Twintig jaar atletiek in de IJmond JAN SIERAAD IS EEN GELUKKIG MAN LATE HULP MOOISTE STOK IN IJMUIDEN EXAMENS Meer banken a.u.b. Gevonden gouden knop SUOMI verrichtte prima pionierswerk DONDERDAG 20 JULI 1961 5 y/$ -> -v*-' Heyligers als oefenmeester een zeer be langrijk aandeel, evenals voorzitter Kla ver. Vice-voorzitter, thans voorzitter, Piet Grüteke was in deze tijd de man, die het accent ging leggen op de goede teamgeest. Hij deed veel voor de internationale sport- uitwisselingen na de oorljpg. Sportuitwisselingen De heer Grüteke kreeg bij zijn werk voor internationale sportuitwisselingen de hulp van het comité „Velsen-Edmonton", toen in 1948 als onderdeel van het „Anglo- Netherlands Association"-uitwisselingspro- gramma atletiek aan de wedstrijden werd toegevoegd. In het daaropvolgende jaar werd Zweden bezocht en daarna tweemaal Oostenrijk, Denemarken, tweemaal Duits land en driemaal Engeland. Zelfs uit Is- tanboel (Turkije) ontving SUOMI een in vitatie, doch hieraan kon wegens de hoge kosten geen gevolg worden gegeven. SUOMI heeft in de IJmond reeds talrijke buitenlandse sportvrienden ontvangen. Nederlands kampioenschap De heer Jan Sieraad is een gelukkig man. Hij is geluk kig omdat hij niet van sip kijken houdt en, zoals hij zelf zegt: „Ik ben nogal op geruimd. Ik geloof niet dat ik vijanden heb." Hij is nu ongeveer ander half jaar rijwielbewaarder bij het postkantoor in IJmui- den en gedurende deze tijd heeft deze 39-jarige minder- valide alle medewerking ge had van het publiek, volgens zijn zeggen. „Mijn voorganger', vertelt hij, „heeft hier twaalf jaar gestaan maar er zijn mensen oie tegen me zeggen Jan, bij jou voel ik me beter thuis". Het is geen verplichte rij wielstalling daar bij het postkantoor, maat als de rnensen dat willen, dan plakt de heer Sieraad het bekende bonnetje op spatbord of stuur, en incasseert later als men in het kantoor zijn za ken heeft afgehandeld het bekende dubbeltje. Er zijn ook mensen die even langs komen en zeggen: Moet u horen. Ik heb geen geld bij me. Is dat erg?" Dan wuift de heer Sieraad met een arm en zegt: „Welnee, dat komt heus wel goed. Ik zie u nog wel eens". Tegen ons verklaart hij dan: „Kijk, dat is nou leuk. Dat ze niet zomaar weglopen, maar het even zeggen. Dat dubbeltje komt heus wel goed". Maar niet ólle mensen zijn altijd even leuk. Nog deze week vond de rijwielbewaar der een postchéque met een ingevuld bedrag van 115 gul den. Hij bewaarde deze vondst en toen even later De heer J. Siegraad een mevrouw klaagde dat ze een chèque had verloren, toonde hij het biljet en gaf het haar terug. „En wat denk je meneer, geen be dankje kon eraf, niets!" Jan Sieraad heeft niet al tijd in dat groene hokje bij het postkantoor gezeten, waar een draagbaar radiotoe stel non-stop voor muziek zorgt. Hij heeft vier jaar op het sportveld gewerkt en daarna langs de weg papier geprikt („Eerste prikkelateur" van de gemeente" zoals hij het noemt) en via de plant soenendienst is hij rijweilbe- waarder van het Velserbad en het postkantoor gewor den. Het Velserbad is nu geslo ten, maar anders is het een hele ruk zo van 's morgens acht tot 's avonds half elf. Ja, het leven is wel goed voor de heer Sieraad, die in de IJmuidense Sieraadstraat woont (genoemd naar zijn vader die in het verzet sneu velde). Bovendien heeft hij zijn vrienden, de leerlingen van de school voor bijzonder onderwijs, altijd bij de hand. 7,ij hebben zelfs een keer het groene rek voor de fietsen naar buiten gesleept, toen ze dachten dat hij ziek was. Een rek, dat echter niet al tijd vol staat met rijwielen. Want velen zetten hun fiets nog tegen de muur van het postkantoor en dat is de heer Sieraad een doorn in het oog. In de eerste plaats, om dat hij van orde en netheid houdt. Een muur vol fietsen is geen sieraad voor deze nette stad. Dezer dagen bereikte ons een briefje, geschreven door een inwoner van IJmuiden- Oost, die er zijn leedwezen over uitsprak, dat er bij de Rotonde, aan het begin van de Sluisweg en de Schulpweg maar twee banken zijn. „Nu is het zo", vervolgt de briefschrijver, „dat de ouden van dagen die daar willen vertoeven, en dat zijn er velen, hun beurt maar af moeten wachten om daar te mogen zitten." Op twee banken kunnen vier mensen zitten, misschien zes met een beetje goede wil. Maar er zijn er meer die op deze banken even willen uitrusten van een wandelin getje of een fietstochtje. De briefschrijver eindigt aldus: „Ach, misschien is daar iets aan te verbeteren door.... er twee of drie banken bij te plaatsen." Deze zomer hebben we nog maar weinig mooie dagen ge had. Maar ook bij slecht weer is nel IJmuider strand be volkt. soms wel door een paar duizend mensen. Het zou dus aanbeveling verdienen, dat ook op minder mooie dagen ..eerste hulp bij ongelukken" aanwezig is. Jongstleden zondag, toen een zestienjari ge iongen bij een balspel een ongeiuk overkwam, heeft men vergeefs hiernaar ge zocht Het gelegenheid geven tot strandrecreatie brengt ook verplichtingen met zich mee. Om hieraan te kunnen vol doen is personeel nodig. Jam mer genoeg maakt IJmuiden 'een uitzondering op de thans geldende regel, dat er voor alle arbeid en alle klusjes niet genoeg geschikte krach ten aanwezig zijn. Dit zal dan ook wel de oorzaak zijn. waarom de onfortuinlijke jongeman zondag heeft moe ten wachten, tot de ongeval- lendienst uit een ander stads deel eerste hulp kwam ver lenen Hei ging deze keer niet om In het tijdvak van 10 juli 1961 tot en met 14 juli 1961 werden in de gemeente Vel- sen de volgende voorwerpen gevonden: een damesporte monnee met inhoud, vlagge- mast met vlag, pakje inhou dende pyama, sierkoppel. bril met zonnebril, autoportier- kruk kinderschep. hoofd doek. pyama. bruine porte monnee met inhoud, pink- ringetie. vest. postduif, crème portemonnee met inhoud, siaal. étui met sleutels, lade van bakkersdriewieler, auto ped portefeuille met inhoud, kinderringetie. Frans dic- taatschrift, vulpen, tas in houdende speelgoed, zwarte portemonnee met inhoud, schooietui. nopje, kinder- driew'elertje, goud oorknopje bankbiljet van f 10. voetbal, schildpad, dames handschoen (1 zwart jongensrijwiel. 1 nr sandalen, dozen inhou dende neren, blauw jack met rits. er, één bruine sandaal Cl.) Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwernen ziin te verkrijgen, dagelijks aan het hoofdbureau van po litie tc Velsen. De gedepo neerde gevonden voorwernen ziin te verkrijgen, elke dins dag er elke vrijdag van 17 00 tot 18 00 uur. aan dit politie- loofdbureau. VELSENS ZAKENNIEITYVS De heer en mevrouw M. J. Gons hebben deze week in Velsen-Noord hun zaak in kunsinijverheidsartikelen na een ingrijpende verbouwing heropend. De winkelruimte is nu veel groter geworden en ook de etalage heeft men uit gebreid. zodat de voor de verkoop bestemde artikelen beter onder het oog van het winkelend publiek worden gebracht. De zaak is gelegen aan de Wijkerstraatweg en draagt de naam .De Spin" een kwestie van leven of dood. Maar zo iets ergs had wèl het geval kunnen zijn. Daarom riist de vraag: is er nu werkeliik peen oplossing voor te vinden? Dit is de wandelstok van de heer W. Nat uit de IJmuidense Roggeveenstraait Bekijkt u hem goed want het is de mooiste stok uit deze omgeving en als u ge luk hebt, komt u de heer Nat op straat nog wel eens tegen en dan mag u zijn stok in uw handen nemen en hem goed bekijken. Het is een donkere, hand- gesneden Poolse stok, door de oudste zoon Klaas, die nu als bootsman vaart op de „Amstelsluis"uit Gdynya is meegenomen. Iedere dag wandelt de heer Nat (voor zijn pensio nering bij de P.T.T.) met deze stok, die de familie Nat overigens voor een on opgelost raadsel stelt. Er staat namelijk een Pools woord op, maar niemand kan het vertalen. „Wachten maar tot onze zoon thuiskomt", zucht me vrouw Nat. OTBRENGST COLLECTE BLINDENHULP De huis aan huis collecte in Heemskerk gehouden ten bate van de stichting Blin denhulp ..De Fakkels bijeen" heeft een bedrag opgeleverd van I 309,54. Haarlem. In Haarlem zijn voor het eind examen m.u.l.o. geslaagd voor diploma A: de dames: A. A. Valk te Haarlem, J. I. M. Keune te Heemstede, H. v. d. Kruit te Heemstede, M. v. d. Kruit te Heemstede, J. M. Gelderblom-te Bentveld, M. v. d. Bos te Zandvoort, J. A. W. Meijer te Velsen, R. H. Oosterwijk te Haarlem, P. van Har- tingsveldt te Lisse, S. Nijmeijer te Cas- tricum, C. P. van der Vlugt te IJmuiden, G. Velde te Velsen-Noord, M. Bijl te Santpoort-N., J. F. Beukema te Sant poort-N., E. Horeman te Overveen, A. van Kleef te Haarlem, C. Huijboom te Haarlem, A.Drenth te Santpoort, W. de Lang te Haarlem, A. Nieuwenburg te Haarlem, B. Brijder te Haarlem, E. Plas te Spaarndam, C. v. d. Ree te Haarlem en de heren: J. F. Clausing te Bloemendaal, P. F. L. de Ridder te Bloemendaal, D. G. Olij te Haarlem, C. van Woensel te IJmuiden-O., L. J. Zwenne te IJmui- den-O., J. C. Visser te IJmuiden-O., N. Struijs te IJmuiden-O., F. W. J. Reimers te Zwanenburg, M. R. W. Reijnders te Hoofddorp, Th. W. de Vries te Overveen, H. van het Nederend te Haarlem. Afgewezen: 7 kandidaten. De kandidaten bij wier naam een ster retje staat behaalden tevens het midden standsdiploma. HAARLEM. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de hoofdakte examens (gehele akte): de dames M. B. J. Ferron te Haarlem; A. J. Lubke te Amster dam; J. J. F. de Wijn-Metelerkamp te Den Helder; J. F. W. Burggrafer-Nelck te Am sterdam; de heren L. A. Diwan te Amster dam; H. Evers te Heemstede; A. B. F. Drenth te Amsterdam; B. Mastenbroek te Amsterdam; R. de Mooy te Haarlem; J. H. Stevens te Haarlem; J A. Schadee te Be verwijk; E. C. Dijkkamp te Haarlem; J. A. Galle te Bovenkarspel- Voor gedeelte A' Mej. G. A. A. v. Dijk te Haarlem; de heren W. Niessen te Amstelveen; R. E. M. Bus te Alkmaar; voor gedeelte B: R. J de Jong te Zwanenburg HAARLEM Voor de Middenstands examens in Haarlem zijn geslaagd: S Bij man, W F. Café, R. Cambach, M. A Capel, A. E. Cassee, Hil. Christaans, L. A. Coesel, P. J. Copini, C. Cornelisse, J. van Dam, J. Cuvelier, C. J. Dekker, R. Dekker, D C. van Delden. J. ^ar Densen. J. van Does burg, A G. D. Verver, J W. Dordtmundt, M. Douwma, J. P. v. d. Drift, J. S Duin, D E. van Dijck, C. van Dijk, E. A. J. van Dijk, A. C. Dijkstra-Verdam, M A. Blom- mestein. A. W. Dijkzeul, J. P. H Eggelte, W. Engel, T. Engels, P. W. A. M Engering, G. Erwteman, B. van Es, M. van Esch, H. A. H. van Eijk, A. Faas, P. Faber, A. Fieman, R. J. A. Fortgens, M. A. Fijen, J. G. P. van Galen, H. J. Geldorp-Tellier, H. J. G. M. Gelsing, D van Ginkel, A. Glas, Y. M. Glas, M A. M. de Goede, C. Goedkoop, J. C. W. Goossens, F. M. Goze- ling, F J. de Graaff, A. C. de Graaff-de Jong, E. C. M. Gramberg-Grolman, K. H. Grapendaal, B. Grim, J. A. Groen, J. Groe- neweg, J L. P. de Groot, R. E. Grünbauer, H. M. v. d. Haak, H. J. de Haan, J. de Haan, A. Hageman. J. I. Handgraaf, F. H. M. Harmes, G. C. Harms, W. A. Harten dorp, D. Hartman, S Havinga-Dekker, A. H. J. ter Heege, A. M Heemskerk, M. H. Heemskerk. J. J. M. Heeremans, C. J. M. Heermans. H. P M Heiligers. Afgewezen 15 kandidaten. Over enkele weken, op 20 augustus, zal de Kennemerstaten Atletiekvereniging SUOMI haar vierde lustrum vieren met grote nationale wedstrijden op het Sport park Watervliet. Het zal op die dag twintig jaar geleden zijn dat de heren B. Rencen, J. van Wijngaarden en P. Grüteke, toen 18 en 19 jaar oud, het initiatief namen tot de oprichting van een vereniging. Voor de atletiekbeoefening in de IJmond en vooral in Noord-Kennemerland hebben zij baan brekend werk verricht. In de donkere oorlogsjaren was de be oefening van atletiek een welkome vrije tijdsbesteding voor de jeugd. Verscheide ne groepjes enthousiastelingen kwamen tot de gedachte om deze tak van sport, wel genoemd de moeder aller sporten, te gaan beoefenen in een neutrale atletiekvereni ging. Vóór de oprichtingsdatum hadden de initiatiefnemers al vele malen proeftrai- De oprichtingsvergadering van Suomi in augustus 1941. broeders Jaap en Udo van Wijngaarden evenzeer fraaie prestaties op de korte en midden-lange afstand. De gebroeders Chris en Gerrit Postma waren evenzeer gevrees de tegenstanders op de technische num mers speerwerpen, discuswerpen en kogel- sta ten. Ook dames-atletiek Als gevolg van de goede naam, die de SUOMI-heren zich in de Nederlandse atletiekwereld wisten te verwerven, werd tevens een damesatletiekclub, eveneens met de naam „SUOMI" op 9 september 1942 opgericht. Hiervoor ging het initiatief vooral uit van de dames N. Halenbeek en mevrouw G. Weenink-Redeker. Ook de da mesclub oogstte spoedig successen met atletes als Annie Palmen (de bekende radio- en t.v.-zangeres), mevrouw Co van de Ree-Klein, mevrouw Teuna Martens- van Leeuwen en E. J. Meyes-van Twisk. Toen einde 1943 de beide clubs een in zinking doormaakten, hetgeen onder de be zettingsmaatregelen niet te verwonderen viel, werd overgegaan tot een fusie met het doel het beschikbare kader te bunde- Hoewel deze reizen naar het buitenland steeds geestdriftige leden vonden, werd toch de atletiek zelf niet verzuimd. Met kracht werd gestreefd het peil zo hoog mogelijk op te voeren. Nadat al in 1946 grote vreugde in het SUOMI-kamp was toen Harry van Willigen, Udo van Wijn gaarden, Joop Weenink en Han de Roode (gehuwd met Annie Palmen) het Neder lands kampioenschap 4 x 1500 meter esta fette in de prachtige tijd van 17 minuten 4,5 seconde behaalden en Han de Roode daarna ook nog een steeple-chase won, ging het geleidelijk beter met de presta ties. Verschillende club- en persoonlijke records werden verbeterd en in het alge meen waren de regionale, provinciale en landelijke prestaties van dien aard, dat de SUOMI-leden als ernstige tegenstan- ders(sters) werden beschouwd. Als organiserende vereniging van atle- tiekevenementen heeft SUOMI in de loop der jaren een goede naam gekregen. Vele Nederlandse cracks verschenen op de fraaie, door de Velsense atleten in eigen beheer onderhouden, sintelbaan, onder an deren Fanny Blankers-Koen en Frits de Ruyter. Op 10 februari 1952 hield SUOMI haar eerste nationale crosscountry in de Heeren duinen te IJmuiden. Het is een jaarlijks terugkerend evenement geworden. Goede bescherming Mr. W. J. H. graaf van Limburg Sti- rum (Pirn III), kleinzoon van Pirn I Mu iier, is thans beschermheer van SUOMI. Sedert vorig jaar 1960 heeft SUOMI de volgende ereleden: mr. M. M. Kwint, oud burgemeester van Velsen en voordien ere voorzitter, W. H. J. van Limburg Stirum, W. J. H. J. Haitsma Muiier en mejuf frouw A. van Zweden. Leden van verdienste zijn de heren Jan van der Heide te Amsterdam en Eli van der Werf te Beverwijk. Lustrumfeesten Ter gelegenheid van het vierde lustrum feest van de Velsense neutrale atletiekver eniging zal op zaterdagmiddag, 19 augus tus in het Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk een receptie worden gehouden. De grote nationale jubileumwedstrijden zullen op zondag, 20 augustus op „Water vliet" worden gehouden. Naast de vlag van de KNAU zal het trotse SUOMI-dundoek wapperen. In het Kennemer Theater te Beverwijk wordt op 29 september een grote feest avond gehouden. ningen gehouden, die bemoedigend waren zodat het geen al te grote moeite kostte meestanders te vinden, onder wie de heer N. Adelaar, die thans nog een actieve wedstrijdorganisator is. Spoedig hierna trad ook de heer P. C. Bais tot de vereniging toe als wedstrijd secretaris, later werd hij voorzitter in de plaats van de heer Bob Rencen. Zijn werk heeft veel tot de verdere ontwikkeling van SUOMI bijgedragen. Ook het langdurige voorzitterschap van de heer H. J. Klaver in latere jaren heeft de vereniging in de goede richting doen gaan. Sedert 1956 is de heer P. Grüteke, de man van ste uur, voorzitter. Direct na de oprichting op 20 augustus 1941 werd een zeer actieve propaganda ge voerd met vertoningen van films over de Olympische Spelen 1936 te Berlijn, die tel kens weer uitverkochte zalen in het Bever- wijkse Luxor Theater tot gevolg hadden. Een andere stimulans was de toetreding tot de uitgebreide vereniging „Kennemer staten", waardoor SUOMI zich verzekerd wist van het fraaie sportpark „Watervliet" en de even mooie sintelbaan, toen nog de enige in de omtrek. Zelfs Haarlem be schikte toen nog niet over een dergelijke baan en de Haarlemse atleten moesten voor de training naar Velsen. Het park „Rooswijck" (dat in latere ja ren door de bezetter grondig werd „ge rooid" en van alle natuurschoon ontdaan) diende voor de eerste wintertrainingen in de buitenlucht. Hier zorgden de heren G. Postma sr. en Jaap van der Klooster voor de lichamelijke en mentale conditie. Eerste Mulier-loop In de eerste maanden van haar bestaan ontving SUOMI van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie al de opdracht om de Mulier-veldlopen te organiseren. Deze veld loopwedstrijden ontlenen hun naam aan de inmiddels verscheiden sportpionier de heer W. J. H. (Pim) Muiier. Hij was de eerste organisator van deze wedstrijden, die elk jaar worden gehouden. De heer Muiier was bij de eerste SUOMI-Mulierloop aanwezig en schonk de vereniging voor deze wedstrijd een groot aantal fraaie prijzen, een gewaardeerde geste die nu nog steeds wordt voortgezet door de familie Van Limburg Stirum te Aerdenhout. De „Watervliet"-sintelbaan, het trefpunt voor de atleten uit Kennemerland, leende zich uitstekend voor het doel. De atleten, die in de oorlogstijd niet de juiste voeding kregen hebben in die jaren toch wel goe de resultaten behaald. Joop Weenink zag zich in 1942 op het nippertje het Neder lands kampioenschap veldlopen ontglippen iets voor de eindstreep werd hij verslagen door de befaamde Frits de Ruyter. Naast deze SUOMI-atleet leverden vooral de ge- f len. Dit was een gelukkig besluit. Er wer den daarna triomfen gevierd door onder anderen Ruud Hoffmanns, Harry van Wil ligen, J. van der Steen, Taco van der Werff, Jan van der Heide en Bert Been tjes. In 1944 had de Velsense atletiekclub zulk een groot wedstrijdareaal, dat de at leten en atletes, ondanks de steeds moei lijker wordende reisgelegenheid op bijna alle Nederlandse sportvelden te vinden waren. Doch met de toenemende moei lijkheden van ie bezetting en de vele maatregelen werd het steeds lastiger gro te concentraties van leden bij elkaar te krijgen. Er werd in die tijd zelfs van het Beverwijkse sportpark aan de Hendrik Mandeweg gebruik gemaakt, omdat „Wa tervliet" taboe was. Desondanks moest eind 1944 een ledenstop worden ingevoerd wegens het bereken van vierhonderd le den. Voor wedstrijdei in Amsterdam werd meermalen de passagierboot van de Alk- ma-ar Packet uitsluitend voor SUOMI-le den afgehuurd. Tweekampen met DEM-Beverwijk Met de r.k. sportvereniging DEM te Be verwijk werden gedurende de oorlogsjaren tweekampen gehouden. In de derde van deze vermaarde ontmoetingen, in 1944, slaagde SUOMI er voor het eerst in de overwinning te behalen en ook in volgende jaren won SUOMI steeds. Financiële en andere moeilijkheden wa ren na de bevrijding oorzaak van een nieuwe inzinking in de vereniging. Er bleef echter een goede kern behouden om langzaam maar zeker verloren terrein te herwinnen en de vereniging tot nieuwe bloei te brengen. Hieraan had de heer P. De Mulier-veldloop in geaccidenteerd terrein zeven jaar geleden. De eerste Mulier-veldloop in het jaar 1941 in Rooswij k. De fraaie sintelbaan kreeg in 1953 een nieuwe toplaag en voldoet daardoor nog beter aan de eisen. De 3000 meter-loper Jan Oosterman, een crack op nationaal niveau, Piet Dekker, die een zeer snelle sprinter was, en ten slotte Erica van der Ploeg, die ongeveer een uur lang trotse bezitster was van het Nederlands record hoogspringen meisjes met 1,55 meter, vonden in Tj. Luttik, Joop Smit, Wim Kok, Lieuwe Schol en vele anderen uitstekende mededingers van de eigen vereniging. Verjonging De bloei van „SUOMI" kon met het ouder worden van de wedstrijdsenioren- ploeg niet blijvend zijn omdat er niet ge noeg geschikte jongeren waren om hun taak over te nemen. Atleten en atletes, die allang hun top be reikt hadden, maar met de jaren in steeds geringere mate de atletiek konden blijven beoefenen, moesten het aanzien, dat er geen opvolgers waren. Hieraan wordt thans door bestuur en technische commis sie hard gewerkt. De vereniging beschikt nu over een aantal veelbelovende jonge ren, die de toekomst nog in zich hebben. Binnen afzienbare tijd hoopt SUOMI op nieuw over een volledig verjongde senio- ren-wedstrijdploeg te beschikken. In 1957 is begonnen met een intensieve, voortdurende propaganda om de jeugd aan te trekken en is gelijktijdig de opleiding van jeugdleiders(sters) ter hand genomen. Het ledental is nu zodanig toegenomen dat SUOMI weer behoort tot de grootste niet-stedelijke atletiekverenigingen in ons land, waarin niet alleen de kwantiteit maar tevens de kwaliteit van veelbeloven de jeugdige atleten in de laagste groepen een goede toekomst voor de Velsense atle tiekclub doen verwachten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5