Hammarskjoeld kampt met een torenhoog politiek probleem UN O-meerderheid zal zich tegen Frankrijk keren HET WEER Kennedy antwoordt heden op Russische uitdaging Beverwijk en Heemskerk in 1963 een? Grote opslagplaats van Beverwijkse cacaofabriek uitgebrand Parijs negeert de Veiligheidsraad Parijs trekt geen troepen terug Duitse jongeman bij Zandvoort verdronken Wandelen in gebied rond „Duin en Kruidberg" blijft mogelijk Brandweer rukte uit met al het materiaal artistiek afce MORRIS 'êeforeijouêuy! ƒ149. 46e JAARGANG NUMMER 221 DINSDAG 25 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Tunesië begraaft doden Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije GAGARIN NAAR CANADA Meer zon Aan het strand: Ontmoeting in Tunis Buigzaam nieuw beleid op militair, politiek en economisch terrein in de koude oorlog verwacht In de vakantie naar de gevangenis In de krant van heden: Het woord is aan Ontslag aan burgemeesters van beide gemeenten SEIZOEN OPRUIMING Ook na verkoop van hotel Yashica YK o to IJmuider Courant Onder grote belangstelling zijn in Tunesië de laatste doden van de strijd om Bizerta begraven. President Bour- guiba (tweede van links) met andere Tunesische hoogwaardigheidsbekleders bij de kist van een der slachtoffers, die gedekt is met de vlag van Tunesië. Majoor Gagarin zal volgende week Vrij dag een kort bezoek aan de Canadese pro vincie Nova Scotia brengen. Hij is er de gast van de Amerikaanse miljonair Cyrus Eaton, die destijds voor zijn streven naar een betere verstandhouding tussen oost en \v4$t de Lenin-vredesprijs heeft ont vangen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TUNIS, 25 juli. Terwijl lange rijen Tunesische vluchtelingen onder de gloeiende zon uit de half dode stad Bizerta trokken, kwam Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de ÜNO, gistermiddag op het vliegveld van Tunis aan. Hij verklaarde het conflict om Bi zerta een dringende zaak te vinden en zei verheugd te zijn dat hij binnen 24 uur gehoor had kunnen geven aan president Bourguiba's uitnodiging om naar Tunesië te komen. Daarna vertrok hij naar Bourguiba's zomerpaleis en ging onmiddellijk in conferentie met het Tunesische staatshoofd. Een dringende zaak was het zeker. Wel iswaar blijft de wapenstilstand nog steeds gehandhaafd na de actie, die de Fransen een „beveiligingsbperatie" noemen, maar die <n werkelijkheid bijna een strafexpedi tie mag heten. Maar Parijs maakt nog niet de minste aanstalten om gehoor te geven aan het tweede deel van de resolutie van de Veiligheidsraad: het terugtrekken der strijdende troepen op hun uitgangstel lingen. De Fransen houden het grootste deel van de stad en haar omstreken bezet. Pogingen om Frans-Tunesische regelingen te treffen over de meest elementaire voor zieningen van de bevolking en water en voedsel stranden nog steeds op protocol laire bezwaren van Franse krant en gebrek aan organisatie bij de Tunesiërs. President Bourguiba heeft vandaag op een persconferentie meegedeeld dat Tu nesië zich ten tweede male tot de Veilig heidsraad zal wenden, omdat Frankrijk de UNO-resolutie, waarin terugtrekking van de troepen op de oorspronkelijke stellingen werd geëist, niet nakomt. Naast de nood in Bizerta zelf doemt een torenhoog politiek probleem op voor Hammarskjoeld. Dit is zijn eerste ern stige internationale crisis na de aanval waarmee de Sovjet-Unie inzake de Kon golese kwestie zijn positie heeft ver zwakt door het voorstel van het „troika"- beginsel. Zijn armslag is nu ten zeerste beperkt. Omdat hij in de affaire-Bizerta tegenover een gesloten front staat van het Afro-Aziatische en het Russische blok kan hij zich geen enkele tegemoet koming aan Frankrijk of het Westen ver oorloven. Zelfs het zenden van „blauw helmen" om de partijen te scheiden is in dit geval geen oplossing. Niets minder dan de evacuatie van de basis Bizerta zal de eis zijn van de meerderheid in de UNO. De Fransen daarentegen, die in de aan vaarding van de wapenstilstand een Tune sische capitulatie zien, zijn niet eens be reid zich op de basis zelf terug te trekken. Amerikaanse en Britse diplomaten in Tu nis zijn vrijwel ïadeloos. Zij heseffen dat hun regeringen hun hardhoofdige Franse bondgenoot vanwege Berlijn niet onder handen kunnen nemen. Zij vrezen ander zijds dat het Westen zich, vlak voor de Berlijnse crisis, onverhoeds in een diplo matieke ratteval heeft laten lokken. In de getroffen stad Bizerta zelf hing gistermiddag na het krijgsrumoer van vo rige week een zware, bezorgde, stilte. De doden zijn begraven, de gewonden geëva cueerd, de levenden zijn ongerust. In de Franse wijken is water verkrijgbaar, maar het is ondrinkbaar. In de Arabische wijken is nog slechts een beperkte hoe veelheid bronwater. Aan beide kanten be gint voedselgebrek te heersen. De Fransen leven van conserven, de Arabieren van magere meelvoorraden. Alleen de Franse parachutisten, die zich op betreurens waardige schaal aan plunderen te buiten zijn gegaan, mankeert het aan weinig. Zij spelen kaart en eten en drinken. De Franse marine heeft 350 vrouwen en kinderen geëvacueerd naar de grijze oor logsschepen die op de rede liggen. Maar de rest van de Franse bevolking wil ook weg. Alleen vreest zij dan haar bezittin gen te verspelen. De Tunesische burgers, die geen elektriciteit en dus nauwelijks radio hebben, en die omsingeld zijn door een kordon Franse troepen, lenen in hun isolement een gewillig oor aan wilde ge ruchten. Zij vrezen ieder ogenblik een nieuwe aanval der Franse parachutisten. De algemene ongerustheid begint zich ook mede te delen aan de 60.000 andere Fransen in Tunesië. Zij mogen het land niet meer verlaten. Air France heeft zijn diensten stopgezet, en Fransen mogen niet meer werken in openbare gelegenheden en in staatsdienst. Een aantal Fransen, voor namelijk reserve-officieren-kolonisten en activisten is gearresteerd. Hoewel er nog geen enkele Fransman is gemolesteerd door Tunesiërs, die een merkwaardige zelfbeheersing aan de dag leggen, vrezen de Fransen dat zij in een soort gijzelaars positie komen. Dat is de tussentijdse balans van een situatie die vrijwel louter sombere toe komstmogelijkheden oproept. Men helt er nu ook in Franse krnigen steeds meer naar over de verantwoordelijkheid op de schou ders van premier Debré te leggen. De Franse zaakgelastigde in Tunis, Duval en de commandant van Bizerta, admiraal Am man, hebben beiden met alle kracht tegen Franse militaire represailles gewaar schuwd. Zij waren van mening dat, tot vlak voor het begin der demonstraties in Bizerta, de situatie had kunnen worden ge red door een aanbod tot nieuwe onderhan delingen aan Bourguiba. Debré, in wiens werkkamer een levens grote kaart van de stad Bizerta hing, heeft echter persoonlijk de orders tot alle mili taire acties in de stad gegeven. Hij zou daarmee zelfs president De Gaulle voor voldongen feiten hebben gesteld, zo menen westelijke diplomatieke kringen in Tunis. Wie de reden wil weten waarom hij de Tu nesiërs „een lesje wilde lezen", hoeft slechts zijn geschriften van vóór 1958 te jjerlezen, de „Cahiers van de woede", waarin hij zijn haat tegen Bourguiba de vrije loop liet. In die afkeer ligt mede de reden van dit stupide conflict, dat na de dubbel-crisis Suez-Boedapest opnieuw de handen van het Westen dreigt te binden op het moment dat het die elders vrij moet hebben. (Vervolg op pag. 3) Maandagmiddag is nabij het Zuider- strand in Zandvoort een negentienjarige Duitse jongeman uit Düsseldorf verdron ken. De oorzaak van het ongeval moet wor den gezocht in de omstandigheid dat de Duitser, die de zwemkunst niet voldoende machtig was, zich te ver in zee heeft ge waagd. Het slachtoffer verbleef tijdelijk in het tentenkamp „Sandevoerde" bij de Zandvoortselaan in Zandvoort. Het stoffe lijk overschot van de verdronkene kon tot op heden nog niet worden geborgen. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met af en toê zon neschijn en opnieuw hogere tem peraturen. Matige, aan de kust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het hogedrukcentrum ten zuid westen van ons land geeft ook mor gen droog strandweer met zonnige perioden en wat veel wind. Tempe ratuur overdag 19-21 gr. C. Zeewater 17 gr. Vooruitzichten: Iets warmer, maar na donderdag onzeker. Hammarskjoeld en Bourguiba gefoto grafeerd tijdens hun eerste ontmoeting in Tunis. (Telefoto) WASHINGTON (UPI) - President Kennedy zal vanavond zijn radio- en televisierede tot het Amerikaanse volk uitspreken, om nader uiteen te zetten wat de Verenigde Staten" denken te doen aan de Russische bedreigingen inzake Berlijn. Men verwacht dat Kennedy een reeks stappen zal bekendmaken die de actieve militaire diensten zullen ver sterken, en dat hij het ook zal hebben over de bescherming burgerbevolking en de kans op hogere belastingen om dit alles te kunnen dekken. Hoewel het zwaartepunt van de rede zal vallen op Berlijn, zal de president vermoedelijk ook spreken over andere Russische uit dagingen die Amerika moet beantwoor den. De bevolking van de Verenigde Staten zou er op worden voorbereid dat de strijd om een oplossing voor de moei lijkheden tussen Oost en West nog lang kan duren. De hoofdcorrespondent van de New York Times, James Reston, heeft gezegd dat een officiële schets van de rede, de vrees by de bondgenoten va. Amerika dat de president een nationale noodtoestand zou uitroepen en een miljoen man onder de wapens zou roepen met een mogelijk voorstel in Europa militaire manoeuvres te houden om de westelijke kracht te to nen heeft weggenomen. Volgens Reston zal de rede een nieuw buigzaam beleid, niet alleen voor Berlijn, maar ten aanzien van de gehele koude oorlog en niet alleen voor de strijdkrachten maar ook van de politieke en economische regeringspro gramma's inluiden. Geen vuurwerk De New York Herald Tribune verklaart in een hoofdartikel dat de Verenigde Sta ten bereid zijn de offers onder ogen te zien die Kennedy waarschijnlijk zal vragen. Het blad meent dat het volk met recht van de heer Kennedy een programma kan vragen dat zo wijs is als in zijn macht ligt, om de werkelijke kracht van de natie te versterken. Dit is geen tijd voor vuur werk. Krampachtige inspanning zou even min overtuigen. Beperkte oorlog? De „Chicago Sun Times" meldt dat Kennedy een beperkte oorlog om Berlijn, in de trant van het Koreaanse conflict, mogelijk acht. Volgens het blad zou Ken nedy tot de overtuiging zijn gekomen Jat Amerika de Russische agressie in Europa tot staan moet brengen, zonder hierbij zijn toevlucht tot kernwapens te nemen. De „Chicago Sun Times" besluit: „Het feit, dat de Verenigde Staten toebereidse len treffen tot de mogelijkheid van een be perkte oorlog om Berlijn, wil niet zeggen dat Amerika de dreiging met kernwapens als een laatste redmiddel heeft opgege ven". Het Witte Huis wilde geen commentaar geven op dit bericht. Fiat van NAVO PARIJS (UPI). De permanente raad van de Noordatlantische Verdragsorgani satie, die in Parijs zetelt, heeft de plannen van Kennedy informeel goedgekeurd. De Amerikaanse ambassadeur bij de NAVO Finletter, gaf voor de raad een uit eenzetting over de maatregelen die Ken nedy zal nemen of heeft genomen om een oplossing te krijgen voor de problemen rond Berlijn. Er werd gezegd, dat de plan nen niet beperkt blijven tot militaire maat regelen, maar ook in het economische veld liggen en in feite betrekking hebben op alle aspecten van de koude oorlog tussen Oost en West. WASHINGTON (UPI). Kennedy, die maandag in Washington terugkeerde van een weekeinde in Cape Cod, had later nog besprekingen met de ministers van Bui tenlandse Zaken Rusk, van Financiën Dil lon, van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken Ribicoff, en zijn voornaamste eco nomische adviseur Heller. Perschef Salinger zei dat „verschillende zaken" besproken waren. De president, zo zei hij, maakt zijn rede vrijwel alleen. Hij zal de tekst vanavond om tien uur, dat is drie uur woensdagmorgen Nederlandse tijd, uitspreken. Britse zorgen LONDEN (Reuter). Wanneer Kennedy militaire maatregelen zal bepleiten komt dit de Britse regering hoogst ongelegen. De remedie van de Britse minister van Finan ciën Selwyn Lloyd om de precaire econo mische situatie te redden is van die aard dat Groot-Brittannië nauwelijks in staat zal zijn de defensiebegroting te verhogen. De Britse regering is, via haar ambassade in Washington, reeds op de hoogte van Kennedy's plannen. Van officiële zijde is ontkend dat de Verenigde Staten pressie uitoefenen op Groot-Brittannië en dat kwesties als de dienstplicht en het Rijn- leger zouden worden besproken met de i \merikaanse minister van defensie Mc Namara, die inmiddels in Washington is 1 teruggekeerd. Heel wat mensen die een straf moeten gaan uitzitten in de gevangenis, blijken daarvoor hun vakantie te benutten. Al leen maandag al kwamen er 16 mannen en een vrouw bij het paleis van Justitie in Utrecht zich melden voor een periode van afzondering. Een van hen was een buitenman, die zich eerst wat moed had ingedronken voor hij zich liet insluiten. Met een tas aan dè arm, waarin enkele flessen rinkelden sjouwde hij door de gang. De flessen wer den hem spoedig afgenomen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien6' Kunst 6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Vauvenargues: Om grote dingen te volbrengen moet men leven alsof men nooit behoefde te sterven. Er is een nieuw ontwerp van wet tot opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk en vorming van een nieuwe gemeente, alsmede wijziging van de grens tusen de gemeenten Velsen en Bever wijk, verschenen. Opgemerkt zij dat er al eerder een ontwerp, voorzien van een toe lichting bij de gemeentebesturen en raden van de IJmondgemeenten was ingestuurd. Doch dit ontwerp van wet was onvolledig en op enkele punten duister. Ook was de bijgevoegde kaart niet bijgewerkt en aan gepast aan de huidige situatie. Vandaar dat de gemeentebesturen besloten het ont werp te delegeren aan Gedeputeerde Sta ten. Gisteren nu, is het nieuwe ontwerp verschenen. Als datum van fusie wordt genoemd 1 januari 1963. In het vorige ontwerp werd gesteld, dat de burgemeester van de nieuwe gemeente Beverwijk-Heemskerk zal zijn de burgemeester van Beverwijk. In het nu voor ons liggende ontwerp staat onder het hoofdstuk „rechtsposïtie" te lezen (art. 13), dat „aan de burgemeesters en ambte naren in vaste en in tijdelijke dienst, die tengevolge van deze wet worden ontsla gen, ten laste van de Rijksbegroting, wacht geld wordt toegekend". Ook de secreta rissen en ontvangers van de op te heffen gemeenten Beverwijk en Heemskerk wor den geacht met ingang van de datum van grenswijziging eervol uit hun ambt te zijn ontslagen. Eerst werd alleen geschreven, dat slechts de burgemeester, secretaris en gemeenteontvanger van Heemskerk per 1 januari 1963 eervol zouden worden ont slagen. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De verkoop van het hotel-restaurant Duin en Kruidberg aan de Nederlandse Handelmaatschappij, waarover w)j onlangs reeds bijzonderheden hebben gemeld, houdt naar wij vernamen in, dat slechts zes hectare grond hierbij zijn inbegrepen. Het ongeveer 440 hectare grote duingebied zal voor het publiek opengesteld blijven, althans voor de bezitters van wandel- kaarten. Hedenmorgen is brand uitgebroken in een grote opslagruimte voor cacaoafval en cacanschroot van een fabriek aan de Pijp- kade in Beverwijk, eigendom van de han delmaatschappij „Land en Zee". Toen de arbeiders vanmorgen om zeven uur aan het werk wilden gaan, zagen zü hoge vlammen door het dak slaan en dikke wit te rookwolken kolkten door de ramen. Met al het beschikbare materieeel een hoge- druknevelspuitwagen en twee lagedruks- spuiwtagens, alsmede met de ladderwagen rukte de Beverwijkse brandweer onmid dellijk na melding uit. Er werden zeven slangen uitgerold en de eerste tijd werd er dan ook zoveel moge lijk water gegeven. Spoedig na het brand alarm was ook aanwezig Beverwijkse bur gemeester, de heer J. G. S. Bruinsma. Het dak van de opslagruimte van circa zes meter hoogte brandde als een fakkel en grote delen stortten in. Het personeel van de fabriek hielp de brandweerlieden zoveel mogelijk bij het naar buiten bren gen van de uiterst brandbare balen cacao afval, een zeer droge stof die weinig water opneemt. De personeelsleden van „Land en Zee", zagen er in een ommezien uit alsof zij door de modder waren gehaald. De vele balen werden buiten opgeslagen. Er lag een hoeveelheid van 220 ton cacaoafval en 300 ton cacaoschroot, dat nog voor che mische doeleinden wordt gebruikt. De brandweer heeft een achter het bran dende perceel liggend gebouw waarin twintigduizend liter olie is opgeslagen, nat gehouden. Er dreigde dus groot gevaar, dat men echter heeft weten te bezweren. Herhaaldelijk brak op sommige plaatsen weer brand uit. De brandweer is enige uren in de weer geweest. Hedemorgen om half elf werd nog met twee stralen gewerkt en was het personeel nog druk bezig de balen naar buiten te brengen. Het gebouw werd zodanig vernield, dat het tot de grond toe zal moeten worden afgebroken. Binnen stonden ook enkele machines, die zoveel waterschade opliepen dat zij waarschijnlijk niet meer gebruikt kunnen worden. De directie van de handel maatschappij „Land en Zee", de heren Kamphuis, schatten de schade tientallen duizenden guldens. Men is tegen brand verzekerd. De brand is ontstaan tijdens laswerk- zaamheden, die de vorige dag plaats von den aan een transportband die buiten de opslagruimte stond. Een vonk moet naar binnen gewaaid zijn in de balen droge cacaoafval. Eerst hedenmorgen toen de arbeiders kwamen, bemerkte men het vuur. Advertentie kleinbeeld camera. Lens Yashlnon 2,8. Gekoppelde afstandsmeter Inclusief rundlederen tas KENNEMERLAAN5 (bij de brug)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1