„Kaaskerk" in Amsterdam gesloten BOSCH AGENDA Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt ASPIRIN ASPIRIN Directeur A. J. H. Teijen gaat de Girodienst verlaten Vijf doden in het verkeer Overdracht van reactor in Petten aan Euratoom Kort en bondig) Oudezijdskapel uit 1450 zal wellicht gesloopt moeten worden Bij het zwemmen in zee verdronken waar BAY ER achter staat. Personeeltekort en ruimtegebrek Paard springt op auto: drie gewonden Droog en warmer DINSDAG 25 JULI 1961 2 Elastisch rijden Thermo e/asttC Arbeidsterrein van staatssecretaris R. Roolvink Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk Elfstedentocht met vierhonderd schepen Vandalen en Duitse dieven actief in Amsterdam Anderhalf jaar geëist tegen magazijnmeester met 3 - voudige werking Schilder van 21 jaar veroordeeld tot acht jaar Tanker „Mijdrecht" aangevaren NAAIMACHINES WmÈi 1 (Van onze Amsterdamse redacteur) Na er 36 jaar iedere maandag beurs te hebben gehouden, hebben de kaaskopers gisteren de eeuwenoude Oudezijdskapel te Amsterdam voorgoed verlaten. De Amster damse kaasbeurs wordt met ingang van volgende week gehouden in een moderner omgeving, namelijk in het gebouw Mar- canti bij de Centrale Markthallen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de oude kapel wegens bouwvalligheid worden afgebroken. Het kerkje heeft een rijke historie. Het werd gebouwd in 1450 als de St. Olafska- pel, genoemd naar de later heilig ver klaarde Noorse koning Olaf Trygvaton. Het werd in die tijd druk bezocht door Scan dinavische zeelieden. Na de reformatie is het gebouwtje enige tijd als „Beurs voor Koopluyden" in gebruik geweest. In 1602 kreeg het de naam Oudezijdskapel en werd het weer als kerk gebruikt. Rembrandt, Paulus Potter en Michiel de Ruyter, die er zelfs een eigen bank had, gingen er later ter kerke. In de negentiende eeuw heeft er de staatsman dr. Abraham Kuyper nog op de kansel gestaan. In 1886 nam de Advertentie BOUGIES afgestemd op het hedendaagse verkeer Alleenvert. N.V. Willem van Rijn Amsterdam-W. - Postbus 8005 Een overzicht van de laatste kaas- beurs die in de Oudezijdskapel werd gehouden. Deutsche Evangelische Gemeinde de kerk in gebruik. In 1912 kwam ook hieraan een eind. Na jaren te hebben leeggestaan is het gebouwtje in 1935 als kaasbeurs in gebruik genomen. Van tijd tot tijd hield het Leger des Heils er bijeenkomsten. De ontvolking van de binnenstad maakte de kerk als be dehuis echter overbodig. Het gebouw verkeert in zo'n verwaar loosde toestand, dat de eigenaars, de kerk voogden van de Nederlands Hervormde Gemeente, onlangs een sloopvergunning hebben aangevraagd. Dit is aanleiding ge weest tot vele protesten vanwege de his torische betekenis van de kapel. De nieuwe minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft het arbeidsterrein van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid vastgesteld. De heer B. Roolvink zal belast worden met de aangelegenheden betreffende de arbeidsvoorziening, de lonen en andere ar beidsvoorwaarden, aïsm'ede 'de Zaken be treffende de ondernemingsraden en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, voor zover het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarmee bemoeienis heeft, en voorts de arbeidersbescherming, de sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen, het stoomwezen en de uitvoering van de Hinderwet. In Scheveningen is de 48-jarige tim merman D. van Bergeijk uit Rotterdam in zee verdronken. Hij raakte bij het zwem men in moeilijkheden en riep zijn doch tertje om hulp. Het kind rende naar haar moeder, die op het strand zat. De moeder en de strandpolitie snelden te hulp, maar men kon de man niet meer vinden. Later spoelde zijn lichaam aan het strand aan. Even ten zuiden van de vuurtoren van Eierland op Texel is de 22-jarige K. A. Buist uit Eist (Overbetuwe) in de Noord zee verdronken. Zijn lichaam kon spoedig worden geborgen. Grote Kerk: Vandaag 20 u.: Orgelcon cert door Cor Kee en Gustav Leonhardt. BIOSCOPEN Cinema Palace: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Jerry, hou je roer recht", a.l. Iedere och tend 10.30 u.: Tom Jerry Festival. Frans Halstheater: 14, 19 en 21.15 u.: echter vandaag 20 u.: „Operatie Petticoat", a.l. Lido Theater: 14, 16.15 en 19 u.: „Alles draait om Conny", a.l.; 21.15 u.: „Om zon den huilt men later", 18 j. Luxor Theater: 14, 19 en 21.15 u.: „Le gioenen van de Nijl", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Jane Eyre". Minerva Theater: 14.30 u.: „Drie kleine detectives", a.l. Tot en met woensdag 20.15 u.: „Nonnen voor het vuurpeloton", 14 j. Rembrandt Theater: 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De ontwrichten", 14 j. Elke ochtend 10.30 u.: „De sneeuwkoningin", a.l. Roxy Theater: 14.30, 19 en 21.15 u.: „Battle Taxi", 14 j. Studio Theater: 14.15 19 en 21.15 u.: „Brave soldaat Schwejk", a.l., Elke och tend 10.30 u.: „Dik Trom en 't circus", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): 14.30 u.: „Vrolijke zwervers", a.l.; 19 en 21.30 u.: „Freddie und die Melodie der Nacht", 14 j. Woensdag en donderdag 19 en 21.30 u.: „De kinderrechter", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal en Vishal (Grote Markt): Tot 31 juli dagelijks van 1017 u. en van 2022 u. (dinsdag van 1922 u.) „Neder landse orgelpracht". Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland); Tot 28 juli expositie van schilderijen, gouaches en plastieken van Bonies. Dage lijks 917 u., tevens ma. wo. en vr. 18—20 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) tot 1 aug. expositie van teke ningen, aquarellen en schilderijen van Cor Dik. Dagelijks 1022 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 21 juli). DINSDAG 25 JULI City Theater 20 u.: „Nooit op zondag". Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid, Voorstellingen om 14 en 22 uur. WOENSDAG 26 JULI City Theater. 14 3C u.: „Het grote circus van Moskou"; 20 u „Nooit op zondag". Rex Theater, 20 u ..De blanke squaw". Kindercircus De Bas, Santpoort-Zuid. Voorstellingen om i4 en 22 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 9.3012 en 1416.30 u. DINSDAG 25 JULI Kennemer Theater: 19 en 21.15 u.: „Uit het leven van een zondige vrouw". Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Venus in nerts". WOENSDAG 26 JULI Kennemer Theater: 19 en 21.15 u.: „Uit het leven van een zondige vrouw". Luxor Theater: 14.30 u., „Conny en Peter maken muziek"; 19 en 21.15 u.: „Venus in nerts". Een vloot van ruim 400 scheepjes, ka- nootjes, zeil- en motorjachten is gisteren uit Leeuwarden vertrokken voor een vaar tocht langs de Friese elf steden. De eerste pleisterplaats is Dokkum, waar de vloot gisteravond arriveerde. Daarna gaat het via Franeker en Harlin- gen naar Bolsward en de zuid-westhoek van Friesland. In de steden waar de deelnemers over nachten zijn feestelijkheden georganiseerd. Deze elfstedentocht is georganiseerd door de watersportvereniging „De Meeuwen" te Leeuwarden. Vandalen hebben danig huisgehouden in de omgeving van de Weteringschans in Amsterdam. Vijf banken werden met de betonnen voetstukken uit de grond gerukt, hetzelfde lot onderging een verkeersbord en een lantaarnpaal werd scheef getrok ken. Voorts werden een brievenbus van een muur getrokken en een zand- en een papierbak losgerukt, de laatste werd bo vendien vernield. Drie onbekend gebleven jongens duwden de auto van een Belgische toerist in het water van de O.Z. Achterburgwal. In Zuid werd het linnen dak van een auto van een Amerikaans toerist opengesneden en wer den uit de wagen een koffer met kleding en een antieke hand-koffiemolen, met een gezamenlijke waarde van ongeveer dui zend gulden gestolen. De kinderpolitie hield drie jongens aan die uit een directiekeet van de Rijkswa terstaat aan de Zeeburgersluis een kijker, een radiotoestel en diverse eet- en drink waren hadden gestolen. Voorts werden twee 17-jarige Duitse toeristen aangehou den, die aan de De Ruyterkade bezig wa ren een snoepkraam open te breken. Zij werden overgegeven aan de kinderpolitie. En tenslotte werden in de Plantage Kerklaan twee Duitse jongen aangehou den, die een chocoladeautomaat aan het forceren waren met Duitse mutstukjes. Zij werden naar de vreemdelingendienst over gebracht. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen de 45-jarige magazijnmeester L. J. J. uit Hilversum wegens verduistering in dienstbetrekking, meermalen gepleegd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek ge ëist. De magazijnmeester had van 1956 tot en met 1960 door het vervalsen van paklijs ten uit de opbrengst van de verkoop van afvalmateriaal ongeveer 10.000 in eigen zak gestoken. Zowel de officier als de verdediger, mr. R. Beks, hekelde het ontbreken van con trole door de directie van de firma, waar de verdachte werkzaam was. Toch vond de officier een strenge straf hier op zijn plaats omdat de verdachte al eerder we gens verduistering en oplichting is veroor deeld. De verdediger verzocht om een ge combineerde straf. Uitspraak op 28 juli. Advertentie stilt snel doet de activeert de pijn koorts dalen het organisme „De mechanisering van de dienst met ponskaarten, waaraan thans hard gewerkt wordt, is de aanloop tot de automatisering van de Postcheque- en Girodienst, waartoe indertijd besloten is op grond van het per soneelstekort. Deze automatisering zal over vijf a tien jaar gerealiseerd zijn". Dit heeft de heer A. J. H. Teijen, directeur van de girodienst, verklaard. De ontwikke ling van dit bedrijf, waaraan hij een tien tal jaren leiding heeft gegeven, zal hij niet meer van nabij meemaken, want per 1 augustus verlaat hij de dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Teijen zal worden opgevolgd door de tegenwoordige onderdirecteur, de heer G. F. J. A. Groen. Van het particuliere bedrijf stapte de In de Molenstraat in Zundert (N.B.) is de 76-jarige heer J. M. Antens onder de wielen van een steenauto geraakt en on middellijk overleden. De man haalde op de fiets een zogenoemde wegtriller in, een instrument dat bij wégherstel wordt ge bruikt en dat op wielen kan worden ver reden. Bij dit inhalen moet hij het karre tje hebben geraakt. Hij zwenkte plotseling naar links, waar juist een met stenen ge laden, vrachtauto met aanhangwagen tStlgSkWarri uit de richting van de Belgi sche grens. De heer A. reed met zijn fiets jtrist tussen de auto en de aanhanger en was op slag dood. In Diemen is de 63-jarige bromfietser G. A. Koorn uit Amsterdam op de brug over het Merwedekanaal in botsing geko men met een andere bromfietser. De man werd opgenomen in het Wilhelmina Gast huis waar hij overleed. In de gemeente Wierden heeft de snel trein Enschede-Amsterdam de tweejarige Gerrie Slagman, die alleen bij de Klok- kendijk op de rails speelde, overreden en gedood. Het kind bevond zich op ongeveer 100 meter afstand van de ouderlijke wo ning op een onbewaakte overweg welke alleen door landbouwers wordt gebruikt. Een Belgische bus heeft op de Chaam- seweg in Nieuw-Ginniken de ruim 73-jari- ge heer Verdaas uit Ulvenhout aangere den. De man is ter plaatse bezweken. De heer Verdaas was op de fiets bij een ken nis op bezoek geweest en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. De be stuurder van de auto trachtte de man nog te ontwijken. De bus kwam naast de weg in een sloot. Verscheidene inzittenden wer den in het ziekenhuis in Breda opgeno men. Een hunner, een Griekse arbeider, kreeg vermoedelijk een ernstige shock. In het buitenland Bij een verkeersongeval op een autoweg bij de stad Memnnngen (Beieren) is de 20-jarige W. van Gils uit Goirle om het leven gekomen- De 21-jarige R. Donders uit Tilburg wera bij dit ongeluk ernstig gewond. Het tweetal dat op een scooter een vakantiereis door Zuid-Duitsland maakte, botste tegen een voor hem rijdende per sonenauto die remde. Een achterop komen de vrachtwagen kon hen niet meer ont wijken. In de omgeving van Bazel is een met benzine geladen tankwagen tegen de ge parkeerde auto van het Nederlandse gezin Heering uit Vaassen gebotst. De vijfjari ge Paul kwam om het leven. Twee andere Een paard heeft op de Achtmaalseweg in Zundert (N. Br.) een langskomende auto besprongen, met het gevolg dat drie mensen in het ziekenhuis in Breda moes ten worden opgenomen en het dier moest worden afgemaakt. De auto, met aan het stuur de Breda- naar K. reed van Zundert naar Achtmaal. Van de andere kant naderde 'n boer op een fiets, die aan een leidsel een paard in draf meevoerde. Toen de auto de fietser en het paard genaderd was, maakte het dier plotseling een onverklaarbare ma noeuvre, waarbij het met zijn voorbenen op de auto neerkwam. De heer K. verloor de macht over het stuur van de reeds naar rechts uitgewe ken auto. De wagen zwaaide, nadat het paard op de weg was gevallen, naar de linkerkant, raakte een boom en kwam te gen een andere tot stilstand. Uit de totaal vernielde wagen kwam de bestuurder te voorschijn met een hoofd wond en vermoedelijk een hersenschud ding. De naast hem zittende heer B. uit Dorst kreeg een ernstige shock en de tweede passagier, de heer W. uit Breda, een gebroken neus. Het ernstigste was het paard eraan toe. Op advies van een die renarts werd het afgemaakt. kinderen van het gezin werden lichtge wond. De ouders, die op het moment van het ongeluk, niet in de wagen waren, kre gen een shock. De personenauto van de familie H. stond correct geparkeerd langs de hoofdweg van Zürich naar Bazel. De tankauto reed de wagen aan en drukte haar van de weg af in de glooiende berm. De tankauto met aanhanger kwam daarna bovenop de auto met de drie kinderen neer. De bestuurder van de tankauto verklaarde dat hij de per sonenauto te laat zag. Een auto, die werd bestuurd door de ne gentienjarige Cornelis Meijer uit Amster dam is op de Boulevard Michelet in Mar seille, in botsing gekomen met een andere auto. Meijer en de naast hem zittende 21- jarige Amsterdammer M W. Koopman schap werden ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Marseille overgebracht. De Nederlandse auto reed na de botsing tegen een boom. De drie inzittenden in de andere auto werden eveneens gewond. De 23-jarige Marie Anne de Coster uit Wassenaar, die met vakantie in Luxem burg vertoeft, heeft met haar fiets in de omgeving van Mersch een ernstige val ge maakt, waarbij zij een schedelbreuk op liep. Zij is met spoed naar een zieken huis in Luxemburg overgebracht, nadat een juist passerende Duitse arts haar de eerste hulp had verleend. De rechtbank in Arnhem heeft een 21- jarige schilder uit Rheden veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en ter beschikkingstelling van de regering. De schilder werd ervan beschuldigd in de nacht van 1 op 2 oktober van het vorig jaar bij Arnhem een 57-jarige stukadoor uit Rhenen zodanig te hebben geslagen en getrapt, dat het slachtoffer het leven verloor. Hij zou hem ook hebben be roofd van een portefeuille, wat kleingeld en van snuisterijen. Tegen het vonnis heeft de schilder be roep aangetekend. heer Teijen in 1921 over naar de girodienst, waar hij gedurende tal van jaren verschil lende functies bekleedde. In 1946 werd hij onderdirecteur en vijf jaar later volgde zijn benoeming tot directeur van de dienst. Vooral de eerste maanden na de oorlog waren uiterst moeilijk. Slechts de helft van het aantal benodigde personeelsleden was beschikbaar, het machinepark van de dienst was ontredderd, terwijl miljoenen opdrachten lagen te wachten op uitvoering. Samen met zijn medewerkers slaagde de heer Teijen erin de personeelssterkte in de volgende jaren van ongeveer 900 op 2000 te brengen. In 19461947 bedroeg de achter stand nog ongeveer zes weken. Door een grote krachtsinspanning kon deze achter stand vrij snel weggewerkt worden. In de jaren 19501951 stak het perso neelstekort opnieuw de kop op. „Ik heb toen het gehele land tot personeelsreser voir verklaard", aldus de heer Teijen, „Van Dokkum tot Vaals en dat heeft sue ces gehad: in enkele jaren konden we ze venhonderd mensen uit de provincie aan trekken." Maar enkele jaren later was er opnieuw een personeelstekort, dat met succes is be streden door de aanschaffing van arbeids besparende machines. Nu zijn er opnieuw moeilijkheden op dit terrein, die op de lan ge duur overwonnen kunnen worden door de mechanisering met ponskaarten. Bij dit systeem is de ponskaart in de toekomst zo wel opdracht- als verwerkingsformulier, een voor Europa uniek systeem. De kaar ten zullen dan verwerkt worden door elek tronische machines, waarvan de eerste aan het eind van dit jaar in gebruik zal wor den genomen. Decentralisatie In verband met deze ontwikkeling, die noodzakelijk is omdat hét publiek terecht snelheid en nauwkeurigheid verlangt, is vijf jaar geleden een begin gemaakt met een decentralisatie. Er werd een girokan toor in Arnhem gesticht, waar thans 1.200 van de totaal 4.500 personeelsleden wer ken. Het ligt niet in de bedoeling nog meer girokantoren te stichten. Wel komen er koerierscentra, van waaruit de kaarten naar de ponskaartencentra in Den Haag en Arnhem gaan. Door de voortdurende groei van de dienst die thans 800.000 rekeninghouders telt, zijn er ook ruimteperikelen. Er wordt nu een groot girokantoor gebouwd in het Haagse Bezuidenhout. Begin volgend jaar zal wor den begonnen met de bouw van een nieuw kantoor aan het Velperplein in Arnhem. ..We hebben een maatschappelijke taak aldus de scheidende directeur. Gemid deld zijn er één-en-een kwart miljoen transacties per dag. Sociologisch onderzoek Om te komen tot een beter werkklimaat is er de laatste jaren een diepgaand socio logisch onderzoek gaande bij de dienst, waarbij ook een Groningse hoogleraar is betrokken. Het is een belangrijk experi ment, waarbij o.a. de mogelijkheid om op andere wijze leiding te geven en de conse quenties van de automatisering worden on derzocht. De heer Teijen zal deze ontwikkeling niet verder van nabij kunnen volgen. Hij keert terug naar het particuliere bedrijfs leven in een adviserende functie. „Ik heb altijd grote belangstelling voor het particuliere bedrijfsleven gehad", zegt hij, „maar het moet me van het hart dat een goed geleid en goed beheerd staatsbe drijf even aantrekkelijk kan zijn." In Brussel heeft hedenmorgen de onder tekening plaats gehad van de overeen komst, die na langdurige onderhandelingen tot stand is gekomen tussen de Nederland se regering en de commissie van Eura toom betreffende de overdracht aan Eura toom van de hoge-flux-reactor met bijbe horende terreinen, welke tot dusverre deel uitmaakte van het Nederlandse Reactor Centrum in Petten, en over de oprichting van een instelling van het gemeenschap pelijk onderzoekcentrum van Euratoom op een aangrenzend terrein van 25 ha. Namens de Nederlandse regering werd de overeenkomst getekend door de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en namens de Euratoom-commis- sie door haar voorzitter, de heer Etienne Hirsch. Binnen een periode van 3 a 5 jaar zal Euratoom op de terreinen te Petten alle ge bouwen en installaties doen bouwen, die nodig zijn voor een doelmatig functionerend centrum. Naast het reeds thans ter be schikking van Euratoom te stellen duinter rein van 25 ha. wordt eventuele uitbrei ding voorzien in het nabijgelegen polder land. Bij de opbouw van het centrum zal rekening worden gehouden met het eigen investeringsprogramma van het Reactor Centrum Nederland. In het centrum zal een totaalbedrag worden geïnvesteerd van 64,8 miljoen gulden inclusief de waarde van de installaties welke aan Euratoom worden overgedragen. Deze is vastgesteld op 25,2 miljoen gulden. Euratoom zal 10 miljoen (36 miljoen gulden) investeren. De exploitatiekosten van de hoge-flux reactor zijn, van het tijdstip van over dracht af voor rekening van Euratoom. Ge durende een overgangsperiode van 4 jaar worden de bestralingsprogramma's voorge legd door een gemengd comité, samenge steld uit drie vertegenwoordigers van het R.C.N. en drie van de Euratoom-commis- sie. Daarbij wordt voorrang gegeven aan het Nederlandse onderzoekprogramma, met inbegrip van de gezamenlijke Noors- Nederlandse projecten. Ook na de over gangsperiode worden de Nederlandse be stralingsprogramma's zoveel mogelijk in de hoge-flux-reactor uitgevoerd. Euratoom en de Nederlandse regering zullen de oprichting van een Europese school in de nabijheid van het centrum be vorderen. De eigenlijke overdracht van de reactor zal pas kunnen geschieden na de vereiste ratificatie door de parlementen en het voorgeschreven overleg met de Verenigde Staten. Omtrent de benoeming van de directeur van het centrum staat nog niets vast. Wel licht zal dit een Italiaan worden. Boerderjjbrand. In Heesch (N.B.) is een boerderij afgebrand. De brand werd bestreden door de brandweren uit Heesch en Oss. Het in de boerderij aanwezige vee, een groot aantal kippen enige koeien en varkens, kon worden gered. Een van de bewoners, een bejaarde man, wilde de boerderij niet verlaten, omdat hij daarvan niet kon scheiden. Hij moest door om standers worden weggedragen. Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is per 16 oktober 1961 met dankbetuiging voor de diensten aan het rijksschooltoe- zicht bewezen, op zijn verdoek eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend aan H. J. M. Bouchette, als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem. Granaat gevonden. Enige jongens vonden op het strand tussen de Zeestraat en de Rotonde in Zandvoort een granaat. Zij waren zo verstandig het gevaarlijke projectiel aan het politiebureau af te leve ren. De Marine Mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd, die zich over de vondst heeft ontfermd. Niet te spreken. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, is verhinderd woensdag zijn wekelijkse spreekuur te houden. Onderscheiding. De senaat van de Economische Hogeschool te Mannheim heeft prof. dr. ir. H. GelLsen te Maastricht tot eresenator benoemd. Prof. Gelissen is reeds eresenator van de universiteit van Keulen, eredoctor van de Technische Ho geschool van Aken en eredoctor van de Katholieke universiteit van Leuven. Half miljoen. In „De Efteling" te Kaatsheuvel, dat dit jaar zijn tienjarig bestaan viert, is de 500.000ste bezoeker in dit seizoen de controle gepasseerd. Het was de heer W Sonnevelc, uit Rotterdam, die de gehele dag de gast was van de di rectie. Bovendien kreeg hij een radio. De 750.000ste bezoeker mag op een televisie toestel rekenen. De zeven miljoenste be zoeker (in tien jaren) krijgt een auto. Hij wordt dit seizoen verwacht. Telefoontarieven. In Arnhem kon men gisteravond gedurende 20 minuten niet telefoneren door een defect in de plaatselijke telefooncentrale. Bij een manoeuvre in de haven van Port Said heeft het 12.751 ton grote Noorse tankschip „Edith Borthen" de Nederlandse tanker „Mijdrecht" (13.115 ton) geraakt. De „Mijdrecht" (van Phs. van Omme ren n.v.) die voor anker lag, liep enige schade op. Na een noodreparatie kon het tankschip drie dagen later dan de bedoe ling was, zijn reis naar de Perzische Golf vervolgen. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 181 alle merken dus ruime keuze - HAARLEM Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot hogedrukgebied bij de Azo- ren strekt zich over Noord-Frankrijk tot in Midden-Europa uit. Ons land bevindt zich aan de noordflank hiervan in een zuid westelijke luchtstroming, die vooral boven de Noordzee wordt aangewakkerd door een depressie, die van de oceaan naar het zeegebied ten noorden van Schotland trekt. Met de zuidwestelijke winden wordt geleidelijk warmere lucht' aangevoerd, waarin af en toe zonneschijn voorkomt. De temperaturen zullen daarom woens dag weer iets hoger worden dan vandaag. Het zal daarbij droog weer zijn. Het kou front van de depressie komt over Ierland langzaam naar het oosten, maar zal ons land morgen nog niet bereiken. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland Neerslag: laatste 24 uur. .tsu Ï2 i .b cS P if «i S ZS Den Helder zwaar bew. w 18 0 Ypenburg zwaar bew. zw 19 0 Vlissingen zwaar bew. zw 19 0 Eelde zwaar bew. zw 18 0 De Bilt zwaar bew. zw 19 0 Twente zwaar bew. zw 17 0 Eindhoven zwaar bew. windst 19 0 Zd-Limburg licht bew. zzw 18 0 Helsinki zwaar bew. zzw 20 1 Stockholm zwaar bew. wzw 21 0 Oslo zwaar bew. wnw 15 0.3 Kopenhagen zwaar bew. w 18 0 Aberdeen regen z 19 0.3 Londen zwaar bew. windst. 24 0 Amsterdam zwaar bew. zw 19 0 Brussel zwaar bew. zzw 19 0 Luxemburg onbewolkt nno 17 0 Parijs onbewolkt windst. 23 0 Bordeaux onbewolkt nno 28 0 Grenoble onbewolkt windst. 25 0 Nice onbewolkt n 25 0 Berlijn geheel bew w 17 0 Frankfort onbewolkt ono 20 0 München onbewolkt wzw 22 0 Locamo onbewolkt ono 25 0 Wenen zwaar bew. w 22 0 Innsbruck half bew. w 26 3 Belgrado half bew. wzw 23 0 Athene onbewolkt n 0 Rome onbewolkt windst. 31 0 Ajaccio licht bew. O 28 0 Madrid onbewolkt n 32 0 Mallorca licht bew. ono 33 0 Lissabon onbewolkt n 29 0 Woensdag 26 juli Zon op 4.52 uur, onder 20.40 uur. Maan op 19.28 uur, onder 3.15 uur. Maanstanden 27 juli 20.51 uur volle maan. Hoog en laag water in I.Tmuiden Dinsdag 25 juli Hoog water 1.00 en 13.37 uur. Laag water 9.01 en 21.36 uur. Woensdag 26 juli Hoog water 1.58 uur en 14.31 uur. Laag water 10.01 uur en 22.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2