Exploitatie van nikkel en kobalt op Nieuw-Guinea AGENDA Op en om het Binnenhof en bon<%) u Samenwerking tussen Nederlandse en Amerikaanse ondernemingen Vier doden in het verkeer Debat over kinderbijslag wellicht in oktober Nog geen advies over toelagen N.S. Noordoostpolder wordt een gemeente „Rassenstrijd moet worden voorkomen" T elefooncentr ales met straalzenders in polder Flevoland Ambtenarengerecht acht politiemannen onjuist gestraft Toeslag op exportboter opnieuw verhoogd Regenkans kleiner Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! VRIJDAG 21 JULI 1961 Neem direct Rheumin Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Vergadering looncommissie tot woensdag verdaagd Surinaamse Staten: „Valse" schoorsteenveger Vrouw van schip gevallen en verdronken fcs Ruim een week geleden heeft de staats secretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. Bot, in de Eerste Kamer enige mede delingen gedaan over een overeenkomst met een aantal maatschappijen tot ontgin ning van delfstoffen in Nieuw-Guinea. Na dat de Nieuw-Guinea-raad hiermede rijn instemming had betuigd en de Tweede Ka mer dit reeds eerder had gedaan, heeft ook de Eerste Kamer de regering gemach tigd, een overeenkomst aan te gaan met de maatschappijen voor de exploratie en eventuele exploitatie van nikkel- en ko- balt-vondsten in Nieuw,Guinea op het ei land Waigeo en omliggende eilanden, ten westen van de Vogelkop en in het Cycloop- gebergte bij Hollandia. Daartoe zal een naamloze vennootschap worden opgericht, de Pacific Nikkel Mijn bouw Maatschappij. Hierin zullen deelne men drie Nederlandse ondernemingen: Wm. H. Müller en co n.v., de Oost-Borneo Maatschappij n.v. en de Nederlandsche Handelmaatschappij n.v., samen met de Amerikaanse onderneming United States Steel Corporation en de daarmee verbon den Navigation Company te Nassau op de Bahama-eilanden. Zodra na de oprichting van de Pacific Nikkel Mijnbouw Mij de mijnbouw-over- eenkomst met de regering formeel zal zijn tot stand gekomen, zal de nieuwe onder neming beginnen met een gedetailleerde exploratie en de daarmede verband hou dende werkzaamheden in de terreinen op Waigeo en in het Cycloopgebergte. In 1960 hebben de maatschappijen een eerste onderzoek ingesteld, waarvan de uitslag bevredigend is geweest. Thans zal een detail-exploratie moeten aantonen, of de aanvankelijk gunstige verwachtingen worden bevestigd. Luchtfoto's, die de K.L.M. heeft vervaardigd, zullen gebruikt worden voor het in kaart brengen van de te onderzoeken terreingedeelten. Naar het zich laat aanzien zal reeds in de tweede helft van dit jaar begin ge maakt worden met de exploratie. Het daartoe benodigde leidinggevende perso neel en de vereiste uitrusting zullen uit Nederland worden uitgezonden. De werk zaamheden zullen aanvankelijk worden geleid van Sorong uit, nabij de westpunt van de Vogelkop. Op Waigeo zal voorlopig uitsluitend technisch personeel worden ge stationeerd. De staf van deze eerste groep staat onder leiding van een geoloog, aan wie een mijningenieur zal worden toege voegd. Staatssecretaris Bot heeft in de Eerste Kamer ook medegedeeld dat de Oost-Bor- neo Maatschappij ook een onderzoek in stelt naar goudhoudende koperertsen in het Carstenszgebergte in centraal Nieuw- Guinea, in samenwerking met de Freeport Sulpher Company, die in New York haar zetel heeft. In 1960 hebben deze beide ondernemin gen een expeditie naar het Carstensz gebergte gezonden. Het eerste onderzoek opende gunstige perspectieven. Thans Advertentie wordt het uitzenden van een tweede expe ditie naar dit terrein voorbereid. Zij zal een uitgebreid program van boringen uit voeren om de omvang en de gehalten van de ertsen vast te stellen. De uitkomsten daarvan kunnen pas in de tweede helft van 1962 worden verwacht. Zijn deze gun stig dan zal een beslissing worden geno men over een eventuele exploitatie op gro te schaal. w In het gehucht Fluitenberg bij Ruinen is een leerling-chauffeuse uit Ruinen (Dr.) met een lesauto na een slippartij tegen een boom gereden, waarbij de rij-instruc- trice, de 29-jarige mevrouw Gumster- Lodeweegs, moeder van drie kinderen uit Ruinen, om het leven is gekomen. Aan het stuur zat mevrouw O. en een andere leer ling, de heer S. zat achter in de auto. De botsing was zeer hevig. Mevrouw G. overleed in het ziekenhuis in Hoogeveen. Mevrouw O. brak een been en de heer S. werd licht gewond. In Heeg (Fr.) is het driejarig zoontje Durk van het gezin K. door een achteruit rijdende kaasauto overreden. De kleuter, die even tevoren nog door de chauffeur was gewaarschuwd, was direct dood. In Uden is een bestelauto, waarin vijf mensen zaten, aangereden door een met matige snelheid rijdende militaire vracht wagen. Als gevolg van het gladde weg dek was de vrachtwagen bij het nemen van een bocht op de linkerweghelft geko men. De 43-jarige bestuurder van de bestel auto, de heer H. van Wanroy uit Vinkei (gemeente Nuland) was op slag dood. De overige vier inzittenden, allen werkzaam bij een aannemersbedrijf, werden naar het ziekenhuis in Veghel overgebracht. In Amsterdam-Zuid is de 58-jarige mej. E. T. J. van Rensen met haar fiets in botsing gekomen met een tram. Zij over leed later aan de opgelopen verwondingen. De Amsterdamse politie is erin geslaagd de man te identificeren die gisteren met een vrachtauto in de Nieuwe Vaart in Am sterdam reed en verdronk. Het is de 22- jarige kok S. Bommer uit Amsterdam. Hij had de auto waarschijnlijk weggenomen. (Van onze Haagse redacteur) De nieuwe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp zal waarschijnliik in oktober de verdere behandeling van de wetsontwerpen inzake, een algemene kinderbiisla'gverzekering met de Tweede Kamer ter hand nemen. In K.V.P.-kringen is gespeeld met de gedachte de wetsontwerpen nog vóór Prinsjesdag af te handelen. In dit verband is de datum van 12 september genoemd- Naar wij vernemen is de regering echter niet van plan de Kamer voor te stellen het kinderbijslagdebat te hervatten vóór de aanvang van he* nieuwe parlementaire zittingsjaar (19 september). Twee weken na het indienen der rijks begroting. te weten op 3 oktober, hebben de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer plaats Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de regering bij die gelegenheid zal duidelijk maken wanneer en op welke basis zij de Algemene Kinderbijslagwet verder wil behandelen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het dan wel de tweede helft van oktober worden. Voor 7 november staan de algemene financiële beschouwin gen op het program, en daarna begint de behandeling van de afzonderlijke begro tingstukken. die de Kamer zeker tot medio januari bezig zal houden. c Openluchttheater, zaterdag 20.15 u.: Zuid-Nederlandse Opera met ..De Parel vissers". BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: Jerry, hou je roer recht", a.l. Iedere och tend 10.30 u. (behalve zondag): Vakantie jeugdprogramma. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Operatie Ppttiffist" 3 1 Lido Theater: 14, 16.15 en 19 u.: Alles draait om Conny" a.l.; 21.15 u.: „Om zon den huilt men later'18 j. Zaterdag 23 30 u.: „Meisjes en mannen". 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Legioenen van de Nijl", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, zondag 14 en 21.15 u.: „Doornroosje", a.l. Vandaag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Zij waren nog geen 20", 18 j. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De ontwrichten", 14 j. Elke ochtend 10.30 u.: „De sneeuwkoningin", a.l. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Vlammen over de Philippijnen", 14 j. Studio Theater: 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Brave soldaat Schwejk", a.l. Elke och tend 10.30 u. (behalve zondag): „Dik Trom en het circus", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 20 u.: „Sing baby sing", a.l. Iedere middag 14.30 u.: „Vrolijke zwervers", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt): Tot 31 juli dagelijks van 1017 u. en van 20—22 u. (dinsdag van 1922 u.) „Neder landse orgelpracht". Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland): Tot 28 juli expositie van schilderijen, goua ches en plastieken van Bonies. Dagelijks 917 u-, tevens ma wo. en vr. 1820 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) tot 1 aug. expositie van teke ningen, aquarellen en schilderijen van Cor Dik. Dagelijks 1022 u., ook zondag. VRIJDAG 21 JULI City Theater, 20 u.: „Het zwaard van Monte Cristo". Rex Theater, 20 u.: „Jonge liefde - grote gevaren". Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 19-21 u.: Tentoonstelling werken van tJac. van Looy. Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid, 20 u.: Openingsvoorstelling. ZATERDAG 22 JULI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Het zwaard van Monte Cristo". Rex Theater, 20 u.: „Jonge liefde - grote gevaren". Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid, voorstellingen om 14 uur en 22 uur. Expositiezaal Felison, Heidestraat 45, 1417 u.: Tentoonstelling werken van Jac. van Looy. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.3012 en 1416.30 u. VRIJDAG 21 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Strij ders der duisternis". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Conny en Peter maken muziek". W.B. Theater, 20 u.: „Kogels voor de ge tuigen". ZATERDAG 22 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Strij ders der duisternis". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Conny en Peter maken muziek". W.B. Theater, 20 u.: „Kogels voor de ge tuigen". Marquette Theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Zij waren nog geen twintig"; zon dagmiddag 14.30 u.: „Duivels te paard". Advertentie De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft nog geen advies kunnen uitbrengen over het voorstel tot verbete ring van de arbeidsvoorwaarden bij de Nederlandsche Spoorwegen. Nadat de com missie woensdag 3'tt uur in bespreking was geweest, heeft zij de vergadering tot volgende week woensdag verdaagd. In de looncommissie zou als bezwaar naar voren zijn gebracht dat de voorstellen in wezen een openbreken van het Reglement Dienst Voorwaarden (de c.a.o. voor het spoorweg personeel) zouden betekenen. De verbetering van de arbeidsvoorwaar den waarover N.S.-directie en vakorgani saties van personeel het nu eens zijn, zou voor velen een financieel resultaat hebben dat gelijk staat aan een verhoging van het primaire loon. Verwezenlijking van de huidige voorstel len kost de Spoorwegen namelijk rond 10 miljoen gulden. Dit bedrag was ook ge moeid met de laatste wijziging van het re glement dienst voorwaarden (primaire loonsverhoging per 1 april 1960), aldus staat te lezen in het jaarverslag van de Spoorwegen over 1960. Dat de vergadering van de looncommis sie van de stichting die over de voorstel len advies moet uitbrengen aan het Col lege van Rijksbemiddelaars, is verdaagd duidt er in elk geval op dat de zaak niet eenvoudig ligt. De landdrost van de Noordoostpolder, ir. A. P. Minderhoud, heeft in een vergade ring van de poldercommissie meegedeeld, dat het in de bedoeling van de regering ligt, dat dit gebied met ingang van 1 ja nuari 1962 een gemeente wordt. De politie ke partijen hebben reeds jaren op een ge meentelijke indeling aangedrongen, omdat zij van oordeel zijn, dat zo spoedig moge lijk in de Noordoostpolder een normale bestuursvorm moet komen. De polder wordt tot dusverre bestuurd door de land drost, bijgestaan door de poldercommissie die in tegenstelling tot een gemeenteraad slechts een adviserende bevoegdheid heeft. De Staten van Suriname hebben met al gemene stemmen een voorstel van de heer J. A. Pengel (fractieleider van de Nationa le Partij Suriname) aangenomen om de Surinaamse regering uit te nodigen mee te delen welke maatregelen zullen worden getroffen om „een dreigende rassenstrijd in Suriname te voorkomen". Alle fractieleiders betreurden het dat dit onderwerp punt van bespreking in de Su rinaamse Staten is. Zij wezen er op dat een dergelijke strijd tot elke prijs moet worden voorkomen. De Surinaamse regering zal op de door de Staten gestelde vragen schriftelijk antwoorden, waarna de Staten het onder werp opnieuw zullen bespreken. In Lelystad en Dronten zijn nieuwe tele fooncentrales in dienst gesteld. De tele fooncentrale in Lelystad dient als telefoon centrum voor de polder Oostelijk Flevo land en in de toekomst voor Zuidelijk Fle voland en de Markerwaard. Deze centrale is de tweede districtscentrale van een nieuw type in ons land. In Dronten is een verplaatsbare centrale opgesteld, die een capaciteit heeft van 500 nummers. Voor de afwikkeling van het in- terlocale verkeer van de op de telefoon centrale Dronten aangeslotenen is een ver binding nodig met de districtscentrale in Lelystad. Deze verbinding wordt voorlopig uitsluitend onderhouden door middel van straalzenders, waarbij een apparatuur ge bruikt wordt die ook vaak voor t.v.-repor- tages wordt toegepast. Zodra de situatie in de polder dit toelaat, zal een kabelver binding tussen Lelystad en Dronten wor den gelegd. Het Ambtenarengerecht in Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van drie poli tiemannen, eertijds behorende tot de groep Gameren van de rijkspolitie, die disciplinair werden gestraft wegens onre gelmatigheden. Het waren de voormalige groepscommandant V. die in rang was ver laagd van adjudant tot opperwachtmees- meester, de voormalige postcommandant E. B. die werd gedegradeerd van opper wachtmeester tot wachtmeester eerste kalsse, en de wachtmeester B. B. voorheen wachtmeester eerste klasse. De beide eerstgenoemden waren boven dien van hun commando ontheven en terug gezet in salarisklasse. Volgens het oordeel van het Ambtenaren gerecht zijn E. B. en B. B. te zwaar en is V. te licht gestraft. De desbetreffende besluiten moeten nietig worden verklaard volgens het Ambtenarengerecht. De drie politiemannen waren gestraft wegens het zetten van een valse handte kening onder drie ambtsedige processen- verbaal, het aannemen van sigaren voor het optreden als verkeersregelaar bij een zwaar wegtransport en het indienen van een onjuiste declaratie. Deze feiten hebben zich ongeveer tweeeneenhalf jaar geleden voorgedaan. Het produktschap voor Zuivel heeft be sloten de toeslag op de ei.port van Neder landse boter opnieuw te verhogen en wel van 1,26 tot 1,30 per kilogram. Voor Engeland gaat deze verhoging in met te rugwerkende kracht van maandag af. Voor de overige in aanmerking komende landen geldt de verhoging van vrijdag af. Het produktschap heeft besloten tot deze verhoging van de toeslag wegens de prijs daling van de boter in Engeland. De toe slag werd vorige week verhoogd van. ,98 cent tot 1,26 per kg - De rijkspolitie in IJsselsteijn (bij Ven- ray) heeft een 17-jarige Venlonaar gear resteerd. In de Peelstreek heeft hij zich uitgege ven voor schoorsteenveger die van het Venraijse gemeentebestuur opdracht zou hebben de schoorstenen te vegen. Al naar gelang de grootte van de schoorsteen vroeg hij daarvoor 1,50 tot 4,50. Wilde men de schoorsteen niet laten vegen, dan moest men toch betalen. Het bedrag varieerde dan van 0,75 tot 1,50. Armoe troef. De Tweede Kamerfractie van de K.V.P. heeft onlangs een opvolger van prof. Rom- me als fractieleider gekozen. Bekend was, dat de heer Andriessen slechts tijdelijk als onmiddellijke invaller het voorzitterschap van de Kamerclub der K.V.P. op zich had willen nemen en verlangd had dat men niet te lang zou talmen met de aanwijzing van een definitieve opvolger. Dit laatste is nu gebeurd en de keus viel op dr.. W.L.P.M. de Kort uit Goirle. Het is wel opvallend, dat de grootste groep in de Kamer kennelijk niet met een sterkere kracht voor de dag wist te ko men. Zeker, dr. De Kort is een ijverig lid van de volksvertegenwoordiging, doch heus geen ook maar enigermate boven de middelmaat uitstekende figuur. Dat men niet terstond de beschikking had over een voorman van werkelijk bijzondere allure, gelijk Romme was, behoeft nog niet zo bevreemdend te zijn. Maar dat de K.V.P.- fractie thans tot deze vermelde keuze overging, valt uit een oogpunt van be langwekkendheid van het parlementaire steekspel bepaald te betreuren en zou er op wijzen dat het, wat eerste-rangs-krach- ten betreft, bij haar armoe troef is. De nieuwe minister. Werkelijk; dan mag men het kabinet- De Quay nog feliciteren, omdat daar de opvolging van mr. Van Rooy als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid be ter geslaagd schijnt. Want de vroegere staatssecretaris van Economische Zaken dr. Veldkamp, heeft in elk geval heel wat in zijn mars en zal —allicht— aan het hoofd van het departement waar zich de vacature voordeed, meer uit het hout ge sneden blijken te zijn waarvan men minis ters moet maken, dan met zijn voorgan ger het geval was. Uit een oogpunt van ministeriële bekwaamheid bezien bestaat er goede kans, dat de ploeg De Quay thans zal kunnen tonen er sterker op ge worden te zijn. Niettemin kan ik mij best voorstellen, dat onder meer binnen K.V.P.kring, met name bij hen die er vooruitstrevende denkbeelden op na houden, de nieuwe mi nister met meer dan kritische blik beke ken zal worden. Het is immers buiten kijf, dat in het bijzonder bij de Katholieke Ar beiders-Beweging toch al bezwaren be stonden tegen de tegenwoordige ministers ploeg. En wel omdat deze te zeer door conservatief denkende en willende elemen ten zou worden beheerst. Daarbij komt dan thans de "versterking" van die con servatieve elementen met dr. Veldkamp, die in het algemeen wat overigens niets behoeft af te doen aan zijn bekwaamhe den als vrij conservatief van instelling te boek staat. Een oud vraagstuk Voordat de nieuwe bewindsman het hem aangeboden ministersambt aanvaardde is er uit de aard der zaak een en ander met hem besproken over kwesties, die men bij een dergelijke aflossing van de wacht weer eens even onder de ogen moest zien. Dit was bijvoorbeeld ook het geval met het reeds min of meer oude vraagstuk be treffende de afdeling Volksgezondheid. Meer dan twee jaar geleden reeds, ter gelegenheid van de vorming van het kabi net-De Quay, is de vraag aan de orde ge weest, of het niet de voorkeur zou ver dienen om Volksgezondheid van Sociale Zaken naar Maatschappelijk Werk over te hevelen. Bekend was, dat minister Marga Klompé hiervan een voorstandster is. Uit eindelijk werd besloten, dat Volksgezond heid voorlopig bij Sociale Zaken zou blij ven, doch dat het hoofd van dat departe ment het probleem inzake een andere de partementale indeling nader zou bestude ren. In de praktijk schijnt hiervan echter niets te zijn gekomen. Daarom lag het voor de hand dat, nu er een nieuwe mi nister van Sociale Zaken moest komen, met hem ook zou worden gepraat over de vraag, hoe het nu verder met Volksge zondheid zou moeten of kunnen gaan. Aldus is men het binnen het kabinet er over eens geworden zulks met volledige instemming van dr. Veldkamp dat er zal worden overgegaan tot instelling van een commissie die zich werkelijk gaat be zighouden met het vraagstuk of op de duur handhaving van Volksgezondheid bij Sociale Zaken dan wel een overgang naar Maatschappelijk Werk de voorkeur ver dient. Natuurlijk zal tevens kunnen wor den overwogen of er misschien iets te zeg gen valt voor het denkbeeld van hen, die wel eens plegen te pleiten voor een af zonderlijk ministerie van Volksgezondheid. Zie ik het goed, dan valt nauwelijks aan te nemen dat nog ten tijde van het zittend kabinet wijziging in de bestaande toestand zal worden aangebracht. In elk geval staat vast, dat de destijds gedane toezegging dat, indien men een verandering inder daad een verbetering zou achten, de Ka mer te voren gelegenheid zal krijgen hier omtrent het hare kenbaar te maken. Ik acht het niet overbodig op de zoëven geschetste gang van zaken de aandacht te vestigen, omdat ik bepaald geen grond kan zien voor de betichting aan het adres van minister dr. Klompé als zou deze. toen het ging om de opvolging van mr. Van Rooy, er op uit geweest zijn Volks gezondheid fluks binnen haar departement te halen. In werkelijkheid is er niets an ders gebeurd dan dat men besloten heeft in verband met het vermelde vraagstuk een studiecommissie aan de arbeid te zet ten. Omtrent aard en samenstelling der commissie nam men echter nog niet ter stond een beslissing. Maar de menselijke zekerheid schijnt nu wel bereikt te zijn, dat de hele zaak verder ernstig zal wor den bekeken. Hoge Raad en Antillen Na een korte gedachtenwisseling heeft de Eerste Kamer zich verenigd met het ontwerp van rijkswet, waardoor de Neder landse Antillen hun cassatierechtspraak opdragen aan de Hoge Raad. Deze treedt dan op als een Koninkrijksorgaan. De ge troffen regeling is in overeenstemming met hetgeen omtrent deze aangelegenheid in het Statuut voor het Koninkrijk is bepaald. Terecht vroeg prof. Samkalden (P.v.d.A.) of minister Beerman het er mee eens was, dat de Antillen bevoegd zijn in de toekomst de nu vastgestelde regeling weer vrijwillig te wijzigen of te beëindigen. De minister van Justitie kon hierop een be vredigend antwoord geven. Dat lag trou wens voor de hand, want anders zou de heer Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, zich nog in een raar parket geplaatst hebben gezien. Nu was hij natuurlijk geheel en al bevredigd. Dit bracht hem zelfs in zulk een vriénde lijke stemming, dat hij de president en de vice-president van de Hoge Raad alsmede de procureur-generaal uitnodigde eens een oriëntatiebezoek aan de Nederlandse An tillen te brengen. Dat deze functionarissen met het oog op een goede uitoefening van het stuk cassatierecht waarom het hier ging, inderdaad profijt zouden kunnen trekken van zulk een reisje kan ik echter nog niet zo direkt inzien. Mij dunkt, dat het voor hen van veel meer waarde zal zijn, goed kennis te nemen van de rechter lijke beslissingen in de Antillen die even tueel aan hen ter vernietiging worden voorgelegd. Voor de Hoge Raad komt het er op aan, zich deugdelijk in dat opzicht te oriënteren, maar dat is alleszins moge lijk door lezing en bestudering van de uit spraken waarvan men uiteindelijk bij het hoge college in den Haag in cassatie zou gaan. Dr. E. van Raait? Toerisme. Het Nationaal Frans Ver keersbureau in Den Haag heeft meege deeld dat het buitenlandse toeristenbezoek aan Frankrijk vorig jaar ten opzichte van 1959 met 11,1 percent is toegenomen. In 1960 werden 5.613.200 buitenlandse toeris ten geregistreerd tegen 5.051.700 in 1959. In 1959 werd Frankrijk bezocht door 372.000 Nederlanders en in 1960 door 422.500, dat is een stijging van 13,5 percent. Doofstommen behaalden diploma's. Voor het eerst in de geschiedenis van het 1790 gestichte Koninklijke Instituut voor Doofstommen in Groningen zijn zeven leer lingen van school gegaan in het bezit van het schooldiploma Mulo. Ook behaalden deze leerlingen het middenstandsdiploma, het diploma algemene ontwikkeling en het kantoordiploma machineschrijven. Een der leerlingen kreeg ook nog het diploma la gere landbouwschool. Restauratie. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld voor de voort zetting van de restauratie van de Oude Kerk een subsidie te verlenen van 78.750. De staatssecretaris voor O. K. en W. heeft goedgekeurd dat dit jaar350.000 aan de restauratie van de Oude Kerk wordt be steed. Bezoek aan Norstad. De Vaste Com missie voor Defensie uit de Tweede Kamer, onder voorzitterschap van dr. H. W. Tila- nus, heeft een bezoek aan het hoofdkwar tier van de opperbevelhebber van de NAVO in Europa, generaal Norstad ge bracht. Het doel was zich op de hoogte te stellen van de militaire en militair-politie ke vraagstukken van dit ogenblik. Padvinderswaterkamp. Ruim 1400 watcrpadvindsters, watergidsen en zeever kenners houden van 26 juli tot 2 augustus een nationaal waterkamp op de Nieuw- koopse plassen. Het kamp zal worden ge opend door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus. Op het programma staan roei-, zeil- en zwemwedstrijden, een vlootschouw en een groot slotkampvuur. Op een tentoonstelling „Op en om het wa ter", zullen deelnemers aan het kamp in zendingen op nautisch terrein exposeren. Ook musea en scheepvaartmaatschappijen verlenen hun medewerking. Het kamp krijgt een cineac met doorlopende film voorstellingen en een speciale kampkrant. Voor bijzondere diensten. Ir. A. J. P. van der Burgh, directeur van het Rijks- wegenbouwlaboratorium, is benoemd tot hoofdingenieur voor bijzondere diensten van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, met standplaats Den Haag. In het Scholtenskanaal bij Bargercom- pascuum (Dr.) is de 56-jarige ongehuwde mejuffrouw Koers uit Winschoten te wa ter geraakt en verdronken. De verdronkene, die met haar broer sa men op een vrachtschip voer, is vermoe delijk overboord geslagen. De broer, die boodschappen had gedaan, ontdekte bij zij terugkomst dat zij verdwenen was. De po litie vond na lang dreggen het lichaam van de vrouw. Illllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllll Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge druk, dat dinsdagmiddag ten westen van Ierland aankwam, heeft zich zowel in oostelijke als in westelijke rich ting uitgebreid, terwijl een boven Zweden en Denemarken aanwezig lagedrukgebied grotendeels opvulde. Door deze ontwikke ling nam de wind in onze omgeving in kracht af, maar bleef uit het noordwesten waaien. Ook morgen zal dit het geval zijn. Er komen dan uitgestrekte wolkenvelden mee, die overdag in het binnenland voor een deel zullen oplossen, zodat daar perio den met zonneschijn mogelijk zijn. De sta biliteit van de atmosfeer neemt langzaam verder toe. De kans op buien wordt daar door kleiner. In het temperatuurverloop zijn nog geen grote veranderingen te ver wachten. Het blijft te koud voor de tijd van het jaar. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w s a binnen- en buitenland. tj+ï Neerslag: laatste 24 uur. .So S ïu S cS Den Helder regenbui nnw 15 1 Ypenburg geheel bew. nnw 17 0,4 Vlissingen zwaar bew. nw 18 0 Eelde motregen w 15 3 De Bilt zwaar bew. wnw 16 0,4 Twente motregen w 17 4 Eindhoven zwaar bew. w 18 0 Zd-Limburg geheel bew wzw 19 0 Helsinki regen n 24 0,1 Stockholm zwaar bew windst. 21 0 Oslo zwaar bew windst. 22 0 Kopenhagen zwaar bew nnw 15 Aberdeen motregen nw 13 0,1 Londen zwaar bew windst. 23 0 Amsterdam zwaar bew wnw 16 1 Brussel onbewolkt windst 20 0 Luxemburg zwaar bew wzw 19 3 Parijs onbewolkt windst 24 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble licht bew. windst. 25 0,1 Nice onbewolkt n 26 0 Berlijn regen w 17 2 Frankfort zwaar bew zw 19 0 München licht bew zw 21 0 Zürich onbewolkt windst 22 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno half bew. windst 25 0 Wenen onbewolkt wnw 22 2 Tnnsbruck onbewolkt windst. 24 0 Belgrado zwaar bew wzw 30 2 Athene onbewolkt zw Rome licht bew. windst. 29 0 Ajaccio licht bew 0 26 0 Madrid onbewolkt n 34 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Lissabon onbewolkt Zaterdag 22 n juli 22 0 Zon op 4.46 uur, onder 20.46 uur. Maan op 14.59 uur, onder 0.28 uur. Maanstanden 21 juli 0.14 uur eerste kwartier. 27 juli 20.51 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmniden Vrjjdag 21 juli Hoog water 9.12 en 21.38 uur. Laag water 4.33 en 16.55 uur. Zaterdag 22 juli Hoog water 10.11 en 22.43 uur. Laag water 5.27 en 17.58 uur. i"f hoog en laag water te Zandvoort if 'i tot 5 minuten vroege: dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2