Bourguiba heeft besloten vrijwilligers uit het buitenland aan te trekken Botsing bij Bizerta eiste tenminste 115 levens Ruimtevlucht van Grissom geslaagd Haarlemse Honkbalweek HET WEER KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden Grote bitterkoeken Loonsverhoging bij de koopvaardij Onderzoek naar de treinbotsing in Geldrop Turken keuren nieuwe grondwet goed KOEWEIT LID VAN ARABISCHE LIGA Jeugdhaarten voor hinderen van onxe lexers VSV en Stormvogels Geen fusie tussen PERMANENTE MEUBELSHOW PATISSERIE DEKKERS J 46e JAARGANG NUMMER 218 VRIJDAG 21 JULI 1961 Tunesiërs op wacht Leider van de Schützen in Zuid-Tirol gearresteerd Het woord is aan Irak verlaat vergadering sWMORRIS before you êiuf! SEIZOEN-OPRUIMING T T I f* -JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I *1 T 1 ^^1 TP I i 1 T W II M T Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I [Tl II III f tl J I KJ I kanco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X X JL V^L X X^i JL Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Sin,„n Koster Adi. Hoofd,.J,C«u,; I», L Utoriita Redactiechef te Umuid.n: L M Ui.g.ve, Grafische Bejrijyett N.V, C,»t. Houtrt,*,. 93, H,„kn, Directie, P- W. Peereboom eo Mr. H. C. van der Mija SPAARNE 11 t/o Damstraat Minder regen Aan het strand: !n de krant van heden: zestien vagina's WEER OF GEEN WEER! HAZENBERG VAN BREUKELEN Tunesische militairen en politieman nen staan op wacht bij de versper ringen op de toegangswegen naar de Franse vlootbasis Bizerta. Slechts bij hoge uitzondering mag een auto met burgers het prikkeldraad passeren. (Radiofoto). Bourguiba CAPE CANAVERAL (UPI) - Van middag om zeven minuten voor half twee (Nederlandse tijd) is van de lan ceerbasis Cape Canaveral in Florida de tweede Amerikaanse astronaut, kapitein Virgil I. Grissom, in de ruimtecabine Mercury Vrijheidsklok 7 door middel van een Redstone-raket de ruimte in gezonden. Ongeveer vijftien minuten ater landde de capsule veilig op de At lantische Oceaan na een hoogte van 187 kilometer bereikt en een afstand van ongeveer 465 kilometer afgelegd te hebben. Het vliegdekschip Randplp heeft Grissom daarop aan boord ge nomen. De vlucht werd evenals dat bij de tocht van Shepard het geval was, volgens een ballistische baan voltooid. Officieel is meegedeeld dat Grissom veilig en wel is opgevist. Volgens de geleerden werkten alle ap paraten en instrumenten naar wens. Het scheelde niet veel of de vlucht was op het laatste moment als gevolg van de slechte weersomstandigheden weer afge last. De naderende tropische storm Anna dreigde het programma namelijk in de war te doen loper Tijdens de tocht meldde Grissom dat de zon schitterend scheen. Halverwege de periode van gewichtloosheid was hij iets ten achter met zijn werkzaamheden. Advertentie die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de (Van onze correspondent) President Bourguiba van Tunesië heeft vandaag gezegd dat hij heeft be sloten vrijwilligers uit het buitenland te aanvaarden in de strijd tegen de Fransen, die naar zijn zeggen Tunesië willen her overen. Franse valschermtroepen, ge steund door pantserwagens, zijn van morgen de stad Bizerta binnengetrokken. De Franse troepen nemen kazernes, die zij vroeger aan de Tunesiërs hebben overgedragen, weer in bezit, nadat Tu nis een Frans ultimatum tot ontruiming had afgewezen. Het conflict tussen Frankrijk en Tunesië in en om Bizerta reeft gisteren het karakter van een for mele veldslag aangenomen. Verschei dene malen is wederzijds het vuur ge opend en gisteravond werd het aantal gesneuvelde Tunesische soldaten al op tenminste 110 gesteld. Er waren voorts meer dan 200 Tunesiërs gevangen ge nomen. Aan Franse zijde moeten vijf doden en 30 gewonden zijn gevallen. De Tunesische regering heeft bekend gemaakt dat in Bizerta straatgevechten zijn uitgebroken en dat de stad door de Fransen is gebombardeerd. „De Tunesische regering is gedwongen snel maatregelen te nemen" aldus het communiqué. In Parijs is meegedeeld dat Tunesische troepen vanochtend verscheidene aanval len op Franse installaties hebben gedaan en hebben getracht het kwartier van de commandant binnen te dringen. Zij waren teruggeslagen. Het Tunesische persbureau bericht, dat aan de zuidwestelijke grens Tunesische garnizoenen door vliegtuigen worden gebombardeerd. Onder de burger bevolking in de Sahara zijn volgens het persbureau vele doden en gewonden ge vallen. Die oorlogshandelingen gingen gepaard met een hele serie gebeurtenissen op di plomatiek en parlementair niveau. De di plomatieke betrekkingen tussen Parijs en Tunis werden door Tunesië officieel ver broken. Terwijl officiële en officieuze no ta's tussen beide hoofdsteden in versneld tempo werden gewisseld, hield de Tunesi sche president, Habib Bourguiba, een pers conferentie en spraken de Franse premier Michel Debré en de minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, ieder een der twee Kamers toe. Het Franse staatshoofd, generaal Charles De Gaulle, ontving verschillende politieke en militai re kopstukken en de Tunesische minister Mongi Slim vloog naar New York, om daar de aanklacht van zijn land tegen Frankrijk bij de Veiligheidsraad toe te lichten. Tenslotte heeft de jonge Marokkaanse Koning een telegram naar de Tunesische president Bourguiba gezonden om hem zijn sympathie te betuigen en zijn steun te be loven. Ook de Verenigde Arabische Repu bliek en het Algerijnse F.L.N. hebben zich in communiqué's met Tunesië volledig so lidair verklaard. Speciaal aan die verkla ring van het F.L.N. wordt in Parijs een bijzondere betekenis gehecht. In de overi ge hoofdsteden, althans in de westelijke zone, schijnt de sympathie eerder naar de Franse zijde over te hellen. Tegen deze dreigende achtergrond van elkaar snel opvolgende gebeurtenissen, blijft niettemin de indruk overwegen van een conflict, dat in het bijzonder door Tu nesië kunstmatig en ver boven zijn na tuurlijke proporties wordt toegespitst. Ook wanneer moeilijk ontkend kan worden, dat Frankrijk weinig haast en misschien ook weinig goede wil heeft getoond om het probleem-Bizerta in de afgelopen vijf ja ren tot een redelijke oplossing te brengen, blijft toch de vraag bestaan waarom de aanwezigheid van zestienduizend Franse militairen en burgers in deze haven nu plotseling aanleiding tot deze uitbarsting moest geven. Tijdens de tweedaagse be sprekingen eind februari in Rambouillet tussen De Gaulle en Bourguiba, die toen als vredesgezant het contact tussen de oor logvoerende partijen in Algerije kwam leg gen, is ook Bizerta wel aan de orde geko men. Volgens Bourguiba, met wie het Pa- rijse weekblad „l'Express" gisteren een uitvoerig interview publiceerde, moet De Gaulle toen een vage belofte hebben ge daan Bizerta spoedig aan Tunesië terug te geven. Franse regeringskringen verklaren daarentegen, dat onder de huidige omstan digheden Frankrijk om militaire redenen Bizerta nog moeilijk zal kunnen verlaten. Niettemin heeft de Franse regering in het parlement bij monde van Debré en van Couve de Murville opnieuw verzekerd, nog steeds bereid te zijn met Tunesië onder handelingen te voeren, zodra een einde aan vijandelijkheden en agitatie zal zijn geko men. Voor het ogenblik is het woord echter aan de kanonnen en aan de mitrailleurs en geven beide presidenten, De Gauile en Bourguiba, van eenzelfde vastberadenheid blijk. De Gaulle moet tegen bezoekers ge zegd hebben: „Zo goed ik weiger in Ber lijn voor Kroesjtsjev te wijken, weiger ik in Bizerta voor Bourguiba te buigen." En Bourguiba gaf tegenover de journalist van „l'Express" Jean Daniel, die intussen gisteren bij een nieuwe reportage in Bi zerta gewond geraakte, te kennen er van nu af genoeg van te hebben te fungeren als de krukken die De Gaulle in staat moeten stellen zich bij zijn Noordafrikaan- se moeilijkheden op de been te houden. Zelfs voor een oorlog zei hij nu niet meer terug te deinzen. Bij zulke gespierde uitlatingen in de mond van een man, wiens staatkundige re putatie altijd aan zijn gematigdheid en zijn vriendschap voor het Westen en in het bij nder Frankrijk, was verbonden, is men wc* geneigd de diepere oorzaken van het conflict ook nog elders dan alleen in Bizerta te zoeken. In een geleidelijke, doch fundamentele heroriëntatie van de buiten landse politiek v\n Tunesië op het oosten om daarmee het Marokkaanse voorbeeld te volgen? Of in e 11 werkelijk zeer serieu ze tegenstelling tussen Bourguiba en het F.L.N. inzake de toekomst van de Saha ra? Bij die laatste hypothese zou de veld slag van Bizerta dan het dramatische ca- mouflagescherm kunnen zijn, waarachter Bourguiba nu zijn eigen spel met de Sa hara poogt te spelen. Inderdaad moeten commando's van Tunesische soldaten of vrijwilligers in een hitte van meer dan vijftig graden slaags zijn met Franse troe pen bij de grenspost 233 van de olierijke zuidelijke Sahara, waarop Bourguiba zijn verlangens al eerder had laten vallen. Dat Bourguiba zelf verrast kan zijn ge weest door de reacties van Frankrijk en de omvang die de veldslag in Bizerta dreigt aan te nemen, zou tenslotte nog kunnen blijken uit het feit, dat hij zijn vrouw, die Frangaise is, enkele dagen eer der met vakantie naar de Rivièra had ge stuurd, die zij gisteren pas heeft verlaten. De volgende dagen zullen op die punten misschien al meer klaarheid brengen. Doch intussen heeft Frankrijk gisteren twee zijner grimmigste en gevaarlijkste valschermdivisies van het Vreemdelin genlegioen en van de legendarische kolo nel Bigard naar Bizerta gedirigeerd. Een initiatief, dat er vermoedelijk ook al niet toe bijdragen zal de wijzers van de barometer in een meer verzoenende rich ting te doen wenden. Voor zeevarenden ter koopvaardij zal met ingang van 1 augustus een algemene gageverhoging worden ingevoerd van 10 percent over het loon en alle vaste toe lagen. Dit is een van de resultaten van het overleg tussen werknemers en werkgevers organisaties over een nieuwe c.a.o. voor de koopvaardij. De wijzigingen lopen op deze nieuwe c.a.o. vooruit. Daar de onder handelingen door omstandigheden van technische aard niet op korte termijn kun nen worden afgesloten, is besloten reeds per 1 augustus een aantal belangrijke wij zigingen in te voeren. De andere wijzi gingen houden in het toekennen van een halve werkdag verlof voor iedere zater dagmiddag, waarop na des middags 12 uur wordt gewerkt. Thans wordt reeds een vol le werkdag verlof verleend voor het dienstdoen op zondag. Verder is men het eens geworden over een verlenging van het periodieke verlof met drie dagen. De Spoorwegongevallenraad zal een onderzoek instellen naar het ernstige spoorwegongeval te Geldrop op 22 februari 1961, waarbij een reizigerstrein van Am sterdam naar Maastricht in botsing kwam met een stilstaand rangeerdeel. Bij dit ongeluk kwam één persoon om het leven en werden zeven reizigers en de beide machinisten min of meer ernstig gewond De materiële schade was aanzienlijk. Het onderzoek zal gehouden worden in een openbare zitting van de Spoorweg ongevallenraad op 4 september in het paleis van Justitie te 's Hertogenbosch. BOLZANO {Italië) (UPI) De Italiaan se politie heeft de arrestatie bekend ge maakt van een leidende figuur van de pro- Oostenrijkse para-militaire „Schützen"-or- ganisatie op verdenking van deelneming aan terreurdaden in Alto Adige (Zuid- Tirol). De arrestant, de 47-jarige Joseph Kerschbaumer uit Appiano (Eppau), werd omschreven als „gewezen luitenant-gene raal van de Schützen (scherpschutters"). ISTANBOEL (UPI) Volgens de Turk. se regering hebben bij de onlangs gehou den volksstemming 6.348.191 Turken de nieuwe grondwet goedgekeurd; 3.934.570 stemgerechtigden konden het er niet mee eens zijn. De commissie belast met het tellen der stemmen, uitgebracht in de volksstem ming van vorige week, deelde mede dat 12.735.009 Turken stemgerechtigd warén. De grondwet is thans van kracht gewor den. De nieuwe grondwet wordt als een be langrijke stap naar herstel van de demo cratie gezien. Zij erkent het recht om te staken, voorziet in een agrarische hervor ming en in een parlement van twee kamers Er zal een president worden gekozen met een ambtstermijn van zeven jaar. Gene raal Cemal Gursel, het hoofd van de hui dige regering, heeft voor 15 oktober al gemene verkiezingen aangekondigd. Vauvenargues: Het is goed om door karakter flink en door overweging buigzaam te zijn. LONDEN, (Reuter) De Arabische Liga heeft donderdagavond besloten Koeweit als lid toe te laten nadat de Iraakse afge vaardigde de bijeenkomst van de raad van de Liga had verlaten, aldus heeft radio- Cairo gemeld. De Iraakse delegatie verliet de vergaderzaal tijdens de stemming om dat, naar zij zei, de Liga samengaat met het Britse imperialisme. Arabische troepen Volgens radio-Cairo werd het besluit tot toelating van Koeweit eenstemmig ge nomen. Irak werd als afwezig beschouwd. Verder meldde deze zender dat Koeweit heeft beloofd zo spoedig mogelijk om te rugtrekking van de Britse troepen te ver zoeken. De Iraakse regering heeft toege zegd Koeweit niet met geweld te zullen annexeren. De raad van de Arabische Liga houdt zich ook bezig met de mogelijkheid van vervanging van de Britse troepen in Koeweit door een leger uit de lid-staten van de Liga. 'Advertentie presenteert vele nieuwe soorten stuk- gebak (zomergebak) specialiteit eigen fabrikaat bonbons ƒ1.10 per 100 gram uitsluitend gebruik van roomboter. vele nieuwe soorten koekjes CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4S02 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235% Morgen begint in het honk balstadion in Haarlem de internationale honkbal- Compl. Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 1S608 18657 - 17165 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, maar in het Waddengebied vrij krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied boven de oceaan breidt zich via Schotland langzaam over de Noordzee uit, waardoor de noordwestelijke wind zal afnemen. De regenkans wordt minder en er komen geleidelijk meer zonnige perioden. Tempera tuur overdag 17 a 18 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het week einde wat minder onaangenaam strandweer. week, waaraan wij be richtten daar reeds uit voerig over behalve het puikje van het Nederlandse honkbal, ook voortreffe lijke ploegen van de Amerikaanse lucht macht in Duitsland en een Engels team (London All Stars) deelnemen. Die inter nationale honkbalweek in Haarlem wordt dan ook een sportief evenement van de eerste rang. Een evenement waarbij vooral de jeugd aanwezig dient te zijn. En dat kan! De kinderen van onze abonnees onder de 16 jaar kunnen namelijk aan onze kantoren kaarten krijgen die ver beneden de verkoopprijs liggen, namelijk slechts 10 cent. Die kaarten voor de jeugd geven toegang tot alle wedstrijden die in de komende week van maandag tot en met zaterdag in de ochtenduren worden gespeeld (aanvang elf uur, zaterdag 29 juli tien uur). Dus niet die op zondag en niet die tijdens de avonduren worden gespeeld. Deze jeugdkaarten voor de ochtendwedstrijden worden steeds verkocht op de dag voorafgaande aan de wedstrijd: van 9 uur tot 15 uur aan de loketten van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; en IJmuider Courant: Lange Nieuwstraat 427. De eerste kaarten voor de wedstrijd dus van maandagochtend kunnen tegen betaling van 10 cent worden afgehaald op morgen (zaterdag) ochtend van 9 tot 12 uur. Maandag worden op de reeds genoemde tijdstippen de kaarten verkocht voor dinsdagochtend. En zo voort. De ochtendwedstrijden in de honkbalweek zijn de volgende: maandag: Chateauroux Sabres—Mannheim Knights; dinsdag: London All StarsChateauroux Sabres; woensdag: London All StarsMann heim Knights; donderdag: Alconbury SpartansLondon All Stars; vrijdag: Mannheim KnightsWiesbaden Flyers; zaterdag: Mannheim KnightsAlcon bury Spartans. Eén goede raad: komt tijdig aan onze loketten. Dit om teleurstelling te voorkomen. Advertentie met onze roomboterproducten verhoogt u uw vakantiegenot. In speciale verpakking lang vers. Heerlijk fris vruchtengebak. Van een samengaan tussen de IJmuiden- se voetbalclubs VSV en Stormvogels kan geen sprake zijn. Dit is gebleken uit een gehouden stemming over een eventuele fusie tijdens een vergadering van VSV-ers. Er werden 62 stemmen vóór, maar 56 stem men tegen fusie uitgebracht. De vereiste twee-derde meerderheid voor een even tuele opheffingsvergadering werd dus niet bereikt. Advertentie ONZE SPECIALITEIT le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Deze foto werd gemaakt bij de ver sperring op de weg van Sidi-Ahmed naar Karouba ha Pacherie (Telefoto). Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op en om het Binnenhof2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Medische verzorging 5 Horen en Zien7 Film 7 Kunst 7 Uitgaan in Haarlem 7 Feuilleton 11 Panda en andere beeldverhalen.11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uü

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1