Verenigde Staten zullen rechten in Berlijn zonodig met geweld verdedigen Kennedy wil meer voor HET WEER 3.247 milj. de defensie verhoogt de en disconto Werkelijke genezing van de economie blijft uit Engeland accijnzen belastingen, Drie veroordeelden ontsnapten uit Haarlemse gevangenis r BADPAKKEN 20% KORTING Begrip voor Russische bezorgdheid Nederlandse reactie op rede van Kennedy Z.W.-Afrika opnieuw voor Veiligheidsraad J ]efore you üuy! 46e JAARGANG NUMMER 222 WOENSDAG 26 JULI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V» Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van de. M:jc In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4, 8 Horen en Zien 4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vrij veel bewolking Aan het strand: Waardering Bijval Leiding mmmmm vanaf 4595. GARAGE BRINKMANN l^Smedestr. 1S-45 Haarlem Tel. 11075 Sportmagazijn GRETHA DE BRUIJN Het woord is aan SEIZOEN-OPRUIMING 1 IJmuider Courant WASHINGTON (Reuter en UPI) - President Kennedy heeft gisteravond in zijn radio- en televisierede verklaard, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn hun rechten in Berlijn zonodig met geweld te verdedigen. Hij heeft echter duidelijk naar voren gebracht, dat hij bereid is onderhandelingen te voeren over de oplossing van het Duitse pro bleem waarbij de wettige veiligheids belangen van de Sovjet-Unie niet in gevaar worden gebracht. Kennedy waar schuwde de Sovjet-Unie dat zij niet moet denken dat het Westen „te zelfzuchtig, te week en te verdeeld" is, om weer stand te kunnen bieden aan een aanval. Hij zei het Congres vandaag te zullen verzoeken de defensiebegroting met 3.247 miljoen dollar te verhogen. De helft van dit bedrag is nodig voor de vervaardiging van gebruikelijke wa pens, munitie en militaire uitrusting. De president deelde verder mede de aantal- leur de in de komende maanden op te roepen dienstplichtigen te zullen ver dubbelen en verdriedubbelen. Hij wil ook vele oorlogsbodems en militaire vliegtui gen, die voor de reserve bestemd waren, weer in toestand van paraatheid doen brengen. In grote trekken maakte hij tevens be kend hoe het Amerikaanse politieke spel zou worden gespeeld op mogelijke onder handelingen tussen Oost en West over de kwestie-Berlijn. De Amerikaanse president gaf de volgen de punten aan: „Wij zijn bereid elke overeenkomst en elk verdrag over Duitsland in overwe ging te nemen, zolang dit overeenkomt met de handhaving van vrede en vrijheid en met de wettige veiligheidsbelangen van al le landen. „Wij hebben begrip voor de Russische bezorgdheid over de veiligheid van hun po sitie in Centraal- en Oost-Europa, een his torische bezorgdheid die verklaarbaar is door de vele verwoestende invallen, waar aan het land in het verleden heeft bloot gestaan. Wij geloven echter dat door ge meenschappelijk overleg een dergelijke overeenkomst kan worden bereikt, dat de Russische belangen worden gewaarborgd en het mogelijk zal zijn in vrijheid en op vreedzame wijze in dit onrustige gebied te leven. „Wij hebben reeds eerder uiting ge geven aan onze bereidheid de punten, die in West-Berlijn tot wezenlijke ergernis aan leiding kunnen geven uit de weg te rui men, maar over de vrijheid van die stad valt niet te onderhandelen. „Indien iemand zou twijfelen aan de Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde westelijke wind. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie bij Noord-Schotland brengt ook morgen koel en winderig strandweer met verspreide opklarin gen en een kleine buienkans. Over dag 17 d 18 gr. C. Zeewater 17 gr. Vooruitzichten: Opnieuw verstoort een depressie het strandweer, waar bij het in de komende dagen onsta biel blijft. wettigheid van onze rechten in West-Ber lijn, dan zijn wij bereid ons te onderwer pen aan arbitrage. Zo iemand niet ge looft dat onze aanwezigheid in de stad ach ter het ijzeren gordijn door de bewoners wordt gewenst, gaan wij akkoord met vrije verkiezingen in West-Berlijn en indien mo gelijk in geheel Duitsland. Kennedy legde er echter de nadruk op dat Amerika „niet kan onderhandelen met diegenen, die zeggen wat van mij is, dat blijft mijn eigendom, over hetgeen jou toebehoort kunnen we proberen overeen stemming te bereiken." „De Russen heb ben deze crisis aangestookt," aldus Ken nedy. „Het is het Russische regime dat een verandering wil doordrukken. Zij heb ben zich tegen vrije verkiezingen ver klaard. Zij hebben een vredesverdrag voor geheel Duitsland van de hand gewezen en daardoor de leidende gedachten van het internationale recht genegeerd." (Reuter) Congresleden van de twee grote Amerikaanse partijen hebben uiting gegeven aan hun waardering voor de in houd van Kennedy's toespraak. Men meent in Washington dat de president in beide kampen aanzienlijke steun heeft verkregen voor zijn toezegging dat de Verenigde Sta ten met het oog op de crisis om Berlijn, hun militaire kracht zullen uitbreiden. PARIJS (Reuter) Kennedy's rede wordt in Frankrijk als een redelijke ge vechtstoespraak beschouwd. Men meent dat zij ten doel heeft de Russen duidelijk te maken dat het Westen niet zal aarzelen ten strijde te trekken, indien het Kremlin ernstig zou pogen afbreuk te doen aan de vrijheid van West-Berlijn. In officiële Franse kringen verheugde men zich erover dat de Amerikaanse presi dent zijn krachtige waarschuwing gepaard deed gaan met de erkenning, dat de Sovjet- Unie het recht heeft zich zorgen te maken over haar nationale veiligheid. Men wijst er verder op dat Kennedy zich bereid ver klaard heeft tot overleg met de Russische regering over de wijze, waarop de inter nationale spanning zou kunnen worden ver minderd. BONN (Reuter) In Westduitse rege ringskringen is men zeer ingenomen met het krachtige standpunt, dat Kennedy in genomen heeft. Men is vooral voldaan over de door Kennedy aangekondigde maatre^ gelen om de Amerikaanse militaire macht te versterken. Bondskanselier Adenauer had dinsdag middag reeds tegenover Westduitse jour nalisten verklaard dat Kennedy's program, ma het bewijs zou leveren van de leidende rol, die de Verenigde Staten in de wes telijke wereld, bij het bepalen van het standpunt tegenover de Russische uitda ging, vervullen. NEW YORK (Reuter) De New York Times schrijft van harte in te stemmen met Kennedy's rede, die het duidelijk heeft gemaakt dat „in tegenstelling tot de vrees hiervoor overzee" de president „niet van plan is paniek te zaaien of op atoom knoppen te drukken". Volgens het blad heeft Kennedy „de Amerikaanse leiding over de vrije wereld opnieuw verzekerd en enige maatregelen en offers naar voren gebracht die nodig zijn om ons leven en erfdeel veilig te stel len. Wij vertrouwen dat het Amerikaanse volk en de vrije mensen in de wereld hem zullen steunen". De te nemen stappen noemt het blad kostbaar. „Zij zullen enige offers vragen van onze rijke gemeenschap. Maar dit geeft Kennedy tevens het recht van onze bondgenoten soortgelijke maatregelen en offers te vragen", aldus de New York Times. BERLIJN (Reuter) Het populaire Westberlijnse blad „BZ" wijdt zijn gehele voorpagina aan de rede van Kennedy, met als kop „Kennedy: weest bereid voor West- Berlijn te vechten". De onafhankelijke „Berliner Morgenpost" bracht de rede on der de titel: „Kennedy: vastbesloten alles te doen voor de vrijheid van Berlijn". PARIJS (Reuter) Diplomaten en mili taire deskundigen uit Frankrijk, West- Duitsland, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië komen vrijdag in Parijs bijeen ter voorbereiding van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der wes telijke landen, die begin augustus in Pa rijs zal worden gehouden. President Kennedy heeft op rustige en overtuigende wijze de noodzaak van de versterking van de westerse defensie dui delijk gemaakt, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag verklaard. De voorgestelde maatregelen dienen niet zozeer te worden gezien als noodmaatrege len in verband met de kwestie-Berlijn. Zij beogen versterking van het westen, waar aan een meer gevarieerd karakter dient te worden gegeven, en tevens het brengen van de NAVO-strijdkrachten op het peil dat reeds lang als noodzakelijk was erkend. De rede is van belang omdat nog eens de vastberadenheid van het westen in de kwestie-Berlijn wordt vertolkt, zodat een bijdrage wordt geleverd tot het voorko men van misrekeningen, aldus deze ver klaring. De Franse marine is bezig met de evacuatie van een aantal Franse ge zinnen uit Tunesië. Bij de aankomst van het eerste schip met evacuee's, de kruiser „Colbert", werd in de haven van Toulon deze opname gemaakt van een paar zuigelingen, welke door een matroos van de kruiser aan wal wor den gedragen. (Telefoto) «Éi I - (Van onze correspondent) LONDEN. Gisteren beleefde Groot- Brittannië in financieel opzicht zijn „dolle dinsdag". Voor een stampvol Lagerhuis heeft Selwyn Lloyd, de kanse lier van de schatkist, zijn bittere medi cijn voor de nieuwe economische crisis uitgeschonken. Het leek veel op het al oude recept, maar er zitten toch enkele nieuwe elementen in. Het woord loon stop is evenwel angstvallig vermeden. Er is geen twijfel aan dat Selwyn Lloyd door de drastische verhoging van de rentevoet, welke van vijf op zeven per cent is gebracht, voorlopig het pond sterling voor devaluatie heeft behoed. Het is echter een open vraag of de rest van de maatregelen waarvan de be langrijkste zijn een verhoging van tien percent van de aankoopbelasting en de accijnzen het Verenigd Koninkrijk Monetaire Fonds. Selwyn Lloyd zeide, dat een „aanzienlijk" bedrag zal worden opgenomen. De oppositie vond het schandelijk dat de regering zestien jaar na de oorlog opnieuw bij het fonds moet aankloppen. De regering zal voorts zonder afbreuk te doen aan de verplichtingen jegens de NAVO, haar militaire uitgaven in Europa, speciaal de kosten van het Rijn-leger, ver lagen. Londen heeft daarom tot de NAVO- raad het verzoek gericht om de kosten van de op het vaste land gelegerde strijdkrach ten te herzien, waarvoor het NAVO-ver- drag de mogelijkheid open laat. In feite is dit een psychologisch heel handig in gekleed beroep op Adenauer, die destijds de Amerikanen in soortgelijke omstandig heden nul op het request gaf. De Britten verwachten echter, dat de bondskanselier Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft een drietal veroordeelden kans gezien uit de Haarlemse strafgevangenis te ontsnappen. Het waren een 23-jarige kelner H. T. S., een 24-jarige schilder IJ. T. en een 37-jarige judoleraar W. d. G., allen uit Amsterdam. Zij waren dinsdagmiddag bezig in de werkafdeling van de gevangenis. In een gang naast de werkplaats wisten zij twee ruitjes te verbreken en zaagden vervol gens met een gestolen zaag een spijltje door. Nadat zij door de aldus ontstane opening waren gekropen, kwamen zij op de ommuurde binnenplaats van de gevan genis. Toen stond nog slechts een 3.70 meter hoge muur hun vrijheid in de weg. Met behulp van een touw dat van haken was voorzien, slaagde het drietal erin over de muur te klimmen, waarna zij via een brandpoortje en het dak van een schuur tje ontsnapten. Eén van hen verdween via de Harmenjansstraat, de anderen via de Oostvest. De gevangenisoverals, die zij bij hun werk in de gevangenis droegen, heb ben zij achtergelaten, waarna zij in bur gerkleding wegrenden. De mannen waren veroordeeld tot zwa re gevangenisstraffen. De kelner moest drie jaar zitten wegens zijn aandeel in een reeks inbraken en diefstallen die eind 1960 in Amsterdam zijn gepleegd, de schil der was tot vijf jaar veroordeeld wegens een roofoverval op een Noorse zeeman in iuli 1959 in Diemen en de judoleraar ten slotte moest twee jaar opknappen wegens een reeks inbraken en diefstallen die twee jaar geleden in het oosten van het land zijn gepleegd. Hij zou binnenkort vrijko men, waarna hij onder toezicht zou wor den gesteld. De politie is onmiddellijk na de geslaagde ontsnappingspoging een veel omvattende speurtocht begonnen, waarbij de toegangs- en uitvalswegen naar en van Haarlem werden afgezet en het passerend verkeer aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Tot dusverre is echter nog geen spoor van de ontsnapte mannen gevonden. (Vervolg op pagina 2) Selwyn Lloyd dit keer in verband met de Berlijnse cri sis de hand over het hart zal strijken en bereid is tot steun aan Londen. Indien Adenauer echter weigert, zal de Britse de fensie in West-Duitsland worden verzwakt. (Vervolg op pagina 3) NEW YORK (Reuter) De UNO-com- missie voor Zuidwest-Afrika heeft om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht ter bespreking van de ernstige toestand in Zuidwest-Afrika, het door Zuid-Afrika beheerde mandaatgebied. De commissie is ervan overtuigd, dat zij haar onderzoek in het mandaatgebied slechts met steun van de Veiligheidsraad kan ver richten. Het verzoek is telegrafisch uit Cairo gedaan door de voorzitter van de commissie, professor Rodriquez Fabregat van Uruguay. Zuid-Afrika heeft de com missie de toegang tot Zuidwest-Afrika geweigerd. Advertentie tiirr pi»»** Advertentie van 27 t/m 29 IULI TWI1NDERSLAAN 7 - HAARLEM Confucius: Het betekent niets wanneer U onrecht wordt aangedaan; tenzij gij voortgaat het U te herinneren. President Kennedy heeft aangekondigd dat de Amerikaanse defensie-begroting voor het lopende belastingjaar zal worden verhoogd tot het bijna onvoorstelbare be drag van 47)4 miljard dollar of 171 duizend miljoen gulden. Zijn deskundige adviseurs hebben hem verzekerd, zo voegde hij erbij, dat de Amerikaanse economie in staat is, die geweldige last te dragen. Dat dit kan is verbazingwekkend. Maar het bewijst weer eens dat heel veel, wat niet kan als het om vredelievende doeleinden gaat, plotseling wèl kan als het oorlogsvoorbe reidingen betreft. Vanzelfsprekend heeft president Kennedy verklaard dat het in dit geval geenszins om oorlogsvoorbereidingen gaat maar alleen om beveiliging van de vrede en de vrijheid. Hij ging er daarbij van uit, dat een mili tair heel sterk Amerika de Sovjet-Unie zal afschrikken van het gebruik van geweld om haar doeleinden te bereiken. Maar hij vergat blijkbaar, dat zelfs dit tot de tanden bewapende Amerika het Kremlin er zeker niet van zal afschrikken, langs andere we gen naar het bereiken van die doeleinden te streven. En dan komt onvermijdelijk het levensgevaarlijke moment waarop mm in Washington zal concluderen dat al die miljarden-verslindende wapens nutteloos zijn als men ze niet gebruikt. Het moment waarop men waar voor zijn geld wil heb ben en zijn beloften en dreigementen alleen gestand kan doen door van die dure wa pens ook werkelijk gebruik te maken. Het moment waarop men weer de oude non sens gaat verkondigen dat „de vrede al leen met de wapenen kan worden verde digd" en men dus „terwille van de vrede" de verschrikkelijkste aller oorlogen gaat voeren, waarbij elke partij de tegenpartij van agressie zal beschuldigen. In een tijd waarin regeringen, als het zo te pas komt, een onvriendelijk gebaar of zelfs een on vriendelijke radio-uitzending van een an dere regering reeds als „agressie" bestem pelen, is dat laatste gemakkelijk genoeg. Natuurlijk kan het zijn waarde hebben dat de Amerikaanse president de Russen heeft gewaarschuwd, voor West-Berlijn desnoods een oorlog over te hebben, hoe aanvechtbaar dat standpunt overigens ook is. Men kan immers veronderstellen (maar ook niet méér dan veronderstellen) dat Wilhelm II en Hitier aders gehandeld zouden hebben dan zij in feite deden, als zij er van begin af aan zeker van zouden zijn geweest dat zij op een gegeven moment ook met de Verenigde Staten oorlog zou den moeten voeren. Maar ondanks al dit stoere optreden blijft het een teken van zwakte, diplomatie te beantwoorden met wapengekletter. Weliswaar heeft Kennedy in zijn rede herhaaldelijk gezegd dat Ame rika bereid blijft, met de Sovjet-Unie over Berlijn te praten; weliswaar heeft hij be toogd dat de Amerikaanse regering niet wil dat „militaire overwegingen de ge dachten van hetzij het Oosten èf het Wes ten overheersen"; maar hij heeft helaas nagelaten, ook maar een enkele diploma tieke stap aan te kondigen in antwoord op de diplomatieke manoeuvres van Kroesjt- sjev. En toch moet de controverse om Berlijn op het diplomatieke vlak en uitslui ten d op het diplomatieke vlak worden opgelost, als men de wereld niet in een zo verschrikkelijk onheil wil storten dat zelfs de West-Berlijners, om wie het dan heet te gaan, er niets meer van zullen kunnen na-vertellen. Tevergeefs hebben wij in Kennedy's rede gezocht naar een alinea, waaruit zou kunnen blijken dat Amerika ook nog andere diplomatieke pij len op zijn boog heeft dan de „bereidwillig heid om naar Moskou te luisteren". Luis teren kan dikwijls heel nuttig zijn, maar het is altijd passief. De Amerikaanse regering heeft zich klaarblijkelijk vastgebeten in de status quo, en heeft zich dan nu bereid verklaard, die status quo zo nodig met waterstofbom men te verdedigen tenzij... tenzij Kroesjt- sjev nog iets anders voor te stellen heeft. Wij zouden liever hebben gezien dat'Ken- nedy zélf behalve deze keus nog een derde mogelijkheid tot beëindiging van het ge schil had geopperd. Flink zijn is heel be langrijk; maar voor de vreedzame oplos sing van kwesties tussen grote mogend heden is handig zijn, slagvaardig zijn en verbeeldingskracht hebben toch nog veel belangrijker. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1