Institutionele belegger legde in 1959 3345 min meer in Chefarine DE BEURS - EVA beseft gevaar van Europese verdeeldheid Pensioenfondsenlevensverzekeringen en landbouwkredieten oorzaak Inschrijving van Noorse lening op 2 augustus Westduitse scheepsbouw zou orders ontvangen voor circa DM 800 min Frans protest tegen de Zwitserse kaasinvoer Trekking: premielening Zuid-Holland 1959 Bonaventura geheel in handen van Elsevier Betalingsbalanstekort in V.S. lager geraamd Zeven landen coördineren beleid bij Brits gesprek met EEG SCHEEP VAARTBERICHTEN Meerderheidsbeginsel en Europees overleg Krachtige bestrijding van p ijn of griep 100.000 op no. 5/28460 DINSDAG 25 JULI 1961 9 Verkeer arbeidskrachten 1 sept. vrij in EEG Dividend v/h Enthoven vastgesteld op 12 pet Van Gend en Loos verhoogt maatschappelijk kapitaal Ghinese rijstbouw wordt een zandverstuiving Bedrijfpensioenfondsen Riva wijzigt dividend- voorstel Wollenstoffenfabriek Vetewe opgericht ïndola Benelux wenst een nieuwe aanpak Het totaal der beleggingen van de in stitutionele beleggers is blijkens een over zicht van het C.R S., in 1959 toegenomen met f 3345 min tot 32096 min. Deze toe neming is ruim een half miljard gulden groter dan in 1958 toen het beleggings totaal ten opzichte van 1957 steeg met 2,8 miljard. Tot de stjjging in 1959 heb hen voornamelijk bijgedragen: de pen sioenfondsen met 1006 min 933 min), de levensverzekeringmaatschappijen met 690 min (f 622 min), en de landbouw- kredietinstellinge, met 572 min 596 min). De sociale fondsen en de overige in het onderzoek betrokken instellingen voeg den in 1959 tezamen 1077 min 634 min) aan het beleggingslotaal toe. Naar de vorm waren de beleggingen van institutionele beleggers per ultimo 1959 als volgt verdeeld: vaste eigendommen 3 pet 1109 min), hypotheken 12 pet 3875 min) effecten 29 pet 9192 min), onder handse leningen 43 pet (f 13923 min), overige beleggingen 9 pet 2714 min), beleggingen in het buitenland 4 pet 1283 min), totaal 100 pet 32096 min). Van het totaal der beleggingen kwam op reke ning van de rijks-fondsen en -instellingen 8935 min 8167 min) en van de overige institutionele beleggers 23161 min 20584 min"). Uit de verdeling van de beleggingen naar kredietnemers blijkt, dat ultimo 1959 rond 48 pet (51 pet) van alle beleggingen bij de overheid (het rijk en de lagere publiekrechtelijke lichamen) was onder gebracht. De beleggingen bij het rijk maakten hiervan 50 pet (57 pet) uit. De beleggingen van de rijksfondsen en -instel lingen bestonden voor 75 pet (77 pet) die van de overige institutionele beleggers voor 38 pet (40 pet) uit overheidskrediet. De kredietverlening aan bedrijven en instel lingen maakte ultimo 1958 en 1959 rond 20 pet resp. 19 pet van het totaal der beleggingen uit. De pehsioenfordsen en de levensver zekeringmaatschappijen speelden bij deze kredietverlening de belangrijkste rol n.l nl- ultimo 1958 resp. 36 pet en 29 pet, en ultimo 1959 resp. 36 pet en 30 pet van het totale door institutionele beleggers aan bedrijven e.d. verstrekte krediet. Naar de vorm was door de pensioenfondsen ultimo 1959 55 pet (4,7 pet) in aandelen belegd, en 15,8 pet (15,3 pet) in onderhandse leningen op lange termijn aan bedrijven en instel- Advertentie zonder de maag van streek te maken! leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een Ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werkkunt doenKokera 20 tabletten f 0.80. Woensdag 2 augustus aanstaande wordt door de Bank voor Handel en Scheep vaart te Rotterdam en de firma Jonker en Verschoor te Amstredam de Inschrijving opengesteld op de reeds aangekondigde 5'/a pet 14-jarige obligatielening 1961 groot 125 min a pari, ten laste van de Reders Scheepscrediet Vereniging (Redernes Skibskreditforening) te Kristiansand, Noorwegen. Notering ter beurze zal wor den aangevraagd. De aflossing geschiedt a pari van 1 september 1964 af. Vervroeg de algehele of gedeeltelijke aflossing niet voor 1 september 1972. Met ingang van die datum 102 pet, in,1973 a lOl'/z pet. en in 1974 a 101 pet. Het doel van de lening is, blijkens het prospectus, kapitaal te ver schaffen voor de financiering van hypo theken op schepen oncfer Noorse vlag. De lening wordt voor de betaling van rente, aflossing en kosten onvoorwaardelijk ge garandeerd door de Christiania Bank og Kreditkasse te Oslo. BRUSSEL (AFP) De ministerraad van de E.E.G., die maandag te Brussel in vergadering bijeen is gekomen, heeft be sloten dat het vrije verkeer van arbeids krachten in de zes aangesloten landen op 1 september a.s. zal ingaan. Verder is be sloten een onderzoek in te stellen naar de lonen in diverse industrieën. De invoer van tropische houtsoorten uit met de E.E.G. geassocieerde landen zal worden verge makkelijkt. Er zijn verschillen van mening aan de dag getreden wat betreft de gemeenschap pelijke handelspolitiek. Zo wil Italië de handen vrij houden wat betreft de invoer van ruwe olie uit de Sovjet-Unie. In de gisteren gehouden vergadering van de n.v. Pletterij v/h L. I. Enthoven en Cre.' te Delft zijn de jaarstukken goedgekeurd en is het dividend vastgesteld op 12 pet (onv). De aftredende commissaris mr. H. G. Stibbe werd herkozen. Overwogen wordt over te gaan tot kapitaalsuitbreiding, even tueel gepaard gaande met een converteer bare obligatielening. Een en ander onder meer ter financiering van de uitbreiding van het bedrijf te Gouderak. lingen. Bij de levensverzekeringmaatschap pijen bedroegen deze percentages resp. 3,4 pet (3,3) en 20,C pet (18,7 pet). Hierbij merkt het C.B.S op dat de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, de Nederlandse Waterschapsbank e.d. in deze statistiek niet onder bedrijven en instellingen zijn begrepen ,maar een afzonderlijke groep vormen. Betekenis De betekenis van de kapitaalverstrek king door de institutionele beleggers voor het overheidskrediet blijkt daaruit, dat 70 pet (onv-) van de totale geconsolideerde binnenlandse overheidsschuld in bezit is van deze instellingen indien men de balanswaarde van de beleggingen in over heidspapier mag vei gelijken met het totaal der nominale geconsolideerde overheids schuld. In geld uitgedrukt betekent dit 16.189 min van bet totaal van 23.019 min. Va-n de binnenlandse geconsolideerde staatsschuld is 62 pet (onv.) en van de geconsolideerde schuld van de lagere pu bliekrechtelijke Lcliamen 79 pet (onv.) in handen van de institutionele beleggers. In afwijking met in voorgaande jaren gepubliceerde cijfers heeft het C.B.S., ter verkrijging varf een zuiverder beeld van de wijze waarop in de kapitaalbehoefte van de overheid meer in het bijzonder die van de lagere overheid werd voorzien door de institutionele beleggers, thans mede opgenomen de bedragen aan lang lopende schuld, die aan de lagere overheid indirect zijn verstrekt, n.l. door tussen komst van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, de Nederlandse Waterschaps bank e.d- Voor de jaren 1957-1958-1959 was resp. i 1406 min, 2432 min en 3191 min aan langlopende schuld in de vorm van obligatieleningen t-ri onderhandse leningen op lange termijn var deze bankinstellingen bij de institutionele beleggers onderge bracht- Voor het verkrijgen van een inzicht in de beleggingspolitiek van de onderschei dene institutionele beleggers heeft het C.B.S. over een reeks van jaren voor de verschillende groepen van instutionele be leggers de voornaamste beleggingsobjecten uitgedrukt in percenten van het beleg gingstotaal. Over bet algemeen krijgt men de indruk dat de beleggingspolitiek geen ingrijpende wijzigingen heeft ondergaan. Als institutionele beleggers beschouwt het C.B.S. die financiële instellingen, welke met een zekere regelmaat gelden op lange termijn te beleggen hebben als noodzake lijk uitvloeisel van hun hoofdfunctie. De Frankfurter Allgemeine Zeitung ver- jt(*en?t,,i,n krjngen rap de regering .ep het bèdrfjfslfeveh van Bremen, dat de bonds regering .^plannen bestudeert voor het ver lenen van hulp aan de Duitse scheeps- bouwnijverheid. Door de beschikbaarstel ling van kredieten uit het tegenwaarde fonds van de Marshall-hulp zou de West duitse scheepsbouw zo spoedig mogelijk aan orders ter waarde van 800 miljoen a een miljard mark moeten worden gehol pen. Gedacht wordt aan de voorfinancie ring van buitenlandse opdrachten tot een bedrag van 200 miljoen mark tegen een rente van 5 pet. Verder voorziet het plan in krediet envan in totaal 300 miljoen mark, met een looptijd van elf jaar voor de financiering van opdrachten uit onder ontwikkelde landen. De Westduitse marine zou voorts in het voorjaar van 1962 orders ter waarde van 200 a 300 miljoen mark plaatsen. Het plan houdt ondermeer een regeling in, waaronder premies zullen wor den betaald voor het slopen van oude en inefficiënte schepen, voor de vervanging van deze schepen zullen kredieten tegen lage rente beschikbaar worden gesteld. PARIJS Onder de Franse kaasboeren bij de Zwitserse grens is een protestbe weging ontstaan tegen invoer van Zwitser se kazen, waardoor de prijs van de Fran se kazen de laatste maanden is gedaald. De Zwitserse ambassade in Parijs heeft naar aanleiding van deze protestbeweging via haar consulaat in Besangon haar standpunt bekendgemaakt over de Frans- Zwitserse handelsbetrekkingen. In deze verklaring zegt de Zwitserse regering, dat onder de Franse handelspartners Zwitser land een bijzondere plaats inneemt. In 1960 heeft Zwitserland tweeëneenhalf maal zo veel van Frankrijk gekocht als aan Frank rijk verkocht. Blijkens een bijvoegsel van de Neder landse Staatscourant zijn bij akte van 9 juni 1961, yerleden voor notaris P. M F. Verhoef' te Utrecht, de statuten van Van Gend en Loos gewijzigd. De voornaamste wijziging betreft de verhoging van het maatschappelijk kapitaal van f 10 min tot f 25 min. De directie van Van Gend en Loos deelt mede, dat sinds de voorlaatste statutenwijziging in 1948 het geplaatste aandelenkapitaal is verhoogd van 2 tot 10 miljoen. Uitgifte van aandelen wordt thans overwogen. TOKIO (UPI) Volgens het communis tisch Chinese persbureau Nieuw-China, is een deel van China's rijstbouwgronden door buitengewone droogte veranderd in êen zandverstuiving. Met name betreft het hier de gebieden aan de oevers van de Yangtse in de provincie Hoepeh, een van China's belangrijkste rijstleveranciers. Volgens het persbureau weten de boeren in de getroffen streken nauwelijks hoe zij aan water voor zichzelf en hun vee moe ten komen. Sinds april, aldus Nieuw-China, is er in grote delen van Hoepeh geen re gen gevallen. Dammen en kanalen worden aangelegd, aldus het bureau, om kunstma tige bevloeiing mogelijk te maken. Gisteren is weer de trekking gehouden van de 2'/» percent premielenjng Zuid-Holland 1959, waar bij 12 series van elk 10 obligaties werden uitge loot. Het waren de series 20242, 25382, 25474, 28460, 29308, 33523, 34413, 37202, 37590, 37801, 37957 en 37966. De premie van 100.000 viel op nummer 5 van serie 28460, die van 10.000 op nummer 4 van se rie 37801 en die van 5000 op nummer 7 van se rie 25474. Twee obligaties lootten uit met een premie van 2500: nummer 9 van serie 25474 en nummer 2 van serie 37957. De bezitters van de 5 volgende obligaties werd een premie van 1000 toegewezen: nummer 4 van serie 20242, nummer 5 van serie 25382, nummer 1 van serie 28460, num mer 9 van serie 34413 en nummer 9 van serie 37966. Voorts werden de volgende 5 obligaties uitgeloot met een premie van 500: nummer 6 van serie 28460 de nummers 4 en 9 van serie 37202, nummer 1 van serie 37801 en nummer 10 van serie 37957. Tenslotte werden de overige 105 niet genoemde nummers van bovengemelde se ries uitgeloot met 125 elk. Het bedrijfspensioenwezen blijft zich verder ontwikkelen. Dit blijkt uit de maandstatistiek van het financiewezen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die vermeldt dat het aantal premiebe- talende deelnemers van de eigen risico dragende pensioenfondsen eind 1959 onge veer 950.000 personen bedroeg (vorig jaar 928.000). Ouderdomspensioen werd uitbe taald aan 86.000 (vorig jaar 78.000), wedu wepensioen aan 22.000 (vorig jaar 20.000), wezenpensioen aan 7.500 (vorig jaar 7.600) en invaliditeitspensioen aan 8.027 (vorig jaar 7.418) personen. Het gemiddeld per persoon uitgekeerde pensioen bedroeg in 1958 per jaar 495 en in 1959 575. Deze pensioenverhoging kon worden opgevangen door de hogere opbrengst uit de beleg gingen (96 miljoen tegen 79 miljoen in 1958). Het totaal van de toeneming der premiereserves en der overige reserves bedroeg 360 miljoen. De groei van de reserves vindt zijn spiegelbeeld in de toe neming van beleggingen, welke 368 be droeg. Het aantal ondernemingspensioen fondsen neemt af. Voor de kleine tot zeer kleine ondernemingen is het vaak een voudiger zich rechtstreeks bij een levens verzekeringmaatschappij te verzekeren. Ook zal de omstandigheid, dat in verschil lende bedrijfstakken de oprichting van een bedrijfspensionfonds wordt nagestreefd, tot gevolg hebben dat niet meer wordt overgegaan tot de stichting van een eigen ondernemingspensioenfonds. De ontwikke ling van de ondernemingspensioenfondsen vertoonde in 1959 wederom een gunstig beeld. De beleggingen van de 155 betrok ken fondsen namen toe met 343 mil joen. De totale beleggingen van de eigen risico dragende bedrijfspensioenfondsen en van de grote ondernemingspensioenfondsen (welke ruim 90 pet. van alle risicodragende pensioenfondsen uitmaken) beliepen in totaal eind 1959 bijna 6 miljard met een totale opbrengst van 227 miljoen. Aan premie werd in 1959 in totaal ontvangen f 488 miljoen. Aan pensioen werd totaal uitbetaald 150 miljoen. In afwijking van het eerder gepubliceer de voorstel zal Riva n.v. te Amsterdam- Den Haag voorstellen op de in 1960 uit gegeven aandelen niet 2,5 maar 10 percent bonus-aandelen uit te keren, evenals op de oude aandelen. Het contante dividend van 2 percent voor de nieuwe aandelen (8) is ongewijzigd gebleven. Alle houders van aandelen Bonaventura, die nog niet in handen waren van de n.v. Uitgeversmij Elsevier, hebben gebruik ge maakt van het aanbod tot verwisseling van aandelen Bonaventura in die van El sevier, zo deelt laatstgenoemde vennoot schap mede. In dit verband- is aan be langhebbenden meegedeeld, dat Elsevier het gedane aanbod gestand doet. De ver wisseling betrof een aandeel van nominaal 1.000 en 5 onderaandelen van nominaal f 100 van de Elsevier tegen een aandeel van nominaal 1.000 Bonaventura. Daar naast gold het aanbod tegenover twee aan delen van nominaal 1.000 Bonaventura ter verwisseling in drie aandelen van no minaal ƒ1.000 Elsevier. Met een kapitaal van 2 min, waarvan geplaatst 500.000, hebben n.v. Wollen stoffenfabriek Triborgh en wollenstoffen- fabrieken L. E. van den Bergh n.v., beide in Tilburg, opger.cht de n.v. Verenigde Tilburgse Wollenstoffenfabrieken Vetewe. Deze beoogt de vervaardiging en de be werking van en de handel in wollen stof fen en andere tevfielgoederen. Beide ne men elk voor f 250.000 deel in het geplaat ste kapitaal- Tot directeur is benoemd de heer E. L. W. C. M. van Spaendonck. INTERNATIONALS IN HERSTEL De internatoinals hebben gisteren bp het Damrak de nieuwe week ingezet met een vaste stemming. De handel had echter niet veel te betekenen. Geopend werd met winsten van 8 tot 17 punten. Het buiten land had enige interesse. Unilever opende op 720'/* 11), AKU op 367 8), Phi- WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse Nationale Raad voor de Buiten landse Handel een particuliere organi satie zonder winstoogmerk heeft giste ren medegedeeld, dat naar schatting het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans dit jaar tot 500 miljoen zal verminderen. De raad deelde mede, dat een studiegroep zijn oorspronkelijke raming van het tekort op 1,9 miljard sterk heeft verlaagd. De vermindering van het verwachte tekort werd grotendeels toegeschreven aan de bijna 700 miljoen aan vervroegde betalin gen door andere landen op hun schulden aan de Verenigde Staten en ook aan de afnemende invoer. De raad voorspelde te vens, dat de export zich zou herstellen en het recordniveau van 19,4 rtiiljard van verleden jaar zou evenaren; voorts dat de invoer over 1961 tot 14,1 miljard zou af nemen, het kleinste bedrag sedert 1958 GENèVE (Reuter) De zeven landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) zullen in geval van Britse onder handelingen met de Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) over een eventuele toetreding tot de Euroinarkt hun activiteit coördineren en gedurende de ge hele periode van besprekingen verenigd blijven. Dit wordt verklaard in het jaar verslag van de organisatie, dat gisteren in Genève is gepubliceerd. Verklaard wordt, dat een algemeen groeiend besef voor de gevaren van de huidige Europese verdeeldheid heeft geleid tot de bereidheid een nieuwe poging te doen om een einde te maken aan de huidige situatie, die in de afgelopen jaren een belemmering voor de Europese economische samenwerking is geworden. Enkele EVA-landen kunnen weliswaar geen verplichtingen van politieke aard aanvaarden, maar zeven staten zijn alle bereid verplichtingen op zich te nemen, die verder gaan dan die van de conventie van Stockholm, waarbij de Vrijhandels associatie werd opgericht. Het doel van el ke oplossing moet de bevordering van een heid en solidariteit in Europa zijn, aldus het verslag, met versterking van de Europese economie en opbouw van een ge ïntegreerde markt op solide en 'permanen te basis. Om dit te bereiken moeten doel treffende instellingen worden opgericht voor toezicht op de uitvoering van de ver plichtingen, die nodig zijn om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te bereiken. Dit jaarverslag komt aan het begin van een week, waarin belangrijke mededelin gen over de mogelijkheid van onderhande lingen tussen het Verenigd Koninkrijk en de E.E.G. worden verwacht. Dezer dagen zal, naar men aanneemt, het Britse kabi net een besluit over deze kwestie némen. Vrijdag aanstaande komt de ministerraad van de EVA op Brits verzoek in Genève bijeen en zal Groot-Brittannië vermoede lijk zijn partners van zijn beslissing over een gesprek met de E.E.G. op de hoogte brengen. Daarna zal premier Macmillan, op 31 juli, een verklaring in het Britse Lagerhuis afleggen. Hierbij kan tevens worden aangetekend, dat het Verenigd Ko ninkrijk 1 augustus aanstaande met de zes E.E.G.-landen overleg zal plegen in de ministerraad van de Westeuropese Unie. Deze conferentie is bedoeld als verleng stuk van het topoverleg dat de regerings chefs der zes E.E.G.-landen de vorige week in Bonn hebben gepleegd en waarop zij tot regelmatig topoverleg en bestude ring van de mogelijkheid van statutair ge regelde politieke samenwerking besloten. (UPI) De leden van het Britse Lager huis zullen volgende week een extra dag krijgen om de Britse toetreding tot de Euromarkt te bespreken. Minister van BinftefJantfkri 'ZaRèf]v'BliYlëV heelt gisteren meegedeeld, dat het dgbat zich over Woensdag en dondetdSg 2 en 3 augustus zal uitstrekken. Hij ontkende voorshands dat de verlenging van het debat met een dag een wijziging van de regeringspolitiek in de kwestie van een eventuele toetreding inhoudt. Aagtekerk 25 te Mtwara verwacht. Abbekerk 24 102 m. n.w. Perim n. Aden. Abida 27 Ie New York verwacht. Acila 24 950 m. w.z.w. Madeira n. Oran. Acmaea 24 40 m. n.n.o. Bougie n. Brunsbüttel. Adonis 24 v. Curagao n. Philadelphia. Agamemnon 24 v. Balboa n. Punta Renas. Akkrumdijk 24 v. L. Angeles, 25 te San Francisco. Alchiba 25 te Djibouti. Aldabi 24 v. Vitoria n. Salvador. Algorab 25 te Antwerpen. Alhena 25 te Buenos Aires. Alioth 23 v. Dalhousie n. New York. Ammon 23 te Hamburg n. Bremen. Ampenan verm. 27 v. Singapore n. Bangkok. Amsteldiep 24 480 m. w. Goa n. Aden. Amstelveld 26 te Chinwangtao verwacht. Angolakust 24 te Freetown verwacht. Annenkerk 24 200 m. n.w. Djeddah n. Suez. Area 27 te Singapore verwacht. Arendskerk 25 te Port Swettenham. Arendskerk 25 te Port Swettenham verwacht. Ares 25 te Arica (C.) Attis 24 40 m. z.z.w. Wight n. Curagao. Balong 24 570 m. w. Los Angeles n. San Marcos Banda 24 146 m. z.o. Massawa n. Bombay. Batu pass. 24 Gibraltar n. Hamburg. Bawean 23 v. Assab n. Suez. Bennekom 24 350 m. z.w. Azoren n. Bremen. Boissevain 25 te Santos. Caltex Arnhem 24 60 m. o. Gibraltar n. R'dam. Calt.ex Delfzijl 25 te Fawley verwacht. Caltex Eindhoven pass. 24 Canakhale n. Derince. Caltex Gorinchem 24 40 m. n.n.w. St. Vincent n. St. Nazaire. Caltex Leiden 24 250 m. o.n.o. Aden n. Suez, Caltex Napels 24 v. Durban n. Lorenco Marques. Caltex Pernis 24 130 m. z.z.w. Ras Al Hadd naar Bahrein. Caltex Rotterd. 24 120 m. n. Ras Madraka n. Suez. Caltex The Hague 24 55 m. z. Karachi n. Madras. Camerounkust 23 v. Lagos n. Port Harcourt. Camitia 24 240 m. z.w. Calcutta n. Curagao. Cartago 25 te New York. Cinulia 25 te Durban. Cities Service Valley Forge 25 te Philadelphia, Concepcion 24 te Ilheus v. Montevideo. Cradle of Lib. 24 75 m. w. Gibralt. n. Marseille. Crania 24 150 m. o.z.o. Madeira n. Trinidad. Diogenes 25 te Curagao. Dongedijk 24 v. Cristobal n. Londen. Eenhoorn 25 v. Constantza n. Genua. Esso Amsterdam 24 40 m. w. Aden n. Mena. Esso Nederland pass. 24 Flores Az. n. Amuaybay. Esso Rotterdam 26 te Amuaybay verwacht. Fina Nederland 25 te Curagao Forest Lake 24 640 m. n.w. Fremantle n. Kwinana. Forest Town 24 80 m. z. Rhodos n. Banias. Friesland SSM 24 150 m. z. Finisterre n. Barrow. Gaasterkerk 2 4te Shanghai. Gaasterland 23 v. Kabedelo n. Amsterdam. Geertje Buisman 24 v. Augusta n. Sfax. Graveland 24 teRio Grande verw v. Pto, Alegre Guineekust 24 25 m. w. Monrovia n. Abidjan. Hathhor 22 v. Rhodos n. Piraeus. Hector Dass. 24 Kreta n. Iskenderun. Hera 23 150 m. n.w. Santiago n. Santiago. Hersilia 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Hilversum 24 te Jacksonville. Holendrecht 24 v. Rio de Janeiro n. Emden. Hoogkerk 25 te Marseille. Hydra 23 v. Punta Gorda n. Amsterdam. Isis 23 40 m. z.o. Bonaire n. Port of Spain. Ittersum 24 te Hamburg. Ivoorkust 24 15 m. z.w. Kp. Blanc n. Le Havre Izalco 24 te Puerto Barrios verwacht. Japara 24 111 m. o. eil. Kuria Muria n. Karachi. Jason 25 te IJmuiden verwacht. Johannes Frans 25 te Cartagena. Joseph Frering 24 85 m. n.w. Oporto n. IJmuiden. Kaap Hoorn pass. 24 Kp. Palmas n. Liverpool. Kabylia 24 v. Douala n. Curagao. Kalydon 24 te Rouen v. Pauillac. Kamperdijk 25 te New York. Kara 25 v. Rotterdam n. Saltend. Karachi 24 te Biak. Katelysia pass. 24 Guadeloupe n. Puerto Miranda. Katendrecht 24 te Suez verwacht v. Rastanura Keizerswaard 25 v. Malta n. Tripoli. Kelletia 24 400 m. o. Recife n. Point a Pietre.. Kenia 30 te Curagao verwacht. Kennemerland pass. 24 Finisterre n. Las Palmas Kerkedijk 24 240 m. w.z.w. L'end n. New York Kermia 5/8 te Curagao verwacht. Khasiella 24 650 m. z.w. Azoren n. Pernis. Kieldrecht 23 v. Calcutta n. Chalna. Kinderdijk 24 300 m. w. Azoren n. Miami. Kloosterdijk pass. 24 Key West n. Antwerpen. Kopionella 29 te Three Rivers (Quebec) verw. Koratia 25 te Punta Cardon. Korendijk 25 te Rotterdam. Korema 24 650 m. z.o. Ceylon n. Perzische Golf. Korovina 24 30 m. z.o. Fao n. Lissabon. Kosicia 24 te Maracaibo verwacht. Krebsia 24 v. Abadan, 25 te Mena Al Ahmadi. Kreeft 24 v. Kirkeness n. Rotterdam. Kryptos 25 bij IJmuiden verw. n. Amsterdam. Kylix 26 te New York verwacht. Laarderkerk 24 180 m. n.n.w. Perim n. Bahrein Ladon 24 v. Amsterdam n. West-Indië. Langkoeas 25 te Colombo. Langleeclyde 25 te Colombo verwacht. Lekkerkerk 25 v. Aden n. Suez. Lelykerk 24 te Antwerpen. Leopoldskerk 24 60 m. n.w. Oporto n. Rotterdam. Liberiakust 24 te Amsterdam. Loppersum 24 290 m. n.o. Fayal n. Houston. Maasdam 24 v. New York n. Galway. Maaskerk 24 v. Hamburg n. Bremen. Maaslloyd 24 240 m. w.z.w. Azoren n. Tripoli. Medon 24 360 m. z.w. Bermuda n. Curagao. Mekskerk 24 40 m. w.n.w. Algiers n. Port Said. Memnon 25 te Jacksonville. Merwede 24 te Douala. Merwelloyd 25 te Labuan. Minos 25 te Helsinki. Mississippilloyd 24 v. Manilla n. Cristobal. Mitra 24 1550 m. n. Amazone-monding n. U.K. Modjokerto 24 260 m. o. Ceylon n. China. Moh. Rezah Shah 24 15 m. n. Ouess. n. Pt. Said MolenkerK 25 te Split. Muiderkerk 24 60 m. n.n.w. Brothers n. Aden. Munttoren 24 360 m. o. St. Helena n. L. Marques Musilloyd verm. 27 v. Tandjong Mani n. Labuan Mijdrecht 24 v. Suez n. Fao. Naess Commander 24 50 m. w.z.w. K. St. Vincent naar Palermo. Naess Lion 24 dwars Bizerta n. Banias. Naess Tiger .25 te Kalundborg verwacht. Neder-Ebro 24 dwars Taiwang n. Hsingkang. Neder Elbe 24 te Chittagong. Neder-Weser 25 te Aden verwacht. Nestor pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Nias 24 15 m. n.o. Casquets n. Bordeaux. Noordwijk pass. 24 Kp. Verd. eil. n. IJmuiden Nijkerk 24 180 m. z. Chagos archipel n. Aden. Oldekerk 24 140 m. n.o. Finisterre n. Marseille. Ommenkerk 25 te Genua. Ondina 24 dwars Pantellaria n. Fawley. Oranje 24 te Amsterdam. Oranjestad 25 te Paramaribo. Ossendrecht pass. 24 Azoren n. Hamptonroads. Ouwerkerk 24 v. Djibouti n. Singapore. Overijsel 24 120 m. z.w. Freetown n. Kaapstad. Papendrecht pass. 24 Kp. Finisterre n. Rostock. Parthenon 24 v. Cuba n. Europa. Pendrecht 25 te Punta Palmas. Peperkust 24 400 m. w. Gibraltar n. Amsterdam Pericles 25 v. Ciudad Trujillo n. Le Havre. Philidora 25 te Tranmere. Philine 25 in Suezkan. verw. n. Mena A1 Ahmadi. Philippia 24 130 m. h. FlriiStèrre n. Mena. Poseidon 25 te Curagao. Prins Willem IV 24 te Londen. Prinses Irene 24 rede Detroit. Prinses Margriet 25 te Montreal. Prins Joh. Willem Friso 24 v. Genua n. Valencia. Raki 24 v. Beira n. Dar Es Salaam. Randfontein 24 te Las Palmas., Reza Shah The Great 24 58 m. o. Gibr. n. R'dam. Riouw pass. 24 Lissabon n Marseille. Rossum 25 te Rio Grande. Salatiga 25 Toronto. Saloum 24 te Duinkerken. Samarinda 24 100 m. z.w. Ascension n. Kaapstad Sarangan 25 te Seattle. Schelpwijk 24 te Yokohama. Scherpendrecht pass. 24 Istanbul n. Welhelmshav. Schiedijk 24 108 m. z.o. Kp. Race n. Antwerpen. Schielloyd 25 te Noumea. Schouten 24 v. Saigon n. Hongkong. Serooskerk 24 130 m. v. Massawa n. Akaba. Slamat 24 te Lissabon. Socrates 24 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. Solon 24 te Curagao v. Carupano. Stad Kampen 24 v. Sint Vincent n. Vlaardingen Stad Leiden 24 v. Antwerpen n. Hamburg. Stad Maassluis 24 170 m. z.z.w. Finist n. R'dam Stad Schiedam 24 70 m. n.w. Terschell. n. Gent Stad Utrecht 24 te Rotterdam. Stentor 24 v. Rotterdam n. Zuid-Levant. Straat van Diemen 26 te Santos verwacht. Straat Lombok 25 te Mtwara. Sumatra 24 v Port Said n. Hamburg. Sunetta 24 te Lysekil. Tacana 25 te Puerto Barrios. Tahama 24 dwars Masira n. Rastanura. Tamara 24 125 m. n.w. Muscat n. Khorramshahr Tero 2 4v. Las Palmas n. Rotterdam. Texel 24 50 m. n.w. Malta n. Port Said. Themis 25 te Georgetown. Tjimanuk 24 v. Hongkong n. Saigon. Tjimenteng 24 205 m. z.w. Puluweh n. Reunion. Towa 24 170 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Triton 24 te Barbados verwacht v. Bermuda's Tweelingen 24 v. Narvik n. Rotterdam Utrecht 24 in Golf van Akaba n. Akaba. Van Neck 24 te Hongkong. Viana 26 in Suezkanaal verwacht n. Rotterdam Videna pass. 24 Suezkanaal n. La Spezia. Vivipara pass. 24 Ouessant n. Mena Al Ahmadi Vlieland pass. 24 Las Palmas n. Shellhaven. Vlist 25 te Norfolk. Waibalong 24 30 m. z.w. Kp. Matapan n. Triest Waikelo 24 te Mukallah. Weltevreden 24 v. Ad enn. Suez. Willem Ruys 22 470 m. w. Fayal n Southampton Woensdrecht 24 te Sete v. Kp Lopez. Wonosobo 24 v. Manilla n. Bangkok. IJssel 24 dwars Gibraltar n. Antwerpen. Zafra 24 te Amsterdam (dokken). Zaria 26 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zeeland 24 te Chittagong. Zuiderkruis 24 v. Rotterdam te Vlissingen. KLEINE VAART Adine 24 v. Oporto n. Antwerpen. Areas 24 dwars Brindisi n. Catania. Ardeas 24 25 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Arnoudspolder 26 v. Rotterdam te Lissabon verw Audacia 24 100 m. o z.o. St. Vincent n. Genua Bloemgracht pass. 24 JE-13 v Mantyl. n. A"dam Bonafide 2/8 v Kymassi te Londen verwacht. Celebes 24 te Spurn n. Helsinki. Diligentia 25 v. Rotterdam te Helsinki verwacht Erasmus 24 120 m. z.w. Sardinië n. Aberdeen. Fedala 24 110 m. z. Las Palmas n. Las Palmas Fiducia-2 24 15 m. o. Cromer n. Maassluis. Flevo 24 te Malaga n. Faro. Flevoland verm. 25 v. Rotterdam n. Leith. Flores verm. 24 v. Genua n. Sete. Geestdam 24 in Washbay n. Boston. Geestdijk 24 8 m. w. Smithknoll n. Maassluis. Geeststroom 24 2 m. w. Newarp n. Maassluis. Gemma 24 300 m. z. Salvador n. Jacksonville. Helemar H 27 v Bayonne te Antwerpen verw. Huybergen 24 v Venermeer te Londen. Inspecteur Mellema 23 v. R'dam te Flensburg. Jan Kreumer 24 v. Rochester n. IJmuiden Konny M 24 n. Faroer eil. n. IJsland. Labotas 24 20 m. z. Cartagena n. Barcelona. Leonidas 23 te Delfzijl n. Amsterdam. 1 Leuvehaven 24 v. Sasablanca te Rouen. Libertash 24 90 m. o.n.o. Casquets n. Amsterdam. Manto 23 te Odessa n. Aalborg. Mare Lib. 42 160 m. w. K. Skagen n. Standrewsb. Marianne 24 dwars Scheveningen n. Malmö. Markab 24 125 m. z.z.o. Suez n. Colombo. Meidoornsingel 24 dwars Ouessant n. Huil. Merweborg pass. 24 Terschell.bank n Londen Merwehaven ver. 25 v. Kenitra n Duinkerken Merwestad pass. 24 JE-2 v. Vartsala n. Antw. Midas 23 v Algiers n. Savona Nassauhavenpass 24 Texel n. Rotterdam. Plato 22 v. Le Havre n. Bordeaux. Rijsbergen 24 v. Venermeer te Rou enverwacht. Thaletas 24 80 m. o. Gibraltar n. Sevilla. Ubbergen pass. 25 Tersschell.bank n. Klaipeda. Veenenburgh 24 v. Hamburg te Antwerpen. Vrijburgh 24 v. Casablanca te Bayonne. Zevenbergen 28 te Le Havre verwacht. SLEEPVAART Clyde 20 v. Gibraltar verm. n Panama. Cycloop 23 120 m. n.o. Tobroek n. Nederland Friesland 24 v. IJmuiden n. Rotterdam. Noordholland 22 750 m. o eil. Wake n Japan. Noordzee 25 te Maassluis verwacht Schouwenbank 23 v Rotterdam n. Dungeness. Steenbank 23 v Rotterdam n. Dungeness. Utrecht 21 v. Singapore. ADVIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 9,9710,07, Amerikaanse dollar 3,57—3.61, Canadese dollar 3,44—3,49, Franse frank (100) 72,80—73,30, Belgische frank (100) 7,18—7,23, Duit se mark (100) 90,10 90,60, Zweedse kroon (100) 69,3070,30, Zwitserse frank (100) 83,30—83,80, Italiaanse lire (10.000) 57,50—59,50, Deense kroon (100) 51.8052,80, Noorse kroon (100) 49,9050,90, Oostenrijkse schilling (100) 13,97'/ï—M.OT'/j, Por tugese escudo (100) 12,4012.55, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,00—6,15. lips op 956 7), Hoogovens op 933 16), Kon. Olie was 1,in herstel bij een no tering op 112,90. Hoogovens steeg later tot 943, AKU tot 369V2, Philips tot 959 en Unilever tot 722%. Bij de cultures viel weinig te beleven. Amsterdam Rubber no teerde 1 p. lager op 105%. Scheepvaart waarden gaven verbeteringen te zien. De omzet was gering. Aandelen Hooimeyer werden op 150 (170) geadviseerd als gevolg van het bericht over de sluiting van Hille. VERHANDELDE FONDSEN 21 juli 24 juli Totaal 402 427 Hoger 31 (7,7%) 161 (37,7%) Lager 313 (77,8%) 180 (42,2%) Gelijk 58 (14,5%) 86 (20,1%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U367 gb—370 370 b Kon. Olie112,80 gb-113,50 gl 113,20 Philips 942950 gl Unilever 715—723 gl Hoogovens 930 gb940 940 VOORBEURS VA> HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U370—372 375 Kon. Olie113,30—113,40 113,20 Philips 948—951 952 Unilever 722—726 729 Hoogovens 940941 941 Vorige stotkoers A'dam Rubber. 105% H.V.A 120% A.K.U 371 Deli Mij 138,20 Hoogovens 942 Philips Gem. Bez 958 Unilever 724 Dnrdtsche Petr 535 K. Ned. Petr. Mij 113, Holl. Am. Lijn 148 KLM 73,50 K.NSM 181 Ned. Stoomb. Mij 179 Ommeren, Phs. v 310% Scheepv. Un. Ned 150 210,— 236,50 Unitas 477 Ver. Bezit v. 189' 139,— Amsterd Brr, 355 Ned Handel Mij 305% Rotterd Bank 330 Twentsche Pank 301 Albprt Heijn 599 Am stel Brouweri 5151 Berkels Patent 320 Bols 681 Bührmann Papie1 580 275 Ford 665 Gelder Kon. Pap 354 Gist Spir.f Kon 385 b Van der Heem 335 Heineken's 3ier 550 Hougenbosch Sch 285 638 506 Kon Ned Zout 1030 Miiller Nat Bezi 480 Ned Kahelfabr. 556 Philips Pref 269% Sikkens Groep 813 Stokvis 272 Thomassen Dr 610 Ver Machir.efabr 292 Wessanen 344 Wilton Fijenoort 255 Zwanenberg-Org 980 Billiton Mij. II 450 Aluminium Ltd 31% American Motors 16% Anaconda 54 Bethlehem Steel. 40% Cities Service 52% General Motors. 45% Kennecott Copper 83% Republic Steel 58% Shell Oil 42% U.S Steel 79% Gedane no+arlngen Verstrekt door de Amst e danrehe Bhnk) NEW YORK: Onvast Wallstreet sloot gisteren weer onvast na een lusteloze handel. Staal-, spoorweg- en goudmijnfondsen kregen ruime steun, maar vele olie- en elektronische waarden verloren terrein. Pullman Inc. rukte on geveer 4 op een slechte halfjaarlijkse toelichting; Honolulu Oil daalde $3,na Opschorting var een vergadering waarop de verkoop van activa zou worden over wogen. U.S. Steel steeg 2,Bethlehem Steel ongeveer 1, samen met andere leidende fondsen. Universal Oil zakte plusminus 1,-. Gisteren werden 2.490.000 aandelen omgezet. In totaal werden 1233 fondsen verhandeld, waarvan 454 hoger en 539 lager. Het industriegemiddelde kwam van 682.81 op 682.14; dat van spoor wegen van 134.69 op 135.20 en dat van openbare nutsbedrijven van 113.99 op 114.60 (UPI). Boeke en Huidekoper v 216 op 204; Boom-Ruygrok van 164 op 165; Figée van 216 op 211; Spaarnestad van 655Vj op 665. LUXEMBURG (DPA) De Luxem burgse minister-president, Werner, heeft in het weekeind gezegd dat de Benelux- landen erop zullen aandringen dat op de komende conferenties van de regerings leiders van de zes EEG-landen voor be paalde nauwkeurig omschreven terreinen het meerderheidsbeginsel mogelijk wordt gemaakt. Volgens de premier zijn de drie regeringen ertegen dat voor alle terreinen het eenstemmigheidsbeginsel zal gelden. Premier Werner ziet mogelijkheden voor besluiten met meerderheid van stemmen in het bijzonder over politieke kwesties die de activiteit van de bestaande gemeen schappen betreffen. Als voorbeeld noemde hij een beslissing over de eventuele toe treding van Groot-Brittannië tot de Euro pese Economische Gemeenschap. De conferenties van de regeringsleiders mogen, aldus de premier, niet de rol van scheidsrechter gaan spelen bij menings verschillen over de Europese verdragen tussen de instellingen van de Europese ge meenschappen. Bij een beslissing over vraagpunten, zoals de gemeenschappelijke landbouwpolitiek en de kartelpolitiek, dreigt een verzwakking van de bestaande uitvoerende organen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9