Bonn en Brussel zijn het niet eens over Europa-verklaring GRANT r Kruisverhoor van Eichmann zal vermoedelijk heden aflopen Amerika gaat strijdmacht verder versterken (TV Wereldnieuws Ruimteschot nu morgen om twaalf uur Z.-Rhodesië bereidt zich voor op volksstemming Kennedy zal dinsdag aanstaande het Amerikaanse volk inlichten Angola weer toegankelijk voor buitenlandse pers Radioverkeer ernstig gestoord door zonnevlam Argentijnse DC-6 met 67 inzittenden verongelukt Meer Britse troepen verlaten Koeweit Vier Belgische klimmers op Groenland vermist raatótcel DONDERDAG 20 JULI 1961 Eerste minister Lefèvre lijkt ontevredenterwijl de Westduitse christen-democraten opgetogen doen Rook waar U ook bent permanent Weersvoorspelling slecht Troepen opgesteld in Afrikaanse wijken Obolen „Ik heb het gevoel dat ik hier wordt geroosterd, tot het vlees aan beide kanten gaar is „Wij hadden niets te verbergen" Rode. Ster geeft Stikker y,een vliegende start" 0p de Elias NAAIMACHINES electr. in koffer 225.— (Van onze correspondent) BRUSSEL Eerste minister Lefèvre heeft, na zijn terugkeer op het Brusselse vliegveld Meisbroek verklaard dat de bij eenkomst in Bonn naar zijn mening slecht was voorbereid. Daarom, zo zei hij, heeft ze niet alle gewenste resultaten opgele verd, omdat een van de deelnemende landen niet van de ware Europese geest is bezield. Daarbij doelde hij zeker niet op ons land, want hij heeft met nadruk gezegd dat er eenheid was in het Bene- lux-kamp. Toen men hem vroeg naar zijn indrukken over de houding van president De Gaulle antwoordde hij ontwijkend, dat het niet op zijn weg lag over een staats hoofd te spreken. Misschien was het wel een steek onder water voor minister Spaak. Deze nam op dat ogenblik juist afscheid van de eerste minister en zei daarbij lachend: „Ik wil u niet storen in uw woorden die geschiede nis zullen maken". Minister Spaak zelf had de vorige avond in Bonn aan Belgische journalisten ver klaard, dat men, redelijkerwijs gespro ken, niets meer kon verwachten van de bijeenkomst dan hetgeen waartoe is beslo ten. Hij noemde de sfeer van de confe rentie uitstekend en hij meende dat de „courtoisie" van De Gaulle en de gema tigdheid van de Nederlandse delegatie het mogelijk hadden gemaakt een eensgezin de verklaring op te stellen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken had ook de indruk gekregen dat de politieke Eu ropese solidariteit geen aanslag betekent op de bestaande economische Gemeen schappen, hoewel hij toegaf, dat de Gaul le zich terzake niet duidelijk had uitgela ten. Spaak gaf daarbij te verstaan dat hij veronderstelde dat De Gaulle zelf nog niet precies weet wat hij wil. BRUSSEL (ANP) In een latere ver klaring over zijn indrukken zei eerste mi nister Lefèvre zich te verheugen over de op het gebied van politieke samenwerking bereikte resultaten. In de richting van de Europese samenwerking is men op dit ge bied een belangrijke stap vooruit gegaan, zo zei hij, en België kan zich daarmede slechts gelukkig achten. De terughoudendheid, die de eerste mi nister in zijn eerste verklaring aan de dag legde, sloeg volgens hen op de wijze waar op de overige punten van de agenda zijn behandeld. Aan deze bespreking was niet een zo vergevorderde voorbereidende arbeid voorafgegaan als aan het vraag stuk van de politieke samenwerking. De besprekingen op dit gebied hadden dus niet dezelfde betekenis, zo voegde de pre mier er aan toe. Over zijn opmerking over het gemis van Europese geest bi> een der partners, zei eerste minister Lefèvre dat hij sltechts had willen doen uitkomen, dat er me ningsverschillen blijven bestaan over de vorm die aan de Europese Gemeenschap zal worden gegeven. Advertentie die lekkere halfzware shag In de handige platte doos 95 cent Spaar de plaatjes voor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". CAPE CANAVERAL (UPI) Op de ruimtevaartbasis van Cape Canaveral is men vanmorgen weer begonnen met het opnieuw van brandstof voorzien van Vrti- heidsklok 7, de Mercury-cabine waarmee een Amerikaan eet (tweede) korte vlucht door de ruimte zal maken. Men hoopt dat het weer een lancering van de Redstone- raket thans mogelijk zal maken. Voorlopig is het tijdstip van lancering gesteld op vrijdag twaalf uur (onze tijd). Een dicht wolkenveld op ongeveer vijf kilometer hoogte boven Cape Canaveral is. zoals gemeld, gisteren voor de tweede maal oorzaak geweest van het uitstellen van de ruimtereis van astronaut Virgil I. Grissom. Weerkundigen hebben intussen de vooruitzichten voor vriidag eveneenï ongunstig genoemd Het aftellen was woensdagmorgen om zes uur onze tijd begonnen Het weer was toen bij uitstek geschikt voor het schot in de ruimte. Omstreeks half twee was het wolkenveld echter zo dik geworden, dat men net onverantv oord achtte de proef te wagen. Het zou namelijk niet mogelijk zijn geweest de cabine tijdens haar vlucht waar te nemen. De minimumhoogte van het wolkendek mag ruim elf kilometer be dragen. Ruim drie uur De raket moet vervolgens eerst ont laden en daarna weei schoongemaakt wor- deh, hetgeen 48 uur inbeslag neemt. Toen de beslissing tot het uitstel werd genomen, had Grissom precie: drie uur en 22 minu ten in zijn cabine cp de neus van de raket vastgebonden gelegen. Het was korter dan ziin voorganger had moeten wachten Shepard lag precies vier uur en veertien minuten in de cabinf voordat het schot op 5 mei j.l. werd gelost. (Van onze correspondent) De reacties in West-Duitsland op de Europa-verklaring van de regeringsleiders van de Europese Economische Gemeen schap zijn opvallend positief. De woord voerder van de bondsregering zei gisteren zelfs, dat de betekenis ervan niet onder doet voor die van de verklaring van Mes sina, die leidde tot de oprichting van de E.E.G. Volgens Von Eckardt, de West duitse woordvoerder, is er geen sprake van, dat de conferentie van dinsdag de deur voor Groot-Brittannië gesloten heeft. Of deze deur open gaat of dicht valt hangt nu helemaal af van de Britse regering, zo zei hij. De besluiten van de zes rege ringsleiders gaan volgens de Westduitse woordvoerder meer in de richting van een federatie dan van een confederatie van Europese staten. De Europa-verklaring noemde hij een door ware Europese geest gedragen compromis. Von Eckardt sprak zijn verwondering uit over de uitlating van de Belgische pre mier Lefèvre, die heeft gezegd dat de E.E.G.-topconferentie slecht voorbereid en nutteloos was geweest. De Belgen hebben loyaal en construc tief aan de besprekingen deelgenomen, al dus de Westduitse woordvoerder, die op de talloze vragen wat nu precies bedoeld was door de regeringsleiders met de in stitutionalisering van het Europese top- overleg, het antwoord schuldig moest blij ven. Het Franse standpunt dat hiermede vorming van een politiek secretariaat be doeld is, onderschreef hij echter niet. De christen-democratische partij van Adenauer heeft zich gisteren opgetogen getoond over de resultaten van de confe rentie. Vooral slaat men hoog aan dat de zes regeringen nu openblijk hebben ver klaard dat een politieke eenwording van Europa het doel van hun politiek is. Het belangrijkste deel van de verklaring noe men de christen-democraten voorts de passage, waarin wordt gezegd dat de stu diecommissie voorstellen moet uitwerken om de eenwording van de Europese vol ken zo spoedig mogelijk een statutair ka rakter te geven. Oppositie minder enthousiast De Westduitse socialisten tonen zich minder enthousiast. Zij verklaarden, dat de beslissende impulsen voor de verdere ontwikkeling van de Europese politiek zul len moeten uit gaan van het Europese par lement en de Europese instellingen. De liberalen zeiden tenslotte dat de con ferentie van regeringsleiders een overwin ning te zien heeft gegeven van het kleine Europese partriottisme. De resultaten van het overleg hebben geleid tot een verdere isolering van de Gemeenschap van „de zes", aldus de liberale partij. In al deze verklaringen moet men uiter aard goed luisteren naar de verkiezings- tonen, die op de achtergrond meeklinken. De juichkreten van de C.D.U. komen dan ook vooral voort uit het streven de con ferentie van Bonn voor te stellen als een grote politieke overwinning van Adenauer, die met de Europa-verklaring probeert te poseren alsof het hier de beslissende stap naar Europese eenwording betreft. De cri- tiek van socialisten en liberalen moet omgekeerd weer gezien worden als een po ging dit streven afbreuk te doen. SALISBURY, (Zuid-Rhodesië) (UPI) In alle Afrikaanse wijken rondom Salis bury stonden vanmorgen soldaten opge steld, ingevolge een maatregel van de re gering om aan alle eventuele ongeregeld heden in verband met de volksstemming over de grondwet, welke volgende week woensdag zal plaatshebben, bij voorbaat de kracht te ontnemen. Zwaar bewapen de eenheden hebben hun bivak opgesla gen bij de politieposthuizen in de wijken Harare en Highfield. De regering schijnt van plan de mannen daar te laten todat de uitslag van het referendum bekend zal zijn. Twee referenda Alle verloven van de politie zijn inge trokken. Een bataljon Afrikaanse militai ren is woensdag van Noord-Rhodesië naar Salisbury gevlogen. De Afrikaanse Natio nale Democratische Partij heeft onafhan kelijk van het officiële referendum een volksstemming uitgeschreven alleen voor Afrikanen. Hierdoor zullen de Afrikaanse burgers hun ware zienswijze over de nieuwe grondwet kunnen uitspreken. Het was nog niet bekend, of de regering deze ongewone demonstratie zou toestaan. Advertentie Nederlands populairste vruchtendranken zijn Hero vruchtendranken. Hero heeft de smaak voor elke smaak. Hero verrast u steeds weer met een uniek en verrukkelijk fruitaroma. U proeft het verschil, u geniet van een weergaloos-fijne, zomerse verkwikking. Geniet vaker van Hero! HERO DRANKEN ZIJN OVFPAL GEVRAAGD JERUZALEM (UPI) Adolf Eichmann heeft woensdag toegegeven dat hij naar Hongarije werd gestuurd om de 800.000 Joden naar de dodenkampen te transpor teren. Blijkens documenten die eerder in dit proces ter tafel zijn gebracht, kwa men 600.000 van de 800.000 Hongaarse Jo den om. Eenmaal verklaarde de verdach te boos dat hij geen enkele vraag meer zou beantwoorden over de „bekentenis" die hij vier jaar geleden had afgelegd te genover de Nederlandse oud SS-er Wil lem Sassen. Rechter Landau wees Eich mann onmiddellijk terecht dat hij diende te antwoorden zolang dat van hem werd verlangd. „Ik heb het gevoel dat ik hier geroosterd wordt tot het vlees aan beide kanten gaar is", kreeg Landau van de verdachte te horen. Hausner wil het kruisverhoor vandaag de tiende dag afsluiten. De verdedi ger van Eichmann, dr. Servatius, zei dat hij Eichmann een tweede verhoor zou af nemen, zodra Hausner klaar zou zijn. De procureur-generaal voelde Eichmann stevig aan de tand wat betreft zijn mis lukte voorstel een miljoen Joden te ruilen tegen tienduizend vrachtauto's. Hausner liet Eichmann een stuk voorlezen uit zijn beweerde bekentenis aan Sassen. „Toen ik bevelen had tienduizend vrachtauto's te verkrijgen", las Eichmann zacht voor, „dacnt ik: laat een miljoen Joden gaaft waarheen zij willen, naar de hel als ze dat prettig zouden vinden. Ik vroeg het mijn hart niet, ik moest Duitsland vragen, wat in feite het zelfde was, daar Duitsland mijn gevoelens, mijn hart betekende. Ik WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse regering heeft besloten tot ver sterking van haar strijdkrachten om voorbereid te zijn op alle ontwikke lingen in de crisis om Berlijn, zo heeft president Kennedy gisteren op een pers conferentie meegedeeld. Kennedy zal de noodzakelijkheid van deze stap en de juiste inhoud aanstaande dinsdag aan het Amerikaanse volk uiteenzetten. Tot dan blijven nadere bijzonderheden ge heim. Zijn redevoering zal deel uit maken van de verhevigde campagne van het westen, welke is ontworpen om het initiatief in het oost-west-conflict aan de Sovjet-Unie te ontnemen. Minister Rusk heeft intussen aangekondigd dat hij de kwestie-Berlijn begin augustus met de vijftien leden van de NAVO-raad in Parijs zal bespreken na afloop van de conferentie van ministers welke aan de ontmoeting van Rusk voorafgaat. De president zei gisteren nog dat Ches ter Bowles in diens huidige positie zal worden gehandhaafd maar dat hij natuur lijk altijd attent blijft op mogelijkheden om het regeringsapparaat te verbeteren. Kennedy verklaarde er zeker van te zijn, dat Bowles een benoeming in een andere functie met succes zou kunnen vervullen. De Amerikaanse president merkte op vol ledig vertrouwen te hebben in Bowles. Washington heeft met enig ongeduld op actie gewacht, aldus meldt onze corre spondent. Van verschillende kanten kwam de ongerustheid tot uitdrukking, dat de ogenschijnlijke hardheid en vastberaden heid van de president niet gepaard zou den gaan met de ijzeren wil tot het ne men van, zware offers vragende, beslis singen. President Kennedy heeft volgens velen ook in de kring van zijn eigen par tij nog geen overtuigend bewijs van krachtig leiderschap geleverd. Hij moet vooral de wat zelfgenoegzame volksmas sa het besef van de ernst van de toestand en de noodzakelijkheid tot het brengen van offers bijbrengen. Dat kan in het Amerikaanse politieke bestel alleen de president doen. En tot dusverre heeft Ken nedy dit nagelaten. De presidentiële uiteenzetting, tijdens de persconferentie over de historische en mo rele grondslag van de westelijke rechten en de taak van het Westen in Berlijn en Duitsland is overigens wel met warme in stemming ontvangen. Eveneens trokken de woorden van de president aandacht over de onder-minister van Buitenlandse Zaken Chester Bowles, maar men heeft in de Amerikaanse hoofdstad toch nog de stelli ge indruk, dat een overplaatsing van Bow les in een andere functie onvermijdelijk zal zijn. Men is er in Washington van over tuigd, dat Chester Bowles in zijn tegen woordige positie minder op zijn plaats en op den duur onhoudbaar is. Russische visie MOSKOU (UPI) In de Pravda is gis teren een commentaar verschenen, waar in de Russische visie op de crisis rond Berlijn is weergegeven. Het blad legt de nadruk op de Russische wens over Ber lin's toekomstige status te onderhandelen, maar geeft tegelijk de waarschuwing, dat als het westen militaire kracht wil gebrui ken, de Russen gelijke kracht daartegen over zullen stellen. De Russische wens tot praten werd onlangs door Kroesjtsjev op nogal militaire wijze ter tafel gebracht in een re(le die de premier hield voor ge slaagden Van de Russische militaire aca demie. Westelijke diplomaten in Moskou zeiden, dat een aanzienlijk verschil bestaat in de toon van de Russische pers en die welke gehoord wordt in de Russische di plomatieke communicaties. LISSABON, (UPI) De'Portugese re gering heeft woensdagavond het verbod voor buitenlandse journalisten om Angola te betreden ingetrokken. In een gezamen lijk communiqué hebben de ministeries van Overzeese Gebieden en Buitenlandse Zaken gezegd, dat de toestand in Angola nu zoveel is verbeterd, dat het verbod kon worden opgeheven. De ministeries merk ten voorts op dat het verbod indertijd niet was ingegeven, omdat men iets te verber gen zou hebben gehad. Terroristen maak ten echter zonder onderscheid blank en zwart in Angola dood, aldus het commu niqué, en daarom kon het plaatselijk ge zag aanvankelijk niet de veiligheid van buitenlanders waarborgen, waarop deze aanspraak maakten. De buitenlandse cor respondenten en fotografen, die Angola willen bezoeken, zullen voortaan niets an ders meer nodig hebben dan het gebrui kelijke visum. was bereid hen twee miljoen Joden te ge ven. Dit is weer een bewijs dat niet alle Joden waren verbrand in de crematoria toen". „Is dit waar?", beet Hausner de ver dachte toe. „Er zijn kleine afwijkingen", was het antwoord. Verzocht om een duidelijke toelichting waarom hij het plan had gemaakt, beweer de Eichmann dat hij kwaad was geweest omdat een andere officier bij de SS Jo den mocht laten emigreren, terwijl hij, Eichmann, ze moest deporteren. Eichmann beweerde dat hij nooit een Joods concentratiekamp of getto had be zocht toen hij in Hongarije was. Hij ver telde dat hij eens op de berenjacht in de Karpaten was geweest. „Ik denk dat het een ander soort jacht was", voegde Haus ner hem schamper toe. Eichmann heeft woensdag verontwaar digd verklaard dat hij een „dwaas" zou zijn geweest indien hij ooit de Joden in het publiek als „de duizend jaar oude plaag van de mensheid" bestempeld zou hebben. „Ik zou een volkomen dwaas zijn ge weest het te zeggen, zelfs als het waar was", zei hij. Eichmann betoogde eerder geen „han delaar in knekels" te zijn geweest en nim mer skeletten van Joodse slachtoffers voor wetenschappelijke doeleinden te hebben geleverd. Hausner voerde bewijsstukken aan voor de beschuldiging, dat Eichmanns assis tent de skeletten aan het wetenschappe lijk centrum voor rassenonderzoek in Straatsburg had verzonden. Hij bekende zich er nooit van te hebben vergewist of de opdrachten die hij kreeg voor deportatie van Joden naar de vernie tigingskampen, wel wettelijk gerechtvaar digd waren geweest, „Ik was geen rechtsgeleerde", zei hij, „ik had niets met de wetten te maken". Het radioverkeer op de korte golf is gis teren ernstig gestoord als gevolg van het optreden van een grote zonnevlam. Het intercontinentale telefoonverkeer en het t.o.r.- (telex over radio) verkeer was vrij wel onmogelijk. De radio-uitzendingen van de kortegolfstations kwamen in het geheel niet of zwaar gestoord door. De zonnevlam is gisteren waargenomen door buitenlandse astronomen. Volgens de waarnemers was het een van de grootste die ooit is gezien. De vlam was 82 minu ten achtereen waarneembaar. De Sterrenwacht in Utrecht, die zich in het bijzonder met de bestudering van de zon bezig houdt heeft de zonnevlam niet kunnen waarnemen vanwege de bewolking. BUENOS AIRES (UPI) Een DC-6 van de Aerolineas Argentinas is woensdag avond verongelukt in een moeras op de Argentijnse pampas. Naar wordt aangenomen zijn alle 67 in zittenden om het leven gekomen. Vliegtui gen die over het geblakerde wrak vlogen, namen geen tekenen van leven waar. Ook gauchos die in de buurt van de ramp wa ren en zich naar het verongelukte toestel spoedden, troffen geen overlevenden aan. Het vliegtuig, dat zestig passagiers ver voerde en een bemanning had van zeven man, was opgestegen op het Eziza vlieg veld van Buenos Aires voor een binnen landse vlucht. Vijfenveertig minuten na de start, stortte het neer,, ten zuiden van Azul. Volgens ooggetuigen brandde een van de motoren, toen het toestel spiraalsgewijze naar beneden kwam. KOEWEIT, (UPI) Groot-Brittannië is gisteren begonnen met de terugtrekking van een groot deel van z(jn troepenmacht uit Koeweit. Volgens een militaire woord voerder zouden eenheden mariniers, para chutisten en technici uit het sjeikdom ver trekken na een verblijf van negentien da gen in dit gebied. De Britten zonden naar schatting vijf duizend tot zesduizend man, na Irak's dreigement Koeweit te annexeren. De evacuatie geschiedt per vliegtuig. In de baai van Koeweit ligt nog het Britse vliegkampschip Bulwark. De Britse woord voerder zei niet te weten wanneer het vaartuig zou vertrekken. GODTHAAB (Groenland) (Reuter) Vier Belgische bergbeklimmers, leden van de eerste Belgische expeditie naar Groen land, zijn naar men aanneemt om het le ven gekomen door een val in een diepe afgrond. Vijf overlevenden van de „Club Alpine Beige" verklaarden woensdag bij aan komst in Umanak in Oost-Groenland dat zij hun collega's, onder wie de expeditie leider, Jean Duchesnes, vrijdag uit het oog hadden verloren. Zij vonden echter hun voetstappen, die op de berg Nordlerit naar de rand van een duizend meter diepe af grond leidden. Men gelooft dat er op het ogenblik van hun val een dichte mist in het gebied heerste. Alle vier waren ervaren bergbeklim mers. Duchesnes nam deel aan een expe ditie in 1954 naar het Ahaggar-gebergte in het middengedeelte van de Sahara, teza men met de twee andere vermiste man nen. Men acht verder zoeken een hopeloze zaak. De overlevenden kwamen uitgeput in Umanak aan. De expeditie, die op 23 juni uit Brussel naar Groenland was vertrokken en als eerste het gebied van Umanak exploreer de, was onder meer van plan twee schier eilanden en een eiland voor de kust in kaart te brengen. De vermisten zijn behalve Duchesnes uit Luik, de 23-jarige Jean Alzetta uit Brussel, de 22-jarige mejuffrouw Nadine Simandl uit Brussel en de 32-jarige André Fouquet uit Namen. MOSKOU (Tass) „De Nederlander Stikker (mr. D. U. Stikker), die op 21 april benoemd werd tot secretaris-gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, is er reeds in geslaagd te to nen dat de mannen die hem benoemd heb ben geen fout hebben gemaakt. Van het eerste begin af is hij ijverig bezig geweest de militaire machinerie van de NAVO te versterken", zo heeft het Russische blad Rode Ster („Krasnaya Zwesda") geschre den. In een artikel onder de kop „vliegende Zo onverwacht kwam. mr. D. U. Stik ker, algemeen secretaris van de NAVO, woensdagmiddag uit IJsland op Schiphol aan, dat er niemand aan wezig was om hem te verwelkomen. Mr. Stikker heeft voor anderhalve dag zijn intrek genomen in een Amster dams hotel. Hij zal morgen naar Parijs terugkeren. start" geeft het blad commentaar op de rondreis van mr. Stikker door verschei dene westelijke landen. „Hij trad overal op als een heraut van de vurigste reac tionaire groepen in het Westen", aldus het blad. In het artikel wordt er de na druk op gelegd dat mr. Stikker „volledige overeenstemming" heeft bereikt met „de militaristen in Bonn, die hun uiterste best doen een verbetering in de toestand in Centraal Europa te verhinderen". „Zoals wij het zien, heeft Stikker op zijn nieuwe post een vliegende start ge maakt door de oude en roemloze weg te betreden van het versterken van de agres sieve voorbereidingen van de NAVO en het aanmoedigen van de meest oorlogs zuchtige leden daarvan, de wraakzuchti- gen in Bonn. Dit is een gevaarlijke en gladde weg", aldus de Rode Ster. V akantieraad Als ervaren wereldreiziger wilde ik u, voor uw vertrek naar verre gewesten, toch nog enkele adviezen geven omtrent reizen in het algemeen. Om te beginnen: pak zo min mogelijk in uw koffer en bedenk daarbij dat de afstand geen invloed heeft op uw intieme levens gewoonten. Als u thuis eenmaal in de twee weken schoon ondergoed aantrekt, dan doet u dat in San Remo of Bied ook. Als u dus een maand op reis gaat, kunt u volstaan met twee stel. Neem twee donkerkleurige overhemden mee, want een zwart, of kastanjebruin hemd wordt, althans voor het blote oog, nooit vuil. Met een beetje goede wil kunt turen, Japans lakwerk het is allemaa overhemd toe. Het tweede is alleen maar voor de variatie of als u op het eerste soep mocht morsen. Dit zijn slechts voorbeelden. Zij gelden voor alles, voor uw hele bagage. Verdere welgemeende wenken: Koop op de dag dat u ter verhoopter plaatse arriveert, alle cadeautjes voor alle mensen thuis. Dan behoeft u dat niet zo haastig op de laatste dag te doen en bo vendien weet u dan waar u financieel aan toe bent. Maar het verkieslijkst is: de sympathie van een winkeljuffrouw te verwerven, op dat zij u, voor een kleine renumeratie, in- pakpapier van de zaak verschaft. Alles wat u in het buitenland kunt ko pen wordt immers ook geëxporteerd, Chianti, Marokkaans lederwerk, Turkse muilen, Deens aardewerk, Finse houtsculp turen, Japans lakwerk het is allemaal hier ter plaatse te koop. Pak het hier in dat papier van ginds en u hoeft het niet mee te sjouwen en niet in angst te zitten voor de douane. Tenzij u iedereen wilt laten weten dat u helemaal in Zwitserland bent (maar ik zou niet weten, waarom iedereen dat moet weten, want iedereen is in Zwitserland ge weest) moet u vooral geen prentbriefkaar ten gaan rondsturen. De tijd, het geld en de moeite aan die groetjes besteed zijn weggegooid, want iedereen gooit die kaar ten onmiddellijk weg (doet u immers ook als u ze ontvangt) en niemand zal het u kwalijk nemen, dat u ze niet stuurt als u ze aan niemand stuurt. Maak geen foto's. U kunt die plaatjes mooier kopen in de souvenirwinkel en zo'n Alpenwei wordt er (met alle respect) niet mooier op als uw vrouw erop staat. Waarvoor zou u met een camera om uw nek gaan rondsjouwen en later al dat ge doe met ontwikkelen, als u die plaatjes kant en klaar kunt kopen? Maak in het hotel geen afspraak met die aardige mensen uit Franeker, om de vriendschap, later thuis, levendig te hou den en dus elkaar zeker te bezoeken. U hebt kans dat ze het doen óók. Misschien geef ik u later nog wel wat meer adviezen. Leer deze voorlopig van buiten en doe er uw voordeel mee. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Naar Peking. President NKroemah van Ghana heeft een uitnodiging van presi dent Lioe Sjao-Tsji voor een bezoek aan China aanvaard, aldus heeft het pers bureau van Ghana gemeld. NKroemah maakt op het ogenblik een reis door de Sovjet-Unie. Reservaat. Op de conferentie van landen, aangesloten bij het Zuidpool-verdrag, te Canberra (Australië) is in principe overeenstemming bereikt over een reso lutie tot bescherming van de flora en fauna van het zuidpoolgebied. In de re solutie wordt voorgesteld dat honden niet vrij mogen rondlopen en dat vluch ten met helikopters moeten worden be perkt. Raketten. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bekendgemaakt dat West- Duitsland een contract ter waarde van 120 miljoen dollar heeft gesloten voor de aankoop van raketten van het type „Pershing". Met de levering zal in 1963 begonnen worden. Het Amerikaanse le ger heeft woensdag een negentiende Pershing raket over een afstand van 250 mijl over de Atlantische Oceaan ge lanceerd. Toeloop. Het ledental van de Poolse com munistische partij neemt langzaam toe, aldus het Poolse persbureau PAP. In de eerste helft van dit jaar nam het toe met tien percent. Het aantal leden be draagt thans 1.269.340, aldus PAP. Toen de partij in 1948 werd gevormd waren er 1.442.000 leden. Gesmoord. De junta, die in de Middename- rikaanse staat El Salvador aan het be wind is, heeft meegedeeld, dat zij een door de communisten geinspireerde sa menzwering in de kiem hebben ge smoord". Veiligheidsstrijdkrachten heb ben verscheidene mensen, die contact met de communisten onderhouden, ge arresteerd. „Volksverhuizing". De bevolking van 36 Turkse dorpen in Zuid-Turkije bij de Syrische grens zal binnenkort naar West en Midden-Turkije worden overgebracht om een einde te maken aan de smokkel handel die zo welig in de grensstreek bloeit. Volgens de Turkse autoriteiten zijn deze dorpen in de afgelopen jaren „een smokkelnest" geworden. Vriendschap. President Janio Quadros van Brazilië heeft met groots onthaal een Russische vriendschapsdelegatie ontvan gen. De leden ontvingen een onderschei ding uit handen van het staatshoofd. Quadros aanvaardde de uitnodiging om naar Moskou te gaan. In 1947 zijn de be trekkingen tussen Rusland en Brazilië verbroken. Afweer. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zullen op een RAF-basis in het Noordengelse graafschap Cumberland een waarschuwingspost tegen raket wapens vestigen, aldus is in Lon den meegedeeld. Het „Missile Defen ce Alam System Station" (MIDAS) is speciaal vervaardigd voor het registre ren van raketten. De waarschuwings tijd van een te verwachten raketaan- val zou erdoor worden verhoogd van vier tot zes minuten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3