Conjunctuur moet worden afgeremd Tunesië breekt met Frankrijk en doet beroep op de UNO Bloedige gevechten bij de haven Bizerta Bij drie ongelukken op één dag zeven doden en drie gewonden HET W Vandaag St. Margriet...! KLEUR SPOELING THUIS ZELF DOEN KOOPJES UW HAAR: Katanga richt zich op Sovjet-Unie I 46e JAARGANG NUMMER 217 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 20 JULI 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mijo Verhoging kassastorting bij afbetaling Protest tegen herdenking Het woord is aan 1mI Tunesië Algerije {Libye DERTIEN DODEN IN HET VERKEER Bi) drie verkeersongelukken die woensdagmiddag- en avond in ons land gebeurden zijn totaal zeven mensen om het leven gekomen. Drie doden en drie zwaar gewonden dat was de trieste balans die moest worden opgemaakt na een ernstig ongeluk in De Bilt op rijks weg 25. Twee doden waren het gevolg van een ongeval op de weg van Borculo naar Ruurlo en tussen Dokkum en Mur- merwoude kwamen twee jongemannen om, die met hun motor tegen een stil staande vrachtwagen botsten. Wisselend bewolkt Aan het strand: mm JÉ yr TUBE 1.95 In de krant van heden: ejoreyouvuy SEIZOEN-OPRUIMING Conferentie met FLN Succes in Bonn HEDEN EXTRA Exclusieve modeschoenen van dit seizoen nu extra in prijs verlaagd 7C 90 90 1 O 95 1 c 95 BATA INTERNATIONAL AMCO - BENDIX KOE1KASTEN KELLER en MACDONALD aiE IJmuider Courant (Van onze Haagse redacteur) Het is niet onmogelijk dat binnen kort de eerste aanbetaling bij afbe talingscontracten, de zogenoemde kassastorting, zal worden verhoogd. Bij de deze week in het kader van het over leg over het afbetalingswezen gevoerde besprekingen tussen overheid en het ge organiseerde bedrijfsleven, is namelijk van overheidszijde gesteld dat de re gering een aantal maatregelen zal moe ten treffen om de zich sterk uitbreidende conjunctuur wat af te remmen. Hierbij is onder meer gedacht aan de mogelijk heid van een verscherpte prijzencontrole of aan een verhoging van de kassastor ting bij afbetaling. ELISABETHSTAD (UPI) - Katanga heeft zich vandaag gedistantieerd van de vrije wereld en de UNO en gedreigd hulp aan Rusland te vragen. Dit is offi cieel in Elisabethstad bekendgemaakt. Deze dreigende verklaring werd door de minister van Binnenlandse Zaken Godefroid Moenongo uitgegeven tijdens een persconferentie. De Katangese staatsman maakte verder bekend dat zijn regering contact zoekt met het linkse regime van Antoine Gizenga. Er zal volgens Moenongo zo spoedig mo gelijk een Katangese delegatie naar Stanleystad worden gezonden. Generalissimo Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft bij de herdenking van het feit dat 25 jaar geleden de Burgeroorlog in Spanje uitbrak in het centrum van Madrid een indrukwek kende militaire parade afgenomen. Er trokken vijftienduizend legervoertui gen, vijfhonderd tanks en tweehon derd stukken geschut voorbij het ere podium. In West-Berlijn (en elders) werd tegen dit machtsvertoon gede monstreerd. Studenten van de Vrije Universiteit van West-Berlijn blok keerden twee uur lang het verkeer door op de straat te gaan zitten. De Pope: Ieder heeft juist zoveel ijdelheid als hij verstand te weinig heeft. politie zette de studenten tenslotte stevig op de been, laadde hen in auto's en bracht hen een aantal kilometers buiten de stad, vanwaar ze de terug weg te voet of liftend konden beginnen. (Van onze correspondent) PARIJS. Het conflict tussen Frank rijk en Tunesië heeft zich het afgelopen etmaal ernstig toegespitst. Tunis heeft de diplomatieke betrekkingen met Parijs vandaag verbroken en besloten een spoedzitting van de Veiligheidsraad te verzoeken om het geschil over de Franse oorlogshaven Bizerta in Tunesië te be spreken. Bij verscheidene uit- en aan vallen bij Bizerta zijn al honderd ge wonden en ook doden gevallen, terwijl beide partijen elkander, als gebruikelijk, in communiqués, waarvan de toon van uur tot uur stijgt, het initiatief tot en de verantwoordelijkheid voor die vijande lijkheden in de schoenen pogen te schui ven. President Bourguiba heeft op een persconferentie verklaard, dat er een ware oorlogstoestand heerst. In Parijs is officieel meegedeeld, dat groepen Tu nesische soldaten, vrouwen en kinderen vanochtend enkele Franse stellingen hebben aangevallen. Bourguiba zei dat een Frans vliegdek- sehip voor de kust opereert. Jachtvliegtui gen vallen met raketten en bommen de versperringen aan die zijn opgericht om de Franse basis te isoleren. Franse pant serwagens zijn in actie op de twee verbin dingswegen met Bizerta. De president deelde mede, dat er 22 Tunesiërs zijn ge sneuveld, en dat er voorts elf burgerwach ters zijn gedood. In Parijs confereerde premier Michel Debré met verschillende ministers en 's avonds nogmaals met de president der republiek generaal Charles De Gaulle. Als voornaamste agendapunten kreeg de Franse regering, onder voorzitterschap van De Gaulle, gisteren naast Bizerta nog twee andere urgente problemen van bui tenlandse politieke aard ter behandeling voorgelegd: Berlijn en Algerije. Op het kunstmatige karakter van de 25 km MIDDELLANDSE ZEE MaapBlanc Kaujuejub Mateur Verkeersweg Naar Tunis Spoorwe ALGIERS CONSTANTINE J TRIPOLI 500 km 'ITJARGLA AIN TAIBA 1 rsmal v pelt! crisis rond Bizerta, die door de Tunesi sche president Bourguiba zou zijn verwekt om de aandacht van zijn moeilijkheden en tegenstellingen met het Algerijnse FLN af te leiden, blijft men in Parijse regerings kringen daartegen wel openlijk de nadruk leggen. Niettemin onderschatte men gister morgen de gevaren reeds allerminst en werden toen al de nodige militaire voor zorgsmaatregelen getroffen om aan een verdere verscherping der tegenstellingen met Tunesië het hoofd te kunnen blijven bieden. De minister van Voorlichting, Terrenoire, heeft zo gisteren erkend na de berich ten dienaangaande eerst als loze geruch ten van de hand te hebben gewezen dat Franse parachutisten ter versterking van het garnizoen naar Bizerta zijn of Het ongeluk in De Bilt gebeurde door dat van een kleine personenauto de motor kap opensloeg en de bestuurder, de 65- jarige gepensioneerde heer J. Wijdeveld uit Utrecht, daardoor het uitzicht op het verkeer werd ontnomen. Met volle snel heid reed hij op het verkeer uit tegemoet komende richting in en ramde frontaal een tegenligger. De heer Wijdeveld en twee passagiers, de 72-jarige eveneens gepensioneerde heer R. Dorresteijn en de 70-jarige heer Den Uil, beiden uit Utrecht, kwamen om het leven. Een vierde inzittende, de 64-jarige G. Wiedemeijer, werd zwaar gewond. In de andere auto zaten 3 mensen, van wie twee gewond werden: de bestuurder, de 63-jarige huisarts H. Brouwer uit Hee renveen en zijn 57-jarige echtgenote. Hun Amerikaanse gast, de 20-jarige Robert A. Lessey, bleef ongedeerd. Het echtpaar liet de jongeman die voor een uitwisselings- bezoek Nederland bezocht, ons land zien. Bij het ongeluk op de weg Borculo-Ruur- Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De depressie, die van Denemar ken naar Duitsland trekt, zal ook morgen het strandweer ongunstig beïnvloeden. Het zal door een vrij krachtige noordwestelijke wind te koel zijn. Enkele buien worden af gewisseld door schaarse opklaringen Temperatuur 15 a 17 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Een belangrijke verbetering is op korte termijn nog niet te verwachten. lo reed een bestelauto, beladen met groen te en fruit, tegen twee bomen en werd totaal verpletterd. De beide_ inzittenden, de 49-jarige J. Lansink en 'de 68-jarige krantenbezorger J. Kerwer, beiden uit Lo- chem, kwamen om het leven. De wagen, die waarschijnlijk met hoge snelheid heeft gereden, is vermoedelijk in een bocht geslipt. De auto raakte een rechts varï de weg staande boom, draaide een slag om, krulde zich vervolgens om een andere boom, waarbij de wagen in stukken werd gereten. De klap kwam zo hevig aan, dat de bodem van de auto om hoog werd geslingerd en de top van een boom afrukte. L., die de wagen bestuurde, was op slag dood. K. werd uit de wagen geslingerd en overleed kort na het onge val. De twee jongemannen die tussen Dok kum en Murmerwoude met een motor te gen een stilstaande Belgische vrachtauto reden en om het leven kwamen, waren de 19-jarige H. J. R. Ozendaal uit Oossternij- kerk (gemeente Oostdongeradeel) en de 18-jarige W. Arts uit Reitsum (gemeente Ferwerderadeel). De chauffeur had zijn vrachtauto onder een brandende straatlantaarn geparkeerd om de nacht in zijn kabine door te bren gen. Hij heeft van het ongeluk niets ge merkt. Beide slachtoffers waren leerlingen van de zeevaartschool in Delfzijl. In Amsterdam werd vanochtend ontdekt dat in de Nieuwe vaart een vrachtwagen met aanhanger lag. Toen men met behulp van enkele kraanwagens de wagen uit het water lichtte, bleek zich in de kabine het lichaam van een ongeveer dertigjarige man te bevinden. De wagen had geparkeerd gestaan op de Kattenburgergracht in de nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde. De politie houdt rekening met de moge lijkheid van diefstal. De wagen is vermoe delijk uit de bocht gevlogen ei, in het wa ter gereden. In Nijmegen is aan de gevolgen van een verkeersongeluk op 12 april overleden de 64-jarige heer A. H. Jansen, uit deze stad. Hij liep schedelletsel op toen hij de macht over het stuur van zijn bromfiets kwijt raakte en kwam te vallen. In het ziekenhuis in Den Bosch is over leden de 53-jarige mevrouw H. Fuikink uit Rotterdam die zaterdagavond in Vught bij het oversteken van de Boxtelseweg door een auto werd aangereden. In het ziekenhuis in Amersfoort is over leden de 71-jarige heer B. Harkema uit Nijkerk. Vrijdagavond werd hij, toen hij met de fiets aan de hand de verkeersweg Amersfoort-Zwolle wilde oversteken, aan gereden door een vrachtauto. In 's Gravendeel is de 43-jarige r.k. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag is het St. Margriet. In een rijmpje wordt beweerd: „Regent het op St. Margriet, dan regent het zes weken dat het giet". Gelukkig heeft de praktijk meermalen het tegendeel bewezen, zodat men heus geen sombere verwachtingen over het weer in de komende zes weken behoeft te hebben omdat er vandaag een paar buitjes zijn gevallen. Wanneer wij een tussentijdse balans van leze zomer opmaken van 1 juni af dan omvat deze 50 dagen, waarvan er niet minder dan 33 te koud waren. Van de 20 iul.ido -en bleve er 14 kouder dan normaal De BiI tof'" Hechts zeven zo- aieise dagen (ion met 'an 25 graden C.). Normaal hadden het er elf moeten zijn. De zon heeft de laatste drie weken te vaak verstek laten gaan. De Bilt regis treerde sinds 1 juni een tekort van 30 uren zonneschijn. Regen was er daaren tegen teveel. Op enkele plaatsen, o.a. in Hoek van Holland en Groningen, is de 100 millimeter al bereikt tegen normaal 70 millimeter. Tot dusver zijn er weinig goede woorden over de zomer van 1961 te vinden. Zaterdag begint de vakantie in de bouw vakken en volgens de volksmond kan in die periode de regenjas niet gemist wor den. Maar de volksmond krijgt, evenals het rijmpje over St. Margriet, ook wel eens ongelijk! priester A. H. M. Meuwese uit Tilburg die met twee confraters in een personenauto reed, om het leven gekomen. De auto kwam in botsing met een tractor met aan hangwagen, waarvan de bestuurder een in rit wilde inrijden. De bestuurder van de personenauto, de 40-jarige F. G. M. Hols ters en de andere inzittende, de 57-jarige priester P. Kools, beiden uit Tilburg, wer den vrij ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Dordrecht gebracht. Op de Rijswijkseweg in Den Haag is de 45-jarige automobilist C. H. Dissels uit Den Haag vermoedelijk geslipt, waardoor hij tegen een lantaarnpaal botste. De man werd met ^eer ernstig letsel naar het zie kenhuis Zuidwal vervoerd, maar bij aan komst was hij reeds overleden. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving ....4, 5, 9 Kennemer Kruimels5 Horen en Zien 9 In de Vishal en op zee9 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina s Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAt (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 zouden worden overgebracht. Het Tune- sisch afweergeschut opende het vuur 's middags al op een Frans hefschroef- vliegtuig en Franse vliegtuigen mochten het Tunesische grondgebied niet meer overvliegen. De Frans-Tunesische meningsverschillen leken zich tot gisteravond voornamelijk als een zenuwenoorlog met het heen en weer zenden van steeds stekeliger en alarme render nota's te kunnen blijven manifes teren, maar sindsdien is er helaas ook reeds bloed gevloeid. Of en in welke mate de vermoedelijke drijfveren van dit conflict in de vorm dus van een Tunesisch-Algerijnse belangen- botsing over de Sahara, een positieve uit werking zal kunnen uitoefenen op het ver loop van de conferentie tussen de Fran sen en het F.L.N., die vandaag dicht bij Evian in het kasteel van Lugrin werd her opend, zal komende dagen nog moeten blij ken. Het is niet uitgesloten dat de moei lijkheden met Tunesië inzake de Sahara het F.L.N. soepeler jegens Frankrijk kun nen maken doch concrete aanwijzingen in die richting konden, schijnt het, nog door niemand worden gesignaleerd. Het hoofd van de Franse delegatie, de minister voor Algerijnse zaken Louis Joxe, heeft gister middag zijn laatste instructies van De Gaulle gekregen, en men verwachtte dat hij de Algerijnen vandaag zou voorstellen de problemen nu eerst liever langs de tech nische dan de principiële wegen te benade ren. De Fransen geven de voorkeur aan de verdeling van de taken over technische commissies boven plenaire zittingen, doch men vreest dat de Algerijnen die inzich ten niet voetstoots zullen delen. Het is dan ook zonder overdreven hoop op vlotte en tastbare resultaten, dat de beide delegaties zich vandaag weer rond de groene tafel schaarden. Dat de „bedenktijd" van een maand, die Frankrijk had verlangd, de partijen echter waarneembaar dichter bij elkander heeft gebracht kon tot dusverre nog geen enkele waarnemer in Parijs of in Tunis constateren. fie crisis 6f het cónflict Oost-West rond Berlijn had haar schaduw al vooruitge worpen over de Europese topconferentie in Bonn van dinsdag en men kan moeilijk zeggen, dat Parijs redenen heeft het ef fect daarvan te betreuren. Integendeel wordt hier zelfs in officiële kringen al openlijk erkend, dat de Fransen zich zon der de dreiging in en door Berlijn on getwijfeld op langdurige en enerverende beraadslagingen met de vijf EEG-bond- genoten hadden moeten voorbereiden om, in het bijzonder de Nederlanders, over de brug te krijgen. Niettemin gaat men in Franse regeringskringen natuurlijk ook weer niet zover als sommige diplomatieke waarnemers, die van oordeel zijn, dat de Berlijnse crisis zowel de Russen en de Amerikanen als vooral de Fransen om re denen van binnenlandse of buitenlandse politieke aard zo welkom schijnt te zijn, dat haar kunstmatige karakter moeilijk ontkend kan worden. In elk geval heeft Berlijn de president der Franse republiek al de gelegenheid geboden een besliste overwinning te boeken op Nederland, dat zijn oppositie tegen De Gaulle's Europa plannen anders zeker nog niet had opge geven. Advertentie Damesschoenen van 59.voor van 49.voor van 59.voor uw m van 25.90 voor jg, fjU Deze speciale aanbieding alleen bij GROTE HOUTSTRAAT - HAARLEM Advertentie EEN MERK MET REPUTATIE komt bij u thuis, vanaf ƒ1.50 p. week Zijlstraat 55 - Tel. 11828

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1