NESCIO OVERLEDEN LIGA W\ Bollenkwekers mogen meer gaan telen, zegt bestuur van P.v.S. Proces - Eichmann tot 3 augustus verdaagd Orgelconcert in Beverwijk door leerlingen der Zomeracademie Het succes van de restauratie van het Müllerorgel steeds duidelijker Nederlandse Orgelpracht op de grammofoonplaat Voor van Duyvis én de lekkerste sla van het seizoen Zestien maanden geëist tegen „kankerdokter" Dan begint het requisitoirgevolgd door het slotpleidooi van Servatius Een plezierige vacantiedag be hoeft niet bedor ven te worden door hoofdpijn! WOENSDAG 26 JULI 1961 Violist Max Thurn ernstig gewond in Biarritz Ook in de fles Lost geheel op 4-delige Sla-Set voor slechts vier Duyvis- kroontjes <#plus 1 gulden. Vraag uw winke lier hoe u in het bezit komt van dit elegante sieraad voor uw tafel. Begin morgen met kroontjes sparen. -K met Salata: de lichte, zachtkruidige slasaus-der-traditie Duitsland voor export na 15 november open Wapenopslagplaats van het FLN nabij Parijs ontdekt Bespelitig door Gustav Leonhardt en Cor Kee Jos. de Klerk Sas Bunge Levenslang tuchthuis voor spion in Oost-Duitsland Kort nieuws Zes doden bij auto-ongeluk in Frankrijk Neem direct Rheumin De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Op 79-jarige leeftijd is in het sanato rium „Zonnestraal" te Hilversum over leden de auteur Jan Hendrik Frederik Grönloh, die onder het pseudoniem Nescio („ik weet 't niet") een klein oeuvre van meesterlijke vertelkunst heeft gepubliceerd, waarmee hij niet ge dongen heeft naar de grote publieks- gunst maar wel een schaar van litteraire fijnproevers onafscheidelijk aan zich verbonden heeft. Zijn werk is slechts één maal bekroond: in 1954 met de Ma rianne Philipsprijs. Grönloh, die op 22 juni 1882 in Amster- dam geboren was, debuteerde onder het pseudoniem Nescio in 1911 in De Gids met een verhaal „De uitvreter". In 1915 publi ceerde hij in Groot Nederland het verhaal „Titaantjes". Met „Dichtertje" werden de ze verhalen in 1918 gebundeld. Dit boek bezorgde hem de toegewijde lezerskring die hem nooit meer verlaten heeft; maar onbegrijpelijkerwijs bracht het hem geen plaats in de litteraire „wereld" van die dagen en ook thans nog zal in menige boe kenkast een litteratuurgeschiedenis prij ken waarin vrijwel alleen zijn naam ge noemd wordt, in enkele gevallen zelfs met een onjuiste gissing naar de man achter het pseudoniem. J. H. F. Grönloh maak te zelf een eind aan de gissingen omtrent zijn pseudoniem door in een ingezonden brief in de Nieuwe Rotterdamse Courant bekend te maken dat hij Nescio was. In de in 1933 en 1947 verschenen herdrukken van zijn verhalen liet hij onder zijn pseu doniem zelfs zijn eigen naam drukken, De waardering die zijn werk in kleine kring ondervond werd gesteund door onder anderen Menno ter Braak en later Nij- hoff en Van Vriesland die in Nescio de man herkende die in onbelemmerde authen ticiteit de grootheidswaan der tachtigers taalkunst doorbrak. Nescio publiceerde nog een kort verhaal in de almanak Kristal en in 1946 het bundeltje „Mene Tekel" en schreef daarna niet meer. Dankzij uitge ver Van Oorshcot werd vorig jaar van Nes cio toestemming verkregen om nog wat in een la gevonden werk t.e publiceren. Het bestond uit verhalen, fragmenten en losse aantekeningen- F,r werd een redactie commissie gevormd, bestaande uit een van zijn dochters, mevr. Boas-Grönloh, Gerrit Borgers, Chris van Geel en G. A. van Oorschot. Deze commissie vernam toen dat Nescio in 1942 aan een van zijn dochters een aantal manuscripten had ge geven om tijdens de oorlog te bewaren. Het pakketje werd, achttien jaar nadat het was afgegeven, geopend en de inhoud werd gepubliceerd onder de titel „Boven het dal", dat twee maanden geleden versche nen is en geleid heeft tot een groot aan tal zeer lovende beschouwingen. In het dagelijks leven was Grönloh tot 1940 directeur van de Holland-Bombay Trading Cy., bij welke maatschappij hij PARIJS De bekende Oostenrijkse vio list Max Thurn zal nooit meer kunnen spe len. Hij ligt levensgevaarlijk gewond in het ziekenhuis van Biarritz (Zuid-Frank rijk). Max Thurn was op 21 juli met zijn eigen vliegtuig in Biarritz aangekomen, waar hij de gast was van een der miljar dairs aan de Baskische kust, de markies De la Sota. Dinsdagmorgen zou men in Spanje gaan lunchen. Het weer was uitste kend en het sportvliegtuig stond startklaar. Max Thurn klom in zijn vliegtuig, me vrouw Thurn en de markiezin De la Sota zaten achter hem. Toen Thurn wilde star ten. weigerde de motor. De violist klom eruit en gaf met de hand een paar slagen aan de schroef. De motor startte onmid dellijk, maar tot ontzetting van de beide vrouwen in het toestel, lag de violist do delijk gewond op de grond. De schroef bladen hadden hem beide handen afgerukt. In hoogst ernstige toestand is hij naar het ziekenhuis van Biarritz vervoerd. Advertentie in 1905 als correspondent in dienst was ge treden. Eenentwintig jaar geleden verliet hij deze maatschappij wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtigde leef tijd. Bij het overlijden van J. H. F. Grönloh tekent onze litteraire medewerker C. Dt- naux het volgende aan. Bijna tachtig jaar oud is J. H. F. Grön loh geworden. Nescio bleef altijd twintig. Wat hij schreef was de mythe van een jeugd, waarin een Titaantje op een stille nevelavond in een ongewisse verte staar de, aan de waterkant, en wachtte. Wacht te waarop? „Dat hebben we", schreef hij, „nooit begrepen". Het is niet te begrijpen. Het is alleen maar te dromen, alleen maar te leven, alleen maar te schrijven. Nescio hééft het geschreven: in zijn jeugdbundel „Dichtertje". „De uitvreter". „Titaantjes". En later, kort geleden pas gebundeld uitgegeven, nieuwe fragmenten, waarin hij zoals altijd „boven het dal" stond en zich verdroomde in het land schap, de verdroomde in zijn droom, met de weemoed van het onvervulbare en het stille geluk toch, in die mythe van een jeugd één ogenblik, enkele ogenblikken daar te zijn geweest waarheen hem zijn verlangen dreef. Hij schreef simpele woorden, simpele zinnen, zoals men mij mert, in zichzelf praat, in zichzelf dicht het vers dat men nooit op papier zou zetten Die simpelheid van zijn doorzichtig proza was zijn kracht, zijn zeldzaamheid, zijn bekoorlijkheid. Zijn melancholische humor, zijn milde ironie, zijn getemperde bitsheid om de onvermijdelijke ontgooche lingen vonden in de hartstroom van zijn proza de tegenstem, zijn heimelijke ver tedering voor wat het leven levenswaard maakt: een geur van een zomeravond, een glans op het water, een kleur aan de hemel, de roep van een vogel. Eén zin is genoeg om Nescio te horen: „Nijmegen, mijn vader, dat stuk weg, die bomen daar en die duif die koert en de zoete en pijnlijke en onbegrepen wee moed, dat het voorbij was en een vreemd gevoel van vergankelijkheid." Het is voorbij; Grönloh die als een bur ger onder de burgers woonde is als dich ter onder de dichters gestorven. Want dat was hij: onburgerlijk in de schuilhoek van zijn leven, een dichter in het landschap van zijn droom. Hij heeft niet veel ge schreven. Hij heeft in dat werk van be trekkelijk geringe omvang veel gegeven: het beste van een edel talent, het zuiver ste van een eeuw proza. Als ik aan Nescio denk voel ik de vroege schemer van een lente-avond om mij heen, een transparan te schemer waarin alles goed wordt, waarin het hoe moet ik het zeggen vredig is. Nescio's leven was niet altijd vredig maar steeds, in de herinnering, was het dat fijne weefsel van zijn ver langen dat de mistroostigheid van de nuchtere dag omspon. Hij heeft, kort voor zijn heengaan, de voldoening gehad nog onuitgegeven werk in druk te zien. De waardering, de lof daarvoor, moet hem de zekerheid hebben gegeven dat hij als kun stenaar niet alleen voor zichzelf droomde dat hij verlangen droomde dat zou voortduren zolang „er jongens van negen tien, twintig jaar rondlopen". Zolang er Titaantjes zijn, die niet „zo maar dood willen gaan, maar een toren willen oprichten tot de blauwe lucht om te staren in de eeuwigheid". Nescio is die eeuwigheid nu binhen'gegdan. Misschien, wie weet, is zijn droom daar_ werkelijk heid geworden. AÖieif, Nèsciö. wij'die nog leven, en tallozen die na ons leven, zullen het niet vergeten dat er een leven is dat boven het bestaan uitgaat en in dit grote werk van kleine omvang verdicht staat." Concert door Albert de Klerk De unieke gelegenheid welke in de expositie Nederlandse Orgelpracht geboden wordt om een aantal historische orgels te beluisteren en onderling te vergelijken, wordt door de fa. Rood te Rijswijk benut voor het vervaardigen van een grammo foonplaat. Hedennacht zal Albert de Klerk in de Vleeshal voor opname het programma spelen, dat hij morgenavond, donderdag 27 juli aanvang 20 uur, voor het publiek ten gehore zal brengen. De plaat zal onder het merk Telefunken in de handel gebracht worden. Advertentie 4-DEUG E SLA-SET Uuryvi (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft dinsdag besloten het eerder gedane voorstel met betrekking tot de teeltoppervlakten voor verschillende gewassen aan te nemen. Dit betekent on der meer dat de hyacintenkwekers bericht zullen ontvangen dat zij zeven percent meer mogen gaan betelen. Ditzelfde geldt voor de tulpenkwekers, terwijl de narcis- senkwekers vijf percent mogen betelen. De tulpenkwekers horen na de 29ste augus tus nog of er volgens het bestuur van het Produktschap voldoende plantgoed is om tot een verdere uitbreiding van drie per cent te kunnen overgaan. Er is anderhalf uur vergaderd teneinde alle argumenten die ook reeds uitvoerig in de vrije organisaties te berde zijn ge bracht, door te nemen. De verhoudingen bleken zich niet gewijzigd te hebben. De kwekers bleven aan de voorzichtige kant, bang dat de export niet voldoende ver kocht zou kunnen worden en zij dus met overschotten zouden blijven zitten. De ex port daarentegen wenste een forse uitbrei ding, ook al zou deze een jaar lang moei lijkheden opleveren. Dit standpunt werd ook gedeeld door enkele andere bollen- mensen, zoals de „broeier" de heer Kralt en de winkelier de heer Schuddebeurs. De heer Kralt merkte op dat men het risico van dure tulpen niet meer kan nemen. Ook zijn collega's in binnen- en buitenland (Van onze correspondent) PARIJS De politie heeft in een garage van de Parijse voorstad Vitry een grote hoeveelheid wapens voor het F.L.N. ont dekt. Men vond ondermeer automatische pistolen van Luxemburgse en revolvers van Italiaanse makelij. Voorts granaten, Duitse ontstekers en vier bommen van ieder 4,3 kilo. Men is op zoek naar een geheimzinnige Europeaan, die de garage gehuurd had en zich uitgaf voor handels reiziger. De garagehouder zegt van niets- te weten. ALGIERS (Reuter) De Franse troe pen hebben de afgelopen twee dagen in Algiers twintig Algerijnse verzetsstrijders gedood. In Oran heeft dinsdag een plastic bom een groentewinkel beschadigd. Vol gens de politie zijn maandag in Algerije 27 plasticbommen ontploft. (Van onze correspondent) BONN Tegen de vroegere directeur van de Ringberg-kankerkliniek aan de Te- gernsee, dr. Joseph Issels, heeft de offi cier van justitie te München zestien maan den gevangenisstraf geëist. Volgens de of ficier is bewezen, dat Issels zich in drie gevallen schuldig maakte aan' bedróè door patiënten ongegronde hoop op gene zing te geven. Ernstiger achtte hij echter vier gevallen van dood door schuld, die hij Issels aanrekent. De officier acht het namelijk bewezen dat Issels vier patiënten, die door een operatie hun leven belang rijk hadden kunnen verlengen, vol gens zijn natuurgeneeswijze behandel- JERUZALEM, (UPI) De prosecutie en de verdediging hebben dinsdag hun ver horen in de zaak-Eichmann afgesloten Het hof willigde het verzoek van aankla ger Gideon Hausner in het proces tot 3 au gustus te verdagen, om hem gelegenheid te geven zijn requisitoir op te stellen. Het proces-Eichmann is zijn zestiende week ingegaan. In die tijd heeft de prose cutie ongeveer 1.500 documenten ter tafel gebracht en 112 getuigen laten voorkomen, tot steun van de beschuldiging dat Eich mann de uitroeiing van zes miljoen Joden op zijn geweten heeft. Dr. Servatius, de Westduitse advocaat van Eichmann, heeft de verdachte tot diens eigen verdediging laten optreden Hij heeft schriftelijke verklaringen inge diend die door tien ex-nazi's waren afge legd. De verdediging was gebaseerd op de stelling dat Eichmann alleen op bevel had gehandeld en dat hij nooit zelf de liqui datie van Joden had bevolen. Eichmann heeft beweerd dat hij alleen maar de loop der deportatietreinen regelde. Hausner heeft betoogd dat Eichmann niet alleen meedogenloos sluw de uitroei ingsbevelen heeft uitgevoerd, maar zulke bevelen ook zelf heeft gegeven. Dr. Serva- DERTIEN DEELNEMERS aan de Internationale Zomeracademie voor or gel hebben dinsdag gezamenlijk een concert gegeven in de Nederlands her vormde kerk te Beverwijk, een kerk zo Nederlands en zo hervormd als het maar zijn kan, met haar witgepleisterde muren en pilaren, met als enige decoratie fa- DE GEMEENTELIJKE orgelbespeling van dinsdagavond werd ditkeer verzorgd door Gustav Leonhardt en Cor Kee, beiden docenten van de Zomeracademie voor orgel. Evenals bij de avondhespeling van verleden week, was ook nu de belang stelling bijzonder groot; iedereen wil dat fameuze gerestaureerde orgel zien en horen en velen zullen daarbij tot de verrassende ontdekking komen dat de roem, die van oudsher van het grote Bavo-orgel een attractie van Haarlem maakte, door het innerlijk en uiterlijk herstelde instrument nu ook weer in klinkende werkelijkheid kan worden bevestigd. De vrees van velen ook de onze dat het Miiller-orgel door de restauratie het karakter van een Marcussen-orgel zou krijgen, is gelukkig een vergissing gebleken. HET KAN DE Deense firma Marcus- sen met ere nagegeven worden, dat zij het originele karakter van het instrument in tact gelaten heeft. Alleen het feit dat, op aanwijzing van de hersteleommissie, de hoge mixtuur versterkt is, heeft bij de eer ste kennismaking een minder vertrouwde indruk kunnen wekken. Maar men kan dit ook zien als een facultatieve verrijking, aan te wenden waar het. pas geeft. Toen we van Albert de Klerk verleden week dinsdag de grote Sinfonia van Hendrik An- driessen hoorden (voor 't eerst een werk dat buiten de barok-sfeer viel) hebben wij het orgel volledig herkend zoals het klonk toen Flor Peters dit stuk, dat aan hem is opgedragen, hier voor 't eerst speelde. Waarmee ik maar zeggen wil, dat het in de hand van de organist ligt het klank materiaal passend aan te wenden. ZO WAS HET deze avond ook opvallend een Orgelsonate van Carl Philipp Emanuel Bach te horen niet in barok-timbres (die men had kunnen verwachten in werk van zijn vader, de grote Johann Sebastian) maar in de rococo-klank die reeds op de romantiek vooruitloopt met haar matig ge bruik van mixturen. En ook hoe mild Cor Kee zijn, naar eenvoud van uitdrukking strevende „introvert Magnificat" liet klin ken. Maar als hij zijn partita op „Jezus leeft en wij met Hem" vertolkte, muziek die hij opzettelijk entte op de oude orgel- stam, bracht hij er van alles bij te pas en schuwde hij terecht het (nieuwe) scherp niet. Te rijker waren de contrasten wan neer hij daarna een vertrouwd Müller-ple- num liet horen. Ik denk nog wel eens terug aan de ver dwenen „Klarinet" uit het rugpositief, maar het valt niet moeilijk aan de „re gaal" te wennen, die er voor in de plaats gekomen is. Uiteraard zijn we nog gere geld op verkenning uit en niets zegt ons, dat reeds de laatste hand aan de restau ratie gelegd is. Het zou trouwens al een wonder zijn 'indien een zo ingrijpende res tauratie het zonder „nazorg" zou kunnen stellen. MAAR VAN DE hoofdzaak zijn we ze ker, we hebben het Müller-orgel terug en 't zou mij niet verwonderen dat we bin nen afzienbare tijd weer eens een Koraal van Franck in de Grote Kerk zullen kun nen beluisteren. Vermits het kan, zou het niet meer dan billijk zijn. Gustav Leonhardt heeft deze avond op een delicate wijze zijn programma, be staande uit een Sonatine van Christian Rit- ter, Variaties over Psalm 50 van Antho ny van Noordt en Fantasia VIII van Swee- linck, in klank gezet. Het orgel bood hem alles aan renaissance- en baroktimbres, wat zijn beproefde klankstijl kon bevre digen. miliewapens uit het jaar MDGCLXX, en met donkerbruine kerkbanken van oud eiken, gereserveerd voor goed Neder landse namen als Kluft, Talsma, Teeuwen en Wijshake. In het „Europees Concert" dat op het orgel tenbeste werd gegeven vertegenwoordigden onze land genoten maar een minderheid, maar zij verdedigden hun positie met ere. BIJ DE IMPROVISATIE van een vijf delige Suite kwamen zij verreweg het best uit de bus (of moet men zeggen: uit de pijp?) Een Preludium in zes-achtste maat, ingezet op een pedaalnoot a grondtoon van de suite ontwikkelde zich fraai over de gebroken septime en over een vier noots-motiefje dat fugatisch verwerkt werd. Na een versnelling van de beweging zorgde een versmelting van beide gege vens voor een logische conclusie. De twee de medewerker aan dit collectieve werk stuk nam de Sarabande en de Gavotte voor zijn rekening. In de Sarabande diende hem een stijgend kwintmotief met secun- de-opvulling in de tweede maat als uit gangspunt. Hij maakte hiermee een gaaf kabinetstukje, sober maar bijzonder boei end qua harmonische ontplooiing en afron ding. Door een telkens anders gefigureer de voordracht van het thema bracht hij juist de gewenste dosis afwisseling. EVENWICHTIG was ook zijn Gavotte, met een licht gevarieerde Musette als on derbreking. Indien beweerd was dat deze drie stukken van gedrukte muziek ge speeld waren, zou ik het hebben moeten geloven. Een terugval was hierna de bui tenlandse deelneming aan de geïmprovi seerde Suite. De Aria was langdradig zon der meer, de Gigue vertoonde na een goede opzet geen ontwikkeling en leed aan onvoldoende coördinatie tussen thematiek en harmonie. Ook miste men de omkering van het thema die in het nogal klassicis- tische gegeven besloten leek te liggen. DEZE ORGELBESPELING was begon nen met enkele werken van Frescobaldi, drie Toccata's en een Canzona, waaraan drie buitenlandse deelnemers te pas kwa men. Over niet minder dan vijf deelne mers was de uitvoering verdeeld van tien fragmenten uit Couperin's „Messe l'usage des couvents". Het programma werd, volgens opgave, besloten met een postludium. geïmproviseerd door een Duit se leerling van de Zomeracademie, poly- tonaal van harmonie met telkens een han dig terugbuigen naar min-of-meer tonale afsluitingen. Dit concert werd bijgewoond door onder anderen de burgemeester van Beverwijk, de heer J.G.S. Bruinsma. en door de Wet houder van Onderwijs en Kunstzaken van de gemeente Haarlem, de heer D.J.A. Geluk. tius verklaarde ook enkele dagen nodig te hebben, daar hij van plan is een deel van zijn slotpleidooi schriftelijk in te dienen. Daarna zou zijn samenvatting niet veel tijd yergen, zo beloofde hij. Verwacht wordt dat Hausner drie of vier dagen zal nodig hebben voor zijn re quisitoir. Servatius zei dat als hij zijn slot pleidooi op of omstreeks 9 augustus kon beginnen, het mogelijk zou zijn het proces diezelfde week te beëindigen. De laatste pogingen van de prosecutie en de verdediging hebben niet meer veel nieuws opgeleverd. Hausner verzocht de rechtbank ais bewijsmateriaal een rapport te aanvaarden waarin werd verteld dat 2.5 miljoen mensen het leven lieten in het kamp-Auschwitz. Met twee tegen één stem wees de rechtbank dit onderzoek af, met motief dat men de man die het rapport heeft opgesteld naar Jeruzalem had kun nen laten komen om te getuigen. Voorts verwierp het hof het verzoek van Hausner nog een getuige te mogen laten voorkomen. Hausner had gezegd dat deze man, Paul Revesz, die lid van de Joodse verzetsbeweging in Boedapest was ge weest. zou getuigen dat Eichmann had be volen 1.700 Joden naar het concentratie kamp Bergen-Belsen te sturen, in plaats van hen naar Zwitserland te laten gaan. (Reuter) Dr. Servatius overhandigde aan het hóf een juist ontvangen beëdigde getuigenverklaring van Eichmanns vroe gere knecht sergeant Slavik, die aanwezig zou zijn geweest bij de moord op een Jood se jongen waarvan Eichmann wordt be schuldigd. Slavik heeft voor een hof te Wener ontkend iets van de moord af te weten. De openbare aanklager bracht nog enige bewijsstukken naar voren, waaronder een statuut van het Duitse rijk uit 1935 en een in Praag gepubliceerd boek over het lot van de kinderen van Lidice. Als laatste bewijsstuk werd een kopie van een prent briefkaart ter sprake gebracht, die door Joden uit een trein naar Auschwitz is ge worpen. Op de achterkant hiervan stond de boodschap: „Woensdagmiddag 15 juni 1944. Wij worden uit Konron weggevoerd. Rijden door Boedapest S-O.S." Het hof liet unaniem passages uit het Tsjechische boek over het lot van de kin deren uit Lidice als bewijsmateriaal toe Inmiddels leek Eichmann wel dicht bij het eind van zijn krachten. Maandag viel hij tijdens de zitting in slaap. Ook scheen het dat bij de drie Israëlische rechters de vermoeidheid zich liet gelden. Als het proces in de tweede week van augustus wordt afgesloten, zal het acht tien weken hebben geduurd. Het officiële Hebreeuwse rechtbankverslag bevat niet minder dan een miljoen woorden. Tot dus verre zijn er ongeveer 60.000 mensen op de publieke tribune geweest. Bovendien waren er 75.000 in een zaal in de buurt om het proces op een gesloten televisiecircuit gade te slaan. BERLIJN (DPA) De 46-jarige handels vertegenwoordiger Erich Diestel is in Maagdenburg wegens spionage „in op dracht van de Westberlijnse centrale van de inlichtingendienst in Bonn" veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Hij zou zich aan militaire spionage hebben schuldig ge maakt en zijn opdrachtgevers berichten schetsen en microfilms over Russische troepen in Oost-Duitsland en installaties van het Oostduitse volksleger in handen gespeeld hebben. De dertigjarige monteur Dietrich Koppe kreeg vijftien jaar tuchthuis omdat hij als arbeider in een volksmachinefabriek in Maagdenburg gegevens over de produktie voor doorzending naar West-Berlijn ver zameld zou hebben. Vorstelijk gebedenboek. Na jarenlange naspeuringen is een gebedenboek, dat ko ning Frederik Willem de Vierde van Duits land tussen 1816 en 1845 heeft geschreven, teruggevonden. De pastoor van Hechingen (Baden-Württemberg) ontdekte dat het ge bedenboek in Merseberg (Oost-Duitsland) moest zijn. Het archief ter plaatse deelde mee dat dit juist was maar dat het boek niet zou worden afgestaan. Het is tenslotte gelukt van het boek een microfilm te krijgen, die op de oorspronkelijke grootte is afgedrukt. werden uiterst voorzichtig. Ditzelfde geldt voor de exporteurs, die niet voldoende durfden verkopen uit angst dat er niet voldoende aanbod zou zijn. De heer Braam kweker, wees op de zogenaamde „dikke" hyacinthen, die in zulke grote aantallen zijn gegroeid dat de export ze niet eens kwijt kan. Zijn collega De Geus rekende uit dat er het volgend jaar bij een uit breiding van tien percent van tulpen wel een aanbod kan komen dat 25 percent hoger is dan nu. De heer Schuddebeurs was van mening dat men moest trachten de uitbreiding uitsluitend met plantgoed te realiseren. „Dan mogen we wel duizend controleurs aanstellen", meende de voor zitter, dr. A. J. Verhage. Interessant voor veel exporteurs op Duitsland was de mededeling dat Neder land niet meer -wenste te onderhandelen over een sluiting van de grenzen na 15 november door de Duitsers, als er geen uitzondering werd gemaakt voor die or ders die normaal zijn gegeven en tegen normale prijzen zijn geboekt. In tijden van grote overschotten placht een aantal exporteurs nog zeer lage offer tes te verzenden om zodoende een omzetje op te bouwen na de normale verzendtijd. Dit benadeelde dan meestal de nog niet uitverkochte kleinhandel, die dus door zijn eigen leveranciers werd beconcurreerd. Men trachtte dit te voorkomen door de export pas na één november en later na vijftien november te verbieden. Er blijken echter ieder jaar weer orders op normale offertes binnen te komen en die kan men dan niet uitvoeren. De Bond van Bloem bollenhandelaren en het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel hebben derhalve verzocht geen sluitingsdatum meer vast te stellen voor deze orders. Zij kunnen dit controleren bij het verstrekken van uit- voermachtigingen. Het bestuur vond dit een redelijk verzoek. (Van onze correspondent) PARIJS Een auto met zes inzittenden, onder wie drie kinderen, heeft bij Chateau- roux in het departement van de Indre een bocht gemist en is in volle vaart tegen het standbeeld van George Sand opgere den. De wagen kwam in een veld terecht en vatte onmiddellijk vlam. Toen de brand weer ter plaatse kwam was het voor de slachtoffers al te laat. Men vond zes ver koolde lijken. Uit papieren bleek dat een van de slachtoffers een zekere mevrouw Salomon was, de echtgenote van een arts in het departement van de Maine-et-Loire. De vrouw en drie kinderen van deze arts waren bij het ongeluk om het leven geko men. Advertentie Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veiligOok door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct» Een Brocades-product, dus: vertrouw er op 1 A A tlKOND/G/NGEN eh BESCHOUWINGEN HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV 11 00 KRO 14 00-24 00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging 8 00 Nieuws. 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12 04 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12 38 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14 00 Amus.muz. 14.25 Omr.ork. en solist. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16 20 Zangreci tal. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Metropole- ork. 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Muzik lezing 19 30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing 20.00 Man en paard, quizprogr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Holland Fes tival 1961: Orgelconc. 22 30 Nieuws en S O.S.-ber 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m 7.00 AVRO 7 50 VPRO 8.0024.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVR.O: 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9 10 De groen teman. 9.15 Gram. 9 40 Morgenwijding. 10 00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke za ken, praatje. 11.15 Omr.orkest. 11.45 Lezing over Caracas. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb - meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram 13.25 Beursber. 13.30 Koper-ork. 14.00 Pianorecital. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Viool en piano. 15.30 De dame op de achterste rijhoor spel. 16.05 Lichte muz. 16.30 Voordr. 16.45 Orgel spel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.55 De gesproken brief van Al- bert Milhado. 19 00 Gram. 19 50 Sportpraatje 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerork. en solist. 20 50 Klimop in Astroy, hoorsp. 22 05 Lichte muz. 22 30 Nieuws en beursber van New York 22.45 Actual 23 00 Sportact. 23.10 Zangfestival van Knokke 23 55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Amus.orkest. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12 50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13 15 Kamermuz. 14.00 Lichte muz. 14 40 Zar und Zim- mermann, operette. 15.00 Holland Festival Con- certgebouwork. 16.15 Koersen. 16 20 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muz 17.45 Zangrecital. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws 19.40 Gram 19.50 Litteraire uitzend 20.00 Gevar progr. 21.00 Lichte muz 21.50 Gram 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17 00 Voor de kinderen NTS: 17 30- I/.40 Int jeugdjourn 20 00 Journ en weeroverz AVRO: *0.20 Televizier 20 30 Sportpanorama 20 55 Zangfestival te Knokke. 21 55—22 20 Docu mentaire over Japan VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journ NCRV 20 20 Kanttekenin gen bij feiten en gebeurtenissen 20 30 FilmbespT 20.50 Uw zoon Jack, TV-spel. 22.35 Dagsluiting

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4