Kerkdag met twee gezichten Wereldprimeur in Hagestein het NIEUWE mesje dat u niet voelt Hartverwarmende massaliteit en persoonlijke hulpverlening Duitse landingsboot zonk bij Borkum Slachtoffers van vlieg ramp in Lissabon begraven EICHMANNS INTERVIEWS ALS BEWIJSMATERIAAL AANVAARD Alarmtoestand in Perzische hoofdstad Straatgevechten in Rome over 25 jaar Franco KATANGA HEEFT GEEN EIGEN LEGERMACHT MEER Automatisch weerstation aan Canadese westkust Blue Gillette EXTRA HeLrijk laat Delft fang wachten Zaanse bedrijven laten zelf huizen bouwen Grote onbekende vis aangespoeld N.V. Ed. KIMMAN Co VRIJDAG 21 JULI 1961 9 Vijf matrozen na een half uur opgepikt Kruisverhoor van openbare aanklager afgelopen Staking tegen de BOAC op Londen Airport opgeheven Nationaal Front kondigt demonstraties aan AUSTIN A99 Westminster GENERAAL MOBOETOE VERKLAART: Zandauto overreed technisch ambtenaar Tegenslag voor emigrantenouders Nederlander veroordeeld in Antwerpen Kalkzandsteenfabriek in Hardenberg (Van onze speciale verslaggever) BERLIJN, vrijdag. Van de Evan gelische Kerkdag in Berlijn kan gezegd worden dat hij twee gezichten heeft. Het ene gezicht, dat van de massaliteit, spreekt uiteraard het meest aan. Met 60.000 mede-christenen een ontmoetings avond bij te wonen, dat doet de meesten wel wat, ja is zelfs een hartverwarmende zaak. Evenals het met 23.000 anderen deelnemen aan een bijbelstudie. Het an dere, niet minder belangrijke gezicht van de Kerkdag is dat van de persoon lijke hulpverlening, waarvoor ook een grote organisatie is opgebouwd. De getallen die hier in Berlijn op de da gelijkse persbijeenkomsten door de kerk dagleiding worden bekendgemaakt, wor den steeds groter. Waren er woensdagmid dag kort voor de officiële opening ruim 20.000 deelnemerskaarten aan niet-Berlij- ners uitgereikt, donderdag steeg dit aantal tot boven de 30.000. Hierbij gevoegd de meer dan 8000 Berlijners die officieel ook meedoen, alsmede de vele duizenden ande ren die incidentele bijeenkomsten bezoe ken en daar tenslotte nog bijgeteld de dui zenden die in Oost-Berlijn in kerkdiensten, gebedssamenkomsten en zangdiensten da gelijks bijeen zijn, mag gezegd worden dat deze tiende kerkdag alle sombere voor spellingen ten spijt de grootste is die tot dusver is gehouden. Zelfs uit de oost-zone zijn ditmaal dui zenden personen gekomen. Waarom? Wat beweegt de Westduitsers om de grenspro blemen te riskeren? wat beweegt de Oost duitsers om de kans te lopen in allerlei nare verwikkelingen verzeild te raken? En wat beweegt de 1200 buitenlanders uit alle delen van de wereld om hier in Berlijn bij een te zijn? Ds. Giesen, de secretaris-generaal van de kerkdag, had er tijdens de ontmoetings bijeenkomst een antwoord op: Tien jaar geleden was het thema van de Berlijnse kerkdag „wij zijn toch broeders!". Thans vragen de christenen zich af: Zijn we het nog? en zo ja: Waarom eigenlijk? Ds. Gie sen antwoordde daarop: Omdat God heeft gezegd, Ik ben bij u. Dit weer te ontdek ken, hieruit te leven, verlangen alle Kerk- daggangers. Uit deze bijbelse belofte wil men leven, over deze belofte wil men spre ken. Al deze duizenden voelen zich in Berlijn als leden van één grote familie. Ondanks de massaliteit is er daarom toch een ze kere intimiteit Dat bleek bijvoorbeeld bij de openingsplechtigheden in Oost-Berlijn. Er waren daar drie kerkdiensten belegd, maar enkele uren tevoren zaten de gebou wen al stampvol. In allerijl werden nog eens vijf gebouwen opengesteld. „Laten we gaan zingen" Terwijl men daar enkele uren moest wachten op de komst van de gewijde spre kers uit de eerste drie kerken, ging in een der gebouwen een arbeider op een bank staan en vroeg: Zijn we nu zo onmondig dat we hier niet zonder bisschop kunnen samenzijn? Laten we gaan zingen! Waarop een jonge zangleraar enthousi ast de preekstoel opsnelde om de zang van de duizenden te leiden. Er wordt op deze Kerkdag overigens veel en goed gezongen. In de kerken die in Oost en West bijna de gehele dag geheel gevuld zijn en waar vele diensten plaats hebben, alsmede in de conferentiezalen weerklinken de kerkliederen. Er heerst on der de Kerkdaggangers naar dat zingen en naar het luisteren naar de dagelijkse bij beluitleg een ware honger. Dat er donderdagmorgen behalve de dui zenden die kerkdiensten bezochten of aan wezig waren bij de herdenking van hen die in Duitsland in de strijd tegen het Hitier- regiem zijn gevallen, nog eens 23.000 per sonen aanwezig waren op vijf bijeenkoms ten waarin een bijbelbespreking plaats had, kan niet anders worden verklaard. Ook vanmorgen was- dit het geval. Vijf Duitse marinemannen hebben gis teravond een hachelijk avontuur beleefd. Het landingsvaartuig, waarmee ze van Emden onderweg waren naar het eiland Borkum, zonk binnen twee minuten. De vijf militairen hebben een half uur in het water gelegen en zijn toen opgepikt door de passagiersboot „Rottum" van rederij Wagenborg, die de mannen in Delfzijl aan wal gebracht heeft. De vijf Duitsers zijn op het eiland Bor kum gestationeerd. Ze moesten met een logge, ijzeren landingsboot oversteken van Emden uit, maar kregen de raad te wach ten op gunstig tij, daar er op de Eems, zeker voor logge landingsvaartuigen, ge vaarlijke stromingen voorkomen. Het vijf tal sloeg deze waarschuwing echter in de wind. Ze hadden reeds vier uren gevaren toen plotseling de stroom keerde en de wind iets aanwakkerde, waardoor hoge golven ontstonden. De landingsboot kreeg twee rollers over en het pleit was beslecht. De matrozen hadden nog de tegenwoordig heid van geest om een luchtdichte ijskist overboord te smijten. Ze klemden zich er aan vast en bleven zo ronddrijven. Door de sterke stroom bleek het niet mogelijk naar het eiland te zwemmen. De marinemannen i hebben de nacht doorgebracht in een herberg en zijn van morgen met de „Rottum" naar Borkum gebracht. Hun commandant op het eiland was reeds op de hoogte gesteld van hun avontuur. In Lissabon zijn gisteren de stoffelijke overschotten begraven van niet-geïdenti- ficeerde slachtoffers van de „Fridtjof Nan- sen", het DC-8 toestel van de K.L.M. dat op 30 mei bij de Portugese hoofdstad in zee stortte. Alle slachtoffers zullen op 18 augustus in plechtigheden te Lissabon en te Caracas in Venezuela worden herdacht. Al die Kerkdaggangers luisterden ver volgens met grote aandacht naar de ver schillende belangwekkende referaten. Zes duizend mensen hielden zich urenlang be zig met de vraag of het wel eerlijk is om alleen mannen als Hitier en Eichmann verantwoordelijk te stellen voor wat er in de oorlog gebeurd is. Om uiteindelijk te concluderen dat het gehele volk verant woordelijk was. Tevens werd er daarbij op gewezen dat de Hitler-periode een voorge schiedenis heeft gehad die tot 1848 terug gaat, terwijl tenslotte werd gezegd dat 1945 niet zomaar een ommekeer in het Duitse denken heeft gebracht. Daarom, zo zeiden vooral de jongeren die hier in grote getale bijeen zijn, moet het gesprek tussen de generaties weer op gang komen. Opmerkelijk was, dat de werk groep „Christendom en Jodendom" ook niet minder dan 6000 deelnemers omvat. Het andere gezicht Maar de Kerkdag heeft ook nog een an der gezicht dan dat van de massa. In spreekkamers, in stille zalen en kerkelijke ruimten is er ook dagelijks volop gelegen heid voor persoonlijke gesprekken over welk probleem dan ook. Tientallen deskun digen van naam op allerlei gebied staan de gehele dag klaar om te luisteren naar persoonlijke vraagstukken om daarin raad te verschaffen. Ook van deze mogelijkheid maken hon derden mensen gebruik. Zo kan van deze tiende Evangelische Kerkdag in Duitsland reeds thans worden gezegd dat zij voor tienduizenden een belangwekkend, vreug devol gebeuren is. JERUZALEM (Reuter) De rechtbank waarvoor Eichmann terechtstaat heeft be sloten de interviews die Eichmann de Ne derlandse ex-SS'er Willem Sassen heeft verleend toe te laten als bewijsmateriaal. Eichmann heeft meegedeeld dat hij Sas sen de eerste maal heeft ontmoet tijdens het bezoek van de vroegere SS-generaal Otto Skorzeny aan Argentinië, in 1956 of 1957. Zij werden vrienden, en spoedig daarop stelde Sassen's vriend wiens naam in de rechtszaal niet is genoemd Eichmann voor zijn memoires te publice ren. Het kruisverhoor door de openbare aan klager, Gideon Hausner, is gisteren geëin digd. Het heeft bijna vijftig uur geduurd. Prachtig gezicht Hausner liet Eichmann gisteren uit het document-Sassen voorlezen. Eichmann las voor: „Natuurlijk was ik boos toen ik ver nam dat alleen uitgekozen groepen Joden uit België werden gedeporteerd". Haus ner: „U was dus woedend?" Eichmann: „Ik kan niet zweren dat ik deze woorden gezegd heb". Eichmann las verder: „Het was prachtig zoals de wielen (van de deportatietreinen) in het begin in Nederland roldenalleen in Hongarije was er een andere sfeer. Hongarije joeg ons steeds op.... Ik kon het nodige rij dende materieel niet bij elkaar krijgen, zo snel ging het.... Precies het tegenover gestelde gebeurde in Denemarken.daar rezen onvoorziene moeilijkheden.... Deze twee landen konden als de twee uitersten beschouwd worden". Hausner: „Hebt u dit gezegd"? Eichmann: „Niet woord voor woord, maar in het algemeen is het waar". De bevelen voor een voettocht van 25.000 Hongaarse Joden naar de Oostenrijkse grens zei Eichmann van politiechefs en de S.S. gekregen te hebben. Hij had aan Sas sen verklaard deze tocht voorgesteld te hebben om de geallieerden te tonen dat hij niét doof bombafcfémenten koh worden te gengehouden. Ter zitting ontkende hij dit hardnekkig. „Zo ver ging ik niet. De Hongaren luis terden niet naar mijn raad. Tenslotte de den zij het allemaal zelf....", zo beweer de hij. Poëtische versiering Eichmann herhaalde zijn bewering, dat zijn verklaringen aan Sassen onder invloed van sterke drank gedaan waren. Dat hij de voettocht met jubelende Hongaarse lei ders zou hebben gevierd met „brandewijn van paardemelk" noemde hij „poëtische versiering". Hij gaf toe de voettocht toe- LONDEN (Reuter) Het onderhouds personeel van Londen Airport heeft beslo ten zijn twee weken geleden begonnen on officiële staking te beëindigen. Tengevolge van de staking konden gedurende vijf dagen veertien vliegtuigen van de BOAC niet opstijgen, waardoor de maatschappij per dag 2,5 miljoen gulden aan inkomsten derfde. De staking, waarbij tenslotte ongeveer duizend man was betrokken, was bedoeld als protest tegen het geven van een hoger salaris aan een nieuwe rang van opzichter. vallig gezien te hebben, toen hij naar We nen reed. Eichmann noemde het ongelooflijk, dat hij tegen Sassen gezegd zou hebben dat „de taak van de nazi's volbracht zou zijn als we de sluwste geest van het mens dom hadden kunnen uitroeien". (UPI) Toen het kruisverhoor achter de rug was, werd Eichmann nog twee uur lang ondervraagd door zijn verdediger, dr. Servatius. In antwoord op diens vragen, verklaarde Eichmann dat hoewel hij zich niet als een weldoener wilde beschrijven, zijn houding tegenover de Joden over het algemeen tamelijk gunstig was geweest, en dat hij om „persoonlijke en particuliere redenen" nooit een antisemiet was ge weest. Na Servatius, kwamen de drie Joodse rechters aan bod. Tijdens de beantwoor ding van hun vragen, betoogde Eichmann dat destructieve maatregelen van de staat als de uitroeiing der Joden zonder prece dent waren geweest en dat er voor hem niets anders opzat dan te gehoorzamen. TEHERAN (Reuter) Vandaag zijn voor het aanbreken van de dag in de Per zische hoofdstad Teheran alle leidende fi guren van het Nationale Front aangehou den. Deze partij is de beginselen van de vroegere premier Mossadeq toegedaan. De partij was van plan vandaag betogingen te houden, die echter door de overheid werden verboden. In de stad is de alarmtoestand afgekon digd. De renbaan waar de betoging zou worden gehouden, is afgezet. Er zijn on dermeer zware tanks in stelling gebracht. De militairen hebben opdracht te schieten op elke betoger die de renbaan wil betre den. ROME (UPI) Fascisten en aanhan gers van de linkerzijde hebben donderdag over de Spaanse burgeroorlog gevochten. De twee partijen gingen elkaar te lijf met de blote vuist, stokken, ijzeren staven in kranten gewikkeld en stenen, toen de poli tie tussenbeide kwam. Zodra de politie een kluwen vechtende mannen uit elkaar had gehaald, begon het gebakkelei op een andere plaats opnieuw. Men verwacht in Rome nieuwe onge regeldheden, wanneer volgende week le den van de voormalige Internationale Bri gade (die in de burgeroorlog aan de kant van de Spaanse regering streed) een drie daagse bijeenkomst zullen houden ter her denking van het begin van de burgeroor log. Fascisten hebben pamfletten uitgedeeld, waarin er bij „alle rooms-katholieken" op wordt aangedrongen te protesteren tegen deze rëunie van „nonnenschenders en moordenaars" in de „moederstad van het rooms katholicisme". De linksen beweren, dat de politie par tijdig is en de neo-fascisten de hand boven het hoofd houdt. Advertentie 3 liter 6 cyl motor. Overdrive, schijfremmen, kachel, echt leder bekle ding voor13.175. Met automatische versnelling 13.975. 12 maanden garantie ongeacht aantal K.M. Zijlweg 35 - Haarlem - Telef. 11905 - 11906 LEOPOLDSTAD, (Reuter Het hoofd van het Kongolese leger, generaal Mo- boetoe, heeft donderdag gezegd dat de Ka- tangese gendarmerie heeft opgehouden te bestaan als onafhankelijke eenheid en on der zijn persoonlijk bevel is gebracht als onderdeel van het nationale Kongolese le ger. Hij las een uit tien punten bestaan de overeenkomst voor, die hij woensdag met Tsjombe in Elisabethstad heeft geslo ten. Moboetoe verklaarde voorts dat er mo menteel ongeveer zeshonderd buitenland se technici in het Katangese leger die nen, waaronder 250 officieren. De luchtmacht van de afgescheiden Kon golese provincie bestaande uit enige transportvliegtuigen, een bescheiden aan tal oefenvliegtuigen voor straaljagerpilo ten, lichte verkenningstoestellen en heli kopters zal de kern vormen van de Kon golese luchtstrijdkrachten. Volgens Moboe toe heeft de UNO steun toegezegd voor de vorming van een wapenschool en een al gemeen ooleidingskamp te Kamina. De ge neraal voegde er aan toe dat alle materi eel gemeenschappelijk bezit wordt van het centrale Kongolese leger. Inmiddels zijn in de gebouwen van de Lovanium-universiteit in Leopoldstad be sprekingen begonnen tussen de kamer voorzitters van het Kongolese parlement en de leiders van verscheidene politieke groeperingen. Alle toonaangevende figu ren uit de centrale regering bevinden zich zich reeds binnen de zwaarbewaakte ge- electrificeerde omheining rond de gebou wen. Gedurende de tijd dat zij daar zullen blijven, zal de regering worden geleid door minister van Justitie Marcel Lihaoe. WASHINGTON, (Reuter) De Verenig de Staten en Canada hebben vandaag be kendgemaakt dat op het onbewoonde ei land Graham aan de westkust van Cana da een automatisch weerstation zal worden opgericht, dat zijn energie ontleent aan isotopen. Het station, dat volgens de aankondiging het eerste van die aard ter wereld is, zal in staat zijn ongeveer twee jaar aan een stuk door zonder menselijk toezicht te wer ken. Het zal in augustus worden geïnstal leerd. Advertentie SENSATIONELE OMMEKEER IN HET SCHEREN: OVERAL VERKRIJGBAAR 5 stuks 0.90 - "TO stuks 1.75 De enige manier om volmaakt geschoren te zijn is met Blue Gillette EXTRA. Schoon en glad voor de gehele dag. Dit nieuwe mesje scheert zo heerlijk zacht en gemakkelijk, dat scheren nu een prettige bezigheid wordt I BIJZONDER AANBOD I Probeer dit nieuwe mesje op z'n SAMEN best: in het nieuwe Gillette-apparaat a 50 met 4 Blue Gillette EXTRA mesjes De brede stroom van de Lek zal binnen kort zijn krachten breken op twee enorme stalen schuiven, die bij Hagestein in een nieuw rivierbed zijn geplaatst. De totale breed'e van de vizAe-stuw in Hagestein is 110 meier. In 1054 is men begonnen met de bouw. De doorvaarthoogte bij de geheven schuiven is 9,10 meter. De 200 ton zware vizierschuiven van deze stuw zijn uniek in de wereld. De overspanning is 48 meter. Door middel van elektromoto ren kunnen zij in 2'It uur in de hoogste stand worden geheven. Deze stuwen zijn bedoeld om in samennang mei het Delta plan te zorgen voor een betere verdeling van het beschikbare zoete water ten be hoeve van landbouw, scheepvaart, indus trie en de drinkwatervoorziening. De hoogte van de bogen is circa 28 meter boven N.A.P. Een 53-jarige technisch hoofdambtenaar van de dienst van Openbare Werken van de gemeente Haarlem is donderdagmiddag op de in aanleg zijnde weg van de verleng de Lorentzkade naar de torenflat in de Faradaystraat in Haarlem zeer ernstig ge wond toen een met vijf ton duinzand gela den vrachtwagen over hem heen reed. Hij is met een beschadigde ruggewervel, een gebroken been en schaafwonden naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zijn toe stand is ernstig, maar niet levensgevaar lijk. Het ongeluk gebeurde doordat de tech nisch hoofdambtenaar, die met een colle ga bezig was piketpaaltjes uit te zetten, de zandauto niet opmerkte, die achter waarts stalen rijplaten opreed. De chauf feur van de zandauto zag de beide ambte naren niet. omdat hij aan de andere kant van zijn wagen uit het portier hing. Door het lawaai van een bulldozer kon het slachtoffer de naderende zandauto niet ho ren. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, is ernstig bezorgd over het lange uitblijven van vergunningen voor talrijke belangrijke werken, die op korte termijn moeten worden uitgevoerd. Op hygiënisch en sociaal gebied heersen toestanden die niet langer toelaatbaar zijn, aldus de bur gemeester. Het uitblijven van toestemmin gen voor de aanleg van een nieuw buiten bad, de bouw van een slachthuis, de res tauratie van een pand nabij het museum „Het Prinsehof", dat enige jaren geleden ernstig van brand te lijden heeft gehad, de bouw van een ziekenhuis en de daar mee verband houdende plannen om het oude en nieuwe gasthuis te bestemmen tot verpleeghuis voor bejaarden, is wel de voornaamste reden waarover de burge meester ernstig is ontstemd. Deze plannen zijn al verscheidene jaren geleden door de gemeenteraad goedgekeurd. Ook Gedepu teerde Staten gaven hun fiat, maar de rijksgoedkeuring laat nog steeds op zich wachten. Een chartervlucht van emigrantenouders van Rotterdam naar Buffalo in de Verenig de Staten begint langzamerhand buiten de schuld van de betrokken luchtvaart maatschappijen een trieste zaak te wor den. Dinsdag moest de vlucht worden uit gesteld wegens een motorstoring in de DC-4, die het transport zou verzorgen. Het toestel stond in Gander op Newfoundland. De 71 reizigers, onder wie zes boven de 80 jaar, moesten in Rotterdam blijven overnachten. Aangezien de reparaties aan de DC-4 vrij lang zouden duren er moest een nieuwe motor komen uit Amerika droeg de maatschappij „Interocean" het trans port over aan de „President Air Lines", die een toestel beschikbaar had in Beiroet, dat woensdag naar Rotterdam kwam. Maar ook woensdagavond kon het ver trek niet doorgaan. De „Interocean" had wél landingsrechten voor deze speciale vlucht verkregen van de Amerikaanse „Civil Aeronautics Board", maar de „Pre sident Air Lines" niet. Een overdracht van de vergunning werd niet toegestaan. Er zijn woensdagavond vele telefoonge sprekken gevoerd tussen Rotterdam en Washington en New York, echter zonder resultaat. De onfortuinlijke en teleurgestel de reizigers, allen leden van de vereniging „Wereld Contact," moesten tenslotte om half twee 's nachts de luchthaven Rotter dam verlaten. Zij moeten nu wachten tot de DC-4 op Newfoundland is gerepareerd. Dat kan nog enige dagen duren. Het is namelijk voor „Interocean" niet mogelijk op korte termijn een ander toestel te char teren op dezelfde gunstige condities, die de lage vliegprijs (per passagier 750 gulden voor een retourvlucht naar Buffalo) mo gelijk maakten. De rechtbank in Antwerpen heeft de 23- jarige Nederlandse zeeman P. B. uit Rot terdam, wegens het smokkelen van boter veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van 236.000 frank (ongeveer 16.500). In Zaandam is de eerste paal geslagen voor een complex van 214 woningen, die door het „Bouwbureau Zaanse Industrie" n.v. worden gebouwd. Deelgenoten in deze vennootschap zijn de Bruynzeel-fabrieken, de Verkade-fabrieken en Albert Heijn te Zaandam, die deze in de premiesector te bouwen percelen onder personeelsleden zullen verdelen. Voordat de eerste paal de grond inging zei de directeur van de Bruynzeelfabrie- ken: Wij betreuren het als Zaanse indu strie, dat wij* onze bemoeiingen moeten uit strekken tot dit initiatief, omdat het bou wen van woningen niet onze taak is. Wij hebben onze energie en onze financiën nodig voor onze eigen bedrijven. Dat wij het toch moeten doen. heeft in de eerste plaats zijn oorzaak in het feit dat de Zaanstreek in verhouding tot haar be hoefte en noodzaak tot uitbreiding veel te weinig woningwetwoningen toegewezen krijgt, niettegenstaande alle moeite die de gemeente Zaandam zich getroost. In de tweede plaats laten wij zelf maar bouwen, omdat sedert april 1960 de woningbouw verenigingen door de overheid vrijwel uit gesloten zijn bij het bouwen van woningen in de oremiesector Ten derde hebben par ticuliere bouwexploitatiemaatschappijen voor het bouwen van woningen in Zaan dam nog niet veel belangstelling getoond. Daar de Zaanse industrie door haar groei sinds de oorlog dringend behoefte heeft aan woningen, bleef er niets anders over dan zelf aan de slag te gaan. De heer Bruynzeel hoopte dat dit initia tief rijks- en provinciale overheid duide lijk zal maken, dat het nodig is Zaandam te heioen in zijn uitbreidingspolitiek. Het uitbliiven van vergunningen voor woning- wetbouw belemmert de Zaanse industrie in haar natuurlijke groei, aldus de heer Bruynzeel. Te Kloosterhaar in de gemeente Harden berg heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder de Van der Schuren een kalkzand steenfabriek geopend. De produktie van deze fabriek zal voor lopig 60 miljoen stenen per jaar bedragen. Kalkzandsteen bestaat voor ruim 90 per cent uit zand. Dit komt bij het bedrijf in grote hoeveelheden voor: ongeveer 70 hec tare met een 50 meter dikke laag. Bij een gelijkblijvende produktie is de voorraad zand voldoende voor ongeveer 100 jaar. De fabriek biedt werk aan 50 personen. De fabriek is een dochteronderneming van de n.v. Anker Kolenmaatschappij te Rot terdam. Aan het strand, bij de haven van Goede rede is een grote vis dood aangespoeld. Het dier is vijf meter lang en heeft een om trek van twee meter. Het is een walvisachtig dier, vermoede lijk verwant aan de potvis. In de bek van het nog gave dier staan 44 scherpe tanden. Daar de naam van het dier niet bekend is, heeft de burgemeesterstrandvonder van Goederede, de heer Kleynenberg, de Visse rijinspectie verzocht de vis te identificeren. De Griekse posterijen zullen binnen kort een tweetal nieuwe zegels uitge ven ter gelegenheid van de in dienst- stelling van het eerste Griekse kern onderzoek centrum „Democritus". De oude Griekse jïlosoof-wiskundige De mocritus (460 voor Christus) wordt be schouwd als de vader van de kern- theorie.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9