Regthuis in Uitgeest: lieflijk pakhuisje van historische voorwerpen Kennemer Oudheidkamer komt naar huize Scheybeeck u G.S. onthouden goedkeuring aan deel plan „Meerestein" SPORT IN DE IJMOND m m Havenberichten Coentunnelweg kennelijk door het streekplan IJmond-Noord gedacht L DINSDAG 25 JULI 1961 4 wmm Examens Frankforters namen afscheid van „IJmond" Heemskerk wacht op de veertienduizendste Middenstanders van Heemskerk vergaderden Rasminsky gouverneur van Bank van Canada Kerkelijk nieuws Wasmachines - Centrifuges WEEKABONNEMENTEN Vrouw overvallen door een man die geld wilde hebben N.A.G. bezorgd over bouwbeperking Tienduizendste auto door de lucht Oceanografisch instituut op Ambon in 1962 klaar Wie zich in deze zomermaanden eens mocht vervelen in zijn of haar vakantie, richte zijn schreden eens naar het Regthuis in Uitgeest, waar een verzameling historische voorwerpen uit de rijke geschiedenis van Midden-Kennemerland ts bijeengebracht. Goed, het Regthuis, vlak bij de gereformeerde kerk in Uitgeest, is geen expositiezaal waar men uren lang kan doorbrengen. Daarvoor is de ruimte te klein. Er zijn slechts twee ruimten, maar die zijn zo gezellig ingericht, dat ge er met plezier een uurtje verwijlen wilt. Wie zich voor de geschiedenis interesseert vindt er tal van interessante bijzonderheden en bezienswaardig heden, bijeengebracht door het bestuur van de Kennemer Oudheidkamer. Het gerestaureerde Regthuis te Uit geest, waar de verzameling histo rische voorwerpen uit midden-Kenne- merland is ondergebracht. Lang niet alles heeft hier een plaatsje kunnen vinden. Het Regthuis vroeger werd hier recht gesproken werd enkele jaren geleden geheel gerestaureerd. De op sensatie beluste bezoeker vindt er bijvoorbeeld het zware bijltje, waarmee in de vorige eeuw het hoofd is afgehakt van een Beverwijkse moordenaar. Dat was te vens de laatste berechting op deze manier in Beverwijk. Ergens in een hoekje van het Regthuis staan ook nog wat roestige geweren- een middeleeuwer naast een exemplaar uit de eerste wereldoorlog, maar dat doet er hier niet toe: de eerste wereldoorlog is óók geschiedenis. Ge vindt er van alles. Er zijn zelfs nog vaal-kleurige geschreven spoorkaartjes uit de tijd, dat de reiziger nog geen haast had en de spoorwegbeamte ook niet. Er vallen fraaie oorlogskruizen te bewonderen van lieden die in Atjeh hebben geopereerd en later op hun lauweren gingen rusten in Be verwijk. In Beverwijk hebben overigens vele lie den gerust. Men behoeft slechts te denken aan de vele buitenplaatsen die Beverwijk in de zeventiende en achttiende eeuw rijk was. Veel voorwerpen in de Kennemer Oudheidkamer zijn dan ook afkomstig van mensen uit die tijd, die zo vriendelijk wa ren ze aan familieleden na te laten. Er is een uitstekend geconserveerd ge bleven stuk gordijn, met de hand vervaar digd door de „dames van Assumburg". Er zijn voorts portretten van personen die in de geschiedenis van Kennemerland een be kende of minder bekende rol hebben ge speeld. Kunstwerken Er zijn ook kunststukken. Zoals het fraaie schilderij van Jan van Beverwijk, stadhouder. Fraai is ook de gravure van J. C. Vermeijen, die leefde van 15061559. Overigens herbergt dit Regthuis te Uit geest vele afbeeldingen uit vorige eeuwen. Er is bijvoorbeeld een fraaie kleurenprent te zien van het Beverwijkse stedehuis aan de Breestraat omstreeks zeventienhon derd. Er is zoveel, dat de moeite van het be kijken waard is. Daar liggen roestige ijze ren handboeien, een ivoren sleutel, een oud zwaard, er staat prachtig speelgoed, De heer Th. M. Luijpen toont een oude blaasbalg in een nog oudere omgeving. waarmee grootmoeders kinderen nog speelden, zoals een poppenkamer en een miniatuur bakkerskarretje compleet met broodjes en achter de wagen bungelende mandjes. Ook zijn er prachtige gevelstenen te be wonderen, onder meer van een tamelijke rijke broodbakker uit de Peperstraat. Ve le voorwerpen zijn geëtaleerd in grote uit stalkasten. Die zijn hoofdzakelijk te vinden in het zaaltje op de begane grond. Boven men kan er alleen via een stenen trap langs de gevel komen bevinden zich de borden en de kannetjes, de pijpen en de inktpotten met vederpennen. Eenmaal in de maand worden de koperen borden waaronder ook de gong van de stadsom roeper tot blinkens toe gepoetst. Dat alles nogal doorelkaar en dicht op elkaar staat is niet de schuld van het be stuur van de Kennemer Oudheidkamer. Dit is in feite niemands schuld. De ruimte in het Regthuis is eenvoudig te klein. Op den duur hoopt men de verzameling over te brengen naar het veel grotere huis Schey beeck in Beverwijk, in welke stad de ver zameling steeds te kijk heeft gestaan in het vroegere raadhuis aan de Breestraat Weer terug Zes jaar geleden werd de verzameling overgeplaatst naar Uitgeest, omdat het oude raadhuis werd betrokken door de mannen van Openbare Werken en het ge meentebestuur zich nestelde in huize Scheybeeck. Straks over een paar jaar wanneer het nieuwe gemeentelijke kan torengebouw in Meerestein gereed is, zal de Kennemer Oudheidkamer weer naar Beverwijk komen. Dan zal er ook weer meer bezoek komen. Want dat is iets wat veel te wensen overlaat in Uitgeest. „Alleen op de rom meimarktdagen," zeg t de heer Th. M. Luijpen, die de mensen hier elke maan dagavond van half acht tot half tien rond leidt. Als het heel druk is zoals op de rommelmarktdagen komt ook de heer Van Uum, de vroegere gemeentebode. En dan leiden zij de mensen samen langs de vele voorwerpen en vertellen interes santé bijzonderheden over de rijke ge schiedenis van midden-Kennemerland. m HAARLEM. Voor het vakdiploma Aan nemer van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf slaagden van de Haarlemse cursus de cursisten W. van Beusekom, Vijfhuizen; H. J. Brethouwer, Beverwijk; Th. G. van Geldorp, Halfweg; G. Lok horst, Beverwijk; M. H. Masereeuw, IJ- muiden; M. B. Nales, Haarlem; M. B. de Nijs, Heemskerk; C. J. Rees, Haarlem; A. J. P. Visser, Heemskerk; J. J. M. Visser, Heemskerk; W. M. Holleman, Santpoort; H. H. Klein-Schiphorst, Haarlem. Haarlem. Voor de mulo-examens in Haarlem zijn ges.aagd voor diploma A: de dames: A. B. F. Goedemans.W. J. Koomen, N. Westera, J. M M. Pavlik, M. J. G. Lavrijssen, C. E. V/. Griffioen, A. C. Graal- man, A. Sala, S. Prinsen, allen te Haar lem; *S. R. van Popta. Velsen; *R. Schön- thal, S- Keur, beiden Zandvoort; W. J. Bazuin, Bloemendaal- G. R. Cupido, Vel sen; *W. C. v. d Meije, O. Dröse, beiden Zandvoort; de heren: W. Heermans. H. de Jong, beiden te Haarlem; H. van Wou denberg en T. A Wijma. beiden Vijfhui zen; J. Liefhebber Haarlem; W. P. Keur. Zandvoort- Afgewezen: 7 kandidaten. De kandidaten bij wier naam een sterre tje staat, behaalden tevens het midden standsdiploma. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Vliestroom van Liverpool: Bomma, Halden; Wittekind, Naan- tali; Timca, Mantyluoto; Fenja, Quimper; Pa- nayia Moutsaina, Puerto Ordaz; Lucas Bols-2, Karlsvik; Aldebaran, Helsingfors; Liberiakust, Hamburg: Clio, Mantyluoto; Helena, IJsland, pa ling voor Spaarndam; Biri, Sharpsborg; Hersilia, Rotterdam: Holmfield, Swansea; Memnon, Ham burg; Clangula, Rotterdam; Alcetas, Rotterdam; Frans Böhmer, Rotterdam; Imke, Rotterdam; Betty Anne S, Rotterdam; Sont, Rotterdam; Jan, Rotterdam; Twee Gebroeders, Delfzijl. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Ubbergen naar Klaipeda; Rozenburgh, Rotterdam, ledig van Velsen; Atlantic, Dragenham; Steady, IJstad, zout van IJmuiden; Mariken, Archangel; Zaan- stroom, Dagenham; Trude K, Halmstad, zout van IJmuiden; Brinio, Boston, kunstmest van Hoog ovens; Westerdok, Rotterdam; Cormain, Sunder land: Socrates, Curasao; Bergensfjord, Londen; Netta, Catania, bijlegger IJmuiden; Neth. Coast, Rotterdam; Prins Bernhard, IJmuiden; Stoer- dieck, Brunsbüttel; Hitra, Rotterdam; Raunala, Narvik, ledig van Hoogovens; Janny, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). IJMOND ADVIESCOLLEGE KOMT 13 OKTOBER WEER BIJEEN De eerstvolgende vergadering van het adviescollege voor het IJmondgebied is vastgesteld on 13 oktober. Een agenda is er nog niet. De vergadering wordt ge houden in het raadhuis van Velsen. Het paviljoen van het sportpark „Water vliet" in Velsen-N. bleek bijna te klein om de dames en heren van de handbalvereni ging „IJmond" te herbergen, die tezamen met de 46 Duitse gasten van de vereni ging Rot Weiss uit Frankfort zaterdag al daar bijeen waren voor het houden van een afscheidsavond. Nadat de gasten vorige week maandag waren gearriveerd was het op deze avond alweer zo ver dat afscheid moest worden genomen, daar zondagmorgen de terugreis naar Frankfort zou worden aanvaard. De voorzitter van IJmond, de heer W. Siebers, sprak een hartelijk afscheidswoord en van Duitse zijde werden woorden van dank ge sproken door resp. de heren K. Beithan en K. Zier, waarbij de laatste spreker zijn woorden vergezeld deed gaan van een fraaie ets, voorstellende een stadsdeel van Frankfort. Na dit officiële gedeelte bleven gasten en gastheren nog geruime tijd bijeen om in gezellige stemming nog eens terug te zien op de, ondanks de minder gunstige weers omstandigheden, goed geslaagde dagen. Zondagochtend om ongeveer half tien werd vanaf het Statenhuis te Beverwijk ge start voor de reis naar Frankfort. Van 31 iuli tot en met 6 augustus zal door 46 leden van de handbalvereniging „IJmond" een tegenbezoek worden ge bracht aan Frankfort Het ziet ernaar uit dat de gemeente Heemskerk binnen niet al te lange tijd de veertienduizendste inwoner kan registre ren in de boeken van de afdeling burger lijke stand. Naar het zich laat aanzien zal deze aangifte plaats vinden in de tweede helft van augustus of begin september aanstaande. De snelle groei van Heems kerk na de tweede wereldoorlog komt tot uitdrukking als wij vermelden dat er vlak na de bevrijding slechts ruim 6000 mensen woonden. Groenteveiling Castricum Het veilingbeeld van maandag te Cas tricum was anders dan vorige week vrij dag. Alle groentesoorten zijn in prijs ge daald en zelfs de kruisbessen en doosjes aardbeien moesten weer een veer laten. Ook de bloemkool, vrijdag nog 96 ct per stuk, haalde nu maar 65 cent en de dop erwten maakten eveneens een flinke dui keling. Alleen de sla liep op van 3'/i tot 6 cent. De noteringen van maandag waren: aardbeien 69-86 per doosje; kruisbessen 250-270; rabarber 15; waspeen 11-26; uien 15; sla 3V2-6; bloemkool .11-65; komkom mers 23-29; groene doperwten 22-46; tuin bonen 19-45; bospeen 22; sperziebonen 105-120; capucijners 45-64; boskroten 8-9. In zaal Nijman heeft de Heemskerkse vereniging van middenstanders een leden vergadering gehouden. De voorzitter, de heer Van der Laan herinnerde er in zijn openingswoorden aan dat men altijd een werkgroep heeft gehad die diverse win kelacties voorbereidde. Deze is thans en bloc afgetreden. Op deze bijeenkomst werd een nieuwe werkgroep benoemd, die bestaat uit de heren A. Minneboo, G. Berghuis, C. Groot en P. F. Duin. De voorzitter wees erop dat er plannen bestaan voor de bouw van een winkel centrum in Meerensteyn. „Dit kan van in vloed zijn op de omzet van de midden standers in Heemskerk. Men moet zoveel mogelijk het kopen in eigen plaats bevor deren en dit kan men onder meer berei ken door het voeren van gezamenlijke acties. Wij moeten sterk zijn om de even tuele vestiging van een groot winkel- bdrijf te kunnen opvangen. Het bieden van goede service kan hiertoe een goed middel zijn", aldus de heer Van der Laan. Voorts werd nog gesproken over de mogelijkheid van een vervroegde winkel sluiting op zaterdag. Maar de aanwezigen achtten de tijd hiervoor nog niet rijp. Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: aardbeien 41 74 cent per doosje, andijvie 720, bloem kool 3186 sla 4- -9, bospeen 3364, was peen 2245, sperziebonen 95130, snij bonen 175260, tuinbonen 1434, spinazie 4377, postelein 4163, doperwten 3897. OTTAWA (Reuter) Gisteren is als opvolger van James Coyne, Louis Ras minsky benoemd tot gouverneur van de Bank van Canada. Rasminsky is een des kundige op het gebied van internationale financiën en deviezenkwesties en is de laatste zes jaren plaatsvervangend gouver neur van de bank geweest. Geref. Kerken Hendrik Ido Am- R. van Reenen te Aangenomen naar bacht (2de pred.pl.) Klundert (N.Br.). Beroepen te Lemmer H. den Boeft, voorheen predikant bij de Geref Kerken (Vrijgemaakt) te Schouwerzijl. Bedankt voor Hoogvliet (vac. F. Min- nema) A. G. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois K. Boersma, kand. te Apeldoorn en J. P. Ver steeg, kand. te Amsterdam. Beroepen te Woerden H. Biesma. kand. te Lisse. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben goedkeuring onthouden aan een gedeelte van het uitbreidingsplan Meerestein, voorzover dit op het Heemskerkse grondgebied ligt. Het geldt hier een strook grond aan de omtrek van het uitbreidings plan. De onthouding van de goedkeuring betekent dat een deel van de woningbouw plannen niet zal kunnen doorgaan. Met name is de bouw van twee torenflats in dit plan daardoor van de baan. Het gedeelte van dit plan Meerestein dat binnen de grenzen van de gemeente Heemskerk ligt, beslaat een oppervlakte van circa 33 hectare of rond 47 percent van het totale plan en het heeft een capaciteit van ongeveer 1330 woningen, te verdelen in circa 800 ééngezinshuizen en 530 wo ningen in hoogbouw uit te voeren. Nu Gedeputeerde Staten hun goedkeu ring aan een deel van dit stedebouwkun dige plan (passend in het kader van het streekplan voor de IJmond-Noord) hebben onthouden, wordt daarmee de capaciteit van het uitbreidingsplan dus minder. De strook, waaraan de goedkeuring is onthouden, ligt overigens precies in het tracé van de toekomstige weg van de Coentunnel naar de IJmond. En ofschoon het juiste tracé van deze rijksweg nog niet bekend is (men had al in maart jongst- leden met de aanleg willen beginnen), heb ben Gedeputeerde Staten van Noordhol land kennelijk al rekening met het ver- loop van die weg, dwars door het streek plan, gehouden. Dit zou er dus op kunnen wijzen, dat de weg die Coentunnel en IJmond met elkaar gaat verbinden, overeenkomstig de plannen van de minister van Verkeer en Waterstaat zal worden aangelegd. De consequentie is, dat het streekplan voor de IJmond-Noord gedacht als één gebied met woonwijken voor circa 150.000 mensen in twee delen wordt gesneden Het is bekend dat de gemeente Heems kerk dit niet onwelgevallig is, aangezien deze gemeente graag zelfstandig zal blijven en niet zoals de minister van Binnen- Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service Het aloude en bekende adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Voetbal De amateurploegcn weten sinds maandag wie in de komende, voetbalcompetitie hun tegenstanders zullen zijn. De tweedeklassers uit Kennemerland zijn weer ondergebracht in de Noordhollandse afdeling en deze competitie wijkt niet zo heel erg veel af van de indeling van vorig jaar. De Kennemers, VVB en Vitesse '22 zien bekende tegenstanders als Alcmaria Victrix Purmersteyn, QSC, en West-Frisia weer terug. Het gedegradeerde DWV heeft de plaats van HRC ingenomen, die naar de eerste klasse ging. Drie nieuwe tweede klassers zijn: Verser SDW en het Haar lemse Ripperda. /.o op het eerste gezicht: een afdeling van vrij gelijkwaardige tegen standers, waarbij West-Frisia. Vitesse en Purmersteijn wei weer tot de sterksten zullen behoren. Zullen de Kennemers hun aanhang nu weer zo lang in het onzekere laten ten aanzien van de onderste plaats, of zullen zij nu eens een woordje mee gaan spreken? VVB kan zeker weer in staat geacnt worden om een goede rol in de middenmoot te gaan "spelen W'meer en Zandvoortmeeuwen zijn in de andere af deling ondergebracht- Ooit de derde klassers zijn weer in de Noordhollandse afdeling ingedeeld. Nu Velsen is gepromoveerd, is Beverwijk de zuidelijkste plaats in deze afdeling ge worden. ADO, Alkm. Boys, Beverwijk, CSV, DEM. DTS, Egmondia, Mctrvogels, SEW en Wijk aan Zee zijn de oude tegenstanders van vorig iaar. HSV neemt de plaats van het gedegradeerde ZAP in. terwijl Always Forward uit de Zaanse afdeling is over gekomen in de pjaats van Velsen. Een afdeling met gelijkwaardige tegenstanders, waarbij de Beverwijkse clubs wel eens een rol van betekenis konden gaan spelen. Kinheim zit weer in de Haarlemse vierde klasse en zal nu beier voor de dag moeten komen dan vorig jaar. toen men het ter nauwernood kon redden ten koste van Terrasvogels. DEM l is ondergebracht in de reserve tweedklas A. Beverwijk 2, Kennemers 2 en VVB 2 ontmoeten elkaar in de reserve derde klasse F. Jan v. Gemerden-toernooi Het „Jan van Gemerden-toernooi", voor adspiranten wordt dit jaar gehouden op 19, 20 en 26 augustus. In verband met het feit dat dit het vijf de J. v. G.-toernooi is, zal aan elk deel nemend elftal een herinnering worden uitgereikt; er zullen ook meer prijzen be schikbaar worden gesteld dan voorheen. De wedstrijden zullen ook nu weer ge houden worden op de voetbalvelden van het sportpark „Schoonenberg" te Velsen, gelegen aan de Driehuizerkerkweg. Zaterdag 19 augustus spelen de volgen de elftallen. Groep I: DSS, Beverwijk, O. Gezellen, Schoten, Renova. Groep II: Kennemerland, Velsen, WH, Geel Wit, HBC. Groep III: J. Hercules, TZB, IJmuiden, DSOV, Nw Vennep. Groep IV: THB, Odin, SHS, VEW, SMS. Groep V: DSK, Terrasvogels, Halfweg, Kinheim, Telefonia. Zondag 20 augustus zijn aan de beurt: Groep VI: Stormvogels, RCH, Z'meeu- wen, VVB. DEM. Groep VII: Kennemers, van Nispen, EDO, VSV, Bloemendaal. Groep VIII: Ripperda, ETO, IEV, Wijk aan Zee, SVY. Groep IX: DSB, DIO, Waterloo, EHS, VI. Vogels. Handbal Het sportpark „Adrichem" te Beverwijk stond zaterdagmiddag in het teken van het zogenaamd zevenhandbal, daar op een drietal velden een toernooi plaatsvond georganiseerd door de handbalvereniging „IJmond" en waaraan onder andere werd deelgenomen door het bij genoemde ver eniging op bezoek zijnde Rot Weiss uit Frankfort. De zes deelnemende teams waren onder verdeeld in 2 poules en wel als volgt; poule A: Braunau (Oostenrijk), De Blin kert (Haarlem) en Niloc (Amsterdam) Poule B: Concoraia (Haarlem), Rot Weiss (Duitsland) en IJmond (Velsen). In poule A was het landskampioen Niloc dat uitkwam met onder anderen de spe Iers van het nationale team v. d. Heyden en Poulus dat zich duidelijk de meer dere toonde en door een liefst 17-1 over winning op het Oostenrijkse Braunau en een 12-5 zege op De Blinkert de eerste plaats ging bezetten Doordat de ontmoe ting 3raunauDe Blinkert in een 13-3 zege voor de Haarlemmers, eindigde be tekende dit voor de laatsten de 2de plaats in deze poule; 3de werd Braunau- Poule B leverde een verdiende eerste plaats op voor Rot Weiss, hetgeen door de Duitkers werd bereikt na een 11-3 zege op Concordia en een 11-2 resultaat tegen de organiserende vereniging IJmond, De ont moeting met Concordia gaf een 4-4 uitslag te zien en het was hier dus een beter doel- gëmiddelde dat Concordia op de 2de plaats braent; 3de werd IJmond. Hierna waren het de kruiswedstrijden die de aandacht vroegen. De ontmoeting om de 5de en 6de plaats, tussen Braunau en IJmond leverde een 8-5 overwinning op voor de organisatoren, zodat een 5de plaats dus hun deel werd. De 3de en 4de plaats werden beslist tus sen Concordia en De Blinkert en doordat de laatsten een 6-1 zege voor zich opeisten was voor hen de 3de plaats een feit. Een waarlijk prachtig sluitstuk van dit goed seslaagde toernooi vormde de finale ontmoeting tussen Rot Weiss en Nederlands kamoioen Niloc. De als winnaars gedood verfde hoofdstedelingen stuitten hier op geduente tegenstand van de Duitsers, zodat de talrijke toeschouwers van een op goed peil staande en vrijwel gelijkopgaande ontmoeting konden genieten. Eerst in het laatste gedeelte van de strijd hakte toch Niloc de knoop door, won en sleepte aldus een 5-3 zege in de wacht. Naast bovenstaande wedstrijden waren het nog diverse andere ontmoetingen die op deze middag veraen verspeeld. Bij de heren speelde hc" reserveteam van Rot Weiss een tweetal wedstrijden tegen Niloc 2. Beide keren waren het de Amsterdam mers die aan het langste eind trokken respectievelijk met de cijfers 15-1 en 6-3. Bij de jongens-junioren waren het De Blinkert, Rot Weiss en IJmond die tegen eikaar uitkwamen en hier waren de resul taten als volgt: De BlinkertIJmond 3-10 IJmondRot Weiss 6-9, Rot WeissDe Blinkert 6-6. Het Duitse Rot Weiss wist hier met 3 punten dus beslag te leggen op de 1ste plaats. 2ae IJmond. 2 punten, 3de De Blinkert, 1 punt Bij de meisjes- junioren waren de uit slagen: De Blinkert aIJmond b 0-7, De Blinkert bIJmond a 3-10, IJmond aDe Blinkert a 17-2. IJmond bDe Blinkert b 9-4. Bridge In de zomercompetitie van de bridge,- club „Sans Atout' te Beverwijk werden de volgende resultaten behaald: Groep A: 1 BosPh. van Groningen 66Vj, 2. W. de BoerD. Hoogeboom 66, 3. C. SpruitPh. Bakker 64V2, 4. dames Rey- mersKleyn 58'/i, 5 G. C. Tabakmevr. Tabak 55V2, 6. A TandR. Hoen 54, 7- mevr- TabakD. Biben 48 landse Zaken heeft voorgesteld bij Be verwijk wil worden gevoegd. Plank niet mis geslagen Heemskerk liet dan ook, met de kans dat de nieuwe rijksweg (of Coentunnelweg) zó zou worden aangelegd als in die ge meente bekend was, een eigen stedebouw kundig plan ontwerpen door de Baamse architect Zuiderhoek, wiens gehele plan was „opgehangen" aan het vermoedelijke verloop van deze weg. Het begint er nu naar uit te zien dat Heemskerk de plank niet ver heeft misge slagen, nu G.S. hun goedkeuring hebben onthouden aan een deel van een uitbrei dingsplan dat in het tracé van deze Coen tunnelweg ligt. Het onthouden van de goedkeuring aan het bedoelde deel betekent voor Heems kerk ook iets anders, namelijk dat een aantal agrarische bedrijven, die in hun ge héél onteigend moesten worden, nu slechts voor ongeveer de helft in handen van de gemeente dienen te komen, daar de andere helft, volgens het plan, eigendom kan blij ven van de agrariërs. „Dit zal de gemeente een hoop geld gaan kosten", zo luidde het commentaar ten ge meentehuize van Heemskerk. De ruim tien agrarische bedrijven die nog eigendom van de gemeente moeten worden, zullen dus slechts voor ongeveer de helft kunnen worden aangekocht. En aangezien de agra riër met mag herbouwen op zijn niet- verkochte stuk grond, zal de gemeente Heemskerk dus een hogere schadever goeding moeten betalen dan normaal het geval is bij algehele overdracht. In het vrij afgelegen Horsthoekerveld in de gemeente Heerde is gisteren de 28- jarige mevrouw J. A. van der Veen aan gevallen en bijna gewurgd door een nog onbekende man. De dader, die per fiets was gekomen, sprak de vrouw aan die bij haar woning stond, en vroeg op dreigende toon, waar het geld was. Toen de vrouw haar man riep, zei de man dat zij dit wel kon nalaten, want dat haar man niet thuis was. Blijkbaar had hij dus de heer Van der V., die even tevoren was uitgegaan, zien vertrekken. Toen de vrouw niet wilde zeggen waar het geld was, kneep de on bekende haar keel dicht. Toen wat lateri de echtgenoot thuiskwam, vond hij zijn vrouw bewusteloos. Zij kwam echter spoe dig bij. De vrouw kon een vrij uitvoerig signalement van de aanvaller geven. De rijkspolitie is een speurtocht naar de man begonnen. Ook twintig inwoners van Heerde heb ben op brommers en fietsen een klopjacht gehouden, maar de overvaller niet kunnen vinden. Het bestuur van het Nederlands Archi tecten Genootschap (N.A.G.) heeft naar aanleiding der door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid genomen beperkende maatregelen in de bouwnijver heid aan deze bewindsman geschreven dat het N.A.G. zich ernstig bezorgd maakt over de hieruit voortvloeiende gevolgen voor de architectenstand in het algemeen en de architectenbureaus in het bijzonder. „Deze maatregelen zijn een diep ingrijpen in een regelmatige uitoefening van het be roep en bovendien zullen de financiële ge volgen, in het bijzonder voor de architec tenbureaus uiterst zwaar zijn," aldus het N.A.G., dat de minister verzoekt bij ver der te nemen maatregelen met deze moeilijkheden rekening te houden, waarbij overleg met het organisatieleven op hoge prijs wordt gesteld. Prof. Macmillan uit Engeland, een neef van de Britse premier, wachtte gisteren een verrassing op de Rotterdamse lucht haven. Aan het einde van de vakantie op het vasteland waar hij o.a. lezingen hield in Frankrijk en Duitsland, besloot prof. Macmillan van Rotterdam uit terug te vliegen met een Engelse luchtvaartmaat schappij. die zich toelegt op het vervoer van auto's De auto van prof. Macmillan bleek de 10.000ste te zijn die door deze maatschappij tussen Southend en Rotter dam werd vervoerd. De professor kreeg bloemen, sigaren en een asbak en mevrouw Macmillan een grote fles parfum. De Engelse maatschappij maakt zeven vluchten per werkdag en vervoert onge veer 200 auto's en 400 passagiers per week tussen Southend en Rotterdam. DJAKARTA (AFP/ANP) President Soekarno heeft maandag het definitieve plan goedgekeurd voor de bouw van een oceanografisch instituut op Ambon. Deze bouw zal geschieden met hulp van Rus land en zal tien miljoen dollar kosten. Een Russische lening hiervoor werd aan Indo nesië aangeboden tijdens het bezoek, dat Kroes jtsjev begin 1960 aan Indonesië bracht. Het is het eerste instituut van dien aard in Indonesië. Medewerkers van Soe karno deelden mede, dat opdracht is gege ven met de bouw onmiddellijk een aan vang te maken. Naar verwachting zal deze eind 1962 zijn voltooid. De actrice Esther Dale, die in honderden films karakterrollen heeft vertolkt, is zon dag overleden. Zij was 75 jaar. Zij was de weduwe van de filmproducent en- schrij ver Arthur Beckhard die in maart van dit jaar overleed.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4