Hammarskjoeld naar Tunesië nu het vuren is gestaakt Rechtstreeks en persoonlijk onderhoud met Bourguiba Tunesiërs begraven hun doden in Bizerta Dodelijke slag aan redelijk neutralisme hamol weer vandaag! HET WEER Spoorwegen hadden het zaterdag bijzonder druk m Misdadigheid in V.S. op recordhoogte SONG FESTIVAL-KNOKKE iedereen ziet méér in n iee MORRIS (jéforeyouêuy! lli*l 46e JAARGANG NUMMER 220 MAANDAG 24 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOB VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks belt zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije mSËSÊËÊÊM Droog weer Aan het strand: In de krant van heden: Het woord is aan Schopenhauer: Verkoop van jeugdkaarten honkbalweek IJmuider Courant NEW YORK (Reuter en UPI) - Se cretaris-generaal Hammarskjoeld is onderweg naar Bizerta na een dringend beroep van president Bourguiba van Tunesië om een „rechtstreekse en per soonlijke gedachtenwisseling" over de crisis om Bizerta. De secretaris-generaal van de UNO reist via Genève, waar Pierre Spinelli, de directeur van het UNO-bureau voor Europese zaken zich bij hem zal voegen. Inmiddels is de eer ste afdeling soldaten van het Tunesische contigent in Kongo, dat met het oog op de crisis is teruggetrokken, in Tunis aan gekomen. Hammarskjoeld heeft er in zijn boodschap aan Bourguiba, waarin hij mededeling doet van zijn komst, op gewezen dat het vraagstuk-Bizerta nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat en dat de kern van dit probleem derhalve buiten zijn persoonlijke be voegdheid valt. Men verwacht dat de 3.200 Tunesiërs te gen het midden van deze week allen zullen zijn teruggevlogen naar hun land. een woordvoerder van de Tunesische ambassa- In Tunis zijn zondag vele Tunesische slachtoffers van de strijd om Bizerta begraven. De Tunesische president, Habib Bourguiba (midden achter grond) hield een toespraak bij de met de vlag van Tunesië overdekte kisten der slachtoffers. (Telefoto ANP) de in Londen, heeft verklaard dat Tunesië de rekrutering van Britse vrijwilligers blijft voortzetten. De woordvoerder zei dat ruim vijftig mensen zich bereid hebben verklaard dienst te nemen in een „interna tionale brigade", die aanvankelijk uit een Brits contingent van niet meer dan hon derd man zal bestaan. Er worden nog geen stappen genomen om hen naar Tunesië te sturen. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn stafchef opdracht gegeven, met spoed een volledig, bewapende compagnie infan terie per vliegtuig naar Tunesië te zenden om dit land symbolisch tegen Frankrijk te steunen, zo heeft radio-Amman bekend gemaakt. In diplomatieke kringen acht men het on waarschijnlijk, dat Hammarskjoeld direct zijn bemiddeling zou verlenen bij een po ging om het geschil uit de wereld te hel pen. Het meest waarschijnlijk acht men het, dat Hammarskjoeld Bourguiba's per soonlijke standpunt in deze zaak wil ver nemen, om vervolgens verslag te doen van deze zienswijze aan de Veiligheidsraad. Hammarskjoeld reist niet via Frankrijk. Hij heeft ook geen uitnodiging ontvangen om zijn reis in Parijs te onderbreken. Geen ontmoeting De pogingen om een ontmoeting te ar rangeren tijdens welke een definitief be stand zou kunnen worden gesloten zijn op niets uitgelopen omdat Tunesiërs en Fran sen het niet eens zijn geworden over de plaats van samenkomst. Ook vreest men, dat de gevechtshandelingen opnieuw zul len beginnen, zonder dat dit door een van beide partijen wordt gewenst. In Tunesische kringen is vernomen, dat de Franse vice-admiraal Amman en de (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TUNIS, 24 juli. De weeë lucht die van de begraafplaats overwoei bewees, dat het vuren in Bizerta was gestaakt: de Tunesiërs begroeven hun doden. Zaterdagmiddag had ik met de Franse parachutisten de laatste gevechten mee gemaakt. Tevergeefs liepen de Franse keurtroepen storm tegen de laatste Tu nesische scherpschutters in de Europese wijken en de Tunesische troepen in de Arabische wijken. Terwijl wij voort durend dekking moesten zoeken tegen het karabijnvuur der Tunesiërs, klonken onophoudelijk de doffe klappen van mortieren en tankgeschut en het geratel van automatische wapens, waarmee de Fransen de Arabische wijk haast blinde lings onder vuur namén. Pas 's avonds om half negen bracht de resolutie van de Veiligheidsraad de wapens tot zwij gen, waarvoor een van angst sidderende burgerbevolking zich verscholen had in de moskeeën, op de binnenplaatsen en in de straten van de doolhof die de Ara bische wijk is. Pas zondag kon men het resultaat zien van de actie die het bijna laatste pro- westelijke land in Afrika misschien voor goed van ons vervreemd heeft: de straten bezaaid met glas, gapende gaten in de huizen, een angstige stilte af en toe verbro ken door de gillende sirenes van ambulan ces. En door de hete straten brachten Tu- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den en iets hogere middagtem- peraturen. Langs de Wadden- kust zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukgebied op de oceaan strekt zijn invloed verder naar het oosten uit, waardoor het aan het strand wat zonnig wordt. Er blijft nog een zwakke wind uit zee waaien. Temperatuur 18 a 20 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: In de komende dagen vrij zonnig en iets warmer. nesiërs op platte karretjes hun doden weg, mannen, vrouwen en kinderen, soms ver minkt, anderen verkoold weggehaald uit de smuilende puinhopen van een moskee. Tweehonderd lijken, de slachtoffers uit de Arabische wijk alleen, door de gloeiende hitte al tot ontbinding overgaand, werden door honderden vrijwilligers, die zakdoe ken over hun neus gebonden hadden, in allerijl in vers gedolven graven gelegd op een veld naast de begraafplaats. Zij behoren tot het totaal aantal slacht offers 670 doden en 1155 gewonden die men pas gisteren kon tellen toen het vuren in Bizerta werd gestaakt. De wapen stilstand werd in het algemeen goed nage komen, hoewel zaterdagavond een Frans vliegtuig nog het vliegveld van Tunis mi trailleerde en Franse helikopters zondag middag nog verkenningsvluchten tot diep in Tunesië uitvoerden. Het tweede deel van de resolutie van de Veiligheidsraad, het terugtrekken op de uitgangstellingen van vóór de strijd, was door de Fransen gisteren (zondag) nog niet ten uitvoer gelegd. Tot op twaalf ki lometer afstand van hun vloot- en luchtba sis in Bizerta blokkeren Franse troepen de wegen, controleren zij papieren en arres teren Tunesiërs, die zich niet kunnen legi timeren. Er zou nog onderhandeld moeten worden tussen Tunesische en Franse afgevaardig den over een aantal zeer dringende maat regelen: het herstel van de waterleiding, de voedselvoorziening en het voorkomen van epidemieën. De politieke en militaire historie van het tragische conflict om Bizerta zal nog ruim schoots stof geven tot nabeschouwingen, maar één ding mag worden vastgesteld: de Tunesische troepen die qua aantal en bewapening hopeloos in de minderheid wa ren hebben als leeuwen gevochten. Dat werd ook volmondig toegegeven door de Franse parachutisten die inderhaast uit Algerije waren overgevlogen en die zich trouwens tegenover Tunesiërs en buiten landse journalisten nog steeds gedragen alsof zij daar zijn in plaats van op het grondgebied van een soevereine staat. Het oordeel van de Tunesiërs over hun tegenstanders is minder vleiend. Drie Tu nesische luitenants, die zo van de Franse officierschool Saint-Cyr kwamen, vertelden mij dat de Fransen, nadat zij de Tunesi sche troepen eenmbal de Arabische wijk hadden ingedreven, daar het straatgevecht schuwden en liever met mortieren en tank- geschut dé dichtbevolkte en geheel omsin gelde wijk murw probeerden te beuken. Deze beschieting, die de bevolking aan de rand van de paniek bracht, is nog op haar gezichten te lezen. Een jongetje van tien jaar liet terwijl de tranen over zijn van verdriet versteende gezicht rolden mij zien waar de mortiergranaat op de binnenplaats was ontploft die zijn vader en moeder en drie zusjes en broertjes had gedood. Hij, de enige overlevende van het gezin, wees voor de cameramannen be reidwillig de gaten in de muur aan, tot dat hij ineens snikkend in elkaar zakte. Zo gaat men verslagen door de ellende in deze arme straatjes voort, opzij sprin gend voor de brandweer die desinfecteren de middelen rondspuit, uitglijdend in de goten waar modder en bloed liggen. Wanneer men op de terugweg van Bi zerta naar Tunis, waar het leven weer ge woon zijn gang gaat, tot sombere bespie gelingen komt over dit absurde, nodeloze, bloedige conflict, waarin niet alleen de Tunesiërs zware verliezen leden, maar waarin een Franse parachutisten een heid al tien percent aan doden achterliet, dan komt dat niet door een paar afschu welijke uitwassen die men tegenkomt. Zo zag ik op de borst van een dode Tunesiër het Keltische kruis, het teken der Franse fascisten, ingebrand, vermoedelijk met ac- cuzuur. Het puin van deze noodlottige strijd ligt niet alleen in Bizerta, maar ook in de dodelijke slag toegebracht aan het Bour- guibisme, het redelijke en gematigde neu tralisme, welwillend jegens het Westen, en een van de laatste pijlen die het Westen in Afrika nog op zijn boog had. Het mag zijn dat Bourguiba, tot het uiterste getergd, door De Gaulle's laatdunkende onderschat ting zich tot een provocatie heeft laten verleiden, die hem uit de hand is gelopen. Maar De Gaulle's laatdunkendheid en het botte Franse militaire reageren op wat veel meer een politieke dan een militaire uitdaging was, behoort tot de westelijke blunders in de categorie Suez. De Tunesische intelligentsia, die zich lo yaal bij Bourguiba's pro-westelijk beleid had neergelegd en daar voor veel neutra- listische schimpscheuten heeft moeten ver dragen, heeft ik zal dat later nog aan tonen nu haar besluit genomen: geen bemiddeling meer ten gunste van het Wes ten, Tunesië moet neutraler worden dan neutraal. Weerrapporten 12 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond èn Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 8 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4 Horen en Zien 5 Kunst 5 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Haarlemse Honkbalweek 9 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's ELISABETHSTAD (UPI) De Katan gese minister Moenongo heeft heden op een persconferentie verteld, dat Rusland con tact heeft opgenomen met Katanga en hulp heeft aangeboden en dat Katanga onder handelingen heeft geopend met het regime van Gizenga in Sianleystad. De spoorwegen hebben het zaterdag van 's morgens vroeg tot 's avonds on geveer zeven uur bijzonder druk gehad. In bijna het hele land kregen de treinen een overstelpende stroom reizigers te verwerken. Zuid-Limburg vormde hier op een uitzondering, waarschijnlijk om dat de bouwvakvakantie in het zuiden nog" niet is begonnen. Door de abnormaal grote aantallen reizi gers konden de treinen niet op tijd vertrek ken. Het spoorwegknooppunt ondervond daarvan de gevolgen, evenals Groningen, dat aan het eind ligt van een lange route Advertentie Woensdag 26 juli Nó een AR1STONA kopen, want mtotw N ÉÉN WOORD: FANTASTISCH) met veel stopplaatsen. De vertragingen wa ren daar echter niet groter dan 15 minu ten. Elders in het land waren ze geringer. Op de „oude lijn" Amsterdam-Rotterdam varieerden zij bij voorbeeld van vijf tot tien minuten. De treinen uit Duitsland passeerden de grens meestal tien tot twintig minuten te laat, waardoor de Nederlandse treinen met vakantiegangers ook vertraging ondervon den. De achterstand van de Duitse trein kon in ons land vaak voor een deel won den ingelopen. Zaterdag hebben de spoorwegen zeven extra treinen laten rijden. De treinen kre> gen voorts zoveel mogelijk extra rijtuigen. Al het beschikbare materieel van de N.S. was zaterdag in dienst. Zondag kon het N.S.-personeel weer wat op adem komen. Het treinverkeer verschil de niet van dat op een normale rustige zondag. Het koude weer heeft de dagjes mensen thuis gehouden en het strandver- voer beperkte zich dan ook tot die mensen die aan de kust een huisje hadden ge huurd of een hotel hadden besproken. AI leen naar Harlingen reden enkele extra treinen voor de velen (ook zeer veel Duit sers) die op weg waren naar de Wadden eilanden. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer op Terschelling deelde zaterdagavond reeds mee dat de kampeerterreinen op dit eiland voor jonge mensen, die niet tevoren plaats hebben besproken, geheel vol waren. Voor gezinnen was er nog beperkte plaats. Tunesiche plaatsvervangende gouverneur van Bizerta Hadi Mokkadem het niet eens zijn geworden over de keuze van verga derplaats. De vice-admiraal wilde op de basis met zijn tegenpartij spreken, terwijl de gouverneur er de voorkeur aan geeft in 't paleis te blijven. Wel hebben de twee mannen telefonisch met elkaar van ge dachten gewisseld. In Tunis wordt gevreesd, dat de spanning in Bizerta tot een uitbarsting zou komen. Franse troepen hebben namelijk een kor don getrokken om de Mohammedaanse woonwijk waarbinnen zich zwaarbewapen de Tunesische militairen en burgers be vinden. Ofschoon Frankrijk heeft ontkend iets anders van plan te zijn dan de beveiliging van de basis Bizerta, heeft de Tunesische regering het El Aouina vliegveld buiten de stad in de afgelopen nacht laten verduiste ren. In Parijs heeft men zich er in regerings kringen over beklaagd, dat de Tunesiërs derden in het conflict hebben gehaald. Men had er in de Franse hoofdstad de voorkeur aan gegeven het geschil in on derling overleg met Tunesië te regelen. Men doelde hiermee kennelijk op het be zoek dat Hammarskjoeld vandaag aan Bourguiba zal brengen. In dezelfde krin gen te Parijs werd gezegd, dat men „thans nog geen bemiddelaar zal dulden". Frankrijk zou eerst de toestand om de basis Bizerta weer normaal willen doen worden, en zou vervolgens bereid zijn op politiek niveau over de aard van het pro bleem te discussiëren. Geen terugtrekking Men legde er in Parijs de nadruk op, dat de Franse militairen niet zullen worden teruggetrokken van de thans door hen in genomen posities, alvorens men van Bour guiba de officiële toezegging heeft ontvan gen, dat het vrije verkeer tussen de basis en de andere installaties, ongehinderd zou kunnen plaatshebben. Het verluidt dat de door de Tunesische regering genoemde verliezen (670 doden) zowel de strijd te Bizerta als in de Sahara, 800 kilometer naar het zuiden, betrof. In de Sahara, hebben Franse vliegtuigen en com mandopatrouilles een Tunesische kolonne opgevangen die probeerde de Tunesische vlag te plaatsen op 40 kilometer ten zuiden van de internationaal erkende Tunesische grens en dicht bij de Franse olievelden. De Franse regering heeft het olieperso- neel van In-Amenas in het zuidoosten van de Sahara opdracht gegeven de buisleiding naar El Skhirra in Tunesië te sluiten. De olie-installaties in deze plaats aan dé Mid dellandse Zee zijn door de Tunesische over heid overgenomen. Het olieveld wordt geëxploiteerd door een maatschappij, waarin de Koninklijke Shell voor 35 percent deelneemt. De pro- duktie is negen miljoen ton per jaar. De staf van de Franse ambassade in Tu nis is zaterdagavond per vliegtuig naar Pa rijs teruggekeerd. Zij verklaarden dat de Tunesiërs hen hoffelijk hadden behandeld. Een Franse woordvoerder heeft verklaard dat Tunesië nog niet heeft ingestemd met een behartiging door Zwitserland van de Franse belangen. „Dit betekent, dat er nie mand in Tunesië is, die kan optreden voor de Franse burgers, van wie een onbekend aantal is gearresteerd en als gijzelaars naar een concentratiekamp gezonden", al dus de woordvoerder. Fransen die in Tu nesië bestuursfuncties bekleden of werk zaam zijn bij openbare instellingen zijn met verlof gezonden, aldus is officieel in Tunis meegedeeld. Medisch personeel is van deze maatregel uitgezonderd. Iemands vrije tijd is zoveel waard als hijzelf. WASHINGTON (Reuter) Uit het door Edgar Hoover, het hoofd van het Ameri kaanse federale bureau van onderzoek (F.B.I.), getekende jaarrapport blijkt dat in 1960 het aantal in de Verenigde Staten gepleegde misdaden een ongekende hoogte heeft bereikt. In elke 58 minuten van dat jaar werd een moord gepleegd en elke 34 minuten een verkrachting. Het aantal in I960 gepleegde ernstige misdaden is, in vergelijking met 1950, met 98 percent gestegen, terwijl de bevolkings toeneming in deze periode slechts 18 per cent bedroeg. Er werden in 1960 in totaal 1.861.300 ern stige misdaden gepleegd, 14 percent meer dan in 1959. Er werd verleden jaar elke 39 seconden ingebroken en iedere twee minu ten een auto gestolen. Er werden in 1960 meer dan twee maal zoveel jeugdige misdadigers gearresteerd als in 1950, terwijl het aantal jeugdigen sinds 1950 met minder dan 50 percent is toegenomen. Het is zaterdagochtend en ook van daag aan de loketten van onze bladen nogal druk geweest van kinderen van abonnees die voor een dubbeltje een kaartje wilden kopen voor de ochtend- wedstrijden die in het kader van de internationale honkbalweek in het sta dion aan de Kleverlaan in Haarlem worden gespeeld. Morgen, dinsdag, staat de krachtmeting tussen de London All Stars en Chateauroux Sabres op het programma. Er op diezelfde dag tussen 9 en 15 uur liggen voor jeugdige sport- minnaars de leeftijdsgrens is 16 jaar weer kaarten gereed voor de wed strijd van woensdagochtend, enzovoorts. Deze ochtendwedstrijden die tot en met zaterdag worden gehouden, beginnen steeds om elf uur De kaarten zijn tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar aan de loketten van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlem- sche Courant: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; en IJmuider Courant: Lange Nieuwstraat 427. Komt tijdig om niet de kans te lopen dat de kaarten zijn uitverkocht Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 SEIZOEN OPRUIMING Vermoedelijk tengevolge van kort sluiting is zondagavond rond half acht op de rijksweg tussen Arnhem en Ede een kleine personenwagen in brand geraakt en geheel uitgebrand. De brandweer uit Ede trachtte tever geefs nog iets van het wagentje te redden. De bestuurder van de auto en twee kinderen, die bij hem zaten, konden zich bijtijds in veiligheid stellen. lÉglK

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1