kon. Olie opende 1.30 lager op 113.70. Later sloeg de neer waartse stemming om in éen opwaartse tendentie. Het Damrak werd gestimuleerd door de plotselinge vaste houding van de I Londense beurs op geruchten dat de Britse regering van het I M.F. een grote lening zou vragen ter bescherming van het pond sterling. Unilever steeg van 722 M? tot 732 Kon. Olie liep het verlies in door lokale aankopen. AKU monteerde van 381 tot 383 Philips kwam op 9öP Hoogovens liep sterk op tot 945 door hernieuwde Duitse en Amerikaanse vraag Cultures zeer rustig1 scheeovaartwaarden schommelden rond het vorig slot. Staatsfondsen kalm en licht verdeeld. Curacaosche Handel-mij noteer de ex 8 percent dividend. De stukken lagen gevraagd in de markt. Figée van 220 op 216; Spaarnestad van 684 op 675. AagtedijK 19 v. Londen n. Amsterdam. Abbedijk 20 te Londen. Abida 20 te Curagao verwacht. Achilles 19 v. Antofagasta n. Pisco. Acila 29 te Oran verwacht. Acmaea 19 125 m. n.w. Alexandr. n. Brunsbüttel Acteon verm. 20 v. Malta n. Bizerta. Agamemnon 20 te Cristobal verwacht. Akkrumdijk 19 te Zazatlan v. Cristobal. Alamak j9 v. Port Said n. Napels. Albireo 19 te Cartagena verw. v. Port of Spain Alcor pass. 20 St. Vincent n. Londen. Algorab 20 te las Palmas verwacht. Alioth 20 le Dalhousie. Alkmaar 20 v. Curagao n. Punta Cardon. Alnitak 19 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Ameland 19 400 m. n.n.o. Azor enn. Curagao. Ammon 19 150 m. w.n.w. Ouessant n. Amsterdam Ampenan 20 te Singapore verwacht. Andijk 19 te Antwerpen v. Rotterdam. Angolakust pass. 19 Las Palmas n. Conakry. Appingedijk 19 v. Antwerpen n. Port Everglades Area 27 t,e Singopore verwacht. Ares 19 v. Callao n. Pisco. Arkeldijk 20 te Rotterdam. Asterope 21 te Amsterda mverwacht. Attis 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Atys 19 v. Rouen n. Rotterdam. Banda 19 v. Port Said n. Akaba. Bantam 19 v. New York n. Genua. Batu 19 v. Alexandrië n. Hamburg. Beninkust 20 te Douala verwacht v. Abidjan. Borneo 19 v. Dubai n. Damman. Breda 19 430 m. n.o. Flores n. Barbados. Bussum 20 te Balboa. Caltex Amsterdam 19 25 m. z.w. Texel n. Stockh Calt. Arnhem 19 90 m. z. westp. Kreta n. R'dam Caltex Delft 19 dw. Kp. Bon, 22 te Pt. Said verw Caltex Delfzijl 19 te Fawley v. Helsinki. Caltex Eindhoven 19 te Suez. Calt. Leiden 19 180 m. n.w. Ras Al Hadd n. Suez. Caltex Pernis 19 300 m. o. Zanzibar n. Bahrein. Caltex Rotterdam 20 te Rastanura verwacht. Camitia 20 te Calcutta verwacht. Carrillo 20 te Charleston. Cartagene 19 v. Armuelles n. New York. Celebes 20 te Mombasa. Charis 19 te Curagao v. Georgetown. Chiron 20 te Paramaribo. Cities Service Valley Forge 25 te Ph.delph. verw. Cradle of Liberty 26 te Marseille verwacht. Crania 19 125 m. o. Malta n. Rotterdam. Dahomeykust 20 v. Sapele n. Port Harcourt. Diogenes 19 330 m. w. Azoren n. Curagao. Dorestad 18 100 m. o. Trinidad n. Buenos Aires. Doris 21 te New York verwacht. Eos 19 dwars Oporto n. Alexandrië. Esso Amsterdam 19 te Port Said. Esso Rotterd. 19 210 m. n.n.w. Az. n. Amuaybay. Eumaeus 21 te Singapore verwacht. Forest Hill 19 v Wilhelmshaven n. Rotterdam. Forest Lake 19 530 m. n.w. Cocos eil. n. Kwinana. Forest Town 19 84 m. w.n.w. Gibraltar n. Banias. Friesland KRL verm. 23 v. Singapore n. Manilla. Friesland SSM 19 te Huelva. Gaasterland 19 v. Ilheus, 20 te Bahia. Geestland 20 v. Preston n. Port of Spain. Geeststar 19 v. Castries n. Portsmouth. Gemma 19 te Paranagua. Gooiland 19 te Hamburg. Groote Beer 19 465 m. o.n.o. Kp. Race n. Halifax. Guineekust 18 20 m. z. Las Palmas n. Freetown. Hathor 20 te Lattakia. Hecuba 19 990 m. z.w. Azoren n. Antwerpen. Heelsum 19 v. Lagos n. Takoradi. Heemskerk 19 v. Alexandrië n. Genua. Helena 19 te Roseau v. Antiqua. Hera 17 v. La Ceiba n. Tampa. Hersilia 20 te Antwerpen. Hilversum 19 v. New Orleans n. Mobile. Hoogkerk 19 v. Amsterdam n. Marseille. Houtman 20 te Durban verwacht. Isis 18 80 m. n.o. Santiagode Cuba n. La Guaira. Jagersfontein 20 te East-London. Japara 19 v. Port Sudan n. Aden. Java 19 v. Singapore n. Labuan. Johannes Frans 19 v. Baltimore n. Cartagena. Johan v. Oldenbarnev. pass. 20 Gibralt. n. Palma. Kabylia verm. 20 v. Pointe Noire n. Douala. Kaloekoe 19 v. Biak n. Seroei. Kalydon 19 te Pauillac. Kamperdijk 19 515 m. w. Scillys n. New York. Kara 19 580 m. w.n.w. Finist., 22 te R'dam verw. Katelysia 26 te Curagao verwacht. Katendrecht 26 te Suez verwacht. Keizerswaard 19 75 m. o.z.o. Kp. Sint Vincent n. Marseille. Kelletia 19 440 m. o.z.o. St. Helena n.Pt. a Piere Kenia 19 370 m. o.n.o. Fayal n. Curagao. Kermia 20 te Hamburg verwacht. Khasiella 19 v. Trinidad n. Pernis. Kinderdijk 20 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Kloosterdijk 19 v. Tampico n. New Orleans. Koningsvvaard 20 te Punta Cardon. Kopionella pass 19 Guadeloupe n. Curagao Koratia 19 v. Portsmouth n. Maracaibo Korendijk 19 680 m. o Kp Race n Antwerpen Korovina 23 te Hena Al Ahmadi verwacht. Kosicia 24 te Curagao verwacht. Krebsia 22 te Abadan verwacht v. Calcutta. Kreeft 19 110 m. z.w. Lindesness n. Kirkenes. Kreon 19 te Neckerie verwacht v. Georgetown Kryptos 21 te Turku verwacht Kylix 21 te Maracaibo verwacht. Laarderkerk 19 te Port Said verwacht. Ladon 19 te Amsterdam n. West-Indië. Laga 20 te Genua. Langleeclyde 21 te Tuticorin verwacht. Lawak 19 v. Lissabon n. New York. Leto 19 te Rotterdam. Liberiakust 19 te Bremen. Liberty Bell 19 v. Port Said, 22 te Augusta verw Loenerkerk 19 te Kuwait. Loosdrecht 20 v Singapore te Niigata verwacht Loppersum 20 v. Antwerp enn. Houston. Lycaon pass. 20 Gibraltar n. Liverpool. Maashaven 19 te Rotterdam. Markab 19 30 m n.n.o. Malta n. Colombo. Maron 19 1000 m. w.z.w. Azoren n. Curagao. Meerdrecht 19 512 m. w.z.w. Flores n. Hampt.rds Meerkerk 20 te Antwerpen. Medon 20 te New York. Meliskerk pass. 19 Vlieland n. Port Said. Mentor 18 v. Collo n. Cadiz. Merwede 19 te Calabar v. Victoria. Merwelloyd 19 v. Singapore n Bangkok. Mississippilloyd 19 v. Singapore n. Manilla. Modjokerto 19 160 m. o. Sokotra n. China. Mohammed Reza Shah 19 te Antwerpen. Muiderkerk 19 v. Napels n. Port Said. Munttoren 19 300 m. w.n.w. Fr'town n. L. Marques Musilloyd 19 v. Bangkok n. Tandjong Mani. Mijdrecht 28 in Perzische Golf verwacht. Mylady 19 te Rotterdam. Naess Comm. 19 120 m. n.n.o. K. Villano n. Fawley Naes Lion 19 95 m. z.w. Ouessant n. Banias. Neder-Eems 19 dwars Gibraltar n. Marseille. Neder-Elbe 19 v Cochin n. Madras. Neder-Waal 19 30 m. w. Kreta n. Napels. Nias 19 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam 21 te Southampton verwacht Notos 18 v. Oran n. Algiers. Nijkerk 19 630 m. z. Cocos eil. n. Aden. Ommenkerk 19 v. Rotterdam n. Genua/Sydney Ondina 19 v. Fawley n. Port Said. Ootmarsum 19 v. Cristobal n. Yokohama. Oranje 19 70 m. n.o. Minorca n. Southampton Oranjefontein 20 te Rotterdam. Oranje Nassau 19 te Kingston verwacht v. Aruba Ossendrecht 19 v. Bagnoli n. Norfolk. Ouwerkerk 19 te Port Said. Overijsel 19 v. Lissabon n. Las Palmas. Papendrecht 19 55 m. n. Kp. Bon n. Oostzee. Parkhaven 20 te Rio de Janeiro verwacht. Parthenon 20 v. Curagao n. Punta Cardon. Pendrecht 25 te Philadelphia verwacht. Peperkust 19 190 m. z. Dakar n. Dakar. Pericles 19 v. Santa Maria, 20 te Curagao verw Philidora 23 te Tranmere verwacht v. Pot Said Philine 19 70 m. z.z.w. Finisterre n. Mena. Prins Joh. Willem Friso 19 v. Napels n. Livorno Prins der Nederlanden 19 te Hamburg. Pygmalion 19 te Ponta Del Gada verwacht. Raki 19 le Beira verwacht n. Lorenco Marques Reza Shah The Great 19 v. Pt. Said n. Rotterdam Riouw 19 v. Genua, 20 te Marseille. Roepat 19 v. Londen, 20 te Le Havre. Rossum 1 8170 m. n.n.o. Vitoria n. Rio de Janeiro. Rotti 19 voor anker Cuddalore. Rijndam 19 te Quebec, 20 te Montreal. Saloum 19 te Bordeaux. Samarinda 19 600 m. n.o. mond Amazone n. K'stad Schelpwijk 19 v. Hongkong n. Yokohama. Scherpendrecht 21 te Novorossisk verwacht. Silindoeng 19 150 m. z.z.o. Brisbane n. Newcastle Sinon 19 v. Port Au Prince n. Baltimore. Skadi 19 zede Bay Roberts. Socrates 19 te Amsterdam n. West-Indië. Solon 19 te Maracaibo verwacht. Stad Breda pass 19 Finisterre n. Rotterdam. Stad Leiden 19 50 m. z.z.w. Kp. Finist. n. Antw. Stad Schiedam 19 te Narvik v Gent. Statendam 19 te Southampton v. Le Havre. Statue of Liberty 19 1445 m. w. Kp. Verdische eil naar Philadelphia. Straat Bali 18 v. Montevideo n. Kaapstad. Straat Clement 19 v. Melbourne n. Sydney. Straat Cumberland 20 v. Adelaide n. Fremantle Straat v. Diemen 19 690 m. n.w. Kaapst. n. Santos Straat Madura 19 te Durban verw. v. E.-London. Straat Rio 19 600 m. w.z.w. Sabang n. Singapore. Streefkerk 19 te Newcastle v. Sydney. Sumatra 19 dwars Perim n. Hamburg. Tacana 19 ten anker Puerto Limon. Talisse 19 te Khorramshar. Texel pass. 19 Berlenga n. Port Said. Thuredrecht 28 te Norfolk verwacht. Tjibodas 19 te Lorenco Marques. Tjitjalengka 19 120 m. o.z.o. Farafanga n. Lour Marques. Triton 20 te Bermuda verwacht. Tweelingen 19 64 m. n.w. Texel n. Narvik. Van Neck 189 te Singapore. Van Noort 19 420 m. z w. Palau eil. n. Suva Van Spilbergen 19 te Kaapstad. Vasum 21 te La Skhirra verwacht Viana pass 19 Little Quoin eil n Suez Videna 23 in Suezkanaal verwacht n. La Spezia Vivipara 19 65 m. z. Lissab., 22 te Thamesh. verw Vlieland 19 45 m. z.z w. K. Palmas n. Shellhaven V. aibalong 19 v Tripoli n. Lattakia. Waterman 19 560 m. o.z.o. Durban n. Kaapstad. Westertoren 19 330 m. w.n.w. Villano n. Curagao Westland pass. 19 St Vincent n. Amsterdam Wieldrecnt 22 te Philadelphia verwacht. Willem üuys 19 v Bermuda's n. Southampton. Willemstad 19 150 m. w. K. Da Roca n. Plymouth Witmarsum 20 te Houston. Woensdrecht 19 160 m. z. Gran Canaria n. Sete Woltersum 19 v. Le Havre n. Amsterdam. Wonogiri verm 25 v. Singapore n. Philippijnen Wonosobo 20 te La Gaspi verwacht. IJssel 19 90 m. o.n.o. Malta n. Algiers. Zaanland pass. 19 Madeira n. Amsterdam. Zafra 19 60 m. n. Kp. St. Vine. n. Thameshaven Zaria 18 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Zuiderkerk 20 te Tanga. KLEINE VAART Admiraal De Ruyter 19 dw. Goeree n. A'dam. Albatros 19 op Wielingen n. Londen. Alcetas 19 15 m. w.n w. Ile de Bas n. Rotterdam. Amigo 19 v. Rotterdam te IJmuiden. Andromeda 19 v. Antwerpen n. Great Yarmouth. Ank T 17 v. Soemaes te Harlingen. Areas 19 25 m. w.z.w. Triëst n. Triëst. Audacia 20 v. Avonmouth te Teignemouth verw Bab T 17 v. Sikea te Amsterdam. Beyerland 19 v. Goole n Kingslynn. Corale 20 v. Swansea te Amsterdam verwacht. Dinkelstroom 19 v. Amsterd. te Vlissingen verw Eljo 17 te Grimsby v. Stettin. Elsa 18 v. Delfzijl n. Ostrand. Elsenburgh 19 25 m. n.o. Dungeness n. Casablanca Fedala 19 80 m. w. Freetown n. Las Palmas. Fiducia 19 10 m w.n.w. Qstende n. Londen. Fiducia-2 19 15 m. n.w. Cromer n. Boston. Flores 20 v. Teignemouth te Genua verwacht. Geestdam 19 65 m. n.w. Hoek v. H. n. Maassluis Gramsbergen 19 v. Delfzijl n. Hamburg. Heemraadsingel 19 te Sandettie n. Lissabon. Hoogland 19 v. Stettin n. Rotterdam. Joost 18 v. Hamina te Amsterdam. Julia Mary 19 8 m. w.z.w. Midbarrow n. Londen Kaap Faiga 17 v. Rundvik n. Amsterdam. Konny M 19 dwars Ameland n. Rotterdam. La Paloma 19 v. Zeebrugge te Huil. Lean S 19 80 m. o. Spurnpoint n. Danzig. Libertas 19 120 m. z.o. St. Vincent n. Lissabon. Maaskade 19 v. Gothenburg n. Esbjerg. Matthew 19 150 m. n.w. Er n. Bremerhaven. Merwehaven 19 v. Rouen te Casablanca verw. Nassauhaven 19 v. Gothenburg n. Malmö. Nieuwe Waterweg 19 dw. Ooster-Eems n. Sfax. Phidias 19 te Rotterdam n. Amsterdam. Ponza 18 v. Harlingen te Kristinehamn. Sandenburgh 19 8 m. z.o. Dungeness n. R'dam. Scheldestroom 19 35 m. w. IJmuiden n. A'dam. Schippersgracht 19 te Rotterdam. Sheratan 19 v. Cork te Fowey Strabo 19 15 m. n.o. Bilbao n. Bilbao. Tasmanië 19 v. Dieppe te Dordrecht verwacht. Thuban 20 v. Grangemouth te Bremen verwacht Tilly pass. 19 Borkum n. Karskaer. Trias Trader 19 v. Londen n. Rotterdam. Waverstroom 19 dwars Wight n. Amsterdam. Zuiderzee pass. 19 Kiel n. Les Sables d'Olonnes SLEEPVAART Cycloop 19 nog te Suez. Friesland 20 te IJmuiden. Help 20 werkzaam te Calcutta. Noordholland 18 500 m. w. Honolulu n. Japan Schouwenbank 18 v. Rotterdam n. zee (proefv Titan 18 v. Maassluis te IJmuiden. Utrecht 11 v. Manilla. VERHANDELDE FONDSEN 18 juli 19 juli Totaal 440 :432 Hoger 70 (16%) 98 (22,6%) Lager 274 (62,2%) 258 (59,7%) Gelijk 96 (21,8%) 76 (17,7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U378 gb—386 382 Kon. Olie112,30-114,OOgb 113,80 Philip: 958—977 974 Unilever 731747 742 Hoogovens 946960 958 VOORB' URS VAN HEDEN 1ste tijdv. A.K.U380—382 Kon. Olie113,20—113,60 Philips 968—972 Unilever 735739 Hoogovens 955962 Slot 2de tijdv. 382 113,50 973 738 959 NW YORK (Reuter) Oostenrijk heeft I zijn geschil met Italië over de duitstalige provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) aan de UNO-Assemblee voorgelegd, ter bespre king in de komende zitting in september Verleden jaar is de kwestie voor het eerst behandeld. Het was woensdag de laatste dag dat er punten voor de voorlopige agen da voor de zitting van 19 september kon- den worden opgegeven. ROME, (Reuter) De Italiaanse poli-1 tie heeft bij een voortgezette speurtocht naar verborgen wapens in de provincie Bolzano 490 kilo dynamiet gevonden Twaalf personen werden gearresteerd, zo meldt het persbureau Italia. In totaal zijn in de laatste dagen ongeveer 1300 kilo ont plofbare stoffen gevonden. Het aantal ge- I arresteerden is gestegen tot tachtig. Er werden bovendien 1150 meter lont, 789 slaghoedjes. 200 kilo patronen, 15 pistolen, drie geweren, drie automatische pistolen, 31 brandbommen en 350 pamfletten gevon den, alles was waterdicht verpakt. De I vondsten werden gedaan op vijftig ver schillende plaatsen in de dalen van de Adige, Isarco en de Pusteria, op aanwij- zing van reeds gearresteerde personen. Volgens een bericht van de Oostenrijkse I autoriteiten zal Oostenrijk de invoer van druiven tot en met 31 augustus onbeperkt toestaan. Of er ook vanuit ons land naar Oostenrijk druiven verzonden zullen wor den, hangt af van de prijs. Er komen in- middels al druiven op de Nederlandse vei lingen en ook is er sprake van een uit- I voer van dit produkt. Afnemers van Ne- derlandse druiven op het ogenblik zijn West-Duitsland, Groot-Brittannië en Zwe- .dea.WUOV MUJA 1! Vorige slotkoers A'dam Rubber. 108% HVA. 123% A.K.U 381 Deli Mij 142,— Hoogovens 948 Philips Gem. Bez 959 Unilever 736 Dordtsche Petr. 543% K. Ned. Petr. Mij 114,— Holl. Am. Lijn. 151V, K.L.M 75, K.N S M 182 Ned. Stoomv. Mij 181% Ommeren, Phs v 321 Scheepv. Un. Ned 151% 211, 238, 470 Ver. Bezit v. 1894 139,50 Amsterd. Bank 362 Ned. Handel Mij 312 Rotterd. Bank.... 335% Twentsche Bank. 303 Albert Heijn 605 Amstel Brouwerii 535 Berkel's Patent 308% 699 Bührmann Papier 615 295 Ford 660 Gelder Kon. Pap 365 Gist Spir.f. Kon 375% Van der Heem 339 Heineken's Bier 579 Hoogenbosch Sch 282 642 525 Kon. Ned. Zout 1051 Müller Nat. Bezi' 495 Ned Kabelfabr. 560% Philips Pref 279 Sikkens Groep 821 Stokvis 280 Thomassen Dr 6701 Ver. Machinefabr 300% Wessanen 341 Wilton Fijenoorë 265 Zwanenberg-Org 1020 Billiton Mij II 460 Aluminium Ltd 31 American Motor' 16% Anaconda 53% Bethlehem Steel 40% Cities Service. 52% General Motors 44% Kennecott Coppei 83% Republic Steel 57 Shell Oil 39% U.S. Steel 78% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) NEW YORK: Stevig herstel Wall Street was woensdag stevig in her stel. Avanses van meer dan een dollar no teerden Allied Chemical, American Tobac co, Du Pont, American Telephone, General Foods en International Nickel. Staalwaar- den en autofondsen toonden merendeels goede fractionele winsten. Ford viel op met een stijging van ruim een dollar. Che mische waarden maakten de meeste van hun aanvankelijke verliezen goed. Rey nolds verloor omstreeks een punt bij de tabaksfondsen, ondanks recordverdiensten. Financiële stukken stonden sterk, met flinke winsten voor First Charter en Great Western; geneesmiddelen bleven zwak. Defensiewaarden onregelmatig, met I.B.M. circa 3 hoger. De meeste vliegtuigfond sen kwamen fractioneel hoger. De omzet was 2.940.000 aandelen. In totaal werden 1.250 fondsen verhandeld, waarvan 507 hoger en 503 lager. Het industriegemiddel de kwam van 679,30 op 682,74; dat van spoorwegen van 134,57 op 133,49 en dat van openbare nutsbedrijven van 113,58 op 113,21. (UPI). MüNSTER. (DPA) Een Westduitse transportondernemer uit Essen is in Mün< ster tot een jaar gevangenisstraf, 15.000 mark boete en 167.000 mark schadever goeding veroordeeld wegens het smokke len van 148.000 liter dieselolie uit Neder land naar West-Duitsland. De voertuigen van de verdachte ver voerden normaal cement uit West-Duits land naar Nederland. Op de terugreis werd de olie zodanig verstopt dat de dou anebeambten geen argwaan kregen, zde smokkelarij kwam echter uit doordat men de transportondernemer, die aan de grens veel geld uitgaf, ging verdenken. Negen maal lukte de operatie, bij de tiende maal sloegen de douaniers toe. Een medeplichtige wist door naar Oost- Duitsland te vluchten aan zijn straf te ontkomen. (Van onze correspondent) PARIJS Van de verschillende plastic- bommen, die ook afgelopen nacht in Parijs weer zijn ontploft, was er een bestemd voor de vermaarde schrijver en filosoof Jean-Paul Sartre. Sartre en zijn vriendin Simone de Beauvoir waren echter geen van beiden thuis en zo konden de gevolgen van de aanslag tot materiële schade be perkt blijven. Een andere bom hadden de activisten gelegd voor de deur van de vroegere mi nister van Algerijnse Zaken, Savary, die er met de schrik en eveneens aanzienlijke schade is afgekomen. In een der voorsteden van Parijs werd gisteren ook nog opnieuw een aanslag te gen een burgemeester gericht, die voor hem de dood tengevolge had. Politieke motieven schijnen aan deze moord echter nu eens niet ten grondslag te hebben ge legen. De moordenaar moet, volgens de eerste verklaringen van de politie, tot zijn daad gedreven zijn door verbolgenheid en woede vanwege het feit, dat hij met zijn gezin onlangs op straat was gezet en waarvoor hij de burgemeester persoonlijk verantwoordelijk stelde. Intussen valt te vrezen, dat de „plasti- queurs" hun misdadige activiteiten voor lopig nog niet uit gebrek aan munitie zul len behoeven te staken. In Algerije heb ben leden van het geheime leger zich de zer dagen tenminste meester weten te ma ken van een militaire vrachtauto, waarop explosieven van een gewicht van vier ton geladen waren. Tot dusver schijnen alle nasporingen naar de truck nog geen enkel resultaat te hebben opgeleverd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13