Opmerkelijk recital van pianist Hans Dercksen I Gustav Leonardt concerteerde in de Haarlemse Vleeshal Vriendelijk filmfestival in Moskou f UITGAAN IN HAARLEM Rudi Hornecker overleden Bijdragen uit 51 landen Opdrachten 1961 aan letterkundigen Russen storen de BBC op ongekend hevige wijze IgSr VRIJDAG 21 JULI 1961 7 Hans Dercksen IPtPf Jos. de Klerk Mager blijspelletje Reeldschermer De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma MUZIEK TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN ■™0ëIM WDIGINGEtttiBESCHOUWinGEH j DE DERTIGJARIGE PIANIST Hans Dercksen die in 1958 de Prijs van Uit nemendheid aan het Amsterdams Con servatorium verwierf, nam het laatste van de drie recitals voor zijn rekening die tijdens de pianistenweek in het Woodbrookershuis te Rentveld gegeven werden. Het was een avond die enkele van die momenten kende waarop de mu ziek als het ware vrij-uit gaat stromen van het instrument naar de toehoorder; groter lof kan men de solist die als bemiddelaar in dit proces fungeert niet toezwaaien. ZIJN PROGRAMMA, met drie grote en karakteristieke werken van Bach, Bartók en Schubert, gaf een veelzijdige belichting van zijn pianistisch kunnen. De vijftien tweestemmige Inventionen zijn door Bach ontworpen als onderdeel van uitgebreide „Klavierübung", en ze zijn tot op de huidi ge dag een onmisbaar onderdeel van de piano-pedagogiek als oefening in zelfstan dige melodievorming van de twee handen Hfet was bijzonder aangenaam deze stuk ken, die ten prooi gevallen zijn aan de meestal goed bedoelende maar wurgende greep van kinderhandjes, zo gaaf en met 'n zo fijn afgewogen toucher te horen voor dragen. De vijftien Inventies zijn voor beelden van juiste proportie, van een zui ver evenwicht tussen de spankracht der motieven en hun uitwerking tot een pa troon van niet meer dan twee stemmen, twee polyfone draden die worden voortge- sponnen over een tijdsduur van niet meer dan twee minuten per inventie. HOOGETEPUNT VAN DIT recital was een zeer geconcentreerde, sfeervolle ver tolking van de vijfdelige suite „lm Frei- en" („Buiten") van Béla Bartók. In deze suite openbaart zich diens ongewoon ver mogen om timbres te smeden en te com bineren, een heel eigen impressionisme dat de klank niet verrijkt, vermenigvuldigt, kleurt als de lichtstraal die door een pris ma valt, maar haar integendeel uitholt, ontzielt tot een wereld van geluiden, schui vende, rommelende, ritselende geluiden, vol van een barre, loodgrijze uitdrukkings kracht. Facinerend is vooral het derde stuk, „Nachtelijke Klanken", waarin tegen de zacht en nadrukkelijk aangeslagen se- cundenvlekken (een soort ostinate nevel) kurkdroge en grillige repeteernoten ge- puncteerd worden, een waarlijk bezwe rend effect. Dercksen's vertolking was fa meus en getuigde van een bijzonder klank- raffinement. Opmerkelijk was dat hij ner- Advertentie Miljoenen moderne vrouwen voelen zich met o.b. tampons veilig - altijd en overal! Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. T 8 I tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te J zenden gratis en franco, uw uitvoerige. 1 geïllustreerde brochure met proefpakje I o.b. tampons. I I Naam- J StraatJ Woonplaatsi Op 59-jarige leettijd is in St. Antonius- liove te Voorburg overleden de cineast Rudi Hornecker Rudi Hornecker maakte een aantal do cumentaires. waarin zijn vakbekwaamheid duidelijk aan het licht kwam. Zo filmde hij onder andere het Hoogovenbedrijf te Velsen. Bekend ,s ook zijn „Honger", over de winter 1944'945 Voorts „Napoleon contra Venus" eer. speels filmpje, dat tii- dens het Holland Festival 1949 in de Film- week t,e Den Haag v erd vertoond. Hans Dercksen werd in 1932 te Ba- rendrecht geboren. In 1952 behaalde hij aan het Rotterdams Conservatorium het C1 diploma met onderscheiding. Vervolgens studeerde hij enige tijd bij Yves Nat in Parijs. In 1952 won Hans Dercksen op een concours voor jonge kunstenaars in Den Haag de eerste prijs, waardoor hij in staat werd ge steld een tournee te maken door de Verenigde Staten, waar hij onder meer voor de radio en televisie optrad. In september 1953 werd hij leerling van mevrouw Nelly Wagenaar aan het Am sterdams Conservatorium, waar hij in 1955 het C 2 diploma eveneens met on derscheiding behaalde. In november 1955 verwierf hij de Vriendenkrans in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam en in maart 1958 de Prijs van Uitnemendheid en de Jubi- leumprijs van Toonkunst en de Eliza beth Evertsprijs aan het Amsterdams Conservatorium. Daarna studeerde Hans Dercksen bij Cyril Smith in Londen. gens het ritme met zijn syncopische stuip trekkingen forceerde, maar juist door exactheid en terughouding de sterkste in druk wist te maken. Een mooi voorbeeld hiervarf was het laatste stuk, „Wilde Jacht," dat als een visioen, haarscherp en ongrijpbaar, voorbijstoof. Een prestatie die terecht een groot succes oogstte. EEN KRASSE OMSCHAKELING van de pianist èn van de luisteraars werd gevraagd voor de Sonate in A (postuum opus) van Schubert. Maar de solist had blijkbaar ook met deze zo heel andere ge voelswereld affiniteit, want hij dreef ner gens op die enigszins wee-zoete zachtzinnig heid die voor Schubert nog vaak als „bon ton" beschouwd wordt. Door een goede tempo-keuze en een zuiver' besef van struc tuur bereikte hij ook hier enkele van die momenten, die in de aanhef van dit ver slag gesignaleerd werden. Sas Bunge Voor het museum ,,L' Annonciade" in Saint Tropez, waar zondag j.l. zevenen vijftig kunstwerken zijn gestolen van onder anderen Utrillo, Matisse, Bonnard, Van Dongen, Derain en Vlaminck, scholen voortdurend vakantiegangers samen. Er zijn ook steeds politiemannen en journa listen, die er wellicht op hopen dat de regel „de misdadiger keert steeds naar de plaats van zijn daad terug" ook hier in vervulling zal gaan. Maar of zij de die ven zullen herkennen? Misschien staan zij op deze foto, vervuld van goede her inneringen.Bij cowboyfilms hoort men dan in de zaal roepen: „Pas op, achter je!" VOOR EEN PROPVOLLE tentoonstellingszaal bespeelde op donderdagavond Gustav Leonhardt een aantal der geëxposeerde orgels. Voor al de instrumenten, vanaf regaal tot tweemanuaals kabinet, koos hij daarbij passende composities, zodat men muziek uit de 16e en 17e eeuw te horen kreeg in een klankkarakter, waarin ze in de meeste gevallen kan gedacht zijn. Zo wordt dan deze unieke manifestatie in de Vleeshal meer dan een tentoonstelling, want de orgelpracht openbaart zich tijdens deze avondbespelingen tevens als een „tentoonstelling", wat in feite de kern van de zaak raakt. MOSKOU, juli. De Russen zitten minder dik in de bloemen dan wij Nederlan ders, maar niettemin ziet men thans telkens in Moskou dames met boeketten lopen. Er is nu namelijk een internationaal filmfestival het tweede in de Russische hoofdstad; het eerste was in 1959 en bij alle mogelijke gelegenheden offreert men bloemen aan de dames. Dat typeert de vriendelijke wijze waarop de Russen, zowel de officiële persoonlijkheden als de gewone burgers, de festivalgasten tegemoet treden. De minister van cultuur, de grijze mevrouw Ekaterina Foertseva, heeft het festival geopend, in het bijzijn van vele andere leden van de regering. Dat gebeurde in het Sportpaleis en er waren 14.000 mensen bij tegenwoordig. Op de volgende dagen nam men zijn intrek in een speciaal voor het festival gebouwde bioscoop, de Kino Rossia (Bioscoop Rusland), die met zijn voorstellingen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat of 's nachts en zijn 2500 zitplaatsen de belangstellenden overigens maar nauwelijks kan bergen op sommige avonden blijkt de zaal te klein. Die zaal is luchtgekoeld, hetgeen niet overbodig mag heten, want er heerst hier op het ogen blik een hittegolf. Aan het festival nemen 51 landen deel, waaronder alle filmproducerende landen van Oost en West. Uit de meeste van die landen zijn er niet alleen films, maar ook omvangrijke afvaardigingen van filmpro ducenten, regisseurs, actrices, acteurs en journalisten. De politieke verhoudingen mogen gespannen zijn, de regeringen van Frankrijk, Engeland en Italië zonden gro te delegaties, waaronder officiële rege ringsvertegenwoordigers en beroemdheden van het witte doek. Uit de Verenigde Sta ten, waarvan de regering eveneens offi cieel aan het festival deelneemt, kwam slechts een kleine delegatie, maar zij telt bekende producenten als William Perlberg regisseurs als Joshua Logan en de donke re schoonheid Elisabeth Taylor. De Duit se Bondsrepubliek is wel royaal vertegen woordigd met filmproducenten, regisseur Bernhard Wicki en enkele actrices, maar dat is een particuliere deelneming, want de regering hield zich afzijdig. Nederland officieel vertegenwoordigd en toont in het festival De Lage Landen en de korte speelfilm Stretta Dat de Oosteuropese landen en China royaal vertegenwoordigd zijn, behoeft geen betoog, maar ook kwa men er min of meer omvangrijke delega ties uit Japan, India, tal van Afrikaanse staten enz., en als die mensen in hun offi ciële kledij een zaal binnenkomen, klinkt herhaaldelijk vriendelijk applaus. Vriendelijk reageert men eveneens op de films. Men vindt beslist niet alles mooi, maar afkeer blijkt nooit uit gejoel of ge fluit, doch alleen uit het langzaam leeg lopen van de zaal. Dat was bijvoorbeeld het geval bij een slechte Zweedse film, De kinderen van Ballerbun", van regis seur Olie Hellbum. De beste werken tot nu toe kwamen uit Japan, Oost- en West-Duitsland, Italië en Frankrijk. Japan had „Het Eiland" ge stuurd, een poëtische, ontroerende film van Kaneto Shindo over de harde strijd om het bestaan van een klein gezin, dat voortdurend te kampen heeft met gebrek aan water voor de gewassen, die het kweekt. De film heeft geen commentaren en dialogen; de ontwikkeling van het ver haal wordt duidelijk uit de beelden, de beeldvolgorde en het zogenaamde „natuur lijke geluid". Men kent het systeem van Flaherty, die er in zijn films als „Nanook" en „Louisiana Story" eveneens de fraai ste resultaten mee bereikte. Frankrijk stuurde o.a. „La Princesse de Clèves" van regisseur Delannoy, met Jean Marais en Marina Vlady (die van Russi sche origine is). Geen goede keus, zulk een film voor Moskou, meent u? Vergist niet, in de Sovjet-unie leest men de kleine kinderen dezelfde sprookjes voor als bij ons, sprookjes van prinsessen en prinsen, en deze in de zestiende eeuw aan het Franse hof spelende geschiedenis doet net dus ook bij dit publiek. Oost-Duitsland vertoonde verscheidene films, waaronder een uitstekend werk van de bij ons door zijn meesterwerk „Sterne" bekende Konrad Wolf, namelijk „Profes sor Mamlock", naar het gelijknamige to neelstuk van zijn vader, Friedrich Wolf. De film vertelt over de eerste maatrege len van de nazi's tegen de Joden en zij maakte een diepe indruk. Ook de West- duitse film „Het Spookslot in Spessart" werd met grote bijval ontvangen, een ver- vo'g op „Das Wirtshaus im Spessart", eveneens van Kurt poffmann en helemaal [in ironische toon gehouden, met' -o.a. een satyrieke toespeling op de concurrentie van Amerikanen en Russen in de ruimte vaart, die er hier als koek inging. De Engelsen hadden een middelmatige film over Oscar Wilde, met een knappe titelrol van Peter Finch, die hier in per soon aanwezig is. Ook de Tsjechen kwa men ditmaal met een middelmatige film, „Ketenen". De Italianen boekten bijzonder veel succes met hun grote documentaire over de Olympische Spelen te Rome, een werk dat zelfs mensen met volslagen ge brek aan belangstelling voor de sport, zo als uw verslaggever, sterk boeide. De ver wachtingen zijn voorts op het ogenblik nog hoog gespannen voor de Russische festi- valbijdrage, „Opklarende hemel", de nieuwste film van de beroemde Tsjoekrai, die, naar de geruchten willen, afrekent met het stalinisme, doordat hij de opkla rende lucht van nu stelt tegenover het be wolkte verleden. Er worden ook veel korte documentaire films vertoond. Daarvoor is er een aparte jury, onder Vobrzittefcschap' van onze'latïd- genoot Joris Jvens, die mij. dezer dagen rffet nadruk verklaarde, dat de in sommi ge dagbladen gepubliceerde mededeling over zijn vestiging op Cuba onjuist is hij blijft te Parijs. Jan Koomen DIE ZAAK is immers in eerste instan tie de muziek. Maar hoe onafscheidelijk is deze dan weer van het instrument dat haar moet laten klinken. Het is dan ook geen loos stopwoord, wanneer wij deze voor de gelegenheid saamgebrachte collectie en de gelegenheid haar te leren kennen „uniek noemen. En als men dan weet dat de heer Leonhardt de grootste stuwkracht geweest is om deze culturele manifestatie tot een visuele en orale werkelijkheid te maken, dan is daarmee tevens verklaard, dat het programma dat hij donderdagavond ten gehore bracht evenzo precies en smaakvol overwogen was, als de collectie instrumen ten in evoluerende lijn van smaak en in zicht getuigt. MEN HOORDE dus nu dezelfde instru menten, op welker rijke mogelijkheden naar aanleiding van de vorige bespeling, door ons reeds is gewezen. Maar verrassin gen bleven ook nu niet uit. Zo toen Leon hardtf een* tweetal Magnificats van Pachel bel op het „kistorgel" uit het Praagse museum speelde, of op Bet mild strijkende' „regaal" uit Salzburg een Pavane en Gail- larde uit de 16e eeuw vertolkte, of op het „tafelorgel" uit Boekarest de Hoboken- dans uit een Antwerps dansenboekje van 1540 liet horen. Dat alles was klank en muziekgeest tot een eenheid gebracht. Bij zonder interessant was de verklanking van een vroeg zestiende eeuw kerstmotet op het kabinetorgel -van de Nederlandse Bach- vereniging tezamen met het tafelorgel uit Boekarest. En andermaal werden wij ge troffen door de klankmogelijkheden van het Müller-kabinetorgel, toen er een Ko- raalpsrtita van Georg Böhm op gespeeld werd. En hoe rijk gevuld klonk dat „Tan turn Ergo" van Pieter Cornet op het Strumpfler-orgel, hoe rijp en feestelijk een Fantasia van Abraham van den Kerckho- ven, op het instrument uit Lobith, waarop door wisseling van klavieren de juiste be tekenis van het stuk kon worden weerge geven; en hoe mild en tevens gepronon ceerd de twee Voluntaries van Locke op het Engelse Father Smith-kabinet. OOK VIEL WEER de klare ongecompli ceerde klank op van het Strumpfler-kabi- net van Piet Kee. En als Guastav Leon hardt op zijn eigen huisorgel speelt en daarvoor een Toccata van Merula en een zeer geestig Capriccio van Georg Böhm kiest, dan krijgt men een exemplaar te ho ren dat in deze zeldzame verzameling de Nederlandse orgelpracht op de treffendste wijze vertegenwoordigt. Het zou wat waard zijn, wanneer deze rijkdom van karakteristieke orgelklanken op band of plaat kon worden vastgelegd. De VPRO-televisie begon haar avondpro gram gisteren met een leuke en instruc tieve reportage over het eindexamen van de Filmacademie, een uitgestelde telere- cording waarvan de slechte beeldkwaliteit ruimschoots gecompenseerd werd door echt-filmische dynamiek. Vooral de ver vaardiging van de werkopnamen van de eindexaminandi bij hun meesterproef, ge lardeerd met fragmenten uit het voltooide examenfilmpje, gaven een goed beeld van de activiteiten van dit nieuwe instituut, dat dit jaar zijn eerste gediplomeerde cineas ten heeft afgeleverd. „Het gerucht," een nieuwe film van Kees Brusse in opdracht van Pro Juventu- te, bleek een gedramatiseerd pleidooi voor een betere sexuele voorlichting van de jeugd, hier geprojecteerd in het probleem van een vijftienjarig meisje dat bij ont stentenis van zulk een voorlichting ont spoort en van school gejaagd wordt. Brus se hanteert dat delicate probleem voor treffelijk, vooral in de scenes waarin het meisje geconfronteerd wordt met het feit dat de hele school haar „schuldig geheim" kent. Maar na dit bewogen begin, waarin elk beeld geladen is met dramatische spankracht, verliest Brusse zich plotseling in een bizar gegoochel met surrealistische symboliek a la Salvador Dali, die zowel de filmische eenheid van zijn verhaal als de strekking ervan radicaal om zeep brengt. „Litteratuur", een nogal onbeduidende eenacter van de befaamde toneelschrijver Arthur Schnitzler, arts en fervent aanhan ger van Freud's psycho-analitische theo rieën, ontleende zijn voornaamste bekoring aan het simpele maar efficiente decor van Lou Steenbergen, dat de fin-de-siècle-sfeer aardig typeerde. Het blijspelletje zelf het verhaal van een vrouw die tegen de zin van haar aristocratische verloofde een roman schrijft, waarin zij al haar minne brieven opneemt, bood de bezetting, Yoka Beretty, Wim van den Heuvel en Guus Verstraete, weinig kansen zich te onderscheiden. De geborneerde aristocraat van deze laatste was overigens mimisch een kostelijke typering. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Gram 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr octet. 16.50 Ama- teursprogr. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 18.00 Kunst kroniek. :8.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw.En nu mijn geval. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.50 Lichtbaken, lezing 20.00 Radio-philharm.- ork. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Voor de vakantiegangers. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Voor de kinderen. 9 00 Voor de vrouw. 9.10 Tips voor vakantie en snip perdagen. 9.20 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing en pianospel. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Cabaretprogr, 10.50 Herhaling programma's vorige week. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12 33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia 13.20 Voor de jeugd. 14.20 Streekuitz. 14.40 Fanfare- ork. 15.00 Holland Festival 1961: Kamerkoor en matrozenkoor. Daarna: Concertgebouwork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. met comm. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Leven in een verdeelde wereld, le zing (VI). 19.55 Deze week, praatje VARA: 20 20 Nieuws. 20 05 Gram. 20.40 Metropole-orkest. 21.20 Soc. comm. 21.35 Lichte muz. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Gevar. progr. 23.10 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram 12.30 Weerber. 12.35 Jazzmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers 14 00 Casinoconcert. 15.00 Herdenkingsprogr 16 00 Licht progr. 16.10 Tips voor trips. 16.20 Licht progr. (verv.). 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel recital. 17.55 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Gram. 20.00 Hoorspel. 2105 Ork.-muz. 21.15 Amus.muziek 22.00 Nieuws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nieuws. 23 05 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal en weeroverz. NCRV 20.30 Spaanse dansen. 20.55 Van man tot man, documentair progr 21.20 Liedjes. 21.30 Actueel Drogramma 22.05 Dagsluiting VOOR ZATERDAG NTS: 14.00 Eurovisie: Waterskiën in Denemar ken. 15.15 Eurovisie: Atletiek in Londen. VARA: 17.00 17.30 Voor de kinderen. NTS: 19.30 Euro visie: Prom.conc in Londen. 20.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20.20 Gezelschapsspel. 20.50 Instr. sext. en sol. 21.05 Act. progr. 21.35—22.00 Gevarieerd programma. Scène uit de Oost-Duitse film „Professor Mamlock" De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft aan de letterkundigen mevrouw Har riet Laurey te Haarlem, J. van Breemen te Laren, Han G. Hoekstra te Amsterdam en Coert Poort te Voorburg opdrachten verleend tot het schrijven van een aantal gedichten. De letterkundigen C. J. Kelk te IJmuiden en Dolf Verroen te Rijswijk zul len in opdracht een roman en Antoon Coo- len te Waalre een aantal schetsen schrij ven over (verdwijnende) volksgebruiken in het oosten en zuiden van Noord-Brabant. Aan de letterkundige A. Visser te Amster dam ten slotte is opdracht verleend een essay te schrijven over de sociale en psy chologische aspecten van de detective-sto- ry. LONDEN (UPI) De BBC heeft mee gedeeld, dat de Russen uitzendingen in de Russische taal vanuit Londen storen zoals ze nog niet eerder gedaan hebben. Volgens de B.B.C. zijn de storingen het hevigst wanneer wordt gesproken over de crisis om Berlijn. Onder meer werden ge troffen de uitzendingen die werden gewijd aan de drie westelijke nota's over Berlijn „The Sound of Music". Prins Bern hard en prinses Margriet hebben gisteren in het Palace Theater in Londen de op voering van de musical „The Sound of Music" bijgewoond. 'Katerdag 22 juli, Openluchttheater, Bloe- mendaal, 20.15 uur: De Zuid Nederlandse Opera geeft een uitvoering van „De Parelvissers" van Georges Bizet. De re gie heeft Jef Baarts, dirigent is Hein 's-Gravenzande. Als solisten treden op Mia Grubben, René Claassen, Aloys Frings en °iet Absil. Zaterdag 22 juli, II.K.B.-gebouw, Tempe lierstraat, 20 uur: concert door Heinz Handharmonica Orchester uit de Zwit serse stad Zurich. Maandag 24 juli, Vleeshal, 20 uur: bespe ling van een van de tentoongestelde orgels door Piet Kee. Dinsdag 25 juli, St. Bavo, 20 uur: orgel concert door Cor Kee en Gustav Leon hardt. Donderdag 27 juli, St. Bavo, 15 uur: orgel concert door de deelnemers aan de zo- meracademie voor organisten. Donderdag 27 juli, Vleeshal, 20 uur: be speling van een van de tentoongestelde orgels door Albert de Klerk. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Dagelijks geopend van 9-17 uur tijdens de concerten op maandag, woens dag en vrijdag van 18-20 uur. Tot 28 juli expositie van schilderijen, gouaches en plastieken van Bonies (Bob Nieuwen- huisen). Bisschoppelijk Museum, Jansstraat Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13- 1P uur Woensdag 26 juli, Teyler's Museum, 20 uur. Lezing door prof. A. D. Fokker, „De 31 toonschaal, 't hoe en 't waarom", in het kader van de zevende Zomeracademie voor Organisten. Anton de Beer bespeelt het 31-toonsorgel. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden Voormalig woonhuis Jacobus van Loo> Kleine Houtweg 103 Op donderdagen ge opend van 10-12 30 en van 13 30-17 uur Op zondagen van 14-17 uur Teylersmuseum Spaarne 16 Tentoonstel ling uit eigen oezit Schilderden 19de ei 20ste eeuw Tekeningen Holiandse. Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31 toons Fokker-orgel Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur Dt eerste zondag van elke maand van 13-16 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks plein Dagelijks geopend van 10 22 uui Dagelijks van 212? uur klassiek gram mofoonplatenconoert Gedurende de maand iuli expositie van tekeningen aquarellen en schilderijen van Cor Dik Vleeshal enVishal, Grote Markt: tot 31 iuli dagelijks van 10—17 uur en van 20—22 uur (dinsdag van 19—22 uur): tentoon stelling „Nederlandse Orgelpracht". Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Bastet, Heksendans; Cauvin, Clarius zoekt het geluk; Lawrence, Lady Chatterley's minnaar; van Nuis-Zuidema, Ik wil geen kind per luchtpost; Deich, Ein Tag im Paradies, oder: Die Schwar- zen und die weissen Seelen; Faulkner, New Or leans sketches; Davray, Le matin vient et la nuit aussi (Le bruit de la vie, dl. 2); Montforez, La presqu'ile Martin; In officina Ioennis Blaev door H de la Fontaine, Verwey e.a.; van Leent, So ciale psychologie in drie dimensies; Snethlage, De politiek in ethische, psychologische en filoso fische belichting; Bekman, Om -de goede faam van uw gemeente; Langeveld, Ontwikkelings psychologie, 4e dr.; Bokhorst, Leerboek der schei kunde, dl. 1; Keuze en beheer van natuurmonu menten; Thorwald, Het ontslag (Het tragisch le venseind van de chirurg dr. Ferdinand Sauer- bruch); Heegstra. Praktisch bouwen, dl. 1, Stenen schuur; Groenendijk, Het bewerken van licht metaal, dl. 1; Schmoll, Europa, camping en cara- yamng. 1961; van Onck en van Beurden, Rovers, dienders en kannibalen, het vissen op snoek baars en snoekbaars: Reichling, Verzamelde stu dies over hedendaagse problemen der taaiweten schap Höspieleinh. Eich. Der Tiger Jussuf - Aichinger, Knópfe - Bachmann, Die Zikaden Hildesheimer, Herrn Walsers Raben - Böll, Klopf- zeichen - Rys, Grenzganger - Schnabe], lm Ram- penlicht der Finsternis; van Loggem, Lijmen en het been (toneelstuk naar de boeken van Els- schot); ter Kuile, De bouwkunst van Hellas tot heden Grieg, Verzeichnis seiner Werke mit Einleitung: Mein erster Erfolg; Fris, Op zoek naar Sardinië; Schroevers, Op zoek naar Joego slavië; del Monte, Fell's international coin book: Roy, Weerzien met Algerije: Oud-Zandvoort, bij dragen tot de geschiedenis en de volkskunde van een voormalig vissersdorp.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7