Loonsverhoging in ons land is reële welvaartsvermeerdering Geniet van Uw pijp met eti S. Carmiggelt voor de rechter iSriir K0ELKASTEN Delftse bioscopen wachten nog op belastingverlaging Ook in huur, reeds vanaf 1.50 per week Gesprek met nieuwe voorzitter van College van Rijksbemiddelaars DOUWE EGBERTS Begrafenisondernemers voelen zich beledigd in verhaaltje uit de hongerwinter Werktijdregeling politie nu in Staatsblad Dierenbeschermer mr. W. Hugenholtz wordt gehuldigd Leidse botanici beklom men toppen van het Cycloopgebergte Man met hooivork na ruzie doodgestoken Ruim 350 jaar oude boerderij afgebrand Bioscoopbond ernstig ontstemd AMC0 - BENDIX KOELKASTEN 100 liter ƒ348.- WOENSDAG 26 JULI 1961 7 Ex-politiechauffeur krijgt overuren niet betaald Faillisementen G.S. onthouden goedkeuring aan plan voor slachthuis in Den Helder Weggestemd uit commissie van Nieuw-Guinearaad Toeriste raakte bontjasje met sieraden kwijt Baby huilde in de Eerste Kamer Autodief bekent ook 25 inbraken Beheerder van loterijclub kocht nooit loten Examens V J KRUISSTR. 5 HAARLEM TEL 11008-14689 (Van onze Haagse redacteur) Misschien meer dan ooit tevoren is, sedert het invoeren van de „gedifferen- tiéerde loonpolitiekde instantie die men kent als het College van Rijksbemidde laars, in de publieke belangstelling komen te staan. Het scheen alsof een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst die de goedkeuring behoeft van dit college, reeds bij het begin van de onderhandelingen de aandacht vroeg van het publiek. M el heel duidelijk was dat het geval bij het tot stand komen van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf, toen de opvatting van de staatssecretaris van Sociale Zaken over het te voeren loonbeleid niet parallel liep met wat de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars als hun eigen verant woordelijkheid beschouwden. De benoeming van mr. R. J. Erdbrink tot voor zitter van het college was voor ons een welkome aanleiding om deze functionaris te vragen ons iets te vertellen van het werk, waaraan hij thans leiding geeft. Advertentie ém Mr. Erdbrink, wiens benoeming geacht wordt te zijn ingegaan op 1 juli, bleek reeds enige vergaderingen van het College van Rijksbemiddelaars te hebben geleid, toen hij ons op zijn kantoor aan het Em- mapark in Den Haag ontving. Vreemd was hem dat niet gevallen, want behalve een korte tijd in het begin van de oorlog, heeft hij van de her-instelling van het college direct na de bevrijding af in verschillende functies deel uitgemaakt van deze, in so ciaal-economisch opzicht zo belangrijke in stantie. „Het is misschien goed er eens aan dacht aan te geven, dat wij in Nederland reeds sedert 1923 als uitvloeisel van de Arbeidsgeschillenwet de functie van rijksbemiddelaar kennen", zei de heer Erd brink ons. „Er waren toen vier regionale bemiddelaars, wier taak bestond uit het bij eenbrengen van partijen werkgevers en werknemers en te trachten geschillen op te lossen teneinde conflicten te voorko men". Geen wezenlijke macht Wezenlijke macht hadden deze bemidde laars niet. Wat zij bereikten, was het resul taat van hun persoonlijke invloed. Hoewel het instituut van de rijksbemiddelaars tot 1942 in stand bleef toen kwam de „ge machtigde voor de arbeid"! had de verzoeningstaak, nadat in 1940 het oorlogs geweld over ons land was gekomen, in feite niet veel betekenis meer. De bezet tingsautoriteiten lieten het ontstaan van arbeidsgeschillen eenvoudig niet meer toe. Korte tijd na de bevrijding kwamen de rijksbemiddelaars terug, nu in de vorm van een college van rijksbemiddelaars. Professor Romme werd de eerste voorzit ter van het college. Leden waren mr. J. A Berger, mr. A. M. Joekes, prof. mr. M. G. Levenbach, de heer J. Schouten en dr. F. J. H. M. van der Ven. Het (niet van de Duitsers afkomstige, maar) reeds in Londen door de Nederland se regering in het leven geroepen Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen werd herzien en uitgebreid. In dat besluit werd de loonpolitiek onder politieke verant woordelijkheid van de minister van Socia le Zaken in handen gelegd van het Col lege van Rijksbemiddelaars. De minister kan algemene aanwijzingen geven betref fende de loonpolitiek. Het college kan rege lingen van lonen en andere arbeidsvoor waarden bindend voorschrijven en collec tieve arbeidsovereenkomsten behoeven de goedkeuring van het college. „U ziet, het college heeft heel wat meer bevoegdheid dan de regionale rijksbemid delaars van de jaren twintig," zegt mr. Erdbrink. Twee nationaliteiten Pas in 1919 kwam de heer Erdbrink naar Den Haag. Hij is 24 maart 1914 in Enge land geboren en zou dus aanspraak kunnen maken op twee nationaliteiten. „Ik heb me maar bij de nationaliteit van mijn ouders gehouden," ze£t hij lachend. „Ik geloof nog steeds dat dat zo'n slechte keuze niet is geweest." Zijn fechtenstudie volgde hij in Leiden. In 1939 kwam hij in dienst vzn de Octrooi- raad. In 1941 werd hij geplaatst op het parket van de officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam. In maart 1942 kwam mr. Erdbrink in dienst bij het toen malige College van Rijksbemiddelaars. Het heeft geen zeven maanden geduurd toen kwam de gemachtigde van de arbeid en de 28-jarige jurist nam ontslag en aan vaardde een functie bij de juridische afde ling van de Centrale Dienst van deArbeids- inspectie. Een van de eersten die na de bevrij ding het pand aan het Bezuidenhout 121 in Den Haag weer binnenstapten, waar toen nog de rijksbemiddelaars waren ge huisvest, was mr. Erdbrink. Hij kreeg on middellijk een plaats als secretaris. Later werd hij directeur-secretaris en in januari werd hij lid van het college. Het grappige geval deed zich toen voor, dat hij zijn betrekking kwijt was: het lid-zijn van het college van rijksbemiddelaars is geen offi ciële baan. De leden krijgen dan ook geen salaris, maar een „schadeloosstelling." Eén uitzondering „De differentiatie van de loner bracht meer werk mee, dan wel eens gedacht is," zegt mr. Erdbrink. „De algemene aanwijzing van de staatssecretaris betref fende de „nieuwe" loonpolitiek gaat uit van het principe dat loonsverhoging slechts ge geven mag worden, indien deze kan wor den betaald uit de vergroting van de pro- duktiviteit. Dit brengt met zich mee, dat de loonsverhogingen niet meer in algeme ne loonronden maar per bedrijfstak tot stand komen. Op deze regel is slechts één uitzondering geweest, namelijk de verho- Verschenèn is Staatsblad no 209, besluit tot wijziging van het ambtenarenregle ment voor de gemeentepolitie en dat voor het korps rijkspolitie. De voornaamste wijzigingen welke dit staatsblad brengt, zijn de volgende: er wordt een gewijzigde overwerkregeling ingevoerd, zoveel mogelijk aangepast aan de voor de overige rijksambtenaren gel dende overwerkregeling, maar waarbij re kening is gehouden met c.e specifieke be langen van de politiedienst. Een tweede wijziging van belang is dat de arbeidstijd wordt verkort en wordt ge bracht van 48 op 46 uur per week, met vijf werkdagen van 9 uur en 12 minuten Ingaande 1 januari 1962 wordt de werk week 45 uur met 5 werkdagen van 9 uur. ging voor de algemene huurcompensatie in april van het vorige jaar. Bovendien geldt en ook dat staat in de aanwijzing dat de loonsverhoging niet mag worden doorberekend in de prijzen. Het is van groot belang er de aandacht op te vestigen dat deze aanwijzing niet zo maar door de overheid is voorgeschre ven, doch dat zij tot stand is gekomen in overleg met het georganiseerde bedrijfsle ven. Het is dan ook vanzelfsprekend dat het college zich strikt houdt aan hetgeen in de aanwijzing is neergelegd. De prin cipes daarvan leiden ertoe, dat de loons verhoging zich uit de verhoogde produkti- viteit als het ware zelf betaalt. Conse quente toepassing ervan moet tengevolge hebben dat de welvaartsvermeerdering ook reëel is en dat een loonsverhoging niet zoals elders nog te dikwijls het geval is slechts tot een schijnbare verbetere- ring van de welvaartspositie van de werk nemers leidt. „En.hoe zal het nu gaan met de lonen in het bakkersbedrijf?" vragen we. „Het is u ongetwijfeld bekend, dat we bij de laatste bespreking de vertegenwoor digers uit het bakkersbedrijf de raad ge geven hebben zich met de plannen die er nog zijn, te wenden tot de Stichting van de Arbeid. Deze kan ons dan adviseren, waarna wij onze beslissing kunnen nemen. Ik meen dat er woensdag een bespreking met de Stichting zal zijn." „En welke bedrijfstak komt nu het eerst aan de orde?" „Op het ogenblik zijn er nog onder meer voorstellen van de spoorwegen, de zee vaart en de rijnvaart in behandeling of in aantocht. Maar na deze zullen er weer nieuwe volgen. Er is hier altijd werk. Ge lukkig is de samenwerking intern uitste kend en laten de verhoudingen met het georganiseerde bedrijfsleven niets te wen sen. En vooral dat laatste dat zijn uit drukking vindt in de samenwerking met de Stichting van de Arbeid acht ik zeer belangrijk. Het onderlinge goede begrip voor elkaar en het samenspel tussen de overheid en een centraal orgaan van het bedrijfsleven waarin de werkgevers en werknemers gezamenlijk optreden is een gunstige omstandigheid waarop het buiten land zelfs Engeland jaloers is," al dus besluit mr. Erdbrink. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de gewezen politie-chauffeur C. van H. uit Amsterdam, die het college van B. en W. uitbetaling van de door hem gemaakte overuren in de jaren 1945 tot 1957 had ge vraagd. Het Ambtenarengerecht in Amsterdam had deze eis reeds afgewezen, onder meer op grond van de te late indiening van de vordering. De Centrale Raad heeft zich met deze zienswijze verenigd. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 25 juli 1961 geen faillissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 juli 1961 ge ëindigd het faillissement van: B. Jansen, van beroep koopman, wonende te Wijk aan Zee, gemeente Beverwijk aan de Tappen- beckstraat 25-achter, uitgsproken bij vonnis dd. 2 februari 1961. Rechter-Com- missaris: mr H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk aan de Vondellaan 20. (Van onze Haagse redacteur) Sinds de Delftse bioscooptheaters op 10 maart weei voor het publiek werden open gesteld, waarvnee een einde kwam aan een sluiting van negen weken als protest tegen de veel te hoge vermakelijkheidsbelasting, is er al weer een lange periode verstre ken. Een periode waarin de twee partners in dit conflict het gemeentebestuur van Delft en de Nederlandse Bioscoopbond, op tredend namens de Duitse exploitanten met elkaar aan de tafel gingen zitten om van gedachten te wisselen over verlaging van de tarieven. Begin mei werden deze onderhandelingen afgesloten met een voor beide partijen bevredigend resultaat. Overeenstemming werd bereikt over een tarief van 25 percent voor de gewone we kelijkse films en vijftien percent voor de culturele voorstellingen, percentages die ongeveer gelijk liggen met het landelijke gemiddelde. Van de zijde van het gemeen tebestuur werden de eerste mededelingen over de overeenstemming pas gedaan vijf weken later, waarbij echter de percentages niet werden genoemd. Aanvankelijk wilde het gemeentebestuur het tarief voor de culturele films nog hand haven op twintig percent, maar toen van de zijde van de exploitanten werd aange voerd dat een zo gering verschil met de overige films voor hen geen enkele aan trekkelijkheid inhield om nog culturele programma's te brengen, werd een percen tage van vijftien percent overeengekomen. Bij het afsluiten _van de onderhande lingen is er van dé zijde van de exploi tanten op aangedrongen de tariefswijzi ging nu snel in de raad te brengen, zo mo gelijk reeds in de vergadering van eind Op 26 augustus welke dag tot „Die renvriendendag" is geproclameerd zal mr. dr. W. Hugenholtz, de bekende die renbeschermer, in hotel Oud-Leusden te Leusden worden gehuldigd. Hierbij zullen onder meer aanwezig zijn leden van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren, van de Sophia-Vereniging, van de Anti-Trekhondenbond, van het Jack- Londonverbond, van de Anti-Vivisectie bond, van de Politiebond ter Bescherming van Dieren, alsmede georganiseerde en on georganiseerde dierenvrienden uit alle de len des lands. Het initiatief tot deze huldi ging is genomen door de heer L. Fokke- ma, industrieel te Driebergen, die reeds lang een grote bewondering koestert voor het werk op dierenbeschermingsgebied, dat mr. Hugenlïoltz nu al veertig jaar lang geheel belangeloos verricht. Hij riep de Mr. Dr. Willem Hugenholtz- stichting in het leven, waarvan de statu ten onder meer bepalen, dat de revenuen van het stichtingskapitaal elk jaar zullen worden besteed voor dierenbescherming in de ruimste zin des woords. In de tweede plaats nam de heer Fokke- ma het initiatief voor de huldiging op 26 augustus. Mr. Hugenholtz zal een beschei den herinneringsgeschenk worden aange boden. Zoals indertijd reeds is bericht zal mr. Hugenholtz wegens zijn overdrukke advo catenpraktijk op 21 oktober het voorzitter schap van de Nederlandsche Vereniging tot bescherming van Dieren in een kader bijeenkomst in Utrecht neerleggen. Het voorzitterschap van de door hem in 1950 opgerichte Wereldfederatie tot Be scherming van Dieren, legde hij in 1958 om dezelfde reden neer. Van deze orga nisatie is hij thans ere-voorzitter. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan een oesluit van de gemeenteraad van Den Helder tot de bouw van een open baar slachthuis. Tegen de voorgestelde plaats van het slachthuis bestonden in Den Helder grote bezwaren, omdat het volgens de plannen zou komen te liggen op een plaats in de onmiddellijke omgeving van de openbare Jac P. Thijsseschool. Tot de protesterende:1 behoorden onder meer de negen plaatselijke predikanten en de leraren van de kweekschool voor onder wijzers. G. S. hebben eerder reeds gelegenheid gegeven de bez «varen mondeling toe te lichten. Namens de predikanten geschiedde dit door ds. J Berghardt. Wethouder P S. van ier Vaart vraedigde het standpunt van de gemeenteraad. G. S zeggen ter motivering van hun thans genomen besluit, dat de voorgestelde plaats voor het slachthuis in strijd is met het algemeen belang In de Nieuw-Guinearaad is een motie van wantrouwen tegen de leden De Rijke en Jouwe van de huishoudelijke commissie aangenomen. Wat de heer Jouwe betrof 13 leden hadden geen vertrouwen in hem en 11 wel. Er was één blanco-stem. Wat mr. De Rijke betrof, de stemming viel met 11-12 in zijn nadeel uit. Er waren twee blanco-stemmen. Er zullen nu twee nieu we commissieled ;n worden benoemd. mei. Immers, na de goedkeuring van de raad moet het besluit nog naar Gedepu teerde Staten ter bestudering, waarna het met een advies wordt doorgezonden aan de Kroon ter vaststelling. Daar hiermee nog geruime tijd gemoeid zou zijn en de exploitanten er, zoals tijdens de onderhan delingen werd gezegd, niet op mochten re kenen dat de verlaagde tarieven met te rugwerkende kracht zouden worden inge voerd, werd op spoed aangedrongen. Van de zijde van de gemeente werd hiervoor de nodige medewerking toege zegd, maar getwijfeld werd of men nog eind mei het betreffende voorstel aan de raad kon doen toekomen. Die twijfel bleek werkelijkheid te zijn. Echter ook in de vergadering van eind juni kwam de tariefswijziging niet ter spra ke en op de raadsagenda voor woensdag komt ze evenmin voor. In augustus komt de raad in verband met de vakanties al leen voor zeer dringende zaken bijeen, zo dat op zijn vroegst de behandeling kan worden verwacht in de raadsvergadering van eind september. Wanneer het stand punt dat aan de tariefsverlaging geen te rugwerkende kracht kan worden verleend, wordt gehandhaafd, dan zal de inwerking treding pas tegen het einde van het jaar kunnen worden verwacht. Naar ons ter ore komt is de Nederland se Bioscoopbond over deze gang van za ken ernstig ontstemd, temeer ook omdat de Delftse bioscopen al ongeveer vijf jaar worstelen met een tarief dat aanzienlijk hoger ligt dan het landelijke gemiddelde. Toen er overeenstémming was bereikt had men mogen verwachten dat nu snel de noodzakelijke procedure zou worden afge handeld. Dit was overigens ook toegezegd in de laatste week van het conflict. Een 35-jarige Amerikaanse toeriste uit Baltimore, die een vakantie van anderhal ve maand in ons land doorbrengt, kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat zij haar kostbare mink bontjasje, dat een waarde van zes mille heeft, miste. Zij heeft aan gifte van de vermissing gedaan bij de po litie in Amsterdam. Volgens de vrouw zaten in de zakken van haar bontjasje twee gouden oorbellen met drie kleine parels (waarde 500) plus een dubbel snoer parels ter waarde van 1500. De vrouw, die inmiddels in verschillende hotels heeft gelogeerd en diverse amuse mentsgelegenheden bezocht, weet niet waar zij het jasje heeft achtergelaten. Ver moedelijk is dat gebeurd in een hotel, een café of een taxi. De botansche exploratiegroep van het Rijksherbarium te Leiden is erin geslaagd de hoogste toppen van het Cycloopgeberg- tt nabfj Hollandia op Nederlands Nieuw- Guinea te bestijgen. De groep bestaat uit dr. H. Sleumer, dr. P. van Royen en een ambtenaar bij het boswezen, de heer J. Dijkstra. Voor zover kan worden nagegaan is dit de eerste keer dat deze toppen zijn be klommen. De hoogten boven de zee zijn op kaarten als 2160, respectievelijk 1900 me ter opgegeven. Er werden twee bestijgingen verricht, de eerste op 23 juni, waarbij alle drie deel nemers met enige inheemse gidsen en dra gers de top bereikten. De tweede bestij ging was op 4 juli, waarbij dr. Van Royen en de heer Dijkstra, in gezelschap van twee militairen van de Koninklijke Luchtmacht, de andere top beklommen. Na een woordenwisseling is de 28-jarige gehuwd Anne van der Wijk in Trimunt (gemeente Marum) door de landbouwer W. van der V. met een hooivork dood gestoken. De ruzie tussen beide mannen ging over het gebruik van een weg tussen twee landerijen. Het slachtoffer slaagde er nog in een boerderij te bereiken, waar hij later overleed. De dade- is gearresteerd door de rijkspolitie uit Grootegast. Volgens Van der V. heeft Van der Wijk hem eerst met een stok geslagen, waar door hij zo kwaad is geworden, dat hij zijn tegenstander met een hooivork aanviel. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. (Van onze Amsterdamse redacteur) Heeft de schrijver Simon Carmiggelt op zettelijk de begrafenisondernemers bele digd? Over deze vraag zal de waarne mend president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. H. Plug, op 1 augustus uitspraak doen in het korte geding dat dinsdag is behandeld. Het is aanhangig ge maakt door de Amsterdamse Centrale in het Begrafenisbedrijf naar aanleiding van een op 1 juni in het dagblad ,.Het Parool" verschenen cursief je onder het kopje „Bon nen" De heer Carmiggelt haalde hierin een herinnering op uit de hongerwinter van 1944 en vertelde van een „trucje" met distributiebonnen, dat begrafenisonderne mers in die dagen wel toepasten. Hij schreef onder meer: „Als iemand bijvoorbeeld op de 7e van de maand was gestorven eisten ze in een sterfhuis de res terende bonnen op, die het lijk immers niet meer kon gebruiken. Ze zeiden, dat het een voorschrift van de overheid was. Misschien wel terecht, want de overheid was er ruimschoots gek genoeg voor, maar in elk geval staken ze de opgevor derde bonnen grotendeels in eigen zak". Het stukje vertelde voorts over het over lijden van een oom en beschreef hoe in het sterfhuis de begrafenisman arriveerde, „Een schrale veinzer met een voorkeur voor krachtige handdrukken. Vóór deze man over de bonkaarten kon beginnen werd hij door een potige buurman hard handig het huis uitgezet". De Amsterdamse begrafenisondernemers, in het rechtsgeding vertegenwoordigd door mr. J P. Engels, achten dit een onjuiste voorstelling van zaken, die beledigend zou zijn voor alle begrafenisondernemers. Toen het dagblad weigerde op hun verzoek tot rectificatie over te gaan, maakten zij het korte geding aanhangig, waarin op straffe van een dwangsom van 10.000,- verbod van herhaling wordt geëist, alsme de publikatie van het vonnis. Namens de gedagvaarde partijen,, de uit geefster van het dagblad, de hoofdredac teur en de heer Carmiggelt, vroeg mr. J, W. Witsen Elias, of de president het stuk je eens uit de mond van de schrijver zelf wilde horen? „Dat lijkt me een bijzonder aantrekke lijk voorstel. Die kans krijg ik niet veel", vond mr. Plug, die bovendien dankbaar een boekje accepteerde „om zich te oriën teren omtrent de stijl van de schrijver". „Het is eigenlijk een heel droef stukje", begon de heer Carmiggelt op de droge manier, die velen van zijn radio- en t.v.- voordrachten zullen kennen. Terwijl de president met een onbeweeglijk gezicht toeluisterde, werd de geschiedenis opge haald van de oom, die op de tweede van de maand was gestorven „hetgeen distri butie-technisch gezien heel gunstig was" en van de zuster van tante, die de familie waarschuwde voor de praktijken van de begrafenisondernemers. Er werd in het stuk.ie ook gesproken over „kraaien", maar volgens een arrest van de Hoge Raad uit 1902 is deze betiteling van begrafenislieden niet beledigend. Mr. Engels haastte zich dan ook om te verzoe ken deze in de dagvaarding gelaakte term te doen vervangen door de in het stukje gebezigde uitdrukking „een schrale vein zer", want een veinzer is een huichelend persoon. Mr. Witsen Elias meende, dat het geens zins de bedoeling van de schrijver is ge weest de begrafenisondernemers „zwart" te maken, maar om te laten zien hoe een mens door de honger kan worden gedre ven. Voorts is slechts de mening van „de zuster van de tante" weergegeven en ten- In de plechtige zittingszaal van de Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag een baby gehuild, zo luid dat de sena toren hartelijk begonnen te lachen, ter wijl de gegeneerde moeder snel met haar spruit van de publieke tribune verdween. Het geschrei, een wel zeer ongewoon geluid in deze zaal, weerklonk toen de senatoren zouden stemmen over een begrotingswijziging, waarbij 300.000 beschikbaar wordt gesteld voor voor malige leidsters van het bijzonder kleuteronderwijs die geen of slechts een gering pensioen genieten. Wellicht huilde de baby van blijd schap over het wetsontwerp, dat de Kamer, nadat de rust was weergekeerd, zonder hoofdelijke stemming aan vaardde. Een 19-jarige Amsterdamse stempelma- ker, die zondag door de Amstelveense po litie werd aangehouden wegens diefstal van een auto, heeft thans tegenover de Amsterdamse politie bekend in de afgelo pen maanden 25 inbraken te hebben ge pleegd. Onder meer ontvreemdde hij geld uit de r.k. kerk in het Geuzenveld, een bioscoop en een hotel. Voorts klom hij door de bo venlichten van talrijke winkels. Totaal heeft hij 3000 en een aantal goederen ge stolen. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen een 66-jarige Amersfoortse rentenier die zich had te verantwoorden wegens bedrog en verduistering- Hij had een loterijclubje opgericht, waarvan de leden voor 80 per man en per lot konden deelnemen aan de trekkingen van de staatsloterij. Hij kocht echter voor de gestorte bijdragen geen loten en gaf aan de deelnemers gefingeer de lotnummers op. In ruim een half jaar tijd had hij op deze manier 30.000 in zijn eigen zak gestoken. De zaak kwam uit toen op een van de gefingeerde nummers een hoge prijs viel en de deelnemers de beheer der vergeefs maanden, het geld aan hen uit te betalen. slotte is er geen sprake van materiële schade als gevolg van een eventuele bele diging. De voor de begrafenisondernemers plei tende mr. Engels zei: „Ik heb in het stuk je serieus naar de humor gezocht, maar ik heb deze met betrekking tot de begra fenisondernemers niet kunnen ontdekken". Waarop mr. Plug uitriep: „Maar ik geloof ook niet dat dit de bedoeling was Mr. Engels vond echter dat in het stukje is geschreven over een voorgenomen mis drijf het verduisteren van distributie bonnen en dat de schrijver zich daarbij niet heeft beperkt tot de „schrale veinzer". De schade was volgens pleiter wel de gelijk aanwezig, want men zou zich kun nen voorstellen dat men kan besluiten nu maar vier inplaats van twaalf dragers te bestellen. Mr Engels had als afgevaardig de van de begrafenisondernemers iemand meegebracht, die een heleboel zou kunnen vertellen over het zeer zware werk van de begrafenisondernemers tijdens de be zetting en over luchtaanvallen waaraan zij hebben blootgestaan. De president wilde er niet van horen. Hij vroeg de heer Carmiggelt: „Zijn er nog meer ooms van u overleden in de bezet tingstijd?" „Ja", beaamde de heer Carmiggelt, „maar het ligt niet in mijn bedoeling dat allemaal te gaan beschrijven". Tenslotte verzuchtte hij: „Als ik veroordeeld word kan de Bond van Werknemers in de Han del, Mercurius, wel een geding aanhangig maken tegen Shakespeare wegens diens „Koopman van Venetië".... In Wateringen heeft een uitslaande brand in nog geen uur tijds twee hooischelven, een stal, een schuur en het woonhuis van de familie H. S. van Vliet aan de Noord- weg, in de as gelegd. De uit 1594 dateren de boerderij kon, ondanks het harde wer ken van de vrijwillige brandweer van Wa teringen, later bijgestaan door enkele mo torspuiten uit Der. Haag. niet worden be houden. Aangezien de boerderij enkele honder- de meters van de weg af ligt. hadden de brandweerlieden grote moeite met de wa tervoorziening. Een inderhaast ontboden waterwagen met een inhoud van 20.000 li ter, bracht uitkomst. Met. schuimblusapparaten wist de brand weer een doorgang te banen door een gor dijn van vuur, doch de varkens, die men op die manier had willen redden, bleken reeds zozeer door het vuur te hebben ge leden, dat ze moesten worden afgemaakt. De oorzaak van de brand moet zeer waarschijnlijk worden gezocht in het aan steken van een hoop afval, die precies in de windrichting van de hooischelven lag. Enkele vonken ontstaken het kurkdroge hooi en in enkele minuten laaide het vuur zo hoog op, dat aan behoud van de oude boerderij niet meer viel te denken. De in boedel ging vrijwel geheel verloren. De schade wordt geschat op tien duizenden guldens. De eigenaar, die een half jaar geleden naar Wateringen kwam, is tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM. In Amsterdam is ge slaagd voor het examen tolk-vertaler Engels de heer O A S- Gorissen (Benne- broek). Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7